ZEEUWSCH DAGBLAD Dreigende crisis in West-Duitsland. NIEUWS „Stuyvesant" bracht militairen uit de West naar Vlissingen. Veere's stadhuisbeiaard weer compleet Moord na 5 jaar aan het licht. Keuringsdienst van Waren te Goes brengt verslag uit. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Politieke Peiling. Neutraliteit. Nieuwe belastingwet twistappel tussen Hoge Commissarissen en republiek. Gontmissaris der Koningin bereidde Zeeuwen ongedacht welkom. De bulletindienst morgenavond Tragisch ongeval te Nieuwdorp. NORMALE TOESTAND KEERT TERDG. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 6e JAARGANG No. 1544 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 25 APRIL 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen: J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.21 u, onder 19.55 u. Maan op 12.08 u., onder з.30 u. Hoogwater Woensdag 26 April. Vlissingen: 8.21 u. 1.31 m., 20.56 1.05 m. Terneuzen: 8.45 u. 1.54 m., 21.20 u. 1.27 m. Wemeldinge: 9.44 u. 1.31 m„ 22.021 u. 1.01 m. Zierikzee: 9.28 u. 1.13 m., 22.00 u. 0.84 m. T~Je Statenverkiezingen, die morgen Woensdag ge houden worden, zijn van grote betekenis voor het provinciale leven. Bij deze verkiezing wordt be slist over de samenstelling van de Provinciale Staten en indi rect ook over die van Gedepu teerde Staten. Het gaat dus om het bestuur van de provincie. Over de vraag naar welke be ginselen en in welke richting het provinciale leven zal worden ge leid. Dit is van temeer betekenis, nu er van verschillende, we zou den haast kunnen zeggen, van alle kanten een krachtige actie wordt gevoerd om te Ttomen tot uitbreiding van de bevoegdhe den der provinciale besturen. Wordt de gewenste decentrali satie doorgevoerd, dan houdt dit in, dat zowel aan de Provinciale- als aan de Gedeputeerde Staten grotere bevoegdheden worden gegeven, waardoor vanzelf ook de verkiezingen voor de Staten aan betekenis winnen. Maar hoe dit ook zij, de stem ming die Woensdag plaats vindt, is van genoegzaam belang om daaraan volle aandacht te schen ken. I_I ierbij komt nog iets anders, dat niet over het hoofd mag worden .gezien. Behalve haar rechtstreekse provinciale betekenis, hebben zij ook een indirecte betekenis. Niet alleen omdat de Staten ook de taak hebben de leden van de Eerste Kamer te kiezen, maar vooral ook, omdat deze verkie zingen gezien kunnen worden als een politieke waardemeter. Niet ten onrechte heeft men gesproken van een massaal opi nie-onderzoek. Een tussentijdse staatkundige peiling. De kiezers hebben gelegenheid zich uit te spreken over de alge mene politiek van het huidige Kabinet; over de Indonesische politiek die zoveel onheil heeft gebracht en nog brengt, over de financiële politiek, en wat dies meer zij. Woensdag zal blijken of de communistische invloed in ons land sterker, dan wel zwakker s geworden. Of de „doorbraak"- gedachte aan invloed wint, dan wel of er wat dit betreft een teruggang valt waar te nemen. Of de rechtse partijen worden verzwakt of dat zij onder ons volk aan invloed winnen. Of ons volk de rood-rose politiek toe juicht of dat het er genoeg van begint te krijgen. Daarom komt het er op aan, dat de kiezers nauwgezet hun plicht doen, zich niet op zijpa den begeven, maar een princi piële keuze doen, die zij voor hun God kunnen verantwoorden. Ook in Christelijke kringen zijn er nog altijd velen die dwepen met de neutraliteit. Althans op het gebied van de pers. Van een neutrale school, een neutrale vak- of standsorganisatie wilen ze niet weten. Maar aan de zg. neutrale pers hebben zij hun hart verpand. Nu weet ieder