Eén zetel verloren Communisten en V. V. D., één wonnen P. v. d. A. en Middenstandsparty. zetel Eilanden der Zuid-Molukken maken zich los van Republiek. NIEUWS A.R., C.H.U. en S.G.P. handhaafden zich. De uitslag. Wie in de Zeeuwse Staten zitting zullen neinen. Antwerpse gangsterbende practised opgerold. Sigaretten-dropping boven Paleis Soestdijk. Geen zetel voor Ueref. Politiek Verbond. Onafhaokeiykheids-bewepig wordt door K.N.I.L.-troepen gesteund. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Zeeuwen kozen 42 leden der Provinciale Staten. Totaaluitslag in de Provincie Zeeland. Leider is 22 jaar. Op verjaardag van H. M. de Koningin. Auto te water, garagehouder ternauwernood gered. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; .Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vloos wijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1846 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 27 APRIL 1850 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur.' JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Dg J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J, Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.17 u., onder 19.59 u., Maan op 14.59 u., onder 4.00 u. Hoogwater op Vrijdag 28 April: Vlissingen: 11.07 u. 1.52 m„ 23.28 u., 1.43 m. Terneuzen: 11.34 u. 1.73 m., 23.58 u. 1.65 m. Wemeldinge: 12.28 u. 1.48 m., u. m. Zierikzee: 12.14 u. 1.31 m., u. m. De verkiezingen voor de Provinciale Staten zyn gisteren in het gehele land gehouden. Ook de Zeeuwen trokken ter stembus, ondanks de regen, die op vele uren van de dag neerstriemde op hen, die hun stemplicht gingen vervullen in de 101 Zeeuwse plaatsen. Wanneer wy de uitslag van deze verkiezingen beschouwen, dan moeten wy constateren, dat, in 't algemeen gesproken, de veranderingen, die zicli tengevolge van de „wil der kiezers" in de samen stelling van de Zeeuwse Staten hebben voorgedaan, konden worden verwacht. Het meest springt in het oog, dat de communisten één zetel ver loren, hun enige, zodat de Zeeuw se Statenleden de heer U. Kre- mers niet meer in hun kring zul len ontmoeten. Een verlies is dit overigens niet. Missen zal men hem evenmin, want hij liet nogal eens verstek gaan. Dat de zetel van de communis ten naar de Partij van de Arbeid zou gaan, lag voor de hand. On danks de herhaalde vertogen van die zijde, dat er een principieel verschil bestaat tussen C.P.N. en P.v.d.A., blijkt, dat zij, die hun heil liever niet meer bij de com munisten zoeken, het wat „roser' willen aanleggen en dus de over stap naar de P.v.d.A. nemen. De Katholieke Volkspartij hand haafde haar zeteltal op negen. Ongetwijfeld zal zij schade heb ben ondervonden van de lijst- Blommaert uit de kieskring Huist, maar die kon niet tot uitdrukking komen, aangezien deze lijst ook de vorige maal was ingediend. Evenmin als toen nu met enig re sultaat. A.R., CAI. EN S.G.P. De Chr. Hist. Unie, de A.R. par tij en de S.G.P. konden zich ook handhaven, resp. met acht, zes en vier zetels. Hieruit mag worden geconcludeerd, dat deze partijen zich hebben geconsolideerd. Wat de A.R. partij betreft moet wor den opgemerkt, dat deze zich te gen sommiger verwachting in heeft kunnen handhaven. Zij acht ten het nl. niet uitgesloten, dat de A.R. één zetel in de Staten zou verliezen, doordat 'n aantal vroe-' gere A.R.