Zeeuwse culturele manifestatie in Gent Vierhonderd genodigden wonen onthulling Franse begraafplaats bij. Voorlopig vastgesteld van 9-21 Oct. a.s. Communistische opmars ondervindt minder tegenstand. TWEE GEZINNEN IN HOOFDSTAD DAKLOOS DOOR BRAND. „Koninkijjke waardigheid verbiedt mij België, zelfs tijdelijk, te verlaten." HIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Als rood troef is. Wiel van „Privateer" gevonden. De „General Howze" 1 Mei in ons land. Ook in Indonesië winnen ze terrein. Nu reeds aanvragen voor 52 kransleggingen. SNIPPER Stichting Uitgave „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; TeL administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1545 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m m, Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 26 APRIL 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feitz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.19 u., onder 19.57 u. Maan op 13.33 u., onder з.47 u. Hoogwater op Donderdag 27 April Vlissingen: 9.49 u. 1.29 m., 22.23 1.17 m. Terneuzen: 10.12 u. 1.50 m., 22.49 u. 1.39 m. Wemeldinge: 11.06 u. 1.31 m., 23.45 u. 1.11 m. Zierikzee: 10.49 u. 1.15 m., 23.24 u. 0.95 ra. |"Ne vorige week hebben wij 't beleefd, dat in Gelderland een verkiezingskrant van de A.R. partij door de Posterijen niet huis aan huis werd bezorgd, omdat dit blad een scherpe aan val op de regering bevatte. In Noord-Holland doet zich thans iets dergelijks voor. Te Bloemendaal werd een strooibiljet ter huis-aan-huis be zorging aangeboden, waarin o.m. deze passage voorkwam: „Communisme betekent mens- ontrechting, slavernij voor de arbeiders, worging van de men selijke rechten. Communisme wil zeggen muilkorfpolitiek, staats- censuur, terreur en dictatuur. Tegen dit systeem staat men al leen sterk wanneer men tegen over het totalitair systeem, dat dit communisme predikt, een an dere totaliteit stelt, namelijk de totaliteit van het Evangelie, dat alleen waarlijk vrij maakt." Ook de bestrijding van dit stuk werd door de P.T.T.-lei- ding, d.i. de heer Neher, voor man van de P.v.d.A., geweigerd, omdat het.... een felle aanval op het communisme bevatte. Dat mag blijkbaar ook al niet. Om de communisten te ont zien, wordt de vrijheid van de Nederlandse burgers aangetast en een partij die zich tegen de revolutie stelt, gedupeerd. Een Zeeuwse culturele manifestatie in Gent. Benelux-verbroede- ring in de beste zin des woords. De plannen liggen gereed en wachten op uitwerking. De datum is voorlopig vastgesteld in Oc tober, van 921. Als de in de gistermiddag te Middelburg in het Schuttershof ontvouwde plannen verwezenlijkt kunnen worden, zul len duizenden Belgen en, laten wij hopen, zeker niet minder Zeeu wen in die periode kunnen kennis maken met wat onze provincie op cultureel gebied sedert 1850 heeft gepresteerd. En dat is heel wat. Deze manifestatie zal in de vorm van een tentoonstelling worden gegoten. Als plaats in Gent is be stemd het Feestpaleis, waarin nu de „Floraliën" haar duizenden be langstellenden trekt en waar een aantal zalen beschikbaar is, dat uitstekend voor de Zeeuwse ten toonstelling kan dienen. In de vergadering van gister middag, die werd bijgewoond door een groot aantal personen, die in diverse werkgroepen en commis sies hun krachten aan de voorbe reiding van deze tentoonstelling zullen geven, zijn uitvoerige mede delingen gedaan over het hoe en het wat van deze Zeeuwse ten toonstelling. De Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, j>pende de vergadering en vertel de, dat reeds is gebleken, dat de Zeeuwse organisatoren in Gent „de wind mee hebben". Hij roem- Zo gaat het, als rood troef is. de de reeds verkregen goede ZEGT KONING LEOPOLD. Koning Leopold heeft in zijn brief, die kabinetsformateur Van Zeeland uit Pregny naar Brussel heeft meegebracht, verklaard, dat de Koninklijke waardigheid hem verbiedt als voorwaarde voor zjjn terugkomst