Nederland vierde uitbundig Koninginnedag .NIEUWS Overal ter wereld vierden socialisten de eerste Mei DE ZEEUWSE STEDEN IN FEESTKLEED Belgen gaan op 4 Juni weer ter stembus Scbeepvaartkanaal door West-Z. Vlaan deren niet verantwoord. 1 MEI. Bordes van paleis Soestdijk bedolven onder bioemenscbat Stralend weer verhoogde de feestvreugde SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Stalin zag grootste militaire parade ter wereld Schip liep op mijn b|j Ameland. KONINGSKWESTIE DE INZET De ontwikkelingsmogelijkheden van het gewest zijn te gering. Rode Kruis reikt herinne- ringskruisen uit Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; TeL administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswykstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1549 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs ,16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 2 MEI 1950 Hoofdredacteur: R. ZCTDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op5.08 u. onder 20.07 u. Maan op 22.49 u., onder 5.15 u. Hoogwater op Woensdag 8 Mei: Vlissingen: 2.16 u. 2.24 m., 14.42 u. 2.33 m. Terneuzen: 2.47 u. 2.43 m., 15.13 u. 2.52 m. Wemeldinge: 4.09 u. 1.81 m.„ 16.38 u. 1.93 m. Zierikzee: 3.57 u. 1.54 m., 16.25 u. 1.66 m. TAe dag van de arbeid. Beter gezegd, althans in ons land: De dag var. de Partij van de Arbeid. Ofschoon de communisten hem ook vieren. Wat is het typerende van de 1 Mei-viering? De verheerlijking van de ar beid. Daar kan iets goeds in zitten. Want de arbeid is een zegen. -'Vis God besluit tot de schep ping van mensen, dan is het om deze aan de arbeid te zetten: Vervult de aarde, onderwerp haar, hebt heerschappij over haar. De Heere Jezus zegt: Mijn Vader werkt tot nu toe, en Ik werk ook. De Bijbel spreekt veel over de arbeid en zijn zegen. je Party van de Arbeid weet ook van de zegen van de arbeid. De naam zegt het. Een partij, die zich naar de arbeid noemt, moet die wel hogelijk eren. Eerst was zij de S.D.A.P., de Sociaal-Democratische Arbeider partij. Ik zie ze nog trekken langs de straten, de lange rijen, ter demonstratie: arbeiders, en nog eens arbeiders; slechts een en kele heer er tussen. Nu is zij Partij van de Ar beid. TA at is een vooruitgang, die na de oprichting van de S.D.A.P. al gauw begon. Al spoedig dienden de initialen om de partij spottend (maar met een kern van waarheid) te noe men: Studenten-Dominees-Ad vocaten Partij. Niet alleen de „arbeiders" arbeiden! De party verbreedde zich. En zo is ze geworden de „Par ty van de Arbeid". Dat is echter niet alleen een verbreding. Daar zit ook iets an ders in. De partij heeft in 1937 veel oude plunje uitgetrokken. Het historisch materialisme, de klassenstrijd en de meerwaarde theorie werden afgezworen. Het was echter alleen maar een verandering van kleding, niet van het hart. Dat blijkt uit de nieuwe naam T_T et 1 y k t anders. De arbeid is een toch een zegen! Hij is van goddelijke oor sprong. Als God besluit tot de schepping van mensen, dan is het om deze aan de arbeid te zetten, schreven we zo pas. En dan mag een partij zich toch wel naar die arbeid noe men: Sterker: Zou er één partij zijn, die zich niet „P.v.d.A." zou willen noemen? Ja, de christelijke partijen zouden dat niet willen. Want in die naam zit voor hen een dubbele fout. In de eerste plaats het door elkaar halen van politiek en maatschappelijk leven. Een po litieke partij, die zich Partij van de Arbeid noemt gaat fout, van christelijk standpunt gezien. De Bijbel draagt, in Adam en Eva, de mensheid op te werken; maar geeft de overheid het zwaard. In de tweede plaats ontkent de naam, althans hij erkent het niet, dat de arbeid er is om Godswil. De menselijke arbeid mag niets anders bedoelen dan de