Hoffman voorspelt Russische ineenstorting na Staiins dood NIEUWS Belastingherziening in Tweede Kamer Anibonnezen in Nederland vragen steun Mr Van Kleffens houdt er een eigenaardige perspolitiek op na. Mensenredders te Brninisse gedecoreerd Tegen bet Communisme. V.N. hebben tegenzin tegen liet recht Man door zjjn kinderen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De vroegere Herman Göring- fabriek. Vrijheidsproclamatie enige kans op zelfbeschikking Aneta prostesteert te Washington. Redding prachtig staaltje van zeemanschap SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblau Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970, 2345 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 33; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Temeuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1550 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m m. Rnbriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 8 Mei 1950 Hoofdredacteur: JR. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.06 u., ondes 20.09 u. Maan op u., onder 5.48 u. Hoogwater op Donderdag 4 Mei: Vlissingen: 2.58 u. 2.36 m., 15.24 u. 2.36 m. Terneuzen: 3.29 u. 2.55 m., 15.59 u. 2.53 m. Wemeldinge: 4.54 *u. 1.91 m„ 17.23 u. 1.91 m. Zierikzee: 4.42 u. 1.64 m., 17.09 u. 1.65 m. In verschillende landen begint men ernst te maken met het optreden tegen de communisten en hun verderfelijke politiek. Australië, waar tot voor kort de communisten grote invloed haddon, is deze partij als iands- gevaarlijk buiten de wet en onder sterke controle gesteld. De Zuid-Afrikaanse regering is eveneens voornemens in deze richting stappen te doen. Het ligt in haar bedoeling aan het parle ment uitgebreide volmachten te vragen om het communisme bui ten de wet te stellen. In Panama is een besluit afge kondigd waarbij alle communis tische activiteit in de republiek onwettig wordt verklaard. Op de burgerij is een beroep gedaan om tegen communistische infiltratie een verenigd front te vormen. Hoe noodzakelijk een dergelijk optreden moet worden geacht is in Australië gebleken. Een dei- leiders voorspelde: „wij zullen de vlag met de hamer en de sikkel hijsen op het dak van het ge meentehuis te Sydney". Het gaat dus om het communisme, zoals dat in Rusland in toepassing is gebracht, of om het anders te zeggen: om de Russische heer schappij over heel de wereld, on- ier communistische leiding. -JJfet valt toe te juichen, dat tegen het communistische gewroet krachtige maatregelen worden genomen en dat men niet vervalt in de vooroorlogse fout, toen het anti-nationale nationaal- soeialisme, beschermd door de wet, zich krachtig kon ontwikke ien en gelegenheid had zijn lands- gevaarlijke politiek rustig voort te zetten. Toch moet hierbij wel in het oog worden gehouden, dat men met dergelijke maatregelen niet klaar is. Wanneer men het onkruid met goed gevolg wil bestrijden, dan helpt het niet de uitwassen weg te nemen, maar dan moet het met wortel en tak worden uitgeroeid, Het is dwaasheid het commu nisme gelegenheid te geven onge stoord de volkskracht te onder mijnen en het volk rijp te maken voor de Russische overheersing. Maar voor een doeltreffende bestrijding is meer nodig dan de partij buiten de wet stellen; voor alles is noodzakelijk, dat het kwaad in de wortel wordt aange tast. Dat tegenover de revolutie ge steid wordt het Evangelie, de be ginselen ons door God in Zijn Woord geopenbaard. En dat niet maar in kleine be sloten kring, maar op het brede terrein van het leven. De massa moet worden bewerkt c gebracht onder de klem van de Goddelijke Openbaring. T-T ieraan wordt no0 veel te wei- x A nig aandacht geschonken. Toen de oorlog voorbij was en de tribunalen hun werk begonnen, is duidelijk gebleken, dat zich bij de N.S.B. een massa „meelopers" bevonden, Mensen, die zich had den laten leiden door de schone