Tito doet nieuwe aanval op het Kremlin. Gaat het goed in Indonesië? NIEUWS Berechting van economische delicten weer voor de strafrechter. Van Zeeland vraagt opnieuw uitstel. „STEEK DE BOEL IN BRAND OF ZOEK EEN ANDERE BAAS". Betrekkingen worden steeds meer gespannen. Fabrieksbrand te Deventer. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Voorschriften voor rijwielen met hulpmotor. Wetsontwerp door Tweede Kamer aanvaard. Gas en elecriciteit niet meer gerantsoeneerd. SNIPPER Uitgave •ng „Zeeuwscli Dagblad" Hoofdkantoor! Goes, L. Vorststr. Tel 2438, bi] geen gehoor of 2384. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2870. Giro 274289. Kantoren: VUssingeo, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; TeL administratie 2009; Tel redactie 2347; Terneuzen: Vlooswjjkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1541 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m Rubriek Kabouters I cent per woord VRIJDAG 28 APRIL 1950 Hoofdredacteur: B, ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT JHet vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vllssingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, NIeuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huljssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ond( Zon en Zatepdpg; Zon op 5.15 u., onder 20.00 u. Maan op 16.27 u., onder Hoogwater op Zaterdag 29 April i Vlissingen: 11.59 u. 1.74 m., U. m. Terneuzen: 12.25 u. 1.95 tn., u. m. Wemeldinge: 0.58 u. 1.28 m., 13.30 u. 1.62 m. Zlerikzee: 0.38 u. 1.09 m., 13.16 u. 1.41 m. Maarschalk Tito heeft gisteren In een toespraak tot de verenig de huizen van do Joego-Slavische Nationale Vergadering verklaard, dat de betrekkingen tussen Joego-SIavië enerzijds en de Sow jet- Unie anderzijds steeds meer gespannen worden. „Onder de vele ondeugden dezer landen", aldus Tito, kan ook deze worden opgemerkt, dat zi) er heden niet om raaien wat zfl gisteren hebben gezegd en geschreven. Hon propaganda wordt ln geen enkel opzicht door de feiten gesteund en er is geen spoor van Waarheidsliefde of logica ln te bekennen". Naar aanleiding van de Sowjet- Russische beschuldigingen, dat Joego-Slavië blijk zou geven van een fascistische of nationaal-socia- listische instelling, verklaarde maarschalk Tito: „de Sovvjet-Unie uit deze monsterachtige beschul digingen, omdat wij er ons tegen hebben verzet dat ons land zijn politieke en economische onafhan kelijkheid zou verliezen. Het zijn juist de Sowjet-Russlso! e leiders, die nationalistisch zijn en die blijk geven van een instelling, welke moeilijk anders dan „imperialis tisch" kan worden genoemd". Maarschalk Tito gaf in zijn rede een overzicht van de Joego-Sla vische buitenlandse politiek, waar in hij negen onderwerpen behan delde. Hij kondigde de benoeming van een Joego-Slavische gezant te Athene aan en hij wierp olie op de politieke golven, verwekt door het geschil met Italië om Triëst. Met betrekking tot Griekenland verklaarde de Joego-Slavische re geringsleider: „Er zullen zich mo gelijkheden voordoen om tot een daadwerkelijke verbetering van de Joego-SlavischGriekse betrek king te komen. Dit zou voor beide landen van groot voordeel zijn en het zou een aanzienlijke bijdrage zijn tot het versterken van de in de Balkan voor de vrede werken de krachten". Omtrent de Joego-Slavisch— Italiaanse betrekkingen zeide Ti to: „wij wensen met Italië op zo goed mogelijke voet te staan. Het bestaan van nog niet opgeloste vraagstukken kern geen reden zijn voor een verslechtering van de