-stemmers nu hun stem Wanneer wij liet geheel van de gisteren gehouden verkiezingen voor de Prov. Staten overzien voor de bijzonderheden verwijzen wij naar de cijfers elders in dit nummer dan kan allereerst worden geconstateerd, dat de communisten wel niet vernieti gend zijn verslagen, maar dat zij toch wel zware klappen hadden te incasseren. In totaal hebben de Moskovie- ten niet minder dan 25 zetels ver speeld. Deze partij, wij constate ren het met vreugde is dus meer dan gehalveerd. Het merkwaardige hierbij is, dat van deze rode lawine de P.v. d.A. slechts matig heeft gepro fiteerd. Deze partij heeft toch ondanks de zware communistische verlie zen, slechts één zetel gewonnen. Waar men kan aannemen, dat de verloren gegane communis tische stemmen voor het overgro te deel aan de P.v.d.A. zijn ten goede gekomen, volgt hieruit, dat er bij deze partij een ware uit tocht naar rechts heeft plaats ge had. Een nieuwe „doorbraak" in op tima forma. Gezien het feit, dat de C.H. Unie met in totaal 8 zetels voor uitging, terwijl de V.V.D. een winst van 12 zetels had te boeken, ligt de gevolgtrekking voor de hand, dat een groot aantal kiezers tot bezinning is gekomen en dat zij respectievelijk tot de C.H. Unie of de V.V.D. zijn teruggekeerd. Dit betekent, dat de P.v.d.A. 'n rood verfje heeft gekregen, en dat het linkse element in deze partij een belangrijke versterking heeft gekregen. Een verblijdend verschijnsel is dit niet. Het gevolg zal toch kun nen zijn, dat de P.v.d.A., om deze nieuwe doorbrekers niet te ver liezen, bij het bepalen van haar koers, met deze gang van zaken rekening zal houden. Overigens ligt in het feit, dat de P.v.d.A. zich slechts door de overlopers uit het communistische kamp staande heeft kunnen hou den het bewijs, dat een belangrijk deel van de kiezers van de tot nu toe gevolgde regeringspolitiek niet meer gediend is. Voor de Prot. Chr. groepen is er in het algemeen genomen wel geen reden om te juichen, maar toch stemt het tot dankbaarheid, dat zij zich ondanks de helaas toenemende verdeeldheid, hebben kunnen handhaven. Van de door de C.H. Unie behaalde winst, spra ken wij reeds. De A.R. partij, die van de zijde van het G.P.V., dat slechts één zetel wist te bezetten, zware aanvallen had te verduren, waardoor tal van rechtse stem men zonder effect bleven, ging nog met één zetel vooruit, terwijl de S.G.P. niet meer dan één zetel verloor. Dat de Middenstandspartij in totaal niet meer dai. 2 zetels ver kreeg is een bewijs, dat bij ons volk de belangstelling voor derge lijke belangenpartijen, slechts mi nimaal is. Het feit tenslotte, dat de K.V.P. inplaats van vooruit te gaan één zetel verspeelde, zal in Prot. Chr. kringc niet zonder ingenomen heid worden begroet. uitbrachten op de lijst van het Geref. Politiek Verbond, de poli tieke organisatie van een aantal leden der Geref. Kerken art. 31 K.O. Dit is niet geschied en ook genoemde politieke groepering heeft geen zetel gekregen. Een berekening van het aantal op het Geref. Pol. Verbond uitgebrachte stemmen met betrekking tot het stemmental van de A.R. partij leert, dat laatstgenoemde partij recht zou hebben gehad op een restzetel, indien de 957 stemmen van het G.P.V. op haar zouden zijn uitgebracht. De A.R. mag nu verheugd zijn, dat het haar geen zetel heeft gekost, maar ander zijds is het te betreuren, dat door deze gang van zaken haar de rest zetel