die even nadenkt, wat dit in de practijk betekent. En wie het nog niet wist, heeft het deze week kunnen zien bij de P. Z. Crt. het lijfblad zelfs van leidinggevende personen in Chris telijke kring. In de advertentie-kolommen vond men een ongetekende advertentie waarin de communis tische candidaten werden aanbe volen. Mannen wier streven het is de Chr. Godsdienst te onder mijnen en ons volk te brengen on der de communistische knoet. Alles vanwege de neutraliteit. Nu is dit een zaak die dit blad zelf aangaat. Als het de neutrali teit zover wil voeren, dat het voor een ieder te koop is, dan is dit zijn zaak. Het is in elk geval conse quent. Maar zouden belijdende Christe nen, die nog steeds weigeren op het gebied van de pers partij te kiezen, nu eindelijk niet wakker worden EB DREIGT EEN CRISIS in West-Duitsland. Do geallieerde Ho- go Commissarissen hebben namelyk de West-Duitse bondskanse lier, Adenauer, doen weten, dat de nieuwe aangenomen wet tot verlaging van de inkomstenbelasting, de overeenkomst over de economische samenwerking tussen de West-Duitse republiek en de V. S. volkomen schendt. Het is derhalve niet onmogelyk dat de Westelyke geallieerden hun veto over deze wet zullen uitspreken. De leiders van de Christen-democratische party hebben er daarom alvast maar gezinspeeld dat een dergelyk veto best eens zou kun nen leiden tot het aftreden der West-Duitse regering. ?at AeL?r0test te??,n d<r wet de rede van Adenauer te Bad Ems. van Amerikaanse zijde komt, vindt zijn oorzaak, dat de Ameri kanen bevreesd zijn, dat, door de nieuwe wet, die de Duitse belas tingplichtigen 30 procent vermin dering van belasting zou gebracht hebben, een mogelijke verhoogde behoefte aan Amerikaanse hulp zou doen ontstaan. De Duitsers zijn echter van me ning, dat de economische en fi nanciële gevolgen van het uitein delijk verwerpen van de wet het gehele regeringsprogram op het gebied van de economische op bouw en de sociale politiek in de war zou schoppen. Voor een partijvergadering, waarin een communique van der gelijke strekking was opgesteld na een toespraak van Adenauer per soonlijk, was Heinrich von Bren- tano speciaal uit Rome terugge roepen. Gisteren verklaarde Adenauer: „Er gaan belangrijke stemmen op, dat men de geallieerden dient voor te stellen de regering zelf in handen te nemen". De plaatsvervangende voorzit ter van de sociaal-democraten van West-Duitsland, Erich Ollenhauer ging te Berlijn nog verder en zei dat het geallieerde veto „niet bij droeg tot de versterking van dé democratie. Het zou voedsel ge ven aan „het communistische vuur" vond hij. Functionarissen van de Britse hoge commissie hebben hun sterke afkeuring kenbaar gemaakt over Brand in Amerikaans atoom-centrum. GEEN SABOTAGE? Gisternacht is te Berkeley (Ca- lifornië) brand uitgebroken in het gebouw, waarin zich de grote cy clotron van de Amerikaanse com missie van atoomenergie bevindt. Onder de inwoners van de stad ontstond grote schrik, toen zij de hoge vlammen, die uit het gebouw omhoog schoten, zagen. De brand die snel was geblust, heeft een schade van 150.000 dol lar veroorzaakt. Men was niet van oordeel, dat er sabotage gepleegd was. Terwijl brandweerlieden de smeulende resten bespoten, brak een nieuwe brand uit in een ander gebouw van het atoomproject, een 200 meter verder. De brand is vermoedelijk ontstaan door de aanwezigheid van een hete plaat onder een vat met zuur. Doordat de brandweer aanwezig was kon de brand spoedig worden bedwon gen. Door de eerste brand zijn drie tanks met acetyleengas, een tank met aceton en een cylinder met zurstof