Irovinciftwflw «XÖRT Zullen de kleine auto's het winnen Gemeenteraad. KEffltoilÊ ADAMSON Niet verspreiden verkie- zingslectuur door P.T.T. Radiouitzending uit Vlissingen. Twee jubilarissen b(j bet Middelburgse Nijverheids onderwijs gehuldigd Op de plaats rust! Uonderdag 4 Mei 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Wereldomroep zendt herdenking uit. De plechtige herdenking hedenavond van de gevallenen in de oorlog 19401945 zal dit jaar door de YVereldradio-om- roep o.a. ook vanuit Vlissingen worden uitgezonden. Voor dit doel zal de radio reporter, de heer H. Felderhof vanavond in Vlissingen een om- roepverslag geven van de opstel ling van de stoet in de Brou- wenaarstraat en van de plech tigheden met zanguitvoering op de Noorder-Begraafplaats. Dit zal geschieden via verschillende posten, hetgeen mogelijk is ge worden doordat enige instellin gen en particulieren belangeloos toestemming hebben gegeven voor een aansluiting aan hun telefoontoestel. Het luiden van de klokken van de R.K. Kerk en die van de Doopsgezinde gemeente zal via afzonderlijke daartoe opge stelde apparaten worden uitge zonden. Om deze plechtigheid en de daaraan verbonden radio-uitzen ding in alle stilte goed tot hun recht te doen komen, wordt aan hen, die op enigerlei wijze bij het openbaar verkeer zijn be trokken, verzocht, om geduren de 2 minuten stilte, na het lui den der klokken, het verkeer gedurende die 2 minuten ge heel stop te zetten. Prov. Comité A.R. Kiesverenigingen. Wij vestigen de aandacht op een adv. in dit nummer waarin wordt aangekondigd dat de ver gadering op a.s. Zaterdag niet in de Bogardzaal wordt gehouden, maar in De Vergenoeging. In de middagvergadering zullen als sprekers optreden de heren A. Schout, met het onderwerp „Middenstandsbelangen" en de heer R. Zuidema met het onder werp „De gehouden Statenver kiezing". Aanbesteding te Oostkapelle. Woensdagmorgen werd aanbe steed; werkno. 47, het bouwen van 4 woningen met schuurtjes te Oostkapelle. Er werd als volgt in geschreven: fa. P. de Kam en Zn Oostkapelle f 40.327; fa. K. Fran- cke en Zn, Oostkapelle f39.315; fa. S. A. Versluijs, Middelburg f 37.510; fa. J. Jobse, Oostkapelle f39.874; fa. van Schaik en Gilde, Middelburg f38.548; fa. D. Dek ker, Middelburg f38.450; fa. Jac. Geschiere, Middelburg f 37.270; fa. v. Wieringen, Serooskerke (W.) f38.435; fa. J. Mesu, St. Laurens f39.250; fa. F. A. Da- niëlse, Middelburg f 39.000. Schilderwerk: fa. W. Walraven, St. Laurens f1494; fa. J. Mara- nus, Aagtekerke f2667; fa. W. S. Pouwer, St. Laurens f2080; fa. J. Gelijns, Middelburg f1398; fa. p. J. v. d. Hoven, Oostkapelle I 1777.77; fa. Joh. Jogse, Nisse f2280. EVO-CIIAUFFEURSEXAMENS TE GOES. Onder auspiciën van de Alge mene Verladers- en Eigen Ver- '."oerdersorganisatie zullen in het tijdvak van 9 t.m. 20 Mei in de Ambachtsschool te Goes de EVO- chauffeursexamens worden afge nomen. Er hebben zich in totaal 59 candidaten aangemeld. MIDDELBURG. Jubileum O. J. Dourleyn. Op 1 Mei was het 25 jaar ge leden, dat de heer C. J. Dourleijn als vertegenwoordiger in dienst trad van de N.V. A. J. ten Hope's Handelsmaatschappij te Rotter dam. Gedurende al die jaren heeft de jubilaris de provincies Zee land en Noord-Brabant, zijn ray. on, doorkruist en vaak dag en nrcht gewerkt. Daarbij heeft de heer Dour leijn een zeer werkzaam aandeel gehad in het Gereformeerde le ven van zijn woonplaats. Hij was vele jaren diaken, deed veel aan de gezinszorg der Geref. Kerk, verrichtte evangelisatie-arbeid en werkte ook voor de jeugdbe weging. Het zal hem Zaterdag, wan neer hij gehuldigd wordt, zeker niet aan belangstelling ontbre ken. Feestavond Groningse vereniging. Zaterdag hield de Groningse vereniging „Oet stad en Omme land" ee.i feestavond in de Bo gardzaal. Na een korte vergade ring, waarin enkele huishoude lijke zaken werden afgedaan, werd het