Chr. Middenstandsbond hield wapen schouw. svëflT] De verkiezingen en de Eerste Kamer. Geef Moeder FOTO KEMMIN6 De bocht in de weg Middenstander is onbezoldigd ontvanger der Belastingen. Als er voor de Tweede Kamer was gestemd. Zeventienduizend Kg goud lokt op de zeebodem met Moederdag FOTOTOESTEL PROVINCIENIEUWS Zaterdag 29 April 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 (Van onze Utrechtse correspondent). Op het Vredenburg te Utrecht, waar met ijver wordt gewerkt aan de opbouw van een geweldige mid denstandstentoonstelling, heeft de Christelijke Middenstandsbond zpn jaarlijkse wapenschouw ge houden. Zeer velen vulden de Jaarbeurszaal. Een goed teken; want in het verleden waren de vergaderingen van de C.M.B. niet altjjd even goed bezocht. De heer Joh. de Jong uit Rot terdam, verleden jaar door de le den gekozen om de voorzitters hamer te hanteren, sprak voor het eerst in de jaarvergadering zijn openingsrede uit. Met verheuging vermeldde de voorzitter de koersverandering in de C.M.B., welke o.a. blijkt uit de bezetting van de bestuurszetels. Het merendeel der bestuursleden ls benoemd door de vakorganisa ties. Op die manier vormt men, terecht, de C.M.B. om tot een vakcentrale. Men verwachte echter niet, dat deze centrale alles zal opknappen. De organisaties moeten zelf in alle delen van het land samenwerking zoeken, opdat ze daardoor de kracht van de Bond vergroten en haar eigen belangen zo goed mo gelijk dienen. Er is op dit punt enige opleving, met name in de provincies Groningen, en Drente. Het wachten is nu op het in de maak zijnde rapport over de re- gionale-provinciale indeling. Onbezoldigd ontvanger. De heer De Jong wees op het belang van een gezonde organisa tie nu de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie tot stand wordt gebracht. Het huis van de P.B.O. verrijst op de vrije organisaties. Aan ons is de taak om te zor gen, dat deze grondslagen stevig zijn. Het oude recept is ook hier weer voorgeschreven: een stevige organisatie alleen kan wat berei ken. Welnu, er valt nog wel iets te doen. De omzetbelasting drukt zwaar op de schouders van de middenstand. Beziet men het goed, dan is de middenstander eigenlijk onbezoldigd ontvanger der belastingen geworden. Van die taak behoort de overheid hem spoedig te ontheffen, want de om zetbelasting moge in theorie een verbruiksbelasting heten, in de practijk is zij een doodgewone za kelijke heffing geworden ,die me nig middenstandsbedrijf financieel uit het evenwicht slaat. Cadeaustelsel. Tot de wensen van de midden standers mag men zeker ook de straffere handhaving van de ves tigingswet-kleinbedrijf rekenen, al moet het vraagstuk der sanering van de bedrijven niet langs deze weg tot een oplossing Worden ge bracht. Met verlangen zien de midden standers uit naar een wet tot be teugeling van het cadeaustelsel. Volgens de minister zal hiervoor In het kader van de P.B.O. een oplossing worden gezocht. De heer De Jong vroeg zich echter af welk orgaan van de P.B.O. zich met het cadeaustelsel bezig moet houden. Als laatste kwaad noemde de voorzitter het euvel van de per- soneelsinkoopverenigingen, dat de kop weer opsteekt. Middenstan ders, die aan deze verenigingen steun geven, graven hun eigen graf, meende de heer De Jong. Voorzitter herkozen. Het jaarverslag van de secre taris, dat na de openingsrede ter sprake kwam, verkreeg de in stemming van de vergadering. Heel wat meer tijd vergde de af handeling