Irovinri^/aw 'KOUT UW FILMS Men wil komen tot vee-arbitrage in Zeeland. ADAAtSON k Stichting Zeeland 1940 geliquideerd. FOTO HENNING MARKT - MIDDELBURG Kwestie van onteigeningen ter sprake. Particuliere arbeidsbemiddeling. ontmoet een oude bekende. Zaterdag 29 April 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Dezer dagen U de Stichting Zeeland 1940, welke kort na de Meidagen 1940 door het Provin- olaal bestuur, de Kanier van Koophandel en de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij werd op gericht, geliquideerd. Het doel van de Stichting was fret verlenen van voorschotten op de te verwachten rijksbijdragen voor oorlogsschade aan de gedu peerde bedrijven, die daardoor in Jtaat werden gesteld op korte ter mijn hun bedrijfsinstallatie en in ventaris geheel of gedeeltelijk te herstellen en zodoende hun werk zaamheden konden hervatten. Hiermede verrichtte de Stichting Zoals begrijpelijk is. zeer nuttig werk. Aangezien thans het merendeel der credieten door aflossing, resp. Uitkering der Rijksbijdragen tot afwikkeling is gekomen, heeft men de Stichting dezer dagen Officieel geliquideerd. De nog be staande credieten werden door de Maatschappij tot Financiering v.h. Nationaal Herstel en het Rijk overgenomen. Diamanten bruiloft te Kamperland. Morgen hoopt het echtpaar J. Karreman en D. KarremanBou- terse zijn 60-jarig huwelijksfeest vieren. De heer Karreman is 82 »n zijn vrouw is 88 jaar. De beide oudjes, die een arbeidzaam leven achter de rug hebben, zijn nog qteeds goed gfezond en vol opti misme. Ze hebben 7 kinderen, 28 Kleinkinderen en 14 achterklein kinderen. Het zal hen dus op de op a.s. Jrfaandag te houden receptie niet aan belangstelling ontbreken. Herstel zeewering te Groede. Maandagmiddag vond te Oost burg in het polderhuis van het waterschap Het Vrije van Sluis de aanbesteding plaats van het her stel van een gedeelte zeedijk met betonglooiing tussen de hoofden nummers 10 en 13 van het v.m. waterschap Groede en Baanst. Laar--*e inschrijver was L. v. d. Heuvel te Werkendam voor f 187.950.Hoogste inschrijver L. J. Dekker te Vlissingen voor f 281.000.—. Examens Kraamcentrum Zuid- en Noord-Beveland. Donderdagavond had in het Me disch Centrum te Goes het jaar lijks examen van de leerling kraamverzorgsters plaats, dat werd afgenomen door de leidster docente, zuster Vernimmen en de belde docenten dr P. K. de Haas en dr H. Doeleman, terwijl als Rijksgedelegeerde aanwezig was dr J. Tonkes te Middelburg. Aan de volgende zes dames kon bet diploma worden uitgereikt: E. Engelse en H. Lindenbergh te Krabbendijke; A. Nieuwenhuijse en N. Salm beide te Yerseke, A. Pieterse te Heinkenszand en L. Tazelaar te Wemeldinge. De geslaagden werden gelukge- Senst en toegesproken door dr De aas namens de examen-commis- sia en door dr P. Staverman te Heinkenszand, voorzitter van het bestuur van het Centrum voor ICraamzorg. Beide sprekers drongen er bij de gediplomeerden op aan om de goede naam van het Centrum steeds hoog te houden, zich te richten naar de leiding en om de herhalingscursussen trouw te vol gen. Door één van de dames werd namens de geslaagden aan de drie docenten en aan zuster Thomas sen een aandenken aangeboden. DE TENTOONSTELLING TE GENT. In het erecomité van de Zeeuwse tentoonstelling te Gent hebben ook zitting de Griffier der Staten dr B. D. H. Teilegen, alsmede het bestuur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. MACHINESCHRIJVEN. EXAMENS Bij het op 14 April te Bergen op Zoom gehouden examen ma- chineschrijven slaagden de vol gende personen: M. C. Knuist, M. A. ,van den Hoek en M. Hen- drikse te St.