Joego-Slavisch—Italiaanse betrek kingen. Integendeel, voortdurende pogingen om deze relaties door Berijder mag niet beneden 16 jaar zijn. De minister van verkeer en wa terstaat heeft medegedeeld, welke criteria zijnerzijds, zodra de nieu we wetgeving hem daartoe de ge legenheid biedt, zullen worden aangelegd aan rijwielen met hulp motor, opdat belanghebbenden daarmede, voor zoveel nodig, reeds thans rekening kunnen hou den. Motorrijwielen op twee wie len waarvan de bouw, de hoofdafmetingen en het gewicht van het frame geheel of nagenoeg geheel overeenkomen met die van een gewoon rijwiel en waarvan de aandrijfmotor aan bepaalde eisen voldoet, zullen worden ge lijkgesteld met rijwielen, met dien verstande, dat deze voertuigen niet mogen worden bestuurd door personen beneden 16 jaar. Ove rigens zal voor het besturen van deze voertuigen geen rijbewijs zijn vereist. Het gewicht van het gehele mo toraggregaat (zonder bedrijfsstof- fen) mag niet meer bedragen dan 10 kg. Door een eenvoudige hand greep zal het mogelijk moeten zijn het motor-aggregaat van het voertuig te ontkoppelen, en in zo danige stand vast te zetten, dat het voertuig als een gewoon rij wiel kan worden voortbewogen. Voorts wordt overwogen voor deze categorie voertuigen op rij wielpaden een maximumsnelheid van 20 km .in te voeren, en tevens het berijden van bepaalde soorten rijwielpaden met gekoppelde mo tor te verbieden. samenwerking op economisch en ander gebied te verbeteren, kun nen er slechts toe bijdragen dat gemakkelijker een oplossing voor de bestaande geschillen wordt ge vonden". In 1949 heeft de handel van Joe go-Slavië met de V. S. die van voor de oorlog ln omvang over troffen, aldus Tito. Hij verwacht, dat de export naar Amerika dit jaar 1.300.000 dinaren zal belopen en dat de import nog groter zal zijn, dank zij de jongste Ameri kaanse lening. „De voornaamste taak van de regering zal de ver sterking en de uitbreiding van de handel met andere landen zijn' aldus Tito. Gebouw van Sowjet-missie in Britse zone bezet. Het West-Duitse nieuwsbureau meldt, dat ambtenaren van de Britse bestuurscommissie de „Sowjet-missie" hebben bezet. De ze missie bestaat sinds het einde van de oorlog. De Britse autori teiten hadden de missie reeds eni ge tijd geobserveerd en gingen tot bezetting over ten vastgesteld was, dat de Russen twee dagen geleden vertrokken en nergens te vinden waren. Eerste wapens Amerikaanse in België. De eerste lading wapenen voor de Atlantische Unie is gisteroch tend te Zeebrugge aan land ge bracht zonder dat zich Incidenten hebben voorgedaan. Ook de Coöperatie tegen aardappelmeel ln het brood. Naar het A.N.P. van de centrale der Nederlandse verbruikscoöpe raties verneemt, wordt het doel van het comité, dat thans actie voert tegen toevoeging van aard appelmeel in het brood, door de verbruikscoöperaties onderschre ven. Twee vliegerspakken en een rubber broek zijn gevonden aan de Zuidkust van Denemarken. Men neemt aan, dat zij afkomstig zijn van de vermiste Amerikaanse „Privateer". Gistermiddag is te Deventer een groot fabrieksgebouw met inhoud grotendeels door brand verwoest. In het gebouw was de Gekadé- meubelfabrlek N.V. van de heer G. Kamp gevestigd. Even na drie uur is op de tweede verdieping in een lakkery brand ontstaan op een tijdstip, dat daar tijdelijk geen personeel aanwezig was. Het vuur greep snel om zich heen en vond direct voedsel in een kleine voor raad lakmateriaal. Al gauw sloe gen de vlammen, aangewakkerd door de felle wind, naar andere fabriekslokalen