Be middenstand 1 bouwt on dro vinei &k&iiem i? AKKERTJES -ïfORT NIEUWE VAN BERGEN. Van Bergen woi dt soldaat. lUTiryzss: RSS15SÏ Lezers grijpen naar de pen. Maandag 24 April 1950 PROTESTANTS CHRISTELI|K DAGBLAD Pagina 3 Provinciale voorjaarsvergade- dering van Bond van Platte landsvrouwen te Tholen. De Bond van Plattelandsvrou wen, afdeling Zeeland, houdt dit jaar zijn voorjaarsvergadering te Tholen op 11 Mei a.s. In de huishoudelijke vergade ring wordt 's morgens bespro ken: de Canadese dag, het zo- merprogramma, en de voorjaars vergadering te Utrecht. 's Middags houdt de heer Ir M. A. Geuze van Poortvliet een inleiding over: Een loflied op het boerenleven. Tot slot volgt bezichtiging van de stad Tholen, o.a. de restaura tie van de Grote Kerk, kreeften park en oesterputten. Boomgaarden in volle bloei. Als het mooie weer aanhoudt kan men de komende dagen ge nieten van de pracht der bloeien de boomgaarden in Zuid-Beve land. De bloei der kersenbomen is thans volop begonnen. Ook de perenbomen staan overal in bloei, terwijl de appelbomen ook beginnen te bloeien. De pruimenbomen zijn thans vrijwel uitgebloeid. Centra van bloeiende boom gaarden zijn: Driewegen, Ove zande en 's-Gravenpolder in de Zak van Zuid-Beveland. Voorts vooral ook Kapelle-Biezelinge, Wemeldinge en Kloetinge, allen benoorden de Rijksweg door Zuid-Beveland. MIDDELBURG. Aanbesteding. Uitslag aanbesteding „Herbouw Nederlands Koffiehuis" aan de Markt te Middelburg. Fa. Proper, Middelburg f135.880; fa. Dekker, Middelburg f 138.800; K. J. van Loo," M'lburg f 139.600; Gebr. Janse, Nisse f 141.800; J. Geschlere, Middelburg f 142.790; J. Hendrikse, M'burg f 143.000; fa. van Wlerlngen, Serooskerkc f143.390; A. C. Haeck, Soubur; f 143.322; S. A. Versluys, Middel burg f 143.480; I. Danlëlse en Zn, Middelburg f144.150; fa. Jansen en v. d. Broek, M'burg f 144.170; C. Jozlasse en Zoon, Middelburg f 144.300; L. de Rijk, Middelburg f 144.500; H. v. d. Aardweg, Vlls- slngen f 144.800; C. Holthuysen, Middelburg f 145.200; I.indenber Vllssingen f146.300; Heykamp II, Middelburg f 147.200; D. v. d. Poel Oudelande f147.300; C. v. d. Kllp- pe, Vllssingen f 148.000; van Loon Vllssingen f161.200. Woensdagavond zal te West- kapelle een film vertoond worden ten bate van de Niwin in de can tine van het Zwitserse kamp on- de het motto: „De laatste lood jes" VLISSINGEN. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau de volgende voorwerpen zijn gedeponeerd: bruin schoudertasje, witte want, gummi jongensregenjas, duim stok, ceintuur van herenjas, stel regenpijpen, jongensrijwiel en twee herenrijwielen. Verder zijn inlichtingen te bekomen omtrent verschillende gevonden voor werpen die bij particulieren in bewaring worden gehouden. HEINKENSZAND. Jaarvergadering Prot. Chr. Kleuterschool. De Prot. Kleuterschool hield dezer dagen haar jaarvergadering, die onder leiding stond van Dr P. Staverman. Ds Lammens, Geref. predikant, opende deze samenkomst met ge bed, waarna de voorzitter een verslag gaf van de voornaamste zaken, waarmee het bestuur zich in 1949 heeft bezig gehouden. Het jaarverslag liet zien, dat er over 1S48 een nadelig saldo was van f 433.22 en over 1949 een te kort van f 155.74. De voorzitter wees er op, dat het zeer noodzakelijk is dat het Piotestantse deel der bevolking de vereniging blijft steunen, daar het anders niet mogelijk is, de school in stand te houden. Hij wekte de aanwezigen op om te trachten meer nieuwe leden te krijgen. