Blokkade tegen de republiek der Zuid Molukken ingesteld zou echter onuitvoerbaar zijn Zij Frankrijk zal Amerikaanse steun voor strijd in Indo-China vragen Worden de wegen op Walcheren te breed beplant Prins Bernhartl opende de „Holland Fair" te Philadelphia NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Aan wie de schuld? Roofoverval op sigaren winkelier in den Haag Ontzettend drama te Naarden Middelburgse schooljeugd gaat plantjes kweken Over steun van het Rijk nog niets bekend SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes. L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2345 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1553 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m-m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 8 MEI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.57 u., onder 20.17 u. Maan op 2.51 u., onder 11.55 u. Hoogwater op Dinsdag 9 Mei: Vlissingen: 7.51 u. 1.58 m„ 20.19 u. 1.26 m. Terneuzen: 8.18 u. 1.80 m., 20.47 u. 1.49 m. Wemeldinge: 9.23 u. 1.43 m„ 21.52 u. 1.09 m. Zierikzee: 9.06 u. 1.23 m., 21.30 u. 0.90 m. Z"" edurende de onderhandelin- gen over de Indonesische kwestie is van alle kanten ge waarschuwd, Indonesië met zijn millioenenbevolking niet te of feren op het revolutie-altaar. Over de uiteindelijke zelf standigverklaring van Indonesië bestond geen verschil van me ning. Het geschil liep hierover, of de Indische volken die voor het verkrijgen van zelfstandigheid nog niet rijp waren, in handen mochten worden gespeeld van revolutionnaire elementen, die, aanvankelijk gesteund door Ja pan, een greep naar de macht deden. De regering en de grote meer derheid van de volksvertegen woordiging, beantwoordden deze vraag bevestigend. Indië moest en zou worden vrijgemaakt van Nederlandse banden en moest, kostte wat het kost, zijn lot in eigen handen nemen. Zo is het gebeurd. De revolutie kreeg vrij spel. En nu zien we de gevolgen. De deelstaten aan wie plech tig was beloofd, dat ze een eigen plaats in de R.I.S. zouden krij gen, worden stuk voor stuk on dergeschikt gemaakt aan de re publiek. En voor de Indische bevolking die in de oorlogstijd reeds zoveel had te lijden, zijn donkere dagen aangebroken. I I oe hopeloos treurig de toe- stand is, blijkt uit wat een correspondent van de Volks krant uit Djakarta schrijft. Een gedeelte daarvan laten wij hier volgen: „De economische en financiële toestand van het land is slechter dan ooit. Stakingen, loonsverho gingen, prijsverhogingen, pro ductievermindering, dit alles heeft het grote plan tot gezond making van de economie in de war geschopt en heeft het ont bindingsproces verhaast. Het eerste wat in het huidige Indonesië opvalt, is de sterke stijging van de prijzen. Hoewel bij het treffen van de deviezen- en monetaire maatregelen was gehoopt op een prijsverlaging is de angst voor verhoging der prijzen volledig in vervulling ge gaan. Niet alleen de import-goe deren, maar ook de producten, die in Idonesië zelf worden ver vaardigd zijn duurder geworden en sommige producten zijn zelfs geheel van de markt verdwe nen. De grote handelshuizen ga ven voor het verdwijnen van pro ducten als boter en gloeilampen als reden op, dat zij wilden af wachten op welk niveau de prij zen zich zouden stabiliseren. Hierop wachten deze handels huizen nog steeds. Het gevolg is, dat nog altijd niet kan worden gesproken over een vast prijs peil. De remmende invloed op de stijging van het prijsniveau, die van de geldsanering werd ver wacht, is niet groot genoeg ge bleken om de natuurlijke ont wikkelingen te belemmeren. Ondanks deze geldsanering namelijk is nog veel te veel geld in omloop. De grote bedragen, die door de sanering ter beschikking zijn gekomen van de regering wor den op nogal vlotte wijze weer uitgegeven. Dit is vooral het ge val met het leger. Dit apparaat verslindt