Tweede Kamer besprak het probleem Duitsland DR HIRSCHFELD IN NEDERLAND Missie-Leiiuena kwam vergeefs naar Ambon. In Schore werd een nieuwe school geopend NIEUWS 5 Mei - Bevrijdingsdag. Geen tweede rangs natie, maar ook geen militaire souvereiniteit PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verhoging kostwinnersver goeding voor dienstplichtigen Op Ambon z(jn nog Nederlandse bestuursambtenaren Oude school verbouwd tot verenigingslokaal Uitlevering van Westerling gevraagd. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 3845 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Temeuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAAKGANG No. 1551 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 4 MEI 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.04 u., onder 20.10 u. Maan op 0.15 u., onder 6.38 u. Hoogwater op Vrijdag 5 Mei: Vlissingen: 3.46 u. 2.33 m., 16.14 u. 2.22 m. Terneuzen: 4.16 u. 2.50 pi-, 16.49u. 2.39 m. Wemeldinge: 6.41 u. 1.88 m„ 18.13 u. 1.78 m. Zierikzee: 5.28 u. 1.62 m., 17.57 u. 1.52 m. 5 jaar geleden: Nederland be vrijd. Onze gedachten gaan terug naar hen, die hun leven gaven in de strijd voor de vrijheid. De Hand des Heren drukte zwaar op ons vaderland. 5 jaren van steeds groter wor dende ellende namen een einde. Nameloze ellende voor velen. De besten van ons volk streden de strijd om de vrijheid ten koste van hun leven. We denken aan hen, die ach terbleven, en één missen moesten, die hun zo lief was. We zullen dit tonen, als straks de collectanten van de Stichting 1940—1945 aan onze deur klop pen. En de gevallenen? Stierven zij tevergeefs Ons vaderland werd weer be vrijd. Toen wij de wanhoop nabij waren, gaf de Here de verlossing. De vijand moest zich overgeven. VU e zijn nu 5 jaar verder. 5 vv jaarvrede? Het lijkt wel of de oorlogsdrei ging steeds groter wordt. We kij ken bevreesd naar het Oosten en zien vol verwachting naar het Westen. Alsof onze verlossing daar van daan komen moet. De 5 jaren vrijheid verliepen moeizaam. De vrijheid is duur ge kocht. Onze nationale zelfstan digheid is zeer beknot. De grote mogendheden regelen onze zaken Voor een eigen vloot ig er ter nauwernood nog enige plaats. Als verslagenen keren de onzen uit Indonesië terug. Gaven deze jaren te zien, dat er in de oorlogsjaren een be zinning is geweest? Is er een vergadering ten goede te bespeuren? Helaas neen. De sportverdwazing neemt iteeds groter vormen aan. Voor sport en spel moet alles wijken. Voor 't enig nodige in ons leven, wordt de belangstelling steeds kleiner. De ontkerstening van ons volk gaat maar door. De ver wachtingen van koning mens zijn hoog gespannen. De mens zonder God zegt: Ik zal niet wankelen; Want ik zal van geslacht tot ge- Slacht in geen kwaad zijn. Hij zegt in zijn hart: God heeft het vergeten; Hij heeft Zijn aange zicht verborgen; Hij ziet niet in eeuwigheid. Nogmaals: zijn dan de doden tevergeefs gevallen? Neen! Mede door hun strijd kwam de bevrijding. Kwam er weer ruimte voor het volks des Heren. Was er de mogelijkheid tot een vrije en ongehinderde be diening van het Woord, hetwelk is een spijze der ziel. En dat du& de belofte in zich heeft van het toekomende leven. De beloften des Heren zijn voor hen, die naar dat Woord w M.cn leven. 5 Mei bevrijdingsdag. Deze dag zal maar alleen dan recht gevierd kunnen worden, wanneer ons volk zou zeggen met de Psalmdichter uit de diepte des harten: Geeft de Here, gij kin deren der machtigen, geeft de Here eer en sterkte. Geeft de Here de eer Zijns Naams, aan bidt de Here in de heerlijkheid des heiligdoms. Dan zal ook vervuld worden de belofte: De Here zal Zijn volk sterkte geven, de Here zal Zijn volk zegenen met vrede. T. G. H. Zoekgeraakte goudzending nog niet terecht. Nederlandse assuradeurs aangesproken. In Maart j.l. liet in Amster dam een persoon, wiens natio naliteit men niet wilde mede