is ontgaan. V.V.D. EN MIDDEN STANDSPARTIJ. Opmerkelijk is de teruggang van de V.V.D. met één zetel, hl. van vier op drie. Men had in die kringen nogal hoge verwachtingen van de stemmingsuitslag, vooral ook, nu men per kièskring een aparte lijst had ingediend met na men van personen, die goed be kend waren bij de kiezers. Deze verwachting is de bodem ingesla gen. In het algemeen kan men wel zeggen, dat een groot aantal stemmen, in 1946 op de V.V.D. uitgebracht, thans ten goede zijn gekomen aan de Middenstands partij die één zetel in de Staten zal bezetten. Te betreuren blijft dit, omdat wij van mening zijn, dat het in de politiek niet in de eerste plaats gaat om de mate riële belangen, zoals dit duidelijk blijkt uit doel en streven van de Middenstandspartij. Intussen gaan straks de nieuw- samengestelde Staten aan het werk. Zij zullen als één der eerste taken de leden van Ged. Staten hebben te benoemen. Er kan o.i. wel worden aangenomen, dat de samenstelling van dit college, ge zien de uitslag van deze verkie zingen, gelijk zal blijven. DE VERKIEZINGSDAG. De verkiezingsdag van gisteren is overal rustig verlopen. Dat was ook niet anders te verwachten. Natuurlijk waren er ook dit keer weer humoristen, die van hun stembriefje een soort verlanglijst je maakten, maar ditmaal hebben wij het traditionele verhaal niet gehoord van het oude vrouwtje, dat alle hokjes rood had gemaakt. Misschien is zij er toch wel ge weest Wat die wensen betreft: in Mid delburg vulde iemand op zijn stembriefje in: „Het aardappel meel moet uit het brood". Hij of zij was natuurlijk verkeerd en zal in de veronderstelling verkeerd hebben, dat de bakker al met de ljjst kwam om te tekenen. Een andere kiezer in Middelburg had een fraai rijmpje op Drees ge maakt. Op diverse Walcherse platte landsgemeenten hebben Jehova getuigen moeilijkheden veroor zaakt. Ze kwamen wel ter stem bus, doch weigerden hun biljetten in de bus te stoppen. In Vlissingen werd in lokaal 10 bij de telling een biljet vermist. Dit gaf natuurlijk onnodig opont houd ,doeh ook deze kwestie werd opgelost. De eerste gemeente, die wij „binnen" kregen, was, wat Zuid- Beveland betreft, 's-Heer Abts- kerke. Reeds om klokslag half zes kwam de uitslag door. Ons bureau in Middelburg hoorde het eerste van Ritthern de uitslag om even half zes. Middelburg was vlug ge teld, maar in Vlissingen was men, later gereed, nl. om ca. kwart voor negen. De gemeente, die het laatste met de uitslag gereed kwam, was Wissekerke. Om kwart voor tien ontvingen wij de uitslag. ZEER GOEDE BELANG STELLING. Het „Zeeuwsch Dagblad" heeft op zes plaatsen gebulletineerd. Overal was, ondanks het koude weer gisteravond, de belangstel ling zeer goed. Druk werd com mentaar gegeven op de uitslag. De Commissaris der Koningin, die niet in staat was geweest de uit slag te komen zien of over de ra dio te volgen, belde om kwart over elf en vroeg naar de uitslag, ACTIE IN OOST-INDONËSIË. Te Djakarta is een bericht opgevangen, dat een groep plaatselijke leiders een onafhankelijke republiek van de Zuid-Molukken heeft geproclameerd. Reuter meldt verder, dat de proclamatie was ondertekend door Manoetoetoe, waarnemend gouverneur van de provincie Zuid-Mo lukken van Oost Indonesië en YVairissal, vice-president van de Zuid-Molukkenraad. Een zegsman van het K.N.I.L. deelde mede, dat zich te Ambon tussen 