geld bij stromen, geld, dat via een zeer korte omweg weei op de markt komt. Daarnaast echter doet zich het verschijnsel voor, dat werkne mers in particuliere en over heidsbedrijven het zwaarst door de saneringsmaatregelen zijn gedupeerd en verhoudingsgewijs over zeer weinig geldmiddelen beschikken. In de particuliere bedrijven zijn dan ook al maatregelen ge troffen tot het geven van sala risverhogingen, in velerlei vor men en aangenomen wordt, dat de overheid in dezen moet vol gen. Hierdoor zal de deflatoire werking, die de Indonesische re gering met haar monetaire maat regelen heeft beoogd, zeker on gunstig worden beïnvloed. De kringloop zal er door worden ge sloten en een inflatie zal on vermijdelijk blijken. Men is ervan overtuigd, dat de regering andere en krachtiger maatregelen zal moeten treffen om financieel en economisch her stel mogelijk te maken. Eon van de eerste dingen zal moeten zijn een directe verho ging van de productie. Zolang men niet slaagt in de verho ging van productie en een ver groting van de export, zullen alle andere mid leien lapmidde len blijken. Maar welke maatregelen ook zullen worden geomen, zeker is, dat een spoedig ingrijpen nood zakelijk is. Misschien zal dan ook een grens worden gesteld aan de toenemende criminaliteit. De toeneming van de misdadig heid is beangstigend." The economische en financiële toestand slechter dan ooit, de toeneming van de misdadig heid beangstigend. Ziedaar de ontstellende diag nose, die naar valt aan te ne men meer in overeenstemming is met de werkelijkheid dan de verklaringen van de vliegende ministers, dat het alles zo goed gaat. Het gaat niet goed. Het ziet er donker uit voor het eens zo welvarende eilan denrijk. De Indonesische regering heeft een voorlopige blokkade tegen de kortgeleden uitgeroepen republiek der Zuid-Molukken inge steld. Indien geen verdere vreedzame maatregelen ondernomen werden, kon direct een volledige blokkade worden toegepast. De ze zou gevolgd worden door landingen van troepen op Ambon, die door de lucht en over zee zouden worden aangevoerd. In een radio-uitzending van de regering werd bekendgemaakt, dat tot nader order alle lucht vaart-, scheepvaart-, post- en telegraafdiensten naar de Zuid- Molukken afgelast zijn. Bij de aanvang van de opstand werd in hoge officiële kringen verklaard, dat zij een blokkade van Ambon onuitvoerbaar acht ten, daar de bevolking, ofschoon er een tekort aan rijst bestaat, evenais in de Japanse bezetting zou kunnen leven van sago en vis. Zaterdagmiddag is de missie, die o.l.v. dr Leimena naar Ambon reisde, per vliegtuig te Djakarta teruggekeerd. Dr Leimena deelde mede, dat hij niet voor de tweede maal naar Ambon zal gaan. Op de vraag, of de kwestie-Ambon thans langs militaire weg be- Zaterdagmorgen heeft een 18- jarige H.B.S.-er E. W. K. een roofoverval gepleegd op de siga renwinkel van de heer A. M. Va lentin, Koningin Emmakade, Den Haag. De heer Valentin hoorde de bel van de winkeldeur overgaan. Hij kwam uit zijn huiskamer en zag in zijn winkel een jongeman bij de kassa achter de toonbank. „He, wat moet dat?" riep de si garenwinkelier. „Ik moet vloei tjes hebben", zei de jongeman. „Dan moet je vóór die toonbank wezen", antwoordde de heer Va lentin. Op dat moment trok K. een dolkmes. Hij sprong op de he vig ontstelde winkelier toe. Deze bukte zich, waardoor de dolk zijn hoofd slechts schramde. In een daarop volgende worsteling werd de heer Valentin tegen de glas- in-lood-deur, de verbinding met de huiskamer, gedrongen. Zjjn verweer alarmeerde onder tussen zijn vrouw. Toen deze te hulp schoot sloeg de overvaller op de vlucht. De heer Valentin ging hem, ondanks zijn verwon dingen, achterna. Zijn geroep ves tigde de aandacht van voorbijgan gers op de vluchteling. Tijdens een algemene achtervolging werd hij tenslotte in de 2de Schuyt- straat gegrepen. De man, die K. vastgreep, dwong hem plaats te nemen in een juist passerende taxi waarna hij hem aan de poli tie overleverde. slecht zal worden, antwoordde hij: „Ik heb slechts te rapporte ren, de regering moet beslissen". Dr Leimena schatte het aantal K.N.I.L.