-Maartensdijk: C. L. van Dijke en Chr. Kalle te St. Annaland (beide met aante kening snelheid); J. Aarnoudse te Oud-Vossemeer; Adr. TJijl, Poortvliet; Adr. van Dijk en Joh. van Dijk te Anna-Jacobapolder (beide met aantekening snel heid );M. P. Beuzenberg en G. van 't Veer te Zierikzee. Zij ontvingen allen hun oplei ding van de heer K. Koetsdijk, leraaar stenotypen te Stave- nisse. middelburg. Fakkeloptocht. Maandagavond zal om half 10 een fakkeloptocht worden gehou den, die wordt georganiseerd door de Kon. Vereniging ,JJit het Volk Voor het Volk". Bij deze op tocht, waaraan meewerken de Chr. Muziekvereniging „Onda" en de Signaalafdeling van „Achilles", zullen de nieuwe lampen in ge bruik worden genomen. Feestavond „Over de Seisbrug". Donderdagavond werd door de buurtvereniging „Over de Seisbrug" een feestavond in het Schuttershof gegeven. Het pro gramma werd deels gevuld door de toneelclub van „Nieuw Mid delburg", doch ook de leden van de buurtvereniging toonden hun kunnen. Zo werden de aanwezigen vergast op een uitstekende voor dracht var mej. Doeleman, ter wijl haar vader, „Prof. Fanta- sio", op verbluffende wijze enige goocheltoeren vertoonde. Ook het echtpaar Mulder moet in dit bijeen was het een gezellige en geslaagde avond. VLISSINGEN. Eerste concert van „Ons Genoegen". De harmonie „Ons Genoegen" geeft 1 Mei (Koninginnedag) haar eerste concert, 's avonds om 8 u. in het Bellamypark. Vanzelfspre kend draagt het programma een nationaal- en populair karakter. Ook de signaalafdeling verleent medewerking.' GOES. „Het vierde Prinsenkind", Donderdagavond is uitgaan de van de Stichting „Het vierde Prinsenkind" in de Prins van Oranje, te Goes een filmavond ge organiseerd, waarop vertoond werd de film „Fluistering der ge vallenen". Aan de uitgang werd een collecte gehouden, welke f 50.41 opbracht, terwijl het Groe ne Kruis een bedrag van f25. toezegde. Om één kind uit te kun nen zenden, is f 25.nodig, zodat het resultaat van Donderdag avond is, dat drie kinderen, ko mende uit een gezin, waarvan de vader als slachtoffer van de oorlog is omgekomen, uitgezonden kunnen worden. Viering Koninginnedag. Daar van regeringszijde Don derdag j.l. bepaald is, dat Maan dag 1 Mei een verplichte snipper dag zal zijn, heeft het bestuur van de Oranje Vereniging besloten, het reeds vroeger vastgesteld pro gramma in zijn geheel te doen doorgaan. Hiermede vervalt dus het be richt, hetwelk Donderdag in de bladen verschenen is. Het bestuur verzoekt vriende lijk van alle woningen Maandag de vlaggen te doen wapperen. VROUWENPOLDER. Steun Wettig Gezag. Donderdagavond werd een bijeenkomst belegd van Steun Wettig Gezag. Burgemeester W. N. v. Liere heette de aanwe zigen welkom en zette het -doel van de avond uiteen. Overste de Feijter uit Goes sprak over doel en streven van een en an der. Hierop werden verschillen de vragen gesteld, die door de overste breedvoerig beantwoord werden, waarop 5 personen zich aanmeldden. Tot slot werd de legerfilm „De slag om Engeland" ver toond. VEERE. Raadsvergadering. Woensdag 3 Mei a.s. zal de raad 's avonds om 7 uur in ver gadering bijeen komen. Naast een aantal minder belangrijke voorstellen zal o.a. opnieuw in behandeling komen het voorstel om een tweetal woningen te bouwen, waarvan één in huur koop uit te geven en één voor de gemeente-secretaris, en de aankoop van de daarvoor beno digde grond. Voorgesteld wordt ook de po litieverordening te wijzigen en daarin een bepaling op te nemen omtrent het doen uitvliegen van duiven in de periode van 1 April tot 15 Juni. De uitkering van 5 pet. aan het gemeentepersoneel over het 2e kwartaal komt eveneens in behandeling, alsmede het aan gaan van een geldlening voor de 3 in aanbouw zijnde woningen aan de Baljeustraat. Feestelijkheden Koninginnedag. Op 1 Mei zal de Koninginne dag ook hier enigszins feestelijk worden gevierd. Behalve de bei aardconcerten zal weer de tra ditionele kinderzanghulde wor den gebracht en verder zal er voor de' kinderen een filmvoor stelling worden gegeven en voor de volwassenen des avonds eveneens. SEROOSKERKE (W.)