schijn van holle leuzen, die onder de indruk gekomen waren van bedriegeiijke beloften. Van de werkelijke betekenis en de diepe re bedoeling van de N.S.B. had den ze geen flauw besef. Zij lieten zich meeslepen, zonder te besef fen waarheen ze werden gevoerd. Zo beschikt ook het com .unis- me over een massa meelopers die zich laten leiden door schone leu zen ais „vrede en brood", en die niet verstaan, dat „het laatste van haar is bitter als alsem, scherp als een tweesnijdend zwaard". Het is daarom nodig als brood, dat met name de Prot. Christe lijke partijen, eendrachtig optre den om de massa voor te lichten, haar te wijzen op de betekenis der communistische beginselen en de stem van de Opperste Wijs heid in al de geledingen van ons vok te doen - ren. De administrateur van het plan-Marshall, Paul Hoffman, heeft in een toespraak voorspeld, dat de dood van Staling gevolgd zou worden door een periode van „grote beroering" in de Soivjet-Unie, die zou lelden tot de Ineenstorting van „de boosaardigste dicta tuur, die ooit van wereldoverheersing droomde". Maarschalk Graziani veroordeeld tot 19 jaar gevangenisstraf. Ex-maarschalk Rodolfo Gra ziani is door een militaire recht bank tot 19 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens samenwer king met de Duitsers. Reuter meldt dat de 68-jarige opperbevelhebber van Mussolini's „op de laatste schans strijdende leger" in Noord-Italië 13 jaar en 8 maanden van deze straf zal worden kwijt gescholden. Daar Graziani reeds meer dan 4 jaar gevangen zit, betekent dit dat hij 14 maanden in de gevangenis zal moeten blijven. De openbare aanklager had 24 jaar gevangenisstraf geëist. Gra ziani verklaarde: „Ik zou, indien ik weer in dezelfde omstandighe den zou verkeren, niet anders handelen". De verdediger van ex-maar schalk Graziani deelde later me de, dat zijn cliënt in hoger be roep zal gaan tegen het vonnis. Graziani maakte vooral naam bij de verovering van Ethiopië in 1935-1936. In 1940 leidde hij de Italiaanse inval in Egypte. Na de capitula tie van koning Victor Emanuël werd Graziani minister van lands verdediging van Mussolini's repu blikeinse fascistische regering en opperbevelhebber van de laatste troepen van „il Duce". Op 29 April 1945 was voor hem het tijdstip der overgave aange broken. Daarna werd verklaard, dat hij, de laatste der fascisti sche leiders, de „eerste Italiaanse oorlogsmisdadiger" was. Volgens Hoffman was de macht van een dictator nimmer op een opvolger overgegaan zonder dat een periode van grote beroering optrad. Zo'n periode zou voor Rusland ook aanbreken en dan zouden de „satellietstaten" zich van het Kremlin losmaken, gelijk Joego-Slavië reeds had gedaan. Hoffman zeide, dat een „vol slagen" wonder zou moeten wor den verricht in de resterende 25 maanden van het Europese her- steiprogram om de „bijna miracu leuze" vooruitgang in de koude oorlog te bevestigen. „Europa", aldus Hoffman, „moet een grote markt vormen waarbinnén kwan titatieve beperkingen op het goe derenverkeer, monetaire barrières in de betalingenstroom en tenslot te alle tarieven voorgoed zullen worden weggevaagd". Ondergrondse actie. De Nederlandse ambassadeur te Washington, Mr E. N. van Kleffens, heeft op 29 April j.l. voor de Amerikaanse vereniging voor internationaal recht een toe spraak gehouden, waarin hij de Sowjet-Unie er van heeft beschul digd een ondergrondse actie in West-Europa te voeren. „Het is mogelijk dat het tijdstip zal ko men, waarop het noodzakelijk zal zijn speciale gevallen voor te leg gen aan het Internationale Hof van Justitie", zeide hij. „In alle Westerse landen", al dus de Nederlandse ambassadeur bij het Witte Huis, „worden klachten vernomen over onder grondse bedrijvigheid door het communisme. Het is duidelijk, dat het hier een beweging betreft, welke zich over de gehele wereld doet gelden en die geleid en be heerst