-troepen op Ambon, dat achter de proclamatie stond, op enkele duizenden goed bewapende militairen. AUTO-ONGELUK BIJ ZWOLLE. Eén dode. Op de Rondweg bij Zwolle is Zaterdagmorgen een ernstig auto ongeluk gebeurd. De bestuurder van een kleine personenauto, ko mende uit de richting IJsselbrug, merkte te laat de bocht van het verkeersplein bij de Meppelerweg. Hij trok te krachtig aan het stuur, waardoor de wagen twee maal over de kop sloeg. Het zoontje van de bestuurder Vonck uit Hilversum werd door het dak van de auto geslingerd en was op slag dood. De bestuurder zelf kreeg ernstige armwonden en een lichte hersenschudding. Zijn echt genote liep beenfracturen op. De auto werd bij het ongeluk vol komen vernield. Jongeman berooft verpleegster van het leven. Zaterdagavond heeft een 28- jarige Haarlemse jongeman een 20-jarige verpleegster van het Dlaconessenhuig te Naarden, M. K., met wie hjj enige tjjd omgang had waarvan geen der ouders iets afwisten op een eenzame plaats aan een wandelweg rond de oude vesting In dit Gooise stadje met een dolkmes om het leven gebracht. De dader, H. B„ die kortgele den uit Indonesië repatrieerde, heeft zijn daad in dronkenschap openbaar gemaakt en getracht zich in zijn ouderlijke woning te Haarlem van het leven te bene men door zijn polsslagader door te snijden. Voor hij Zondagmor gen vroeg in ernstige toestand naar een Haarlems ziekenhuis werd overgebracht, heeft hij in een kort verhoor door de politie zijn daad bekend en de plaats aangegeven, waar een aantal uren later het lichaam van het meisje, dat in Joure (Friesland) woonde, door de politie is gevon den. De Officier van Justitie te Am sterdam, mr Wassenbergh, deel de Zondagmiddag mede, dat de jongeman en het meisje vermoe delijk, vóór hij als militair naar Indonesië vertrok, eikaar zeer goed hebben gekend. Na zijn te rugkomst scheen het meisje de re latie te hebben willen verbreken. Naar aanleiding hiervan is de jongeman vermoedelijk tot zijn vreselijke daad gekomen. Zijn toestand is redelijk, maar de po litie heeft hem nog niet een uit voerig verhoor kunnen afnemen. Enorme brand in Canadese stad. Door een brand, die is begon nen in een zaagmolen, is thans reeds meer dan een derde van de Canadese havenstad Rimouski, aan de mond van de St. Lawren ce, in vlammen opgegaan. 900 huizen en gebouwen zijn tot nog toe verbrand of bescha digd. Eén man is in de vlammen omgekomen en minstens zeven personen zijn als gevolg van het vuur om het leven gekomen, o.m. vier kinderen, die, ingesloten door de vlammen, de rivier inliepen en verdronken. Meer dan veertig personen werden gewond. Het vuur tastte ook de kathe draal San Germano, één der grootste in de provincie Quebec, aan. In het centrum van de stad waren vele houten huizen. De brandweer wordt gehinderd door de verbreking van de watervoor ziening op verschillende plaatsen. Groot-Brittannië zal einde Juni 1951 tweehonderd superforten (B-29 bommenwerpers) van de V.S. krijgen in het kader van het bewapeningsplan van het Atlan tisch Pact. Naar aanleiding van de arres tatie van enige Nederlanders te Makassar heeft de waarnemend Hoge Commissaris aan de rege ring der R.I.S. opheldering ge vraagd. De plv. commissaris van het Koninkrijk te fylakassaF heeft voorts de militaire autoriteiten aldaar gewezen op de handelwijze tegenover leden van de Neder landse gemeenschap te Makas sar. Vernomen wordt, dat ver schillende Nederlanders gesom meerd werden binnen een half uur het huis te verlaten zonder dat andere accomodatie werd aangewezen. Voorts werden enige malen stenen naar huizen van Nederlanders