do verbintenis op zich to nemen België zelfs ook maar tijdelijk,, te verlaten na de overdracht van het Koninklijk ge zag aan Prins Boudewijn. De Koning verklaarde verder, de liberalen nóch van de socia; dat hij bereid was met een ver antwoordelijke regering de nodige maatregelen te treffen om de Kroonprins de daadwerkelijke uit oefening van de Koninklijke pre rogatieven te verzekeren gedu rende de periode van deze machts overdracht. C.V.P. wii onverwijlde vor ming van een regering. Na een bijeenkomst van de con tactcommissie en het nationale comité van de C.V.P. heeft het nationale comité der partij een verklaring gepubliceerd waarin 't vertrouwen wordt uitgesproken, dat de heer Van Zeeland onver wijld een regering zal vormen. Van Zeeland vamnidag bij Prins-Regent. Van Zeeland zal hedenmiddag te vijf uur door de Prins-Regent worden ontvangen. Hoewel Van Zeeland nóch van Doorboord door een mitrailleur kogel. De Zweedse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat een wiel van een vliegtuig door een vissersboot ter hoogte van Gottland is ge vonden. De ontdekking werd in verband gebracht met de vermissing van de Amerikaanse bommenwerper „Privateer". Het wiel werd in een net opge haald. De band is onbeschadigd en nieuw; de velg is door een ko gel vermoedelijk uit een machine geweer, doorboord. De Amerikaanse minister van Marine, Matthews, heeft gisteren namens president Truman de tien leden van de „Privateer"-beman ning posthuum onderscheiden. Grote staking te Antwerpen. Te Antwerpen zijn gisteren elf communisten gearresteerd. 16.000 havenarbeiders hebben het werk neergelegd, omdat ze geen Ame rikaanse wapens wilden lossen. Onder de arrestanten bevindt zich een communistisch parle mentslid dat eergisteren opwek te tot een proteststaking tegen het lossen van de wapens. Socialistische en katholieke vakverenigingsleiders hebben later getracht de stakers om te p-aten, maar ze werden met ge joel ontvangen. Fins schip verloor roer. Bij Hoek van Holland heeft het Finse s.s. „Caledonia", groot 5157 b.r.t., uit Helsinki, zijn roer verloren. Met sleepboothulp is het schip naar Rotterdam geva ren. HET AARDAPPELMEEL IN HET BROOD. „Nationaal belang" zegt de heer 11. D. Louwes. De voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, de heer H. D. Louwes, heeft zijn standpunt uit eengezet wat betreft de kwestie van het aardappelmeel in het brood. Het kwam er in het kort op neer, dat aardappelmeel niet in 't brood wordt gedaan om de boeren te plezieren of de bakkers te er geren, doch uit oogpunt van „na tionaal belang". In dit verband wijzen we tevens op een gisteravond uitgegeven verklaring van de ondervakgroep „aardappeimeelindustrie" waarin scherp stelling wordt genomen tegen de door de bakkersorgani saties op touw gezette actie. listen een definitief antwoord heeft gekregen, worden de voor lopige verklaringen, welke door de leiders van deze beide partijen zijn afgelegd in politieke kringen toch opgevat als inleiding tot een defi nitieve breuk tussen de partijen. Met het troepenschip „General Howze", dat onvoorziene omstan digheden voorbehouden, omstreeks 1 Mei te Amsterdam wordt ver wacht repatriëren, zoals reeds gemeld, 5-3 R.I. en 5-7 R.I. Zeeuwen en West-Brabannders vormden een groot deel 5-3 R.I. Zij kwamen 1 Juli 1947 te Bergen op Zoom onder de wapenen. Met de „Sloterdijk" vertrok het ba taljon op 4 December 1947 naar Palembang, waar op oudejaars avond werd ontscheept. De man nen van 5-3 R.I. kwamen in het Moesigebied en zijn daar steeds gebleven, ter beveiliging van de olievelden en de Djambi-weg. Onder commando van de luit.