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende leden Mevr. Hirdes-de Smet, en de heer C. Paauwe herkozen. Bij de rond vraag werd besloten de school in de maanden AprilSeptember des namiddags om 1 uur en de ovengc maanden om half 2 te la ten beginnen. Na de behandeling van enige huishoudelijke zaken, gaven het hoofd der school, mej. A. v. Stel en haar helpster mej. P. C. van Willigenburg aan de aanwezigen een uurtje „kleuteronderwijs", wat zeer in de smaak viel. WEMELDINGE Jaarvergadering Consumptiemelkvereniging. Donderdagavond vergaderde de Consumptiemelkvereniging in hei Evang. Zondagsschoollokaal te Wemeldinge onder voorzitterschap van de heer J. Ruissen. De voor zitter heette de vergadering wel kom en gaf de secretaris, de heer Jac. Burger Fz. gelegenneld toi het houden van zijn jaarverslag. Daarna volgde een bespreking met als resultaat, dat de contri butiebetaling aan de melkfedera- tie en de vakgroep gehandhaara blijft. Daarna deed de pennlngm. verslag van zijn financieel beheer. Bij de verkiezing van de be stuursleden (aftredenden waren de heren Jac. Burger Fz. en Chr. Btraub) werden beiden herkozen. Tot afgevaardigden naar de kring vergadering werden gekozen de heren J. Ruissen en G. van Vliet m tot bode de heer Joh. Lauwe- (ens. De rondvraag leverde geen nieuwe gezichtspunten op. YERSEKE. Auto in de sloot. De vrachtauto van de heer Rijk had het ongeluk in Zoute in de sloot te rijden. De lading pan nen, bestemd voor de oestercul tuur bracht het er tamelijk goed at. De passerende auto van de hem' D. bracht de wagen weer op het droge. Kreeften veiling. Op de 1.1. Dinsdag gehouden kreeftenveiling te Yerseke waren 200 kg. Zeeuwse kreeften aan gevoerd. De prijs was voor kreeften beneden 12 ons f7.50. boven dat gewicht f 5.per kg. plus weeldebelasting. Oesterverzending. De oesterexport is de laatste week sterk achteruitgaande; ook België neemt met het mooie war me weer ineens- veel minder af. Trouwens de voorraden zijn niet groot meer en ver geruimd. Vakmensen weten zich de tijd niet te herineren dat de oesters zo ver geruimd waren. 50-jarige echtvereniging. Het echtpaar Slabbekoorn aan de Vijverboomgaard vierde zijn 50-jarig huwelijksfeest. Het mu ziekgezelschap „Mozart" bracht het jubilerende echtpaar een se renade. KAPELLE. Attentie van het gemeentebestuur Het gemeentebestuur van Ka- pelle heeft voor de aanstaande verkiezingen aan de kiezers, die voor de eerste maal ter stembus gaan een boekje gestuurd, uitge geven door de vereniging van Ne derlandse Gemeenten, getiteld: „Burgerschap en Burgerzin". Dit boekje wordt gratis verstrekt. Vergadering N.C.V.B. Dinsdagavond hield de afdeling van de Nederlandse Christelijke Vrouwenbond haar maandelijkse vergadering. De heer J. Hooger- heide te Wemeldinge sprak deze avond over: „Beroepskeuze". Hij vestigde de aandacht op het feit, dat ons land zich gaat omscha kelen naar de industrialisatie en dat onze kinderen bij het kiezen van hun beroep daar zeker reke ning mee moeten houden, maai ook, dat wij onze kinderen niel moeten dwingen tot een beroep dat hen niet ligt, omdat zij dan toch meestal in de maatschappij mislukken. Een ieder kieze een beroep waaraan hij zijn volle ga ven en krachten geven kan. (Ineez. mededeling, advert.) Htm,m Verjaagdat lusteloze gevoel-NeenrnAKKERTJE om weer monter en fris te worden en, misschien een griep te voorkomen.^ hc/pen direct KRUININGEN. Orkestuitvoering. Donderdagavond werd door de Orkestvereniging „Apollo" te Kruiningen, onder leiding van haar directeur de heer A. B. Hol ster, een uitvoering gegeven in Hotel Korenbeurs te Kruiningen. Nadat de voorzitter, de heer J. M. C. van der Peijl, de talrijke aanwezigen" een welkom had toe geroepen, werd begonnen met het meer klassieke gedeelte van het programma, terwijl na de pauze tot het lichtere gedeelte werd overgegaan. Bijzonder in de smaak vielen o.a. de Ouverture La Dame Blan che van Boieldieu en de werken van Strauss. De heer Holster gaf voor de uitvoering van verschillende wer ken een korte toelichting. Tijdens de pauze werden enige tulbanden verloot, hetgeen wat steun gaf aan de kas der vereni ging en vreugde bij de winnaars. Hoewel elk lid van „Apollo", zijn beste krachten gaf voor de uitvoering, komt een bijzonder woord van lof toe aan de solisten van deze avond, de dames A.