eer van God. De 1 Mei-viering laat zien, dat de P.v.d.A. nog altijd zweert by het humanisme. De arbeid zal het doen; de menselijke ar beid zonder meer zal de heil staat brengen. Het slot van 't Beginselpro gram 1937 zegt 't duidelijk: Aldus is zij een deel van de internatio nale socialistische beweging, die een einde zal maken aan uit buiting en onderdrukking en aan de mensheidzal brengen welvaart, vrijheid en vrede. Het reinste humanisme! M. H. Twee doden bij autobotsing met trein. Op de onbewaakte overweg bij de spoorwachterswoning van de heer Hendriks in Leuvenheim, aan de particuliere weg van „Hui ze Den Bosch", is de melkventer J. Remelink met z'n auto, waarin zich ook een 17-jarige loge uit Den Haag bevond, door trein 308 van Zwolle naar Roosendaal om onge veer 11.45 uur gegrepen. De auto werd 400 meter meegesleurd en moest met grote moeite cmder het voorstel van de locomotief vandaan gehaald worden. Dr J. C. van Goudoever kon bij beide slachtoffers slechts de dood con stateren. Op het moment, dat 't ongeluk gebeurde, stond er een werktrein voor, die juist het ver treksignaal gaf. De beide inzit tenden hebben zich vermoedelijk op deze trein geconcentreerd, zo dat zij trein 308 te Iaat hebben bemerkt. De verslagenheid in de omgeving is zeer groot. Overal in den lande heeft het Nederlandse volk gisteren Ko- ninginnefeest gevierd. In steden, dorpen en gehuchten toonde het Nederlandse volk welk een grote plaats het Huis van Oranje in ons volk Inneemt. Overal waaide fier het rood-wit-blauw en het Oranje. Het hoogtepunt der feestelijkheden was op Soestdijk, waar het koninklijk gezin zelve verbleef. Verscheidene telegrammen met gelukwensen werden door H. M. Koningin Juliana ontvangen ter gelegenheid van haar 41ste ver jaardag, o.a. van President Truman en President Soekarno. FEEST OP SOESTDIJK. Het was precies half elf toen de eerste pakjes OZO-cigaretten gistermorgen neerfladderden op het gazon van het Paleis Soest dijk, waarmee de feestelijkheden op Soestdijk officieel werden ge opend. Majoor waarnemer Wan- rooy, die tezamen met adjudant onderofficier vlieger Hateboer het vliegtuig, dat de cigaretten- dropping uiatvoerde, bemande, had schitterend gemikt. Het waren eigenlijk de Zaan dammers, die het feest op Soest dijk hadden geopend, en die voor een verrassing zorgden. Een half dozijn Zaankanters namelijk reed, twee minuten voor het vliegtuig zich kon vertonen, de Soester ingang van het Paleis binnen met een aan de Zaan op gestelde oorkonde, waarop de ge lukwensen voor de Koningin en de wens voor een goede gezond heid voor haar en haar gezin was gecalligrafeerd. Nauwelijks was het vliegtuig in de richting Soesterberg ver dwenen of een stofwolk aan de Baarnse ingang kondigde onmis kenbaar de komst aan van veer tig correct geklede hardlopers, een delegatie van de Leidse stu denten, die om twee uur gister ochtend in Leiden een fles Champagne hadden ontkurkt om de start van de eerste esta fetteloper naar het Paleis Soest dijk in te leiden. Heffing van veergelden op de Wester-Scbelde zal op 1 Juni ingaan. Naar wy vernemen is het zo goed als zeker, dat op 1 Juni a.s. begonnen zal worden met het heffen van veergelden voor de diensten over de Wester-Schelde. De voorbereidingen hiertoe zijn thans zo goed als geëindigd. De bouw van eenvoudige inrichtingen voor de verkoop van kaartjes te Kruiningen-Veerhaven en Perk- polder is gegund. Deze gebouwtjes zullen van steen worden opge trokken. Aangezien de definitieve plaats van de verkoopinrichtingen te Vlissingen en te Breskens nog niet kon worden vastgesteld, zullen hier voorlopig houten kantoortjes worden neergezet, die kunnen worden verplaatst. Met het innen der gelden zullen in totaal een zeventiental