programma afgewerkt, Een bijzonder succes werd de schets Buurproatje. De voorzitter bracht aan het eind van de bijeenkomst de spe lers dank, terwijl mevr. Visscher bloemen in ontvangst mocht ne men. Gevonden voorwerpen. De commissaris van politie maakt bekend, dat aan zijn bu reau de volgend» voorwerpen zijn gedeponeerd en terug te bekomen Zaterdagavond tussen 19 en 20 uur. Verschillende huissleutels, brui ne portemonnaie met inhoud, padvindersriem met mes, welpen petje, wielplaat van auto, nieuw cahier, haakwerkje, witte mantel ceintuur, hondenpenning No. 293, linnenzakje met tennisballen. De lijst van door particulieren in bewaring gehouden voorwer pen ligt op ons bureau, Korte Noordstraat 35, ter inzage. Spoedige verbetering van de Seisweg Op vragen van de heer P. Me- liefste in de gemeenteraad heb ben B. en W. geantwoord, dat overleg met de Polder Walcheren zal worden gezocht om te komen tot verbetering van de Seisweg. Dit dringt temeer, nu vanwege de Herverkaveling het gedeelte tus sen het slachthuis en Grijpskerke wordt verbeterd. De weg vanaf de R.K. begraaf plaats tot het slachthuis zal van riolering worden voorzien en in verband daarmee zal de riolering tot aan de Singel dieper moeten worden gelegd. Het dag. bestuur van de Polder Walcheren zal, hoewel nog geen volkomen over eenstemming werd bereikt met het gemeentebestuur, Zaterdag aan de algemene vergadering voorstellen de Seisweg tot aan het Slachthuis in beheer en on derhoud over te dragen aan de gemeente, zodat nu de weg toch moet worden opgebroken voor de rioleringswerkzaamheden dit tevens kan worden gevolgd door een nieuwe bestrating en het aanbrengen van trottoirs. Komt men tot overeenstemming over de afkoopbare jaarlijkse bijdrage, dan zal dus binnen niet al te lan ge tijd de Seisweg grondig kun nen worden verbeterd en gaat een lang gekoesterde wens van de be woners in vervulling. Jaarvergadering Veilig Verkeer. Dinsdagavond werd door de Ver. voor Veilig Verkeer de jaar vergadering gehouden onder voor zitterschap van dé heer E. Vis scher. Meegedeeld werd, dat het oude gymnastieklokaal van school C. zal worden ingericht als ver- keerslokaal, waarvoor een subsi die van de gemeente is ontvangen. Wanneer de opening van dit ver- keerslokaal zal plaatsvinden ls nog niet bekend. Mevr. Mazure bracht als penningmeesteresse haar financieel verslag ter tafel; er was een batig saldo van f649.13. Tot bestuursleden wer den benoemd de heren G. H. van R.A.I.-REVUE. (Van onze correspondent.) Nu de tentoonstelling van per sonenauto's in het R.A.I.-gebouw {e Amsterdam ls geëindigd, is het Interessant na te gaan voor welke toort wagc-i het publiek de groot ste belangstelling toonde. Met het antwoord z(jn we gauw klaar: Voor de kleine personenauto. Het staat wel vast, dat onze wegen in de toekomst meer en tneer overdekt zullen raken met wagens van beperkte omvang. Dit komt niet alleen, doordat de kleinere modellen makkelij ker hanteerbaar zijn; het houdt Vooral verband met de prijs. Voor de kleine modellen betaalt men prijzen, die liggen tussen vier en zesduizend gulden. De gro tere soorten kosten gauw net dubbele. Van tienduizend gulden «f kan men met elke duizend gulden meer wagens bekomen in Steeds luxere uitvoering. De prijs van de goedkoopste auto zal echter voor velen, die het aanschaffen van een wagen Overwegen, te hoog zijn, al we ten zij ook, dat goedkoop in dit geval geen duurkoop is. Want file kleine auto's doen in niets van de grote onder. Zij kunnen «en snelheid van 135 tot 150 ki lometer halen, hetgeen wil zeg gen, dat ze gemiddeld met een vaart van 90 tot 100 kilometer over de weg kunnen stuiven zonder dat de motor extra krachten behoeft op te leveren. Ook in andere landen wordt veel gevraagd naar de kleine auto, indien men tenminste op de inzendingen mag afgaan. Wat uit Frankrijk, Duisland en Enge land