Met 17 ton oesters terug naar bet Noorden. J a West-Zeeuws-Vlaamse Brieven. INSCHRIJVINGSFORMULIER Op de hellingen; schakelen, schakelen en nog eens schakelen! ZV/ftHTKOP O Shampodor IVÖRÖL tanden Mmkm. 'min-, ackmfttis o£s morQ&ndaxouf. Aan 'n betere gasvoorziening van 0. Z.-Vlaanderen wordt hard gewerkt. Id 's-Gravenpolder bouwden vrijwilligers een verenigingslokaal. Over vier weken wordt liet in genomen. Het Zeeuwse Damkampioen schap. Dankbaarheid moet blijken! VAN BERGEN Van Bergen woidt soldaat. De verkiezing voor leden van de Prov. Staten. De 1 Hei-viering te Djakarta Hiermee geef ik me op als abonné op het „ZEEUWSCH DAGBLAD" Donderdag 4 Mei 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 4 Als hulpchauffeur naar Vannes. (Ill) Woensdagmorgen even vier uur is het, ais op het plein voor de Gendarmerie Nationale in Vannes de motoren van onze wagens gestart worden. De terugreis begint dan. Zoals steeds. Is ook dit keer „de weg terug" het moeilijkst. Want waren op de heenreis de wagens leeg, nu op de terugreis trekt elke wagen 17 ton oesters. Vooral in een bergtrajeet, zoals wjj dat voor de boeg heb ben, leveren dergelijke zwaar beiaden wagens hun moeilijkheden op en eisen van de chauffeur al zijn vakkennis en routine en stellen aan het materiaal de hoogste eisen. Het eerste gedeelte van onze reis door Bretagne wordt weer gereden bij het licht der koplam pen. Slechts een enkele chauffeur is even matineus als wij en is ook reeds op weg met zijn wagen. Hier en daar ziet men nog een wagen langs de weg staan; de chauffeur in een hoekje achter het stuur weggedoken, en daar de slaap des gerusten slapend. Na ongeveer 3*A rijden passeren wij Rennes. Een eind noordelijk van deze stad gaan wij eten; het mee gebrachte brood wordt gesneden en we laten koffie zetten. Want de meeste chauffeurs nemen hun eigen levensmiddelen mee, daar de Franse over het algemeen niet zo smakelijk zijn voor Nederlandse magen. Het Franse brood eten we dan ook alleen als onze eigen voorraad is uitgeput, terwijl we de Franse koffie helemaal niet kunnen appreciëren en daarom bestellen we maar kokend water om dan naar eigen smaak koffie te kunnen zetten. De Fransen specialiseren zich over het alge meen meest op wijn en wanneer zij koffie drinken is die meestal zwart en wordt zü opgediend in een soort speelgoedkopjes: Niets voor ons! Tijdens deze pauzes komen de verhalen los. Als je met chauf feurs uitgaat hoor je natuurlijk het meest over het onderwerp, waarin ze allen belang stellen en waarover ze blijkbaar ook nooit komen uitgepraat: Auto's. Over de Dodge waarmee ze vroeger re den, de Ford, die zo geweldig goed was en de Mack van Jan kunnen ze uit ten treure praten. Ook de er varingen van vroegere reizen pas seren dan weer de revue. Al deze mannen, waarvan de meesten reeds verscheidene jaren dag aan dag achter het stuurrad zitten, hebben hun eigen ervaringen, die ze graag en smakelijk vertellen. Hoewel de meesten van hen ge regeld in het buitenland komen, spreken ze hun talen niet vloei end. Dat wil niet zeggen dat ze soms met de mond vol tanden ko men te staan. Dat nooit: ze slaan zich overal doorheen. Toch is het soms moeilijk wanneer je geen Frans kent. Dat ondervond een chauffeur, die vorig jaar wel kof fie had maar geen melk en voor wie koffie zonder melk een gru wel was. Toen het hem niet lukte om sprekend zijn wensen kenbaar te maken, probeerde hij het met gebarentaal! Hij ging zitten mel ken! Hoewel de Franse caféhoud ster geweldige pret had snapte ze toch zijn bedoeling