1000 en 1500 man troepen van het K.N.I.L. bevinden en dat, volgens ontvangen berichten, deze troepen de onafhankelijk heidsbeweging in de Zuid Molukken steunen. Volgens hoge officiële kringen te Djakarta verwachtte men gis teravond, dat de opstand op de Molukken zich tot Celebes zou uitbreiden. Tot de eilanden der Zuid-Mo- lukkengroep gelegen in de Ceram- zee, de Bandazee en de Arafoera- zee, behoren als belangrijkste eilanden: Ambon, Ceram, Banda, Aroe, de Kei-eilanden, Banda, Ta- nimbar, de Soela-eilanden en We- tar. Het inwonertal der gezamen lijke eilanden van deze groep be draagt ongeveer 400.000. Voigens te Djakarta ontvangen berichten uit niet-officiële bron zou één van de drijvende krach ten achter de separatistische be weging in de Zuid-Moiukken, mr J. Soumokil zijn, die tot voor enige dagen procureur-generaal was van de Negara Oost Indonesië en eind vorige week uit Makassar is gevlucht. Volgens een bericht uit Indonesische bron zou mr Sou mokil in een vliegtuig van het K.N.I.L. naar Ambon zijn gevlo gen. „Gevolg gevende aan het vaste voornemen en de drang van de be volking der Molukken, procla meert de Molukkenraad hierbij de vrijheid van de Molukken, de facto en de jure, in de vorm van een republiek, los van de Negara Indonesia Timur en los van de R.I.S.", aldus luidt een door pre sident Soekawati en de voorzitter van het parlement van Oost Indo nesië uit Ambon ontvangen tele gram. Het telegram zegt dan verder Dit besluit is genomen op grond van het feit, dat de Negara Oost- Indonesië niet in staat is, haar positie als deelstaat van de R.I.S. te handhaven overeenkomstig de resultaten van de Conferentie van Den Passar en die van de Zuid- Molukkenraad op 11 Maart 1947, terwijl de handelingen van de R.I.S. indruisen tegen de overeen komsten der Rondetafelconferen tie en tegen de voorlopige consti tutie. Aneta vernam voorts, dat troe pen van de A.P.R.I.S. <het leger der R.I.S.) binnenkort op de eilan den der Zuid-Molukken zullen lan den. Van Nederlandse militaire zijde te Djakarta vernam de spe ciale correspondent van het A.N.P., dat de op Ambon geleger de troepen van het K.N.I.L. zich achter de onafhankelijkheidsver klaring hebben geschaard. De chef-staf van het Nederland se leger, genernal-raajoor van Langen, telegrafeerde gistermor gen aan generaal Buurman van Vreeden, dat hy, ondanks hard nekkige pogingen,niet ln staat is, de Indonesische leden van het K.N.I.L. op Ambon onder militaire tucht te houden. Inmiddels heeft president Soe kawati, na het aanvaarden van het ontsaig van het Kabinet-Dia pari, de heer Pupella aangewezen als kabinetsformateur. De heer Pupella, die in het parlement van Oost-Indonesië de motie tot het aftreden van het Kabinet-Diapari had ingediend, heeft de opdracht aanvaard. Reuter meldde nog het volgende: Toen generaal majoor van Lan gen Maandag op Timor landde zeiden Indonesische leden van het K.N.I.L. tegen de vliegtuigbeman ning, dat zij de APRIS zouden be strijden bij een landing op dit ge bied. Deze vliegtuigbemanning zeide ook nog, dat de K.N.I.L.