Verhoging van de benzinebelasting. 10 pCt. aardappelmeel in bet brood? Financiering van het herstelwerk baarde grote zorgen in 1949. De voorgenomen belastingherziening APA^SON Zfowui Regering zou spoedige belasting op hoge prijs stellen. Sigarenindustrie krijgt steun. CfeopeBfe <z&> Waarborg-kleding alleen bij Kreymborg:;) in 25 zaken over geheel Nederland KORTE BERICHTEN „Bakkers, laat U niet afslachten." Een totale schuldenlast van f3.213.407.93. De Werkloosheidswet en de Landbouw. Voor 1950 geraamd tekort van f 231 millioen. De bocht in de weg ivëgj Buldog- afweerparapluie. Witte boord of overall. r '---dag 25 April 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 In haar M. v. A. aan de Eerste Kamer omtrent het wetsontwerp tot verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine en tot wij ziging van de motorrijtuigenbelas tingwet zegt de regering te me nen, dat het onjuist is het verband met de overige belastingvoorstel len, zoals verschillende leden dit doen, als onverbrekelijk te bestem pelen. Immers, ook geheel los van de overige ingediende ontwerpen van wet pleit verscheidene in de gewisselde stukken aangevoerde argumenten voor verhoging van het. bijzonder invoerrecht op ben zine. Het bevreemdt de minister van Financiën dat juist de leden, die een zo sterke relatie tussen de verschillende belastingvoorstellen zien, in verband met het onder havige wetsontwerp de vermaning tot hem richten, „dat het met het leggen van belasingdruk op het Nederlandse volk zo niet kan doorgaan". De aanhangige voor stellen zuilen immers per saldo tot een aanzienlijke vermindering van druk leiden. Met dit vooruitzicht voor ogen moet de vooral uit een psycholo gisch oogpunt minder gelukkige omstandigheid, dat dit wetsont werp, hetwelk op zichzelf een be lastingverzwaring in houdt, door bijzondere omstandigheden de Ka mer eer heeft bereikt dan de an dere wetsontwerpen niet te zwaar worden getild. De door verschillende leden voorgestane wijze van behandeling tegelijk met de overige voorstel len, zou feitelijk neerkomen op een uitstel van de voorgestelde maatregel voor onbepaalde tijd. Tegen de verwezenlijking van dit denkbeeld heeft de regering ech ter overwegende bezwaren. (Hieruit zou de gevolgtrekking gemaakt kunnen worden, dat de behandeling van de voorstellen tot belastingverlaging voor onbe paalde tijd wordt uitgesteld). Het ministerie van Financiën zou een behandeling op zeer korte termijn van het onderhavige wets ontwerp door de Eerste Kamer op hoge prjjs stellen, opdat de ver hoging van de benzinebelasting zo spoedig mogelijk zal kunnen wor den ingevoerd. Op 18 Februari j.l. is een ver drag tot stand gekomen, regelende de unificatie van alle accijnzen in de Beneiux-landen. Het ontwerp van wet tot goedkeuring van dit verdrag verkeert in een vergevor derd stadium van voorbereiding, zodat verwacht mag worden, dat het binnen korte tijd aan de Tweede Kamer zal kunnen wor den aangeboden. N.a.v. de opmerkingen, welke ge maakt werden met betrekking tot de unificatie van de tabaksaccijns in de Benelux-landen en de positie van de Nederlandse sigarenin- dustrie acht de regering, dat een Alle arbeiders weer aan het werk. Zes duizend gezinnen van ar beiders in de sigarenindustrie, waar de 29ste April met zwart krijt was omlijnd, omdat hun die dag de werkloosheid hoven het hoofd hing, zien die dag nu niet meer met vreze tegemoet. Er is nl. een regeling getroffen, dat al die zes duizend wachtgelders weer in dienst worden genomen. De rege ling is tijdelijk voor drie