~. Concert. Op Vrijdag 5 Mei a.s. zal de plaatselijke muziekveren. E.M.M. des avond- om 8 uur een con cert geven, bestaande uit mars muziek. Tevens zal een taptoe ten gehore worden gebracht. De opbrengst van de Emma bloemcollecte bedroeg te Zoute- lande f 53.65. De opbrengst der Emmabloem- collecte in Serooskerke (W.) be droeg f38.25. In St. Laurens was de opbrengst f 37.09. Tot Hoofd van de Chr. Bewaar school te Hoedekenskerke is be noemd mej. K. Nijsse te 's-Gra- venpohler. Aan de heer J. Reingoudt, rei zend ambtenaar van het Districts bureau der Arbeidsbemiddeling in het district Schouwen-Duiveland is op zijn verzoek eervol ontslag verleend per 1 Mei aanstaande. De Emmabloemcollecte te Se rooskerke (W.). heeft f38.25 op gebracht. Woensdag hield de muziekver. „Veere's Genoegen" te Veere in één der zalen van het vliegkamp haar feestavond, waaraan o.a. de „Zuidwesters" uit Middelburg hun medewerking verleenden. De Emmabloemcollecte heeft te St. Maartensdijk opgebracht f 88.11. (Ingez. mededeling, advert.) vandaag gebracht, morgen klaar 1 I DAGELIJKS BESTUUR DER 'Z.L.M. VERGADERDE. Het dagelijks bestuur der Z.L.M. vergaderde Maandag J.i. In deze vergadering heette de voorzitter, ir M. A. Geuze, bijzonder welkom de heer J. Bos, die door het dage lijks bestuur benoemd wordt tot adjunct-secretaris b(j de Z.L.M, De voorzitter deelde mede, dat uit steekproeven, die ca. 10.000 landbouwbedrijven in Nederland zijn gehouden bleek, dat de op pervlakte broodgraan verminderd is ten opzichte van 1949 met ca. 15.000 ha. Een behoorlijke toe name is te constateren van het areaal voergraan. Ook zal er dit jaar ong. 7000 ha. meer met peulvruchten be- teeld worden dan in 1949. De op pervlakte koolzaad is behoorlijk gestegen. De oppervlakte vlas verminder de van 20.300 ha. tot 18.800 ha. en de oppervlakte land- en tuinbouw- zaden geeft een sterke daling te zien van 21.000 ha. tot 6600 ha. Het areaal consumptie-aardappe len is gelijk gebleven, terwijl het areaal fabrieksaardappelen steeg van ruim 67.000 ha. tot 69.000 ha., terwijl de voederbieten daalden van 58.000 ha. tot 56.000 ha. GRENSSTROOKREGELING. In het Voedselvoorzieningsblad vanT April j.l. is een verordening van het B.V.V. afgekondigd, krachtens welke de op paarden, varkens, biggen en schapen be trekking hebbende bepalingen en uitvoeringsvoorschriften van de Verordening Grenscontrole Vee 1946 m.i.v. Zondag 2 April buiten werking zijn gesteld. BROUWGERST. Doordat de prijzen van de voer- granen geheel zijn vrijgelaten en hierdoor de prijs van de gerst in het afgelopen jaar aanzienlijk is opgelopen, is de afname-mogelijk- heid voor de bierbrouwerijen van de binnenlandse brouwgerst zeer moeilijk geworden. Nu we in Nederland beschikken over een voldoende hoeveelheid brouwgerst van zeer goede kwa liteit, lijkt het zeer zeker een boe- renbelang, dat ook in de verre toekomst deze brouwgerst aan de Nederlandse bierbrouwerijen kan worden afgezet. Vandaar doet zich de vraag voor, of het niet ge wenst zou zijn de mogelijkheid voor de Zeeuwse boer te Scheppen een gedeelte van zijn brouwgerst contractueel aan„het C.B.K. af te leveren tegen een van te voren vastgestelde prijs. Hiermede zou den de brouwerijen vermoedelijk gebaat zijn, terwijl aan de andere kant de boer de zekerheid had een verband worden genoemd. Alles gedeelte van zijn gerst tegen een behoorlijke prijs te kunnen afzet ten. Gezien het keerpunt, waarvoor- de tuinbouw staat, achtte dé ver gadering het thans onverantwoord de publiekrechtelijke veilplicht af te schaffen. Besloten werd een schrijven aan de minister te richten, waarin aangedragen zal worden op hand having van de veilplicht. WERKGEVERSBELANGEN. Medegedeeld werd, dat in Zee land tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties overeen komst is bereikt over de bijzon dere bepalingen van het Mantel contract 19501951. In deze bij zondere bepalingen zijn enkele re dactionele wijzigingen aange bracht. Ten aanzien van de tarieven kan nog worden opgemerkt, dat de 5% loonsverhoging die m.i.v. 1 Januari heeft plaats gehad ook- haar weerslag heeft gevonden in het vaststellen van deze tarieven. Van beide kanten heeft men con cessies moeten doen, teneinde een accoord te kunnen