ontploft. Ook 2500 liter olie ging in de vlammen op. IN HET HOL VAN DE LEEUW Inbraak bij burgemeester van Den Haag. Dieven wisten f 1500 bult te maken. Gisternacht is ingebroken in het huis van de burgemeester van Den Haag, mr F. M. A. Schokking, aan de Wassenaarseweg. De in dringers wisten zich toegang te verschaffen tot het studeervertrek van de burgemeester, waaruit zij een bedrag van ongeveer f 1500 meenamen. De burgemeester was in huis aanwezig. Gistermorgen tegen 8 uur ont dekte hij de inbraak. De onmiddel lijk gewaarschuwde recherche heeft het onderzoek ter hand ge nomen. Onder meer keurden zij af, dat 't voorlopige veto 'over de wet op de inkomstenbelasting aanleiding had gegeven tot bittere commentaren, voordat geallieerde en Duitse ex- STORM uit het NOORD-WESTEN. Loodsdlensten gestaakt, schip aan de haal. De Noord-Westerstorm die gis teravond en vannacht over ons land raasde, heeft ,voor zover thans bekend, nergens grote scha de aangericht. Te Vlissingen werd een wind snelheid gemeten die de storm kracht bijna overschreed. De loodsdiensten werden hier, even als in Hoek van Holland gestaakt om half negen. De loodsboot is wel buitengaats gebleven. In de Oude Haven van Scheveningen ging des avonds nog een mijnen- legger aan de haal. De gehele be manning was te gast bij een re der en het schip heeft zich waar schijnlijk zelf ook wat willen ver maken. Zonder schade wist men het echter weer te verankeren. Langs de gehele kust was de zee zeer hoog. Vele theehuisjes, langs de stranden werden be dreigd. In Den Haag waaide een schutting om, twee voorbijgan gers verrassend, die echter zonder noemenswaardig letsel uit de brokken te voorschijn kropen. perts deze zaak konden behande len. Voorts betreurt men Ade nauers verklaring, dat in Frank rijk en Engeland een „volkomen negatieve" houding ten opzichte van Duitsland heerste. De politiek der Britse regering, zo zeiden ge noemde functionarissen, was er juist op gericht, Duitsland te doen opnemen in de gemeenschap der landen. Regering zowel als volk hadden West-Duitsland actief ge steund. Trumans programma voor bestrijding van communisme. In antwoord op de beschuldi gingen, dat de Amerikaanse rege ring communisten en „meelopers" in haar departementen duldde, heeft Truman gisteren te Was hington een drieledig program ontwikkeld voor de bestrijding van het communisme in de V. S. en over de gehele wereld: 1. Versterking van de Ameri kaanse defensie en militaire hulp „aan de vrije landen". 2. Verbete ring van de democratie en 3. Rus tig en doeltreffend zonder hys terie tegen de communistische revolutionnaire activiteit overal hier te lande. Eerste diepteboring in het Westen van ons land. De Nederlandse Aardolie Maat schappij, die reeds geruime tijd bezig is met voorbereidende werk zaamheden in het moerassige ter rein van het Oostzijderveld aan de watering te Oostzaan, heeft vo rige week de omvangrijke instal laties in werking gesteld, en gaat heden met proefboren een begin maken. Dit wordt de eerste diep teboring in het Westen van ons land. De boring kan gaan tot 3000 meter. Zoals reeds eerder gemeld, betekenen deze proefboringen, die op verscheidene plaatsen van ons land worden verricht, nog niet, dat inderdaad, olie in de grond zal worden aangetroffen. Er bestaat een kansje, dat er van regeringswege wordt beslo ten het gehalte aardappelmeel te verhogen tot 10 Zowel huisvrouwen als bakkers komen hiertegen in opstand. Donder dag en Vrijdag a.s. zullen de bakkers handtekeningen verza melen, die naar de Regering worden verzonden met het ver zoek het percentage