over, ook naar een afdeling, waar de handelsonder neming „Ruba" haar magazijnen en voorraden van technische en huishoudelijke rubberartikelen had opgeslagen. De twee bovenste verdiepingen van het gebouw werden door de brand verwoest, inbegrepen de voorraden. De „Ruba" verloor de aanwe zige rubberwaren ter waarde van circa f 6000. De fabrleksinhoud was zeer laag verzekerd. Bijzondere toeslag aan gepensionneerden. Nieuw ontwerp in de maak. Op een vraag van het Tweede Kamerlid de heer Beernink (C.H.) betreffende bevordering van een spoedige behandeling van 't wets ontwerp tot verhoging van pen sioenen met een toeslag, heeft de minister van Binnenlandse Zaken geantwoord: dat aan de Koningin machtiging is gevraagd een nieuw ontwerp van wet tot toekenning van een bijzondere toeslag aan de gepensionneerden bij de Raad van State aanhangig te maken. Zo spoedig mogelijk na ont vangst van dit advies zal bedoeld ontwerp de Kamer worden aange boden, onder intrekking van het vorige, door de heer Beernink be doelde wetsontwerp. Van de zijde van de minister zal het mogelijke worden gedaan om te bevorderen, dat het nieuwe wetsontwerp nog vóór het zomerreces ln de Tweede Kamer kan worden behandeld. GARAGEHOUDER OVERLEDEN In de loop van de nacht is de 61-jarige garagehouder B. Vlas winkel uit Zutphen, die met zijn auto in het water van de Hout mankade te Amsterdam reed, overleden. Het doolhof van economische voorschriften. De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming de wet op de economische delicten aanvaard. Zoals bekend en zoals ook de minister van Justitie, de heer Wijers in zijn antwoord op- Een nog niet gepubliceerd portret van H. M. de Koningin, dat gemaakt is tijdens de feestelijkheden ter gelegenheid van het lWh-jarïg huwelijksfeest van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. 1 Mei snipperdag voor het bouwbedrijf. In afwijking van andere publi caties wordt ons medegedeeld, dat Koninginnedag, dit jaar op 1 Mei, door de Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf tot algemene ver plichte snipperdag verklaard is. Ten aanzien van de Nationale Feestdag adviseert de Stichtings- raad van Bestuur Bouwbedrijf alle werkgevers in het bouwbedrijf hun werknemers op 5 Mei na 13.00 uur vrijaf te geven. De vergoeding voor dezé vrije middag geschiedt eveneens door inwisseling van een vacantiebon. Voorzitter van stucadoors- centrale bedeelde zichzelf goed Zes maanden gevangenisstraf eiste de Officier van Justitie gis termorgen voor de Rotterdamse rechtbank tegen de 53-jarige stu- cadoor-aannemer J. A. van M. te Rotterdam. HU werd ervan be schuldigd in 1947, 1948 en 1949 als voorzitter van bestuurs- district van de „Stichting Stuca- doorscentrale Zuid-Holland" een bedrag tussen de f 18.000.en f 24.000.van deze Stichting voor zichzelf te hebben gebruikt. Uitspraak over 14 dagen. ANTWERPSE GANGSTERS doen weer van zich horen. De beide Antwerpse bandieten, die, zoals we gisteren schreven, wisten te ontkomen, hebben giste ren een aanval gedaan op een vrachtrijder in Leuven. De rovers waren in een Franse auto. Met bijna tienduizend francs maakten ze zich uit de voeten. merkte, komt door dit ontwerp lieten weer waar zij thuishoort, Bij de behandeling meende de heer Terpstra (A.R.), dat men zich behoort te beperken in het uitvaardigen van door straf te handhaven voorschriften in eco nomische aangelegenheden. De strafmaat vond hij veelal te zwaar. Voorts bepleitte hij o.a. de belan gen van het personeel, werkzaam bij de tuchtrechtspraak. De