naar Amsterdam is ge stuurd, zijn haast altijd kleine wagens. Alleen Amerika ver schijnt met royale auto's. Wie een poosje tussen de kleintjes heeft rondgeneusd, krijgt een gevoel van herademing als hij een blik in zo'n ruime slee kan slaan. Tja, het mogen dan prac- tische karretjes zijn, die kleintjes, het oog wil ook wat hebben! En de luxe wagens blij ven boeien. Maar zodra de prijs ter sprake komt, keert men toch maar liever naar eenvoudige autootjes terug. CHAMPION FAVORIET. Heeft men dus vooral belang stelling voor kleine auto's, deze interesse spitst zich weer toe op de allerkleinste, de dreumes in ht R.A.I.-gebouw, de zogenaam de Champion. Dit wagentje is afkomstig uit Zweden en het opent allerlei nieuwe perspec tieven. De Champion is een twoseater van ongeveer twee meter lang. De topsnelheid be draagt 100 kilometer, de normale snelheid is tachtig kilometer. Terwijl het merendeel der kleine auto's met één liter ben zine 16 kilometer kan rijden, haalt de Champion er wel 25 met dezelfde hoeveelheid. Deze Zweedse dreumes heeft echter wel het aanzien, maar niet precies dezelfde constructie als een gewone auto. Het is een tussenvorm van motorfiets en auto. Men vermoedt, dat dit wagentje in Nederland wel zal terugkeren, temeer, daar de prijs aanmerkelijk lager is dan het bedrag, dat men voor zijn grotere broers moet neertellen. In Zweden kosten de Champions 3300 kronen, hetgeen overeen komt met 2400 gulden. Zou de Champion ingevoerd worden, dan ligt de prijs echter jwat ho ger; maar meer dan 3000 gulden zal men er niet voor behoeven te betalen. Helden, districtscommandant van de Rijkspolitie en G. Bailintijn. Ook zal nog een chauffeur van de N.V. Stoomtram Walcheren als bestuurslid worden benoemd. De heren E. Visscher, F. A. Ro- sendaal en J. L. Nieuwenhuis, werden als bestuursleden herko zen. Verder werd nog bekend ge maakt, dat de vereniging de ko ninklijke goedkeuring heeft aan gevraagd. Met de plattelandsgemeenten van Walcheren is-contaet gezocht betreffende het binnenkort weer te houden verkeersexamen Men is zocht te berichten of men in de eigen gemeente de schooljeugd het examen wil laten afleggen of dat men gezamenlijk daan-oor naar Middelburg komt en aan de daar te houden examens deelneemt. GOES. Koninklijke onderscheiding voor F. Hundersmarck. Bij K.B. is toegekend de ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons, aan F. Hundersmarck, schilders knecht bij het schildersbedrijf J. de Graaff Zoon, alhier. C.J.M.V.-gebouw nadert zijn voltooiing. Het C.J.M.V.-gebouw aan de Wijngaardstraat te Goes nadert zijn voltooiing. Gisteren is men begonnen met de afbraak van de steigers, zodat de fraaie gevel thans zichtbaar wordt. Hoewel het gebouw nog niet gereed is, en men eerst thans aan de af werking kan gaan beginnen, krijgt men toch reeds een goe de indruk worden. Naast de ruime entree bevindt zich een gevelsteen waarop de woorden: „Op 1031950 werd het ideaal van ds J. J. Homburg werkelijkheid" zijn gebeiteld. Beneden is er een ruime zaal met twee brede ramen en ook de bovenverdieping is gebouwd Herdenking verzetsslacht- offers. Zoals reeds gemeld, zal heden avond in de Ned. Herv. Kerk en de R. Katholieke Kerk een korte rouwdienst worden ge houden en aansluitend daaraan een stille gang naar het monu ment voor de slachtoffers van het verzet op de Markt worden gedaan. Mén verzocht ons nog mede te delen, dat, i.v.m. de stille ommegang, de kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk, die geleid zal worden door ds Metselaar, iets vroeger geëindigd zal zijn en derhalve om 7.10 uur zal aan vangen i.p.v. 7.15 uur. Na de dienst kan men zich voor de ommegang opstellen op de Singelstraat. Bij het monument zullen na mens de illegaliteit en het ge meentebestuur kransen gelegd worden en zal het Ned. Herv. Kerkkoor enkele liederen zingen Het monument, dat