- kol. J. van den Breemer uit Breda keren zij thans huiswaarts. Verzoek tot uitlevering van Westerling onderweg. De vertegenwoordiger van de Indonesische regering te Singa pore, heeft tegenover de corres pondent van A.F.P. verklaard, dat hij door Djakarta telegrafisch op de hoogte was gesteld, dat een koerier met het verzoek tot uit levering van Westerling, onder tekend door de Indonesische mi nister van Justitie, dr Supomo, onderweg naar Singapore was. Varensgezel was tweemaal getrouwd. Drie maanden gevangenisstraf is gistermorgen voor de Rotter damse rechtbank tegen de 47-ja- rige varensgezel J. A. F. B. uit Rotterdam geëist. Op 13 Septem ber 1947 huwde hij in Portland (V. S.) een Amerikaanse. Hij was echter op 11 Februari 1935 te Vlissingen reeds gehuwd met Lijn tje Baljé. Uitspraak over veertien dagen. Er rollen valse dubbeltjes in Bergen op Zoom. De laatste tijd zijn in Bergen op Zoom valse dubbeltjes in om loop gebracht. De geldstukjes die van een ander metaal en in een lichtere kleur zijn vervaardigd zijn niet heel gemakkelijk als vals te herkennen. Inbraak bij juwelier in Oosterhout. Bij de Oosterhoutse juwelier Oomen hebben inbrekers tijdens het nachtelijk uur kans gezien gouden horloges en sieraden ter waarde van ongeveer 4000 gul den te ontvreemden. Waar schijnlijk hebben de heren zich langs de achterzijde toegang tot het huis verschaft. Zij sloegen hun slag voornamelijk in de vi trine. Misdaad bij Soerabaja. Zondagmorgen hield de mili taire politie nabij Soerabaja een gestolen auto aan, die bestuurd werd door twee personen in uniform. Tijdens het onderzoek van de wagen vond men het stoffelijke overschot van een Chinese ingezetene uit Soera baja, dat aan handen en voeten gebonden was. De twee inzitten den werden terstond gear resteerd. ZeeuwsBelgische samenwer king. Hoe de plannen groeiden. Mr dr A. J. J. M. Mes, die daar na de leiding der vergadering overnam, vertelde, als voorzitter van de afdeling Zeeland van de Ver. van Nederlandse Gemeenten, hoe men tot de gedachte aan een tentoonstelling was gekomen. De afdeling was al geruime tijd gele den voornemens in België een Bel gischNederlandse dag te orga niseren. Enkele prominente spre kers zouden daar het woord voe ren. Toen hoorde men van een initiatief van de Stichting Zee land om in Gent een contactdag NederlandBelgië te organiseren. De Stichting had al contacten in België en daar deed men de sug gestie: maak er een paar dagen van. En geef die dagen dan een vervolg in de vorm van een regel matige uitwisseling ZeelandOost Vlaanderen, in welke provincie Gent ligt. De toen gevolgde be sprekingen tussen de afdeling Zee land en de Stichting Zeeland leid den tot coördinatie van de plan nen en het resultaat waseen ten toonstelling, die nog meer dan enkele dagen in beslag zal nemen Er moet wél op worden gewe zen, dat de doelstelling van de tentoonstelling beperkt is, hoewel breed genoeg. Zij zal nl. „slechts" het culturele terrein bestrijken en dat is nodig met het oog op de plannen voor de grote algemene Zeeuwse tentoonstelling, die in 1953 te Middelburg zal worden gehouden. De plannen mogen el kaar dus niet doorkruisen. Gratis toegankelijk. De heer C. Lijnzaad, directeur Van de Stichting Zeeland, vertel de vervolgens, dat, dank zij het grote enthousiasme van de Belgen, deze opzet kon worden verkregen. De tentoonstelling zal op verzoek van de Belgen gratis toegankelijk zijn. Komt er een volgend maal een Belgische tentoonstelling in Middelburg, dan willen de Bel gen echter graag betalen. De tentoonstelling zal niet al leen een beeld geven van wat er in de loop der jaren door Zeeuwen over Zeeland is geschreven, ge dicht, geschilderd, enz., maar zij zal ook aandacht vragen voor de structuur van onze provincie. Daarbij wordt b.v. gedacht aan 'n grote maquette, waarop zal wor den aangegeven, met welke boten vroeger en thans de verbindingen tussen de Zeeuwse eilanden wer den en worden onderhouden. De omlgsting. Dan is het verder de bedoeling, dat permanent films.over Zeeland zullen worden gedraaid. De op bouw en structuur van het onder wijs in Zeeland zal in beeld wor den gebracht, Zeeuwse kleder drachten zullen te bewonderen zijn en zo zouden er nog veel meer dingen zijn te noemen. Voor