„Laatste beslissing NIEUWS Koninginnedag. in handen van het staatshoofd KONINGINNEDAG BRENGT VELE NEDERLANDERS „EEN LINTJE". Rechtspraak temidden van schilderijen-expositie. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vandaag voor het laatst naar Prins-Regent. Hoofdstemburean te Tholen liet verstek gaan. Onze hoofdredacteur geridderd. Acht en twintig Zeeuwen werden onderscheiden. Driedubbel jubileum te Wemeldinge. Ridders, Commandeurs en Officieren Uitgav* tien ting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2070. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 33; Tel. administratie 2009; TeL redactie 2347; Terneuzen: Vlooswykstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1548 Abonnementsprijs 3.90 p, kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 29 APRIL 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; 3. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.13 u., onder 20.02 u. Maan op 17.58 u., onder 4.24 u. Hoogwater op Zondag 30 April: Vlissingen: 0.10 u. 1.69 m„ 12.42 U. 1.94 m. Terneuzen: 0.40 u. 1.90 m„ 13.08 u. 2.14 m. Wemeldinge: 1.50 u. 1.43 m„ 14.19 u. 1.73 m. Zierikzee: 1.31 u. 1.21 m., 14.08 u. 1.50 m. |"Ae verhouding Orunje-Neder- l-J landse volk heeft in de loop der historie haar ups en downs gehad, haar goede en haar min der goede perioden. Dat zat 'm, zegt men wel, in de tijdsomstandigheden. Was er druk en lijden, dan werden Oranje en Nederland a.h.w. naar elkaar toe gedron gen; was er voorspoed, dan raakte men verder van elkaar, dan voelde men de band min der. Er zit iets waars in deze be wering. Toch is er nog wel iets anders, dat ook invloed had. Prins Willem I was de veel geliefde Oranje, de Vader des Vaderlands. Omdat de druk van de oorlog hem en ons volk sa menbond. Ja, maar óók toch, om dat er geestesgemeenschap was tussen hem en het volk. N.l. deze, dat beiden vrijheid wil den, vrijheid van geweten. Dat was het diep in het hart ge wortelde beginsel bij beide. Ons volk begon, onder Oranjes lei ding, de strijd om de vrijheid van geweten. De stadhouder-koning, Willem III, bekend uit het rampjaar 1672, toen we door vier vijanden besprongen werden, was ook een zeer geliefde Oranje. En het was weer de druk van oorlogen, die hier werkte. Maar ook weer dat diepe beginsel der vrijheid. De Franse koning, Lo- dewijk XIV, bedreigde de vrij heid in 't godsdienstige en in 't staatkundige en aus ook de gewetensvrijheid. Wil'em was da grote, Europese kampvechter te gen die tyrannie. De grote, in ternationale figuur. TA an komt er verandering; in F-7 de 18de eeuw. Willem IV en Willem V zijn geen gunstelingen van het volk. De band verslapte. 't Is waar: Er wis weinig druk en lijden door oorlog. Er was over 't algemeen stoffelijke wel vaart. Maar er was nóg iets. De volksgeest veranderde. Men liet Gods Woord los. De mens werd zijn eigen wetgever. Zijn ver stand zou hem leiden. Dat is in wezen de revolutie. En waar de revolutiegeest opkomt, daar wordt onwederstaanbaar het juiste begrip van de band volk regering vervalst en raken beide van elkaar. Het rationalisme, dat zelfs on der de kerkmensen zijn invloed kreeg, deed de band Oranje- Nederland ten slotte losraken. Oranje moest het land verlaten. Oranje had zelf ook schuld. Hij stond niet manmoedig op zijn rechten. Ook hij had geen juist begrip van. de verhouding re gering-volk. Hij was besmet met rationalisme. Maar dit bewijst te meer, dat het verzwakt en het verdwenen juiste begrip van de bedoelde verhouding de oorzaak waren van de achteruitgang. T n de 19de eeuw werd het an- ders. Toen kwam er een grondwet, waaraan Oranje en volk beiden gebonden waren. Sindsdien was het voor de ver houding Oranje volk niet al lereerst meer de vraag, hoe de „geesten" wederzijds waren, maar of men zich aan de grondwet hield. Die grond wet was immers de uitdrukking