Mensen verlossen uit benarde situaties. wêïTj Museum voor aanschouwelijk onderwijs. Kreymborg Commissies en werkgroepen voor de Zeeuwse tentoonstelling in Gent. IT-J EL Kapitein iweskill uit Piiiiaüeltia bad bet moeilijk. De bocht in de weg Hier kan de klas „een les halen". Vier millioen Duitsers gedood één van onze WAARBORG-costuumsi ytfeldadig^londerbaarliji. LAXEER-AKKERTJES NIEUWE van VAN BERGEN, Van Bergen woi dt soldaat. KORTE BERICHTEN Conflict over de Westduitse wet op inkomstenbelasting voorkomen. Wat brengt de Radio? Wie niet horen wil, moet... zweven. Gemeenteraad. .iderdag 27 April 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 4 SPECIALE REDDINGSBRIGADE. Het was ongewoon heet geweest die dag en het kan heet zijn in Philadelfia maar kapitein Joseph E. Meskill van de stedelijke brandweer had er die avond toch meer last van dan de andere aanwezigen in de zaal. Hij moest nl. voor de leden van het Comité voor de (stedelijke) Veiligheid een lezing houden over zjjn werk. Kapitein Meskill is namelijk commandant van een speciaal on derdeel van de brandweer in Philadelfia, hij voert het bevel over de Reddingsbrigade No. 1. Deze reddingsbrigade heeft tot taak om uitkomst te brengen wanneer ieder ander geen raad meer weet. En nu moest kapitein Meskill, die dag in dag uit voor hete vuren komt te staan, dan iets vertellen over zjjn werk. ïljj vond het de moeilijkste taak die hij ooit had moeten volbrengen. Om in het algemeen iets over zijn werk te vertellen zou niet zo moeilijk zijn geweest. De voor beelden lagen voor het grijpen. Kortweg zou men hier het werk van de Brigade kunnen formule ren als „in alle mogelijke en on mogelijke situaties". En hij zou dan kunnen vertellen dat de Bri gade te hulp schiet wanneer door een fout in het systeem van rook kanalen een woning, huizenblok, fabriek of gehele woonwijk be dreigd wordt, en dat de Brigade dan hulp biedt aan de bewuste lozen, eventueel met behulp van zuurstofapparaten vervol gens het lek in de leiding opspoort of repareert. Of hij zou het kun nen hebben over die schoorsteen veger, die zich met een soort lift in de fabriekspijp liet zakken en daar zo vast kwam te zitten, dat hij niet voor en niet achteruit kon. Ook hij werd gered. Of anders over de baby, die plotseling zo raar deed en blauw werd en door de Brigade naar het ziekenhuis werd gebracht. En zo zou hij door kunnen gaan. Voor dit gezelschap kwam het er echter op aan om met enkele eenvoudige gegevens aan te tonen het belang van de reddingsbrigade en de noodzaak van beroepsmensen. HET IDEALE VOORBEELD. Kapitein Meskill kwam klaar met zijn lezing en ging terug naar het hoofdbureau. Op hetzelfde moment keerde de brigade terug van een karweitje. En, hoe kon het zo treffen, dit was nu precies een karwei geweest dat gegolden kon hebben als het ideale voor beeld. Twee arbeiders hadden een tankwagen met transformatie olie moeten leegmaken; transfor matie-olie nu is een heel lastige vloeistof, waarboven dikwijls ge vaarlijke gassen ontstaan. De olie was bijna uit de wagen gehaald, er stond nog maar enkele centi meters vloeistof in de tank en dus klom één van de arbeiders naar binnen om de wagon schoon te maken. Het was een hete dag ge weest en op het spoorwegemplace ment was net nauwelijks „koeler" dan in de Rode Zee; binnen in de wagon was het door de hitte en de ontwikkelde gassen niet om uit te houden. De arbeider werd bleek en viel