niet. „Freewhelen". Bretagne is een bergland. Rechtlijnige wegen lopen er hel ling ophelling af. Dat merkten we op de heenreis, maar als we op de terugreis met 17 ton achter ons de hellingen nemen worden we dat nog meer gewaar. Lang zaam gaat het naar boven. Ontel bare malen moet er overgescha keld worden en met de kleinste versnelling en een snelheidswijzer, die tussen de 5 en de 10 mijl per uur aanwijst, komen we boven. Voor ons zien we dan de toppen, waarover de weg verder gaat. Tussen die toppen liggen echter de hellingen; Eerst gaat het dan naar beneden. Dan gaat het juist andersom als naar boven, want 17.000 kg. zouden aan de auto, als men haar vrij liet gaan, een geweldige snelheid geven. Een snelheid, die, al loopt de weg rechtuit en is het verkeer niet druk, toch teveel risico's zou op leveren. Daarom moet dan de motor worden bedwongen en sissen zo af en toe de lucbtremmen. Wanneer de chauffeurs de motor „vrijtrap- pen" en de auto haar gang laten gaan naar beneden, waarbij fan tastische snelheden worden be reikt, noemen ze dat „freewhe len". Zeer toepasselijk, want wan neer de Fransen per fiets deze hellingen nemen, moeten ze ook eerst hun fiets naar boven zeulen om naar beneden te kunnen fiet sen. Aan materiaal en chauffeurs worden in dit bergland hoge eisen gesteld, want elke fout of tekort koming kan desastreuze gevolgen hebben. Maar dit kan gezegd worden: de mannen van de „In terzeeland" verstaan hun vak. Wanneer zij het stuurrad Ln hun knuisten hebben en hun voet op het gaspedaal, dan hebben zij hun auto met alles wat daarop- en aanzit in hun macht. Tot nog toe is alles nog volgens wens verlo pen, maar dat zal niet zo blijven; die Woensdagmiddag krijgen we enkele kilometers voor Alencon nog een gedwongen oponthoud van ënkele uren. Daarover in Jjet volgende artikel. Daders van moord op twee Amerikanen gearresteerd? Het Indonesische persbureau Antara heeft van de militaire po litie te Bandoeng vernomen, dat 4 personen zijn aangehouden, on der verdenking de daders te zijn van de moord op de twee Ameri kanen, Robert Doyle en prof. Kennedy, die verleden week Don derdag op de weg tussen Ban doeng en Cheribon is gepleegd. Uit het politieonderzoek is geble ken, dat zij Bandoeng 'n half uur na het vertrek van de Amerika- men per taxi hebben verlaten. Boeren, die getuige waren van de moord, hebben de kleur van de taxi herkend. (Ingez. mededeling, advert.) flacon haast leeg? Is de Worgen een nieuwe halen! Bond van Herv. Geref. Meisjesvereni gingen. De bondsdag van de Bond van Ned. Herv. Jonge Meisjesver. op Geref. grondslag zal, naar wij vernemen, Woensdag 31 Mei as. in de Statensingelkerk te Rotter dam gehouden worden. Als spre kers zullen optreden ds C. A. Ko- revaar, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, met het onderwerp: „Als de biezen een wiegelied zin gen" en mej. Ph. Bijleveld van Utrecht, onderwerp: „De Chinese dolk". Een excursie naar de Diergaarde en de Maastunnel staan eveneens op het program ma. Marianne Philips schreef „De zaak Beukenoot". Mevrouw Marianne Philips is de schrijfster van de novelle „De zaak Beukenoot", het „geschenk", dat ter gelegenheid van de Boe kenweek 1950 werd verspreid. 