„Een brandend en strijdvaardig geloof in de vrijheid." NIEUWS De Wederopbouw op de zomerzegels. Raadselachtige verdwijning van „Arnemuiden 15". Koning Leopold 18 dagen op de troon. Taak van Provinciale Staten wint aan belangrijkheid. Polder Walcheren heeft sluitende begroting voor 1950. Rnim 600 reünisten ontmoetten elkaar in het Goese Lyceum. V.S. hebben strijd tegen de Russische dreiging opgenomen. BETERE WAPENS EN MEER ATOOMBOMMEN SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Proefvaart „Prins Bernhard" naar Antwerpen. Strandhoofd te Zoutelande 55 meter langer. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; TeL administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1543 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA MAANDAG 24 APRIL 1950 Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. DInsdagt Zon op 5.23 u., onder 19.24 u. Maan op 10.45 u., onder з.08 u. E. K. 11.40 u. Hoogwater Dinsdag 25 April: Vlissingen: 7.06 u. 1.45 m., 19.32 tl. 1.16 m. Terneuzen: 7.31 u. 1.66 m., 19.58 u. 1.38 m. Wemeldinge: 8.38 u. 1.36 m., 21.05 u. 1.08 m. Zierikzee: 8.20 u. 1.16 m., 20.44 0.88 m. DEAN ACHESON ROEPT OP TOT Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, heeft In een toespraak tot de Amerikaanse vereniging van dagbladredacteuren verklaard, dat iedere poging om met de Sowjet- Unie tot een goede verstandhouding te komen gedwarsboomd wordt door een reële en op het ogenblik bestaande bedreiging van agressie. „Overeenstemming met de Sowjet-Unie of een poging hiertoe te komen kan niet bestaan, wanneer de gedachte aan agressie niet uit de wereld wordt geholpen, aldus Acheson. „En dat woord agressie betekent niet alleen militaire aanval, maar ook propagan- da-oorlogvoering en de geheime ondermijning van vrije landen van binnen uit". De Sowjet-Russische autoritei ten zullen graag alle middelen te baat nemen, die hun ter beschik king staan, om de V.S. te ver- twakken en schade te berokke nen. Hoewel zij geen militaire macht gebruiken, proberen zij de Amerikaanse bevolking in ver warring te brengen en te verde len, aldus Acheson, opdat wij te cwak zullen worden om tegen de communistische bedreigingen in andere delen van de wereld op te kunnen en te verdeeld en verward om de communistische infilt-atie in eigen land het hoofd te bieden. Acheson noemde zes program mapunten, waarmee de V.S. de strijd tegen de bedreiging hebben opgenomen: 1. Een brandend en strijdvaar dig geloof in de vrijheid; 2. de verbreiding van dat geloof; 3. de organisatie van een sterke verde diging; 4. de economische weder opleving van de vrije wereld; 5. nog nauwer samenwerken tussen de vrije landen via de bestaande organisaties (Raad van Europa, Organisatie van het Plan-Mars hall en de Westelijke Unie) en zo nodig via nieuwe organisaies; 6. voortzetten van de pogingen, een gemeenschappelijke basis voor overeenstemming te vinden volmaakte of eeuwigdurende over eenkomst, maar tenminste een betere regeling om in groter vei ligheid samen te leven. Ook wekte Acheson het eigen land en de beide partijen in het congres op tot nauwe samenwer king. De V.S. hebben spoed gemaakt met de vervaardiging van wapens, die verschrikkelijker zijn dan men tot dusverre ooit heeft gezien, wordt in het zesmaandeljjkse ver slag van de Amerikaanse minis ter van Landsverdediging, Louis Johnson, verklaard. Volgens de minister staan de V.S. aan de spits bij de fabricage van nieuwe wapens. De voorraad Amerikaanse atoom bommen, bestaat voortaan niet meer uit een kleine aantal bom men van één model en van één afmeting. De Amerikaanse strijd krachten, hoe gering deze thans ook zijn, zijn doeltreffend en be zitten een uitrusting, die verre uitgaat boven die van onverschil lig welk ander land. Volgens de minister van Lands verdediging was de ontploffing van de Russische atoombom, in September jl., aanleiding tot een buitengewone ontwikkeling van de fabricage van nieuwe wapens. De V.S. bezitten thans meer dan 41.000 militaire vliegtuigen. 