met zijn gezicht in de olie. Zijn collega riep om hulp en stak zelf de handen uit de mouw. Had hij het maar niet gedaan, want nu leverde hij het bewijs dat Meskill had kunnen demonstreren, nl. dat alleen beroepsmensen dergelijke karweitjes moeten opknappen, hij geraakte bewusteloos en kwam naast zijn maat te liggen. In de nabijheid lag een boot van de brandweer en daar werd nu om hulp gevraagd. De eerste brand weerman ging in de wagon zonder zijn gasmasker op te zetten. Toen lagen er drie in de olie, die nog hoog genoeg in de wagon stond dat een gevallen man er in kon verdrinken. De tweede zette een gasmasker op, echter het was er een van het verkeerde soort en zo kwam het dat hij bij de zo lang zamerhand grote hoop kwam te liggen. Eindelijk kwam de Brigade, die pas toen gewaarschuwd was, op het appèl. Die beschikt wel over de goede soort maskers. Echter, daar had men weinig aan. Het masker was nl. zo groot dat men er niet mee door het mangat naar binnen kon! Nu kwam het er dus op aan om op ongewone wijze een goed resul taat te bereiken. Dit gebeurde ook. Eén van de mannen maakte een lasso, terwijl een andere uit de wagen een heel eenvoudig werktuig: een plafondhaak, die gebruikt wordt bij branden om er stukken plafond en stucadoors- werk mee neer te halen. Nu werd deze haak gebruikt om er mensen mee op te vissen. Wanneer de reddingsman beet had en een arm of een been omhoog trok, dan liet zijn collega er de lus van de lasso over glijden en zo werden alle vier mannen uit de tank opgevist. Het ging wel wat raar, soms kwamen ze er achterste voor uit, maar ze FEUILLETON door TO VAN THIEL. 66) Ally beleeft de mooiste tijd van haar leven. Zo stiekumweg maakt ze al eens een of ander dingetje voor haar uitzet; ze houdt haar lessen geregeld bij schrijft dikke brieven aan Har. wipt af en toe eens naar Mee- dorp om te zien of de „zeun" groeit en ze is één der steun pilaren van de meisjesvereni ging. Ze mist Else erg en hoe ze ook haar best doet, met geen van de andere meisjes kan ze meer zo'n innige vriendschap sluiten. De brieven yit Amster dam zijn altijd erg interessant. Ze kan zo moederlijk lief vertel len over de kleintjes, die in haar een moeder zien en met al hun zorgjes bij haar komen. Het werk voldoet haar bizonder, ze heeft in dit halfjaar al promotie gemaakt en is nu de rechterhand van de directrice. „Je wordt vast nog eens hoofd van het zaakje", heeft Ally al geprofeteerd. Van Loekie heeft .e ook geen last meer. Die is, in tegenstel ling met wat iedereen dacht, kwamen er uit. En daar ging het om. Een maal in de vrije lucht en met ademhalingsapparaten behan deld, kwamen ze al gauw weer bij. BREEKIJZER EN PENNEMES. Een ander voorbeeld? Een truck was in botsing gekomen op een onbewaakte overweg in Amerika zijn de meeste overwe gen onbewaakt, met de loco motief van een Diesel. De botsing was zo hevig, dat de Brigade, toen zij te hulp snelde, alleen maar uit het feit dat er nog achterwielen waren, kon afleiden dat er een truck geweest was. Binnen in deze chaos bevond zich een man die, volgens alle „regels der kunst", dood of ster vende moest zijn. Echter, men kon nooit weten, en dus ging de Briga de met bekwame spoed aan het werk. De zitplaats van de be stuurder was nauwelijks als zo danig herkenbaar en lag onderste boven. De bodem was nu dus het dak voor de chauffeur geworden. Hij was er nog heel goed afgeko men, hij had alleen maar een ge broken