delen, een hoeveelheid gouden souvereigns Nederlandse waarde ca. f 95.000 door de Rotterdamse Bank naar het midden-Oosten verzenden. De bank gaf de assurantie-make laars Fa. Is. Franco Mendes op dracht deze zending te laten verzekeren. Bij verscheidene verzekeringsmaatschappijen ter beurze is deze assurantie onder gebracht. Korte tijd na de verzending ontving de Rotterdamse bank bericht dat. het goud op weg van Cairo tot deze plaats had de K.L.M. de zending vervoerd naar Aden was verdwenen. We kenlange nasporingen hebben geen resultaat opgeleverd. Dezer dagen heeft de afzender aan de Rotterdamse bank de opdracht gegeven de assurantiemaat schappijen voor het verlies van het goud aan te spreken. Nederlands-Indonesische Unie. Samenstelling hof van arbitrage. Naar het A.N.P. vernam, zijn als Indonesische leden van het Hof van Arbitrage der Neder landsIndonesische Unie aange wezen: Mr dr Kusuma Atmadjah, mr Wirjono Prodjodikoro en mr Maramis. Bij Kon. Besluit zijn als Ne derlandse leden van dit hof be noemd: Prof. mr dr L. J. C. Beau fort, hoogleraar aan de katho lieke universiteit te Nijmegen, mr dr J. Donner, president van de Hoge Raad der Nederlanden en dr M. J. Prinsen, secretaris generaal van het departement van binnenlandse zaken. (Van onze parlementaire redacteur.) De positie van Duitsland in ons huidige bestel is niet zo een voudig. Vooral niet voor die landen, die zwaar getroffen zijn on der de Duitse laars. Zjj vechten nog altijd met sentimenten die uiteraard niet weg te werken zijn maar daar tegenover stellen zij de harde noodzaak om onze oosterburen weer in de rijen der West-Europese volken op te nemen. De noden van het land zijn de noden van de Staten-Generaal en daarom was het goed dat de Tweede Kamer gisteren uitgebreid van gedachten wisselde over het probleem Duitsland. In het algemeen bestond er niet veel verschil van inzicht. Dr Bruins Slot (A.R.) beschouwde het Duitsland-probleem werkelijk zeer reëel. Wij zijn de les van twee oorlogen niet vergeten en we willen ons ook niet verkijken op de goedwillende Duitsers, zo zeide deze afgevaardigde. Een militair en politiek souverein Duitsland verwerpen we hart grondig. Wij kunnen wel oorlogen winnen tegen Duitsland, maar we kunnen de Duitsers niet vernie tigen. En in de huidige situatie hebben we de Duitsers nodig ook. Wy kunnen niet veel meer doen dan de deur voor de Duitsers open zetten. Doen wij dat niet dan gaan Duitsland en wij er aan. De typisch Duitse arrogantie is ernog, zo merkte de heer Bruins Slot op, daar kunnen we misschien een en ander aan doen, maar we zullen er in ieder geval overheen moeten kijken als we letten op de moeilijke taak, die de Duitsers met zich zelf hebben. Men moet bedenken, dat men in Duitsland uit nihilisten geeste lijke mensen moet maken. Het speet Dr Bruins Slot dat de geallieerde politiek zo twee slachtig is. De Amerikaanse po litiek wordt beheerst door de Franse angst. Minister Stikker zal moeten bemiddelen tussen remmende Engelsen, angstige Fransen en de met bun wereld- roeping aarzelende Amerikanen. Wij zullen Duitsland moeten op nemen in Atlantisch Pact en de Raad van Europa. Het zal dezelf de rechten moeten hebben als de andere landen, maar niet de mili taire souvereiniteit, zoals het die voor 1939 bezat. Geen gecentraliseerd Duitsland. De C.H. afgevaardigde Schmal vond het grootste probleem de Duitse mentaliteit. De verande ring daarvan zal zich van binnen Het ligt In de bedoeling de ver wanten van de dienstplichtigen bjj de zee-, land- en luchtmacht, welke op 1 Januari 1950 kostwin nersvergoeding ontvingen, voor zover deze dienstplichtigen voor de loonsverhoging van maximaal 5 pet in aanmerking zouden zijn gekomen, indien zij niet in mili taire dienst zouden zijn geweest, alsnog een aanvullende verhoging op de kostwinnersvergoeding toe to kennen. Teneinde dit onder alle omstan digheden mogelijk