geworpen. Naar aanle'iing van de moord op de Nederlanders is door het Hoge Commissariaat eveneens een stap bij de regering der R.I.S. ondernomen. In dit verband wordt vernomen, dat sedert de souvereiniteitsover- dracht ongeveer 16 Nederlandse burgers vermoord werden, van wie elf In Oost-Java en vijf in West-Java. Treinramp in India. Zaterdagmorgen is 150 km. ten Oosten van Patna de posttrein van de Pendsjaab ontspoord, waardoor 81 personen de dood vonden en 100 personen verwon dingen opliepen. Functionarissen te Patna heb ben het vermoeden uitgesproken, dat er sabotage in het spel is, daar een maand geleden op de zelfde plaats lasplaten bleken te zijn verwijderd. Door inderhaast verrichte reparaties kon toen een ongeluk worden voorkomen. Eerste wapenschip voor Nederland gelost. De lossing van het eerste wa penschip, de „Empire State", dat inmiddels weer is vertrokken, is te Rotterdam zonder enig inci dent verlopen. Er was geen spe ciale ploeg aangewezen, maar de gewone voor dat uur aangewezen arbeiders hebben zonder meer de taak volbracht. Trygve Lie is Zaterdag van Schiphol met het lijntoestel van de K.L.M, naar Genève vertrok ken. Na zijn bezoek aan Zwit serland zal hij doorreizen naar Moskou. Dean Acheson te Parijs gearriveerd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache son, Is gistermiddag in Parijs ge arriveerd. Hjj zal in Parijs be sprekingen voeren met zijn Fran se ambtgenoot Schuman en mor gen naar Londen vliegen voor be sprekingen met zijn Britse colle ga Bevin. De ministers van bui tenlandse zaken der Westerse „grote drie" beginnen Donderdag te Londen met hun besprekingen. Men verwacht te Parijs, dat Schuman Acheson zal voorstellen dat de Ver. Staten Frankrijk met een bedrag van 500 millioen dol lar zullen helpen in zijn strijd in Indo-China. Volgens berichten uit hoge Franse kringen is Schuman voor nemens zijn Amerikaanse collega dit voorstel volkomen onomwon den te doen. Men verwacht, dat hij zal zeggen: „Of de V.S. ver lenen Frankrijk op aanzienlijke schaal en direct ingaand hulp in Indo-China, of de mogelijkheid bestaat, dat Frankrijk zijn pogin gen, om de Westerse strategische verdedigingslinie in Indo-China te behouden, zal moeten opgeven." In een boodschap vóór zijn ver trek naar Europa heeft Acheson de Westerse naties opgewekt hun krachten met uiterste energie te verzamelen, om aan de wereld dreiging van het eommupisme het hoofd te bieden. Hij zeide, dat de vrije mensen en vrije naties over al in de eerstkomende jaren ge plaatst zullen worden voor steeds critieker beproevingen. „Te Londen zullen wij pogen", aldus Acheson, „de mobilisatie van de morele en materiële kracht van de vrije wereld te versnellen. De vrije wereld bevat nog grote, onaangeroerde morele en mate riële hulpbronnen. Deze moeten Brief van Belgische liberale ministers aan Eyskens. De liberale Belgische ministers, die de helft uitmaken van het demissionnaire Kabinet-Eyskens, hebben Eyskens een brief gezon den, waarin zij hem verwijten de ontbinding van het parlement ge arrangeerd te hebben zonder overleg met het Kabinet. De briefschrijvers wijzen ook de ge ringste verantwoordelijkheid voor de gevolgen af. wij zo goed mogelijk ontwikkelen. We zouden dat ook moeten doen wanneer het internationaal com munisme niet bestond. Zoals de zaken liggen moeten we het doen met de uiterste energie." In de schuur van de gemeen telijke kweekplaats „Overwater" aan de Langevleleslngel te Mid delburg stonden Zaterdagmiddag niet minder dan 2.074 plantjes in bloempotten gereed om te worden uitgereikt aan de Middelburgse schoolkinderen (219 in totaal en van 16 scholen), die willen deel nemen aan de In September te houden tentoonstelling, die wordt georganiseerd door de Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk", ln samenwerking met de afd. Walcheren van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Deze tentoonstelling, die een 14 jaar geleden afgebroken tra ditie weer wil voortzetten, be looft een succes té worden en zal zeker aan haar doei: het aankwe ken bij de jeugd van liefde voor de natuur, beantwoorden. Behalve de bestuursleden der organiserende vereniging waren bij de uitreiking aanwezig de waarn. burgemeester, de heer J. W. Kögeler, en de wethouders L. Geers en L. J. v. 