427 van de 16.400 inzenders van de prijsvraag, uitgaande van de commissie voor de propaganda van het Nederlandse boek, had den de auteur juist opgegeven. Vier der meest opgegeven au teurs waren: Ben Stroman (1800) Jef Last, Rico Bulthuis en mr L. de Bourbon. Aan 't slot van de bijeenkomst, werden de namen van de drie prijswinnaars bekend gemaakt. Het zijn: S. de Boer Jzn, Drach ten; L. Zimmerman, Amsterdam; G. J. J. Boots, Roosendaal. (Ingez. mededeling, advert.) Toen we dezer dagen een kijkje gingen nemen bij de werkzaam heden voor de aanleg van het buizennet van de Cokesfabriek te Sluiskil naar de gashouders te Axel en Hulst, konden we met recht zeggen, dat hier met man en macht gewerkt wordt om zo spoedig mogelijk de gehele aan sluiting voor elkaar te krijgen. Lange einden buizen van 150 mm diameter lagen gereed om de plm. 1 meter diepe gleuf in te gaan. Het meest treft wel de grote secuurheid, waarmede de werkzaamheden worden verricht. Geen meter buis gaat de grond in of de hoofdopzichter is bij de keuring aanwezig geweest. Door de buizen vooraf onder een span ning van plm. 6 atmosfeer te plaatsen, en ze daarna nat te maken wordt centimeter voor centimeter gecontroleerd, of het op de stalen buizen aangebrachte mastiek overal „ondoordring baar" is. Zo niet, dan worden ze op de betreffende plaatsen op nieuw met mastiek bestreken. Dat geen enkel risico in deze wordt genomen blijkt ook wel door de extra-maatregelen, wel ke zijn genomen voor de buizen, die onderdoor de treinrail moe ten. Op deze plaatsen worden rond de overigens toch zeer so- liede buizen grote mantelbuizen van 300 m.m. diameter gelegd, zulks om te voorkomen, dat door de grote trillingen beschadiging aan de buizen zou kunnen wor den verkregen. Hierbij viel op, dat bij deze doorgangers 'n grote afsluiter geplaatst was, waarme de de gehele toevoer van gas kan worden afgesloten, indien toch onverhoopt iets mocht gebeuren. Zoals wij reeds eerder mede deelden blijven de bestaande gas houders intact voor de distribue ring van het gas. Het van de co kesfabriek afkomstige gas wordt onder een druk van 4 a 5 at mosfeer door de grote buizen ge perst, waarna bij de eigenlijke toevoer tot de gashouders een re gulateur wordt geplaatst, zodat reeds daar de druk gedeeltelijk wordt verlaagd, terwijl de ver dere afvoer uit de gashouders onder de tot heden bestaande druk moet blijven plaats vinden. Naar men ons mededeelde be staat het voornemen om de toe voer tot de gashouders automa tisch te regelen. Hoewel we dus nog niets defi nitiefs kunnen mededelen be treffende de datum, waarop de hoofdkranen definitief open gaan, we zijn er zeker van, dat er hard aan gewerkt wordt om dit ogen blik zo spoedig mogelijk te be reiken. Wat samenwerking vermag. In 's-Gravenpolder wordt over een week of vier een nieuw ver enigingsgebouw in gebruik geno men. En dit zou niet zo'n wereld schokkend feit zijn, als dat ge bouw er niet op zo'n merkwaar dige wijze was gekomen. Het is een levend bewijs, dat men in 's-Gravenpolder weet wat sa menwerking vermag. Voor de bevrijding van Zuid- Beveland moest deze gemeente een zware tol betalen. Vele wo ningen werden met de grond ge lijk gemaakt. Daaronder bevond zich ook de gemeenteherberg. Met één slag kwamen de twintig verenigingen, die de gemeente telt, zonder vergaderlokaal te zit ten. 's-Gravenpolder bouwde op. Vorig jaar verrees een nieuwe wijk met een prachtig schoolge bouw en een mooie brandweer kazerne. Maar een vergaderlokaal kon er niet af. Toch vond men een oplossing. Laten we de oude school verbouwen. „Laten* we de oude school ver bouwen". Wie dit idee geopperd heeft, weet men eigenlijk niet precies meer. Het was in ieder geval een goed idee. En al zeiden de pessimisten dan, dat dit "gebouw alleen nog maar voor de sloop geschikt was en het waseigenlijk zo men klampte zich eraan vast en begon plannen te maken. Reeds