„Wij- nands en A. Weststrate en de heer P. Huysse uit Yerseke. Deze laatste was wel bijzonder op streek en bracht werkelijk schit terende zang ten gehore. Het ap plaus was dan ook wel verdiend. Wel jammer is dat de zaal voor uitvoeringen als deze niet ge schikt is. Is het niet mogelijk dat een groeiende en welvarende ge meente als Kruiningen de be schikking krijgt over een zaal waarin de verschillende vereni gingen uitvoeringen kunnen geven die goed tot hun recht komen? KRABBENDIJKE. Woningen gereed. De 4 montage-woningen welke Ooor de gemeente voor de indu strie werden gebouwd, zijn gereed gekomen, zodat ze in gebruik ge nomen kunnen worden. ARNEMUIDEN. Koode-Kruis-avond. Woensdag gaf de afd. Arnemui- den van het Ned. Roode Kruis een toneelavond voor de leden van deze afdeling. De uitvoering, wel ke werd gehouden in het vereni gingsgebouw te Arnemuiden, werd uitgevoerd door de leden. Na een praatje door de voorzitter werden „Neef Hein uit Hollywood" en „Liefde zoekt list" opgevoerd. Dat het een leuke avond was bewees het gelach en applaus door de aanwezigen. In de pauze werd een verloting gehouden. SOUBURG. 55-jarige echtvereniging. Heden hopen de heer en mevr. W. Kasteleijn, L. KasteleijnPol derman, wonende in de Becius- straat, hun 55-jarig huwelijks feest te herdenken. Het zal het bruidspaar, dat nog een goecie gezonaneid géniet, wel niet aan ueiangsteiling ontbreken. ANNA JACOBAPOLDER. Jaarvergadering „Zang Veredelt". Op de Donderdag j.l. gehouden repetitieavond van de zangvereni ging „Zang Veredelt" las na de pauze de secr.-penn. zijn jaarver slagen voor. Hieruit bleek, dat i ledental der vereniging dit jaar sterk is gedaald, zodat niet aan het concours op 26 Mei '49 kon worden deelgenomen en geen zanguitvoering kon worden ge geven. Uit het financieel jaarverslag bleek, dat er een batig saldo was van f 52.67. POORTVLIET. Onderscheidingen uitgereikt. De dorpsgenoten L. H. Ista en A. van Vugt ontvingen op 2u April j.l. een onderscheiding, n.l. de eretekenen van Orde en Vrede. Deze onderscheidingen werden door de burgemeester uitgereikt. De heer Q. Waverijn te Krui nlngen, ambtenaar ter secretarie te Kapelle, Is benoemd tot adjunct commies ter secretarie te Hille- gom. De feestelijke verkoping te Haamstede ten bate van 't Jeugd- gebouw der Geref. Kerk, heeft "'i netto-winst opgeleverd van circa f 1250. De Emmabloemcollecte heeft te 's Heer Abtskerke f 19.94 opge bracht. 0 Tot tijdelijk onderwijzer is be noemd aan de O. L. school te Noordgouwe, In verband met het ziekteverlof verleend aan de tijd. onderwijzer, de heer Knuist te St. Phillpsland, de heer J. W. Vellin- ga te Groningen. Voor het schriftelijk examen van het te Eindhoven afgenomen examen Gemeente-Administratie 1 slaagde dezer dagen de heer L. Hoogenboom, ambtenaar ter se cretarie-gemeente-ontvanger te Noordgouwe. De opbrengst van de Emma bloemcollecte te Retranchement bedroeg f 35.74. Donderdag was het dertig jaar geleden dat de N.V. Groenten conservenfabrlek „Zuid-Beveland' te Krabbendijke werd opgericht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwe-Tonge, A. G. Haring te Lage Vuursche. Bedankt voor 's-Grevelduin- Capelle, L. Blok te Kampen. Oud-Geref. Gemeenten. Beroepen te Utrecht, M. A. Mieras te Krimpen aan de Yssel. De kerkelijke hereniging. De classis Dokkum der Geref. Kerken in Nederland kwam eer gisteren in buitengewone ver gadering bijeen en nam