been, maar de enige ma nier om dat aan de weet te ko men, was hem zo snel mogelijk uit zijn benarde positie te bevrijden. Op één plaats zagen de mannen van Meskill kans zich door de ra vage heen te wringen en de man in het gezicht te kijken. Echter, ze konden hem niet bevrijden. Met zijn ene been, in de hoogte ge wrongen, zat hij vast onder een stuk metaal van de locomotief. De ondercommandant kroop toen tussen de wielen van de locomo tief en begon met behulp van de zwaarste breekijzers en cricks de locomotief op te vijzelen. Zo kreeg hij een tunnel, waardoor een man naar binnen kon kruipen. Toen zagen zij dat de chauffeur met de zool van zijn schoen tussen een stuk metaal an de grond gekneld zat. Die zool werd daarop met een pennemesjè verwijderd en pas toen konden zij de chauffeur be vrijden. UNICUM IN DE HOFSTAD. „In deze opzet is het museum voor het onderwjjs in Den Haag, het enige in Nederland, ja het enige in West-Europa", vertelde de directeur van het museum voor het onderwijs, dr J. W. B. van der Stighel die vervolgens uitlegde, dat dit museum geheel verschilt van de zogenaamde schoolmusea, die men in Amsterdam, Zwolle en an dere steden in Nederland vindt. Bijna een halve eeuw geleden opperde de paedagoog Jan Ligt- hart het plan een museum in te richten voor kinderen, waar „aan schouwelijk onderwijs" gegeven zou kunnen worden. „Laat, wan neer over een of ander onderwerp wordt gesproken er ook iets van aan de kinderen zien", zei hij. En zo werd op een zolder, ergens in de Haagse binnenstad, de grond slag gelegd voor het „Museum voor het onderwijs", hier werd het eerste materiaal voor het geven van aanschouwelijk onderwijs bij een gebracht. Na korte tijd werd de zolder te klein en na wat heen en weer getrek, kreeg men de be schikking over het grote gebouw, waarin thans,* in dertien zalen, klassikaal onderwijs gegeven kan worden. EEN LES HALEN. Na de Paasvacantie opende het museum weder de deuren voor de klassen van enkele scholen, die daar, onder leiding van hun onder wijzer, een les kwamen volgen, te geven door een der aan het mu seum verbonden leerkrachten. Vele scholen immers ontbreekt het aan het benodigde materiaal en het museum voor het onderwijs heeft in de loop der jaren de be schikking gekregen over een uit gebreide collectie, die practisch ieder gebied van het leerprogram ma bestrijkt. Aangezien een vijfde klas lage- zonder pracht of praal getrouwd, en met haar man uit Europa verdwenen. 't Loopt nu tegen de Kerst. Ally gaat de feestdagen in Amersfoort doorbrengen en met Oud en Nieuw is dan Har hun gast. Juffrouw Eysselstyn heeft de vriendschap met moeder aan gehouden en logeert nu in Waalstad. De eerste nacht in Amersfoort ligt Ally lang wakker. Ze voelt zich door de vreemde dingen, die er vanavond gebeurd zijn, helemaal uit het lood geslagen. Vanmiddag had ze Har op het perron in Utrecht ontmoet. Het weerzien was heerlijk geweest. Ze hadden prettig samen ge winkeld, ergens thee gedronken en waren toen met de trein van even vijf uur naar huis gegaan. Mevrouw Elshout had haar vriendelijk ontvangen, maar het is net of ze altijd door een ge heimzinnig waas omsloten is; nooit zal Ally de weg tot dat hart kunnen vinden, maar toch voelde ze, dat de goede verhou ding, ook met Harry, hier ge heel zoek was. Nu ligt ze over dat alles te piekeren en kan maar niet in slaap komen. Hoe zullen ze hier met elkaar in zo'n beklemmende sfeer