maan den maar zij betekent voor deze duizenden gezinnen een uit redding, waarop zij bijna niet meer hadden durven rekenen. Zij houdt in, dat het Rijk de lonen zal betalen voor de uren, waarin niet zal worden gewerkt. De industrie zelve koestert de hoopt, dat de re geling niet gedurende drie maan den zal behoeven te werken, om dat zij nog steeds de moed niet heeft opgegeven, dat de accijns op de sigaren zal worden verlaagd. Na de geslaagde besprekingen met het ministerie van Sociale Za ken over de nieuwe regeling, zal het werk in de fabrieken over alle arbeiders worden uitgestreken. Dit betekent een verkorting van de arbeidsduur. De fabrikanten zullen de uren, dat er gewerkt wordt betalen, de overige komen voor rekening van het Rijk. De arbeiders krijgen dus hun volle dig loon uitbetaald. De fabrikan ten zijn er van overtuigd, dat als de sigaren in de winkel goedkoper worden, er ook veel meer zullen worden rerookt. gedachtenwisseling over dit punt bjj de behandeling van het onder havige ontwerp van wet minder op haar plaats is. Deze aangele genheid zal beter kunnen worden besproken bij de behandeling van het wetsontwerp. Vierhoekscorferentie voor onbepaalde tijd uitgesteld. Officieel wordt medegedeeld, dat de vierhoeksconferentie van ver tegenwoordigers van de R.I.S., de Republik Indonesia, Oost-Sumatra en Oost-Indonesië is uitgesteld tot een niet nader bepaalde datum. De redenen van dit uitstel werden niet medegedeeld. „Machinegeweren als water niet helpt." De Pinkstermars in Berlijn. In hoge Amerikaanse regerings kringen is verklaard, dat de ge allieerde autoriteiten in West- Berlijn zo nodig machinegeweren zullen gebruiken tegen de ver wachte Pinksteroptocht van jonge communisten door de westelijke sectoren van de stad. Dit zal ge beuren als niet-dodelijke middelen, zoals waterstralen en traangas, falen. De geallieerde autoriteiten in West-Berlijn hebben de demon stranten, die uit de gehele Sowjet- zone worden aangetrokken, ver boden door het westelijke deel van de stad te marcheren. WARWICK DEEPING f. De bekende Engelse schrijver en arts Warwick Deeping is op 73- jarige leeftijd te Weybridge (Sur rey) waar hij woonde, overleden. Zijn bekendste boek was wel „Sorrell and Son". Warwick Dee ping schreef jaren lang minstens een boek per jaar. Vele hiervan verwierven wereldvermaardheid. (Ingez. mededeling, advert.) ootó -ttOf qOQ Voorwerpen in de Oostzee bij Zweden gevonden. Ten Zuid-Oosten van het eiland Oeland, nabij de Zuidoostkust van Zweden, is een lijst van radar stations en een houten takelblok gevonden, die naar men vermoedt afkomstig zijn van de onlangs ver miste Amerikaanse „Privateer". De voorwerpen zijn opgezonden naar het vliegveld Kastrup in De nemarken, van waar uit de Ame rikaanse luchtvaartautoriteiten hun naspeuringen naar het ver miste vliegtuig leidden. Golf van arrestaties in Albanië? Volgens het Belgradose blad „Politika" gaat door Albanië een nieuwe golf van politieke arres taties. „Revolutionnaire elementen, die het niet eens zijn met de politiek van onderwerping aan de hege- monistische doelstellingen van de Sowjet-Unie" worden gearres teerd, onder wie hoge functiona rissen, arbeiders, boeren en sol daten van het garnizoen te Tira na, aldus het blad. Slachtoffers van verkeers ongevallen. Volgens mededeling van de K.N.A.C. is het aantal doden bij verkeersongevallen na de oorlog met ongeveer een derde afgeno men en ongeveer op het peil van 1938 gekomen. Het aantal gewon den is thans niet veel groter dan voor de oorlog, maar de ongeval