thans op het ijzeren hekwerk na, gereed is, is, hoewel eenvoudig, zeer fraai geworden. Het bestaat uit drie treden van Franse zand steen met in het midden een klein grasperk. Rondom het monument heeft men een be strating gelegd van granietsteen waarin een standaard voor een vlaggestok is aangebracht. KRUININ GEN. Thuiskomst militairen. Dezer dagen arriveerden uit de tropen 3 militairen, n.l. Bas Paauwe, Rinus v. d. Berge en P. Boone. De buurtverenigingen hadden voor een versiering en Welkom Thuis" gezorgd. Met burgemeester Vogelaar toonden velen hun belangstelling, terwijl E.M.M. des avonds op 1 Mei een serenade bracht. Ook de mando lineclub vergat haar lid Bas Paauwe niet. Uitreiking onderscheiding. Zaterdagmiddag werd door burgemeester Vogelaar in tegen woordigheid van het voltallig college van B. en W., en de ker- keraad en kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente, de gouden me daille verbonden aan de orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer J. J. Frangoys, waarbij door de burgemeester en ds W. C. v. Burgeier hartelijke woorden wer den gesproken. Op 1 Mei bracht E.M.M. de gedecoreerde een se renade. WOLPIIAARTSDIJK. Koninginnefeest. Des middags vermaakten de kinderen zich op het sportterrein met verschillende spelletjes. Voorts was er een muzikale rondgang. Het hoogtepunt van deze dag was, dat vier families verblijd werden met de terug komst van hun zoon uit Indone sië, n.l, de families Boone, de Bokx, Hooglander en de Visser. WISSENKERKE. Terugkomst militair uit Indië. Maandag keerde sold.. Joh. Verburg uit Indië terug. De be langstelling voor dit feit was al gemeen. „Apollo" bracht des avonds een serenade. De voorzit ter van „Apollo", de heer Iz. Stokman, heette Verburg wel kom. Na afloop gaf „Apollo" t.g.v. de verjaardag van de Koningin een concert op de muziektent. WEMELDINGE. Viering Koninginnedag. Ter viering van de verjaardag van H. M. de Koningin op Maan- 1 Mei had in alle scholen in deze gemeente de tractatie plaats van alle schoolkinderen. Des avonds werden op de beide tenten concerten gegeven door de muziekgezelschappen „O.K.K." en .Concordia". Daarna werd een muzikale mars door de gemeente gemaakt, waarbij de juist gerepa trieerde militairen niet werden vergeten. Een en ander bracht veel publiek op de been en er werd druk gevlagd. 'S-HEER ABTSKERKE. 40-jarig jubileum. Maandag 1 Mei j.l. was het 40 jaar geleden, dat de heer J. M. Drijgers in dienst trad als con cierge van het gemeentehuis. Van de zijde van het gemeente belangstelling ontbroken. Burge meester en Wethouders, verge zeld van de secretaris, hebben de familie Drijgers bloemen aange boden. 's-GRAVENPOLDER. Nationale herdenking. T.g.v. de viering van de na tionale bevrijding-dat zal mor genavond van 7.458 uur de to renklok worden geluid en de vlaggen van alle gemeentelijke gebouwen halfstok worden ge hangen. Om 7 uur zal in de Geref. Kerk een herdenkingsdienst plaats vinden, waarin zullen voorgaan dr C. Stam en ds J. H Kluiver. ARNEMUIDEN. Rlngrijderi). Op Zaterdag 6 Mei a.s. wordt te Kleverskerke de ring gestoken n.l. des namiddags te twee uur. De commissie bestaat uit de lie ren C. Franse, J. Polderdijk en R. C. Groen. Plm. 12 personen nemen hieraan deel. OOSTKAPELLE. Bevrijdingsfeest. Vrijdagavond zal de muziek vereniging „Crescendo" van half acht tot half tien een concert geven. Na afloop daarvan wordt een fakkeloptocht gehouden. VROUWENPOLDER. Jaarvergadering Oranjevereniging Maandagavond hield de Oran jevereniging haar feestelijke jaarvergadering ter ere van Ko ningin Juliana's jaardag. De voorzitter, de heer M. v. d. Broe- ke riep alle aanwezigen een har telijk welkom toe en opende met gebed en Schriftlezing, waarna de secretaris en de penningmees ter hun jaarverslagen uitbrach ten. Het ledental was in het afgelopen jaar 217 en er is een batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter met grote meerder heid van stemmen herkozen. De heer W. Vos werd als bestuurs lid eveneens herkozen. Burgemeester W. N. v. Liere sprak hierna een kort woord over het Koningshuis. Hierna kwam het feestelijk gedeelte aan de beurt. Muziek, samenzang, voordrachten, sa menspraak, klompendans, de ze vensprong, tableaux, wisselden elkaar af. Met het zingen van het Wil helmus en dankgebed werd deze feestavond besloten. Des mid dags was er een feestprogram ma voor de kinderen afgewerkt, eveneens in het verenigingsge bouw. THOLEN. Harmonie Concordia. In de zaal van hotel Zeeland kwam de muziekvereniging Con cordia onder voorzitterschap van de heer Amsing in vergadering bijeen. Jaarverslagen van secre taris en penningmeester werden In orde bevonden. Op 2 Sept. zal te Tholen een festival wor den gehouden. Ere-voorzitter ls de burgemeester van Tholen. Het vaandel zal worden geres taureerd. Tot onder-directeur werd benoemd de heer D. Bur gers. I.v.m. het feit, dat Maan dag door een vergissing geen muziek is gemaakt, werd beslo ten Vrijdag a.s. op de kiosk een concert te geven. Ongeval. Doordat een kind met een step tegen zijn rijwiel aanreed is de procuratiehouder van de firma Pott, de heer Meerman, zodanig komen te vallen, dat doktershulp moest worden Inge roepen. Een ernstig ontwrichtte knie werd geconstateerd, zodat de heer M. geruime tijd zijn ar beid niet zal kunnen verrichten. ST. MAARTENSDIJK. Dinsdagavond raakte het 11- jarig zoontje van de heer C. W. met zijn hand in de hooisnij- machine tijdens het hooisnijden. Hij moest zich onder doktersbe handeling stellen. MEDEDELING. In dit nummer nemen wij voor de laatste maal berichten op over vieringen van Konin- ginedag in de Zeeuwse gemeen ten. De te Lewedorp gehouden Em- mabloemcollecte heeft opgebracht f57.10. De Paascollecte heeft opge bracht f219.57. De collecte voor de zending heeft opgebracht te Driewegen f40.10, te Ovezande f32.40, totaal f72.50. Het eerste kwartaal van dit. jaar bracht het verjaringstonds van de plaatselijke t.b.c.-bestrij- ding te St. Annaland het mooie bedrag van f258.45 op. Voor het mondeling examen ter verkrijging van de akte van be kwaamheid in de waterschapsad ministratie slaagde te Utrecht, de heer L. C. v. d. Weel, ambtenaar ter Griffie van het waterschap „Het Vrije van Sluis" te Oostburg Voor adj.-commies van Hij- potheken en Kadaster slaagden mej. M. Ornee en de heer J. A. Verbrug te Zierikzee. Maandagavond werd onder grote belangstelling het 60 jaar in de echt verbonden paar J. Kar- remanBouterse te Kamperland een serenade gebracht door „Ons Genoegen". Plantenziektekundig congres Het internationale planten- ziektenkundig congres zal, als de voortekenen niet bedriegen, gun stige resultaten hebben. Bespre kingen hebben ertoe geleid, dat in ongeveer veertig deelnemende landen zal worden overwogen, in hoeverre men de toelatingseisen voor land- en tuinbouwproduc ten kan uniformeren. Daardoor zal men in staat zijn om certifi caten van wederzijdse planten- ziektenkundige diensten met be hulp van een nieuwe of her- w ziene conventie op deze punten bestuur heeft het hem niet aaneventueel gelijk te stellen. keerd de militairen J. Koppejan Jzn en J. Koppejan Azn. te Zou- telande. Des avonds werd door „Luctor et Emergo" een serenade gebracht. Na een langdurig verblijf in de tropen arriveerde de militair C. A. van Liere weer te 's-Graven- polder. Sold. J. J. Schroévers is te Ar- nemuiden behouden uit Indonesië teruggekeerd. Bij zijn thuiskomst werd hij in de bloemetjes gezet en de buren hadden de vlag uit gestoken. In de Ned. Herv. Kerk te Arnemuiden werd gekozen tot ouderling de heer C. v. d. Ketterij Lz. HEINKENSZAND. Bouw van vier woningen met verminderde Rijksbijdrage. Maandagmiddag kwam de raad bijeen. De voorzitter deelde mede, dat een telegram van