van de gemeenschappelijke me ning van vorst en volk over de regering en haar taak. Het andere element (dat van strjjd en druk) bleef gelden. Zie maar naar de Belgische opstand, toen bij de Tiendaagse Veldtocht heel Noord-Nederland achter de koning stond. Wat dat zich houden aan de grondwet betrof, daarin ging Willem I fout. Hij schond haar. zowel godsdienstig (t.o.v. de Roomsen en van de „Afgeschei denen") als staatkundig (door de Kamer onwettig uit te scha kelen bij 't nemen van besluiten). Daardoor verloor hij de gunst van het volk in grote' massa. En in de 20ste eeuw is het nóg zo: de graad van innigheid der verstandhouding hangt af van de druk der tijden en van Oran jes houding t.o.v. de grondwet telijke bepalingen. We hebben het kunnen zien. aan Koningin Wilhelmina. Haar regering was grotendeels een tijd van druk: oorlog - crisis - oor log. En wat het constitutioneel handelen betreft, nooit is geble ken, dat H. M. „uit de band" wilde springen. En hoe nauw was de band tij dens haar vijftigjarige regering! Natuurlijk is er nóg een kamt aan deze zaak van trouw aan de grondwet. Als de ministers eens „uit de band" zouden wil len springen, dan zou de Konin gin moeten ingrijpen om het te verhinderen. In de Indische kwestie is het ministerie wel eens beschuldigd van ongrondwettig handelen. O.i. terecht. En men heeft ge vraagd: Wat doet Koningin Wil helmina daartegen? Hierbij moet bedacht worden, dat er óók staatsrechtsgeleerden waren, die zeiden, dat de grond wet niet wgfd gescnonden. En verder, dat de Koningin ook moest overwegen, wat de gevol gen zouden zijn van haar ingrij pen, b.v. door het ministerie te ontslaan. )P deze Koninginnedag zullen we hopen en bidden, dat Koningin Juliana bewaard mag blijven voor gewetensconflicten, tengevolge van sttevingen van Van Zeeland (door Liberalen gedwarsboomd): De acht liberale ministers heb ben om half één na een beraad van twee en een half uur het ka binet van Van Zeeland verlaten. De liberale minister Devèze ver klaarde, dat men by de besprekin gen nog niet tot een conclusie is gekomen. Devèze zeide voorts, dat geen nieuwe bijeenkomst met de formateur was afgesproken. Naar verluidt is het onverwach te afbreken van de besprekingen tussen de formateur Van Zeeland, minister Duvieusart en de libe rale ministers een gevolg van het feit, dat van liberale zijde op nieuw de eis naar voren is ge bracht, de onderhandelingen met de socialistische partij weer te hervatten. De beide Christelijke ministers hebben geweigerd aan dit verlangen der liberalen te vol doen. Van Zeeland, heeft na afloop der besprekingen met de liberalen verklaard, dat de zaken eens te meer zijn vastgelopen en dat hem niets anders overblijft dan van daag zijn laatste rapport aan de Prins-Regent uit te brengen. Minister Duvieusart, die reeds was voorbestemd om België's nieuwe premier te worden, beves tigde, dat de breuk als definitief moet worden beschouwd. Een ad vies van Van Zeeland aan de Re gent om nu tot Kamerontbinding over te gaan wordt in politieke kringen waarschijnlijk geacht. Formateur Van Zeeland heeft na afloop van de onderhandelin gen hedennacht te ongeveer één uur verklaard, hoe de laatste fase van 't kabinetsdrama verlopen ls. In de loop van Vrijdagmiddag was hem door de liberale leiders duidelijk gemaakt, dat zij hem niet de geschikte man achtten om als leider op te treden van het twee-partijen kabinet, waartoe in beginsel reeds besloten was. Van Zeeland zeide, dat hij daar uit de conclusie getrokken had, dat het in het belang van de zaak van de Koning zijn plicht was zich in deze omstandigheden terug te trekken. In aansluiting op zijn bezoek van Vrijdagmiddag bij de Prins- Nasleep der verkiezingen. Gisteren hield het Centraal Stembureau voor Zeeland zitting ten stadhuize van Middelburg, teneinde de officiële uitslag der