tevoren was ontstaan de „Stichting ons dorpsleven" met als voorzitter de heer F. Njjsse, de heer A. J. Geensen als secre taris en de heer Joh. Nijsse als penningmeester. Deze stichting had geld nodig om het gebouw, dat door de gemeente in bruik leen werd gegeven, te kunnen ver bouwen. Een bazar bracht f 2250 in het laadje. Van Volksherstel kwam er f2700 bi. Helaas, te weinig om aan de slag te kunnen gaan. Men kwam nu op een ander idee. Als men het werk eens vrij willig deed. De pessimisten, die zeiden, dat het nieuwtje er gauw af zou zijn, zijn opnieuw in het ongelijk gesteld. Iedereen deed mee. Het gebouw is thans ze goed als gereed en de animo is nog even groot, zo niet groter. De aannemers leverden het materiaal tegen inkoopsprijs, de vaklieden werkten in hun vrije tijd. En zo kon men in de afgelopen weken de gemeentesecretaris bezig zien Sportnieuws Volop spanning na de 8e ronde. De uitslagen van de 8e ronde zijn: J. StroobandW. Boogaard 1—1; W. Heijdra—J. Blom 0—2; Fr. BrandenburgM. F. de Jonge 02; Joh. de SmetJ. Sinke 1—1. Tevoren werden enige inhaal- partijen gespeeld, waarvan de uit slagen zijn: J. BlomR. Rijkse 02; M. F. de JongeJ. Blom 11; J. SinkeW. Heijdra 11; E. A. SchuitëmaW. Lente 11. De leiders van het tournooi, Boogaard en Strooband Jr., speel den een spannende partij, waarbij Boogaard in het eindspel de beste kansen had. Strooband Jr wist echter op fraaie wijze remise te bereiken. Blom verloor van zijn clubge noot Rijkse, omdat hij een onrijpe aanval had ingezet, waarna Rijk se beslissend voordeel kon behalen Laatstgenoemde handhaafde zich hierdoor fraai in de kopgroep. De partij tussen Blom en de Jonge ging spoedig na de opening over in het fiankspeigenre en was van goed gehalte. Ondanks het feit, dat Blom enig terreinvoor deel wist te behalen kon hij de witte verdediging niet overrom pelen en zonder noemenswaardig verschil werd het remise. Tegen Heijdra speelde Blom weer zeei sterk en toen eerstgenoemde in een moeilijke stelling een foutie ve combinatie uitvoerde was .het pleit spoedig in het voordeel van Blom beslist, die hiermede zijn eerste overwinning in dit tournooi behaalde en zijn positie op de ranglijst verbeterde. Ook de Jon ge schijnt zich enigszins van zijn slechte start hersteld te hebben want na een pittig partijtje werd Brandenburg tot overgave ge dwongen. Sinke was tegen Heijdra goed in vorm, doch in een waarschijn lijk gewonnen stelling miste hij de sterkste voortzetting, waarna Heijdra op bekwame wijze een puntenverdeling bereikte. Tegen de Smet had Sinke echter niet over geluk te klagen, want na een in zeer snel tempo gespeelde par tij belandde hij in een nadelig eindspel, dat door de Smet te op pervlakkig behandeld werd. De debutant in dit tournooi, Schuitëma uit Goes heeft zijn plankenkoorts blijkbaar overwon nen, want in een zeer goed ge speelde partij gaf hij Lente geen kans om voordeel te behalen. Na een spannend eindspel werd tot remise besloten. De stand is nu als volgt: 1. W. Boogaard, Middelburg 8 11 2. J. L. Strooband, M'burg 7 9 3. R. Rijkse, Yerseke 6 8 4/5. F. Brandenburg, Burgh en M. F. de jonge M'burg 7 8 6. J. Sinke, Goes 6 7 7. \V. Heijdra, Aagtekerke '7 7 8. J. Blom, Yerseke 7 6 9. W. Lente, Middelburg 5 4 10. E. A. Schuitëma, Goes 7 4 11. Joh. de Smet, IJzendijke 7 2 Boogaard, Strooband en Rijkse hebben dus de beste kansen op de eerste plaats, doch zij hebben nog moeilijke partijen voor de boeg. Boogaard moet nog spelen te gen Sinke en Blom, terwijl Stroo band Jr. het nog op moet nemen tegen