perso nen een dagtaak hebben. Er zal, aangezien van des morgens tot des avonds wordt gevaren, in ploe gen moeten worden gewerkt, ter wijl voor VlissingenBreskens en KruiningenPerkpolder op iedere boot permanent één man nodig is voor de verkoop van kaartjes aan de eerste klasse passagiers. De verkoop aan boord van de sche pen, die tussen Hoedekenskerke en Terneuzen varen, zal kunnen geschieden door eigen personeel van de Prov. Stoombootdiensten. Het was intussen elf uur ge worden en „postduiventyd". Uit hun manden, geheel links en recht? van het Paleis opgesteld, vlogen zij uit, de drie duizend duiven naar Baarn en Soest, vanwaar zij kwamen. Terwijl hun gefladder nog weerklonk boven het in de zon glanzende Paleis, marcheerde de Apeldoornse harmonie met haar honderd jaar oude vaandel op naar het bordes. De Apeldoor- ners vervulden kennelijk de his torische rol van de rattenvanger van Hameln, want stromen kin deren met vlaggetjes in de hand volgden hen, verspreidden zich over het gazon en plantten hun vlaggetjes in het kort geknipte gras, zo, dat een enorme J. en een B. werden gevormd, die het gehele aanzicht van de Paleis tuin beheersten. En toen kwamen de mensen met de bloemen of beter kan men zeggen de bloemen met mensen. Want wel zelden heb ben de trappen van het bordes, die in dit opzicht toch heel-wat gewend zijn, zo'n schat van bloe men met zulk een rijkheid van kleur op zich zien neerleggen. Het heette, dat dit bloemendefi- le werd gevormd door de inwo ners van Baarn en Soest, maar de duizenden, die in schijnbaar nimmer eindigende stromen, dicht opeengedrongen, langs het koninklijk gezin schreden, gaven de indruk, dat ook heel Bussum en Hilversum waren leegge stroomd. Het was om twaalf uur niet meer mogelijk een stap op een der treden van het bordes te doen, zonder een laag tulpen, seringen, narcissen en margrie ten te vertrappen. De Komngin was kennelijk onder de indruk van de aanhan kelijkheid, haar andermaal ge toond. De zomerdienstregeling van de N. S. Ingaande de nieuwe zomer dienstregeling van de Nederland se Spoorwegen zullen op de vol gende tijdstippen treinen vertrek ken uit Vlissingen in de richting Nijmegen: 6.20, 7.20, 8.30, 9.30, 10.25, 12.25 (alleen op Zondag), 12.28 (door de week), 13.25, 14.25 (op Zondag), 14.30, 16.30 (behal ve op Zaterdag), 19.25 en 20.30. Al deze treinen hebben in Roo sendaal aansluiting op treinen in de richting Holland. Uit de richting Nijmegen ko men in Vlissingen treinen aan op de volgende tijdstippen: 8.17, 9,17 10.12, 12.17, 13.12, 14.17, 15.14, 16.17, 17.20 (op bepaalde Zater dagen), 18.18, 19.12, 20.17, 22.12 en 23.18. Ook deze treinen hebben in Roosendaal aansluiting op de richting Holland. Bijna overal ter wereld hebben de socialisten gisteren de eer ste Mei gevierd. In Moskou werd deze dag gevierd met een grootscheepse parade, de grootste ter wereld. In Berlijn deden zich enktle schermutselingen voor tussen aanhangers van het Westen en van het Oosten. De Belgische socialisten en commu nisten gebruikten de eerste Mei om felle propaganda te maken tegen de terugkeer van Koning Leopold op de troon. Geen persoonlijke ongelukken. Zondagmiddag omstreeks 3 uur geraakte het 10.000 ton metende Panamese schip „Canopus" be noorden de Wester Eems, 7 mijl ten Noord-Westen van Ameland, buiten de vaarroute en liep op een mijn. De ontploffing veroor zaakte flinke schade aan de ma chinekamer en de schroefas, zo dat het schip om assistentie vroeg. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Terwijl het water door een lek in de scheepswand de machineka mer en de stookruimte binnen stroomde en de bemanning aan het pompen sloeg, trokken vele boten zeewaarts om hulp te bieden. Van de rederij Doeksen voeren de sleepboten „Holland" en „Oceaan" uit, van de Noord-Zuid-Holland- sche Redding Mij. de reddingboot „Brandaris" uit Terschelling en „Twente" uit Oost Mahorn en ten slotte koos ook een Duitse red dingboot, de „Danzig", van Cux- haven uit zee. Later bleek, dat de toestand van het beschadigde schip minder gevaarlijk was, dan men aanvan kelijk gedacht had. Weliswaar stond er in de machinekamer ruim 5 voet water, maar in de loop van de avond zond de „Canopus" het bericht uit, dat het gevaar van zinken voorlopig geweken was. De één iets vroeger dan de ander be reikten de sleep- en reddingboten het Panamese schip, dat met de „Holland" een contract afsloot om naar Amsterdam te worden ge sleept. MOSKOU. Ter gelegenheid van de viering van de èèn Mei-dag werd te Moskou de grootste militaire pa rade ter wereld gehouden. Het schouwspel werd gade geslagen door maarschalk Jozef Stalin, le den van het politbureau en lei ders van het Rode Leger. Aan de parade, die 1% uur duurde, werd deelgenomen door val- schermtroepcn, zware gevechts wagens, cavalerie, infanterie, ge motoriseerde eenheden en afde lingen lurhtdoelartillerie. Na de militairen defileerden een millioen burgers, die in rijen van 80 langs het praalgraf van Lenin op het Rode Plein in Mos kou trokken, waarop de Sowjet- Russische leiders stonden. Boven het Rode Plein vloog een reusachtig aantal Sowjet- Russische militaire vliegtuigen. Deze „Luchtparade" stond onder leiding van Wassili Stalin. BERLIJN. Meer dan een millioen Berlij- ners van verschillende partyen hebben Maandagmorgen in Oost en West-Berlyn ter gelegenheid van de eerste Mei samenkomsten bijgewoond. De meerderheid der demon stranten uit West-Berlijn ging aan het begin van de middag rustig uiteen, maar kort daarna bekogelden enkele honderden heethoofden uit West-Berlijn le den van de Oost-Berlijnse volks- politie. Het had bijna een half uur ge- uuurd, voordat West-Berlijnse poliltcversterkingen verschenen om de Potsdammer Platz schoon te vegen, waar de Sowjet-Russi- sche, de Engelse en de Ameri kaanse sector elkaar raken. Een memgte toeschouwers vuurde de jeugd san, die aanplakbiljetten der ccmmunisten afscheurden. Een anti-communistische demon stratie op de Platz der Republik werd door naar schatting 600.000 mensen bijgewoond. BRUSSEL. De Brusselse socialisten com bineerden de één Mei-viering met de opening van hun alge- me verkiezingscampagne tegen de terugkeer van Koning Leo pold. Tweeduizend communisten trokken door de straten van de Belgische hoofdstad, roepend; „vrede" en „doe afstand". De demonstranten liepen langzaam langs de Boulevards in het cen trum van Brussel, waardoor het verkeer werd ontwricht. Vlaggen, Oranje en verheugde kindergezichtjes en daarboven de stralende zon. Dat was het beeld, dat Goes gisterochtend bood, toen op de Markt de feestelijkheden ter ere van H. M. Koningin Juli ana's verjaardag begonnen. Burgemeester W. C. ten Kate, opende de dag met een toespraak tot de jeugd. „Later als jullie groot zy'n", zei hij, „zullen jullie beseffen hoe goed het is een vor stin te hebben, die *net zo dicht bij haar volk staat ais een moe der bij haar kinderen". Hij las een telegram voor met een ge lukwens van de Goese burgerij en besloot met een driewerf „Hoezee". Dr Doeleman, de voorzitter van het Oranjecomité, voegde zijn ge lukwensen hierbij en dankte allen die medewerking hadden ver- leeyd om deze dag te doen slagen. Begeleid door het muziekcorps „Euphonia", dirigent de heer Wisse, zongen de kinderen het Wilhelmus en het Zeeuwse volks lied. Om elf uur bracht de volks dansgroep van het Goese Lyceum, o.l.v. mej. Jansen en met accor deonbegeleiding van B. Holle stelle enkele volksdansen. Het optreden van dit fleurige