Prov. Statenverkiezingen vast te stellen. Uit de binnengekomen te legrammen, die de officiële cijfers bevatten van de uitslagen der kieskringen Middelburg, Vlissin gen, Zierikzee, Goes, Sluis en Hulst, bleek, dat er hoegenaamd geen verschil was tussen de reeds gepubliceerde officieuze cijfers, zodat de zetelverdeling geen wij ziging behoeft te ondergaan. Maar officieel en volledig kan de uitslag nog niet worden be kend gemaakt. Het hoofdstembu- reau voor de kieskring Tholen heeft nl. verstek laten gaan. Daarvan werd geen telegram ont vangen. Bij telefonische informa tie bleek, dat er geen telegram formulier beschikbaar was en dat men de zaak maar op haar be loop had gelatenDe telefo nisch doorgegeven cijfers verschil den zoveel van de officieuze cij fers, dat de „rekenaars" te Mid delburg met de handen in 't haar zaten en niets kunnen beginnen, voordat de gegevens van het te legram binnen zijn. Wanneer dat het geval zal zijn kon men ons gisteravond niet me dedelen. Het is nu dus maar af wachten. Of de zetelverdeling wijzigingen ondergaat? Niemand weet het nog op dit ogenblik, al is dit risi co niet zo groot. Regent had Van Zeeland, naar hij zeide, een laatste poging willen ondernemen om een twee-partijen regering te vormen onder leiding van de heer Duvieusart. Met het doel zulk een regering tot stand te brengen waren de Katholieke en liberale demissionaire minis ters Vrijdagavond door Van Zee land bijeen geroepen. Het voorstel tot een katholiek-liberale rege ring onder Duvieusart was door de katholieken aanvaard, zeide Van Zeeland. „Ongelukkigerwijs", zo voegde hij' er aan toe, „hebben de liberale ministers hun accoord niet kunnen geven. Onder deze omstandigheden rest mij niets an ders meer. Ik moet Zaterdag mijn laatste bezoek bij de Prins-Regent brengen om rapport uit te bren gen. De laatste beslissing is dan in handen van het Staatshoofd", al dus Van Zeeland. Nieuw Duits leger ontstaat in Sowjet-zone. In de Sowjet-zone ontstaat een nieuwe Duitse weermacht. De Oost-Duitse volkspolitie, die be staat uit minstens 36 zg. „bereit- schaften" van elk 1000 leden wordt nl. afgericht alsof het in- fanterie-eenheden waren. Ze beschikken over karabijnen, lichte en zware mitrailleurs en granaatwerpers en houden veld- oefeningen zoals het Duitse leger dat vroeger deed. Aldus verklaarde een 21-jarige luitenant van de volkspolitie die in de Amerikaanse sector van Berlijn met nog een kameraad werd gearresteerd en terecht stond omdat het verboden was, de uniform van een para-militaire organisatie te dragen. Hij vertelde nog, dat men beschikt over Duit se Tigertanks en Russische tanks en geschut tot een kaliber van 20 cm. Ook beschikt de „volkspolitie" over een luchtmacht-eenheid. De heer R. Zuidema, hoofdre dacteur van het „Zeeuwsch Dag blad", is door H.M. de Koningin benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij zal pas weten, wat over hem is geschreven, wanneer hij zijn eigen krant vanmorgen open vouwt. Dat moet zo wel eens bij een dagblad. Zeker in een geval als dit, want zou hij het van te voren weten, dan was er niets over hem ingekomen! Al hebben zijn medewerkers hem reeds geluk gewenst met zijn benoeming, ik wil liet namens hen èn namens de lezerskring van dit blad nog „zwart op wit" doen. Want hij heeft deze onderschei ding verdiend. Waarom, dat is wel heel duidelijk naar voren ge komen bij de huldiging, die hem ten deel viel t.g.v. zijn 70ste ver jaardag eind October vorig jaar. De heer Zuidema heeft zijn le ven in dienst gesteld van de chris telijke pers. Of juister gezegd: hij wist zich geroepen door Zijn Zen der, om het Evangelie van Jezus Christus door middel van de krant uit te dragen. Hij besefte, ja, hij was en is daardoor gegrepen, dat het Evangelie ook zeggingskracht heeft voor andere terreinen dan alleen voor het strikt-persoonlijke