't Westende. Na de heer L. A. Schenk, de voorzitter van „Uit het Volk Voor het Volk", sprak de heer Kögeler de jeugd toe en hij wek te hen op zorg te dragen voor plant en boom. „Plantjes zijn net jonge meisjes. Je moet er wèl zorg aan besteden, anders komt er niets van terecht", zo merkte hij op. De voorzitter van Tuinbouw en Plantkunde, de heer P. Biaauw, dankte vooral de heren Joosse, Willeboordse, Labruyëre en Tille- ma, leden der floraliacommissie van de Maatschappij, die in sa menwerking met het bestuur veel werk hebben verzet. Ook bracht hij de vele andere medewerkers dank, vooral de politie, voor haar steun in deze. Daarna gingen de kinderen naar huis. De gezichten glunder den, want nu gaat het er maar om wie de meeste zorg aan zijn plantjes besteedt en zodoende nummer één wordt in September. ALGEM. VERGADERING POLDER WALCHEREN. In de algemene vergadering van het Polderbestuur van Wal cheren, Zaterdagmorgen ln het gebouw Poelendale te Middelburg gehouden onder voorzitterschap van mr dr R. W. Graaf van Lyn den, is uitvoerig gesproken over de beplanting van Walcheren, zulks naar aanleiding van een vraag van mr J. A. Dumon Tak te Middelburg. Hij informeerde n.l. naar de bemoeiingen van de Polder met de beplanting. De voorzitter deel de mede, dat deze daar eigenlijk buiten staat. Door zijn bemidde ling kan een stukje weg te St. Laurens worden beplant. Met de Noordweg zou dat ook mogelijk zijn, maar men weet nog niet, hoe deze precies zal komen te lopen. Mr dr van Lynden wees erop, dat Den Haag zeer veel eist, voordat ergens tot beplanting kan worden overgegaan. De voorzitter gaf uiting aan zijn vrees, dat er eigenlijk te veel op de wegen wordt geplant. Het gevaar bestaat z.i., dat we straks tunnels van bomen krijgen en het gezicht op het landschap verloren gaat. Staatsbosbeheer zegt ech ter, dat hierover geen vrees be hoeft te bestaan. Dat is een gevolg van de Ja panse bezetting en van de daar op gevolgde revolutionaire actie van de Soekarnisten. Maar vóór alles is het een ge volg van de door de Nederlandse regering gevolgde politiek, waar bij zij, helaas, de steun had van een groot deel van het Neder landse volk. NADELEN DER BEPLAN TING. De heer A. P. Koster was be vreesd, dat de bomen in de toe komst de productie van de gron den zullen schaden en daarom was hij tegenstander van te veel bomen. Tegen struiken had hij geen bezwaar. De heer J. Bosse- laar oefende critiek op de brede wegbeplanting en was van oordeel dat men elkaar ifl de toekomst niet meer zal kunnen passeren. Het onderhoud wordt z.i. zó duur, dat iedere gemeente een speciale werkman daarvoor zal moeten aanstellen. RIJKSSTEUN? In deze vergadering informeer de de heer C. Holthuijzen ook, hoe het staat met de destijds ge vraagde steun van het Rijk voor de Polder. De voorzitter kon slechts mededelen, dat de zaak lopende is, en dat men, indien grote werken moeten worden uit gevoerd, waarvoor geen geld is, een beroep op Den Haag zal doen. Hij sprak echter de hoop uit, dat het zover niet zal komen. Bij de bespreking van het jaar verslag, dat werd vastgesteld, zei mr P. Loeff, met grote ontstelte nis kennis genomen te hebben van het bedrag, uitgegeven voor oeververdediging van „De Schone Waardin", n.l. f 3.6 millioen van 19221948. En het helpt nog niets, zo was zijn mening. Nu pas bestudeert de Rijkswaterstaat of wellicht verandering in de loop van de Schelde kan worden ge