troepje trok veel bekijks. Daar de gymnastiekdemonstra- ties kwamen te vervallen had men een poppenkastvoorstelling voor de jeugd gearrangeerd. Tij dens deze voorstelling maakte het Pypercorps „Excelsior" een. mars door de stad. De zanguitvoeringen van „Arti et Amicitiae", „De Stem des Volks" en de „Goese Oratorium vereniging" trokken eveneens veel belangstelling. Des avonds was de drukte nog groter toen „Hosanna" en „Euphonia" een concert op de tent gaven. corps „Excelsior" de taptoe van deze geslaagde feestdag. Na afloop van het concert bracht „Hosanna" een serenade aan de heren notaris E. C. van Dissel en R. Zuidema, vanwege de aan hen verleende koninklijke onderscheidingen. De feestelijkheden te Middelburg. Het was gisteren op Koningin nedag een gezellige drukte in Mid delburg. Niet alleen, dat vele stadgenoten van het mooie weer profiteerden, ook vele buitenlan ders waren naar de Zeeuwse hoofdstad gekomen. Ongeveer 1000 kinderen woonden gistermid dag in het Schuttershof een twee tal kindervoorstellingen bij. De voorzitter van de Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk", de hepr L. A. Schenk, deelde mede, dat gistermorgen een telegram met gelukwensen naar Soestdijk was gezonden. Gistermiddag arriveer de een postduif in Middelburg, die 's morgens bij Paleis Soestdijk was losgelaten. De kinderen zon gen het Wilhelmus en genoten van de goocheltoeren van Adri v. Oorschot en de accordeonmuziek van Justus Jesayes. De sprekende pop was een geweldig succes, doch het meest leefden de kinde ren mee met de poppenkastvoor stelling. Gisteravond concerteerde het Middelburgse muziekcorps op de verlichte markt. Na afloop daar van werd een fakkeloptocht ge houden, waaraan medewerking verleenden de signaalafdeling van „Achilles" en het christelijk mu ziekgezelschap „Onda". In het be gin van de avond maakte het christelijk tamboer- en pijper corps een mars door de stad. Een draaiorgel hield de velen die naar 1 de markt waren gekomen tot laat Tenslotte bracht het Pijper- in de avond bezig. Na een regeringscrisis van meer dan zes weken, waaraan niet minder dan vier Belgische kabinetsformateurs een einde hebben pogen te maken, heeft thans de regering Eyskens, die in feite nog niet was afgetreden, omdat de Prins-Regent het ontslag van deze regering nog niet had goedgekeurd, het roer opnieuw in handen genomen. De regering zal evenwel een kort leven zijn beschoren, daar op 4 Juni verkiezingen zullen worden gehouden en op 20 Juni een andere regering zich aan het nieuwe parlement zal moe ten voorstellen. Men ontveinst zich in politieke kringen niet, dat de ontbinding der wetgevende kamers waartoe de Prins-Regent de heer Eyskens opdracht heeft gegeven, aanleiding zal zijn tot een felle verkiezings strijd, waarvan de Koning de in- zer zal zyn en die de tegenstel lingen tussen de partijen nog dui delijker zal doen uitkomen. In officiële kringen verluidt, dat socialisten en liberalen in de pro vincies kartels zullen vormen bij de a.s. verkiezingen. Bij de vorige verkiezingen was het n.l. zo, dat vele socialistische en liberale stemmen hier verloren gingen, omdat zij afzonderlijk niet het be nodigde quorum behaalden. Door de vorming van een kartel ver wachten liberalen en socialisten de katholieken niet alleen in de se naat waar deze thans negen zetels meer hebben dan hun ge zamenlijke tegenstanders doch Gisteravond keerden in Wemel- ding uit Indonesië terug na gere- potrieerd te zijn met de „General R. L. Howze", Chr. W. Bras, N. A. Dagevos, C. Hamelink Joh.zn. en M. de Klerk. Te hunner ere waren de vlaggen uitgestoken en erepoorten opgericht. Meer dan honderdduizend be zoekers heeft de R.A.I.