geloofsleven. En zo kon hij bou wen aan Gods Koninkrijk, dat is en komt. Hij is nu ridder in een Orde van zijn aardse vaderland. Hij mag de hem verleende onderscheiding met ere dragen. Hij heeft zich boven dien (en is dit niet belangrijker?) in moeilijke tijden een ridder ge toond, die beschikte over een gro te karaktervastheid, die stond en staat voor de grote zaak, waar voor geen moeite en inspanning hem teveel was. Dat hij nog vele jaren zijn on derscheiding moge dragen is de hartelijke wens van al zijn mede- dragen, werkers. J. J. T. G. In Mei de kolen f 0,50 goedkoper. Maar van de winter 20 cent duurder. Naar onze Haagse redac teur verneemt zullen per 1 Mei nieuwe kolenprijzen be kend worden gemaakt. Het komt hierop neer, dat in de maanden Mei en Juni de ko len 50 cent per hectoliter goedkoper zullen zijn, in Juli en Augustus ongeveer 25 tot 30 cent, doqh in September, bij het ingaan van de winter- prjjs, 20 cent durder, dan.de huidige prijs. Twee Amerikanen vermoord op Java. Robert Doyle, correspondent van de onderneming, die de be kende bladen „Time" en „Life" uitgeeft en Raymond Kennedy, professor van de Yale Universiteit en schrijver, zijn nabij Sumedang, in West-Java, vermoord. Minister Mansholt naar Walcheren. Naar wij vernemen zal de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, op Donderdag 25 Mei a.s. een bezoek aan Walcheren brengen. De heer Mansholt zal zich hier op de hoogte komen stellen van de stand der herverkavelings werkzaamheden en daartoe o.m. een excursie over het eiland ma ken. Nog vele jaren! Het heeft H.M. de Koningin behaagd, onze hoofdredacteur, de heer R. Zuidema, te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Het bestuur der Stichting „Zeeuwsch Dagblad", dat zich met deze, zijns inziens wèl verdiende, onderscheiding zeer hartelijk ver heugd, wenst de heer Zuidema van harte geluk. Het spreekt de wens uit, dat de heer Zuidema, nog veie jaren de ze onderscheiding met ere mag L. VOOR „BIJZONDERE VERDIENSTEN" ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld. Indonesia en Nieuw Guinea: m.s. „Willem Ruys" (11 Mei); Ned. Antillen: s.s. „Baarn" (13 Mei); Suriname: s.s. „Hecuba" (10 Mei). haar ministers; en mochten ze komen, dat ze dan de goede keus mag doen. Dan zal ook tijdens haar re gering de band Oranje-Neder- iand innig zijn. Er zal druk genoeg wezen, misschien ook wel van oorlog. En wat de grondwettelijke rechten betreft, het is gebleken, dat niet ieder, die in hoogheid is gezeten er de nodige eerbied voor heeft. „Het boekje" van Schermerhorn, en de uitlating van Van der Grinten kunnen symptomen zijn. Ten slotte, de Heere geve, dat vorstin en volk het steeds meer zó zien, dat de band Oranje- Nederland het allerinnigst is, als zij verweven is in het drie voudig snoer God Oranje Nederland. Ter gelegenheid van haar verjaardag heeft H.M. Koningin Ju liana een groot aantal Nederlanders onderscheiden wegens bijzon dere verdiensten op tal van gebieden. Onder hen is ook een aantal Zeeuwen, welgeteld 28 in totaal. M. De namen der Zeeuwen, die een onderscheiding ontvingen, volgen hieronder. In een artikel elders in dit nummer kan men de namen vinden van hen, die in andere pro vincies wonen en werden onder scheiden. Dat is slechts een klein gedeelte van de zeer uitvoerige lijst, waarop vele honderden na men voorkomen. Tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw is benoemd de heer C. Philipse te 's-Heer Arends- kerke, lid van Ged. Staten van Zeeland. Tot officier in de Orde van Oranje-Nassau zijn benoemd: no taris E. C. van Dissel te Goes, lid van de Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat-nota- rissen te Middelburg; ir J. Moll te Middelburg, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat en ir A. H. L. de Bel, thans te Den Haag, algemeen directeur Spiegelglas- fabriek fe Sas van