der financiële kwesties. De penningmeester, de heer W. S. de Jong van Krommenie, kreeg het zwaar te verduren. Hij heeft het trouwens nooit gemakkelijk, want het penningmeesterschap van de C.M.B. ls een voortdurend optornen tegen tekorten. De vergadering betreurde het al gemeen, dat verschillende bonden een contributieschuld aan de C.M.B. hebben. Hebben enkele or ganisaties toegezegd, dat deze schuld zal worden ingelost, bij de bonden van groentehandelaren en melkslijters is men niet voorne mens de achterstand in te halen. Deze bonden zeggen: wij kunnen het niet doen. Verscheidene stem men uit de vergadering zeiden: jullie willen niet! Gelukkig werd na dit penibel geval een prettiger behandeld, te weten de verkiezing van een nieu we voorzitter. Eenparig besloot de vergadering haar tegenwoordige president te herkiezen. In harte lijke bewoordingen sprak de heer P. Renkema uit Appingedam, 2e voorzitter van de C.M.B., de her- kozene toe. Maar hij richtte zich ook tot de vergadering, haar op- „De Rotterdammer" heeft een berekening gemaakt, hoe op grond van de Woensdag verkregen uit slag, de samenstelling van de Tweede Kamer zou zijn geweest. Zij komt daarbij tot de volgende conclusie: A.R. 13 (13), C.H. 11 (9), Comm. 7 (8), K.V.P. 33 (32), P.v.d.A. 26 (27), V.V.D. 8 (8), S.G.P. 2 (2), K.N.P. 0 (1). De C.H. zou dus twee zetels hebben gewonnen, de Communis ten zouden weer 1 zetel hebben verloren, de K.V.P. zou één heb ben gewonnen ten koste van de K.N.P. (Welter) die geheel uit de Kamer zou zijn verdwenen, de P. v.d.A. zou een zetel hebben ver loren terwijl de A.R., de V.V.D. en de S.G.P. hun zetelaantal niet ge wijzigd zouden hebben gezien. De Calvinisitsche Juristen-Ver eniging houdt dit jaar haar alge mene vergadering op Woensdag 17 Mei a.s. in het Berghotel te Amersfoort. Referent is dr J. A. H. J. S. Bruins Slot over het on derwerp „Een Europese Federa tie". Het secretariaat der Vereni ging is thans gevestigd: Juliana van Stolberglaan 17, Rotterdam- Noord. wekkende de steun aan de voor zitter niet te laten Bij een applaus, doch deze steun ook in de practijk metterdaad te doen blijken Zal met drijvend eiland schat aan Renate Leonhardt ontrukt worden? In een gesprek met de heer P. Visser uit Wijde Wormer, een der oprichters van de N.V., die beoogt, de ruim 17.000 kg. goud te vinden, dat zich aan boord van de „Renate Leonhardt" zou bevin den, vernam het A.N.P. iets over de moeilijkheden, die zich hierbij voordoen en de wijze waarop deze zouden kunnen worden overwon nen wanneer de daartoe benodigde financiën aanwezig zijn. De heer Visser vertelde, dat de N.V. thans nauwkeurig op de hoogte is van de plek, waar het schip in 1917 is gezonken. Dank zij de hulp van de wichelroede loper J. W. Verloop heeft men nauwkeurig zo verzekerde de heer Visser de ligging van het schip kunnen bepalen. Met een ijzeren as van 6 meter lengte wer den op de plek waar het schip ligt peilingen verricht en deze hebben aldus de heer Visser een bijzonder gunstig resultaat opgeleverd, zo zelfs, dat thans nauwkeurig bekend zou zijn waar de houten luiken in het ijzeren dek zich bevinden. Het schip ligt, op de haaksgron- den ten Westen van Texel op 21'A meter diepte. Een duiker zou zich op die diepte door de 3% meter dikke sliblaag moeten heengraven vóór hij op het dek zou stuiten. Eerst dan zou hij een poging kun nen doen zich via het luik toegang te verschaffen tot het binnenste van het schip. Zelfs