Nederland behoort een voorbeeld te zijn „PRINS BERNARD" MAAKTE „GOODWILL'-PROEFVAART G.S. stimuleren industrialisatie door woningtoewijzing NIEUWS Laten wij hun idealen waar maken Officiële overdracht aan de Provincie Zeeland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Bereid om offers te brengen. Amerikaanse wapens in Rotterdam. Arbeidskrachten van Tholen en Zeeuws -Vlaanderen SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuws ch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 3438, bij geen gehoor 2970, 2348 of 3384. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 374289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; TeL administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1552 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 6 MEI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg) Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes) Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag; Zon op 5.00 u„ onder 20.14 u. Maan op 2.04 u., onder Ó.06 u. Hoogwater op Zondag 7 Mei: Vlissingen: 5.38 u. 2.01 m„ 18.03 u. 1.76 m. Terneuzen: 6.09 u. 2.19 m., 18.34 u. 1.95 m. Wemeldinge: 7.24 u. 1.67 m., 19.52 u. 1.40 m. Zierikzee: 6.18 u. 1.55 m. 18.44 u. 1.35 m. KONINGIN JULIANA TOT HET NEDERLANDSE VOLK. „10 Mei 1940 en 5 Mei 1945, voor altijd onvergetelijk, zjjn levend voor ons als de dag van vandaag. Wjj tellen de jaren van Mei tot Mel, en van Pinksterfeest tot Pinksterfeest, zoals onze dichters zeggen. We voegen fragmenten samen en een volledig beeld ontstaat. Wat er is voorgevallen, gedenken we liever met onze gedachten dan met woorden. Bij alle redevoeringen ter herdenking van de oorlog en van de genen, die er hun hoogste offer Inbrachten, Is steeds het hoofd motief: Laten wij het ideaal, waarvoor zjj gestorven zjjn, ln ons leven waar maken", aldus sprak H. M. Koningin Juliana gister avond ln een radiorede tot het Nederlandse volk ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding. Velen wanhopen, of wij ooit in vredestijd die eendracht en die energie zuilen kunnen opbrengen, die daarvoor nodig zijn. Na 5 jaren vrede gaan velen zelfs soms zover, dat zij menen, dat het feestelijke goed, in de strijd verworven, in de veelbewo gen en teleurstellende nasleep te loor ls gegaan. Maar een geeste lijk goed gaat niet verloren. Het kan ondergronds gaan, maar het blijft doorwerken en het werkt nog steeds. Let op, overal om u heen, in uw eigen kring en el ders. Het gaat steeds verder. Be wust er onbewust wil men an ders, voelt zich daartoe onweer staanbaar gedreven. Waarom zouden we in herha lingen treden, door oude voorbije tijden te plaatsen voor de tegen woordige. Daar iedere tijd nieuwe mogelijkheden biedt en de voor bije altijd weer gebleken zijn tot een verderf inplaats van tot op bouw te leiden? Er ligt hier een diepgaand ver- schli of men de feiten in de ogen durft te zien, of men ze verwerpt of aanvaardt, omdat het eindre sultaat van dit aanvaarden of verwerpen voor ieder mens een zaak is tussen hemzelf en God. In West-Europa heeft Neder land het zwaarst geleden, en ook het meest opvallend herstel be leefd. Buitenlanders zien dit dui delijk, en verklaren, dat wjj met zoveel wilskracht aanpakken. Naar Nederland blijft men uit kijken. Nederland heeft verplich tingen in de broederschap der volkeren. Het hoort een voorbeeld te zijn van ontplooiing in het nieuwe seizoen van de 2e helft der 20e eeuw. Er moet worden losgelaten wat voorbij is, ais offer,-en iaat ons aanvaarden, dat herstel van men sen-waarden alleen kan geschie den vanuit een volkomen rustig, uitgebalanceerd verlangen naar vrede en vooral naar welvaart. Welnu, we gaan dus blijkbaar de weg al op, die leidt naar zeif- hervinden in de traditie van ver nieuwing. Door zichzelf te geven voor volk en land, ls de enige mogelijkheid aangedaan leed te laten voor wat het is en te ver geven. De twijfel is een slechte