wordt door een dictatoriale groep te Moskou. De V. N. en het reclit. Sprekend over de Verenigde Naties verklaarde Mr van Klef fens, dat aan het internationale recht in deze organisatie slechts een zeer ondergeschikte plaats wordt toegekend. „De Verenigde Naties behoorden er van uit te gaan dat het inter nationale recht de enige objectie ve en onpartijdige maatstaf is, om zich te laten leiden bij het rege len van de betrekkingen tussen de landen onderling. Doch èn de algemene vergadering èn de vei ligheidsraad hebben herhaaldelijk blijk gegeven van een uitgespro ken tegenzin om hun beslissingen te baseren op het internationale recht, zelfs in gevallen, waarin het aan geen enkele twijfel onder hevig was, dat een dergelijke ba sis ten volle bestond." De Nederlandse ambassadeur te Washington besloot met de woorden: „Het is slechts zelden in de geschiedenis van het mens dom voorgekomen, dat aan het internationale recht bij de be raadslagingen tussen de staten zo weinig waarde werd toegekend, als thans het geval is." Leden van „Volkspolitie" krijgen gevangenisstraf. Twee leden van de Oost-Duit se volkspolitie zijn door een Ame rikaans gerechtshof te Berlijn tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld. zij waren Vrijdag reeds schuldig bevonden aan het dragen van de uniform ener paramilitaire organisatie en het bezit van wa penen, hetgeen in strijd is met de wetten van de geallieerde con- troleraad. De twee mannen, de 21-jarige luitenant Nocht en de 22-jarige Roloff, waren met zes anderen vorige maand in een vrachtauto in de Amerikaanse sector van Berlijn verdwaald. Zij droegen revolvers en machinegeweren. Het Amerikaanse Hof had Vrij dag vastgesteld, dat de „Volks politie" een para-militaire orga nisatie is. Nocht had in het hof ver klaard, dat de „Volkspolitie" in feite een nieuwe Duitse wehr- macht was, die was uitgerust met vliegmachines, artillerie en zware tanks van Duits en Russisch fa brikaat. Minister Lieftinck wil: Harder werken en meer sparen. (Van onze parlementaire Redacteur). Gistermiddag behandelde de Tweede Kamer weer het wets ontwerp tot afschaffing van de ondernemingsbelasting en verho ging der vennootschapsbelasting- Minister Lieftinck zette zijn verdediging voort. Ook thans hief de bewindsman de leuze: „harder werken, meer sparen", aan. Er moet vertrou wen zijn dat de regering deze leuze in practijk brengt. Is er in dit opzicht nog wantrouwen dan moet dat hersteld worden. De re gering ziet als taak een bevorde ring van een rechtvaardige in komstenverdeling. Het volksinko men moet blijven stijgen om de sociale voorzieningen in stand te kunnen houden. Wij moeten even wicht bewaren tussen consumptie en investeringen. Is de geraamde belastingderving bugetair verant woord? Op korte termijn eigen lijk niet, op langen termijn wel, mits aan de drang tot meer uit gaven weerstand wordt geboden. De belastingherzieningen zullen f 150 millioen vergen. Daar staat echter tegenover, dat de vennoot schapsbelasting f 58 millioen meer zal opleveren door de verhoging. Er is dus in feite een derving van f 92 millioen. De handhaving van het monetaire evenwicht zal in onze bijzondere aandacht moeten blijven, zo zeide Minister Lief tinck, die tevens van mening was dat men niet optimistisch over onze budgetaire positie moet zijn. Er bestaat de critiek dat de ondernemingsbelasting fnuikend is voor de middenstand. Het sig naal voor de middenstand staat inderdaad op onveilig, zo zeide de bewindsman. De credietaanvragen bij de Middenstandsbank nemen hand over hand toe. Atoomonderzoek in Engeland. Engelse geleerden hebben een nieuw type gebouwd om de snelheid van de atoomdeeltjes tot bijna de snelheid van het licht 186.400 mijl per secon de op te voeren. De nieuwe machine is in bedrijf gesteld in het Engelse centrum voor atoomonderzoek te Harwell (Berkshire). De machine, die 