heer Donker (Arb.) en ook jkvr Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) gaven instemming met het ontwerp te kennen. De heer Van der Feltz C.H.), was van oordeel, dat het gewijzig de ontwerp nog te veel het karak ter van verbeterde noodwetgeving draagt. Hij had verscheidene be zwaren, maar erkennend, dat de wet ook leiden zal tot verbetering van de verwarde toestand, zou hij zijn stem er niet aan onthouden. De heer N. van den Heuvel (K. V.P.) vroeg o.m. of het mogelijk zou zijn delicten volgens de Wet Autovervoer Personen e.d. alsnog tot economische delicten te ver klaren. Ook vroeg hij of er niet te veel diensten met opsporings bevoegdheid zijn. Voorts wilde hij ingelicht worden over de perspec tieven voor de ambtenaren der tuchtrechtspraak. Mej. Tendeloo (Arb.) kwam op tegen de door de heer Van der Feltz geuite critiek, die h.i. ge staafd moet worden door feiten. Met deze wet zal naar haar oor deel snel en rechtvaardig recht worden bereikt. In zijn antwoord achtte minis ter Wijers het nog van belang, dat de wet eenheid, duidelijkheid en overzichtelijkheid brengt in de In verband met de viering van de jaardag van H. M. Koningin Juliana op Maandag 1 Mei a.s. zal het Zeeuwsch Dagblad die dag niet verschij nen. Directie Zeeuwsch Dagblad. de berechting der economische de- nl. bij de strafrechter. doolhof van economische voor schriften. De strafmaatregelen zullen ook z.i. tot een minimum moeten worden beperkt. Ten aan zien van het personeel der tucht rechtspraak zeide spr., dat wie geschikt is en voor wie er plaats is in de rechterlijke macht, zoveel mogelijk zullen worden geholpen. Maar het is niet gewoon een re kensommetje. Hij merkte o.a. op, dat de wet gelegenheid biedt t.a.t. coördinatie van opsporingsdien sten onder ogen te zien. DE BELGISCHE KABINETSCRISIS. Van Zeeland heeft aan de Prins-Regent een nieuw uitstel ge vraagd teneinde de beslissing van de heden bijeenkomende partij raad van de liberale partij af te wachten. Van Zeeland zou gister middag om drie uur door de Regent ontvangen worden teneinde verslag uit te brengen over zijn laatste besprekingen. Officieus wordt echter gemeld, dat het bezoek van de formateur aan de Regent tot hedenmiddag ls uitgesteld. Het presidium van de Senaat roeping plaats, daar men in de heeft in het bijzijn van de fractie voorzitters besloten de Senaat te gen de volronde week Woensdag bijeen te roepen teneinde het ver zoek van de Katholieke fractie tot bijeenroeping van de verenigde Kamers te behandelen. Deze Se naatszitting zal plaats hebben on afhankelijk van de vraag of voor die datum reeds een regering ge vormd zal zijn. De Katholieke fractie van de Belgische Senaat en van de Ka mer van Afgevaardigden zijn bij eengeroepen voor afzonderlijke bijeenkomsten die hedenmorgen zouden plaatsvinden. Naar verluidt heeft deze bijeen- Op Maandag de driekleur uit! Van de Rijksgebouwen zal in verband met het feit, dat dit jaar de verjaardag van H. M. de Ko ningin op Maandag 1 Mei gevierd wordt, op die dag de vlag worden uitgestoken. (Dus niet op Zondag 30 April). Verwacht mag worden, dat, de particulieren dit voorbeeld zullen volgen, waarbij moge wor den herinnerd aan de bepalingen, omtrent het gebruik van de Ne derlandse vlag, waarop de minis ter van onderwijs destijds de aan dacht vestigde. Een der bepalin gen luidt, dat elke ontplooide vlag bij zonsondergang moet worden binnengehaald. m Katholieke party van mening is, dat ook de Kamer van Afgevaar digden zich afzonderlijk moeten kunnen uitspreken