kame raad en de hoop eigenlijk niet minder, omdat beide concrete aanvaarding verwerpen en dus nimmer een gezonde beschouwing ontstaan kan. Niets kan ons beletten alles te verwachten van het leven, maar dan als begrip voor dat, wat het leven ons brengt In de afmetin gen van onzedraagkracht. Hoop en twijfel trekken ons links en rechts. Aanvaarding geeft recht op herstel van welk verlies dan ook. Ons verlangen zijn de draden, waarmee God weeft en het weef getouw van God is onnaspeurlijk, evenals het vervliegen van onze verlangens. Doch niet één draad zal onbruikbaar blijken, omdat God deze zal weven in het ge waad van zijn schepping." De bloeiende boomgaarden van Zuid-Beveland. Het bloesembericht voor de week van 7 tot en met 14 Mei luidt: Kersen: bloeitijd nu vrijwel voorbij. Morellen: Bloeien nog. Peren: Op sommige plaatsen nog in bloei te zien. Appels: Alle bo men thans in volle bloei. Een' prachtig rose schouwspel met een zacht-groene ondergrond. De komende week is een van de mooiste om Zuid-Beveland in volle bloesem-tooi te zien. Groepscommandant der Rijks politie bleef in gebreke. Vrijdag zal door de Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg de zaak worden behandeld tegen de wachtmeester le kl. der Rijks politie te Dordrecht A. K. G., des tijds groepscommandant te St. Laurens. Deze heeft in strijd met de waarheid op 12 Februari 1948 proces-verbaal opgemaakt betref fende de ontruiming van een door het Rijk gehuurde woning te Mid delburg. In dit proces-verbaal werd verklaard, dat het pand zich in goede staat bevond en bezem- schoon was. Voor het opmaken van dit valse proces-verbaal zal verd. zich hebben te verantwoor den. Mr Schokking: Nu Donderdag de eerste wa penzending uit Amerika is gelost, heeft de minister van Oorlog, mr W. F. Schokking, een verklaring uitgegeven, waarin nog eens na drukkelijk wordt gezegd, dat deze wapenen niet zjjn bedoeld om agressieve doeleinden te dienen. „Nederland was en is een vre delievende natie, die niets anders wenst dan in vrede en vriend schap met alle volkeren te leven", aldus de verklaring, die voorts nog vaststelt, dat wjj vast beslo ten zjjn een aantasting van onze vrijheid met alle middelen af te weien. Nieuwe wapenzendingen zullen volgen. Dit betekent echter niet, dat Nederland nu op zijn lauwe ren kan gaan rusten. Het be wapeningsvraagstuk is met deze wapenzendingen niet opgelost. De Amerikaanse hulp betekent een waarc-evolle aanvulling op onze eigen krachtsinspanning. Nederland zal evenwel zelf het leeuwendeel moeten leveren en zal zich offers moeten getroos ten, wil het geen gewillige prooi voor een eventuële agressor zijn. „Grote dank zijn wij verschul digd aan het Amerikaanse volk, dat ons op zo edelmoedige wijze tegemoet komt. Laten wij ons deze hulp waardig tonen en la ten wij van onze bereidheid blijk geven om offers te bren gen voor de opbouw van een krachtig defensie-apparaat ter bescherming van de Westerse beschaving en onze vrijheid", zo besluit de verklaring. Havenarbeiders negeerden communisten. In de haven van Rotterdam is het eerste schip met Ameri kaanse wapens binnengelopen het Amerikaanse s.s. „Empire State", dat ligging nam in de Lek haven. Het schip, had ook veel stukgoederen aan boord en met de lossing daarvan, werd het eerst begonnen. In de ochtend hebben commu nistische elementen geprobeerd, onrust in de haven te verwekken en de arbeiders tot staking op te zetten. Behoudens enige aar zeling, op een enkele plaats, werd echter overal het werk op normale wijze aangevangen en voortgezet. In de omgeving van de Lek haven kwam het tot relletjes waartegen de politie, die voor een sterke afzetting gezorgd had, moest optreden. Een optocht van ongeveer honderd vrouwen werd verspreid. Een vijftiental personen werd naar het politie bureau overgebracht. De wapenlading is 450 ton groot. Er is luchtdoelgeschut bij, verschillende soorten infanterie- wapens en ook materieel van allerlei slag voor de verbin dingsdiensten. Tenslotte even eens munitie. Koninklijk bezoek aan Drenthe en Groningen. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard zijn voornemens op 1 en 2 Juni a.s. een officieel bezoek te brengen aan de pro vincie Drenthe en op 20 en 21 Juni a.s. aan de provincie Gro ningen. Belgische vliegtuigen maakten noodlanding op Schouwen. Gistermiddag werden twee Belgische militaire éénpersoons lesvliegtuigen door benzinege brek gedwongen een noodlan ding te maken op Schouwen, 3 km. ten Noordoosten van de kustwacht West-Schouwen. De beide piloten bleven ongedeerd en de vliegtuigen vrijwel onbe schadigd. Auto- en looddiefstal wordt berecht. Vrijdag a.s. zal voor de Arron- dissements-Rechtbank te Middel burg moeten verschijnen de aan nemer R. R. te Souburg. Deze heeft op 4 November 1949 in Rot terdam de portefeuille van zekere M. gesloten en met het rijbewijs van M. een auto gehuurd. Met deze auto is hij naar België gere den en heeft de wagen bij een garagehouder te Heyst te koop aangeboden. Verder zullen voor de rechtbank verschijnen J. C. van H., timmerman en Ch. M. de B., werkman te Sluis. Beiden heb ben zich schuldig gemaakt aan diefstal van een partij lood, ter wijl A. G., koopman te Aarden burg, terecht zal staan wegens het opkopen van dit lood. De onthulling van het monument op de begraaf plaats bij Kapelle. In het bericht over de onthul ling van het monument ter ere van de gesneuvelde Fransen op de begraafplaats te Kapelle op 16 Mei a.s. in ons blad van Don derdag 5.1., is een onjuistheid ge slopen. In dit bericht staat dat in de nabijheid van de begraaf plaats een honderdtal Franse parachutisten zal landen. Dit is onjuist, zij zullen landen op het vliegveld Woensdrecht en van daar met militaire wagens naar Kapelle worden vervoerd. De „Prins Bernhard", de nieuwste aanwinst van de Prov. Stoombootdiensten, die de dienst op Vlissingen—Breskens zal gaan varen, heeft een prima geslaagde proefvaart achter de rug. Gisteren is het schip met ongeveer 200 gasten aan boord naar Antwerpen geweest en ondanks het in de loop van de dag steeds slechter wordende weer kon het programma keurig worden af gewerkt. Om c.a. kwart over elf vertrok de „Prins Bernhard" gistermorgen van de buitenhaven te Vlissingen. Bijna direct ont moette het schip de „Prinses Juliana" en dat was een aardig moment. Van de vele officiële personen aan boord noemen wij, behalve de Commissaris der Koningin, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot en het college van Ged. Staten met de Griffier, Dr B. D. H. Tel- legen, de bestendige deputaten der provincie Antwerpen met aan het hoofd de gouverneur de zer provincie, de heer Richard Declerck, Dr Ir W. J. H. Harm- sen, dir.-generaal van de Rijks waterstaat, Ir Th. Heijblom en Ir A. Wiebes van de Rijkswater staat in Zeeland, de directeuren der Kon. Mij. „De Schelde", Ir H. W. v. Tijen, Ir J. Hupkes en A. Smit, de oud-directeur, Ir H. C. Wesseling en Ir J. Smit, Jhr Ir O. C. A. v. Lidt de Jeude, oud minister van waterstaat en wnd. pres.-commissaris van „De Schel de", verschillende „Schelde"-in- genieurs, de directeur van het Loodswezen, kapt. ter zee F. J. E. Krips, enkele Zweedse gas ten, de kapitein van de „Colom- bie", Prof. Ir L. Troost van het Scheepsbouwkundig Laborato rium te Wageningen, de burge meester van Vlissingen, Mr B. Kolff, de heer D. J. E. Middel burg, consul-generaal te Ant werpen en vele anderen. DE OVERDRACHT. In de salon van de eerste klasse vond op de heenreis de officiële overdracht van het schip plaats. Jhr Ir v. Lidt de Jeude open de de rij der sprekers. „Het is geen bloot toeval, dat de „Prins Bernhard" eerst naar Belgisch grondgebied komt", zo zei hij, „want de jonggeborene wordt altijd met trots eerst aan de bu ren getoond. In dit geval is die buur ook een goede vriendin". Hij sprak de wens uit, dat het schip niet alleen