Blom, Sinke en Lente. Rijk se heeft nog vier partijen te spe len, nl. tegen de Jonge, Lente, Brandenburg en Schuitëma. ZIER1KZEE. Competitie. Door de slechte weersomstan digheden zijn op 29 April _j.l. geen wedstrijden gespeeld. Programma 6 Mei 1950. Klasse I: O.W.K. I—Strand vogels I; Velocitas IRust Roest I; Vitesse IBurgh I; Zwaluwen IZeemeeuwen I. Klasse II: D.O.S.K.O. I—Die Gouwe I; D.S.S. IZonnemaire I; R.O.D.A. I—D.E.S. I, Res. Klasse II A: Strandvogels IIBurgh II; Zeemeeuwen II Zwaluwen II. Alle wedstrijden beginnen om half 7. BONDE VAN KOEWACHT. Op 5 Mei a.s. komen in Koe wacht voor de eerste maal in on ze provincie de amateur-wiel renners aan de start. Vele bekende renners, o.w. Wagtmans, benevens een aantal Zeeuwen, verschijnen aan de start. op het dak met pannen leggen, een ander zich in het zweet zien werken om muren af te bikken. En dat, terwijl buiten de zon noodde tot een rustig zitje in de tuin. Het werd soms 's avonds elf uur en nog was men aan het werk. 'En als moeder de vrouw dan eens mocht mopperen, dan was ze gauw stil, want 't was voor het eigen verenigingsgebouw en dan helpen geen protesten. Het gebouw is thans practisch gereed. Nog een verfje aan de buitenkant en de zaak is gezond. De indeling is als volgt; Via een kleine hal komt men in de gang. Het lokaal bevindt zich hier aan de rechterzijde. De twee vroegere schoollokalen zijn verbouwd tot één grote zaal van 10 bij 7 meter, waarin 200 mensen een plaatsje kunnen vinden" Vóór in de zaal heeft men een podium gebouwd van 4 bij 7 meter. Door een han dige vondst, met behulp van uit- neembare panelen, kan men dit podium veranderen in een afge sloten vergaderruimte voor kleine verenigingen. De zaal heeft een geheel nieuw plafond gekregen en de vloer is van beton. Onder het podium bevindt zich een opberg ruimte. De wanden zijn keurig gepleis terd en het geheel levert een fris se indruk. Er hangen vier elec- trische lampen. In het verlengde van de gang bevindt zich een kleine keukep en daarachter een kleedlokaaltje, dat weer door een trap met het podium in verbinding staat. Ook de kleuterschool uit de moeilijkheden. Met de verbouw van deze school is het kleuteronderwijs ook met een uit de moeilijkheden, want overdag wordt jong-'s-Graven- polder hier ondergebracht. De wijze van exploitatie is nog niet vastgesteld. Vanzelfsprekend zullen de verenigingen nog wel iets moeten bijdragen. Men is echter vol vertrouwen, dat ook dit nog in orde zal komen. Het gebouw is er in ieder geval en dat is voor 's-Gravenpolder alles waard. De bevrijding is vijf jaar oud en vijf jaar zorgt de Stichting '40'45 voor de verzetstrijders, die niet meer voor zich zelf kunnen zorgen, omdat ze Inva lide zijn. En voor de vrouwen en kinderen, die geen man en vader meer hebben, omdat bij zijn leven gaf voor onze vrij heid. Natuurlijk, ze krijgen pen sioen, maar dat pensioen is niet toereikend. De kinderen moeten leven, de invalide kan misschien met een kuur nog een eind ge nezen. Daarvoor zorgt de Stich ting. Ze zal er nog jaren voor moeten zorgen. En daarvoor is geld nodig; 2% millioen per jaar. Het liefst zou de Stichting helemaal geen propaganda stunts maken. Het liefst zou zij haar werk in stilte doen met het geld, dat uit geregelde bij dragen binnenkomt. Maar er komt niet genoeg. Vandaar de sigaretten, vandaar de radio actie met het gironummer 635, vandaar de collecte langs de huizen. Er zyn 4600 gezinnen, die ver zorgd moeten worden en daar toe behoren acht duizend kin deren beneden zestien jaar. Wij zijn blij en