de omlijsting van deze ten toonstelling zal worden gezorgd. Eén of meer der beste Zeeuwse muziekgezelschappen, alsmede Zeeuwse zangverenigingen, zullen des avonds optreden, terwijl er ook sprekers en declamators en -trices van zich zullen doen horen. Het ligt voorts in de bedoeling zoveel mogelijk Zeeuwse middelba re scholieren naar Gent te brengen teneinde van het gebodene kennis te nemen. Het is niet uitgesloten, dat één der Zeeuwse veerboten voor dit doel regelmatig tussen Vlissingen en Gent zal varen. Dat voorkomt uiteraard ook de de- viezenmoeilijkheden. De financiën. De financiële zijde is ook safe. Dank zij een subsidie van de af deling Zeeland Ned. Gemeenten, van de Stichting Zeeland en van de Provincie, die een bedrag uit een bijzonder fonds kan putten, is de begroting sluitend. De Provin cie Oost Vlaanderen, onder auspi ciën waarvan deze tentoonstelling kan worden georganiseerd, stelt zeer vele duizenden francs be schikbaar en daarvoor kan men niet dan zeer dankbaar zijn. Beschermheren van deze ten toonstelling zijn de Commissaris der Koningin en de Gouverneur van Oost Vlaanderen, terwijl leden van het erè-eomité zijn, behalve de Zeeuwse leden van Ged. Staten en de Bestendige Deputaten van Oost Vlaanderen, het bestuur van genoemde afdeling en de burge meesters der grootste Zeeuwse steden. Het is zeer belangrijk, dat de medewerking is verkregen van Zeeuwen van naam, die buiten de provincie wonen, o.m. van de be kende dirigent Eduard Flipse. Het ligt in de bedoeling, bij de opening der tentoonstelling het omroeporkest van de Belgische omroep in te schakelen en de sug gestie werd gedaan, dat Eduard Flipse, die geruime tijd ter ver gadering aanwezig was, dit con cert zal leiden, terwijl zijn broer Marinus als pianist zal optreden. Voor deze tentoonstelling, over de opzet waarvan ter vergadering een uitgebreide discussie werd ge voerd, zijn enkele werkgroepen samengesteld, alsmede enkele commissies. Er is een comité van voorbereiding, een kerncommis sie, een organisatiecommissie, ter wijl er werkgroepen zijn voor beeldende kunst; muziek; histo rie en litteratuur; folklore en kle derdrachten; stedebouw, archi tectuur en landschap; onderwijs; voorlichting. De samenstelling daarvan geven wij morgen. Belgisch militair vliegtuig verongelukt. Een Belgisch militair vliegtuig is gisteren te Hans (in de streek van Luik) bij een poging tot een noodlanding op een garage te recht gekomen. De piloot kwam om het leven. Van een groep spe lende kinderen in de nabijheid werd alleen een meisje licht ge wond door rondvliegende stukken van het vliegtuig. Steen op graf van wijlen W. Strijbis. Onder grote belangstelling van de zijde van de bestuurders van het Chr. Nationaal Vakverbond en de daarbij aangesloten orga nisaties, is gisteren te Zaandam een steen op het graf van wijlen de heer W. Strijbis in leven tweede voorzitter van het C.N.V. en oud-voorzitter van de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders aan me vrouw Strijbis overgedragen. „Strijd, Overwinning, Vrijheid". Op 5 Mei a.s., van 20.0521.05, wordt in de Nieuwe Kerk te Delft een bijeenkomst gehouden onder de titel „Strijd, -Overwinning. Vrijheid" ter herdenking van de bevrijding van Nederland op 5 Mei 1945. Deze bijeenkomst wordt geor ganiseerd door de Stichting Ne derlandse Radio Unie. Zij zal over de zenders Hliversum I en Hilver sum II op dezelfde tijd in het Na tionaal programma van die dag worden uitgezonden. In do afgelopen zes maanden is de toestand In Zuld-Oost-Azië slechter geworden. In vier van de vijf landen, die tezamen dit belangrijke strategische gebied vormen, zijn de democratische krachten, die de enige betrouw bare hindernis zijn voor de op mars van het communisme, zwakker geworden". Alleen Siam vormt een uitzondering, aldus schrijft het Engelse blad de „Times". In de afgelopen herfst scheen de toestand in Birma een keer te nemen. „Het scheen, alsof slechts