3.500.000 elec tron volts opwekt, veroorzaakt zulk een intense straling, dat zij in een speciaal gebouwde „schuilplaats" van vier voet en zes inch dikke baksteen en be tonnen muren en dak is onder gebracht. Een soortgelijke ma chine, de synchrocyclotron, werd in December 1949 in Harwell in bedrijf gesteld. Het verschil tussen beide ma chines is, dat de synchrocylotron de snelheid der atoomdeeltjes in een cirkelvormige beweging op voert en dat de andere dit doet in een rechte lijn. De replieken brachten de ver schillende sprekers weer naar vo ren. Allereerst de heer Hofstra (Arb.). Is deze politiek uit oog punt van economie en sociale psy chologie wel verantwoord? En de A.R.-man v. d. Heuvel vertelde, dat hij niet de indruk heeft dat de regering altijd de noodzakelijke soberheid in acht neemt. Minis ter Lieftinck had het niet zo moeilijk meer. De politieke op vatting die in deze wetsontwer pen besloten ligt kan niet anders zijn dan die van het Kabinet. Ik voel het niet als een schande dat ik deze wetsontwerpen verdedig, zo zeide hij. Toch had hij de gelegenheid enige belangrijke mededelingen te doen. Binnen enige dagen is er een wetsontwerp inzake de toe slag op de pensioenen te wachten. Hiermee zal 10 a 20 millioen gul den gemoeid zijn. Betreffende het Landbouwegalisatiefonds deelde hij mede, dat het tekort van het tweede halfjaar ongeveer 60 a 100 millioen gulden zal bedragen. Pre cies kon hij dit nog niet zeggen, want dit hangt af van de prij- ben op de wereldmarkt. Gedeeltelijk voor vredzame doeleinden. De Britse Hoge Commissaris in Duitsland, Robertson, heeft in beginsel besloten, dat bepaalde delen van de strategische staalfa brieken te Watenstedt-Salzgitter, de vorige Hermann Göringwerke, mogen worden verbouwd voor vreedzame industriële doeleinden. Duitse voorstellen daartoe zijn met een aantal wijzigingen door de Hoge Commissaris aangeno men, zo verluidt in Britse kringen te Bonn. Het grootste gedeelte van deze reusachtige fabriek is echter reeds ontmanteld, waarbij het in het begin van dit jaar tot heftige tonelenkwam. De arbeiders van de fabrieken, die vreesden hun broodwinning te zullen verliezen, mishandelden de ontmantelings- ploegen en bestormden zelfs het hoofdkwartier van de plaatselijke ontmantelingscommissie. Later deelde Robertson zelf mee, dat de ontmanteling onmid dellijk zal worden stopgezet aan 15 van de 18 projecten, die de Duitsers in hun voorstellen heb ben genoemd. In een brief aan de Duitse bondskanselier geeft hij echter te kennen, dat Mj deze concessies slechts kan geven ais de kanse lier van zijn kant ^bereid is de volledige medewerking van de Duitse autoriteiten aan de thans resterende ontmantelingswerk zaamheden te garanderen. Financiële afwikkeling woningbouw. In een circulaire aan de ge meentebesturen heeft de minis ter van Wederopbouw en Volks huisvesting meegedeeld, flat tot dusver nog slechts voor een zeer gering gedeelte van de vele dui zenden woningwetwoningen, die na de oorlog zijn gebouwd, de definitieve vaststelling der bouw en grondkosten kon geschieden. De minister is voornemens de financiële afwikkeling van de woningwetwoningen van de laatste jaren met kracht ter hand te nemen. De minister dringt bij de ge meentebesturen aan op spoedige indiening van de formulieren voor het definitief vaststellen van Rijksvoorschotten, Het in dienen dezer formulieren is in vele gevallen nog achterwege gebleven tengevolge van het feit, dat nog geen overeenstemming is verkregen over rekeningen van meerwerk en claims wegens stagnatie- en andere risicover rekening. Voor zover dit een ge volg is van achterstand bij de directies van de wederopbouw en de volkshuisvesting in de provincies, zal hij maatregelen nemen, teneinde deze achter stand snel te doen inlopen. Vijftig politie-agenten verdronken. Doordat drie politieboten in de Hooglyrivier ten Zuiden