- troepen op Ambon zwaar bewa pend zijn met automatische wa pens en de onderscheidingstekens van het K.N.I.L. van hun uniform hebben verwijderd. Verder, dat duizenden bewoners van Ambonia naar het heuvelterrein zijn ge vlucht uit vrees voor gevechten bij de komst van de troepen der A.P.R.II.S. De Minahassa. In kringen te Djakarta werd medegedeeld, dat vele duizenden leden van het K.N.I.L., zowel mi litairen in actieve dienst als oud militairen, onder wie commando troepen, die hun opleiding van Westerling ontvingen, aangemon sterd zouden kunnen worden om de pas afgekondigde „republiek der Zuid-Molukken" te verdedi gen. De Minahassa (Noord-Celebes) werd genoemd als het volgende gebied, waar waarschijnlijk op stand zou uitbreken, omdat zich daar vele leden van het K.N.I.L. bevinden. Transporten federale troepen zijn op weg naar Ambon. STAAT VAN BELEG IN ZUID-CELEBES. Agence France Presse bericht, dat in Zuid-Celebes de staat van beleg is afgekondigd. Officiële kringen te Djakarta leggen er de nadruk op, dat dit „slechts een voorzorgsmaatregel" is en beves tigen, dat de toestand in dit ge bied rustig is. Voorts bericht A.F.P., dat gis terochtend 12.000 man van een eonvooi van 12 schepen, zomede een aantal wagens in Zuid-Cele^ bes gedebarkeerd zijn. Regerings vliegtuigen hebben in de ochtend pamfletten verspreid om de be volking te waarschuwen voor de troepenontschepingen. Hierin werd medegedeeld, dat 't autoverkeer op Zuid-Celebes ver boden was, met uitzondering van het verkeer in een gebied van 40 km rond Makassar, Auto's, die buiten dit gebied worden aange troffen, zullen door vliegtuigen van de regering worden aangeval len. die wij hem konden verstrekken. Onze Commissaris was begrijpe lijkerwijze zeer benieuwd, met welke ploeg hij de komende pe riode zal moeten optrekken! De mensen van het „Zeeuwsch Dagblad" zijn weer blij, dat de zaak achter de rug ls. Er waren ogenblikken, dat de papierwinkel dermate door elkaar lag, dat nie mand meer wist, wat hij nu eerst moest tellen of berekenen. Daar tussen door ontelbare telefoon tjes en ratelende schrijfmachines en u begrijpt, dat af n toe horen en zien verging. HET 50-JARIG BESTAAN VAN DE P. D. Openingswoord van minister Mansholt. Ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan van de Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wagenin- gen werd gisteren in het Kurhaus te Scheveningen een internatio nale conferentie over maatregelen op het gebied van plantenziekten geopend. Deze conferentie was door het ministerie bijeengeroepen in samenwerking met de F.A.O. Minister Mansholt die deze con ferentie opende, vertelde iets over de vorderingen die zijn gemaakt op het gebied van de plantenziek- tenkunde en deelde mede, dat men spoedig hoopt te komen tot een „European Plant protection orga nisation. Ir C. Staf, dir.-generaai van de Landbouw werd bij accla matie tot president van het con gres benoemd. Partijen Partij van de Arbeid Kath. Volkspartij Chr. Hist. Unie Antirev. Partij' Vrljh. en Democr. Comm. Partu Ned. Staatk. Geref. Partij Ger. Pol. Verbond Middenstandspartij Lüst Blommaert Lijst d'Hert Totaal Aantal Aantal Percen Aantal stemmen stemmen tage zetels 1950 1946 1950 1950 1946 33.702 28.969 24,7 11 10 26.326 26.540 19,2 9 9 25.508 25.857 18,6 8 8 19.807 19.854 14,5 6 6 11.680 13.399 8,5 3 4 1.182 3.118 0,9 1 12.922 12.759 9,4 4 4 957 0,7 3.215 2,3 1 1.609 1.857 1,2 503 136.918 132.856 100 42 42 De namen van de gekozenen voor de Provinciale Staten van Zeeland zyn: Partij van de Arbeid: L. P. van Oorschot, Vlissingen; mr A. J. van der Weel, Middel burg; C. Hamelink, Axel; mr