ge lukwens was gezonden aan de Koningin. Besproken werd de woning bouw met verminderde Rijksbij drage. De heer Valk, directeur van de Centrale Dienst, gaf een technische uiteenzetting over een plan, waardoor de Rijksbijdrage kon teruggebracht worden op f 120 per woning. De huurprijs zou f 5.05 f 5.10 per woning bedragen. In dit plan is alle luxe ge weerd. De raad besloot over te gaan tot het bouwen van 4 of 6 van deze woningen aan de ver lengde Westerstraat aan nog na der te bepalen zijde. Voor de Zeeuwse tentoonstel ling in 1953 zal 6 ct. per inwoner worden beschikbaar gesteld. De rekening 1949 van de Keu ringsdienst van vee en vlees werd vastgesteld. Het bedrag dat ten laste komt der gemeente is i 827.29. Het arrestantenlokaal zal enige veranderingen ondergaan, wat door de heer P. Schipper zal worden uitgevoerd voor f775. Het komt in gebruik bü de Rijkspolitie en daarvoor zal een huur van f 2.50 per week wor den ontvangen. De heer J. Rijk is gegund voor f 1325 een wachtlokaal voor de busdienst te bouwen op de plaats van de oude muziektent. De gemeente zal een bedrag van f 3220 beschikbaar stellen voor de betegeling van de speel plaats bij de R.K. school. De heer Nijsse wilde graag zien, dat dan de schoolkinderen de Kerkdreef niet meer als speelplaats zullen gebruiken. f 1400.zal worden verstrekt voor verdere electrificatie Oude Kamerseweg. De gemeenterekening 1948 werd de raad aangeboden. Er was een voordelig saldo van ruim f7900. Op voorstel van Ged. Staten werd de begroting 1950 gewij zigd. Bij de rondvraag merkten de heren M. de Leeuw en C. Delle- beke op, dat er een paar straat lantaarns 's avonds niet branden. De voorzitter deelde mede, het aan de heer A. Kijk door te ge ven. De heer Simonse vroeg, wan neer er weer een vast hoofd van de Keuringsdienst van vee en vlees zal zijn. Binnenkort komt er een nieu we veearts in de plaats van wij len J. Boudeling, die wel zal wor den benoemd. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Leiden (vac. J. C. v. Apeldoorn), J. T. Doornenbal te Oene, B. Eysinga te Barneveld en H. Roelofsen te Bodegraven. Beroepen te Emmen (Evang.). S. Kooistra te St. Anna Paro chie; te Wissekerke, H. L. Boon stra te Westerhaar; te 's-Grevel- duin-Capelle, A. J. Wijnmalen te Oldebroek; te Norg, F. Hartman te Valthermond; te Harkstede- Scharmer, C. L. Verbaas, res. le- gerpred. te Nijmegen; te Loenen aan de Vecht, C. Streefkerk te Ernst; te Heyplaat-de Hey, A. Terlouw te Tietjerk. Aangenomen naar Hilvaren- beek, W. G. Gijzel, cand te Utrecht. Bedankt voor Oldeboorn en Overschild, W. G. Gijzel, cand. te Utrecht; voor Rotterdam- Feyenoord, J. de Groot te Apel doorn; voor West-Terschelling, B. J. Riemersma te Stavoren. Geref. Kerken. Beroepen te Gorinchem, J. Bakker, res. leg.pred. te Doorn; te Zuidlaren, A. Fennema, v.h. legerpr. te Deventer. Bedankt voor Grijpskerk, D. J. Ras te Bennekom; voor Zwart- suis, O. Bouwman te Nijverdal; voor Lexmond, H. Veenstra te Mariënberg. Geref. Kerker (Art. 31 K.O.) Beroepen te Hijken, A. W. Boxman te Ten Boer. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Doesburg, K. J. Velema te Midwolda. Geref. Gemeenten. Tweetal te Amsterdam-C., Chr. v. Dam te Werkendam en T. Dorresteyn te Opheusden. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen te Gouda (pred. in, alg. dienst), D. Rijkhoek, zen- dingspred., wonende te Dor drecht. Part. Synode Geref. Kerken'. Als afgevaardigden naar de e.k. provinciale synode der Geref. Kerken, welke, zoals bekend te Middelburg zal worden gehou den, zijn door de classis Zie rikzee gekozen als primi- predikanten ds D. Bremmer en ds S. Greving; als secundi ds D. van Swighem en ds Radder; als primi-ouderlingen werden gekozen J. v. Wouwe en W. v. d. Berg Dzn. en Jac. Lemsom en W v. Hoeve als secundi. Dinsdagmiddag zijn in een bij eenkomst van bestuur en perso neel van