te maken, heb ben de ministers van Oorlog en Marine de vastgestelde maxima te rekenen van 1 Januari 1950 af met 5 pet verhoogd. Zij, die menen voor deze ver hoogde vergoeding in aanmerking te komen, dienen zich te wenden tot de burgemeester hunner woonplaats, waarbij van alle ver dienende gezinsleden, werkgevers verklaringen moeten worden overgelegd, vermeldende het bruto-loon op 1 Januari 1950 en ten aanzien van de militair een verklaring, waaruit het loon blijkt, dat hij op 1 Januari 1950 zou hebben kuntjen verdienen, in dien hij niet in werkelijke dienst zou zijn geweest. Zij, die reeds gevraagd hebben om een zodanige verhoging dienen thans alsnog een nieuwe aanvrage te doen. te openen. Nederland zal op loy ale wijze betrokken blijven in de besprekingen over een vredesver drag van de westelijke mogend heden met Duitsland. Ten aan zien van het vredesverdrag van alle grote mogendheden kon spr. die verzekering niet geven. Spr. verklaarde doordrongen te zijn van de noodzaak van versterking der Europese defensie. uit moeten voltrekken. Het Duit se volk moet c m lange weg terug maken, van bestialiteit tot huma niteit. Natuurlijk moeten wij hel pen waar wij kunnen. Er zijn symptomen die vertrouwen schen ken. Een sterk gecentraliseerd Duitsland zal bijna niet de ver zoeking kunnen weerstaan om te streven naar de Europese hege monie. Wij hebben tot nu toe nog maar weinig plezier van de Duit sers beleefd, zo zeide de heer Schmal. Dat blijkt wel uit de Eems-Dollard kwestie. De socialist Ruygers stelde zich op het standpunt, dat er geen sprake van kan zijn van een sou verein Duitsland, maar het kan deelnemen in de verdediging van West-Europa. Zijn partijgenoot Schilthuis be handelde vnl. de economische be trekkingen met Duitsland. Mej. Klompe (K.V.P.) vond dat bij de geallieerde bezetters zo weinig begrip voor de Nederland se belangen wordt gevonden, te leurstellend. De oplossing van het Duitse vraagstuk moet h.i. gezien worden in het licht der interna tionale situatie, welke niet gun stig is. Inschakeling van Duits land is noodzakelijk voor West- Europa, maar ook voor Duitsland zelf. Wordt het Frans-Duitse con flict niet opgelost, dan kan het h.i. niet tot een West-Europese samenwerking komen. Duitsland zal moeten tonen tot samenwer king bereid te zijn. De heer Korthals (V.V.D.) meende, dat men de Duitse partij leiders de Kans moet geven en hun steun moet schenken. Een regeling in het gebied van Dol- lard en Eem achtte spr. drin gend noodzakelijk. Minister Stikker. In de avondvergadering kwam de minister van Buitenlandze Za ken, de heer Stikker ,aan het woord. Hij stelde vast, dat bij de beoordeling van het Duitse vraag stuk twee hoofdpunten naar vo ren komen, n.l. de zorg voor de Europese veiligheid en de Euro pese reconstructie. Ten aanzien van Eems en Dol- lard zeide de minister, dat het niet mogelijk bleek onderhande lingen op internationaal niveau Prinses Irene zal eerste steen leggen voor Nederlands kerkgebouw te Londen. Prinses Irene zal Zondag 23 Juli a.s. te Londen de eerste steenlegging verrichten voor het nieuwe kerkgebouw van de Ne derlandse Protestantse Gemeen te in de Engelse hoofdstad. Het oude gebouw werd in 1940 tij dens een bombardement ver nield. Z.K.H. Prins Bernhard vergezellen. Labournederlaag bij gemeenteraadsverkiezingen in Schotland. De resultaten van de gemeen teraadsverkiezingen in Schotland, waar de socialisten Dinsdag in de grote steden hun overwicht ver loren, hebben in hét conservatieve kamp de hoop doen rijzen op een verschuiving naar rechts bij de gemeenteraadsverkiezingen in En geland van de volgende week. De anti-socialisten beheersen thans Edinburgh, Aberdeen, Dun dee, Dumbarton en Dunfermline. In verschillende centra hebben hun winstens een socialistisch be stuur weggevaagd. In Glasgow hadden de socialisten de overhand in het gemeentebestuur van 1933 tot verleden jaar. De communisten hebben het er slecht afgebracht. Zij verloren vier van hun vijf zetels. Bij het beëindigen der telling bleken alle belangrijke Schotse steden in handen der anti-socia listen progressieven en gema tigden te zijn. Met de K.L.M.