len hebben een ernstiger karakter gekregen, daar het aantal zwaar gewonden ongeveer is verdubbeld, dat der lichtgewonden met 30 pro cent verminderd. Het totale aantal verkeersonge vallen is met ongeveer een zeven de toegenomen, hetgeen mede moet worden toegeschreven aan toeneming der bevolking en het belangrijk grotere aantal vervoer middelen, dat bovendien veel in tensiever wordt gebruikt dan in vooroorlogse jaren. (Ingez. mededeling, advert.) In de Noordoostpolder is men weer begonnen met het inscharen van pinken. Duizenden pinken zijn al gearriveerd en dagelijks nog komen zij van heinde en ver, zelfs uit Brabant, om het malse gras van de Noordoostpolder te nutti gen. De bouw van een kerkgebouw der Geref. Kerk te Oss, met 200 zitplaatsen, onder architectuur van de heer B.W. Plooij te Amers foort, is aanbesteed. Op het eiland Noemfoor bij Nieuw Guinea werd een Japanner gevangen genomen, die zich sedert ruim 5 jaar in het oerwoud ver borgen heeft weten te houden. Hij werd door de Papoea-bevolking betrapt, toen hij bezig was, in de groentetuinen knolgewassen te stelen. Het bleek, dat hij zich al die jaren had gevoed met 'rauwe slangen, die op Noemfoor veelvul dig voorkomen, terwijl hij bij tijd en wijle zijn slag sloeg in de tui nen der bevolking. De Blauwe week collecte, onder auspiciën van de nationale com missie tegen het alcoholisme, wordt van 15 tot en met 20 Mei a.s. gehouden ten bate van het hulp- en reddingswerk voor drank slachtoffers aller gezindten. In de week van 9 t.m. 16 April j.l. deden zich de volgende sterf gevallen van het mond- en klauw zeer voor: runderen 2, kalveren 2, varkens en biggen 38, schapen 1. De stakende Londense haven arbeiders vonden de deur gesloten toen zij hun zaak bij het hoofd kantoor van de vakbeweging aan Arthur Deakin, leider van de bond van arbeiders in de transport- en aanverwante bedrijven, wilden voordragen. Hij wenste over de pnofficiële staking niet te discus siëren. Aardappelmeel in het brood be tekent broodvervalsing. Deze uit spraak, zegt „Burgerrecht" is niet van ons, doch van de bakkersor ganisaties die bezig zijn een actie op touw te zetten om datgene, wat zij broodvervalsing noemen, te voorkomen. Moeten wij de vakpers van de bakkers geloven, dan gaat het er om, dat de coöperatieve aardap pelmeelfabrieken een aanslag wil len ondernemen op de bakkerijen. In een gezamenlijke publicatie van de vrije patroonsvakorganisa ties wordt er op gewezen, dat ge durende de laatste tijd de brood- omzet met 20 is teruggelopen. Wordt het percentage aardappel meel, dat aan het brood wordt toegevoegd, verhoogd, dan is het zeker, dat dit tengevolge zal heb ben dat het debiet nog meer in eenkrimpt. Voor de bakkerijen be tekent dit de doodsteek en voor vele werknemers het ontslag. De vrije patroonsorganisaties hebben in verband hiermede -be sloten, een grote landelijke actie te beginnen. Er is een actie comité gevormd, dat honderddui zenden handtekeningen wil verza melen onder een petionnement, dat aan de regering zal worden aangeboden. Een merkwaardig feit is het overigens, dat zelfs de coöpera tieve bakkerijen aan deze actie hun medewerking verlenen. De bakkers zullen zich niet laten af slachten, zo lezen we in de publi catie der patroonsbonden. Vermelding verdient voorts het feit, dat de voorzitter van de ver eniging van werkgevers in het (Ineez. mededeling, advert.) bakkersbedrijf, de heer C. J. Ul- rich in een rede heeft vastgesteld, dat de aardappelmeel industrie de steun geniet van „zeer hoogge plaatste ambtenaren". De'maal- industrie