bij de gunstig ste weersomstandigheden acht de heer Visser resultaat van deze werkwijze uitgesloten. Er zjjn echter andere methoden overwogen om de buit van 454 kisten met elk Sl/i kg. goud te winnen, EEN „EILAND" VAN BUIS CONSTRUCTIE. Gïnspireerd door het systeem, waarmede de Amerikanen in de Golf van Mexico olieboringe'n ver richten, is thans een verplaats baar „eiland" van buisconstructie ontworpen, de beste methode, naar de mening van de heer Vis ser, om met enige kans van slagen een poging te wagen de schat te bergen. Aan de hand van de ont werptekening vertelde de heer Visser iets over de bulsconstructie zonder al te zeer over de details uit te weiden, want die moeten, naar hij opmerkte „niet aan de grote klok worden gehangen". De constructie, zoals zij voor dit speciale doel is ontworpen, is een hoog, drijvend „eiland", gecon strueerd op een skelet van meta- Een schetstekening van het te stichten Chr, Lyceum voor Zeeland te Goes. len buizen. Ze wordt gesleept naar de plek waar de „Renate Leon hardt" ligt en juist boven het schip laat men de constructie zinken, totdat zij met haar grond oppervlak van ongeveer 1000 m' op de sliblaag komt te rusten. De heer Visser zeide, dat de plaats waar zich het luik, dat toegang geeft tot de ruimte waarin zich de schat bevindt, zó nauwkeurig bekend is, dat het kunstmatige eiland juist hierboven kan worden neergelaten. Van de in de con structie gebouwde werkkamer uit kan men rustig opereren. De buis constructie is 28 meter hoog en steekt, wanneer zij op de bodem van de zee rust, nog 614 meter boven de zeespiegel uit. De heer Visser gaf te kennen, dat het bouwen van dit verplaats bare eiland zeer kostbaar is. Hij sprak van ongeveer 1 millioen gulden, die nodig zou zijn voor het bergen van de schat. De N.V. zal moeten trachten zich van de hiervoor benodigde financiën te voorzien. Het is nog helemaal niet zeker, zo zeide de heer Visser, dat het ontwerp waarvan hier sprake was, ook zal worden uitge voerd. Hij acht het heel goed mo gelijk, dat men tenslotte een an dere beslissing zal nemen. Voor snel en veilig werken acht hij ech ter het verplaatsbare eiland de enig juiste apparatuur. De con structie immers blijft rustig op de zeebodem liggen en men kan van daar uit ongestoord werken, onge acht de weersomstandigheden. Het kerkelijk huwelijk in Rusland. De Komsomol Prawda, het or gaan van de „Jonge Communis tische Liga", verklaart, dat de meeste Russische jongens cn meisjes gekant zijn tegen kerke lijke huwelijken, daar zij in strijd zijn met de „bolsjewisti sche ideologie". Het blad zegt verder, dat „een overweldigende meerderheid van onze jeugd vrij is van elk soort bijgeloof en vooroordeel". Hetzelfde blad schreef de vo rige maand, dat het trouwen in de kerk onverenigbaar was met het lidmaatschap van de com munistische jeugdorganisatie. Gelijk bekend, vormen de Pro vinciale Staten het kiescollege voor de Eerste Kamer. Om de drie jaar treedt de helft van de Eerste Kamerleden af. Ter ver vulling van de vacatures worden de nieuwe leden gekozen door bepaalde groepen van provin cies. Zo zijn in 1951 de provin cies Gelderland, Overijssel, Gro ningen, Drenthe en Zuid-Hol land aan de beurt om 25 Kamer leden te kiezen. Op grond van de huidige sa menstelling van de Prov. Staten in deze provincies zullen zij, naar de „N. Haagsche Crt.' be rekent, de volgende aantallen in de Eerste Kamer brengen: 8 P.v.d.A., 5 K.V.P., 4 A.R., 2 Comm., 