van Calcutta omsloegen, zijn 50 politie-agenten verdronken. De vijftig andere opvarenden kon den door vissers worden gered. Het hoofdbureau van politie te Calcutta deelt verder mee, dat de boten de agenten van een patrouilleringsactie terug brachten. Dr J. F. Nfkijuluw, voorzitter van de organisatie van personen .lit de Zuid-Molukken in Nederland en de heer E. A. Kaijadoe, ice-voorzitter van deze organisatie, hebben in een schrijven aan de minister-president, dr W. Drees, aan de regering het verzoek gericht Am bon te willen bescherm tegen gewapend geweld, uit hongering en andere dwangmiddelen, waarmede de R.Ï.S. verdere schendingen van de R.T.C.-accoorden zou kunnen willen doorvoe ren en om Ambon te steunen in zijn strijd voor de vrijheid en voor zijn bestaan. Het betoog berust op de vol gende overwegingen: Nederland is bezij om uitvoering te geven a overeenkomsten, welke ter Ronde Tafelconferentie werden bereikt; dat het lot van Ambon als on derdeel van Oost-Indonesië mede door die accoorden is bepaald, waarbij het volk van Ambon zich het recht op zelfbeschikking zag verzekerd; dat in strijd met de gesloten accoorden achtereenvolgens alle deelstaten door infiltratie, intimi datie en gewelddadige acties zijn ingelijfd bij de republiek Indone sia, dan wel zijn ontwricht en on dermijnd teneinde deze staten yoor zodanige inlijving rijp te maken; ten aanzien van de laatste ont wikkeling, dat militaire actie op het gebied van de deelstaat Oost- Indonesië de werking van de de mocratie op het grondgebied van Celebes heeft teniet gedaan en uitbreiding van deze militaire ac tie, waardoor op dit moment zelfs reeds de Minahassa is onder de voet gelopen, ook voor het ove rige grondgebied van Oost-Indo nesië is aangekondigd; dat onder de druk van deze be dreiging en als enige mogelijkheid om haar af te wenden en aldus tenminste voor de Zuid-Molukken de schending te voorkomen van de tussen Nederland en de R.I.S. plechtig gesloten accoorden, op 24 April 1950 de onafhankelijke re publiek van de Zuid-Molukken is uitgeroepen onder leiding van Ir Manusama; dat de practijk elders in de Ar- vangen van het Nederlands Voor lichtingsbureau te New York, dat dit de tekst van de ambassadeur ter beschikking van Aneta zou stellen, werd deze toezegging na de vergadering ingetrokken met de mededeling, dat de ambassa deur verboden had de tekst van de rede ter beschikking van Aneta of van individuele corresponden ten van Nederlandse bladen te stellen. De ambassadeur zou dit hebben gedaan met de motive ring, dat hij er de voorkeur aan gaf, dat zijn speech via de Ameri kaanse perskanalen wereldkundig gemaakt werd". Aneta zegt verder, dat ook de onlangs opgerichte groep van Ne derlandse correspondenten in de Ver. Staten een protest bij de am bassadeur heeft ingediend. Het nieuwsbureau Aneta heeft bjj de Nederlandse ambassade te Washington krachtig geprotes teerd tegen wat het noemt de willekeurige achterstelling van de Nederlandse pers bjj de Ameri kaanse pers door de hoogste ver tegenwoordiger van Nederland in de V.S. Het nieuwsbureau meldt, dat de Nederlandse ambassadeur, mr E. N. van Kleffens, order gegeven had de tekst van een Zaterdag avond door hem voor de Ameri kaanse vereniging voor internatio naal recht te Washington gehou den rede niet ter beschikking te stellen van Aneta of Nederland se correspondenten in de V.S. In zijn rede, aldus meldt Aneta, oefende mr van Kleffens volgens de „New York Times" critiek op de V.N. en sprak hij over „sub versieve actie van de Sowjet-Unie in andere landen". Het telegram van Aneta ver volgt: „De Amerikaanse pers was voor de vergadering uitgenodigd en van alle redevoeringen was door de vereniging publicatie toe gestaan. Zondagochtend bracht de Amerikaanse pers (b.v. de „New York Times") uitvoerige versla gen van de vergadering en citeer de op ruime schaal uit de