goede verbin dingen in Zeeland mag onder houden, maar ook tussen Zee land en Vlaanderen. Jhr de Jeude vertelde daarna enkele interessante historische zaken. Blijkens een oorkonde van de Graaf van Henegouwen in 1311 werd al een veerdienst ingesteld tussen Vlissingen en Vlaanderen. Dat moet wel avon tuurlijk geweest zijn! In 1712 kwamen de z.g. slingerschepen in de vaart tussen Vlissingen en Sluis. Zij waren wél bestand te gen storm, maar boden nog wei nig gerief. De passagiers moes ten mèt 't vee op een open dek staan en bij laag water werden ze naar de wal gedragen. In 1828 kwam de eerste rader boot in dienst en op 29 Oct. 1886 gaven Ged. Staten de eerste op dracht aan „De Schelde" voor de bouw van een stalen rader boot, de „Walcheren". In 1891 volgde opdracht voor de „Zeeuwsch-Vlaanderen". Tussen 1930—1939 leverde „De Schelde" vijf boten af. Jhr Ir v. Lidt de Jeude wees er vervolgens op, dat het tot vol doening stemt, dat „De Schelde" vooraan staat in de rijen der scheepsbouwers. Na enkele technische bijzon derheden van de „Prins Bern hard" te hebben verteld, wend de spr. zich tot Ir Harmsen met het verzoek: „Verlos ons toch van de bozé droom van een ver vallen sluizencomplex in Vlis singen!" Over de Prins Bernhard" zei hij, dat in 1939 tot de bouw op dracht werd gegeven. Op 5 Juli 1941 werd het schip „geruisloos" te water gelaten. Om het aan de Duitsers te ontfutselen werd het naar Veere gesleept en later naar het droogdok in Middel burg. De Duitsers haalden het daar echter toch weg en ge bruikten het als zinkschip voor Vlissingen. Bij de berging wer den voor- en achtersteven zoveel mogelijk gespaard en met an dere materialen is het tenslotte dit schip geworden. Tenslotte droeg spr. het schip aan de Provincie over met het uitspreken van de wens, dat het aan de verwachtingen mag be antwoorden en vele jaren mag bijdragen tot de verdere ontwik keling van het gewest. „Zolang men hier nog eigen kaas-en- brood kan eten, zal dat zeker gaan!", zo eindigde Jhr de Jeude. Even voordat gistermorgen de „Prins Bernhard" uit Vlis singen naar Antwerpen ver trok en de gasten een plaats je zochten in de kajuiten, kwam er een dame naar één van de gasten toe. Zij had het gedoe al een tijdje gadegesla gen, maar was kennelijk niet helemaal op haar gemak. Dat was ook wel te begrijpen, want toen zij vroeg, of deze boot naar Breskens ging, moest haar worden verteld, dat zij 'in Antwerpen zou te recht komen, indien zij aan boord bleef! Zij nam nauwe lijks tijd om voor deze mede deling te bedanken en holde zo vlug mogelijk weer van boord, op zoek naar de „Prin ses Juliana"; De* Commissaris der Koningin dankte de verschillende instan ties, die bij de bouw van het schip medewerkten, hartelijk. Speciale hulde bracht hij aan Ir Blokland Visser, de ontwerper van dit schip met bijzondere technische kwaliteiten. Het is 'n aanwinst, niet alleen voor Zee land, maar voor het hele land. „Bij ons gaat de Benelux niet via wetsontwerpen op belastin gen, maar zij komt keihard en regelrecht uit het hart", zo riep Jhr de Casembroot de Belgische vrienden toe. Met het uitspre ken van de hoop, dat het schip tot in lengte van jaren moge va ren tot zegen van Zeeland en van België, verklaarde hij het te aanvaarden. Daarna sprak Dr Ir Harmsen. Na op het belang van het Rijk bij een goed functionnerende dienst te hebben gewezen; aan gezien de exploitatie voor Rijks rekening komt, verklaarde hij te hopen, dat nog dit jaar met het herstel der sluizen zal worden begonnen. „Walcheren was het zwaarst getroffen. Maar het Rijk heeft al veel gedaan en het is zeker niet in gebreke te stellen. Wij zijn aan de grens, niet van ons technische, maar van ons fi- napciële kunnen", aldus spr. ANTWERPENS GOUVERNEUR. De gouverneur der provincie Antwerpen, de heer Declerck, zei: „We moeten vandaag geen grenzen kennen. In de natuur bestaan zij niet. Ze zijn schep pingen van mensen. Ik hoop, dat er nog genoeg gezond verstand zal zijn, om ze te verminderen of af te schaffen." Verder zei de heer Declerck, dat het niet de bedoeling der Belgen is, voor niets over te varen. Voor goede service moet toch in heel het leven worden be taald. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat het schip het we derzijdse contract tot in lengte van jaren in de hand zal wer ken. Nadat de burgemeester van Vlissingen nog enkele woorden gesproken had ging het gezel schap naar het vlaggedek, waar om tegen half twee de heer v. Lidt de Jeude de maatschappij- vlag streek en de Commissaris der Koningin tegelijkertijd de vlag der provincie hees. Geluk wensen volgden, niet het minst aan het adres van de kapitein, de heer P. den Outer. Deze zal worden bijgestaan door de kapi teins J. de Vuijst, R. Leunis en F. de Smit. Om c.a. half drie meerde de „Prins Bernhard" aan de kade muur van 't Steen te Antwer pen. Met een extra tram reed daarna het gezelschap dwars door de stad naar het voorlopige provinciehuis, een juweel van een patriciërshuis, dat op een buitengewoon fraaie wijze is in gericht en waar een thee werd aangeboden door het bestuur der provincie Antwerpen. Aan het einde daarvan heeft de Commissaris der Koningin de hartgrondige dank der gasten vertolkt voor deze schitterende ontvangst. „Wij zijn niet zo hof felijk als u, maar wij menen het keihard!", aldus spr. De heer De clerck antwoordde met een „tot spoedig weerziens". Om c.a. 6 uur werd de terug tocht aanvaard. De stemming aan boord was uitstekend. Om c.a. half tien lag het schip weer in de fuik aan de buitenhaven en daarmede was deze Zeeuwse „goodwill-vaart" naar Antwer pen ten einde. TECHNISCHE BIJZONDER HEDEN. De „Prins Bernhard" kan 2000 passagiers -i 75 auto's vervoe ren. Het schip wordt voortbewo gen door 4 Dieselmotoren (Schel- de-Sulzer) van 580 P.K. elk. Via tandwielen wordt een schroef in beweging gebracht, die op haar beurt de omkeerbare schroeven in werking brengt. Deze zijn ge maakt volgens het Zwitserse pa tent en maken 233 omwentelin gen per minuut, terwijl de mo toren 375 omwentelingen halen. Door deze omkeerbare schroeven is het schip vanaf de brug ma- noeuvreerbaar. Het schip is 74 m. lang, 14.25 m. breed en de snel heid bedraagt 15 mijl per uur. PLECHTIGE HERDENKING GEVALLENEN OP DE GREBBEBERG. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten zijn Donderdag op de Grebbeberg bij Rhenen allen, die in de tweede wereldoorlog tydens de strijd zijn gevallen, op plechtige wijze herdacht. Een overzicht tijdens de plechtigheid gedurende de rede van generaal mr H. J. Kruis, chef van de Generale Staf. „Als ik zie wat we hebben bereikt, dan moet ik zeggen, dat ik waardering heb voor het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting", verklaarde de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, in een onder houd met een redacteur van het A.N.P., n.a.v. de oorlogsver woesting en het herstel daarvan na de bevrijding. „Er zijn gelukkig weer enige plaatsen in de provincie, waar geen woningnood is, althans, waar de positie is als voor de oor log. Natuurlijk moet er nog veel gedaan worden. Wij kunnen bij voorbeeld nog niet denken aan krotopruiming." „In een provincie als Zeeland, welke streken met een geheel eigen aard kent, is het met het vraagstuk der werkloosheid eigenaardig gesteld. In Zeeuwsch-Vlaanderen bij voorbeeld werken veel Belgi sche grensarbeiders, o.a. in de textielindustrie. Het eiland Tho len, #dat geen industrie bezit, heeft thans een overschot van arbeidskrachten. Door de mecha nisatie in de landbouw heeft men hier ook zomers werklozen. Er worden pogingen gedaan om hen te bewegen zich in Zeeuwsch- Vlaanderen te vestigen en Gede puteerde Staten werken daaraan indirect mede door toewijzing van woningen. De bevordering van industria lisatie roept ook onmiddellijk woningproblemen op. In de ka naalzone van Zeeuwsch-Vlaande