Kerstfeest kunnen vieren? re school met aardrijkskunde juist was gekomen aan Suriname, nam, na ruggespraak met de directeur van het museum, de onderwijzer van deze klas zijn jongens mee naar het museum en zat ook hij zelf in een der banken mee te luisteren naar de les, die met be hulp van wereldbol, lichtbeelden en allerlei Surinaamse voorwer pen door een der heren van het museum gegeven werd. Aangepast aan het leerplan van de school komen zo dagelijks ver schillende klassen „een les halen". GROTE SUCCESSEN. De cijfers wijzen uit, dat het museum hiermede grote successen heeft weten te boeken. In 1949 immers noteerde het 153.377 be zoekers, waarvan 98.919 leerlin gen en 3490 geleiders. Er waren 19418 betalende bezoekers, die het museum uitsluitend komen be zichtigen. 17157 leden van ver enigingen in groepsverband lieten er zich rondleiden, en 14.393 an dere bezoekers, voornamelijk stu denten, medici en biologen brach ten er uit hoofde van hun studie uren zoek. Thans, nu het nieuwe jaar pas begonnen is, heeft het museum voor het onderwijs reeds 2965 aan vragen binnengekregen voor het houden van lessen in klassever- band. in de tweede wereldoorlog. Volgens ramingen van de Fran se diensten, die belast zijn met het ordenen van het centrale kaartsysteem van de Wehrmacht, zijn vier millioen Duitse soldaten in de tweede wereldoorlog gesneu veld of in gevangenschap over leden. Dit cijfer omvat 1.400.000 sterf gevallen, die genoteerd werden door de Duitse autoriteiten tot be gin 1945, en ongeveer 1.100.000 latere sterfgevallen, die zijn vast gesteld door Amerikaanse dien sten en vervolgens door Franse diensten door middel van genoemd kaartsysteem. Verder omvat het bijna anderhalf millioen man, die door de Duitse autoriteiten als vermist zijn opgegeven, na het on derzoek, dat zij in West-Duitsland hebben ingesteld. tlngez. mededeling advert.) De sneeuwval in de Betuwe. De bevruchting van de verschil lende in bloei staande fruitbomen in de Betuwe wordt door het kou de weer der laatste dagen aan merkelijk belemmerd. De sneeuw val heeft volgens deskundigen, zo ver bekend, in de Betuwe vrijwel nog geen nadelige gevolgen gehad. Zeer belangrijk zijn de weersom standigheden van de komende da gen. Als de nachtvorst uitblijft be hoeft er nog niets te worden ge vreesd. in fijne kamgarens, k cheviots, bruin, blauw en grijs, diverse prijzen van f84.- tot f 144.- 25 zaken in Nederland. mededeling advert.) werken tegen verstopping I De wereldscheepsbouw. Nederland slaat een goed figuu Volgens opgave van Lloydt register bedroeg de op 31 Maarl j.l. in Engeland en Noord-Ier- land in aanbouw zijnde scheeps- tonnage 1.895.219 b.r.t. en wat in andere landen (behalve Duitsland, de Sowjet-Unie en China) 2.789.455 b.r.t. in aan bouw. De in Engeland in aan bouw zijnde tonnage is 98.972 b.r.t. kleiner dan aan het einde van het vorige kwartaal en 348.000 b.r.ti kleiner dan het hoogtepunt van Juni 1948. De in aanbouw zijnde tónna ges in enkele belangrijke scheeps bouwenden zijn*. Frankrijk 473.573, de Verenigde Staten 441.640, Japan 390.036, Neder land 314.752, Zweden 310.702 Italië 246.722, Denemarke 128.239 en Spanje 114.387 b.r.t. Nieuwe Amerikaanse anti tank- en luchtafweerwapen: De V. S. zijn bezig met hel ontwikkelen van een anti-tank wapen van een radicaal nieuw type, dat wellicht de aard van de oorlogvoering met tanks ge heel zal veranderen, aldus heeft generaal Collins, chef-staf