een vastbesloten krachts inspanning nodig was en het vertrouwen in de communisti sche opstandelingen te breken en de opstand te onderdrukken. Maar deze poging is niet gelukt. Birma is nog steeds een ge vaarlijk zwak gebied, in plaats van een sterk bastion van het democratische front in Zuid- Oost-Azië. INDO-CHINA. Ten aanzien van Indo-China zegt het blad: „In de afgelopen herfst scheen het, dat Keizer Bao Dai gestadig terrein won op het door de communisten beheerste regiem van de Vietminh, dat geleid wordt door Ho Tsji Minh". KORTSLUITING DE OORZAAK. Niet ver van het IJ, in het hartje van het oude Amsterdam, Is gistermiddag in nog geen half uur tijds een smal hoog, 18e eeuws huis (anno 1745), gedeeltelijk door brand verwoest, met het gevolg dat twee gezinnen, tezamen bestaande uit 7 personen, dakloos zijn geworden en ai hun bezittingen in do vlammen zijn opgegaan. In het scheef gebouwde huis bevond zich gelijkvloers een pak huis. Op de eerste etage, die wa terschade opliep, woont de oude mevr. H. Wilke. Haar bovenburen op de tweede etage is familie van haar. Een bakker S, A. J. KONINKLIJK BEZOEK AAN LIMBURG. H. M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zijn Maandag middag in Maastricht aangekomen voor Hun bezoek aan Lim burg. Bij Hun aankomst aan de rand van de gemeente Maas tricht maakten de Koningin en de Prins de verdere tocht in een open calèche. (Telejoto.) Kapelle krijgt hoog bezoek op 16 Mei a.s. Ter gelegenheid van de plechtigheden in verband met de opening van de Algemene Begraafplaats op 16 Mei a.s. zullen vierhonderd officieel genodigden naar Kapelle komen, waaronder het gehele corps diplomatique de generale staf en hoge militaire en burgerlij ke autoriteiten, w.o. de Commissarissen der Koningin van Zeeland en Noord-Brabant. In een gesprek met burgemeester Van Suylekom te Kapelle heeft deze verschillende bijzonderheden bekend gemaakt over de komendo plechtigheden. Generaal Sitsen, bevelhebber Ille militaire gewest zal de leiding hebben van de ceremonie van het militaire gedeelte op de begraal- plaats. De gehele verdere regeling en leiding berust by de chef van het protocol. De officiële ontvangst zal van 2 uur tot 2.30 uur plaats vinden in de ruime veilingsgebouwen, waar de pak- en sorteerruimte zai worden herschapen in een met palmen en vlaggen versierde ont vangstzaal. Namens de gemeente Kapelle zal burgemeester Van Suylekom aldaar een welkomstwoord richten tot alle officiële genodigden. Om plm. 3 uur zal de stoet vanaf de veiling vertrekken. Deze zal wor den voorafgegaan door een 100 kransendragers, jongens en meis jes uit Kapelle. Tot nu toe zijn reeds 52 aanvragen binnengeko men om kransen te leggen. Onder klokgelui zal deze stoet via de Stationsstraat en „weg naar het Stommekruis", naar de Begraaf plaats worden geleid. 120 man po litie zal deze dag voor de nodige regeling van het verkeer en de orde zorgen. Op de Begraafplaats. Op de Begraafplaats zal de ge neraal Sitsen allereerst een in leidend woord spreken, waarna de minister van Oorlog een openings woord zal spreken. Hierna volgt koraaimuziek. Een militaire ka pel van de Stoottroepen uit Den Boscn en een Franse militaire ka pel zullen hierbij vertegenwoor digd zijn. Vervolgens zal ds Jospin na mens le souvenir Frangais een kleine herdenkingsrede uitspre ker. en verder zal het woord wor den gevoerd door de Franse am bassadeur. Vermoedelijk zal de Franse ambassadeur zelf op een hooggeplaatste officiële persoon daarna het monument onthullen, waarna een Franse oud-strijder 'n dankwoord zal spreken. Daarna zullen de kransleggingen plaats vinden. Ondertussen zal een en ander met de nodige ceremonie gepaard gaan. Militairen die in de vorm van een hoefijzer rond het monument staan opgesteld zullen op de Begraafplaats een ere wacht vormen. Wilke genaamd, woonde hier met vrouw en twee kleine kinderen. De vrouw venvacht een derde kind. Boven hen werd de derde