kennis van de mededeling van de ker- keraad der Geref. Kerk te Dries- sen omtrent de door hem met ds P. Rullmann, vrijgemaakt predikant aldaar, gehouden be spreking. Het bleek de classis uit het rapport, dat alle belemmerin gen om met ds Rullmann in ker kelijke gemeenschap te leven zijn vervallen, waarom de clas sis besloot de hereniging met ds Rullmann als feit te constateren en te concluderen, dat hij predi kant is in volle rechten bij de Geref. Kerken in Nederland. Ds Rullmann stelt zich beroepbaar. Adres: Mauritsstraat 32, Utrecht. Generale Synode Geref. Gemeenten. In de voortgezette vergade ring van de synode der Geref. Gemeenten werd rapport uitge bracht omtrent de besprekingen met de kerkeraad van de kerk van ds Kok te Veenendaal. Hieruit bleek, dat de gehele ker keraad zich achter ds Kok heeft gesteld en de besluiten genomen inzake ds Kok niet wenst te aanvaarden. De Syn. betreurde deze handeling en constateerde tot haar leedwezen, dat deze ge rm ente het verband met de Sy node heeft verbreken. Naar aanleiiing van 'een schrijven van het Landelijk Ver band van Zang- en Meisjesver enigingen werd besloten, dat d.e Synode het op de vorige verga dering beslotene nagekomen wenst te zien. Tot deputaten voor Zending en Hoge Overheid, werden resp. benoemd ds Bel te Krabben dijke en ds Rijksen te Leiden. Part. Synode Geref. Gemeenten. Door de classis Middelburg der Geref. Gemeenten werden geko zen tot afgevaardigden naar de Part. Synode die op 3 Mei te Yerseke zal worden gehouden, ds W. de Wit en de ouderlingen D. Kodde, J. de Kok, J. Melse, A. Provoost, A. J. Schot, P. Si mons en C. de Visser. Aan de vooravond van de Sy node wordt een bidstond gehou den die door ds Dieleman zal worden geleid. Ds J. Haring, f Te Amersfoort is in de ouder dom van 78 jaren overleden ds J. Haring, em.-pred. der Ned. Herv. Kerk. Hij diende de gemeenten te IJsselstein, Nieuw-Beijerland, Benthuizen en Giessendam. Afvaardiging Generale Synode der Ned. Herv. Kerk naar Indonesië. De generale synode der Ned. Herv. Kerk vaardigde als haar vertegenwoordigers naar de al gemene kerkvergadering der Protestantse Kerk in Indonesië, welke in Mei te Djakarta zal worden gehouden, af dr H. J. Stelma, predikant te Bloemen- daal en ds A. W. Brink, pred. in algem. dienst voor de beharti ging van de belangen der Pro testantse kerk in Indonesië, hier te lande. „Interzeeland" haalt oesterzaad. Zaterdag en vannacht is de tweede groep Zeeuwse expediteurs vertrokken naar Frankrijk om oesterzaad te halen voor de oes terkwekers te Yerseke. Ging de eerste groep, die vorige week Dinsdag is vertrokken naar Bri- ancon (bij Bordeaux), de laatste groep heeft als bestemming Can nes in Bretagne. Met deze laatste groep, die vannacht is vertrokken, reist ook één onzer redacteuren mee. Over zijn tocht en de bele venissen hoopt hij enkele artike len te schrijven. Uitvoering Souburgs Mannenkoor. In „De Zwaan" heeft het Sou burgs Mannenkoor een van de weinige in Zeeland met mede werking van het kleinkoor te St Laurens, beide o.l.v. de heer S. Sanders een uitvoering gegeven. Het mannenkoor zong o.m. Die Vesper van L.. van Beethoven en 1' Angelus de la Mer, dit laatste met mevr. S. M. Loeff-Kunst als sopraan en de heer J. J. van Gin- kel aan de piano. Het tweede optreden van het koor bestond uit het zingen van liederen van een meer populair genre. „Mijn Zeeland" van de di rigent werd uitgevoerd alsmede twee Zuid-Afrikaanse liederen. Het was wellicht beter geweest om i.p.v. de vrij moeilijke num mers in het eerste optreden, enke le oud-Nederlandse liederen op 't programma te plaatsen. Het kleinkoor stond voor de moeilijke opgaaf van het Laudamus Domi- num van Mozart, doch de uitvoe ring hiervan kon de toets der