over het ini tiatief der Katholieke Senaats fractie tot het bijeenroepen van de verenigde vergadering. De socialistische fracties van Kamer en Senaat zullen aanstaan de Dinsdag een zitting houden. Scheldebekerwedstrijd te Vlissingen op 15 Juli a.s. Naar wij vernemen heeft het Schelde-bekercomité de directeur der N.V. Kon Mij „De Schelde' te Vlissingen, de heer J. W. Hup- kes, bereid gevonden het voorzit terschap van deze commissie op zich te nemen. Van de Kon. Ned. Zwembond werd toestemming ont vangen om do Schelde-bekerwed- strijd te houden op 15 Juli a.s „Geef mij Abe maqr" Hier nog een achteraangeko- men verkiezingsuitje. Een der kiezers in een gemeente in de kop van Noord-Holland was stelig van mening, dat Abe Lenstra te verkiezen is boven alle candidaten. Dus schreef hij, dwars door de namen op zijn stembiljet, „Abe Lenstra". Volgens de ministers, die heen en weer vliegen naar Indonesië, gaat het daar goed en is er alle reden tot tevredenheid. Maar er zijn anderen, die wat langer in Indonesië waren en die wat verder geweest zyn dan In Djakarta, die dit oppervlakkige optimistische oordeel volstrekt niet onderschrijven. "De Radiorede minister-president. Ter inleiding van de inzame lingsactie van de Stichting 1940 1945 zal minister-president dr W. Drees op 29 April om 20.05 uur over beide zenders een radiotoe spraak houden getiteld: „Wat zijn vjjf jaren vrijheid u waard Zo schrijft b.v. de correspondent van „De Volkskrant" te Soerabaja o.m.: Het is helemaal niet ongewoon in Soerabaja, wanneer ge 's nachts voor uw deur hoort schieten. Het is zelfs een van de meest onge vaarlijke dingen, die men er kan beleven. Dat dieven hun slag slaan is ook niet zo erg; diefstallen van zo'n paar honderd gulden worden nauwelyks meer bij de politie aan gegeven. Vervelender wordt het, wanneer men uw auto steelt en u over die wagen een tijdje later berichten krijgt uit Djokja of hem in Soerabaja ziet rijden met en kele geüniformeerde lieden er in. Maar de werkelijke ellende be gint pas, wanneer u bezoek krijgt van 'n stelletje rampokkers, die al dan niet geüniformeerd maar in ieder geval gewapend, uw hele huis leegsiepen. De Deense consul kreeg laatst nog bezoek. Pikant was daarbij, dat hij even tevoren mede een brief had ondertekend van alle in Soerabaja gevestigde consuls, waarin er bij de Militaire Gouverneur in Oost-Java op werd aangedrongen voor meer veilig heid voor de buitenlanders te zor gen. Er zijn tragi-komische staaltjes van te vertellen, zoals van de man, wiens huis gerampokt werd voor de derde maal terwyi hijzelf in Malang was. Zyn vrouw werd bijna neergeschoten, maar een robust® buurman, kapitein van de K.L., schoot een seconde eerder de rampokker neer. man in Malang werd gebeld, maar kon pas later worden bereikt. Hij was namelijk juist onderweg ge weest naar de politie om aangifte te doen van het feit, dat hem in Malang alles wat hij bij zich had, was ontstolen. En wat- die auto's betreft: er zijn hele dumps van gestolen auto's in Oost-Java. Wanneer men er opmerkzaam op gemaakt is, kan men ze van de grote weg af zien staan. Op een onderneming in de buurt van zo'n dump Gempol- kerep, weet men zeker dat er een van zijn wagens staat. Maar de onderneming heeft hem nog steeds niet terug. Op die onderneming is het ook een merkwaardige boei. Daar slo pen geüniformeerde elementen al les wat los en vast zit, en de em- ployé's staan er bij te kijken, zon der dat zij er iets aan kunnen doen. De spoorstaven worden los gehaald en liggen iangs de weg, de