staat geheel achter de bakkerijen doch de vertegenwoor digers van de landbouw en de aardappelmeelindustrie trachten een bijmenging van 10 aardap pelmeel door het brood door te drijven. Nederlands en Belgisch autopark. De K.N.A.C. bericht, dat volgens de laatst bekende gegevens het aantal personenauto's in Neder land ongeveer de helft bedraagt van dat in België. Het aantal vrachtauto's is in ons land iets meer dan de helft en het aantal motorfietsen plm. twee derde. Daarentegen Is het aantal auto bussen hier te lande bijna drie maal zo groot als bij onze Zuider buren. JAARVERSLAG POLDER WALCHEREN. De stormen, die In het voorjaar van 1949 over Walcheren zjjn gegaan, hebben aan de dijken veel schade aangericht. Tienduizenden guldens zijn dan ook in het afgelopen, jaar uitgege ven voor het herstel en het is dan ook geen wonder, wanneer in het jaarverslag van de Polder Walcheren over 1949 de opmerking wordt gemaakt, dat de financiering van het Uerstelwerk in dat jaar grote zorgen baarde. Ondanks dat nam de schuldenlast met f 181.571.af en bedroeg daardoor eind 1949 f S.218.407,93. Er was in de eerste plaats de storm van 1 Maart 1949, toen be wezen werd, dat verhoging van de Westkapelse zeedijk en verzwa ring van de bedekking noodzake lijk was. Voor de uitvoering van deze werken werd destijds een crediet verleend van f 565.000. terwijl het Rijk een bijdrage in de kosten van f 413.000.toezegde, omdat de werken hoofdzakelijk betrekking hadden op de recon structie van de dijk in het kader van de droogmaking van Walche ren. Begin 1949 werd verder de Rijksgoedkeuring ontvangen voor de voltooiing van de herbouw van het polderhuis te Middelburg. Een crediet van f 18.000.werd ver leend voor de herbouw van de sluismeesterswoning te Vlissingen, doch de voorbereidende werk zaamheden waren einde 1949 nog niet afgelopen. In de Eerste Kamer heeft mi nister Joekes onlangs medegedeeld dat op enig uitstel van de invoe ring der werkloosheidswet (wacht geld- en werkloosheidsverzeke ring), welke aanvankelijk zou ge schieden op 1 Juli a.s. moet wor den gerekend. Voor de landbouw laat deze wet ruimte voor een af wijkende regeling. Wat dit laatste betreft, wordt vernomen, dat in de Stichting voor de Landbouw aanvankelijk overeenstemming over een afwij de regeling voor de landbouw bereikt. Volgens deze zouden voor de bedrijven vaste kernen worden voorgeschreven. Het Kon. Ned. Landbouw-comi- té heeft dit echter verworpen en beraadt zich thans over een rege ling, waarbij het voorschrijven van vaste kernen zou kunnen worden vermeden. Tweede groep leerling- vliegers naar Amerika. Naar wjj vernemen, zal binnen kort een tweede groep Neder landse leerling-vliegers naar Ame rika gaan om daar opgeleid te worden. Zoals bekend is, zeil de eerste groep van 44 leerling-vlie gers binnenkort naar Amerika vertrekken. Deze opleidingen zjjn een uit vloeisel van de militaire samen werking der landen aangesloten bij het Atlantisch Pact. De mogelijkheid tot uitzending naar het buitenland zal alleen ge opend worden voor hen, die bereid zijn als vlieger (hetzij in de rang van officier of als onderofficier) in beroepsdienst te gaan bij de luchtmacht. Reünie van militairen, die in Indonesië dienden. Op 1 Juli a.s. zal te Utrecht een rennie worden gehouden van mili tairen, die in Indonesië onder de wapenen zjjn geweest. O.m. zal het woord worden gevoerd door Z.K.H. Prins Bomhard. Na het wisselen van het voor lopig verslag en de M. v. A., welk laatste stuk vergezeld ging van twee ingrijpende nota's