cri- tiek zeker doorstaan. Evenals in het Nonnenkoor zong mevr. Loeff de sopraansolo. Het tweede op treden van het kleinkoor bestond eveneens uit wat populaire lied jes, zodat de overgang wel wat erg groot was. Het koor was op zijn best in de Walcherse hoeren liedjes. Men had er blijkbaar behoefte aan om de uitvoering, die zeker geslaagd is te noemen, na de pau ze te besluiten met een klucht van Jack Bess: „Prof. Daantje". Het was spijtig voor de spelers en speelsters, die tot goede dingen in staat waren, dat een dergelijk toneelstuk was uitgekozen. Men had beter de gehele toneel opvoering achterwege kunnen la ten en de avond uitsluitend met zang doen vullen. Wegens ziekte van de voorzitter de heer L. M. Naaktgeboren werd de bijeenkomst geopend door de heer W. Joosse, die o.m. de bur gemeester, de heer A. H. S. Ste- merding verwelkomde, alsmede 't erelid, de heer H. K. van Duyven- voorde. Voor mevr. Loeff, mevr. Janse-Minderhoucf, die de orgel begeleiding verzorgde en voor de heer Van Ginkel waren er bloe men. Ook de dirigent de heer Sanders, die nog slechts enkele maanden de scepter over het koor zwaait ontving een bloemenmand. Tapverbod tijdens Vlissingse kermis gehandhaafd. Reeds meerdere malen is er van verschillende kanten op aange drongen het tapverbod niet meer op te leggen gedurende de kermis- week en de Nationale feestdag, alsmede Koninginnedag. B. en W. van Vlissingen zijn, nu de alge mene politieverordening enige wij ziging moet ondergaan, niet van hun standpunt afgeweken. Eén uitzondering is echter gemaakt. De politieverordening vermeldt, dat ook de Zondag vóór en na de kermisweek het tapverbod van kracht is. Dit willen B. en W. als kleine tegemoetkoming in de ver ordening schrappen. Ook stellen zij voor een bepaling op te nemen, dat in de tijd dat het tapverbod geldt, dit niet van kracht ij voor bruiloften, congressen en andere niet voor het publiek toeganke lijke bijeenkomsten. Opkopers moeten in Vlissingen vergunning hebben De opkopers van oude materia len en afvalstoffen behoren een register aan te houden, waarin wordt genoteerd wat is opgekocht en van wie. Deze regeling geldt 0.m. ten dienste van de recherche In Vlissingen doet zich nu de moelijkheid voor, dat personen van buiten de stad eveneens als opkopers rondgaan. B. en W. stellen nu voor, ter voorkoming van het euvel, dat deze laatste categorie geen regis ter bijhoudt of niet bezit, het op kopen van materialen en afval stoffen in Vlissingen aan een ver gunning van het college te binden. GOES. Centrum voor kraamzorg. Onder leiding van dr P. Staver man uit Heinkenszand vergaderde Zaterdagmiddag het dagelijks be stuur van het Centrum voor Kraamzorg met de gediplomeerde kraamverzorgsters. Nadat de huishoudelijke zaken waren afgedaan, behandelden dr H. Doeleman en dr P. K. de Haas verschillende medische onderwer pen in verband met het werk van de kraamverzorgsers. Geslaagde betrouwbaarheidsrit buurtvereniging Bouwplan III. Zaterdag had de buurtvereni ging Bouwplan III een betrouw baarheidsrit over 100 km over Z.- Beveland uitgeschreven voor au to's, motoren en rijwielen met hulpmotor. Deze rit werd door 21 deelnemers verreden die allen het parcours uitreden. De start be vond zich op het Beatrixplein en de finish bij hotel „Terminus". De uitslag van de rit luidde als volgt: 1. De heer S. Korstanje, winnaar wisselbeker, auto; 2. de heer A. Adriaanse op motor; 3. de heer L. Duvekot, auto. Er reden 13 auto's mee, 4 moto ren en 4 rijwielen met hulpmotor. Van de laatste categorie bereikte de heer P. Tilroe het eerst de finish. De veerdienst tussen Vlissin gen en Breskens wordt Maandag op beperkte schaal hervat. Dins- gen en Breskens wordt heden dag zal de dienst weer normaal van 