fabrieksinstallatie wordt stel selmatig gesloopt, de dakpannen worden van de huizen gehaald. Af en toe komt er een briefje van de militaire instantie die daar heer en meester is: dat de onderneming spoorstaven of dergelijke kan ko pen: artikelen, die van die onder neming zelf zijnEn dat doet men dan maar weer, omdat de prijs vergeleken met de zwarte prijzen wel eens meevalt. Jammer, zegt men hier, dat de Nederlandse ministers, met drs Hatta en mr Roem, niet naar Gempolkerep zijn geweest bij hun recente bezoek aan Oost-Java en integendeel! hoewel voor een schijnvertoning gewaarschuwd gezellig zjjn gaan borrelen op de grote suikerfabriek Djatiroto, die geheel onbeschadigd is en waar de omstandigheden nn toevallig wèl betrekkelijk gunstig zijn. Men verwacht hier een gewa pende botsing. Zoals de zaken zich nu ontwikkelen, kan het niet doorgaan. Het communisme wint opmerkelijk aan invloed en als er inderdaad een botsing komt, ver wacht men, dat er veel van de voorgeschiedenis duidelijk zal worden. Niet dat het communisme hier 'nu veel aanhangers heeft. Maar de communisten die hier zitten ,zyn in fanatieke kernen samengevat, die een vreemde macht uitoefenen. De Republikeinse civiele auto riteiten doen wat zij kunnen, maar durven hun greep op het volk niet in de waagschaal te stellen. De Nederlanders, die hier zit ten, zyn taai. Het leven is duur, (melk f 2.50 per liter, suiker f 4. per kilo, aardappelen f 1.30 per kilo, blikjes melk f 5.per blikje, sigaretten f2.50 per pakje). De ambtenaren worden uitgeran geerd, de particuliere werknemers zitten voor de moeilijkheid, dat hun delegaties naar Nederland driemaal zoveel kosten ais vroe ger. Daar is de woningnood, die steeds erger wordt, sinds militai ren en Republikeinse ambtenaren de stad overstromen. Daar is de onveiligheid en de onaangename houding, die men soms op de pas- sars en op straat ondervindt". Maar genoeg. Het gaat goed zeggen de Neder landse ministens. Toen de puddingfabriek niet meer floreerde. Li verband met do brand ln de Haarlemse pudding- en voedings- mlddelcnfabriek Gobó en Mete op 21 Januari, die door do brand weer kon worden geblust, voordat in do drukbebouwde omgeving groter onheil werd aangericht, hadden zich gisteren drie personen voor de rechtbank to verantwoorden, verdacht van brandstichting, respectievelijk uitlokking daarvan. De chef van de Inpakafdeling dezer fabriek H. was ten laste gelegd dat hij het vuur had ont stoken; de directeur J. J. G. en zijn echtgenote J.G.-H., zuster van de eerste verdachte, werden verdacht van uitlokking. Het be drijf was financieel aan de grond geraakt en de verzekering zo bleek tijdens de behandeling was kort voor de brand verhoogd tot f 150.000. Bij het onderzoek was gebleken dat er tevoren reeds een poging tot brandstichting was gedaan, dip echter door een der personeelsleden was ontdekt en geblust. Volgens de Officier, mr G. W. F. v. d. Valk Bosman, had de ver dachte H. een uitlating van de vrouw van de directeur „als je de boel nu niet goed ln brand steekt, kan je volgende week wel ear an dere baas zoeken" als een op dracht tot brandstichting opge vat. De Officier hield rekening met het grote gevaar dat de brand voor de belendende percelen had opgeleverd en eiste tegen H., die toegaf een lucifer bü het verpak kingsmateriaal te hebben gehou den, een jaar met aftrek. De ver dediger mr G. H. H. Roeffen, vroeg een psychiatrisch rapport en voerde aan dat zyn cliënt een slap karakter had. Hij bepleitte clementie. De directeur G. bekende, dat hy