van wijzi gingen, heeft de commissie van voorbereiding uit de Tweede Ka mer met betrekking tot boven staande wetsontwerpen het nuttig geoordeeld omtrent een aantal punten nader mondeling overleg te plegen met de minister van Financiën. Teneinde de commissie een al gemeen overzicht te verschaffen, legde de minister ook een staat over van de oorspronkelijke be groting voor 1950 en de herziene raming op grond van de tot dus- FEUILLETON door TO VAN THIEL. op? 64) „Dit is nog geen verloving!" „Juist, nou begrijp je me.' Mevrouw Van Regteren knikt tevreden. Ally zal een poosje Koos ge zelschap houden in de tijd dat Har zijn bezoek bij vader en moeder afsteekt. Klokslag acht uur ziet ze hem uit huis komen en ze loopt vlug naar de gang vóór hij bellen kan. „Zie je er niet tegen vraagt ze zenuwachtig. „Welnee kindje. Ik zeg dood eenvoudig dat ik veel hou." Het onderhoud met de heer en mevrouw Van Regteren is Har honderd procent meegevallen. Tegenover zijn meisje heeft hij maar gedaan, of hij z'n hand er niet voor omdraaide, maar in zijn hart was hij er lang niet gerust op geweest. Maar Harry's aangeboren flair deed direct alle stijfheid en voorgenomen strengheid bij de heer Van Regteren ontdooien. Harry vertelde eerlijk van z'n eerste liefde, ook van z'n slip pertje daarna, en hoe gelukkig hij nu was met Ally. „Sinds ik haar heb leren kennen, ben ik weer begonnen in de Bijbel te lezen en te bidden. Ik ben r.u bij dominé Kraan op belijdenis catechisatie en met Gods hulp hoop ik de goede weg te blijven bewandelen." Geroerd drukte vader hem de hand. „Jongen, we geloven dat er niets bijgeval gebeurt. Jij net zo. goed als Ally hebben allebei eerst een teleurstelling gehad om rijp voor elkaar te worden. Ik vertrouw je mijn enigst kind toe en ik hoop, dat jullie samen gelukkig zult zijn." Ook moeder feliciteerde hem hartelijk. „Pas goed op m'n meiske, Har. t Is ons enigst be zit." Met een lichte trilling in z'n stem dankte Harry voor het vertrouwen en hij nam zich op dit moment heilig voor, altijd veel van Ally te houden. Met gespannen èrekjes en een hoogrode kleur zit Ally achter het stuurrad. Ze heeft gebedeld of Har haar wilde leren chauffe ren. Dat leek haar zo interessant. Har was er eerst niet erg voor geweest, tenminste niét met deze oude Vauxhall, die hij per gratie van de garagehouder te leen heeft gekregen. Maar alia, aan de andere kant vindt hij het wel leuk, als zijn meisje ook chaufferen kan. „Nou, we beginnen! Kijk, dit is het contactsleuteltje, dat draai je om zo naar rechts. Dan de choke uittrekken. Juist. Nu de voeten. Eerst de starterknop in drukken." „Welke knop. Die kleine?" „Ja die; met de rechtervoet. Mooi zo. Hoor je, de motor loopt. Nu met je linkervoet dat linkse grote pedaal indrukken. Ver in trappen hoor, tot op de plank. Nou meteen hier de versnel- lingshandle een rukje geven recht op je aan. Leg nou je hand maar op de mijne, dan voel je hoe het gaat. Nu je linkervoet langzaam op laten komen en te gelijk met je rechter het gaspe daal iets indrukken. Pas op niet te veel hoor." We gaan!" juicht Ally vet rukt. En opgelucht, dat ze het er voor de eerste keer zo goed heeft afgebracht wil ze nu haar volle aandacht aan het sturen geven. Maar meteen is daar alweer de stem van haar leermeester. „Nu rijden we nog maar op de eerste versnelling en moet je overscha kelen op de tweede." Och heden, waar is dat nou weer goea voor. Hij loopt al zo mooi!" Dan rijd je economischer, Tz zal het je later wel eens uit leggen. Doe nu maar precies wat ik zeg. Het