Gent. Tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau werden benoemd: H. Colsen, raadslid te Terneuzen; R. Zuidema, hoofdredacteur van het „Zeeuwsch Dagblad" te Goes; H. J. Aernoudts te Sluis, landbou wer en paardenfokker. De eremedaille in goud, verbon den aan de Orde van Oranje-Nas sau, is verleend aan P. Hendrikse, oud-adjudant der Rijkspolitie te Middelburg; J. J. Frangois, orga nist der Ned. Herv. Kerk te Krui- ningen; A. Lok, opperwachtmees ter der Rijkspolitie te Wemeldin ge; A. de Boot, ouderl. der Ned. Herv. Gem, te 's-Heerenhoek Nieuwdorp, wonende te 's-Heer Arendskerke; mej. P. Vergers, hoofd Chr. Kleuterschool te Kou- dekerke; A. v. d. Heuvel te Vlis singen, machinist bij het Loods wezen, de betonning, bebakening en verlichting; P. Wieiemaker te Koudekerke, plaatselijk bureau houder P.V.C.; W. A. den Hollan der, werkmeester N.V. The Vi- trite Works te Middelburg. In zilver is de eremedaille, ver bonden aan de Órde van Oranje- Nassau, verleend aan J. de Visser, gewezen secr. van de Hulpvereni ging voor Geref. Schoolonderwijs te Spui, wonende te Zaamslag; K. Timmer te Vlissingen, schipper aan boord van een stoombeton- nings- en verlichtingsvaartuig; J. de Klerk te Sluis, kantoorhouder P.T.T.; J. Wirtz te Kapelie, idem. In brons werd de eremedaille verleend aan L. J. Bossand, lid der muziekver. „Harmonie" te Oostburg; J. Viergever, meetar- beider bij de landmeetkundige dienst te Zierikzee; J. Mol te Goes, besteller Ie klas P.T.T.; P. Katsman te Wolphaartsdijk, landarbeider bij J. L. Goetheer; W. de Rijke te Stavenisse, land arbeider bij Wed. C. L. Potappel; A. M. Smits te Ouwerkerk, land bouwersknecht by Jac. Romeijn; H. Speüer te Poortvliet, jachtop ziener in dienst van jhr J. van Vredenburgh; P. Thüsse te Haam stede,bosarbeider op Slot Haam- stede;__ M. Poortvliet, werkzaam luik v. Rentergem te Middelburg. Bij K.B. is toegekend: de titu- lairé rang van reserve-kolonel aan de gepensionneerde reserve-luite nant-kolonel W.' N. A. van Es, van het wapen der genie, te Se- rooskerke (W.). Tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw werden o.m. benoemd de Tweede Kamerleden J. J. Vorrink, H. J. W. A. Meije- rink, H. van Sleen, mr A. B. Roos- jen, C. J. van Lienden, jhr mr M. v. d. Goes van Naters, mr F. J. H. Bachg, mr J. Algera. Voorts prof. dr H. Dooyeweerd, hoogle raar aan de V. U. te Amsterdam; prof. S. Posthuma, directeur van de Nederl. Bank,N.V. te Amster dam; mr dr E. J. E. M. H. Jaspar te Brussel, secr.-generaal van de Ned.-Belgisch-Luxemburgse Dou aneovereenkomst; prof. dr ir G. Minderhoud, hoogleraar Land bouwhogeschool te Wageningen. Tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau werd o.m. be noemd prof. dr L. J. C. de Beau fort, lid der Eerste Kamer te Ny megen. Tot officier in de Orde van Oranje-Nassau werden o.m. be noemd: ds C. v. d. Woude, Geref. pred. te Leeuwarden; mr J. J Hongelbroek, secretaris van de Schoolraad voor de scholenmet de Bijbel, te Den Haag; P. van Duivendijk, oud-directeur Prot. Chr. Kweekschool te Dordrecht; jkvr. C. M. van Asch van wyck, vice-voorzitster van de IJ.W.C.A., te Zeist; R. W. P. Peereboom, journalist, Heemstede; dr A. van der Horst, toonkunstenaar, diri gent der Ned. Bachver., Hilver sum; ds P. J. Lambooy, miss.- pred. van de zending der Geref. Kerken in Nederland op Soemba. Ridder in de Orde van Oranje- Nassau werden o.m.: ds jhr J. L. A. Martens van Sevenhoven, em. pred. Ned. Herv. Gem. te Utrecht; ds J. A. van Nie, Ned. Herv. pred. te 's-Graveland; ds G. Kerssies, em. pred. bij de Geref. kerk te Wildervank, wonende te Wezep (Gld.); A. van Rijn, voorzitter van het Geref. Jeugdcentrum te Den Haag; ds H. J. van Druten, res.