van het Amerikaanse leger, ver klaard. Enige van de „meest opmer kenswaardige" ontwikkelingen wat betreft naoorlogse wapens liggen op het gebied van de ver dediging tegen luchtaanvallen, aldus de generaal. Onder meer waren gemaakt nieuwe raketten, „betrekkelijk goedkoop", die „naar wij vertrouwen, in staat zullen zijn vliegtuigen op hoog ten boven 19.000 meter te ver nietigen". Generaal Collins verklaarde, dat het Amerikaanse leger in het algemeen is uitgerust met wa pens uit de tweede wereldoor log. Die eenheden echter, zoals luchtlandingstroepen, zijn ge reed om met moderne wapens waar ook ter wereld te vechten. President Arpad Szakasits van Hongarije, die in de zomer van 1948 zijn functie aanvaardde, is om gezondheidsredenen afgetre den. Sandor Ronai is zijn opvolger. Ze krijgt het zo benauwd. Op eens beseft ze, dat ze niet bij de anderen de schuld moet zoe ken van deze ellende. Zij heeft zelf schuld, heel veel schuld. Heeft zij wel dicht bij God ge leefd en iedere dag weer gebe den en gestreden voor en met Har, zoals ze in het begin hem en haarzelf beloofd heeft? Heeft ze er maar niet op los geleefd als ze bij Har was en altijd maar weer willen gemeten in- plaats van verstandig met hem te praten en zijn innerlijk te le ren kennen? Ze heeft telkens weer in haar leven zich hele maal gehecht aan de mens; eerst helemaal aan Kees, nu aan Har. Zij waren het een en het al. En opeens schieten haar woorden uit een preek te binnen: „God is een jaloers God. Als Hij niet de eerste plaats inneemt in uw le ven, maar hij ziet een afgod op Zijn troon, dan slaat Hij die ter neer. Dat doet pijn. Kom dan niet in opstand, want het is een Vaderhand die slaat. Het is tot uw behoud en ge zult het na de zen verstaan" Haar handen sluiten zich als vanzelf en langzaam, eerst nog afgebroken en aarzelend, vertelt ze alles aan God. „O vergeef me, help me, laat Gij toch de Hoog ste zijn in mijn leven, anders zal het toch altijd weer verkeerd gaan. Houd Gij Har vast en geef dat wij bij elkaar mogen blij ven". Dan valt ze getroost in slaap. HOOFDSTUK 16. Nu Ally de situatie in den huize ElShout weet, doet ze erg haar best om veel voor Har's moeder te zijn. Ze helpt haar mee om alles voor de feestdagen in orde te maken, babbelt onder hand maar raak en het lukt haar zelfs af en toe een lachje op het bedrukte gezicht te krijgen. Ze heeft telkens de neiging om met haar over Har te praten, maar op het juiste ogenblik deinst ze er voor terug. En toch, wie zou hem beter kennen dan zijn moe der? Har is de laatste dagen een beetje teruggetrokken. Telkens probeert ze weer een ernstig ge sprek met hem. Soms gaat hij er even op in, maar dan plotseling zegt hij: „Daar praten we later wel eens over. Laten we nou toch genieten die paar dagen dat we bij elkaar zijn". Iedere avond zijn ze uit. Ze gaan naar een concert, bezoeken kennissen en overmorgen is het al Kerst. Langzamerhand komt er iels meer vertrouwelijkheid tussen mevrouw Elshout en Ally. (Wordt vervolgd.) 39. Japie haalde een reistas van" zijn rug en gaf hem aan Van Bergen. „Van je vrouw, Van Bergen!" Ze gingen naar een rustig plekje bulten de stad en daar begon Van Bergen de reiszak uit te pakken: een zak tabak, een doos sigaren, een koek, repen chocolade en nog meer kleinigheden. „Grietje ls een beste vrouw, Japie! Kijk, deze reep chocolade ls voor jou. Zeg Japie, ga je nu dadelijk terug naar Dertienhuizen? Of blijf je hier logeren?" „Ik wil graag hier blijven", zei Japie. „Kan ik niet ln de kazerne slapen? 