koppelingspedaal dat grote linkse weer intrap pen en 't gaspedaal loslaten. Nou hier, je hand weer op de mijne, dan kun je weer voelen hoe we naar de tweede versnelling gaan. Voel je het goed? Eerst terug naar het midden en dan naar rechts boven. Het koppelings pedaal laten opkomen en tege lijk het gaspedaal zachtjes in drukken." „Ik snap niet hoe ik ooit die volgorde in m'n hersens zal pompen." „O, dat is routine. Ik denk er zelfs niet bij. Nou nog een keer precies zo doen, wat je gedaan hebt." „Ja, goed zo. Ja, toe maar, Zie je wel dat het al gaat. Nu hier je hand dan gaan we naar de derde versnelling, voel je wel? Eerst naar het midden en dan naar beneden rechts. Zie zo, klaar!" Ally slaakt een zucht van ver lichting. „He, verdraaid." Heel in de verte, op de lange, stille weg vertoont zich een zwart gevaarte, dat op hen aan komt. „Kalm maar, een vrachtwa gen, ik neem wel even over." „Ziezo, nu jij maar weer. Recht op de weg blijven hoor." „Moet je maar kunnen", zucht het meisje. 't Lijkt wel of je dronkeman netje speelt. Altijd maar weer rechts aanhouden" (Wordt vervolgd.) verre bekende gegevens. En hier uit bleek, dat er een tekort op de begroting voorkomt van 231 mil lioen gulden. Op de vraag, welke invloed een malige posten, zoals b.v. de snel lere repatriëring van de troepen dan aanvankelijk was voorzien, op de begroting zullen hebben, gaf de minister het volgende overzicht (in millioenen guldens): Souvereiniteitsoverdracht Indonesië. 1. Ministerie van Oorlog (militai re uitgaven, demobilisatie, troepentransport134,9 2. Ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen 35,8 3. Ministerie van Sociale Za ken (demobilisatie) 8 4. Ministerie van Marine 7,5 Totaal 186,2 De leden, die gekant waren te gen afschaffing van de onderne mingsbelasting, waren voorts van oordeel, dat deze afschaffing niet verantwoord is gezien het zeer aanmerkelijke begrotingstekort ad 231 millioen gulden. Gemeentebegroting in de klas. Op de Amersfoortse scholen zal een boekje worden verspreid, dat de gemeentebegroting 1950 bevat. In dit boekje wordt uiteengezet, hoe B, en W. de hun toevertrouw de millioenen besteden. Op deze manier hopen zij de burgerzin en het verantwoordelijkheidsgevoel bij de jeugd aan te kweken. Ook willen zij de jeugd feitenkennis op dit gebied bijbrengen, feitenkennis die volgens hen, bij de volwasse nen vaak blijkt te ontbreken. Prins Bernhard naar de V.S. Prins Bernhard zal op 1 Mei met het lijnvliegtuig van de K.L.M. naar New York vliegen om op 5 Mei de „Holland Fair", de grote Nederlandse export-tentoon stelling, die in Philadelphia wordt gehouden, te openen. Onderzoek stroomaanval. De resultaten van het door het Waterloopkundig Laboratorium te Delft voor rekening van Rijk en Polder verrichte model-onderzoek naar de stroomaanval op de oever van de Zuidwatering, hebben ge leid tot verschillende conclusies. De uitschuring van de oever is slechts te beperken of op te heffen door een doortastend ingrijpen in het regime van de Westerschelde, d.w.z. allereerst het verruimen van de geul tussen de Hooge Springer en de Spijkerplaat en vervolgens het aanbrengen van omvangrijke werken in de Honte, ten Oosten van „De Schoone Waardin", ter afleiding van de stroom. Afgezien nog van dergelijke plannen wordt door het Laborato rium geadviseerd op de gevolgde weg van de plaatselijke verdedi ging voort te gaan. Met een door Ged. Staten ondersteund verzoek wendde het Polderbestuur zich tot de minister van Verkeer en Wa terstaat, waarvan bericht werd ontvangen, dat deze