-legerpred. te Druten; ds E. J. Beker, idem; G. Moll te Zuilen, oud-voorzitter N.C.B. en penning meester C.N.V.; ds F. Slump, zen- dingspred. der Verenigde Neder landse Zendingscorporaties te Óegstgeest, op Nieuw-Guinea. De heer J. Hoogerheide, onderwijzer, ouderling en echtgenoot. Maandag 1 Mei a.s. herdenkt de heer J. Hoogerheide te Wemel dinge zijn 25-jarig jubileum als onderwijzer aan do school voor chr. volksonderwijs aldaar. Daar het bovendien ook 25 jaar gele den is, dat het echtpaar Hooger heide in het liuwciyk trad en de heer Hoogerheide gedurende die 25 jaar de Gereformeerde Kerk van Wemeldinge diende als ouder ling, betekent deze dag voor hem een driedubbel jubileum. De heer Hoogerheide kwam pas op latere leeftijd bij het onder was. Tot op zijn 29ste jaar dreef hy de boerderij van zijn moeder, die weduwe was. Daar echter de boerderij hem geen perspectieven bood, ging hy op aanraden van een vriend en onderwyzer op zijn 29e jaar studeren voor onderwijzer. Natuurlijk leverde deze zelfstudie (van het bezoeken van een kweek school kon geen sprake zijn) be zwaren op, maar dank zy yverige studie slaagde hij na twee jaar blokken. Veel heeft de heer Hoo gerheide, naar hy vertelde, te dan ken aan hetgeen de jeugdvereni gingen hem boden; hy was ni. lange tijd leider van een knapen- vereniging en lid van een jonge lingsvereniging geweest. Na een jaar onderwyzer te zyn geweest in Waardhuizen in het Land van Altena werd de heer Hoogerheide op 1 Mei 1925 benoemd te Wemel dinge. Hy voelde zich er spoedig thuis. Dat de bewoners van We meldinge hem als één der hunnen beschouwden, hebben zü getoond. In het leven van de Geref. Kerk te Wemeldinge nam hij al die 25 jaa'r een voorname plaats in. Ge durende die tüd was hy steeds ouderling, soms zelfs de enige! Als zodanig verzette hij veel werk, met name op het gebied der Evan gelisatie. Ontelbaar veel lectuur verspreidde hy onder de schippers, Eén van de resultaten van deze Evangelisatiearbeid was de chr. schipperssehooi. Door deze Evan gelisatiearbeid kwam men tot de overtuiging, dat christehjk onder wijs voor schipperskinderen brood nodig was. Daarom werd aan de christelijke school eerst een schip- persklas verbonden, welke klas later uitgroeide tot de huidige school voor schipperskinderen. De heer Hoogerheide is thans nog se cretaris van deze school. Met grote liefde spreekt de heer Hoogerheide over het chris telijk onderwijs. Het verwyt, dat dit tekort zou schieten, wijst hy van de hand. Dat de ontkerstening ondanks de groei van het Chris- teiyk onderwijs doorwerkt, wy't hy' aan het ontbreken van een chris telijke opvoeding in vele gezinnen. De invloed van gezinnen is veel groter dan die van de schooi, al dus deze onderwyzer. Ook op politiek terrein bewoog de heer Hoogerheide zich. A.s. zo mer is hij 25 jaar bestuurslid van de A.R. Kiesvereniging te Wemel dinge, waarvan hy de laatste 10 jaar voorzitter was. In de loop van 25 jaar zag de heer Hoogerheide velen in de schoolbanken. Van verschillende oud-leerlingen onderwijst hy thans de kinderen. By zyn driedubbel jubileum zal het hem dan ook zeer zeker niet aan belangstelling ontbreenken. Bij de vele geluk wensen voegen wij gaarne de onze. Zal Stoomtram Walcheren tarieven verhogen? VLISSINGEN—MIDDELBURG 30 cent. Naar aanleiding van schriftelyk door de heer J. L. de Wit gestelde vragen heeft burgemeester mr B. Kolff in do gisteren gehouden ver gadering van de Vlissingse raad, geantwoord, dat indien de inlich tingen van B. eii W. juist zijn, de tarieven voor een enkele rit op het traject VlissingenMidelburg van f 0,25 zuilen worden gebracht op f 0,30. Tegelijkertyd zullen er dan ech ter retourkaarten verkrygbaar worden gesteld tegen de prijs van f 0,50 per stuk. Verder zal de prys van de abonnementskaarten worden verhoogd van f 7,50 tot f 9.en die van de weekkaarten van f 1,50 tot f 1,75. Ook de ta rieven op de meeste andere lijnen, welke door de N.V. „Stoomtram Walcheren" worden gereden, zul len worden