H. B. Bouwman, Goes; mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man, Aarden burg; A. H. Vermeulen, Dreischor; D. Immig, Middelburg; L. F. du Bois, Terneuzen; jhr mr T. A. J. W. Schorer, Middelburg; J. S. Visscher, Goes; A. P. Bil, St An- naland. In de grotten van Valkenburg burgse scholen onder leiding gaven leerlingen van de Valken van de ballotgroep van „Wally Gevonden wiel is van een Privateer. Het vliegtuigwiel, dat Dinsdag door een Zweedse visser by Gott- land in zyn netten is gevonden, behoort toe aan de Privateer die onlangs boven de Oostzee is ver dwenen, aldüs heeft de Ameri kaanse persattachê te Stockholm gisteravond medegedeeld. De Belgische politie is er in ge slaagd opnieuw een lid te arres teren van de Antwerpse gangster bende, die sedert weken sensatio nele overvallen heeft gepleegd te Antwerpen en andere plaatsen. Deze bende bestaat uit aeht jonge mannen, waarvan de oudste 22 jaar is. Een overval op een postkantoor te Mechelen heeft de politie de eerste sporen bezorgd. De bandie ten wisten daar weliswaar met 'n buit van meer dan een half mil- lioen francs te ontkomen, doch zü lieten een spoor na in de vorm van de voornaam Walter. De Antwerpse politie heeft daar op systematisch ale Walters in de stad nagegaan, waarbij zij ontdek te, dat de 22-jarige Walter van Rooy een vrygevige klant van nachtclubs was. Hij werd spoedig ontmaskerd ais hoofd van de ben de en verried de namen van al zijn collega's, vyf hunner konden ter stond worden gearresteerd. De drie anderen, wien de Antwerpse grond te heet werd onder de voe ten, wisten er Dinsdag in te sla gen, na een pistoolgevecht met de grensbewaking te Kortrijk, naar Frankrijk te ontkomen. Zij maakten daarby gebruik van een in Antwerpen gehuurde auto. Nadat zij door de Franse politie waren opgespoord in de trein naar Parijs .slaagden twee hunner er opnieuw in al schietende aan hun achtervolgers te ontkomen. De derde werd ingerekend. De twee anderen sprongen op het stations plein in een taxi en dwongen de bestuurder onder bedreiging van hun revolvers naar buiten de stad te rijden. Nadat daar de chauffeur ge dwongen was de auto te verlaten, ontkwamen de gangsters dank zij het feit, dat de hen achtervolgen de politiemannen motorpech kre gen. Gisteren hebben de beide re volverhelden, weer met evenveel sensatie de terugreis naar België •ondernomen. Zij hebben de grens posten by La Panne verrast. Men Haaeke" in enige tableaux vlvants een uitbeelding van enige episoden uit de geschiedenis van de gemeehtegrot. H. M. de Ko ningin en Prins Bernhard aanschouwen de uitvoering. Aan de voeten van het Koninklijk Paar zijn enige jeugdige medespelen den gezeten. In de ochtend van de le Mei t.g. v. de verjaardag van H.M. de Ko ningin, zal een „sigaretten-dropping" boven paleis Soestdijk worden uitgevoerd. Een vliegtuig van de luchtstrijdkrachten, bemand door adjudant- onderoffieier-vlieger Hateboer en majoor-waarnemer Wanrooy, zal boven het paleisterrein verschijnen en een aantal pakjes zg. be- vrydingssigaretten uitwerpen. Als juiste plaats voor de „dropping" is bestemd het gazon voor het paleis, waar Maandagochtend kinde ren uit Baarn en omgeving in spa nnlng de komst van het toestel zullen afwachten. Het is namelijk hun taak de si garettendoosjes op te sporen en de Koningin aan te bieden. Het vliegtuig zal op „dakhoog te" vliegen, maar zal niet boven het paleis zelf