40. Ze keerden terug naar de kazerne. En Ja pie was dadelijk goeie vrienden met de andera soldaten. Ze vonden hem een leuk ventje. „Ik wil ook soldaat worden", zei Japie. „Daar heb je gelijk aan", zei één van de sol daten. „Je bent nog wel wat erg jong, maar als je de kapitein vraagt, dan mag Je het vast wel". „Waar woont de kapitein?" vroeg Japie. Ze wezen hem het bureau van kapitein De Roos en Japie stapte er onverschrokken op af. Gisteren meldden we reeds uit voerig bijzonderheden over de Zeeuwse culturele tentoonstelling in Gent van 921 October a.s. Hieronder volgen thans de na men van de leden der diverse commissies en werkgroepen. In de kerncommissie hebben zitting de heren mr dr A. J. J. M. Mes, Heinkenszand; jhr mr T. A. J. W. Schorer, M'burg; H. Pie- ters, M'burg; A. M. W. J. Ham- macher, Otterlo; J. Ph. Koene, M'burg; ir J. D. Dorst, Goes; C. Lijnzaad, Vlissingen. Taak dezer commissie is: coör dinatie, secretariaat en geldelijk beheer. Organisatie-commissieir J. D. Dorst, C. Lijnzaad, H. Pieters, A. G. Wagenveld, M'burg, A. de Kam Jr, Grijpskerke. Taak der commissie: technische aangelegenheden: transport, op bouw tentoonstelling enz. Werkgroepen. Beeldende kunst: A. M. W. J. Hammacher, H. Pieters, jhr mr T. A. J. W. Schorer, L. J. Bol, Dordrecht. Muziek: Ed. Flipse, R'dam; mr dr A. J. J. M. Mes, dr M. Schreu- der, Vlissingen, C. A. Blok, Ka- pelle. Historie en literatuur: H. Pie- ter, mevr. E. J. v. d. Broecke— de Man, Aardenburg, mej. dr H. C. M. Ghijsen, Domburg, drs L. Lockefeer, Hulst, dr P. J. Meer- tens, A'dam, dr J. J. Westendorp Boerma, Z'zee, L. W. de Bree, Vlissingen, dr P. H. Ritter Jr, Utrecht. Folklore en klederdrachten: H. Pieters, jkvr. S. Collot d'Escury, Kloosterzande, mevr. DorstVos, Goes; mevr. Gelukde Jonge, We- meldinge, J. de Bree, G. Houte kamer, Goes, W. Roukens, Arn hem, C. Schijve, Oostburg. Stedebouw, architectuur en Ungez mededeling, advert.) Het Westduitse ministerie heeft een wetsontwerp besproken tot herziening van het Westduitse douanestelsel met het oog op mo gelijke toetreding tot een Euro pese douane-unie. Lester Pearson, Canadees mi nister van buitenlandse zaken, heeft voorgesteld, dat de weste lijke mogendheden een bureau zullen oprichten, dat de propagan da van de Kominform moet be antwoorden. De vijf Roemenen, van wie vier voormalige employé's van de En gelse en Amerikaanse pers- en voorlichtingsdiensten, die beschul digd zijn van hoogverraad en spi- onnage en door de militaire recht bank te Boekarest berecht wor den, hebben alles bekend. De Indiase premier, Pandit Ne- hroe, is gisteren naar Karatsji vertrokken voor een tweedaags bezoek op uitnodiging van de pre mier van Pakistan. President Soekawati heeft Dinsdagochtend het ontslag van het kabinet—Diapari te Makassar aanvaard en de aftredende minis ters verzocht, hun werkzaamhe den voort te zetten tot een nieuw kabinet zal zijn gevormd. Volgens een mededeling van de minister van voorlichting der RIS. Mononoetoe, zal aan de Britse autoriteiten het verzoek tot uit levering van Westerling binnen enkele dagen worden ingediend. Een verwilderde of ontsnapte bever werd door de heer B. Kui pers te Makkum ontdekt. De hond van de heer Kuipers raakte met de bever, een zeer fors exemplaar, in een gevecht op leven en dood, dat eindigde in een overwinning van de hond. Het eerste schip met militaire uitrusting voor Nederland bevindt zich reeds op volle zee. Dit Ame rikaanse schip wordt midden of eind volgende week in Nederland verwacht. Gisternacht is ingebroken bij de afdeling sociale zaken van de R.I.S. op de Gevers Deynootweg te Scheveningen. De brandkast is opengescheurd. Ongeveer f 4000. is ontvreemd. landschap: jhr mr T. A. J. W. Schorer, A. J. Argelo, Z'zee, C. P. Broerse, Amstelveen, M. D. A. Glerum, M'burg,ir P. J. 