11.000 van deze toestellen zijn jachtvlieg tuigen, waarvan 2000 met straal aandrijving. Het Amerikaanse leger was eind 1949 1.551.000 man sterk. Nu alom in den lande in deze maanden de Nederlander zich be zint op wat in de afgelopen vjjf jaren tot stand is gebracht is de wederopbouw 1945—1950 zuilen ook de zomerzegels 1950 hiervan getuigen. De afbeeldingen der zegels, die van 2 Mel tot en met 30 Juni a.s. verkrijgbaar zullen zjjn, tonen, In chronologische volgorde, wat er onmiddellijk na de bevrijding, tot stand werd gebracht. De waarden, kleuren en voor stellingen der zegels zijn de vol gende: a. 2 2 cent, roodachtig bruin, fragment van het monument ter herdenking van het P.T.T.-verzet. b. 4 2 cent, groen, dijkwerker in actie. c. 5 3 cent, grijs, bouwwerk in Rotterdam. 4 6 4 cent, paars, moderne oogstmachine met tractor in de Wieringermeer. e. 10 -f 5 cent, blauwachtig grijs, brugboog op weg naar de plaats van bestemming (herstel spoorwegbrug aan de Moerdijk). f. 20 5 cent, blauw, motor schip (herstel van de binnen scheepvaart). De ontwerpen zijn van de heer Frans Lammers, tekenaar en illu strator te Haarlem. De zegels zijn VAT CARBID ONTPLOFTE Chauffeur en voorbijgangster gewond. Zaterdagmorgen is in de Van Ostadestraat te Amsterdam een vat carbid geëxplodeerd ten ge volge waarvan twee mensen zijn gewond. Een chauffeur van een carbidfabriek die in de straat een ijzeren vat met 50 kg carbid moest afleveren bij een smederij had het vat van de auto gehaald en rolde het over het trottoir. Plotseling klonk een hevige slag en tot de grote schrik van de om standers bleek het vat uit elkaar gesprongen te zijn. De chauffeur was ernstig aan gezicht, borst en handen gewond. Een meisje, dat op het trottoir liep, kreeg schre ven van het ijzeren vat in de be nen. Beiden zijn in een zikenhuis opgenomen. Van het vat was slechts een hoop verwrongen ijzer over. Merk waardig genoeg, heeft de explosie, geen verdere schade aangericht. geldig tot en met 31 Decemebr 1951. Voor de eerste maal zullen ter gelegenheid van de uitgifte deze zegels, gehecht op daarvoor be stemde, in de handel verkrijgbare omslagen (z.g. first-day covers) op de eerste dag van uitgifte, 2 Mei 1950, door de philatelistische dienst van het hoofdbestuur der P.T.T. van een afdruk van een bijzonder stempel (met het In schrift „Eerste dag van uitgifte") worden voorzien. Op die omslagen mogen uitsliu- tend één of meer'zomerzegels zijn gehecht. „Wees een meester spaar de heester" Dichters hebben er over het algemeen geen moeite mee werken te vervaardigen waar in de schoonheden der natuur bezongen worden. Het was derhalve geen wonder, dat, er vele inzendin gen binnenkwamen, toen in Haarlem, een commissie een prijsvraag uitschreef waarin een slagzin werd gevraagd die tot doel had, de Spaarneste- delingen erop te wijzen, dat zij de kostbare beplantingen rond de stad wat meer met rust moesten laten. De volgende zin kreeg de hoofdprijs: „Spaar grasmat, struik en heester, wees In plantsoen fatsoen een meester". De tweede prijs, die niet gebruikt zal worden, doch die men zeer vermakelijk vond was het resultaat van deze zin: „Parken en plantsoenen al leen voor wandelen en zoe nen". En wat zegt u van deze zin „Wees geen woudzwijn houdt het hout rein". Het was, wat men noemt een „Scandinavische" zin. In Denemarken noemt men nl. de verontreinigers van bos en park „bosvarkens". Stoffelijke overschotten op de „Martlen" geborgen. Een bok van het bergingsbedrijf Koelman te Rotterdam heeft Za terdagochtend vroeg het motor sleepbootje „Martien" gelicht. De stoffelijke' overschotten van de moeder en de vier kinderen, die bij de aanvaring om het leven zijn gekomen, zijn geborgen. SCHEEPJE OP DE SCHEL DE TERUGGEVONDEN. Drie vreemdelingen de daders? De verdwijning van een „hoog aars", de „Arn. 15" een \issers- vaartuigje, eigendom van de Ge broeders de Noojjer uit Arnemui den, dat in de Vlissingse binnen haven lag en Zaterdagochtend plotseling was verdwenen is het gesprek van de dag geweest in Vlissingen. Vrijdagavond lag het scheepje, netjes gemeerd, nog naast de Vli. 7. Men zal zich derhalve de ont steltenis van de eigenaars kunnen voorstellen toen het scheepje Za terdagochtend verdwenen was. De Vli. 7, waarvan de motor on klaar was, lag ergens in de haven op de beschoeiing, lek geslagen. De Vlissingse politie heeft di rect ingegrepen en via radio IJmuiden radiografisch alle sche pen verzocht naar het vaartuigje uit te zien. Niet lang daarna kwam een mededeling van 't Engelse stoom schip „Nyroca" dat het scheepje waarschijnlijk op de Spijkerplaat voor Borssele lag. Het politie- vaartuig R.P.