aardappelmeel niet alleen niet te verho gen, maar het aardappelmeel geheel uit het brood te laten verbannen. Een bakker, die Donderdag niet kon afwachten om met het verzamelen van handtekeningen te beginnen, leent een huisvrouw zijn rug voor het plaatsen van de handtekening. Churchill brengt regering opnieuw In moeilijkheden, Winston Churchill, de leider van de oppositie in het Britse La gerhuis, heeft gisteren aangekon digd, dat zijn fractie Woensdag tegen twee punten van de begro ting zal stemmen. Men neemt aan, dat een neder laag van de regering op een van deze punten haar aftreden en nieuwe algemene verkiezingen zal meebrengen. De punten, waarover zal worden gestemd, zijn de verhoging van de benzinebelasting en de belasting op vrachtwagens. Verlovingsring kwam terug. De heer W. de Schipper te Kloetinge verloor 27 jaar ge leden in zijn vorige woonplaats Wemeldinge zijn verlovingsring tijdens werkzaamheden op het land. Dezer dagen is deze ring op hetzelfde perceel teruggevon den door een inwoner van We meldinge, met wie De Schip per destijds samenwerkte. De ze wist zich een en ander nog goed te herinneren en zorgde er voor, dat de ring bij de ei genaar terug kwam. Zondagavond tegen Genen daverden door de kluisgaten van de 4500 ton metende K.N.S.M.-boot „Stuyvesant" de ankerkettingen. 105 Nederlandse militairen, waaronder vijl Zeeuwse jongens waren na een voorspoedige reis uit Curacao in het vaderland aangekomen, 't Was natuurlijk wel beroerd, dat het schip niet meteen in de Vlis- singse haven meerde, inplaats van op de Schelde voor anker te gaan, maar ze waren er toch. Ondanks het feit, dat de wal onbereikbaar was, kregen de jon gens toch diezelfde Zondagavond al contact met Zeeland. De Com missaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, klom namelijk aan boord van de „Stuyvesant" niet om de jongens even te begroeten, nee, om met ze te praten, urenlang. Over Zee land, over alles wat er in de twee jaar, die ze weggeweest zijn is ge beurd. Hij sprak met hen over hun toekomst en over alle zaken, die een Nederlandse jongen graag aansnijdt ais hij in de West ge zeten heeft en nu voor de taak staat zich een toekomst op te bou wen. Natuurlijk was het contact tussen de Zeeuwse jongens en de Comrr. iris het stevigst en 't v geen wonder, dat de andere jongens een beetje jaloers waren op hun Zeeuwse wapenbroeders Tegelijk met de Commissaris kwam aan boord majoor L. C. Soetbrood Piccardt van de Gene rale Staf van het K.N.I.L., die de Nederlandse militairen namens de minister van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen verwelkomde. Evenals jhr de Casembroot bracht hij de nacht op het schip door. IN DE HAVEN. Even voor zeven uur gistermor gen liep de „Stuyvesant" de haven van Vlissingen binnen waar van gebouwen en schepen de driekleur wapperde. Het was een drukte van belang. Vanzelfsprekend wa ren er familieleden van de Zeeuw se jongens: B. W. Buijzer uit Krabbendijke; F, J. Danckaerts uit IJzendijke; J. F. A. Rammeloo uit Philippine; W. de Vos uit Wis- sekerke en A. A. Strohmeyer uit Vlissingen en verder was het een komen en gaan van officieren. Omstreeks acht uur begon de debarkatie en konden de jongens van boord gaan om in de Haven loods een bezoek te brengen aan de douane, die nogal mild gestemd scheen. Hier kregen ze tevens de nodige papieren; koffiebon, ver lofpas, vrijreizenkaart, kleding- geld enz. Rond negen uur was ook dit achter de rug en reden de bus sen door om hen thuis te brengen. Ondanks het miezerige weer zat de stemming er in! Onnodig te zeggen, dat de jon gens al lang