dankbaar, dat wij 5 jaar geleden bevrijd werden. Maar dankbaarheid moet blijken! O.m. uit de bedragen, die voor de Stichting '40'45 beschikbaar worden gesteld. Het Amerikaanse leger heeft bekend gemaakt, dat „een nogal groot" aantal Sherman-tanks ge moderniseerd zal worden. Hier voor is 5 millioen dollar uitge trokken. NIEUWE van 49. Daar stond Van Bergen nu, heel alleen in de stilte van de nacht. Enkele hoge bomen, een rij lager houtgewas, en daar achter was ergens het kerkhof. Van Bergen was niet bang. En hij glimlachte om die onnozele Gerrlt, die werkelijk geloofde, dat hier 's nachts witte wijven rondspookten, 't Was heel stil. Een beetje saai was het wel. ,,'t Duurt gelukkig maar twee uur", dacht Van Bergen, „dan komt er iemand me aflossen Stil, wat hoor ik daar achter me?" Van Bergen keek snel achterom. 50. Hij'hoorde voetstappenEn hij zag ook ietsEen wit dingEn het kwam al dichter bij Van Bergen deed een stap achteruit. Die vreem de gedaante kwam recht op hem af...„. Wat Nóg zo'n witte figuur kwam aanzweven vanuit het duister Waren hier dan toch witte wijven? Van Bergen deed nog een stap achteruit Maar de twee witte gedaanten kwamen snel nader. Ze waren al vlak bij XLVIII. De stemming is weer achter de rug. Een hele rust voor hen, die in partijbesturen zitten. De uitslag in onze provincie is voor onze Prot. Chr. partijen niet onbevredigend. Het oude aantal van Chr. Hist. 8, dat van de S.G.P. 4, en dat van de An- tirev. 6 werd behouden. Geluk kig! Er dreigden gevaren, maar we hebben behouden, wat we hebben. Ik zou aan de uitslagen in de verschillende districten be schouwingen kunnen vastknopen maar de diverse partijbesturen zullen wel elk voor zich een na betrachting houden. De winst van de P.v.d.A. heelt ze o.a. te danken aan de terug gang der communisten, wat tus sen twee haakjes een twijfelach-^ tig genoegen is, maar ook de grootte van hun partij. Bij de verdeling der overschietende ze tels (er waren er nu zelfs 5), geldt niet de grootte van de res ten, maar het gemiddelde, als men bij het aantal gekozene één optelt. Daardoor kon het voor komen, dat de P.v.d.A. gemid deld per zetel 3064 stemmen heeft en de Antirev. 3300. En dat TOCH de P.v.d.A. er een zetel bij kreeg en de A.R. niet. Maar dat is nu eenmaal de wet. En nu wil ik op mijn oude stokpaardje terugkomen, en dat is, dat we als Prot. Chr. partij en toch zo hopeloos verdeeld zijn. Idëeel bekeken is het toch zo dwaas, dat we in deze ernsti ge dagen, nu de gevaren zo groot zijn als schier nimmer te voren in 4 gescheiden groepen optrek ken. Wat moet dat toch een eigenaardige indruk maken op die partijen, die, laat ik het rus tig zeggen, op heel andere grond slag staan. Wat is het toch een bespotting voor de „wereld". Daar zijn ze nu, zij, die Chris tusbelijders zijn en die de begin selen naar Gods Woord ook wil len doen gelden op het politieke, op het staatkundige terrein. En, als de stembus open staat, dan proberen ze elkaar nog een ze teltje af te snoepen. „Ik wil, dat ze allen één zijn", zei onze Heiland, bij zijn om wandeling op aarde. En ik kan het nog niet begrijpen, dat er geen weg gevonden kon worden na de bevrijding, toen we ge meenschappelijk zuchtten onder het juk om tot elkaar te komen. Al die mensen, die het in de ho gere regionen te zeggen hebben, ze moesten eens wonen in een streek als het land van Cadzand, waar de Prot. Chr. partijen nog niet één vijfde van de bevolking uitmaken. Laat ons ons toch be zinnen op de toekomst, de grote strijd gaat niet over kleine ver schillen, maar