-4 spoedde zich on middellijk daarheen en vond de Arn. 15 inderdaad op deze plaats. Het scheepje was onbemand. Het werd gistermiddag omstreeks 5 uur naar Vlissingen terugge bracht. Naar we nader vernemen wor den van deze diefstal drie vreem delingen verdacht, die des nachts bij de haven zijn gesignaleerd en die waarschijnlijk met het vaar tuigje naar het buitenland hebben willen uitwijken. Het Is niet on mogelijk, dat deze vreemdelingen op de Schelde op een ander vaar tuig zijn overgestapt en de Arn. 15 aan zijn lot hebben overgela ten. Het onderzoek in deze ver dwijning wordt voortgezet. ONDERHANDELINGEN NOG GAANDE. De Belgische kabinetsformateur, Paul van Zeeland heeft de so cialistische leider Paul Henri Spaak een brief overhandigd, die de verzekering bevat, dat Koning Leopold na zijn terugkeer op de troon slechts 18 dagen in België zal blijven en na de tijdelijke over dracht van zijn prerogatieven aan zijn zoon Prins lïoudewijn zijn tjjdelijke balingschap zal hervatten. Na afloop van de besprekingen van de verschillende partij-afge vaardigden met de kabinetsforma teur Paul van Zeeland, wenste Van Zeeland geen verklaring af te leggen. Hij zeidf, dat zulks hem trouwens moeilijk zou vallen daar de onderhandelingen nog gaande waren. Meft was algemeen van oordeel, dat men heden tot een compromis zou komen. Het ziet er echter naar uit, dat de C.V.P. een hech ter standpunt zal gaan innemen, Een communique van de vergade ring van de nationale raad ver zoekt de partij haar leiders „standvastig" te blijven en de vór ming van een regering te eisen, „die ten doel zal hebben de Ko ningskwestle op te lossen, nauw lettend in het kader van de bood schap van de Koning". Een socialistische afgevaardigde verklaarde, dat de socialisten ver- Dodelijk ongeval te Zaandijk. By de Julianabrug over de Zaan te Zaandjjk is gistermiddag een ongeluk gebeurd, dat aan de vier jarige Otto Groesbeek uit Zaan dijk het leven heeft gekost. De brug was geopend geweest en toen de afsluitboom, die het verkeer moet tegenhouden, weer omhoog ging, klemde het knaapje zich aan het uiteinde van de boom vast en ging mee omhoog. Toen de brugwachter door het gegil van de omstanders op de si tuatie was opmerkzaam gemaakt en de boom weer liet dalen, liet het knaapje los en viel van een hoogte van circa 8 meter op het brugdek. Het ventje was vrijwel op slag dood. De heer Krol sprak voor de C.H.U. te Goes. Voor de statenkl es kring Goes van de C.H.U. sprak Zaterdag middag de lieer Tj. Krol, lid van de Tweede Kamer. Deze vergade ring stond onder leiding van de hoer C. Philipse. De heer Krol begon met te wij een op de belangrijkheid van de taak van de Prov. Staten. Door de Prov. Staten wordt de Eerste Ka mer gekozen terwijl zij ook de Ged. Staten kiezen. Spr. noemde de taak van de Ged. Staten be langrijker dan het publiek over 't algemeen meent. Vervolgens be sprak hij het rapport van de Staatscommissie Prinsen. Aan de hand daarvan valt te verwachten dat de taak van de Prov. Staten in de toekomst aan belangrijkheid zal winnen: deze taak zal uitge breider worden. Doordat enkele weken geleden in de Tweede Ka mer de wet op de gemeenschappe lijke regelingen werd aangenomen, krijgen Prov. Staten in de toe komst bevoegdheden tot het op leggen van gemeenschappelijke re gelingen voor de gemeenten. Door deze wet is het mogelijk dat de gemeenten hun zelfstandigheid behouden. Over het algemeen is de C.H.U. geen