de Middelburgse Am- bachts- en Machinistenschoöl een tweetal leerkrachten gehuldigd. Het betrof mej. W. A. Vertregt, die 25 jaar lerares in de Engelse taal aan de Machinistenschoöl was en de heer P. Wilschut, die 25 jaar aan het Nijverheidsonder wijs was verbonden. De voorzitter van het school bestuur, de heer G. van Neder; veen, heette de aanwezigen wel kom en vertelde iets van het feit, dat Engels werd onderwezen, on danks het feit, dat dit geen exa menvak was. Spr. wees vooral op het belang van de kennis van het Engels voor de leerlingen der Machinistenschoöl. De heer van Nederveen bood mej. Vertregt een bloemenmand en een boek werk aan. Mevr. J. J. Vertregt- Herdink, de moeder van de jubi- laresse, ontving bloemen. Vervolgens sprak de heer van Nederveen de heer Wilschut toe, waarbij hij zei, dat de jubilaris vijf jaren aan de school verbon den is, doch reeds 25 jaar bij het Nijverheidsonderwijs werkzaam is. Spr. prees de grote trouw en plichtsbetrachting van de leraar en bood hem een boekwerk aan, terwijl zijn echtgenote bloemen ontving. Hierna sprak de directeur dei- scholen, de heer E. Visscher, die beiden geluk wenste. Spr. zei, dat mej. Vertregt ondanks de moei lijkheden toch grote successen met het onderwijs heeft geboekt, hetgeen tot uitdrukking komt in wat vele oud-leerlingen wisten te bereiken. De directeur bood haar namens het personeel een Engels boek aan. Mevr. Vertregt-Her- dink ontving ook van de heer Visscher bloemen. Zich tot de heer Wilschut wendend wees de direc teur op de uitstekende staat van dienst van deze leraar. Spr. sprak de hoop uit, dat de jubilaris tot aan zijn pensioen de school trouw zal blijven. De heer Visscher bood tenslotte een studiewerk 'aan en Mevr. Wilschut mocht bloemen in ontvangst nemen. De heer W. J. Braam, leraar aan de school en oud-leerling van mej. Vertregt, vertolkte de dank van alle oud-leerlingen en deed zijn woorden van een bloemen hulde vergezeld gaan. Nadat nog een der leerlingen der Machinis tenschoöl, de heer L. de Blieck, in een Engels speechje mej. Ver tregt dank had gebracht, spra ken de beide jubilarissen woorden van dank voor de hen gebrachte hulde. Hierna was men nog enige tijd gezellig bijeen. Nieuwe Winkeliersvereniging te Middelburg opgericht. Dinsdagavond is te Middelburg opgericht de Winkeliersvereniging „Lange en Korte Delft". Het be stuur, dat gevormd werd bestaat uit de heren; L. M. Helder (voor zitter), A. S. Cornelisse (secre taris), J. Meijer (penningm.), G. Wagenvoort en A. Imanse. Nieuwe Keersluisbrug op komst. Naar wij vernemen, zal de Bayley-noodbrug over het kanaal ba Middelburg naar Vlissingen overgebracht worden, zodra de nieuwe Stationsbrug- ba Middel burg gereed is. De Bayley-brug zal naast de Keersluisbrug komen te liggen, welke dan weggehaald zal worden en vervangen door een moderne electrische brug. Het nieuwe middel voor asthmalijders. Een lezer wijst erop, dat het nieuwe verlichting-gevende middel voor asthmalijders, waarover wa in ons nummer van Dinsdag j.l. berichtten, niet nieuw is. De man, die dit ons vertelde, heeft dit Engelse apparaat al 'n jaar en ha is er vol lof over. Het geeft niet alleen verlichting, maar ook genezing. Alleen is het jammer, dat het apparaat in Nederland nog niet in .de handel verkrijgbaar ls Het zou voor duizenden mensen van enorm belang zan, wanneer hiervoor deviezen beschikbaar werden gesteld. korfbal. Uitslagen van Zaterdag j.l. le klasse: SeoltoTjoba 37; Scampolo—Togo I 32. 2e klasse A; S.S.S. IVopo I 8 —3. 2e klasse B; Eendracht—Elto 22; De PoelVitesse 31. 3e klasse A: GroedeAtlas 9—1. Adspiranten: ScampoloTogo I0; Swift ASwift B 10. Programma voor 6 Mei: le klasse: VlosSeolto; Tjo ba IScampolo; B.X.C.Vol harding. Zowel Vios als B.K.C. hebben de grootste winstkansen. Van TjobaScampolo is geen voor spelling te geven. 2e klasse A: Vopo I—V.K.V.; S.S.S. IDios. 