speeches van mr van Kleffens en van Paul Hoffman. Nadat Aneta voor de vergadering toezegging had ont- Eerste Amerikaanse wapenen voor Nederland onderweg. De eerste Amerikaanse wapen ladingen voor Nederland en Bel gië zijn aan boord van twee Ame rikaanse schepen uit New York vertrokken, aldus hebben welin gelichte regeringsfunctionarissen te Washington bekend gemaakt. Zij voegden hieraan toe, dat de schepen „ladingen van verschil lende aard" voor de Belgische en Nederlandse grondstrijdkrachten bevatten. Binnen enkele dagen kon de voor Nederland bestemde voor raad in een Nederlandse haven verwacht worden. chipel en laatstelijk op Celebes heeft geleerd, dat de onderwer ping en inlijving der deelstaten wordt verwezenlijkt met gebruik making van de officiële organen van de R.I.S.-regering, zodat geen afweer mogelijk is voor enig ge bied, zolang dit gebied aan het R.I.S.-verband blijft vasthouden, dat dan ook voor Ambon geen andere beslising openstond, dan d:D welke op 24 April j.l. werd genomen; dat het volk van Ambon in het belang van zijn zelfhandhaving en van het behoud van zijn democra tische vrijheden de grote risisco's van deze stap heeft aanvaard in de hoop dat het Koninkrijk der Nederlanden, dat deze vrijheden in de met de R.I.S. gesloten ac coorden mede plechtig heeft wil len garanderen, bereid zal zijn voor Ambon op te komen en die risico's zo nodig met Ambon te delen. Nonchalant. Een echtgenoot te Tampa in Florida heeft een eis tot echtscheiding ingediend, om dat zijn vrouw met zijn tan den borstel haar schoenen had opgeborsteld, zonder hem dit te zeggen. Toen hij daarna zijn tan denborstel op de normale manier gebruikte liep hij een ernstige mondinfectie op, waardoor hij vier snijtanden verloor, zo verklaarde hij voor de rechter. Critiek op het ontwerp- Pachtwet. Rechtspositie eigenaar onnodig aangetast In een Zaterdag in Utrecht ge houden vergadering van de Ver eniging „Het Grondbezit" heeft het bestuurslid jhr mr F. van Nispen tot Sevenaer, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem en lid van de regeringscommis sie voor de pachtwetgeving, een uiteenzetting gegeven van het rapport dier commissie, dat door hem en het lid C. Grijns slechts onder voorbehoud van alle be zwaren is getekend. Spr. kwam tot de conclusie, dat in het ontwerp de rechtspositie van de eigenaar veel verder is aangetast, dan voor het behoud en het verkrijgen van een goede rechtspositie van de pachter no dig en nuttig is. Wil het ontwerp aanvaardbaar worden, dan zal sterk moe ten worden gezuiverd en zullen de erin aanwezige pachtdwang, onodige verboden en enkele veel te eenzijdige regelingen moeten worden geschrapt, aldus spre ker. Communistische ondergrondse in Turkije? Te Ankara is een ondergrondse communistische organisatie ont dekt en verschillende personen zijn gearresteerd, zo meldt het onafhankelijke Turkse blad Coemhoerijet. De organisatie zou afdelingen hebben in Erzoeroen en Adana. De Turkse autoriteiten hebben geweigerd verdere mededelin gen te doen, zolang het onder zoek nog voortduurt. In tegenwoordigheid van liet gemeentebestuur en de familie leden van de bemanning zjjn op het gemeentehuls te Brninisse decoraties uitgereikt aan de be manning van het motorschip „Ri ka", BRU 19, die in December 1949 het motorschip „Res Nova", dat op de Grevelingen in nood verkeerde, oppikte en veilig in de vluchthaven te Bruinisse binnen bracht. Namens de Koninklijke Zuid- Hollandse Maatschappij tot red ding van schipbreukelingen waren aanwezig de president-directeur, de heer M. Leis, en de directeu ren Mr A. Ruys, Jhr T. M. van Suchtelen van de Haare en de in specteur, de heer A. J. Drenth. De heer Leis zei in zijn toe spraak, dat het hier een bijzon dere uitreiking betrof, daar deco raties gewoonlijk worden uitge reikt aan de bemanning van de eigen reddingboten van de maat- Ten huize