voor de debarkatie begon bepakt en bezakt aan de re ling stonden; de Zeeuwen vooraan. PRACHT REIS. Toen wij hen vroegen naar hun indrukken van de reis en het ver blijf in de West, bleek al spoedig zoals een der jongens terecht opmerkte dat het minder pret tige gauw vergeten wordt en het aangename bijblijft. Ze hadden een pracht reis gehad. Op 1 April waren ze uit Curagao vertrokken en de gouverneur ir. L. Peters had hen persoonlijk uitgeleide gedaan. Verschillende plaatsen werden onderweg aangedaan, maar het mooiste oponthoud, dat de jongens hun leven lang niet zullen ver geten, was het schone veelbezon- gen eiland Madeira .De passagiers waren reusachtige mensen, want ze zamelden zoveel geld In dat de jongens een grote tocht over het eiland konden maken. En 'twas een pracht tocht! Zaterdag waren ze in Plymouth, de Engelse havenstad en vandaar was het maar een snapje meer naar Ne derland terug. MET HELE FAMILIE UIT. De dienst in Curasao was niet zo zwaar vertelden de jongens; wel in Suriname daar was 't zwaar werken. Op Curasao kun je prachtig zwemmen, al moet je een klein beetje letten op haaien. Er zijn daar ook dingen, die consequenties meebrengen, zo bijvoorbeeld het uitgaan met een meisje. Als je een meisje vraagt of ze meegaat naar 't een of 't ander, kun je er van op aan, dat ze d' er hele familie meebrengt! deelt er één uit er varing mee. Dat is zo de gewoonte daar. Er wordt op Curasao veel ver diend, maar 't is er ook heel duur. Een paar jongens zijn er geble ven. Als wij naar de toekomstplan nen van enkele jongens vragen blijkt het, dat ze al zeer ernstig nagedacht hebben over de in te slagen weg. Sommigen hebben 't al haast voor elkaar om straks op de boot te stappen naar Australië. Men zal in zes plaatsen terecht kunnen. Morgen gaat Zeeland ter stembus Op die dag zal beslist worden over de vraag, hoe het Provinciale Be stuur er de komende zittingspe riode zal uitzien. Het spreekt vanzelf, dat iedere Zeeuw benieuwd is morgenavond naar de uitslag der verkiezingen. Welnu, men zal zijn nieuwsgierig heid kunnen bevredigen, want de redactie van het „Zeeuwsch Dag blad" is voornemens de uitslag der stemmingen in de Zeeuwse ge meenten met de grootst mogelijke spoed te bulletineren. Vanaf ongeveer half zes zult u morgenavond terecht kunnen voor het kennisnemen van de uitslagen op de volgende plaatsen: Goes: Bureau „Zeeuwsch Dag blad", Lange Vorststraat 90. Middelburg: Bijkantoor Korte Noordstraat 35. Vlissingen: Bijkantoor Wal straat 83. Terneuzen: Bijkantoor Vloos- wijkstraat. Tholen: Eendrachtsweg, bij de bushalte, op het gemeentelijk aan plakbord. Zierikzee: Mol, hoek Schuit haven. Ook de namen dergenen, die de zetels in de Zeeuwse Staten zul len bezetten, alsmede de zetelver deling, hopen wij in de loop van de avond door te geven. Acht en zestigjarige man gedood. Vermoedelijk doordat hij in brand is geraakt, toen hij twee petroleumlampen wilde bijvullen, die brandden in een kippenhok waar een kunstmoeder stond, is gistermiddag de 68-jarige P. den Engelsman te Nieuwdorp over leden. Toen men de brand ontdekte, vond men het slachtoffer voorover in het kippenhok liggen. Hij was gestorven en op zijn rug was de kleding geheel verkoold. Men vermoedt thans, dat de oude man toen hij bemerkte dat de zaak begon te branden, met enkele kledingstukken het vuur heeft willen doven. Hij had echter een zwak hart en het is niet on mogelijk dat de schrik voor hem te groot is geweest. Het tragisch ongeval wekte in het dorp diepe verslagenheid. DANK ZIJ GIFT VAN ONBEKENDE Overdracht van „Lest Best" kroon op het