bracht. Waarom kon dit enkele jaren geleden niet, toen hij dit vroeg? Dan had men veel geld kunnen sparen. De voorzitter antwoordde,♦dat de Polder deed wat hij moest doen. Tot de oorlog was de toe stand houdbaar en werd nog geen millioen besteed. In de jaren 1946 en '47 echter moest 2\i millioen worden uitgegeven en dat was aanleiding de zaak in studie te nemen. Hoe deze zal uitvallen moet worden afgewacht. GESCHENK VOOR POL DERHUIS. Er was een mededeling van mr dr van Lynden, dat voor het nieu we Polderhuis (dat einde 1950 gereed zal komen en aan de to ren waarvan volgende week weer begonnen wordt, nadat de bouw stagneerde wegens gebrek aan natuursteen) mr C. v. der Minne te Den Haag beschikbaar stelde een door wijlen zijn broer ge maakte copie in olieverf van een in 1637 door Frans Hals en Pie- ter Codde gemaakt schilderij van de vaandeldrager uit het Corpo- raalschap van kapitein Reijnier Reaal en luitenant Cornells Mi chielszoon Biaauw. Hierop stelde de heer A. Staverman voor een beroep op de Walcherenaren te doen, om, indien zij daarover be schikken, een klein geschenk voor het Polderhuis af te staan in de vorm van oude kaarten e.d. Bij de begrotingsbehandeling stelde mr Th. Portheine voor de post salaris voorzitter uit waar dering voor zijn arbeid met f 1000.te verhogen, hetgeen de goedkeuring der vergadering had. De begroting zelf werd na korte discussie goedgekeurd. Voorts werden goedgekeurd de voorstellen tot verlening van een crediet van f59.000.voor ver lenging van strandhoofd 3 op het zuiderstrand in de Noordwatering en van f 18.050.voor werk zaamheden inlaagdijk Zuidwate ring, tot het sluiten van geldle ningen, tot het doen van uitke ring aan het personeel over eer ste en tweede kwartaal 1950 van 5 pet. alsmede enkele andere voor stellen, waarvan wij reeds een bericht opnamen. Goedkeuring kon wegdragen de handelwijze van het bestuur be treffende het aangaan van een dading inzake de stranding van het s.s. Caritas I. Het voorstel tot het verlenen van gedeeltelijke kwijtschelding van pacht aan A. Gideonse te Veere werd aange houden. In vaste dienst van de Polder Walcheren werd benoemd de tij delijke archivaris, de heer M. P. de I^ruin, voor wiens werk het Polderbestuur de grootste waar dering heeft. De termijnen van invordering van het dijkgeschot werden vastgesteld op 1 Juni, 1 Juli, 2 October en 31 December. De voorzitter kon nog mede delen, dat de Polder door Ged. Staten in het gelijk is gesteld bij het geschil, dat tussen hem en de achterliggende polders bij Nieuw- land was gerezen over de afwa- teringsgelden, die naar het oor deel van het Polderbestuur moe ten worden verhoogd. Het gaat hier om enige duizenden guldens. Eerste dag was reeds een succes. Onder enorme belangstelling Is de „Holland Fair" te Philadel phia Zaterdag door Prins Bern- hard geopend. Reeds lang voor het openingsuur verdrong zieh een grote menigte voor alle toegan gen en nadat de Prins klokslag elf uur het lint had doorgeknipt werden de stands onmiddellijk be legerd door drommen nieuwsgie rigen zowel als kopers. Vooral in de levensmiddelenaf deling kwamen de verkopers han den te kort. De belangstelling en kooplust hielden de gehele dag aan, doch de exposanten verklaar den tegenover A.N.P.-Aneta zich wel bewust te zijn, dat dit nog geen maatstaf is voor het verdere verloop en uiteindelijke succes van de „fair". Bij het binnenkomen worden bezoekers dadelijk be groet door de uit duizend verse tulpen gevormde letters „Holland Fair". WAT ER TE ZIEN IS. Veel belangstelling trekt de af deling kunstnijverheid, die onmid dellijk aansluit bij de afdeling oud-Nederlandse meesters, waar van het centrale punt wordt ge vormd door een klein Rembrandt portret van oude man, afgestaan door de New Yorkse verzamelaar Bingham. Vooral de jongere be zoekers stellen veel belang in de collectie historische