van de familie Hol in de Rubroekstraat te Rotter dam speelde zich Maandagavond een drama af, waarvan de vader, een 48-jarige donkeyman, het slachtoffer is geworden. Het gezin bestond uit 6 perso nen: vader, moeder, een dochter van 21 jaar en drie zoons resp. van 19, 17 en 16 jaar oud. De laatste tijd kwam de man bijna iedere avond in beschonken toe stand thuis en trad dan onheb belijk op tegen vrouw en doch ter. Maandagavond kwam de man weer dronken thuis, viel in het trapportaal en nam een agressie ve houding aan, toen zijn dochter hem te hulp snelde. In de kamer gekomen begon hij met zijn vrouw en dochter te twisten, zodat deze een verdedigende houding aanna men. Later op de avond kwamen de drie zoons thuis. Een heftige twist ontstond, die weldra in een vechtpartij ontaardde. De kinde ren wilden hun moeder bescher men en overmeesterden hun va der, die zich verweerde. De doch ter greep een pook en de oudste twee zoons namen een strijkijzer en een stok en gezamenlijk gin gen zij de vader te lijf. Hun angst en woede was zo groot, dat zij hun vader, die nog poogde een scheermes te grijpen, met de voorwerpen op het hoofd sloegen, zodat zijn schedel verbrijzeld werd, tengevolge waarvan hij overleed. 60 JAAR GETROUWD. Te St. Kruis herdacht eergiste ren het echtpaar P. F. Snouwaert- Buyck de dag, waarop het 60 jaar geleden in de echt werd ver bonden. Beide oudjes genieten nog een goede gezondheid. Zij zijn resp. 88 en 85 jaar oud. Het heu gelijke feit zal pas over enkele dagen gevierd worden. Bij het aflossen van de wacht op de militaire schietbaan te Kat wijk heeft zich gistermorgen een ongeluk voorgedaan, dat het le ven heeft gekost aan een soldaat. Een groep Engelse tuinders uit Kent heeft een bezoek gebracht aan de tuindersbedrijven in N.- Hoiland. Zij spraken hun bezorgd heid over de h.i. te grote invoer van Nederlandse groenten in En geland. De minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening heeft afwijzend beschikt op een verzoek van de detailhan del om minimumprijzen vast te stellen voor suiker en margarine. Te Wartena (Fr.) heeft men een vaartuig te water gelaten, dat deze .:omer dienst zal doen als drijvend hotel. Het zal in to taal 16 passagiers kunnen herber gen. Trygve Lie, de secretaris generaal der V. N., zal in Moskou besprekingen gaan voeren met de Sovjet-Russische leiders. Prins Bernhard is gisteren op het vlieg veld Idlewild bij New York aan gekomen op doorreis naar Phila delphia, waar hij de Holland Fair zal openen. Hij zal ongeveer 14 dagen in de V. S. blijven. Se dert het begin van het Heilig Jaar der Rooms Katholieken zijn officieel meer dan 300.000 pel grims geboekt in Rome. De Venetiaanse gondeliers zijn in sta king gegaan uit protest tegen de concurrentie die zij van de mo torboten ondervinden. De Brit ten zullen de op Malakka gele gerde troepen nog met 3000 man versterken om aldus de georgani seerde opstandelingen baas te worden. De Britse liberalen hebben een aanbod van de con servatieve partij om samen een anti-socialistische coalitie te vor men, van de hand gewezen. De Britse regering zal de communis tische partij niet buiten de wet stellen, aldus is op een vraag in het Lagerhuis medegedeeld. Volgens het Internationale Rode Kruis zijn er ongeveer 60 millioen vluchtelingen op de wereld, w.o. ruim 16 millioen Volksduitsers. Volgens de Canadese minister van Buitenlandse Zaken was de naam van de atoomgeleerde Klaus Fuchs reeds in 1946 genoemd na een spionnage-onderzoek door Canada. schappij. Reddingen met schepen, die daarvoor niet zijn ingericht, komen minder voor. Hij prees het prachtige staaltje van zeeman schap, waarmee deze redding van man, vrouw en twee kleine kinde-' ren geschiedde, evenals de ber ging van het scheepje, dat in een vliegende noordwesterstorm op de Veermansplaat in de Grevelingen dreigde te stranden en waarbij de