3 C.H., 2 V.V.D. en 1 S.G.P. Dit zou dus betekenen, dat de K.V.P. één zetel zou ver liezen aan de S.G.P., die nu niet in de Eerste Kamer vertegen woordigd is. Of dit gebeurt, hangt af van de heer Weiter, die voor de K.N.P. zitting krijgt in de Staten van Zuid-Holland. Stemt deze n.l. op de K.V.P., dan zal deze partij voor deze provincie-groepen weer 6 zetels krijgen en krijgt de S.G.P. er geen. (Ingez. mededeling, advert, r haar eigen CAMERA'S in diverse prijzen en maten Geillustreerde prijscourant op aanvraag Markt - Middelburg - Tel. 2633 (Vervolg van pag. 2). De pompenfabriek Delta te Hengelo, heeft van de Egyptische regering wederom een order ge kregen voor 44 stuks Delta hoge druk centrifugaalpompen, speciaal geconstrueerd voor directe aan drijving door midden van lang zaam lopende dieselmotoren. IFEUILLETON door TO VAN THIEL. 68) Tweede Kerstdag 's avonds. Het is druk in het grote "hotel. Ally heeft zich voor deze ge legenheid met zorg gekleed. Ze draagt de pastel-blauwe ja pon, die Har voor haar uitzocht. Door haar donker haar heeft ze een fluwelen band gevlochten in dezelfde tint als haar japon. Ze ziet er snoezig uit en toch bij dit illustere gezelschap voelt ze zich bijna kleinburgerlijk. Overal waar ze rondkijkt, ziet ze dames in luxieuze avondja ponnen. Ally is niets op haar gemak. Zij weet, dat ze zich hier in zo'n omgeving nooit thuis zal voelen. En ze kan maar niet begrijpen, hoe al die anderen schijnbaar nergens last van rebben en on gedwongen met elkaar zitten te schertsen. Als ze Har zegt, hoe unheimisch ze zich voelt, trekt hij wrevelig z'n schouders op en bijna spottend zegt hij weer: „Begijntje!" De ober heeft hem een prach tig plaatsje gewezen. Een soort nis, waar ze samen kunnen zit ten en van waaruit ze toch een goed overzicht hebben op de hele zaal. Har zit ijverig de wijnkaart te bestuderen. „Meneer, we hebben voor van avond een wijntje bij het diner, dat zult U kunnen waarderen, dat is nu iets wat je noemt".. Harry knikt. „Goed meneer, een fles. En nu eerst een(De vreemde naam ontsnapt Ally.) „En de dame wenst?" „Een kopje thee graag." Meteen dat ze het zegt, be grijpt ze dat ze een fout begaat. „Wil je niet liever een li keurtje kind", vraagt Har snel. Maar Al, die echt zin in een kopje thee heeft, meer dan in zo'n glaasje brandend goedje, dat als vuur door je keel glijdt, heeft er ineens plezier in om iets te doen, dat blijkbaar met de étiquette strijdt en ze zegt met 'n duidelijke stem: „Dank je, ik heb erg graag een kop thee." De kellner buigt beleefd, maar Ally voelt wat hij denkt. En als hij goed en wel weg is, zegt Har geërgerd: ,,'t Lijkt wel, of je nog nooit in een groot hotel gegeten hebt. Je weet toch wel, dat je geen thee hoort te nemen voer het diner." Ally haalt op haar beurt de schouders op: „Mij een zorg, ik had er nu zin in", zegt ze luch tig. De goede toon tussen hen bei den is weg. Ally ergert zich aan het mondaine gedoe rondom haar. Onder het diner is er een strijkje, dat zich uitslooft om ge wijde klanken te laten horen in ongewijde sfeer. Na het diner wordt er in 'n nevenzaal gelegenheid gegeven om te dansen. Ally, inwendig teleurgesteld, is blij, dat de avond eindelijk toch omgekomen is. HOOFDSTUK 17. Het is tussen Har's ouders nog steeds koek en ei. „Zo lang het duurt" spot Har. „Ik heb die gelukspe-ioden meer meegemaakt. Het is treffend om te zien hos mevrouw Elshout zich aan Ally hecht. En voetje voor voetje