-Constellation „Amsterdam" is gisteravond de hoge commissaris van Nederland in Indonesië, Dr H. M. Hirsch- feld, voor een kort bezoek ln ons land op Schiphol gearriveerd. Hij vertelde de journalisten dat zijn bezoek aan Nederland tot doel heeft met de regering een aantal vraagstukken van algemene aard betreffende de verhouding Nederland-Indoneslë te bespreken. De geruchten omtrent zijn eventueel spoedig aftreden sprak Dr Hirschfeld beslist tegen. Over zijn ambtsperiode in Indonesië zeide hij tevreden te zijn. Over de aanstaande vierhoeks conferentie tussen de regering van de R.I.S., Oost-Sumatra, Oost-Indonesië en de republiek Indonesia kon hij niet veel zeg gen, omdat hierover weinig be kend is. Ook over het lot van Sul tan Hamid II kon Dr Hirschfeld geen inlichtingen geven. „Hij is in Djokja en of er een openbare rechtzitting zal zijn weet ik niet", merkte de hoge commissaris op. „Om Ambon",» zo vertelde hij, „zijn nog steeds Nederlandse be stuursambtenaren. Het is erg moeilijk met hen contact te on derhouden, maar zij weten wat hun houding moet zijn", zo voeg de hij er aan toe. „De twee Ne derlanders, die gearresteerd zijn in verband met de zaak Wester ling, zijn door een vertegenwoor diger van het Nederlandse hoge commissariaat bezocht. De be handeling was goed. Wat de be schuldigingen aan hun adres be treft verwijs ik u naar de beschul digingen aan Hamid II. Zij werk ten nauw samen met de Sultan". Over de rol van Nederlandse officieren in de affaire Wester ling wilde de hoge commissaris niet spreken. Ondernemingen worden teruggegeven. „De teruggave van 25 onderne mingen in het gebied van Soera- karta waarover gisteren be richt is zal worden gevolgd", zo zeide Dr Hirschfeld, „door de teruggave van alle andere onder nemingen. Dit proces gaat lang zaam, want het is een kwestie van orde en rust in de betrokken gebieden. De toestand van de on- Binnenkort dienstplicht in de Sowjet-zone? Het West-Duitse verbond van vakverenigingen beweert uit „be trouwbare bron" vernomen te hebben, dat de Oost-Duitse com munistische leiders van plan zou den zijn binnenkort de militaire dienstplicht in de Oostelijke zone af te kondigen. Volgens de in lichtingen van het West-Duitse vakverbond zou het politiebureau van de socialistische eenheids partij van plan zijn, de eerste lichtingen op te roepen van de genen geboren tussen 1925 en 1932. In sommige gevallen zou den dienstplichtigen in de Sow- jet-Unie worden opgeleid. Volgens het verbond zou een desbetreffende bekendmaking op de Pinksterdemonstratie geschie den. De inlichtingen zouden ge baseerd zijn op een protocol van een „geheime zitting van een re geringsbureau in de Sowjet-zone". Westerse geallieerde beambten te Berlijn verklaarden geen reden te hebben om aan te nemen dat een dergelijke stap door de Oost- Duitse autoriteiten wordt over wogen. NEDERLAND OP Djl üii....x^ojc, JUHS. Op de Jaarbeurs die op het ogenblik te Brussel wordt gehou den trekken de Nederlandse inzendingen veel aandacht. Deze foto toont U een meisje in Volendams costuum bij een wolinzending van een Nederlandse firma. Op Vrijdag 5 Mei, de Nationale Feestdag, zal het Zeeuwsch Dag blad niet verschijnen. De Directie. Separatisten wensen alleen in tegenwoordigheid van de U.N.C.I. besprekingen te voeren. Reuter meldt uit Djakarta dat de leiders van de afscheidings beweging op Ambon wensen, dat de Verenigde Naties hun aan spraken op onafhankelijkheid bestudeert. De separatisten hebben geweigerd de federale missie op Am- bon te ontvangen. Zij wilden alleen in tegenwoordigheid van de commissie der Ver. Naties voor Indonesië, de U.N.C.I. over