-tentoon stelling van personenautomobie- '?n' d'e van 20 tot en met 29 April in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam werd gehouden. PROV. PLANOLOGISCHE DIENST RAPPORTEERT: Onder de titel: „Is een scheepvaartkanaal in West-Zeeuwsch- Vlaanderen wenselijk?" is door de Provinciale Planologische Dienst een rapport uitgebracht, dat deze vraag ontkennend be antwoord. De ontwikkelingsmogelijkheden van West-Zeeuwsch- Vlaanderen zullen zeer beperkt blijven zolang de verkeerssitua tie van dit gebied dezelfde blijft, met andere woorden zolang dit gewest blijft begrensd door de rijksgrens en de Wester-Schelde. Zolang dit het geval is, acht de Planologische Dienst de aanleg van een kanaal economisch niet verantwoord. Reeds in 1946 kwam dit lijvige rapport van de Prov. Planologi sche Dienst, dat opgesteld werd om de wenselijkheid te onder zoeken van een scheepvaartka naal of een kanalenplan voor West Z. Vlaanderen gewenst was gereed. Men wilde de wen selijkheid onderzoeken i.v.m. de vraag of bij het ontwerpen van de ontwateringsplannen van het Waterschap „Het Vrije van Sluis" ook rekening gehouden moest worden met een eventuele, behoefte aan één of meer kana len voor de scheepvaart. Omdat in 1946 er verschilende factoren, welke voor het vervoer in West Zeeuwsch Vlaanderen van be lang zijn, nog zeer onzeker wa ren, werd het rapport toen niet openbaar gemaakt. Ondanks het feit, dat, zoals Ir M. de Vink, directeur van de P.P.D. in zijn voorwoord opmerkt, de princi piële opzet en de conclusies sinds de jaren van het onderzoek 1945 en 1946 niet veranderd zyn, is het toch te betreuren dat het rapport niet eerder is gepubli- cëerd, al heeft het voor „Het Vrije van Sluis" zijn dienst dan ook gedaan. Het had velen steun kunnen geven. PLANNEN REEDS OUD. Reeds verschillende jaren ge leden hebben de bewoners van West Z. Vlaanderen aangedron gen op de aanleg van een ka naal. In de jaren voor de oorlog ijverden verscheidene personen hiervoor. Na de bevrijding wer den de plannen weer actueel, toen bleek, dat „Het Vrije van Sluis" gedeeltelijk een nieuwe afwatering zou moeten hebben. Het zou immers mogelijk kun nen zijn, dat een afwaterings kanaal vergroot zou kunnen worden tot scheepvaartkanaal. Als echter opgemerkt wordt, dat het thans wenselijk blijkt tot publicatie over te gaan in de hoop het vormen van een open bare mening omtrent het kana len-vraagstuk te mogen verge makkelijken, willen wij niet na laten er op te wijzen, dat de openbare mening zich de laatste jaren met heel andere problemen heeft bezig gehouden en de wen selijkheid van een kanaal door alle instanties geheel opnieuw zal moeten worden bekeken. Wanneer een kanaal door West Z. Vlaanderen wenselijk is, dan gaat het vooral om de vraag of een dergelijk kanaal de ves tiging van industrie zal stimule ren. En dit nu wordt in het rap port ten zeerste betwijfeld of zelfs ontkend, omdat de industri alisatie mogelijkheden in West Z. Vlaanderen ongunstig bein- vloed worden door het lage ge boortecijfer en als gevolg daar van de geringe bevolkingstoena me. By industrialisatie in dit ge west zal steeds de moeilijkheid zijn het verkrijgen van voldoen de arbeidskrachten, die dus van buitenaf zullen moeten komen. Wanneer er in Nederland in dustrieën zijn, die een deel van hun bedrijf naar West Z. Vlaan deren willen brengen, of wan neer er sprake is van nieuwe in dustrie, dan is hiervoor in Bres kens voldoende gelegenheid en is er geen kanaal voor nodig. Het kanaal zal dus geen in vloed hebben op de vestiging van nieuwe industrieën en daar mee vervalt dus de economische basis van dit kanaal dat by de huidige economische structuur een onvoldoende functie zou vervullen. Het advies van de rapporteur luidt dan ook: geen scheepvaart kanaal