documenten, waaruit de eeuwenoude Neder lands-Amerikaanse verbondenheid spreekt. De weinig representatie ve afdeling moderne Nederlandse schilderkunst trekt geringe aan dacht. De particuliere inzendin gen variëren van levensmiddelen, textielwaren, huishoudelijke arti kelen, aardewerk, speelgoed, klompen, technische artikelen, si garen en glaswerk tot voorbeel den van Nederlandse boekkunst. Reeds in de vroege namiddag van de openingsdag moest de leiding van de „fair" een dringend be roep doen op de Amerikaanse douane om onmiddellijke aanvul ling van de uitgeput rakende voorraden in bepaalde categorie- en mogelijk te maken. GROTE VERWACHTINGEN. In een korte radiotoespraak, kort na zijn aankomst verklaar de Prins Bernhard, dat het Ne derlandse volk grote verwachtin gen koesterde van de tentoonstel ling en de gebeurtenissen in Phi ladelphia met grote belangstelling •volgde. Na de toespraak reed de Prins met de commissie van ontvangst en de Nederlandse ambassadeur naar de historische „Independen ce Hall" (onafhankelijkheidszaal waar 45 bereden leden van de „First City Troop" de erewacht vormden en de wapens presen teerden. Nadat het „Wilhelmus" gespeeld was bezichtigde de Prins de „vrijheidskiok", waarna hij met dr van Kleffens en anderen, handtekeningen plaatsten in het .gouden boek", in de zaal, waar 4 Juli 1776 de onafhankelijkheid van Amerika werd uitgeroepen. Des avonds was er een feestmaal tijd, waar o.m. spraken Paul Hoffman, de Prins zelf, dr van Kleffens, prof. Brouwers e.a. Oost-Duitsland neemt 30.000 vaten haring af. Na langdurige onderhandelin gen is met de Oost-Duitse rege ring een overeenkomst tot stand gekomen, waardoor 30.000 vaten Nederlandse haring, die nog in de verschillende vissersplaatsen lig gen opgeslagen, en die afkomstig zijn van de haringvisserij gedu rende het vorige jaar, binnenkort aan de Oost-zone van Duitsland geleverd zullen worden. Volgens het Berlijnse blad „Kurier" (Franse licentie) voeren op het ogenblik de drie belangrijkste communistische lei ders van Oost-Duitsland te Mos kou besprekingen met Russische leiders. Het zijn Grotewohl, Pieck en Ulbricht. Na een concert te Rijssel heeft de violist Yehudi Me- nuhin zich uitgesproken voor een wereldregering en de harmonische oplossing van wereldgeschillen. Lord Moynihan, voorzitter van de Engelse liberale partij, heeft de mogelijkheid van een samengaan der liberalen en conservatieven met beslistheid van de hand ge wezen. Tot directeur van het Ned. Beheersinstituut is de heer J. J. de Vries, hoofdinspecteur van 's Rijks belastingen te Was senaar benoemd. Een Catalina- vliegboot van de Australische luchtmacht is bij een poging om te Georgetown (Queensland) een noodlanding te verrichten, neer gestort. Vijf leden van de beman' ning kwamen om het leven. - Nog minstens 5000 Oostenrijkse krijgsgevangenen verkeren in de Sowjet-Unie. -> F. C. A. Baron van Pallandt, de nieuwe Neder landse ambassadeur in de Sow jet-Unie, is te Moskou aangeko men, als opvolger van dr Ph. F. Visser, die lid van de speciale Balkancommissie van de V.N. is geworden. Gisterochtend zijn te Rotterdam de 1800 repa triërende militairen van het troe pentransportschip „Skaugum" ontscheept. Twee troepensche pen zijn Donderdag uit Priok ver trokken. Het zijn de „General Stewart" en de „General Stun gis". Met ingang van 7 Mei wordt de prijs van gepasteuri seerde flessenmeik in het gehele land met één cent per liter ver laagd. Op de bevrijdingsdag om drie uur is de 111.111de inwoner van Nijmegen geboren. Zij kreeg de namen Maria Everdina Geer- truda de Bruyn. Haar vader is Rijkswerkman van het K.N.I.L. en de moeder is Gerarda Hendri- ka de BruynEngels. De Haagse politie heeft een 51-jari- ge vrouw gearresteerd, die brand heeft gesticht in het huis van haar ex-werkgever te Schevenin- gen. Zij werkte als huishoudster bij een oude heer, die haar ont sloeg. Een tweejarig kindje is bij het spelen in een oude tank gracht aan de Stadhouderslaan te Den Haag gevallen en verdron ken. Zondag is een 11-jarig jongetje, dat langs de wallekant van de Keizersgracht te Amster dam speelde, te water geraakt. Hij kwam met zijn hoofd in de modder en is verdronken. Op een drijvende bok in de Scheep makershaven is Zaterdag, tenge volge van 'n ongeval, de arbeider J. Witte te Rotterdam omgeko men. Koelbloedigheid in koud water Een automobilist uit Wasse naar moest op bevrijdingsdag bij het K.L.M.