over de GROTE VRAAG. Ik heb niet veel hoop, dat de Z. VI. briefschrijver zijn doel zal bereiken, maar hij blijft 'ttoch als zijn ideaal stellen: Allen, die Christus als Koning op ALLE terreinen des levens erkennen, nog eens verenigd te zien op trekken. Maar nu heb ik nog, naast de ideële zijde een praktische kant, De Prot. Chr. partijen hebben nu 8 en 6 en 4, dat is welgeteld 18 zetels behaald, maar, als ze samen waren opgetrokken, had den ze er 19 gekregen. Wie het niet gelooft, bestelle een kieswet en rekene het na, maar, als ik me niet vergis is 't zo. Bü de berekening van de overschotzetels, hebben de grote partijen nu eenmaal een voor sprong. En ik heb nu eenmaal graag altijd gerekend, misschien wel eens te veel in mijn leven, maar ieder heeft zijn zwak. Maar er is nog iets, en dat zou ik toch naar voren willen bren gen. Zwijgen is goud, zei Willem de Zwijger, maar soms kan toch zwijgen heel wat minder dan goud zijn en daarom het volgen de: Door de actie van het Geref. Pol. Verbond, waarbij de grote meerderheid der broeders Geref. onderhoudende Art. 31 gelukkig niet hebben meegewerkt, hebben de A.R. een zetel in de Prov. Staten verspeeld en hebben de R.K. een zetel behouden. De verantwoording hiervoor is aan de mannen van het Geref. Pol. Verbond. Ik ga niet in een beschouwing treden over de ver schillen, die er zijn, over de be zwaren tegen een of ander arti kel van een Program, wie onzer zal ze niet hebben (elk Neder lander is immers een theoloog en een politicus), maar wat be tekent dit alles toch in 't licht der eeuwigheid? En wat zouden we toch een dam kunnen opwerpen tegen de meer en meer toenemende ont kerstening van ons land! KUNNEN WE NU TOCH DE HANDEN NIET INEENSLAAN? Ze lachen om ons in het an dere kamp. Ze zeggen, maar wat is dat toch bij j ullie? Om 't op z'n Cadzands te zeggen; Julder bin nen toch allemaal „vroom". En dan kun je je er niet met een kwinkslag van af maken, dan sta je voor de droeve wer kelijkheid, dat zij, die Christus erkennen als hun Koning op ALLE levensterrein, hopeloos verdeeld zijn. Hooggeachte heer Hoofdredac teur, ik zie U al zitten duppen, of U nu die brief van uw Z. VI. briefschrijver zult plaatsen of niet. Ons Zeeuwsch Dagblad is immers een krant voor alle Prot. Chr. partijen, en dat is niet ge makkelijk voor U, ik weet het zeer wel. Maar ik geef hier geen schuld aan de C.H., of de S.G.P., of de A.R., laten we allen de hand in eigen boezem steken. MAAR WEL MOET IK CON STATEREN, DAT DE GEREF. POL. PARTIJ een zetel voor de A.R. heeft doen verloren gaan en aan de R.K. een zetel heeft bezorgd. Verdere commentaar overbodig. Ik zou nog veel meer hierover kunnen zeggen, maar doe het zwijgen er verder toe. Laat ieder zich verder in zijn geweten on derzoeken en in de toekomst DOEN, WAT HIJ, ALS CHRIS TEN, MOET DOEN. De 1-Meidag heeft, naar ge meld wordt, in Djakarta een rustig verloop gehad. Tachtig duizend mensen woonden een massa-bijeenkomst op het Mer- dekaplein, het voormalige Ko ningsplein, bij. Het terrein van de vergadering was versierd met grote portretten, o.a. van Stalin Lenin, Mao Tse Toeng en Marx. Er deden zich geen ongeregeld heden voor. Tachtigduizend mensen. En grote portretten van Stalin en Lenin. Maar het gaat goed in Indo nesië, zeggen onze ministers. DUIVENSPORT. WAARDE. Duivensport- De P.V. „De Scheldevliegers", hield een wedvlucht vanuit Neuf- villes. De uitslag was als volgt: 1, 2, 5, 7, 10, II en 17 P. Sonke; 3, 4 en 9 A. P. de Leeuw; 6 en 12 W. Krijnsen; 8 A. Waterman; 13 J. Kopmels; 14 K. Kamp; 