in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen aan te leggen. UITHOEK. De conclusies van het rapport zijn duidelyk: De ontwikkelingsmogelijkheden van West Zeeuwsch Vlaanderen zullen zeer beperkt blijven, zo lang de verkeerssituatie van dit gebied dezelfde blijft. Zolang aan de ene kant de Westerschelde, aan de andere kant de Rijks grens dit gebied scheiden van de economische centra. Zolang de ze scheiding blijft, en de bete kenis van deze scheiding is voor al gelegen in het ontbreken van een spoorverbinding met Hol land, blijft West Zeeuwsch Vlaanderen een uithoek van Ne derland met alle gevolgen van dien. Wordt echter de scheiding op enigerlei wijze opgeheven en hierbij wordt vooral gedacht aan aan een spoorverbinding met ove rig Nederland dan wordt West- Zeeuwsch Vlaanderen opgenomen in de economische stroom die uit gaat van de centrale consumptie- en productiegebieden. Daardoor zouden aan de ene kant de mo gelijkheden van industrievestiging groter worden terwijl aan de an dere kant West-Zeeuwsch Vlaan deren wellicht de functie van doorgangsgebied kan krijgen Handel en verkeer kunnen dan hun regionale functie Zien uit gebreid tot inter-regionale func tie. Dit laatste behoort stellig niet tot de onmogelijkheden, wanneer er inderdaad een land verbinding over de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden tussen Middelburg en Rotterdam tot stand komt. West Zeeuwsch Vlaanderen vormt dan de ver- keersschakel in deze snelle ver binding met Rotterdam en het Westelijk gedeelte van het Bel gische achterland. Het lot van West Zeeuwsch Vlaanderen hangt dus af van de mogelijk heid tot een snelle en zekere verbinding over de Schelde en van de plaats van deze verbin ding, (die wellicht in Oost Zeeuwsch Vlaanderen gevonden zou kunnen worden. In dit ge val zou West Zeeuwsch Vlaan deren geen doorgangsfunctie verkrijgen) en van de economi sche tolunie tussen Nederland en België. LEVENSKWESTIE. De slotconclusie luidt, dat de oplossing van het netelige „Schel- de-probieem" voor Zeeuwsch Vlaanderen een levenskwestie is en dat Juist ai zal de verwer kelijking van de te ontwerpen plannen wellicht pas veel later mogelyk zijn een deskundig onderzoek ingesteld moet wor den naar de mogelijkheden om West-Zeeuwsch-Vlaanderen nit zijn isolement te verlossen. ook in de kamer waar de katho lieken drie zetels minder hebben dan de andere partijen de meer derheid te kunnen betwisten. DE C.V.P. In de gelederen der C. V. P. meent men daarentegen, dat de nieuwe verkiezingen niet alleen een grote meerderheid in de se naat zullen opleveren, doch even eens in de kamer. In kringen der C.V.P. wil men in de resultaten der komende verkiezingen vooral een bevestiging zien van de uit slag der volksraadpleging over de terugkeer van Koning Leopold naar België. Men verwacht dus, dat minstens 57 procent van het Belgische kiezerscorps voor de C. V. P. zal stemmen. Vier Amerikaanse vrouwen zijn benoemd tot ridder ln de Orde van Oranje Nassau voor het grote aandeel dat zij hadden in de steunverlening van Nederland na de oorlog. Zij hadden een steun- actie voor Noordwijk georgani seerd. De sterrenwacht van de Leidse Universiteit te Johannes burg zal uitgerust worden met een krachtige moderne telescoop. Dit apparaat wordt geschonken door de Unesco. Minister Rut ten is gisteren na een verblijf van 3 weken in Indonesië terugge keerd. Volgens hem bestaat in In donesië een grote behoefte aan hoogleraren en vaktechnische krachten. In de Noordoostelijke Pundsjaab is een munitie-opslag plaats ontploft. Er vielen 32 do den, terwijl 40 anderen werden gewond. Israël heeft Engeland er van beschuldigd te trachten te voorkomen, dat Israël straalvlieg tuigen betrok van een West-Euro pees land. Noorwegen heeft ver