zelf de brandstichting niet had durven uitvoeren. Hy zeide echter geen enkele pressie op H. te heb ben uitgeoefend. Hij verklaarde op de dag van de brand zelfs nog enkel een vermoeden van de ware toedracht te hebben gehad. De Officier eiste ook tegen deze ver dachte een jaar- gevangenisstraf. In aansluiting op reeds eerder gedane mededelingen maakt de minister van economische zaken bekend, dat do rantsoenering van gas en electriclteit met ingang van 1 Mei a.s. zal worden opge heven. De aandacht wordt er evenwel op gevestigd, dat by de electrische centrales tijdens de uren van hoogste belasting nog geruime tyd een tekort aan productievermo gen zal blijven bestaan. Evenals zulks in de afgelopen winter het geval was, zullen maatregelen tot beperking van het eletriciteitsver- bruik in de spitsuren derhalve ook in de winter van 19501951 nog noodzakelijk zijn. Tegen de vrouw van de directeur eiste mr v. d. Valk Bosman even eens een jaar met aftrek. De uitspraak in deze zaak volgt op 11 Mei. Provinciale C.J.M.V. Zomer dag op 8 Juli a.s. te Domburg. De commissie van voorberei ding is er toe overgegaan om dp datum van de Provinciale Zomer dag, die op 15 Juli te Domburg zou worden gehouden en door de Provinciale cojnmissie van het J.M.V. en de Ring Walcheren ge zamenlijk wordt georganiseerd 'n week te verschuiven, i.v.m. het muziekconcours te Domburg. De Zomerdag zal nu op Zater dag 8 Juli gehouden worden. Ér is een aantrekkelijk programma opgesteld. Bij goed weer zal men op de terreinen bij Westhove bfl- een zijn en later ook op 't strand, Ds H. M. Strating te Goes zal spreken over: „Het vieren van onze Jeugd". Verder zullen er wed strijden én spelen zijn, terwijl ef ook een volksdansdeijionstratip wordt gegeven. Het Chr. Tany- boers- en Pijpereorps „Juliana" verleent haar medewerking en za} met de deelnemers een mars dooi- Domburg maken, terwyl er deS avonds een concert op de muziek7 tent wordt gegeven. In het geval het weer een buitendag onmoge. lijk zou maken is voor een zaaï7 programma gezorgd. Bij slecht weer is men In de Ned. Herv. Kerk en in zaal „Wilhelmina" té Domburg bijeen. Diefstallen te Vlissingen en Middelburg. Een arbeider van de Kon. Mij „De Schelde", zekere B. te Vlis singen, heeft zich schuldig ge- maakt aan diefstal van een partij brons, die op het fabrieksterrein aanwezig was. Het gestolen met taal werd verkocht aan een opko per te Middelburg. De gemeente politie achterhaalde zowel de da der als de opkoper. Zekere L-, die in dienst was bij een landbouwer, maakte zicjï schuldig aan diefstal van f 300, welk bedrag aan zijn werkgever behoorde. De dief had het bedrag zo goed als opgemaakt, toen de Middelburgse politie hem te pak ken kreeg. VROUW VERBRAND. In het St Anthonie-gasthuis te Groningen heeft zich gistermiddag een zeer ernstig ongeval afge speeld. De 85-jarige weduwe Trijntje Alberts, die een petro leumstel van de tafel wilde ne men, struikelde, waardoor het stel omviel en de petroleum over de vloer en haar kleren stroomde. Op haar hulpgeroep kwam een in het gasthuis werkende timmer man toegesneld. Hij kon echter weinig meer uitrichten. De kle ren van het slachtoffer waren reeds verbrand. In zorgwekkende toestand werd het slachtoffer naar het academisch ziekenhuis overgebracht, waar zij is over leden. Sinds Woensdagmorgen 9 uur wordt het Amsterdamse knaapje Klaas van Rees vermist. Het jog is reeds vaker van huis weggelo pen en zocht dan beschutting op zolderschuiten, in bouwwerken of portieken. De „Willem Ba- rendsz is gisteravond