35. „Denk eens aan, kapitein!" zei Van Bergen. „In zes weken niet met verlof! Grietje zal me niet meer kennen als ik na zo'n lange tijd weer bij haar kom!" „Wie is Grietje?" vroeg de kapitein. „Grietje is mijn vrouw, kapitein! Een reuzen- vrouw, kapitein! Ze rekent er op dat ik aanstaan de Zaterdag thuis kom!" Er kwam een glimlach op het gezicht van ka pitein De Roos. Hij vond Van Bergen wel een leuke kerel. „Van Bergen, ik zal zien wat ik voor je kan doen". Daar fleurde Van Bergen weer van op. Hij ging naar buiten en stak zijn pijp aan. 36. Kapitein De Roos praatte met Luitenant Priem en de straf werd verzacht. Hjj mocht in drie weken niet met verlof. „Ziezo", zei Van Bergen, „nu ga ik gauw even een brief schrijven naar Grietje". Hij ging op stap om een velletje schrijfpapier te kopen. Hij zou juist de papierwinkel binnengaan, toen hij een jongen zag lopen. „Hé, nou moet ik me sterk vergissen als dat Japie niet is! Zou hij mij komen opzoeken? Wacht, ik zal hem roepen!" (Ingez. mededeling, advert) Hoe je 'i doei. mei Mascotte gaat-ie góed I vloeitjes Onderwijs. Geref. Onderwijzersvereniging. Te Utrecht vergaderde de Geref. Onderwijzersvereniging onder leiding van de heer A. van Bochove te Rotterdam. Door de heer Otte van Rijssen werd gerefereerd over „De zin van het Christelijk onderwijs". De heren W. ter Harmsel en B J. de Winter werden als be stuursleden herkozen. Contactraad Geref. Ouders eh Onderwijzers. Te Utrecht is onder leiding van de heer D. Roorda van Ro zenburg een vergadering gehou den van leden der Geref. Ker ken onderhoudende artikel 31 K.O. die zich met name op de gang van zaken bij het Chr. on derwijs nader willen bezinnen. Besloten werd een Contactraad te vormen bestaande uit enkele ouders en onderwijzers. Tot le den daarvan werden benoemd de heren D. Roorda en P. Klein, beiden te Rozenburg, G. v. d. Hulst te Bergsenhoek, C. C. Vreugdenhil te Rotterdam- en J. Poppe te Rozenburg. Na afloop werd een Geref. on derwijzersvereniging opgericht. Niet alleen in de binnen-._d verrijzen thans nieuwe zaken- panden, ook de nieuwe buurten van Middelburg kennen hun winkels. Zo opende Zaterdag morgen de heer P. J. Vendeviele zijn modern ingerichte Aardap pel-, Groenten- en Fruitzaaak m de Kon. Julianastraat. Het pand is geheel naar de eisen, die men aan een dergelijke zaak kan stel len, ingericht. (Ingez. mededeling, advert.) HOOFDPUNT m Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. 75 ct. DUIVENSPORT. WAARDE. De P.V. „De Scheldevliegers", hield een wedvlucht vanuit Duffel (B.). Uitslag: 1 A. P. de Leeuw; 2, 5 en 9 W. Krijnsen; 3, 11 en 23 J. Kopmels; 4, 8, 14 en 19 P. Sonke; 6, 17, 18 en 21 K. G. Louisse; 7 en 20 A. Waterman; 10 en 16 K. Kamp; 12, 13 en 22 C. Schrier; 15 Gebr. Kopmels. (Ingez. mededeling, advert.) haal een doos bij Uw Dro&iti Beleefdheid in de trein. Met enige verwondering las ik in Uw dagblad het ingezonden stukje van „B." onder het hoofd: „Lezers grijpen naar de pen". De vraag kwam bij mij naar vo ren, of er in de bewuste Diesel wagon dan geen „burger-heren" waren, die zich zo correct toonden om de twee dames hun plaatsen aan te bieden. Waarom moesten dit juist die militairen zijn? Niet dat ik het standpunt van de bedoelde Marineklanten wil huldigen, integendeel! Het zou zelfs heel normaal ge weest zijn, als twee van hen in Roosendaal waren opgestaan en hun plaats hadden aangeboden aan de twee dames. Maar aangezien ik er zelf pas plm. 3'/2 jaar militaire diensttijd op heb zitten en ook wel eens iets dergelijks heb meegemaakt, wil ik U toch een geval vertellen, dat ik zelf uit ervaring heb opgedaan, in de hoop dat dit ook de schrijver „B." onder de ogen komt. Het was in de zomer van 1947 op het traject Amersfoort