klaard voor vertegenwoordiging van de Chinese communisten in de V.N. te zyn. De Britse re gering is gisteravond weer ter nauwernood aan een nederlaag ontsnapt. De stemmen staakten (278—278), doch daar de speaker ambtshalve voorstemde was de regering gered. In het mijnge- bied van de Witwatersrand heb ben zich ongeregeldheden voor gedaan. Een groot aantal natu rellen werd gedood en gewond. In Augustus a.s. zal door de Daily Mail een wedstrijd in het Kanaal zwemmen worden georganiseerd, waaraan hoogstens 20 personen zullen kunnen deelnemen. Ver schillende deelnemers zijn al be kend. Bij Basingstoke (Hamps hire) is een z.g.n. vliegende vleu gel neergestort, waarbij de piloot om het leven kwam. Het was een vliegtuig van hetzelfde type als waarmee Geoffrey de Havilland, de bekende Engelse testpiloot ver ongelukte. Mochten de katholieken er in slagen zowel in de senaat als in de kamer de absolute meerder heid te behalen, dan zouden zij dus tegen de wil van socialisten en liberalen in, de wet op het re gentschap kunnen opheffen om de Koning in staat te stellen naar België terug te keren. In dat ge val zou de Koning echter haar België terugkeren als de vorst van een partij en van een homogeen katholieke regering, iets -vyaarvan zowel hijzelf als de leidende figu ren in de C.V.P. afkerig zijn. Men hoopt in katholieke kringen ech ter, dat een verpletterende over winning der C.V.P. de Vlaamse liberalen tot nadenken zal stem men en deze alsnog bereid zullen zijn aan een katholiek-liberale re gering mede te werken. Intussen hebben de drie partijen hun vrijheid geheel hernomen en js het protocol, dat werd opgesteld naar aanleiding van de radiobood schap van Koning Leopold, dus geen basis meer voor onderhan delingen in de toekomst. Vernomen wordt, dat Motz ont slag heeft genomen als voorzitter van de liberale partij. Motz was steeds tegenstander van kamer ontbinding en nieuwe verkiezin gen en behoorde tot degenen on der de liberalen, die voorstander waren van een verzoenende hou ding t.o.v. het koningsprobleem en een oplossing hiervan in na tionale zin. Gisteravond werden te Middel burg vele tientallen herinnerings- kruisen 1940'45 uitgereikt aan leden van diverse Rode Kruisco- lonnes op Walcheren en aan hen,' die van 1940 tot '45 met het Rode Kruis hebben samengewerkt. De kringcommissaris, de heer G. Sis- singh, hield daarbij een toespraak waarin hij allen prees voor de vervulling van hun moeilijke taak. Velen ln Zeeland aldus spr., zijn U dank verschuldigd. Tenslotte stelde spreker voor een tele gram met gelukwensen te zenden aan H. M. Koningin Juliana. Hier na reikte de waarnemend kring commissaris de medailles uit. O.m. werd het Middelburgs politiekorps onderscheiden waarvoor de me daille door de commissaris, de heer M. A. Reneman, in ontvangst werd genomen. De voorzitter van de afdeling Middelburg, Mr J. M. Pilaar, sprak een woord van dank. Ook in Goes. In Goes werden deze medailles uitgereikt door de secretaris van de afd. Zuid-Beveland-West, de heer A. van Heel, aan 53 perso nen. Onder hen bevonden zich zes personen, die niet aan het Rode Kruis verbonden waren. De heer Van Heel herdacht de bange oorlogsdagen van Mei 1940, het werk dat het Rode Kruis ver richt heeft bij de inrichting van het tehuis voor ouden van dagen te Goes, en de bevrijdingsdagen. Hij wekte dé aanwezigen op, steeds paraat te blijven. Hij reik te hierop de certificaten uit, ter wijl Mevr. van Heel, de geweste lijke ondercommandante, de me dailles opspelde. DE BILT ZEGT: Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in het Westen van het land plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Iets koelere tem peraturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1