in de IJmui- der Noordersluis gearriveerd. Vanochtend zal officieel afscheid genomen worden van kapitein Klaas Visser, die na 45 dienstjaren het bijltje er by neer legt" om op Terschelling van zyn pensioen tje en zyn rust te gaan genieten. Tegen 1 September van dit jaar kan de vestiging te Bergen op Zoom van een 2-jarige school voor a.s. scheepswerktuigkundigen te gemoet worden gezien. Deze school zal aan de Ambachtsschool verbonden worden. Doordat hy struikelde over een touw, sloeg gistermiddag de 33-jarige dek- knecht F. de Boer uit Wormerveer over boord van de dekschuit „Ny- verheid", die Zaandam passeerde op weg naar Amsterdam. De man, die niet kon zwemmen verdronk. Hij laat een vrouw en een kind achter. Voor de eerste maal zullen Zaterdag a.s. jeugddiplo- ma's voor eerste hulp bij ongeluk ken worden uitgèreikt, en wel aan leerlingen van de Rijkskweek school te Hengelo (O.). Op 25 April is het troepenschip „Gene ral Black" uit Priok naar Neder land vertrokken. Aan boord be vinden zich de volgende onderde len der Kon. Landmacht: 5-9 R.I., regiment „Prinses Irene". Te Den Helder zal op 1 Mei ter ge legenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin de eerste grote marine-parade in ons land na de oorlog worden gehouden, Rijkslandbouwconsulentschap uit Schoondijke naar Axel. Per 1 Mei a.s. zal te Axel het Rijkslandbouwconsulentschafi worden gevestigd, zoals wij reeds meldden. Het betreft hier. een ver plaatsing van Schoondyke naar Axel. Dit is thans mogelijk daar de functies Rijkslandbouwconsu- lent en Directeur Rijkslandbouw- winterschool door verschillende personen wordt uitgeoefend. Ook de huisvesting speelt hierbij een belangrijke rol, terwijl O.-Z.- Vlaanderen meer als centrum voor de waarnemingen kan wor den beschouwd. Goese Operettevereniging viert eerste lustrum. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan geeft „De Goese Operet tevereniging" gedurende 3 avon den een uitvoering van de Ameri kaanse operette „The Desert Song" (Het lied der woestijn). Gisteravond vond in het Schut tershof te Goes de eerste zeer ver zorgde uitvoering plaats o.l.v. Jan Kousemaker. Vooraf heette de voorzitter der vereniging, de heer M. Moermond, in het bijzonder het college vaij B. en W. welkom en bracht hij dé initiatiefnemers tot de oprichting hulde. In de vijf jaar van haar bestaan heeft de vereniging 31 uitvoeringen gegeven van vijf stukken. Première van „De dijk is dicht" uitgesteld. De première van de Nederland se film „De dijk is dicht" zal aan het eind van de komende zomer plaats vinden. Deze speelfilm is thans gereed, doch de directie van Polygoon-Profilti vindt het film seizoen reeds te ver gevorderd om er thans nog mee voor de dag te komen. „De dyk is dicht" speelt, zoals bekend, aan het einde van de be zetting, toen de strijd tegen de Duitsers het felste was en Wal cheren werd overstroomd en voorts tijdens de herwinning vart de tuin van Zeeland. Vele inwo ners en inwoonsters van West- kapelle spelen er in mee. Pijpereorps „Juliana" bezoekt „Zonneveld" te Oostkapelle. Ter gelegenheid van de C.J.M.V. Zomerdag te Domburg zal het Chr. Tamboers- en Pijperscorps Juliana" te Middelburg op 8 Juli in de namiddag een concert geven voor de patiëntjes van het Zee hospitium „Zonneveld" te Oost kapelle. DE BILT ZEGT: Het wordt Iets minder koud. Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Meest matige, tijdelijk vrij krachtige wind uit Westelijke richtingen. Iets minder koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1