etage bewoond door de tramcon ducteur L. van Rietsehote, diens vrouw en zoon. De zolder en de vliering waren onbewoond Een knalen de kamer stond in lichterlaaie. Omstreeks half vier, hoorde de bakkersvrouw bij de eleetrische meter een knal, zoals dat ge schiedt bij het doorspringen van een stop. Bijna gelijktijdig vatte een gordijn voor het raam, dat langs een eleetrische leiding hangt vlam en in een ommezien stond de voorkant van de kamer in lichter laaie. De vrouw waarschuwde on middellijk de buren op de derde etage en bracht daarna haar kin deren langs de trap naar beneden. Langs dezelfde weg begaf de fa milie van de derde etage zich in veiligheid. Intussen nam de brand grote omvang aan. De vlammen loeiden door de ramen naar buiten en het vuur baande zich door het plafond en het trappenhuis een weg naar de derde etage en wat later naar de zolder en de vliering. De brandweer, die het vuur spoedig meester was, kon niet verhinderen dat de tweede, derde en vierde etage geheel uitbrand den. Van de inboedel kon niets worden gered. „Op open terrein kunnen de guerillastrij Jers van de Vietminh niet op tegen de goedopgeleide Franse en Vietnamese troepen, maar zij zijn mobiel en moeilijk te pakken, zodat zij de feitelijke controle hebben over een groter gebied van Vietnam dan dat, waarover de Keizer thans heerst." MALAKKA. „Ook op Malakka gaan de za ken slecht", aldus vervolgt het blad. „Een paar maanden gele den had het terrorisme zoveel aan kracht verloren, dat de meerderheid van de Chinese ge meenschap met de autoriteiten meewerkte om de orde te her stellen. En het scheen niet on mogelijk, dat er een eind zou komen aan de opstand." Thans „doen de opstandelin gen zich meer gelden dan in de afgelopen herfst". INDONESIË. „Het is een ongelukkig feit, dat ook in Indonesië de com munisten enig terrein schijnen te winnen". Er is een „noodlot tige scheuring" ontstaan tussen Unitaristen en federalisten", zegt de „Times". „Indien de twist voortduurt zal de communisti sche partij de enige zijn, die er bij wint." De „Times" trekt de conclu sie, dat „al deze landen hulp van het Westen nodig hebben om te kunnen voortbestaan". „Het is in het belang van het Westen om die hulp te geven, hoe kostbaar deze ook moge zijn." Hiervoor is nodig; het scheppen van politieke onaf hankelijkheid en economische welvaart, aldus de „Times". 8 maanden voor pseudo- advocaat. De Amsterdamse Arrondisse mentsrechtbank heeft de 66- jarige H. S. uit Amsterdam, die zich rechtskundig adviseur noemt en op zijn briefpapier ten onrechte de titel Mr voor zijn naam heeft laten drukken, tot 8 maanden gevangenisstraf ver oordeeld met aftrek van vier maanden voorarrest. S. had een particulier voor een bedrag van f 500.opgelicht. Hr. Ms. „Dolfijn" terug uit het Noorden. Hr. Ms. onderzeeboot „Dol fijn", die onder commando van lt. ter zee der 2de klasse C. E. Woldering, een reis maakte naar de noordelijke wateren, wordt Vrijdag 28 April te Rotterdam terugverwacht. Na afloop van de officiële plech tigheden blijven zij hun wacht nog betrekken om 't publiek gelegen heid te geven te defileren. Terug van de Begraafplaats zal de stoet via de Goessestraatweg, Dijkwelseslraat naar de Veilings gebouwen terugkeren, waar de ontvangst weer plaats vindt. De gehele plechtigheid zal via de Nederlandse en Franse radio worden uitgezonden en door Poly goon Profilty op de film vastge legd worden. 