ren begint overigens de indus trie te herleven. De stikstof- en cokesfabrieken té Sluiskil b.v. beginnen weer op 'toeren te ko men. Toen Zeeuwsch-Vlaanderen Regen maakte feestelijkheden onmogelijk. De viering van de Nationale feestdag is allerwege in het wa ter gevallen. Even voordat om 2 uur 's middags in Goes de klok ken begonnen te luiden, begon een gestadige regen te vallen, die tot laat in de avond aanhield. Kon den de kinderspelen des middags nog gehouden worden de jeugd zag niet op een vuil truitje meer of minder het avondprogram ma moest wegens het slechte weer tot vanavond verschoven worden. De opening van de feestelijkhe den geschiedde door Burgemees ter Ten Kate, waarna de heer A. J. Potter, voorzitter, van de Bond van Buurtverenigingen de jeugd toesprak. Ondanks de regen was er voor de kinderspelen nog heel wat be langstelling, vooral het hindernis- lopen trok heel wat lachers, al zullen de moeders wel eens be zorgd gekeken hebben als ze zoonlief bezig zagen. Ook het ringsteken op de fiets, het mastklimmen, blokjesrapen en roosjesknippen leverde zware strijd op. In de Beurs kregen de kinderen hun prijzen. Des morgens ontvingen de kin deren op de scholen een versna pering. Hedenmorgen wordt in Grand Theater de schoolkinderen van 614 een gratis filmvoor stelling gegeven. Ook in Middelburg gooie de regen roet in het eten. Daar maakte de regen eveneens een af wikkeling van het programma onmogelijk. Ook in Middelburg is het programma verschoven tot vanavond. In Vlissingen vielen de feeste lijkheden eveneens in het water. Juist toen daar de gymnasten, feestelijk uitgedost in keurig wit te costuums aan de muzikale rondging wilden beginnen begon het te regenen, zodat de stoet weldra "'op een waterballet geleek. Verder is men daar dan ook niet gekomen met de afwerking van het programma. Zowel het ring- rijden, de muziekconcerten als de muzikale rondgang moest worden afgelast. ter sprake kwam, getuigde Jhr de Casembroot, dat de inwoners zich oer-Nederlands gevoelen. De nieuwe zomerdienstregeling, welke vooi de veren op de Wes- ter-Schelde is gemaakt, bevor dert z.i. het contact met Neder land boven de Wester-Schelde. De verbindingen met autobussen en veerdiensten acht hij bevre digend. Industrialisatie wordt gestimuleerd. In tal van kleine gemeenten ziet men een schuchter begin van industrialisatie, meer in de vorm Vanmorgen om 11 uur opende Z. K. H. Prins Bernhard de „Holland Fair" in Philadelphia. Aan een diner, dat gisteravond de opening voorafging, spraken Prins Bernhard x Prof. G. Brou wers, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Za ken. Op zijn doorreis van New York naar Moskou bracht Tryg- ve Lie, de secretaris-generaal der V. N., gisteren een bezoek aan Den Haag. Onder zeer grote belangstelling werd gisteren in het park Sonsbeek te Arnhem de tentoonstelling „Mijlpaal 1950" geopend. Minister Drees sprak de officiële openingsrede uit. Op de Canadese begraaf plaats te Groesbeek werd giste ren de overgave van de Duitse troepen aan de Canadezen her dacht. Tengevolge van won den, die hem onder weg door onbekenden 'zijn toegebracht, is in een ziekenhuis te Djakarta pastoor Mulder overleden. Daar zijn portefeuille en vulpen ver dwenen waren veronderstelt men roofmoord. Koningin Juliana legde Donderdagavond een krans bij het monument voor de geval lenen te Baarn. Op de Veluwe heeft de C.C.D. verschillende processen-verbaal opgemaakt te gen pluimveefokkers, die clan destien kuikens uitbroedden. In het Britse Lagerhuis is mede gedeeld, dat men een nieuw „wondergeneesmiddel" heeft ont dekt tegen virusziekten, dat nog doeltreffender is dan penicilline. De 23-jarige koning van Siam heeft zich gisteren een gouden kroon op het hoofd geplaatst en zichzelf uitgeroepen tot „Heer der aarde, ongeëvenaard in schit tering en macht". Binnenkort zal op iedere 11 Duitsers in W. Duitsland één oorlogspensioen ontvangen. In