komen. De dropping is georganiseerd door de Stichting 19401945, waarvan H.M. de Koningin be schermvrouwe 5s. Vermoedeiyk zal ook Prinses Wilhelmina, die ere-voorzitster is van de Stichting, by de „operatie" aanwezig zijn. Zoals bekend zijn deze bevrijdings- sigaretten van het merk „OZO" vanaf 1 Mei verkrijgbaar voor 75 cent, waarvan een kwartje ten goede komt aan de Stichting 1940- 1945. Ruim twee duizend schoolkinde ren uit Baarn, Soest en de Lage Vuurse zuilen daarna van 11 uur tot half 12 'n bloemenhulde bren gen voor het paleis, waarbij de leerlingen van de tweede, derde en vierde klasse van de lagere scholen met vlaggetjes op het ga zon de letter J. B. zullen vormen. Ook. volwassenen zuilen aan het défilé deelnemen. Tussen de „dropping" en de bloemenhulde zal de Koningin een gelukwens worden overhandigd door leden van het Leids studen tencorps, die der traditie getrouw een estafetteloop naar Soestdijk Gisteravond is een garagehou der uit Zutphen aan een groot ge vaar ontsnapt. De man had een bezoek aan de automobieltentoon stelling in het R.A.I.-gebouw ge bracht en wilde daarna vermoede- ïyk naar huis terugkeren. Voigens mededeling van de politie, ver keerde hij onder invloed van ster ke drank. Hy is de weg kwijt ge raakt en van de Houtmankade te Amsterdam pardoes het water in gereden. Hij slaagde erin een por tier te openen en kon door een voorbijganger met een haak op de wal worden getrokken. Een agent van politie heeft kunstmatige ademhaling toegepast, want de organiseren. Om elf uur precies zullen 3000 postduiven van verenigingen uit Baarn en Soest voor het paleis worden opgelaten. Des avonds wordt op het terrein van de voet balvereniging T.O.V. in Baarn een vreugdevuur ontstoken. IN STEMBUREAU OVERLEDEN Toen de 84-jarige inwoner van Bussum, J. de Jager, zün stem plicht had vervuld en zijn biljet in de bus wilde stoppen werd hij plotseling onwel, en overleed kor te tyd later. zoekt thans met vernieuwde yver. man was bewusteloos geraakt. Gistermiddag is de eerste na oorlogse geregelde luchtverbin- ding BrusselWefien geopend, door de Belgische luchtvaartmij. Sabena. Op 3 Mei zal de K.L.M. met een Constellation een speciale vlucht ondernemen naar de „Hol land Fair" die op 5 Mei a.s. te Philadelphia wordt geopend. De Ierse politie heeft een enorme smokkelbende ontmaskerd, die handelde in dollars, Zwitserse francs en ponden sterling. De graafschapsraad van de ürkaden heeft met dankbaarheid een aan bod van een Noorse Walvismaat- schappij aanvaard, de kadavers van 100 walvissen, die Zaterdag aangespoeld waren, weg te halen. De ontbinding dreigde een gevaar te worden voor de gezondheid der bevolking. De Franse nationale vergadering heeft besloten de 10, 20 en 25 francsstukken van alu minium en de zilverstukken van 100 francs uit de circulatie te ne men evenals de biljetten van 5, 10, 20, 50 en 100 francs, omdat millioenen hiervan zich in slechte staat bevinden en volgens de me dische autoriteiten bacillendra gers zijn. Gisterochtend is op de Olde-werven te Glasgow een cy linder met acetyleengas ontploft. Dertien arbeiders zijn gewond naar het ziekenhuis gebracht Katholieke Volksparty: Mr dr A. J. J. Jf. Mes, Hein- kenszand; P. V. M. Vercauteren, Clinge; J. M. A. C. van Dongen, Aardenburg; M. van Himst, Goes; A. L. S. Lockefeer, Hulst; C. Ver donk, 's-Heer Arendskerke; ir