Utrecht, een snikhete Zaterdag middag. Ik behoorde tot de ge lukkigen, die in Amersfoort een plaatsje hadden kunnen verove ren. De trein liep vol en er moes ten veel mensen staan. Aangezien ik pas van wacht kwam en dus niet zo heel fit was, had ik aan vankelijk het plan niet op te staan, maar dacht later dat het toch niet netjes was om te blijven zitten, terwijl er dames moesten staan. Ik stond dan ook op en zei te gen een dame die in de buurt stond: „Gaat U hier maar zitten dame, dan zal ik wel een poosje staan". Het antwoord viel echter anders uit, dan ik verwacht had. Ze stak haar neus in de hoogte en antwoordde: „Nee dank U, ik zit niet op een plaats van een militair, want die lui zitten overal in!" Mijnheer de Redacteur, ais je zo'n staaltje hebt meegemaakt, dan denk je de volgende keer wel heel goed na, eer je weer je plaats afstaat aan een dame, wat later blijkt helemaal geen „dame" te zijn. En ik verzeker U, dat zulke dingen doorwerken in alle gelede ren van onze strijdkrachten. Je krijgt dan het idee, of we weer teruggaan naar de voor-oorlogse toestand, dat het militair-zijn als iets minderwaardigs wordt be schouwd. Met de meeste hoogachting, C. SOL, Terneuzen. (Wij kunnen ons het standpunt van deze ex-militair zeer goed voorstellen. Inderdaad ligt in be paalde gevallen de schuld bij het publiek, wanneer militairen op reis onwellevend optreden. Toch is een voorval als hierboven ge signaleerd, geen excuus voor een optreden als in het vorige inge zonden stuk, dat door „B." werd gelaakt. Dat elke vrouw op reis geen dame is, mag de mannen (niet enkel de militairen), niet beletten om op reis toch steeds heer te zijn! Red.). Nog meer reacties. Naar aanleiding van het artikel in drze rubriek van 20 April wil ik mijn afkeuring te kennen ge ven over de wijze, waarop deze zaak door hem wordt voorgesteld Men kan tegenwoordig zonder enig voorbehoud niet van ons, „jongelingen", eisen, dat wij op staan voor de veelal „wufte" (jonge)-dames, die de mond vol hebben over de emancipatie der vrouw en dit met de daad op me nigerlei terrein bewijzen. Zij wil len met de man gelijk staan, ro ken daarom cigaretten in zulk een mate, dat hun mond meer lijkt op een rokende krater dan op een menselijke organisme. Willen zij zich als mannen gedragen, ons best, maar dan radicaal en over al! Ik wil niet generaliseren, want gelukkig er zijn ook nog andere meisjes en vrouwen, wie wij graag onze plaats afstaan. De heer B, vergete echter niet, dat wij niet gaan staan voor de eerste de beste (jonge) dame, wier gezicht ont sierd wordt door vuurrode lippen met een Player er tussen ge klemd! Voor zulke wezens heb ben wij geen eerbied meer. Daarom dames: neemt eerst Uw vrouwelijke bescheidenheid weer in acht, dan zullen wij op onze beurt onze hulpvaardigheid in trein of bus voor U demonstreren. Goes. A. De Reuzenhaai van Oostkapelle. Oproep. Wegens door sluiter-defect mis lukken van een serie foto's, voor wetenschappelijk onderzoek van de Reuzenhaai van Oostkapelle gemaakt, verzoekt ondergeteken de (mede namens de heer Van der Fcen), om toezending van door liefhebbers gemaakte foto's. Kosten zullen worden vergoed. Toezending a.u.b. aan: B. J. J. R. Walrecht, H. Herv. Chr. Sch. Biezelinge. Een oud-marinier, wiens naam ons bekend is, schrijft: Mijn allereerste vraag is: waarom wordt steeds enkel van de militair verlangd om op te staan?. M.i. kan ook iedere jon geman in 't burgerpakje op die beleefdheid gewezen worden, wat echter zelden of nooit het ge val is. En wie zegt de schrijver van het commentaar, dat de 4 ma rinemannen niet hetzelfde is overkomen wat mij persoonlijk, ook als marinier is overkomen, dat ik aan 'n dame mijn plaats aanbood, en ten antwoord kreeg: KATTENDIJKE. „Burgerschap