verovert het meisje terrein. Eerst haalt ze haar over een wandelingetje met haar te ma ken, niet ver, zo even het bos pad om. De volgende dag ver zint ze onderweg een noodza kelijke boodschap en troont haar mee naar een winkel. „Hè", verzucht Al 's avonds tegen Har, ,,'k wou hier om je moeder nog wel weken blijven, dan wende ze zo weer aan het uitgaan. Was Koos nou maar hier, dan kon die het van me overnemen." „Koos? Denk je, dat die met moeder op kan schieten? Niks hoor. Die is veel te agressief. Nee, dat botst altijd. Maar als jij voelt dat je iets kunt berei ken, dan blijven we hier nog een poosje." Ally wordt er verlegen onder. „Ik iets bereikenOch Har, ik kan zelf zo weinig doen. Maar ik zou je ouders weer zo graag gelukkig willen zien". Ze aarzelt even en voegt er dan zacht aan toe: „Ik bid er om." Harry trekt z'n meisje verte derd naar zich toe en fluistert geroerd: „Je bent veel te goed voor mij." In een grote brief naar huis zet Ally alles uiteen. Het zal natuurlijk voor hen allemaal een hele opoffering zijn om Oud en Nieuw niet bij elkaar te wezen, maar het is toch ook wel de moeite waard om nu door te zetten. Want als ze in dit stadium mevrouw Elshout alleen laat, zal die direct weer terug vallen en is alles verloren. „Schrijf u gauw hoe u er over denkt? Zou juffrouw van Eijsselsteijn nog niet een weekje bij u willen blij- n?" (Wordt vervolgd.) Uitvoer boter en eieren. Met ingang van 1 Mei heeft België de invoer van onze bo ter stopgezet. Dit is gedaan om de eigen boterproductie te be schermen. Het land kan slechts voor 75 pet. aan de vraag naar bo ter tegemoet komen. De gevol gen van deze maatregel zijn voor de Belgische consument minder prettig daar de Belgische boter duurder is dan de Nederlandse. Voor de Nederlandse export heeft deze maatregel als zij tij delijk blijkt te zijn, wat te ver wachten is, niet zulk een grote invloed, omdat er 's zomers toch niet veel boter naar België wordt uitgevoerd. West-Duitsland heeft ingaan de 1 Mei, de Nederlandse eieren belast met 40 R.M. per 100 kg., wat neerkomt op 1.8 cent per ei. Bondsdag Geref. J.V. (Art. 31 K.O.) Op de met Hemelvaartsdag in Kampen te houden bondsdag zul len spreken ds H. Vogel van Am sterdam-Zuid en H. H. van der Linden te Goes Cs morgens),, als mede prof. dr K. Schilder en ds I. de Wolff van Enschedé Cs mid dags). De plaatselijke predikanten ds H. C. Lindeboom en ds G. Vi- sée zullen opwekkende redevoe ringen houden. Aanbesteding van landwegen op Walcheren. Donderdagmiddag werd door de Herverkavelingscommissie aanbe steed het maken van landwegen in de Noordwatering van de Pol der Walcheren, met bijkomende werken (totale lengte 11 km.). Ingeschreven werd door fa. San ders, Snepvanger en Vlieger, Rijs wijk f245.000.—; fa. v. Oord, Werkendam f239.800; fa. G. van Oord, Kruiningen f 238.000; fa. J. D Janse, Colijnsplaat f 249.900. fa. J. v. 't Verlaat, Middelburg f 249.900.—fa. G. van Herk, Nieu werkerk a. d. Yssel f 250.000. N.V. v/h. fa. J. Heyman, Rosmalen f241.700.fa. Jasper v. 't Ver laat, Hardinxveld f 254.300. Verder werd nog aanbesteed het aanbrengen van deklagen op een aantal landwegen met een totale lengte van 18.860 m., in de Oost watering van de Polder Walche ren. Inschrijvingen kwamen binnen van Mij. Wegenbouw, Utrecht f206.100.M. Wandel, Souburg f 360.000.Konings' Wegen bouw, Vught f 205.900.De Ge ruisloze Weg, Heemstede f 193.450 fa. S. v. 