't Hooft, Goes, ir H. de Lussanet de la Sablonière, M'burg, ir M, de Vink, Koudekerke. Onderwijs: drs J. J. P. Boeze- raan, Hulst, dr K. Huizenga, Mid delburg, A. de Jonge, M'burg, A, A. Leenhouts, M'burg, ir J. Ver steeg, Goes. Voorlichting: G. Ballintijn, Mid delburg, mevr. E. J. van den Broe ckede Man, ir J. D. Dorst, mr J. Moolenburgh, M'burg, H. Pie ters, jhr mr T. A. J. W. Schorer, drs M. C. Verburg, M'burg, ir M. de Vink. Alle hierboven genoemde perso nen hebben ook zitting in het co mité van voorbereiding. De crisis, die het bestaan van de regering-Adenauer bedreigde, als gevolg van het voorlopige veto der geallieerden over de West duitse wet op de inkomstenbelas ting, is voorkomen. De Westduitse minister van financiën heeft vol gens gewoonlijk betrouwbare bron er de geallieerden van weten te overtuigen, dat het vertrouwen in de Westduitse mark bij de Duit sers zou verdwijnen, wanneer zij, zoals de plaatsvervangende Ame rikaanse Hoge Commissaris wens te, gedwongen zouden worden in te tekenen op een regeringslening. Zij hebben volgens de minister reeds twee malen de ervaring op gedaan, dat dergelijke obligaties waardeloos werden. Verder moest de inkomstenbelasting volgens de minister verlaagd worden ter sti mulering van het bedrijfsleven. Op grond van de nieuwe wet zullen de aanslagen voor de inkomstenbe lasting door de belastingautoritei ten worden vastgesteld, in plaats van, als totdusverre, volgens aan giften van de belastingplichtigen. Tevens werd door de West-Duitse minister van financiën aangevoerd dat de geallieerde raming van de inkomsten die volgens de nieuwe wet verloren zouden gaan, te hoog is, daar geen rekening werd ge houden met de voorzieningen voor een meer efficiente belasting inning en met de toeneming der belastingontvangsten door de re geringsmaatregelen tot bevorde ring van de werkgelegenheid. Kinderbijslag aan gepensionneerden? Het Tweede Kamerlid de heer Stapelkamp (A.R.), heeft aan de minister van binnenlandse zaken de volgende vraag schriftelijk ge steld Kan de minister, wiens ambts voorganger in de vergadering der Tweede Kamer van 15 Maart '49 verklaarde, „dat in een zeer ver gaande staat van voorbereiding is een wetsontwerp, waarbij aan ge pensionneerden, die 't meest be hoefte hebben aan verhoging van inkomen, dat zijn zij, die minder jarige kinderen hebben, een kin derbijslag zal worden verleend", mededelen hoe het met betrekking tot deze zaak thans staat en kan de indiening van een wetsontwerp als hierbedoeld spoedig tegemoet worden gezien? Vrijdag 28 April 1950. HILV. I (402 M.): KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Water standen. 9.35 Schoolradio. 9.45 Gram. 10.30 Pianorecital. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Amusements orkest en solisten. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunch concert. 13.45 Orgelspel. 14.00 Ge varieerd programma. 14.45 Ka merkoor. 15.00 Schoolradio. 15.30 Amusementsorkest. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Promena deorkest en solisten. 18.20 Piano duo. 18.50 Gram. of actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitz. 19.35 Brabants halfuur. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man, 20.12 Omroepkoor, orkest en solis ten. 21.45 Causerie. 22.00 Concert. 22.45 Causerie. 3.00 Nieuws. 3.15 24.00 Gram. HILV. II (298 M.): VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8 50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. VPRO 10.00 .Thuis", causer^ 10.05 Morgenwijding. VARA 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Sopraan en piano. 11.05 Voor dracht. 11.25 Orgelspel. AVRO 12.00 Lichte muziek. 12.33 Sport- OUDELANDE. Riolerings- en stratenplan zal in gedeelten uitgevoerd worden. In de laatstgehouden raads vergadering kwam in behande ling een gewijzigd en vereen voudigd riolerings- en straten plan, welk plan uitvoerig werd toegelicht door de heer Valk, directeur van de Centr. Dienst Bevelanden. Na een ruime ge- dachtenwisseling werd de heer Valk opgedragen het plan uit te werken en een kostenbegroting op te maken. Gezien de finan ciële consequenties zal dan zo mogelijk het plan gedeeltelijk worden uitgevoerd, te weten: vernieuwing bestrating Dorps- en Doelstraat, bestraten Achter weg an Slikgatseweg tot aan de spoorlijn, riolering Achterwegen Slikgatseweg tot aan de spoor lijn, riolering Achterweg en Doelstraat. Besloten werd de woning voor het hoofd van de landbouw school, waarvoor 350 M3. bouw volume is toegewezen, te bou wen op het aangekochte bouw terrein eind Doelstraat. De land bouwschool zal voorlopig wor den ondergebracht in een leeg leslokaal der bijz. school; de kosten van inrichting zullen voor 50 pet. voor rekening der gemeente worden genomen. Aan de bewoners van de percelen B 17 en B 63 zal een bijdrage worden verleend in de kosten van electrificatie van hun per celen. Vastgesteld werden een tweetal besluiten tot wijziging der begroting 1949 en 1950. Af gewezen werd een verzoek om subsidie voor het Gehrels-zang- onderwijs t.b.v. de lagere scho len. Ook over het 2e kwartaal 1950 zal aan het gemeenteper- soneel een loonsverhoging ad 5 pet. worden verleend. Bij de rondvraag werd nog maals aangedrongen op het aan brengen van hekwerk aan het portaal der openbare school, aangezien dit vaak wordt mis bruikt; ook de politie zal hier op attent gemaakt worden. Besloten werd nog de kwestie afbraak of herbouw van het vishok op nieuw aanhangig te maken. praatje. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws 13 15 Lichte muziek. 14.00 Voor de vróuw. 14.20 Pianovoordracht. 14.55 Boekbespreking. 15.15 Muzi kale causerie. VARA 16.00 Film programma. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Kwartet. 17.20 muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Fe licitaties. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.00 „Denk om de bocht". 19-15 Orgel en zang. VP RO 19.30 „De geschiedenis der Hollandse gemeente in Londen", causerie. 19.45 „Radiokrabbel". 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. 20.15 Pianovoordracht. 20.35 „Mens onder mensen", causerie. VARA 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 „De Ducdalf". 22.00 Buiten lands weekoverzicht. 22.15 Gram. VPRO 22.40 Causerie. 2.45 Avond wijding. VARA 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gram.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 4