hun toekomst spreken. Van de zijde van de republiek der Zuid-Molukken jverd mede gedeeld, dat men eveneens voor nemens is een eigen vertegen woordiger in de Verenigde Na ties aan te wijzen. Het Indonesisch korvet Hang tuah, dat met de missie onder leiding van dr Leimena naar Ambon reisde, heeft gedurende een uur op de rede gelegen. Men weigerde niet alleen voor be sprekingen naar het schip te komen, doch tevens het gezel schap van dr Leinema te ont vangen. Het korvet maakt thans een tocht langs verschillende eilanden rond Ambon. Op grond van berichten, die op het ministerie van defensie werden ontvangen, kan gecon cludeerd worden, dat de afkon diging van de republiek der Zuid-Molukken niet het resul taat is van een vergadering van de Zuid-Molukken-raad, doch het gevolg is van de wil van enke len, die op bajonetten steunden", aldus heeft een woordvoerder van defensie gisteren aan Aneta medegedeeld. De woordvoerder zeide, dat uit berichten was gebleken, dat, naar de algemene opinie op de eilanden rondom Ambon de si tuatie op Ambon geheel in han den is van de K.N.I.L.-troepen en in het bijzonder van het korps speciale troepen, die na de ge beurtenissen te Bandoeng op Ambon gedemobiliseerd zouden worden. Volgens verkregen in lichtingen zou men op Ambon republikeinen hebben opgepakt en hen mishandeld hebben. De missie-Leimena zal via Makassar naar Djakarta terug keren. Op grond van haar rap port zal de regering beslissen over de te treffen maatregelen. Ook met mr Fockema Andreae is o.m. over de kwestie-Ambon van gedachten gewisseld. van het Indonesische ministerie uit te keren. De N.V. Bouwkas „Rohyp" te Utrecht stelt voor over 1949 een onveranderd dividend van 5 de voormalige school, is gemaakt heeft dat Schore zo zwaar getrof- Woensdagmiddag Is de nieuwe school te Schore officieel door Burgemeester van Suylekom ge opend. In deze twee klassige school kunnen 80 leerlingen een plaatsje vinden. Licht en lucht is er ln de nieu we school volop. De grote ramen aan de zuidzijde tegenover het mooie kerkje zullen van 's mor gens tot 's avonds het volle licht in de mooie ruime lokalen bin nenlaten. Aan dit nieuwe schoolgebouw is de voormalige school nog ver bonden. Hiervan heeft men een verenigingsgebouw gemaakt waar op men in Schore trots kan zijn. Het podium van het verenigings gebouw wordt tevens benut ais kleuterschool. In dit verenigings gebouw vinden alle verenigingen van Schore een onderdak. Tussen de nieuwe school en de oude school heeft men op zeer handige manier een ruim ie ge maakt, die benut zal worden als hulpsecretarie. O k heeft men nog een aparte ruimte voor ver schillende andere doeleinden. Het is de bedoeling dat het consulta tiebureau hierin wordt gevestigd. Verder kan de schoolarts daar zijn werkzaamheden verrichten en straks zal ook de schooltandarts van deze kamer gebruik kunnen maken. De opening. Het gemeentebestuur reed met verschillende genodigden, in met vlaggen versierde auto's gezamen lijk van het dorp Kapelle naar Schore. Vele bewoners hadden voor deze dag de vlaggen uitge stoken. Burgemeester van Suyle kom heette alle genodigden wel kom, waaronder o.a. de heren van de hulpactie Scheldemonden. De Burgemeester wierp allereerst een blik terug op de rampjaren 1940 en 1944, waarin Schore zo bijzon der getroffen is. Indien men dit in procenten wil uitdrukken zal Schore wel aan de top staan van de ergst getroffen gebieden. Het podium, dat ingericht is ln met gelden, geschonken door de hulpactie Scheldemonden. Hulde werd gebracht aan architect Le Clercq. Gelukwensen. Allereerst sprak de heer Dui- ninck, hoofd van de O.L. school te Kapelle-dorp, mede namens zijn collega's van de Chr. School te Kapelle en de Ned. Herv. school te Biezelinge. Hij uitte waarderende woorden voor de wijze waarop men heeft ingegre pen, niet met lapmiddelen, maar met een school die klinkt als een