bereiken, Mededelingen werden gedaan over een bespreking, die de voor zitter en secretaris hebben gehou den met enige voormannen van de veehandel om te komen tot vee arbitrage in Zeeland. Aan de secretaris werd opdracht gegeven deze kwestie verder uit te werken. ONTEIGENINGSKWESTIES. Daar er de laatste jaren door verschillende overheidsinstanties i.v.m. uitbreiding van steden en dorpen en met de wederopbouw heel wat onteigeningen hebben plaats gevonden en nog steeds plaats vinden, werd besloten, dat aan dit vraagstuk de nodige aan dacht zal worden besteed. Spe ciaal de wijze waarop dikwijls met de belangen van de landbouw wordt omgesprongen heeft veel redenen tot ergernis gegeven. PERSONALIA. Het bestuur besloot om ir R. P. Bouman te benoemen tot advise rend lid van het dagelijks bestuur en hoofdbestuur. De voorzitter bracht in verband hiermede de heer van Dijk, die enige tijd geleden ontslag heeft genomen als Rijkslandbouwconsu- lent voor Zeeuwsch Vlaanderen hartelijk dank voor alle medewer king en alle kundige adviezen die h:„ als adviserend lid aan de Z.L.M. heeft verstrekt. Vervolgens sprak de voorzitter een woord van afscheid aan de scheidende consulent der Z.L.M., ir D. W. Stolp, die benoemd is Lij de directie van de tuinbouw. Hij ontving een geschenk en dankte voor de samenwerking. Kerk en Zending Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vinkeveen, L, Brasser te Rijssen; te Zeist, A, Duetz, pred. in alg. d. te Maars- bergen; te Kampen, J. de Lange te Nunspeet; te Berg Ambacht, H. Bout te Amersfoort; te Ben- nekom, L. Blok te Kampen, die bedankte voor Oudewater. Geref. Gemeenten. Beroepen te Aagtekerke en te Rijssen, Chr. van Dam te Wer kendam, die bedankte voor 's-Gravenzande. Promotie ds C. Stam. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is gisteren gepro moveerd tot doctor in de God geleerdheid ds C. Stam, predi kant bij de Geref. Kerk te Goes, met een proefschrift over „De hemelvaart des Heren in de Godsopenbaring van het Nieuwe Testament". Na een inleiding wordt in dit proefschrift achtereenvolgens ge handeld over gegevens over de hemelvaart in de historische boeken en de brieven van het Nieuwe Testament en de Open baring van Johannes. Daarna volgt een historisch overzicht, Waarna besloten wordt met een samenvatting eerst in het Ne derlands en daarna in het En gels. „De hemelvaart der Heren, al dus de promovendus, is te ver staan als een afzonderlijk feit in de heilsgeschiedenis, waarin openbaar wordt het eindelijk doel, waartoe de vleeswording des Woords moest dienen, n.l. om het wonen bij God weer mo gelijk en werkelijk te maken op grond van de volbrachte verzoe ning door Jezus Christus. He melvaart brengt de aanvang van het nederdalen van het nieuwe Jeruzalem, waarbij de Geest Gods de gemeente op aarde toe bereidt voor de voleinding, ter wijl de nu verheerlijkte Midde laar vanuit de hemel het regi ment voert." Aan het proefschrift zijn niet minder dan 21 stellingen toege voegd. Promotor was prof. dr F. W. Grosheide. Er bestond voor deze promo tie grote belangstelling. Zij werd o.a. door tal van Goesenaars,bij gewoond. Part. Synode Geref. Gemeenten Door de classis Tholen der Ger. Gemeenten werden afgevaardigd naar de Part. Synode, die op 3 Mei a.s. te Yerseke zal worden gehou den: primi: ds F. Mallan en de ouderlingen J. Geluk, D. Hage, A, van Eek, J. J. van Klinken, Iz Lindhout, J. Goudzwaard en J. v, d. Panne; secundi: J. de Waal, H. van Ysseldijk, A. Gunter, J. van Hekken, J. Krijger, M. Baay, K. Geleijnse en C. van Westen. Sportnieuws yerseke. Dinsdagavond speelde de heer Anderson van Goes een simultaan wedstrijd tegen 20 borden in Café- taria Oele. Een partij verspeeld. H. van Noorden 20; Jan Zuydweg 11; Anderson 34—0. (17 partijen ge wonnen). Rechtbank Middelburg. Gistermorgen stond voor de Ar rondissementsrechtbank te Mid delburg terecht P.D., ploegbaas (in Zeeuwsch Vlaanderen beter bekend als krooibaas) te Axel. Verd. had een ploeg