verhoogd. Over de ta riefsverhoging op de iyn Middel burgVlissingen welke 20 pro cent bedraagt, zoals de heer De Wit opmerkte, heeft geen vooraf gaand overleg met B. en W. plaats gehad. Deze tarieven zyn echter onderworpen aan de goedkeuring van Ged. Staten. B. en W. zyn bereid zich tot Ged. Staten te wenden met het verzoek te bevorderen, dat deze tariefsverhoging geen doorgang vindt. Op een desbetreffende vraag kreeg de heer M. A. L. Beun ten antwoord, dat aan de Boulevard Bankert 3 woningen worden ge bouwd voor rekening van de Wed. Jordi en 8 woningen voor reke ning van de firma Heykamp. Zes maanden geëist tegen schilderes-oplichteres. H. by N.V. Metaalhandel J. L. Age- Mldiielburg beleefde gistermid dag een miniatuur Van Meegeren- zaak. De Arrondissementsrecht bank verhuisde er zowaar voor enige tyd naar de grote zaal van het gebouw voor. Het ging tegen de byna 60-ja- rige mej. C. M. H., schilderes te Amsterdam. Elf schilderyen ston den rond de tafel opgesteld doch het bleken geen grootse werken te zijn en de naamvervalsing was 'n dubieuze zaak. Tegen de schilde res, die de pastoor van Terneuzen voor een bedrag van f 1800 heeft opgelicht, werd een gevangenis straf van zes maanden geëist. Schilderijen werden „bijgewerkt". De pastoor J. A. de M. kwam getuigen, dat hy nogal droevige ervaringen met verd. had opge daan. Op zekere dag kwam mej. H. by de pastoor op bezoek. Ze hing een verhaal op over een ten toonstelling, die ze zou kunnen houden in Enschede, doch die we gens geldgebrek niet kon door gaan. Ze kon ni. geen lysten meer kopen. Op deze wyze bewoog zij get. tot afgifte van f 500. Later kwam ze nog enkele malen terug en tenslotte liep het aan de schil deres geleende bedrag op tot 1800 gulden. By werken Verd. zei, dat ze eerst f 500 had gevraagd, doch dat de pastoor haar de f 1300 had aangeboden. „U noemt zich schilderes", aldus de president mr Th. Portheine, doch u kunt nauwelijks uw hand tekening zetten. Verd. beweerde verder, dat zy de schilderijen by de heer Oudhuizen te Amsterdam had opgekocht, daarna had byge- werkt en dat genoemde O. de schilderyen zelf had gesigneerd met de naam C. M. H. Al de schilderyen, die aanwezig waren, bleken volgens de schilde res, door haar bygewerkt te zyn. Op een zolderkamertje waren pen selen en een ezel aanwezig, ver klaarde ze desgevraagd, waarop de president repliceerde: „Zo'n ezel kan ook als droogrek dienst doen". Requisitoir. Volgens de Officier van Justitie, mr J. L. Andrea, was het ver haal, dat zy had opgehangen van A tot Z gelogen. De Officier had nog een ogenblik gedacht om verd. in het Huis van Bewaring te laten opsluiten, haar daar schil- dersbenodigheden te verstrekken en op deze wyze de rechtbank te overtuigen, dat verd. niet schilde ren kon, doch hy wilde dit maar achterwege laten. Mr Andrea deelde mede, dat deze schilderes sinds 1929 een reeks van oplich tingen heeft gepleegd. In totaal had zij er vier veroordelingen met in totaal een hechtenis van twee jaar op zitten. De Officier noem de verd. een psychopathisch fan tast, die gevaar opleverde voor haar omgeving. Hij eiste zes maanden. Mr P. C. Adriaanse, die de schilderes verdedigde vond, dat zy met de valse signatures niemand benadeelde en verzocht zijn cliënt niet te veroordelen. Uitspraak op 12 Mei a.s. Palmers en Prows. Een weinig benijdenswaardig man in liet dorp Nether Stoweg (Engeland) is de postbode. Zyn gemeente telt 566 inwoners; 64 van hen heten Pal mer en om de zaak wat ingewik kelder te maken verblijven er ook nog 32 lieden, die naar de schone naam Prows luisteren. „Met de Palmers gaat het nog wel", zegt de postbode, „want al hebben ve len van hen dezelfde voornamen, ik houd ze wel uit elkaar, want ik ben zelf ook een Palmer. Maar die ProwsHet grootste deel der huizen is verder niet genum merd. Een oude traditie wordt her steld. Het