2e klasse B: Togo IIDe Poel; ZeelandiaOlympia. 3e klasse A: Madjoe IIGroe de; TopFortuna; Stormvogels II—A.K.C. 3e klasse B: Swift IIIScam polo II; S.S.S. II—Madjoe III. Adspiranten: Swift 6Scam polo; ZeelandiaV.K.V. MIDDELBURG. Veiling van 3 Mei. Groenten: Sla X 1219; Sla II 10—12; Sla Hl 4—8; Sla kg. 1253; Andijvie 5573; Spinazie 8—13; Radijs 3—7; Rammenas 6 —7; Witlof 39—41; Bloemkool I A 76; idem I 39—82; idem H 28 —35; idem III 12—17; Bospeen 27—62; Prei 20—66; Postelein 60 74; Rabarber 1223; Aard beien 2—11 cent per stuk; Aard appelen grote 8090; idem Driel. 71—87; idem kriel 51. vim GEDENKDAGEN. Deze week brengt niet*minder dan drie gedenkdagen. Maandag hebben we herdacht de geboorte van een Prinses in 1909, die nu als Vorstin haar 41ste verjaardag mocht vieren. Donderdag herdenken we met eerbied heil, die in de strijd voor vrijheid en recht hun leven ver loren. W(j bewenen de doden en we denken met deernis aan de na gelaten betrekkingen, waarbij we van ons meeleven blijk geven o.a. door de Stichting '40'45 te steunen. En dan volgt Vrijdag de her denking van de bevrijding op 5 Mei 1945, toen eindelijk na 5 bange jaren van onderdrukking en terreur de Duitse horden, die in de Meidagen van 1940 ons land binendrongen om een vrij volk te knechten, tot een smade lijke aftocht werden gedwon gen. Wij gedenken en herdenken. Maar hoe. Naar 't mij voorkomt hebben we voor de feestelijke herden king van de bevrijding, nog steeds geen passende vorm ge vonden. Onze feesten zijn te banaal en daardoor onwerkelijk. We zullen de rechte toon eerst dan treffen als algemeen wordt erkend: „Door mensen liet Gij ons vertreden, door vuur en wa ter gingen wij, maar toen zij ons op felst bestreden, maakte UWE sterke hand ons vrij". Dan zal ons bevrijdingslicd ook zijn een lofzang tot Gods eer en zullen we met oprechte vreugde en diepe dankbaarheid herdenken, wat GODS GUNST ons wilde schenken. De heer Algera stelt schriftelijke vragen. Door het lid der Tweede Ka mer, de heer Algra, zijn aan de minister van Verkeer en Water staat een aantal schriftelijke vragen gesteld in verband met de weigering van het hoofdbe stuur der P.T.T. om verkiezings bladen ongesdresseerd te ver spreiden. Hij vraagt daarin o.m.: Is de minister niet van oordeel, dat de uitoefening van een be voegdheid der P.T.T., als be doeld, moet zijn beperkt tot dia gevallen, die onmiddellijk da openbare orde en veiligheid van de staat betreffen, of tot daar mee analoge gevallen? Is de minister niet van me ning, dat bedoelde handelwijze van de P.T.T. een onjuiste be lemmering betekent voor het uitoefenen van het recht der burgerij om haar denkbeelden vrijelijk te verbreiden, welk recht in een rechtsstaat van es sentiële betekenis is, en dat hier sprake is van misbruik van macht? Is de minister niet van me ning, dat een overheidsorgaan als de P.T.T. zich moet onthouden van een beoordeling van de vraag of er sprake is van al of niet behoorlijke propaganda in de verkiezingslectuur, die ter on geadresseerde verspreiding wordt aangeboden? Indien deze vraag ontkennend wordt beantwoord, wil de minis ter dan bevorderen, dat de uit oefening van genoemde bevoegd heid der P.T.T. wordt gebonden aan wettelijke normen? het familiedrama te rotterdam. De Rotterdamse politie heeft de vrouw en de 16-jarige zoon van de bij een huiselijke twist om het leven gekomen donkey man H. weer in vrijheid gesteld. waterleidingnet van plastic. Voor het eerst in ons land heeft men te Eemnes, op de boerderij van de landbouwer Fokken, een waterleidingnet ge legd van plastic buizen. Tegen de zuurgraad van de bodem rondom de boerderij was geen enkele soort buis bestand. De buis, een product van de Hol landse Draad en Kabelfabriek, is in hoge mate chemisch be stendig en voorts bijzonder sterk.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2