arbeiders in dienst, die hij voor ieder, die dit wilde, vooral voor de landbou wers liet werken. Hij had ech ter geen vergunning hiertoe. Re gelmatig nam D. werk aan en zond daarvoor de rekeningen aan de werkgevers. De officier van Justitie, mr J. L. Andrea, zei in zijn requisitoir, dat men deze zaak moet zien in het licht van de strijd tegen de krooi- bazen in Zeeuwsch Vlaanderen. Verd., aldus spr., ontkende voor de Kantonrechter een krooibaas in de ware zin van het woord te zijn. Mr Andrea zei echter, dat verd. geen vergunning had voor dit werk, zodat het feit, dus strafbaar is. De officier van Justitie zei ook, dat verd. gunstig bekend staat en over een goede administratie be schikt. Hij deelde nog mede, dat er plannen in de maak zijn op het Departement van Sociale Zaken, om de krooibazen te erkennen. Mr Andrea vroeg bevestiging van het vonnis van de Kanton rechter te Temeuzen. De verdediger, Mr Wabeke, be pleitte vrijspraak op grond van wettelijke voorschriften. Uitspraak op 12 Mei a.s. Uitspraken van de Arron dissementsrechtbank te Middelburg. Door de Arrondissementsrecht bank te Middelburg is gisteren veroordeeld W. L, C, K., te Vlis singen, die meerdere malen on tucht gepleegd heeft met minder jarige kinderen. Hij kreeg 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 5 maan den onvoorwaardelijk en 7 maan den voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar onder voorwaar de, dat hij zich zal laten opnemen in een R.K. tehuis te Utrecht en onder toezichtstelling bij de R.K. Reclassering. Voor een zelfde feit werd de onderwijzer J. A. S. veroordeeld. Hij kreeg eveneens 1 jaar gevan genisstraf, waarvan de helft voor waardelijk en onder toezichtstel ling. Zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar kreeg J. A. v. N„ die eveneens on tucht pleegde. De radiohandelaar B. A. A. V. te Middelburg, die geen luisterver gunningen voor handen had, werd In hoger beroep tot f 15 boete ver oordeeld. Tenslotte werd L. wegens vals heid in geschrifte veroordeeld tot 14 dagen hechtenis, Frans mailschip „Pasteur" naar Vlissingen. Naar w\j vernemen zal het Franse mailschip „Pasteur", dat onlangs militairen uit Indonesië naar Nederland vervoerde naar Missingen komen om daar op de werf van „De Schelde" nagezien en gerepareerd te worden. De „Pasteur" meet ongeveer 33.000 ton en is dus nog groter dan de „Nieuw-Amsterdam". 150 tons kraan van „De Schelde" gaat verdwijnen. Sinds 1914 steekt hoog boven Vlissingen uit de 150 tons rijdende kraan van de Kon. Mij „De Schel de" te Vlissingen. Zodra de machines van de „Co lombie" in het schip zullen zijn gehesen, zal deze meer dan 40 meter hoge kraan, verdwijnen, en naar wij vernemen worden ver vangen door één of meer kranen die meer aan de eisen van de tijd voldoen. Zeeuwse oesterkopers brach ten zeegras uit Frankrijk mee Op verzoek van de Biologische Dienst te Amsterdam hebben de Zeeuwse oesterkopers uit Frank rijk twee kisten met zeegras mee gebracht, die zo spoedig mogelijk in het Noorden van ons land uit gezet zullen worden. Dit is ge beurd, omdat de stand van het zeegras in de laatste jaren zoveel is achteruitgegaan, door de indij king van de Zuiderzee. Herverkavelingscommissie Walcheren vergaderde. In de vergadering der Herver kavelingscommissie Walcheren is gistermiddag o.m. gesproken over de begroting voor 1950 van deze commissie. Eén der belangrijkste besluiten, dat werd genomen, was, dat bin nenkort zal worden aanbesteed 't aanleggen van een nieuwe weg vanaf het dorp Oostkapelle naar de Kalfhoekseweg, een weg, waar aan grote behoefte bestaat. ART jENDIENST. Dit weekend zijn de artsendien sten als volgt geregeld: in Goes door C. Griep, Ganzepoortstraat 6 Telefoon 2460; in Driewegen, 's- Heerenhoek en Nieuwdorp door J. J. Gelderblom, Havenweg .H 21, Nieuwdorp. Telefoon K 1196-327; in 's-Heer Arendskerke, Heinkens zand en Wolphaartsdijk door P. Staverman, Clara's pad B 58, Heinkenszand. Telefoon K 1106- 234; in Middelburg