G. P. M. Dikötter, Terneuzen; M. A. H. Govaert, Groedë; E. F. Poppe, Graauw. Christelijk Historische Unie: C. Philipse, 's-Heer Arendsker ke; mr W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; A. H. S. Ste- merding, Souburg; C. A. Kaan, Terneuzen; J. L. J. Bruünzeel, Wissekerke; Joh. de Kruyter, Goes; M. den Boef, Haamstede; D. Dekker, Waterlandkerkje. Anti-revolutionaire party: A. Schout, Vlissingen; P. Me- liefste, Middelburg; J. Hommes, 's-fteer Arendskerke; A. A. van Ëeten, Nieuwerkerk; P. Boudeling St Philips land; C. de Putter, Axel; Volksparty voor Vryheld en De- mocrattê: D, W. Lindenbergh, 's-Heer Arendskerke; H. C. v. d. Zando, Nieuwerkerk; A. J. Cambier, Breskens. Staatkundig Gereform. partij: D. Kodde, Zoutelande; C. Boen der, Tholen; A. S. Wisse, Waarde; Fiikweert, Nieuwerkerk. Middenstandsparty W. P. A. Brouwer, Zierikzee. Niet in de Prov. Staten keren terug, omdat zij niet herkiesbaar warén of omdat zij niet herkozen werden: A. C .de Baare, Arb., Vlissingen; J. Balkenende, A.R., Kapelle; R. A. J. den Éoer, K.V.P., Sas van Gent; W. A. den Boggende, A.R., Axei; M. de Bruijne, V.V.D., Cad- zand; L. Cammaert, K.V.P., Schoondijke; G. van Duin, C.H., Zierikzee; J. J. v. d. Ende, A.R., Zierikzee; U. Kremers, C.P.N., IJzendijke; Th. J. W. Lannoije, K.V.P., Aardenburg; P. Raas, K. V.P., 's-Heerenhoek; F. Schets. K.V.P., Vlissingen; T. A. v. d. Spiegel, P.v.d.A., Sas van Gent; A. Vingerling, A.R., Goes; L. J. 't Westende, KV.P., Middelburg. BUS MET D.U.VV.-ARBEIDERS VIER METER OMLAAG GESTORT. Vier gewonden. Een bus uit Stadskanaal stortte gistermiddag met 24 D.U.W.-ar- beiders, die op weg waren naaï het stembureau te Muntendam, van een vier meter hoge berm. Vier der arbeiders liepen ver wondingen op. De stuurinrichting van de bus was defect. De Gro ninger brandweer had ruim drié uur nodig voor zij het vehikel weer op de weg kon krijgen. BRITS VLIEGTUIG IN BELGI0 NEERGESTORT. Een Brits vliegtuig is gister middag boven de stad Bergeft neergestort en terechtgekomen op een arbeiderswoning. Het vliegtuigongeluk heeft geen slachtoffers geëist. De beide pi loten van het toestel werden ge wond en naar het ziekenhuis over. gebracht. Hun verwondingen zün niet le- vensgevaariyk. Een hunner heeft een beenbreuk opgelopen, de an dere brak enkele ribben. Het vliegtuig was een gechar terd toestel voor het vervoer van kranten. Schroefas van tien ton door de lucht vervoerd. „Het was een verdraaid zware last", zei piloot J. W. Villa van het gecharterde York-vrachtviieg- tuig, dat gistermiddag kort na twee uur op Schiphol landde met een tien ton zware schroefas, be stemd voor het Griekse stoom schip John Chandris, dat op het ogenblik by de Rotterdamsche Droogdok Mij. in het dok ligt. De schroefas was met touwen in het vliegtuig bevestigd en is 614 me ter lang. De piloot vertelde, dat hy de reis verscheidene malen heeft moeten uitstellen (de schroefas zou oorspronkelijk vori ge week Vrijdag hier zijn aange komen), omdat het moeilijk was de zware last op de juiste wyze in het vliegtuig bevestigd te krijgen. Het is de eerste maal, zo vertelde hy, dat zo'n zwaar voorwerp door de lucht wordt vervoerd. DE BILT ZEGT: Koud voor de tyd .an het jaar. Meest matige wind uit Weste- hjke richtingen. Enkele buien met plaatseiyk opklaringen. Koud voor de tijd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1