werk. Tijdens een korte plechtigheid in de hal van het raadhuis is gis termiddag door de Stichting Veere de laatste klok, die nog in de beiaard ontbrak, aan het gemeen tebestuur overgedragen. Deze nieuwe klok draagt het opschrift „Lest Best". Op 1 Mei a.s. zullen de vrolijke klanken weer over het oude stadje zingen. Nadat de burgemeester jhr I. F. den Beer Poortugael de aanwezi gen, w.o. de oud-voorzitter van de Stichting Veere, ir F. H. Klokke, de wethouders, raadsleden en de beiaardier, de heer Jan Kwist, had verwelkomd, sprak de heer Van Gelder als voorzitter van de Stichting Veere. Spr. zei, dat de overdracht van de klok het slot stuk is van de actie, die voor het herstel van de beiaard is gevoerd. Spr. meende, dat er wel eens is gevraagd of het wel nodig was, dat ook de laatste klok nog zou worden vervaardigd. Op advies van de heer Fred. Timmermans is men hiertoe echter overgegaan omdat de beiaard een zg. B-klok als „onderdominant" niet kon missen. De Stichting Veere is in staat gesteld deze klok te laten vervaardigen, daar een anonymus een aanzienlijk bedrag heeft ge schonken. Deze onbekende werd door de heer Van Gelder dank ge bracht. De Stichting Veere heeft toen deze schenking bekend werd, direct besloten het resterende be drag uit eigen middelen bij te pas sen, daartoe in staat gesteld door grotere en kleinere giften, die binnenkwamen. Spr. noemde een en ander een daad van burgerzin, waardoor de stad Veere kon worden verrijkt met een klein doch kostbaar mo nument. De heer Van Gelder sprak verder de wens uit, dat Veere steeds een gemeentebestuur zal hebben, dat de beiaard een warm hart toedraagt, terwijl hij tenslotte verklaarde, dat in de naam van de klok „Lest Best" 'n kleine woordspeling zit. De klok wordt nl. aangeslagen met de S- pedaal en brengt de B-toon voort. Monumenten, het edelste bezit. Jhr den Beer Poortugael, na mens 't gemeentebestuur de klok aanvaardend, begon met 'n woord van Victor Hugo, nl. dat naast de toekomst de monumenten 't edel ste bezit vormen. Het is de taak van de overheid, aldus spr., deze monumenten met de nodige eer bied te behandelen. De burge meester herinnerde aan het ini tiatief van ir Klokke tot oprich ting van de Stichting Veere en zei, dat de overdracht van de nieuwe klok de kroon op het werk van de Stichting betekent. Spr. zei verder, dat het werk van de Stichting is het stimuleren en verfraaien van het stadsschoon en de burgemeester bracht dank en hulde voor de wijze waarop dit gebeurt. Na te hebben gewezen op het vorstelijke van het aanbie den van deze klok richtte spr. zich nog tot de beiaardier, de heer Jan Kwist en deelde mede, dat op 1 Mei het eerste concert zal plaats vinden. In de klank, zo besloot jhr den Beer Poortugael, is ook onze dank. Hierna werd de klok, die voor het raadhuis stond opgesteld, be zichtigd. Het lag in de bedoeling de plechtigheid voor het raadhuis, rond de klok, te doen plaats vin den, maar het gure weer was aan leiding, dat dit in de hal plaats vond. Direct na de plechtigheid is men begonnen met het plaatsen van de nieuwe klok in de toren. Wraakneming van illegale groep. Eerst nu is een drama aan het licht gekomen, dat zich kort na de bevrijding in Zuilen bij Utrecht heeft afgespeeld en waarbij een echtpaar 's nachts in bed is over vallen en door revolverschoten gedood. Het betreft hier 'n wraak neming van een losstaande ille gale groep op de vrouw, die aan de Duitsers inlichtingen zou heb ben verschaft en waarbij ook da man is gedood, omdat men een lastige getuige In hem vreesde. Een van de leden van deze ver zetsgroep is de vorige