door W. Fei- kema, Dam 16, Telefoon 2993; in Vlissingen door L. P. Boone, Bad huisstraat 24. Telefoon 2950; in Veere, Serooskerke en Oostkapel le door M. v ,d. Sluijs, Markt 155a, Veere. Telefoon K 1181-271; in Koudekerke, Zoutelande en West- kapelle door H. Frima, Duinweg 59, Zoutelande. Telefoon K 1186- 282; in Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en St Philipsland door R, C. Renes te Oud-Vosse meer Tel. 19 en H. Menger te St Philipsland, Telefoon 20. APOTHEKEN. In de week van 29 April tot 6 Mei zijn de volgende apotheken voor, avond- en nachtrecepten ge opend: Middelburg: Van Plenbroek. Vlissingen: Van Ockenburg, Singel. Goes: Numans. MIDDELBURG. Vrijstelling van de winkel sluitingswet. Naar wij vernemen is door B, en W. van Middelburg voor 1 en 5 Mei a.s. vrijstelling verleend van de winkelsluitingswet. Dit bete kent dus, dat de zakenlieden vrij zijn hun zaak op deze dagen ge opend te houden, dan wel te sluiten. Kindercarousel. Op initiatief van de buurtver eniging Markt te Middelburg is er op het open gedeelte van de Markt naast de apotheek Van Hummelen een kindercarousel ge plaatst. Deze draaimolen zal op 1 en 5 Mei geopend zijn. RECTIFICATIE. In de lijst met namen der ge kozenen voor de Prov. Staten, die wij Donderdag jl. plaatsten, is een vergissing geslopen. Wij meldden, dat voor de V.V.D. o.m. zitting zou nemen de heer H. C. v. d. Zande te Nieuwerkerk. Dit is niet juist. Zitting zal nemen de heer J. L. Verhagen te Vlissingen. Aan gezien de V.V.D.-lijsten voor de kieskringen Middelburg en Vlis singen verbonden waren en de heer Verhagen zodoende de mees te stemmen op zich had verenigd, werd hij gekozen verklaard. In ons overzicht van de uit slag der verkiezingen in het nr. van Donderdag zijn enkele fouten geslopen. Er staat, dat de A.R. partij een zetel won, terwijl de S.G.P. 'en de R.K.V. een zetel verloren. Uit de in hetzelfde blad opgenomen totaalstaat blijkt, dat juist het omgekeerde plaats vond. In dezelfde staat moet het cijfer 69 voor de C.H.U. worden veranderd in 70. Nagekomen Advertentie Heden overleed na een langdurig, doch geduldig gedragen lijden, onze ge liefde Man en zorgzame Vader, FRANsOIS de pree in de ouderdom van 51 jaar en 10 maanden C, DE PREE— JOHANNES ROTTIER ELIZABETH ADRIAAN FRANgOIS CATHARINUS MAATJE 's-Gravenpolder, 28 April 1950. „Zwake" De begrafenis zal plaats hebben op Dinsdag 2 Mei a.s., des middags om 1 uur, op de begraaf plaats te 's-Graven polder. V eilingsberichten GOES. Veiling van 28 April: Bloemkool A 5480, id. B 18 48, Kropsla 13—20, aUes per 100 stuks; Radijs 8—14, Selderij 14, Wortelen 52—53, alles per 100 bos; Spinazie 19—35, Rabarber 13—22, Witlof 20—56, Uien 39 Aardappelen 5—9, alles per 100 kg. Officiële Publicatiën Bekendmaking. B. en W. van Middelburg krengen tei openbare kennis, dat op Donderdag 4 Mei 1950 des middags van 3 tot 5 uur in liet gebouw van de Gemeentelijke Dienst voor de Maatschappelijke Zorg, Bogardstraat 19, alhier, kaarten A fO.10 verkrijgbaar zijn voor min- of onvennogenden voor dc generale repetitie der Koninklijke Zang vereniging „Tot Oèfeniug en Uitspan ning" op Donderdag, 11 Mei 1950 in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singel straat. Drankwet. B. en VV. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingeko men een schrijven van J. 1\ Gillissen» wonende te Middelburg, waarbij deze vol hardt bij zijn destijds gedaan verzoek om een vergunning (art. 18 der Drankwet). Verzoeker wil een tapvergunning voor de verkoop van sterke drank in het klein voor de benedenvóórlocaliteit ter opper vlakte van 80 m2 van perceel Graven straat no. 5. Binnen twee weken na heden kan ietier tegen het verlenen van de vergunning schriftelijk bezwaren bij hen inbrengen. Sluiting kantoren. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op Maandag 1 Mei a.s. alle gemeentelijke diensten gesloten zullen zijn, met uitzondering van het bu reau van de Burgerlijke Stand, dat uit sluitend voor aangifte van geboorte en overlijden zal geopend zijn van 10—10.30 uur. Op Vrijdag 5 Mei a.s. zullen de ge meentelijke diensten geopend zijn zoals des Zaterdags gebruikelijk is. Vlissingen. Tapverbod 1 Mei 1950. De Burgemeester der gemeente Vlissin gen gelet op artikel 124, tweede lid, der Algemene Politieverordening voor Vlis singen; maakt bekend: dat de verjaar, dag van H. M. de Koningin zal worden gevierd op 1 Mei a.s., zodat op die datum een verbod zal gelden voor het tappen van sterke drank. Hinderwet. B. en W. van Vlissingen; brengen in gevolge de artikelen 6 en 7 der Hinder wet ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van de Caltex Petroleum Maatschappij N.V. te 's-Gra- venhage om vergunning tot het oprichten van een electrisch gedreven benzine installatie door het plaatsen van een on dergronds reservoir met een inhoud van 4000 Liter en een bovengrondse aftap- inrichting op het perceel kadastraal be kend Gemeente Vlissingen, Sectie C, No. 1677 plaatselijk gemerkt Prins Hendrik- weg; dat dit verzoek met de bijlagen, vanaf heden op de Gemeentesecretarie (2e afdeling) ter visie zal worden gelegd en dat schriftelijk bezwaren bij hun col lege kunnen worden ingediend. Op de veertiende dag na heden, zijnde de 9 Mei 1950 zal ten Gemeentehuize, des voormiddags te 10 uur, gelegenheid wor den gegeven, om bezwaren tegen het op richten dier inrichting in te brengen, ter wijl daarbij zowel de verzoekster als zij, die bezwaren indienen, in de gelegenheid worden gesteld deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Zowel de verzoekster, als zij, die be zwaren inbrengen, kunnen gedurende drie dagen vóór de 9 Mei 1950 ter Gemeente secretarie (2e afdeling) van de ter .zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat niet tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. GOES. De Burgemeester der gemeente Goes deelt in verband met de nationale herden kingsavond op Donderdag 4 Mei a.s. mede: dat van 19 uur 15 min. tot 19 uur 45 min. een korte rouwdienst zal worden ge houden in de Ned. Hervormde- en Rooms- Katholieke Kerk dat na afloop van deze diensten en aansluitend daaraan een stille gang naar het monument voor de slachtofiers van het verzet op de Markt alhier zal wor den gedaan tot deelneming waaraan een ieder zich kan opstellen op de Singel straat; dat van 19 uur 45 min. tot .30 seconden voor 20 uur de herinneringsklok zal worden geluid. In verband hiermede verzoekt hij; van alle particuliere gebouwen vanaf 18 uur de vlag halfstok te hangen; direct aansluitend aan het luiden van de klokken, dus zodra de klokken niet meer luiden, dit is 30 seconden voor 20 uur, twee minuten van volkomen stilte van het openbaar leven in acht te nemen. Tevens gelast hij: dat van 18 uur af geen openbare ver makelijkheden mogen plaats vinden en verlofslocaliteiten, café's, bioscopen etc. gesloten moeten zijn. B. en W. maken bekend, dat tijdens de rouwdienst in de Ned. Hervormde Kerk op 4 Mei a.s. een collecte zal worden ge houden voor de Stichting 1940—1945; dat in de rouwdienst in de Rooms-Ka- tholieke Kerk op 4 Mei a.s. ook gecol lecteerd zal worden voor de slachtoffers van de bevrijding; dat tussen 4 en 18 Mei een lij stencollec te zal worden gehouden voor de Stichting 1940—1945, alsmede op Hemelvaartsdag een straatcollecte. vim KONINGIN JUILIANA. We klagen over het koude weer in deze lentedagen. Als we niet de bloeiende boomgaarden en de overal ont luikende bloemen en heesters om ons heen zagen, zouden we geneigd zijn herfstgedachten te koesteren. Ook wat dit betreft is er niets nieuws onder de zon. Ik denk aan de koude April dagen van 1909 toen de geboorte van een Vorstenkind verwacht werd. Overal zag men de kleume- rende mensen in afwachting van nadere berichten van Het Loo. Eindelijk was er de heuglijke tijding, dat een prinsesje gebo ren was. En toen werd het ondanks de koude, plotseling warm. De vlaggen gingen uit en ieder zocht naar een gelegenheid om aan zijn oprechte vreugde uiting te geven. Dat is nu 41 jaar geleden. Er is in die tijd veel veran derd, op elk gebied. Maar de band tussen Neder land en Oranje is niet verbro ken. De liefde voor Oranje is niet bekoeld. Het toen kleine prinsesje is nu geworden een gelukkige Vrouw en Moeder, maar die tevens de last van de regerings verantwoordelijkheid heeft te dragen. Moge God onze Vorstin nog vele jaren sparen, Haar zegenen en tot een zegen stellen voor haar gezin en volk. SCHEEPSTIJDINGEN HAVEN VAN VLISSINGEN. "Te Vlissingen aangekomen 27 April: HEREKLES van Las Palmos. TWIN van Hansweert. 