15 K. G. Louisse; 16 M. Blaauwkamer. Wedvlucht Vilvoorde: 1, 3, 5, 9, 11, 14, 15, 19 en 21 P. Sonke; 2 en 16 K. Kamp; 4, 6 en 12 W. Krijnsen; 7, 8 en 23 C. Schrier; 10 en 18 A. P. de Leeuw; 13 J. Kopmels; 17 J. Snoep; 20 C. de Leeuw; 22 A. Waterman. SINT ANNALAND. Wedvlucht P.V. „De gevleugelde Vrienden". De P.V. „De gevleugelde Vrien den" hield een vlucht vanuit Putte (N.Br.). De uitslagen lui den als volgt: A. Westdorp: 1; J. Hartog: 2, 7, 13, 24 en 26; J. L. Duijzer: 3 en 10; G. de Bruin: 4; A. Rijnberg: 5 en 6; A. Goede- gebuure: 8, 9 en 18; J. van Gor- sel: 11; W. van der Male: 12, 14, 15, 21, 22 en 23; J. Moerland: 17; Gebr. van de Repe: 16, 19 en 20; A. H. Overbeeke: 25. De hoogste bieder Voor Uw antieke vaas, Uw duivenhok, Uw prima droog aanmaakhoöt en Uw z.g.a.n. motorfiets, vindt U stellig door 'n „Kabouter". Voor '5 ct. per woord (minimum 95 ct.) lezen 30.000 mensen dat U een prima dames» rijwiel op nieuwe banden of alle Jaargangen van „De Spiegel" (gebonden in^pr. b.) te koop hebt, en als dèar Uw hoogste bieder niet bij Is... Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Geboren; Ja cobus, z. v. M. Nieuwenhuijze en W. Verhoef; Marco, z. v. J. H. v. Pagee en J. G. Venteville; An- theunis G., z. v. L. Geerse en C. Wagenaar; Marie J., Victor E. en Boudewijn, d. en z. v. N. J. Otto en M. A. Raaymakers; Pie- ternella, d. v. I. Pleijte en G. Schroevers; Adriaan L., z. v. J. Puijpe en T. Davidse. Gehuwd: G. Louwerse, 26 j. en J. van Kerkvoort, 23 j.; R. J. van Weeren, 24 j. en M. M. Priester; Joh. de Boer, 36 j. en M. G. de Braai, 24 j.; A. J. Ver beek, 51 j. en M. Snijders, 54 j. Overleden: P. A. Geldof, 74 j.;J. Adriaanse, 58 j., geh. met J. Minderhoud; C. de Looff, 61 j., geh. met G. v. Eenennaam; J. Jongepier, 80 j., geh. met L. Moens; N. Pieterse, 81 j., wed. van J. Louwerse. VLISSINGEN. Bevallen: D. Weelandvan Eenenaam, z.; L. J. Baranczykvan de Dood, d.; J. M. Stroo—Rijkse, d.; M. J. Nousevan Geet, d.; J. C. Pau welsDellebeke, d.; A. C. Va derGriep, z.; N. T. Adriaanse de Klerk, d.; A. Kopmels Mijnsbergen, d.; C. G. Dybala Paauwe, d.; J. M. Bleijenberg de Roos, d.; C. J. Engelberts Krijger, d.; P. M. Ventevogel Suurmond, z.; C. M. J. van Ga merenWalraven, z.; C. Hooge- stegerGijzel, z.; N. M. Snel Saaij, d.; K. C. van Vlaanderen Lensen, z.; J. Hoogesteger Adriaanse, d.; M. KloosCam pagne, z.; W. van HoekMoeli- ker; d.; J. SimpelaarSuur mond, z. Ondertrouwd: J. de Klerk, 27 j. en I. J. Izeboud, 25 j.; J. G. N. Kraak, 26 j. en C. H. Weijens, 24 j.; P. J. Visser, 50 j. en C. A. Frijters, 43 j.; K. Klichowicz, 35 j.'en C. W. But, 29 j.; D. P. de Ridder, 29 j. en S. P. Kodde, 29 j; B. Janiuk, 34 j. en C. M. S. de Hondt, 32 j.; P. J. Leeuwenburg, 24 j. en M. H. Bakx, 20 j. Gehuwd: J. van Kerkvoort, 29 j. en P. W. A. M. van den Broek, 21 j.; J. Bosman, 29 j. en H. P. G. van den Broek, 22 j.; B. Ba- saj, 28 j. en E. R. Teunissen, 21 j.; J. B. A. Jansen, 30 j. en W. C. Pelster, 19 j.; J. Roelse, 23 j. en G. M. Leeuwenburg, 20 j. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.02 u., onder 20.12 u. Maan op 1.20 u., onder 7.46 u. Hoogwater op Zaterdag 6 Mei: Zaterdag: 4.41 u. 2.20 m„ 17.06 u. 2.01 m. Terneuzen: 5.10 u. 2.37 m., 17.39 u. 2.18 m. Wemeldinge: 6.32 u. 1.81 m„ 19.01 u. 1.59 m. Zierikzee: 5.28 u. 1.62 m., 17.57 u. 1.52 m. per week Ik wil per maand betalen per kwartaal Naam Adres Woonplaats Invullen en in gesloten enveloppe opzenden aan „Zeeuwsch Dagblad", Lange Vorststraat 90, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 4