totaal ontvangen daar 3.380.000 personen oorlogs pensioen. De post oorlogspen sioenen wordt dit jaar geschat op 2.7 milliard mark. Op 25 k.m. afstand van Wenen hebben de Russen nieuwe oliebronnen ontdekt. Naar verluidt zouden deze nieuwe boringen zeer rijk tijn. Tengevolge van hoog wa ter heeft zich in een autobus te Rio de Janeiro een ontploffing voorgedaan. De bus raakte in brand, waardoor 12 inzittenden levend verbrandden en 21 ande ren verwondingen opliepen. He vige regenbuien hebben grote ovei stromingen veroorzaakt in Rio de Janeiro. Volgens een Egjpiisch blad is Transjordanië uit de Arabische Liga gebannen. van kleine bedrijven. De ge meentebesturen bieden waar mogelijk de helpende hand en Gedeputeerde Staten houden er in hoge mate rekening mede bij de toewijzing van huizen. Wat de grootste Zeeuwse ste den betreft zeide de Commissa ris, dat de toestand in Middel burg ten aanzien van de bouw van middenstandswoningen niet onredelijk is, wat de arbeiders woningbouw echter betreft, deze kenschetste hij als zorgelijk. In Vlissingen evenwel is het zwak ke punt de bouw van woningen voor de middenstand. Echter iS hem de laatste tijd ook gebleken, dat de Kon. Mij. „De Schelde" om economisch te werken nog ongeveer 500 arbeiders, dus on geveer 500 woningen nodig heeft, zodat afgezien van de be hoeften van de koninklijke ma rine de woningpositie in Vlissin gen nog verre van bevredigend is. Financiële toestand zorgelijk. Bepaald zorgelijk echter acht de Commissaris de financiën van zijn provincie. „We leven als het ware op de rand van het graf, wat dat betreft", zeide hij, daar bij opsommend, dat er gerekend moet worden met de nadeligq saldi van de veerdienst op de Ooster-Schelde en de tekorten van de calamiteuze polders bij voorbeeld. Ook het onderhoud van de zeedijken is een groot probleem. Door deze extra finan ciële verplichtingen voor veren en polders kan het provinciaal bestuur op cultureel en sociaal gebied niet doen wat het wel graag zou willen doen. Ook de geografische ligging van Zeeland werkt op dit terrein belemme rend. Met de Rijkswaterstaat zijn thans onderhandelingen gaande over de polderlasten. Jhr de Casembroot heeft ook goede verwachting, dat de mari ne-opleiding weer naar Vlissin gen komt, waartoe het provin ciaal bestuur gaarne alle mede werking vereent voor wat huis vesting e.d. betreft. Tenslotte verklaarde hij, dat over de aanleg van de burger vliegvelden voor Schouwen en Zeeuwsch-Vlaanderen met de belanghebbenden overeenstem ming is verkregen. Over een vliegterrein op Walcheren wordt nog onderhandeld. Vergadering Geref. Jeugd verband. Gisteravond vergaderde het Geref. Jeugdverband te Goes ter. herdenking van de herwonnen vrijheid, 5 jaar geleden. De avond stond onder leiding van Ds Flin terman. Nadat hij allen op deze feestelijke vergadering welkom had geheten, kreeg Ds G. Th. Rothuizen, vlootpredikant, het woord. Deze hield een causerie over „Weerbaarheid". Spr. stond er uitvoerig bij stil, hoe1 onze hou ding moet zijn t.o.v. het anti* militarisme. Er moet voor ieder evenveel plaats zijn, zowel voor een predikant, als voor een ge woon lid van de kerk. Maar wa moeten steeds teruggrijpen naar de Bijbel. De nationale weerbaar heid beïnvloedt de internationale weerbaarheid, aldus spr. Het ka non kan de bergrede in Matth. 0 niet wegschieten, zo besloot Ds Rothuizen zijn duidelijke en ern stige causerie. Verschillende vragen werden door hem op duidelijke wijze be antwoord. Na de pauze werden enige Engelse oorlogsfilms ver toond, waarna na het zingen van het 6e couplet van het Wilhelmus Ds Flinterman mét dankgebed sloot. DE BILT ZEGT: Plaatselijk regen. Over het algemeen veel bewol king met op de meeste plaatsen nu en dan regen of motregen. Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk tussen Zuid en Oost. Iets hogere temperaturen dan giste ren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1