klok. Schore heeft ook de primeur van een gymnastieklokaal. Hierna sprak de schoolarts, Dr Looien, die dit kenschetste als een grote gebeurtenis op het ge bied van de volksgezondheid. Dokter Arends, de plaatselijke geneesheer, bracht hierna zijn gelukwensen over, ook mede na mens de afdeling van het Groene Kruis. Namens de kerkeraad bracht Ds Sehellevis zijn gelukwensen over. Namens de kerkvoogdij sprak de heer Stevense. Daarna sprak de voorzitter van de Stichting Hulpactie de Schel demonden, die allereerst zijn ver ontschuldigingen aanbood, dat men b(j deze stichting niet geweten fen was. Wanneer wjj dit geweten hadden dan was het bedrag van schenking aanzienlijk hoger ge weest, aldus de voorzitter van de Stichting Hulpactie Scheldemon den. Hij gaf de toezegging, dat in dien er nog gelden beschikbaar komen, men zal helpen zoveel mogelijk is. Burgemeester van Suylekom voegde hieraan toe, dat men zeer dankbaar is voor de ontvangen gelden. Met nog meer geld zal meer worden geholpen. Er wacht in Schore nog veel op herstel, maar door gebrek aan geldmid delen wordt dit naar de toekomst verschoven. Als voorzitter van de oudercom missie dankte de heer Goud het gemeentebestuur voor de spon tane medewerking die Schore heeft verkregen. Ook de heer Nieuwenhuize, hoofd van de Lagere tulnbouw- bouwschool te Kapelle, bood zijn gelukwensen aan. Als laatste spreker dankte de heer Drever, hoofd van de school, allen voor de gelukwensen en bracht als voorzitter van de ver eniging tot instandhouding van het kleuteronderwijs te Schore zijn dank over aan het gemeente bestuur. De officiële uitslag der Prov. Statenverkiezingen. Het centraal stembureau voor Zeeland te Middelburg heeft Dinsdag de officiële uitslagen der Prov. Statenverkiezingen vast gesteld. Het bleek, nu ook de gegevens van de kieskring Tholen binnen waren, dat er in totaal 136.919 geldige stemmen werd uitge bracht, één stem meer dus dan wij officieus hebben gemeld. I.v.m. de mogelijkheid van af treden in de komende zittings periode van de Prov. Staten en opvolging door een candidaat uit dezelfde kieskring moesten éhkele lotingen plaatsvinden, welk district candidaten, die in meer dan één kieskring gekozen wer den, vertegenwoordigen. De loterij wees uit, dat de heer L. P. van Oorschot (Arb.) geko zen werd in de kieskring Zierik zee, mr A. J. v. d. Weel (Arb.) in de kieskringen Middelburg-Vlis slngen, de heer C. Hamelink (Arb.), in de kieskringen Sluis- Hulst, de heer C. Philipse (C.H.) in de kieskring Zierikzee en de heer A. Schout (A.R.) in de kies kring Tholen. dernemingen is variërend. Soms is deze slecht, soms goed, som mige ondernemingen zijn name lijk onderhouden en andere vol komen vervallen." De vraag werd ten slotte ge steld of Dr Hirschfeld deelde in het gebruikelijke optimisme van de Nederlandse ministers, die een bezoek aan Indonesië hadden ge bracht. Dr Hirschfeld antwoord de hierop: „Toen ik op 27 December in Singapore arriveerde, voorspelde men mij een Bartholomeusnacht. Anderen stelden zich op het standpunt, dat na de souvereini- teitsoverdracht alles bergopwaarts zou gaan. Beide verwachtingeen zijn niet uitgekomen. Het ligt er maar aan op welk standpunt men zich stelt, of men optimistisch of pessimistisch is. Indonesië heeft gisteren for meel verzocht om uitlevering van Westerling, de leider van de op stand in West-Java, die sedert eind Februari te Singapore was gedetineerd. Ilcken krijgt 12 jaar gevangenisstraf. De Bijzondere Raad van Cas satie veroordeelde gistermorgen de 59-jarige ingenieur A. J. Ilcken uit Zierikzee tot 12 jaar gevan genisstraf met aftrek. Door het Bijzonder Gerechts hof te 's-Gravenhage werd Ilcken indertijd veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek. Hem was ten laste gelegd dat hij ge durende de bezetting was toege treden tot de „Waffen SS". Voorts had hij ten voordele van de vij and, nadat deze