week gear resteerd voor een andere zaak en heeft toen ook inlichtingen over dit geval verstrekt. De daders zijn voor de Officier van Justitie te Utrecht geleid, hebbtn volledig bekend en zijn in het huis van bewaring opgesloten. LEEUWEN ONTSNAPTEN Twee leeuwen, die gisteren uit een circus in een dorpje in da buurt van Baden ontsnapten, heb ben een 20-jarig meisje aangeval len en gedood. Een circus-employé die ervan verdacht werd de leeu wen met opzet vrijgelaten te heb ben, is gearresteerd. De dieren zijn later weer gevangen en naaf hun kooien teruggebracht. - „NATJE EN DROOGJE" VAN DE ZEEUWEN MOET IN ORDE ZIJN. verkregen. In al deze gevallen werd de aanwezige voorraad in beslag genomen. DE MELKCONTROLE. Alle bedrijven in de zin der Wa renwet, zo gaat het verslag ver der, zijn thans aangesloten aan de waterleiding. De achterstand in de bouw van spoellokalen voor verschillende melkbedrijven werd voor het grootste gedeelte inge haald. Ook werden 17 nieuwe melkwinkels ingericht. Deze wa ren iets nieuws voor Zeeland. Voorzover dit thans is na te gaan ls men hiermede op de goede weg om de melkdistributie hygiënisch te saneren. Er dient echter nog heel wat te worden verbeterd. 9252 monsters melk werden on- „Bij het onderzoek der voedingsmiddelen in het afgelopen jaar is gebleken, dat we zo langzamerhand weer de normale toestand be naderen. De meeste distributiemaatregelen konden worden opge heven en met het ruimer beschikbaar komen der levensmiddelen verdwenen de surrogaten en vele minderwaardige producten". Deze zinnen zijn ontleend aan het vele Interessante mededelingen bevattende jaarverslag 1949 van de Keuringsdienst van Waren in het gebied Goes, welk gebied de hele provincie Zeeland omvat, als mede 16 gemeenten in West-Noord-Brabant. Het aantal inwoners van dit gebied was per 1 Januari 1949 405.098 en het aantal retri- butiepiichtigen ongeveer 7100. De directeur van de Keurings dienst, dr P. Post, deelt o.m. me de, dat in 1949 in 't laboratorium 13.128 monsters werden onder zocht, die aanleiding gaven tot 't opmaken van 75 processen-ver baal, het geven van 370 waarschu wingen en het inbeslagnemen van 167 partijen. Met de clandestiene boter, aldus het verslag, verdween ook het frauduleus ontromen der melk en de verkoop' van deze afgeroomde melk. Slechts drie processen-ver baal werden voor dit feit opge maakt. Ook de watertoevoeging bij de melkslijters is practisch af gelopen. Slechts vijf werden voor dit feit bestraft. Merkwaardig is, dat deze over treding meer voorkomt bij melk veehouders, die hun melk aan slij ters afleveren. Vermoedelijk be rust dit op een verkeerde specu latie, dat hun knoeierij door het inschakelen van een tussenper soon zou worden ontdekt. Overi gens is dit aantal overtredingen (71) niet verontrustend. DE BAKKERS. Ook de bakkers waren vorig jaar niet meer gehandicapt door te geringe meeltoewijzingen, zodat zij minder in de verleiding kwa men te weinig meel in hun brood te verwerken. Met het verbeteren van de olie,- en vetpositie kwamen zij ook niet meer in de verleiding hun broodblikken In te smeren met minerale olie, zodat wegens dit feit slechts één proces-verbaal behoefde te worden opgemaakt. Door de zeer beperkte invoer van amandelen kon de banketsptjs voor banketletters nog niet ge maakt worden van amandelen en hiervoor werden witte bonen ge bruikt. Zolang deze voldoende gaar gekookt zijn kan hiervan een behoorlijk surrogaat worden be reid. Aangezien in 1948 enkele verglftigingsgevallen waren ge constateerd na het eten van ban ketletter, werd reeds een maand voor de Decemberfeesten in 1949 een uitgebreid onderzoek inge steld naar de aanwezigheid van de z.g. phasine in het banketspijs, wat de vergiftiging veroorzaakte. 