-gebouw te Den Haag remmen en uithalen voor een jeugdige wielrijdster. De wagen slipte, plonste in de Koninginne gracht en ging kopje onder. De automobilist was koelbloedig ge noeg om rustig te wachten, totdat de auto vol koud water was ge lopen. Toen opende hij het portier, dook op en zwom naar de kant. Prov. Comité A.R.-Kiesverenigingen. Zaterdag vergaderde te Middel burg liet Prov. Comité van A.R. Kiesverenigingen onder leiding van Dr K. Huizenga. In verband met het voorgelezen Schriftgedeelte (Ps. 97) wees de voorzitter er op, dat er in deze tijd veel is dat niet tot verheu ging stemt. En toch moeten we verblijd zijn, omdat God regeert. Dat kan wel eens moeilijk zijn, maar we moeten het doen in ge loof en ondanks aïles vasthouden dat het toch goed is omdat God het wil. Spr. wekte op niet te ver flauwen maar voort te gaan in 't geloof, tot versterking van de partij en de verbreiding van de beginselen. De verslagen van de secretaris, de heer A. I. Catsman en de pen ningmeester, de heer I. Tange, waren in opgewekte toon gesteld. Omtrent het millioenplan werd meegedeeld, dat Zeeland plm. f 29.000.heeft bijeengebracht, wat flOOO.— beneden de aanslag is. Getracht zal worden geheel aan de aanslag te voldoen. In de middagvergadering gaf de heer R. Zuidema een beschou wing over de stembusuitslag, waarbij verschillende punten dié voor de toekomst van belang kun nen zijn, nader werden belicht. Hierop volgde een korte bespre- king. Vervolgens werd door de heer A. Schout gesproken over het Middenstandsvraagstuk. Spr. gaf een overzicht van de grote moei lijkheden waarmede een deel van de middenstand te worstelen heeft, mede in verband met dé financiële maatregelen van d» regering, waardoor tal van mid denstanders moeite hebben aan hun verplichtingen te voldoen. Spr. wekte de middenstanders op hun kracht te sterken door sa menwerking en tot organisatie op Chr. grondslag. Uit de drukkê bespreking die hierop volgde bleek de actualiteit van dit onderwerp. Verschillende wenken werden ge geven die tot verbetering kunnen leiden, waarbij speciaal werd stijl gestaan bij de vraag wat op dit gebied door de overheid gedaan of niet gedaan behoort te worden. De vergadering was zeer druk bezocht. Rode Kruis afd. Zuid-Beveland West vergaderde. Zaterdag j.l. vergaderde in de Prins van Oranje het bestuur vart het Ned. Rode Kruis afd. Zuid- Beveland-West met vertegen woordigers van het comité, dat vorig jaar op zo enthousiaste wij ze de Fondsenwervingsactie van het Rode Kruis heeft geholpen, een hulp, waardoor de stad Goes 126 pet. opbracht van het voor die gemeente berekende quotum. Aanwezig was Dr Haar, de lei der van de afd. Voorlichting en Fondsenwerving van het Rode Kruis, die de aanwezigen op de hoogte bracht van de ervaringen die in het afgelopen jaar zijn af deling hadden verrijkt en waar door hij voor de a.s. campagne in de laatste week van Mei en de eerste week van Juni de beste verwachtingen had. Het comité werd uitgebreid met de heren kapelaan Bransen, van Loon voor de Goese Bestu renbond, Snoep en van Zweden. DE BILT ZEGT: Plaatselijk enige regen. Weersverwachting geldig tot vanavond: Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen nu en dan enige regen of motregen. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1