had besloten tot de inundatie van het grootste deel van Schouwen-Duiveland, op zettelijk maatregelen genomen ter voorbereiding en voltrekking van deze inundatie. De procureur-fiscaal bij de raad concludeerde in deze zaak 4 weken geleden tot 12 jaar ge vangenisstraf met aftrek. Postbrug bij Wemeldinge weer iii gebruik. Naar wij vernemen is de Post brug tussen Wemeldinge en Yer- seke thans weer in zoverre her steld, dat alle verkeer weer daar over plaats heeft. Sinds Dinsdag morgen rijden de bussen van de A.M.Z. weer over de brug. Zeeuwen naar Nieuw Zeeland. Onder de militairen, die vanuit Indonesië rechtstreeks naar Nw.- Zeeland emigreren, bevinden zich ook enkele Zeeuwen. O.m. ver trokken dezer dagen naar Nieuw- Zeeland I. Goudswaard uit Mid delburg en H. Dommissie te Vlis singen. Het nationale herdenkingsco mité heeft het plan opgevat om in Amsterdam een carillon te plaatsen, waarvan de klanken elke dag door de radio zouden moeten worden uitgezonden om aldus het Nederlandse volk dage lijks aan de bevrijding te herinne ren. Ook de koolmeesjes schij nen een huisvestingsprobleem te kennen; in een brievenbus te La ren hebben tenminste 2 koolmees paartjes hun nestje gebouwd. De bus is nu voorlopig taboe voor de postbode. In de Noord-Oost polder besproeit men thans het koolzaad vanuit een vliegtuig te gen schadelijke insecten. Per dag kan men aldus ongeveer 150 ha. behandelen. Door een defect in de gasleiding van een zelf aan gelegde badcel is in Beverwijk een 13-jarige jongen door gasverstik- king om het leven gekomen. Minister Mansholt heeft gister morgen onder zeer grote belang stelling de nieuwe kunstmestfa- briek van de Mekog te IJmuiden geopend. Onder grote belang stelling zijn Zondag te Bandoeng de beide vermoorde Amerikanen, Prof. Raymond Kennedy en Ro bert Doyle, ter aarde besteld. Naar uit Djakarta wordt gemeld zijn de minister-president -van de Negara Oost-Indonesië, Ir P. D. Diapari en enkele andere minis ters van zijn kabinet in Makassar in hechtenis genomen, wegens verdenking van medeplichtigheid aan de opstand van Abdul Aziz. Op Midden Java zijn de eerste 25 cultuurondernemingen terug gegeven aan de eigenaren; dit be treft rubberondernemingen in de nabijheid van Soerakarta. Over het algemeen blijken deze onder nemingen ln redelijk goede toe stand te verkeren. De taak van de Christelijke vakbeweging. Het bestuur van het Christe lijk Nationaal Vakverbond heeft besloten in September a.s. in 't vacantieoord van het C.N.V. te Putten de 10e christelijk-sociale cursus te houden. Het hoofdthema van bespre king zal zijn: „De taak van de Christelijke vakbeweging in de wereld van vandaag". Ook in 1950 uitkering aan het Rijkspersoneel. Naar wordt medegedeeld heeft de regering besloten ook over 1950 aan het burgerlijk rijksper soneel, de onderwijzers en de le raren, allen voorzover hun salaris een bedrag van f 4560 per jaar niet te boven gaat, een uitkering te doen, overeenkomende met 2 pet. van hun jaarsalaris met een maximum van f 50. TERMIETEN" ZEGT HOOVER. „De Communistische partij in de V.S. telt 55.000 leden maar heeft 500.000 sympathisanten, die als een kolonie termieten de grondvesten van de samenleving ondermijnen", aldus Hoover, de directeur van de veiligheids dienst in de V.S. SABENAVLUCHTt STOPGEZET. Het Sabena-vliegtuig van de lijn BrusselWenen, dat gister ochtend zou vertrekken, is niet gestart, daar de Sowjet-overheid in Oostenrijk de Sabena niet langer toestaat op het vliegveld van Wenen te landen. ZWITSERS MOETEN HAMSTEREN. De Zwitserse huisvrouwen zullen binnenkort opdracht krij gen van de regering om voedsel voorraden te vormen als voor zorgsmaatregel voor een oorlog, aldus meldt Reuter uit Bern. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind tussen Noord-West en Noord. Dezelfde of iets lagere temperatuur dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1