't Verlaat, Zeist f 224.300; la. Gebr. Knuist, Goes f 236.000. N.V. A. van Dijk en Petiet, Ber gen op Zoom f 197.375.Ned. Basalt Mij., Zaandanm f 208.900. fa. C. Bontebal, Reeuwijk f 206.500 fa. M. P. Hol, Gouda f 207.700.—; N.V. v.h. fa. Heyman, Rosmalen f 213.200.—. Onderhoud der Walcherse zeewering aanbesteed. Eergisteren is door het Dag. Be stuur van de Polder Walcheren aanbesteed het uitvoeren van wer ken en leveringen tot verbetering en onderhoud der zeeweringen, die behoren tot de vier wateringen van Walcheren. Bovendien werd daarbij aanbesteed de uitbreiding of verandering der verdedigings werken van de zeewering van de Noordwatering. Er werd perceels gewijze ingeschreven. De volgende inschrijvingen kwamen binnen: fa. van Seventer, Sliedrecht. Ie perc. f121.400, 2e perc. f86.400; fa. Wijnen, Papendrecht 2e perc. f 89.000; Aannemersbedr. Stegink, Vlissingen le pree. f 117.780, 2e perc. 81.200 (laagste inschijver voor beide percelen), 3e perceel f19.665; fa. C. v. d. Klippe, Vlis singen 4e perc. f 15.750, 5e perc. f30.400; fa. Eland en Volkers, Vlissingen 4e perc. f 14.750, 5e perc. f 29.500 (laagste inschrijver voor beide percelen)P. de Voogd, Veere 3e perc. f 19.865; fa. K. W. Dekker, Veere (laagste inschrijver voor perceel 3) f 18.760; fa. L. J. Dekker, Vlissingen; 4e perc. f 15.217, 5e perc. f 29.880. VEERE. Beiaard-concert. Maandagavond van 78 uur zal de heer Joh. Kwist, stadsbeiaar- dier van Veere, een beiaardconcert geven op de nu geheel complets beiaard in het Veerse stadhuis. Ter gelegenheid van zijn benoe ming componeerde de heer Kwist een „Preludium voor beiaard", op gedragen aan jhr J. F. de Beer Poortugael, burgemeester van Veere. Het programma bestaat uit da volgende nummers: 1. Wilhelmus; 2. Preludium (Jan Kwist); 3. a. Wien Neerlands bloed, b. Allq man van Neerlands stam, c. 30 April; 4. Andante-Contabile; 3. Improvisatie-variaties over „Het oude Wilhelmus; 6. a. Kom nu met sang, b. O Heer, die daer, c. Gelukkig is het land; 8. a. Hol land, ze zeggen, b. Hollands Vlag, c. Holland is een heerlijk land; 9. Fakkelmars. ST. ANNALAND. Het dochtertje van de heer Dijkema kwam tijdens het spelen in de haven terecht. Het was juist vloed, zodat er veel water in ds haven was. De 9-jarige Ad. Sturrls zag het ongeluk gebeuren en bezat de tegenwoordigheid van geest, de drenkelinge op het droge te brengen, hetgeen na enkele pogin gen gelukte. Een kranige presta tie van de jongen. Begroetingssamenkomst. Woensdag 3 Mei zal een begroe tingssamenkomst worden gehou den van de nieuwe lidmaten der Ned. Herv. Kerk. Deze avond, die uitgaat van de Jong Hervormden, staat onder leiding van ds R. C. van Putten uft Oud-Vossemeer. Schuur ingewaaid. Tengevolge van de harde wind is het dak van de schuur van de heer C. P. Elenbaas, gelegen aan de Annavosdijk gedeeltelijk inge stort. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor, terwijl ook het vee niet getroffen werd. Er be staan plannen, om een geheel nieuwe schuur te bouwen. Gevallen. Mej. M. Quist had het ongeluk van de trap te vallen, waarbij zij zo ongelukkig terecht kwam, dat ze haar pols brak. Dr van Es verleende eerste hulp. Geslaagd voor het diploma ma- chineschrijven Chr. Kalle Chrz. en Corns. L. van Dijke Mz., beiden te St. Annaland. Geslaagd voor het diploma Scheepswerktuigkundige (C. 1) de de heren A. Jobse eh J. A. L. M. Teulings, Leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vüssingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3