opvarenden waarschijnlijk zou den zijn verdronken. Hierna spel de de heer Leis aan Cornelis en Gerrit de Keizer de zilveren me daille en aan de knechts Thomas Kik en de 7-jarige Govert Kik de bronzen reddingmedaille van de maatschappij op de borst. Burgemeester van den Berg van Bruinisse zeide, dat door de uitreiking van deze decoraties een traditie wordt voortgezet, daar ook de grootvader van de gebroe ders de Keizer en de vader van Govert Kik vroeger reddingen hadden verricht. De heer C. de Keizer dankte voor de gesproken woorden. Mede aanwezig was o.m. schipper W. de Jager van de red dingboot „Koningin Wilhelmina" te Stellendam. Belgische burgemeesters bezochten Zuid-Beveland. Het was een lange stoet auto's die gistermiddag in Goes arriveer de toen de vijftig burgemeesters uit Oost-Vlaanderen in gezelschap van hun gastheren-collega's, de burgemeesters van Zuid- en Noord-Beveiand, daar een bezoek aan de Ned. Herv. Kerk brach ten. Des morgens waren de gasten te Hulst ontvangen waar de bur gemeester dezer gemeente, de heer B. A. Th. M. Truffino, hen begroette en waar zij welkom werden geheten door het bestuur van de Ver. van Burgemeesters en secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland, de heren Mr Dr A. J. J. M. Mes, lid van G. S„ uit Heinkenszand en burgemeester A. A. Elenbaas van 's-Heer Arends- kerke. Om half twaalf arriveerde men in Kruiningen, waar kennis werd gemaakt met de andere gasthe ren. Gezamenlijk ging de tocht naar Yerseke, waar de oesterput ten werden bezichtigd, in Hotel Nolet een lunch werd gebruikt en tevens voor zover dit het geval al niet reeds was geweest, met de oester werd kennis gemaakt. Van Yerseke werd via Kapelle, aar men van de bloeiende boom gaarden genoot, naar Wemeldinge gereden. Hier werd kennis ge maakt met de oud-burgemeester, de heer Wabeke en natuurlijk de vliedberg beklommen. De Belgi sche gasten waren opgetogen over het fraaie vergezicht. Langs de zeedijk reed men over Kattendijke naar Goes. Nadat men hier, zoals reeds gemeld, dé Ned. Herv. kerk had bezichtigd, en men meteen een aardig beeld kreeg van de drukte die hier op marktdagen heerst, ging de tocht naar Hoedekenskerke en vandaar weer terug naar Goes. In Hotel de Korenbeurs werd de dag met een diner besloten. De plannen voor een strocellulosefabriek in Zeeuwsch-Vlaanderen. De plannen tot oprichting van een strocellulosefabriek ill Zeeuwsch-Vlaanderen konderi tot nu toe niet doorgaan, omdat nog niet voldoende landbou wers-aandeelhouders hebben in getekend. Op 8 Mei komt de commissie, die deze zaak behar tigt, te Goes bijeen en zullen de mogelijkheden worden onder zocht om de oprichting toch te doen doorgaan. Het is niet uit gesloten, dat daarbij enigszins van de oorspronkelijke opzet zal worden afgeweken. FELICITATIE VAN TRUMAN. Truman heeft op 30 April de volgende boodschap aan Koningin Juliana gezonden: „Met groot ge noegen doe ik Uwe Majesteit en het Nederlandse volk de harte lijke groeten en goede wensen toekomen van het volk der Ver. Staten ter gelegenheid van Uw verjaardag". Britse vrouwen protesteren tegen hoge groentenprijzen. Volgens de Britse groenten- boeren is in het gehele land een gedeeltelijke kopersstaking aan de gang onder de Britse huis vrouwen, die hierdoor prijs verlaging willen afdwingen. Tien leden van de Britse liga van huisvrouwen zijn bijeen gekomen om de boycott van de groentenboeren te organiseren. De secretaresse van de Liga verklaarde: „Wij zullen trachten iedere huisvrouw mee te krij gen in een opstand tegen de hoge prijzen". Duizenden huisvrouwen slaan thans blikken groenten in om het lange tijd te kunnen uit houden. DE BILT ZEGTl Later opklaringen. Zwaar bewolkt met des och tends nog een enkele bui, des middags gevolgd door opklarin gen. Meest matige wind tussen West en Noord-West. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1