28 April j ALLY van Vil voorde. Van Vlissingen vertrokken 27 April: ROLF naar Rotterdam. OLIVIEN POST naar Rotterdam. 28 April: HERAKLES naar Abeu. Gepasseerd naar Antwerpen 28 April: WINSUM van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen 28 April: EEMS naar Kopenhagen. Het Amerikaanse s.s. „Citty .of Alma" van Temeuzen naar Antwerpen kreeg schade aan de schroef en is bij „De Schelde" in het dok opgenomen om ge repareerd te worden. KORTE BERICHTEN Radio Mexico zal vanavond om 20.00 uur een speciaal programma uitzenden ter gelegenheid van ver- jaardag van Koningin Juliana. Dit programma wordt uitgezonden op golflengte 48.59 m. Ruim 4000 exposanten uit 35 landen zullen hun waren aanbie den op de Brusselse jaarbeurs, die vandaag wordt geopend en tot 14 Mei zal duren. Het Joegoslavische parlement heeft een motie aangenomen, waarbij aan maarschalk Tito de orde van „held van de socialisti sche arbeid" wordt verleend. Marseille werd 2550 jaar gele den gesticht. De gemeenteraad heeft besloten dat op de beroem de „Canebiere" een gedenkplaat zal worden aangebracht. Ernstige botsingen hebben zich voorgedaan tussen Arabieren en Somali's in verschillende steden van Italiaans Somaliland. Bij een tweetal botsingen zouden 6 perso nen om het leven zijn gekomen. Waterstanden Keulen 305 (plus 0.38)Ruhrort —0.94 (plus 0.36)Lobith 1084 (plus 0.37)Nij megen 845 (plus 0.35)Arnhem 840 (plus 0.31); Eefde 350 (plus 0.32); Deventer 258 (plus 0.32)Borgharen 4188 (plus 0.80) Belfeld 1226 (plus 0.86); Grave 498 (plus 0.10); Lith 134 (plus 0.45). Aonsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 28 April medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. Grootboek Obligatiën Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Nederl. 1962-64 ex. Dito cum Nederland N.W.S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Hand. Bk. Ned. Handel Mij. A.K.U. Berghs Jurgcns v. Berkel's Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Bros Ünil, Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil» Dito 6 cum. pref. wd. Wilton Billiton I rubr. Dito n rubr. Dordtsche Petr. Dito pref. Kon, Olie Dito onder aand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lembo* Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lijn Java China jap.HJtt mi 98% 9 7H 98% 99% 99 99 81 64 88 147U 169*4 315 113*4 125*4 176 158 164 204% 283 265 225 167% 147 318 230 248% 270 273*4 272 472 1254 11744 101 112 11 - 1< Kon. Boot Kon. Paketvrt. Ned. Sch. Unie v. Ommeren's Sv. Rott. Lloyd Stv. Mij. Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Muller Co. Amsterd. Bk. Holl. Bank Unie Cert. Javasche Bk. Herstelb. Pr. Escompto Bank Ned. Bk. v. Zd.-Afr. R'damse Bank Surinaamse Bk. Twentse Bank Atn. Smelting Auaconda Copp. Bethl. Steel Chrysler General Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Standard Brands U.S. Steel ZCities Service North. Am. Cont. Oil Midcpnt. Oil Philips Oil Shell Union Tidewater Baltimore Miss. K. Texas New York Cent A Pennsylvania Canadiau Pac. 134 TI9 128% 165 126 137% 129 65J4 93 32 103)4 123*4 1454 165*4 216 139 96 172/4 167K 54 304 115H 70 84% 28 54 29% 6 99% 75% 21 61% 41% 65 m 2S% 1154 1854 16 134 119 125 164*4 136 1244 64)4 91)4 30 119*4 145 164*4 217 132 96*4 164 171 168*4 54Ji 30% 1164 70*4 85)4 28)4 54 m 6 100 76% 21% 42% 64% 40 26%

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2