voorstandster van samenvoeging van gemeenten. Spr. sprak zich uit voor een ge decentraliseerd bestuur. In het Noorden, waar spr. vandaan komt, stond men op het standpunt dat alle gemeenteraadsbesluiten aan de goedkeuring van Ged. Staten dienen te zijn onderworpen en dat na goedkeuring door dit college Den Haag deze besluiten niet nog eens kan vernietigen als te zijn in strijd met het algemeen belang. Ged. Staten zullen dan verant woording schuldig moeten worden aan de Prov. Staten. Spr. sprak als zijn overtuiging uit dat de thans te kiezen Prov. Staten een belangrijker taak zullen krijgen dan de voorgaande. Vervolgens besprak spr. de door de P.v.d.A. gevoerde propaganda. Volgens de heer Krol berustte de ze blijkbaar op het beginsel: Ver tel 10 keer dezelfde leugen en er blijft altijd iets van hangen. Als voorbeeld daarvan noemde hij de propaganda over de sociale wet geving. Deze is bijna uitsluitend te danken aan de christelijke par tijen. Alleen aan de Noodwet Ou derdomsvoorziening Drees heeft de P.v.d.A. medegewerkt. Deze wet bevat echter verschillende on billijkheden tegen de spaarders en is volgens de C.H.U. strijdig met de verheffing der volkskracht. De spaarzin wordt daardoor gedood. Betreffende de doorbraakgedachte zelde de heer Krol dat hij die pre dikanten niet kon begrijpen die 's Zondags verkondigden dat er slechts één weg is: Voor of tegen de Christus der Schriften en door de week P.v.d.A.-vergaderingen bezoeken, die worden gesloten met de Internationale. Dat Rome meer macht krijgt dankt zij aan de P.v.d.A. Voor de oorlog was dat anders. Spr. betreurde het dat de C.H.U. in de oppositie was ge drongen en wees er uitdrukkelijk op dat minister Schokking niet op gezag en verantwoordelijkheid der Unie in de regering zit. Spr. toonde zich zeer bezorgd voor de toekomst. De staatsschuld, die in 1940 4 M milliard bedroeg, en in 1945 was opgelopen tot 14 mil liard bedraagt thans 30 milliard en nog is het einde daar niet, al dus spr. Grote bezwaren ontwikkelde spr. tegen belangpartijen, met na me tegen de Middenstandspartij. Hij vroeg zich af of men dan nog niet heeft begrepen dat men ideën en gedachten in de grote politieke partijen moet brengen om daar ingang te doen vinden. N.a.v. de rede werden verschil lende vragen gesteld, die door de heer Krol werden beantwoord. zocht hadden de overdracht der volmachten inderdaad effectief te doen zijn. Zij hadden echter niet de garantie ontvangen, dat de Ko ning niet in het land zou blijven, zolaqg zijn zoon in functie zou blijven. De liberalen toonden zich minder pessimistisch. Zoals wij reeds meldden zal de officiële proefvaart van de nieuwe veerboot „Prins Bernhard" plaats vinden op de nationale feestdag. Vrijdag 5 Mei a.s. Het is een goede gedachte ge weest van het Provinciaal Be stuur dit maal niet eens op de Noordzee te gaan kruisen, maar de andere kant op te gaan, nl. verder de Schelde op en naar Antwerpen. De „Prins Bernhard" zal des morgens om 11 uur uit de buiten haven van Vlissingen vertrekken en ca. half drie in de haven van Antwerpen arriveren. Er zal dan voor de opvarenden gelegenheid bestaan het schip te verlaten. Om 5 uur hoopt men weer uit Ant werpen te vertrekken en om ca. 10 uur in Vlissingen terug te zijn. Uiteraard zal er alle gelegen heid bestaan voor de Belgische autoriteiten om het schip te be zichtigen, terwijl deze gelegenheid zich bij uitstek leent nauwer con tact met Belgische bestuurders te verkrijgen, hetgeen van belang kan zijn voor de oplossing van di verse Zeeuwse vraagstukken, waarbij ook Belgische provincies betrokken zijn. De traan spoelt aan land. Zaterdagochtend zijn, bij buitengewoon hoog tij, een honderdtal walvissen aange spoeld op het strand van het eiland Stromsay, dat behoort tot de ten Noorden van Schot land gelegen Orkney-groep. De walvissen zijn vijf tot zes me ter lang. Ruim vijftig exempla ren zijn reeds dood, terwijl de rest stervende was. (Reuter). De „Rode Haan" kraaide op diverse plaatsen. Te Arnhem is Vrijdagnacht de chemische wasserij