opdracht had gegeven de zaak in studie te ne men. Met belangstelling ziet men thans uit naar de resultaten van deze studie, daar beteugeling van de stroomaanval van de Wester schelde, waaraan van 1922 t.m. 1948 ongeveer f 3.600.000.is uit gegeven, een levensbelang voor Walcheren is. Stormen en schaden. Aan de Noordwatering moesten verschillende malen voorzieningen worden getroffen in verband met stormschade. De storm van 31 December 1948 richtte voor f 12.672.64 schade aan en de stor men van 1949 vorderden aan her- stelkosten een bedrag van f62.030.43. Hoe groot de kracht van de storm was, die de zeedijk bij Westkapelle had te trotseren blijkt wel uit het feit, dat onge veer 500 ton stortsteen door de vloed op de dijk werd geworpen en opnieuw naar de vooroever moest worden teruggevoerd. De duinvoetafname bedroeg zowel op het Zuider- als op het Noorder- strand gemiddeld 1 m. De stran ding van de „Vlissingen 20" richt te eveneens schade aan en de herstelkosten beliepen f 108.50. Nog meer schade werd aangericht door het motorkustvaartuig „No- gat 1195" uit Lubeck. De kosten van herstel bedroegen in dit ge val f 3220.50. In de Oostwatering richtte de storm van 1 Mrt voor f 29.184.67 schade aan. Op 28 Februari ont stond aan het Veergat een oever- val, doch door de storm van de volgende dag verzandde de val grotendeels. Op 18 December ont stond een nieuwe val, die thans langzaam verzandt. De kosten, die moesten worden gemaakt voor herstellingen i.v.m. storm schaden aan -de Zuid- en West- watering beliepen resp. f 14.166.78 en f 18.696.29. Afwatering. vim ZEELAND VERGETEN? Dezer tlagen verscheen weer de traditionele „Gids vour Schoolreizen". Bij 't doorbladeren van dit nuttige boekje komt men tot een eigenaardige ontdekking. Op tal van plaatsen door het gehele land wordt de aandacht gevestigd. Maar één provincie ontbreekt. Zeeland wordt niet vermeld. Wat hiervan de reden kan zijn is mij niet bekend. Hebben de samenstellers, de heren J. H. Boon, Jac. Dam en L. Lieffering onze provincie ver geten? Of kennen ze Zeeland niet? Weten zij niet hoeveel schoons Zeeland biedt? Hebben ze niet gehoord van de grote werken die hier tot stand zijn gekomen? Of is hier laksheid in het spel van de zijde der V.V.V. of van andere instanties op dit gebied? Ik vraag slechts, omdat ik nie mand ten onrechte wil beschul digen. Maar dat Zeeland, onze schone en toch ook uit velerlei oogpunt belangrijke provincie trt een dergelijke „gids" vergeten kon worden is toch toe! heel erg en het pleit niet voor de fce- trouwbaarheid van deze gids. MSI In 1949 werden de werkzaam heden van de herverkavelingsor ganen aan de watergangen, sprin- ken, bruggen en duikers voortge zet. Tegelijkertijd werd voortge gaan met de plaatsing van voor lopige keerschotten, waarmee de waterstanden worden geregeld. In Juli waren de werken zover ge vorderd, dat het gebied ten N. van de lijn Zanddijk-Gapinge-Seroos- kerke-Oostkapelle konden worden afgescheiden van het aangrenzen de poldergebied. Het overtollige water uit genoemd gebied wordt nu via de Oostersluis-westzijde te Veere gespuid. De neerslag over 1949 bedroeg 609,3 mm. Sedert Augustus 1948 was de regenval vrijwel onafge broken kleiner dan normaal. De „Commissie vakopleiding van de hoofdgroep Ambacht" heeft een boekje uitgegeven, waarin een pleidooi gevoerd wordt voor het ambacht. Uit het boekje nemen wü het volgende citaat over, dat handelt over het vraag stuk „witte boord of overall": Arbeid in bakkerijen op 1 Mei De minister van Sociale Zaken heeft vergund, dat