240 gesneuvelden vinden er een laatste rustplaats. Op deze algemene Franse Be graafplaats zullen ongeveer 240 gesneuvelde Franse militairen uit geheel Nederland worden begra ven. Totaal hebben in ons land 600 Franse soldaten het leven ge laten. Alle namen van deze ge vallenen komen in het monument te staan. Sneltreinen zullen stoppen. Op deze dag zullen alle snel treinen in Kapelle-Biezelinge stop pen. Een politiecorps van 120 man zal deze dag aanwezig zijn om het verkeer te regelen en verder no dige maatregelen te treffen. De marechaussee zal de leiding heb ben op de Begraafplaats en de Rijkspolitie daarbuiten. Wegen zullen tijdelijk worden afgezet. In de hele gemeente zuilen de vlaggen halfstok hangen. Burgemeester Van Suylekom deelde verder nog mede, dat het gemeentebestuur zich tijdig tot de burgerij van Kapelie zal richten om door middel van een pamflet ieder volledig op de hoogte te brengen van de komende voorna me gebeurtenissen en de gehele regeling op deze dag. Bij een inbraak in een galan teriewinkel in Gemert is voor dui zenden guldens aan wollen stof fen ontvreemd. - De 51-jarige ge zagvoerder van het Engelse s.s. „Morton", wordt vermist. Men vermoedt dat hij op de Nieuwe Waterweg overboord is geslagen. In Roemenië is een perscorres pondent van Ass. Press gearres teerd, verdacht van spionnage. Een Gaullistisch afgevaardigde heeft in het Franse parlement een motie ingediend, ter „vrijlating onder toezicht" van Pétain. De eerste wapenzending voor Dene marken, in het kader van het wa penhulpprogramma is onderweg. Britse functionarissen te Lon den verwachten geen gewapende of ernstige botsing in Berlijn, wanneer de volgende maand de voorgenomen communistische jeugddemonstraties zal worden gehouden. De ontruiming van Hainan wordt door de nationalis ten in een koortsachtig tempo voortgezet en zal vermoedelijk in de loop van deze week voltooid zijn., wordt uit nationalistische bron gemeld. De V. S. zullen een duikboot met atoomenergie aandrijving en een radar „vest zak-duikboot" bouwen. Minister In 't Veld heeft in Venlo ver klaard, dat bij de opvoering van de jaarlijkse productie tot 55.000 woningen, de woningnood in 1964 opgeheven zal zijn. Door de bouw van duplexwoningen zou de nood echter reeds in 1960 gelenigd kun nen zijn. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de noodwet ouder domsvoorziening. Het anti-se mietisme in Duitsland neemt weer hand over hand toe. In Frankfurt werden gisteren op een Joods kerkhof 16 graven op ergerlijke wijze geschonden. De minister van Binnenlandse Zaken van W. Duitsland, dr Heinemann heeft door de radio een beroep op zijn landgenoten gedaan deze misda den na te laten. Berucht smokkelaar aangehouden te Rotterdam. Dezer dagen is door de politie de beruchte Rotterdamse smok kelaar Th. K. aangehouden, die er van wordt verdacht betrokken te zyn in een uitgebreid smokkel- affaire te Rotterdam. Hij zou als „vervoerder" voor een zekere H. zijn opgetreden met eigen boten, die voorzien waren van dubbele bodems en andere schuilplaatsen. Vaart door Kanaal van Zuid-Beveland gestremd. In verband met herstelwerk zaamheden aan de Postbrug over het Kanaal door Zuid-Beveland zal de scheepvaart door het Ka naal zijn gestremd op 27 April e,k. van 11 tot 15 uur of zoveel korter als mogelijk of langer als nodig zal blijken. Deel van de R.K. H.B.S. ook in Middelburg. In aansluiting op ons bericht van gisteren, betreffende de vesti ging van een R. K. H.B.S. te Goes, vernemen wij nog, dat het in de bedoeling ligt in Middelburg een parallelle leergang van deze school in September te openen. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gisteren z.h.s. de begroting van buitenland se zaken goedgekeurd. Op a.s. Dinsdag zal het wets ontwerp op de ondernemingsra den en de benzinebelasting worden behandeld. Grenskantoren op Koninginnedag. Naar de K.N.A.C. mededeelt, zullen voor de grenskantoren, op Koninginnedag dezelfde uren van openstelling gelden als op werk dagen. MOEDER BACHVERENIGING GEHULDIGD. De „Moeder der Nederland- sche Bachvereniging" en de we duwe van de stichter dier ver eniging, mevrouw G. Schoon- dtrbeek te Naarden, zal Donder dag a.s. haar 80ste verjaardag vieren. Maandag is zij te Bus- sum door bestuur en koor ge huldigd. DE BILT ZEGT Wisselend bewolkt met enkele buien. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen en iets min der koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1