83 monsters werden onderzocht. In 23 gevallen werd een positieve aglutinatie met konijnenbloed Toegejuicht door de opgetogen Limburgse bevolking heeft het Koninklijk echtpaar gisteren voor de eerste maal na de kronings plechtigheden de provincie van 't Bronsgroen eikenhout bezocht. De Eerste Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behan deling van de begroting van bui tenlandse zaken. In een 4-mo- torig vliegtuig „De Havilland Co- met" straalvliegtuig heeft de En gelsman Cunningham de afstand LondenCairo van 3556 km afge legd in 5 uur, 8 minuten en 47 se conden. Alles ging „gesmeerd", zei Cunningham. De plaatsver vangende ministers van buiten landse zaken det^Grote Vier zul len de besprekingen over het vre desverdrag met Oostenrijk mor gen te Londen hervatten. Van nacht zijn te Londen in opdracht van de regering 1000 militairen begonnen schepen met voedings middelen te lossen. Op 80 schepen ligt het werk thans stil. De Britse regering houdt Westerling nog een beetje vast omdat men hem als een gevaarlijk type be schouwt. Men wacht nog steeds op mogelijke stappen van Indone sië tot uitlevering. derzocht. Opmerkelijk is het ge ringe aantal gevallen van uier ontsteking in Zeeland. Slechts in 18 gevallen konden streptococcen in de melk worden aangetoond en werden de zieke koeien opge spoord. Er werden 42 processen- verbaal opgemaakt wegens het vervoer van melk op onzindelijke karren, ontbreken van kraanbus sen enz. Twee zuivelfabrlkanten kregen een proces-verbaal wegens melkvervoer ln roestige bussen. In twee fabrieken waren de boter- kelders beneden de begane grond aangebracht en de wanden met een schimmellaag bedekt. Deza wanden werden van een tegelbe dekking voorzien. Van alle fa brieken werd de gestandaardiseer de melk bij aflevering bacterio logisch gecontroleerd. VERGIFTIGINGSGEV ALLEN, Najaar 1949 kwamen verschil lende vergiftigingsgevallen voos na het eten van hoofdkaas en le verworst afkomstig van huis slachtingen. Het is alleen maar t9 verwonderen, dat deze vergifti gingsgevallen betrekkelijk zeld zaam zijn. De primitieve wijze van conser veren door het niet roken, maas ter droging ophangen aan de zol der, geeft daartoe alle aanleiding, Zolang in Zeeland niet gebroken wordt met deze gewoonte zal men nog wel eens worden opgeschrikt door dergelijke vergiftigingsge vallen. Er zou al heel veel ge wonnen zijn indien men bij de be reiding van hoofdkaas geen azijn wil gebruiken, en de leverpastei steriliseerde in Weckflessen. Ver der zal het gewenst zijn over te gaan tot het roken van de overige vleeswaren. Er werden ter plaatse 11919 broden gewogen en in het labora torium 645 monsters onderzocht, 19 processen-verhaal werden op gemaakt en 121 waarschuwingen gegeven. Ter plaatse werden 11 partijen groenten, vruchten en za den afgekeurd. Dit laatste waa ook het geval met 17 partijen on deugdelijke kaas. Er werden enige grote partijen muffe tarwebloem afgekeurd. Wegens ondeugdelijke toestand werden door de keur meesters 54 partijen spijsoliën en vetten ter plaatse vernietigd. Aan de aanduidingen op de visconser- ven ontbrak nog veel. 12 partijen werden afgekeurd. DE BILT ZEGT Het blijft koud. Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien. Matige tot krach tige en ln het Westen van het land tijdelijk harde wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-West en Noord-West, Koud weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1