door hoofden of bestuurders en door bakkersge zellen op Maandag 1 Mei 1950 twee uren vroeger met de vóór arbeid, resp. bakkersarbeid mag worden begonnen dan zulks voor de betreffende bakkerij op die dag reeds bij of krachtens de Arbeids wet 1919 is toegestaan. Aan een bakkersgezel, die tus sen 20 en 5 uur bakkersarbeid verricht, moet onmiddellijk vóór de aanvang van zijn arbeid, die geheel of gedeeltelijk tussen die uren is gelegen, een onafgebroken rusttijd van 10 uren worden gege ven. Deeg en brood, dat na 20 uur van de vorige dag gebakken of opgewarmd is mag op Maandag Mei 1950 van 7.30 af uit het gebouw met aanhorigheden, waar in zich de broodbakkerij bevindt, worden vervoerd en van 8 uur af verkocht of afgeleverd. Verkoopster hield geld achter. De Haagse recherche heeft de 20-jarige verkoopster J. E. M. H. aangehouden. Zij moest voor haar werkgever twee bedragen storten op een postkantoor, nl. f 600.en 783.Het eerste bedrag heeft zij gestort, doch de 783 gulden heeft zij voor eigen gebruik ge houden. Zij besteedde het o.m. voor de aankoop van behang en huishoudelijke artikelen. De ver koopster zou nl. gaan trouwen doch had geen geld genoeg. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat haar verloofde niet op de hoogte geweest van de handelingen van zijn aanstaande. „Wij snijden hier een moeilijk probleem aan. Een ingewikkelde strijdvraag. Die tussen overall en witte boord, die tussen handenar beid en werk met het hoofd. Een strijdvraag, die in de laatste tien tallen jaren steeds ingewikkelder is geworden en waarvan de oplos sing noodzakelijker is dan ooit. Terwijl de nijverheid, zowel de industrie als het ambacht, in deze tijd schreeuwt om bekwame, ge schoolde krachten, gaan er uit uw klas van dit jaar misschien weer enige jongens naar Ulo of H.B.S. die, dat weet u bijna zeker, op zijn best zéér middelmatige kantoor bedienden of beambten zullen worden. Die jongens zelf hadden wat an ders in hun hoofd. Fietsenmaker .de een, banketbakker de ander, goudsmid de derde wellicht. Maar de ouders van die jongens (mis schien zelf mensen, die hun hele leven hun brood met eerlijke han denarbeid hebben verdiend) willen hun zoon „hogerop" hebben. Dat betekent echter dat zij hem stuwen naar die grote, zeer grote groep van administratieve wer kers die met vrij weinig arbeids vreugde werken en economisch in een uiterst kwetsbare positie ver keren. Want zij zijn het, die bij crisis een der eerste stoten op vangen. Zij zijn nooit onmisbaren. En zij zijn het ook, die het begrip „kale armoede" heel vaak perso- nificeren: zij moeten er altijd goed gekleed uitzien, zij moeten een hogere huishuur betalen, dan de ambachtsman, maar hun inkom sten zijn heel vaak minder en aan zienlijk minder soms, dan die van de bekwame handwerker". Uranium in Engeland? J. Ford, een geoloog van de uni versiteit van Bristol, beweert, dat hij in de buurt van Bristol een enorm uraniumreservoir heeft ontdekt. Tussen Bristol en Bath, zegt hij, ligt op 1500 tot 2000 m onder de grond een uraniumlaag van bijna 20 kilometer lang. De vinder schat, dat er ongeveer 120.000 ton uraniumerts aanwezig is, waaruit ongeveer 40.000 ton zuiver uranium kan worden ge trokken. Ford was op het idee gekomen in de buurt van Bath naar urani um te zoeken, omdat in de warm waterbronnen van die stad elke dag uranium vrijkomt. Als zijn theorie juist is dan moeten er nog twee andere rijke uraniumaders zijn in Engeland en nog veel meer in Frankrijk en Spanje.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2