wapen der Koninklijke marechaussee zal weer een cere moniële tenue krygen. Dit tenue zal bestaan uit de van vóór 1940 bekende uniform der marechaus see, bestaande uit donkerblauwe korte jas, lichtblauwe broek, kol bak, alsmede het in het verldeen gebruikelyke witte lederwerk met patroontas en bandeliere. De loongrens in sommige verzeke ringswetten gesteld, wordt vol- kens met ministerie van sociale zaken, m.i.v. 2 Mei verhoogd van 3750 tot 4500 gulden per jaar. Het maximum dagloon waarnaar pre mies en uitkeringen worden be rekend, wordt van 10 op 12 gulden gebracht. Het college van Rijks- bemiddelaars heeft bepaald, dat het geoorloofd is, zonder toestem ming van het college, in de loop van 1950 werknemers een uitke ring te verstrekken groot 2 pro cent van het jaarloon. De be- drijfsraad voor het schildersbedrijf heeft besloten voor 1 Mei een ver plichte, snipperdag vast te stellen. Willen de werkgevers die dag de arbeid niet laten onderbreken dan is hun dit toegestaan. Op 5 Mei moet vanaf 1 uur namiddags vry worden gegeven met behoud van loon. Gistermorgen is in de om geving van het eiland Tiengeme- ten een roeiboot met personeel van de Rykswaterstaat omgesla gen. Een van de zeven opvarenden, 'n man uit Willemstad, verdronk. Een Deense vissersschuit heeft gisteren een Nederlandse postzak opgevist uit de Noordzee. Men neemt aan, dat deze postzak af komstig is van het enige maanden geleden verongelukte K.L.M.- postvliegtuig. Postbrug te Wemeldinge weer gearriveerd. Maar nog niet gereed voor gebruik De Postbrug te Wemeldinge ligt weer op haar oude plaats. Gistermiddag is zij op twee aan elkaar gekoppelde zolderschuiten van „De Schelde" uit Vlissingen gearriveerd. Het geval werd door twee sleepboten getrokken. Toen de brug ter plaatse was gearri veerd, hebben twee bokken, de „Arend" en de „Sperwer", haar van de zolderschuiten gelicht en op de onderbouw laten zakken. In een minimum van tijd was toen de brug volledig gereed voor ge bruik. Wy vernemen echter, dat zy nog niet kan worden opengeseld. Men is nl. direct begonnen met het aanbrengen der electrische in stallatie voor de bediening. Tot vóór de aanvaring werd de brug met de hand bediend. Dat gebeur de reeds vanaf de oorlogstijd, toen de electrische bedieningsinstal- iatie uitviel. Thans wil men deze, terecht, herstellen, waarmede slechts één of twee dagen ge moeid zullen zijn. Dan is het leed weer geleden. Volgende week volop bloesempracht op Zuid- Beveland. Het tweede bloesembericht van Zuid-Beveland is thans versche nen. Hierin wordt gezegd, dat men voor de week 30 April tot 6 Mei verwacht dat de perebomen dan nog met de volle pracht van hun laatste bloei zullen pry ken; de kersen staan dan in volle bloei en de appels zetten dan hun bloei pas goed in. Wil men de bloeiende boomgaarden van Zuid-Beveland bezoeken dan is een bezoek in de volgende week zeer aan te be velen. Zinneprikkelende lectuur in voorraad; f 25 boete. Voor de Middelburgse arrondis sementsrechtbank is f 25 boete geëist tegen de Terneuzense boek handelaar v. D. wegens het voor handen hebben van „zinneprikke lende lectuur". Hiermede werd be vestiging gevraagd van het vonnis, door de Kantonrechter te Terneu zen geveld, en waartegen v. D. In hoger beroep was gegaan. In verband met het feit, dat de namen van hen, die een Ko- ninklyke onderscheiding ont vingen, pas hedenmiddag om half één mochten worden ge publiceerd, zullen onze lezers dit nummer pas na dit tydstip ontvangen. Pogingen, by de betrokken instanties aange wend, vóór half één toch te kunnen publiceren, mochten niet baten. REDACTIE. DE BILT ZEGT Ongeveer dezelfde temperatuur. Matige, lydelyk krachtige wind uit Westelijke richtingen. Tijde lijk toenemende bewolking, maar het grootste gedeelte van de dag droog weer .weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1