en Burgerzin". Door het gemeentebestuur van Kattendijke is aan de ingezete nen, die voor het eerst gerech tigd zijn deel te nemen aan de verkiezingen een boekje aange boden, getiteld: „Burgerschap en Burgerzin". Het gemeentebestuur wil door dit boekje deze ingezetenen niet alleen nader brengen tot het be sef van de nieuwe verantwoor delijkheid van het kiesgerech tigd burgerschap, maar ook na der tot begrip van het voorrecht dit burgerschap te bezitten in het democratische bestel van ons vaderland en vraagt tenslotte de duurzame belangstelling voor de publieke zaak. Leestafel India, land van Hindoes en Mohammedanen, door prof. dr. J. J. Fahrenfort. Uitgave: J. A. Boom en Zn, Meppel. De „Terra-bibliotheek, onder redactie van prof. dr H. N. Ter ven, is met een nieuwe aanwinst verrijkt. Na de boeken over Tur- kele, Zwitserland, Japan en Dene marken is thans een boek ver schenen over India, land van Hin does en Mohammedanen. Er is over India veel geschreven, vooral de laatste jaren, maar toch bleef het voor verreweg de mees ten het onbekende land, omgeven door een geheimzinnige sfeer. Ve len hebben een vage voorstelling van een land met fabelachtige rij ke vorsten in sprookjesachtige paleizen, van merkwaardige in stellingen als het kastewezen, met al de ellende daaraan verbonden, van dodenverbrandingen enz. Later hebben we een en ander gehoord over de jarenlange strijd tegen Engeland ,de voortdurende botsingen tussen Hindoes en Mo hammedanen en het optreden van een merkwaardige figuur als Gandhi. Maar dat is toch nog heel iets anders dan -inzicht te hebben in de geschiedenis van en maat schappelijke en staatkundige ver houdingen in Voor-Indië. In deze leemte wordt door de verschijning van dit boek voor een belangrijk deel voorzien. Na een tweetal inleidende hoofdstukken over ligging, klimaat, bodemge steldheid, rassen en talen, volgt een hoofdstuk, waarin de politieke geschiedenis wordt behandeld. Daarna volgt een verhandeling over de religieuze systemen in de Hindoe-maatschappij, de Hindoe gemeenschap, de Mohammedaanse en de Christelijke gemeenschap (nog verdwijnend klein) de soci aal-economische toestand, de na tionale opposite en de vrijwording van Indië, terwijl tenslotte een hoofdstuk gewijd wordt aan d® Thoda's, een der kleine animis tische stammen met haar merk waardige gebruiken. Vooral belangrijk zijn de hoofd stukken over de vrijwording van Indië en wat daarmee verband houdt. Dit boek heeft een grote actua liteit, omdat het hier gaat over millioenen volken. Voor-Indië telt toch meer dan 400 millioen zielen die langzamerhand 'n grote plaats in het wereldleven gaan innemen. Het geheel wordt verduidelijkt door een 20-tal fraaie foto's en een aantal kaartjes en grafieken. Wij bevelen de lezing van dit belangrijke boek, evenals de an dere reeds in de „Terra-biblio theek" verschenen werken, gaarne aan. Ais laatste deel In deze tweede serie verschijnt nu nog: Dr H. A. Schönlage, „Groot-Brittannië, land van stille revoluties". Nagekomen Advertentie Enige en algemene kennisgeving Zaterdag 22 April- ont sliep na een kortstondig lijden in het ziekenhuis te Goes, in de ouderdom van 63 jaar, onze lieve vrouw, dochter, zuster, behuwdzuster, tante en nicht, S. J. MIERAS—GLAS Uit aller naam, J. MIERAS Begrafenis 25 April 1950 om 12 uur. Kapelle, Dijkwelsestraat 59. I. J. RISSEEUVV Arts te Kapelle-Biezelinge Dinsdag 25 April 1950 GEEN SPREEKUUR. „Ik wens geen militaire plaats". Bij zulk een ontnuchtering past men een volgende maal wel even op, om een plaats aan te bieden. Voor 'n Hollandse jongen is het dan moeilijk aan het oud® spreekwoord te denken: „Spre ken is zilver, zwijgen is goud!"

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3