en ververij van Aug. Cramer uitgebrand. Er was veel goed in de fabriek. De verze kering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Zaterdagochtend brandde te Hoorn de eeuwen oude molen „De gulden Koorenaar", tot op de grond toe af, doordat vonken uit de uitlaat van een dieselmotor vlogen die in een nabijgelegen ge bouwtje stond opgesteld. Zaterdagmiddag brak in een Amsterdams schilderbedrijf van de firma Mulder aan de Heren gracht een felle binnenbrand uit. Na 'n uur raakte men deze brand meester. De oorzaak is onbekend. Bij Raalte brandde dezelfde middag de boerderij van H. Mor renhof tot de grond toe af. De brandweer die te laat werd ge waarschuwd kon niets meer uit richten. Oorzaak: kinderen speel den met lucifers In een hooiberg. BUITENGEWONE INKOMSTEN EN UITGAVEN BIJNA VERDUBBELD. Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren heeft de alge mene vergadering van het Polderbestuur, die op 6 Biel ln het P.Z. E.M.-gebouw te Middelburg bijeenkomt, de begroting voor 1950 aangeboden. Men is er ln geslaagd ook deze begroting weer slui tend te maken en de gewone dienst sluit in Inkomsten en uitgaven op f 2.553.030,85. Het totaal van de begroting van de buitengewone Inkomsten en uitgaven bedraagt f 1.011.300 tegen f 510.582,50 ln 1949. De gewone dienst der straat- en zandwegen geeft in debet en credit een bedrag aan van f 289.628,63 (v.j. f 134.323,02) en de buitengewone dienst sluit op f 55.500. Het batig saldo der be groting van de bebouwde eigen dommen, dat vorig jaar werd ge schat op f 5.643,44, is nu geraamd op f 22.001,08, Wat de werken voor de vier wa teringen betreft komen de volgen de ramingen op de begroting voor: Noordwatering f200.000; de Oost watering f 55.000; de Zuidwate ring f 34.000; de Westwatering f 60.000. Voor de uitvoering van de gewone werken aan de wegen wordt een uitgave geraamd van f 21.000. DIJKGESCHOT. De opbrengst van het dijkge- schot wordt voor 1950 geschat op f 1.015.261,35 (v.j. f 710.050,84). De bijdragen kosten herstel oor logsschade staat nog voor f 2000 op de begroting en de wederop- bouwrekening vertoont 'n bedrag van f 1.239.601,57, terwijl nog te vorderen is voor herstel bezet- tingsschaden f 50.000. Als resti tutie door de Herverkavelings- sommissie van voorschotten we gens uitgaven t.b.v. de herverka veling wordt een bedrag van f 172.828,96 verwacht. De her- stelkosten wegens stormschaden werden als volgt begroot: Noord watering f 50.000; Oostwatering Strijd om Hainan practisch beslist. Hoofdstad gevallen. De strijd op het eiland Hainan, die op 16 April is begonnen heeft een beslissende fase ondergaan door de verovering van de hoofd stad Hoihou door de Chineses communisten. Deze stad werd gis terochtend na verwoede gevech ten bezet. Westerse waarnemers zijn ervan overtuigd, dat de com munisten het gehele eiland dat van groot strategisch belang is t.o.v. Australië, Nieuw-Zeeiand en Zuid-Oost Azië, zullen veroveren. De val van Hainan zou het mo reel van de nationalisten op For mosa, het laatste bolwerk van Tsjang Kai-Sjek ongunstig beïn vloeden. DEFTIGE HEREN WERDEN WEER SCHOOLJONGENS. Laatste dag van 85-jarig bestaan vol vreugdebetoon en dankbaarheid. Het stond eigenlijk al van te voren vast, dat de laatste dag, de grote dag van het 85-jarig bestaan van het Goese Lyceum, even gezellig zou worden als de inhoud van het feestnummer „De Lou pe", het officieel orgaan van de Lyceum-vereniging „Vlam". En dat is waarempel geen wonder. Want toen de wachtkamer van het station Zaterdagochtend volstroomde met reünisten uit alle delen van het land, waren daar oud-leerlingen onder die het ver geschopt hebben, als men dat zo eens zeggen mag. hem voerde de Inspecteur van het Gymnasiaal en Middelbaar Onder wijs, dr J. P. C. de Boer uit Den Haag het woord. Hij had de beste cijfers voor de school en was er van overtuigd, dat Goes, dat We zagen daar niet alleen de president der Nederlandse Spoor wegen, ir F. Q. den Hollander, doch ook prof. dr G. Minderhoud uit Wageningen; Prof. A. W. Mu- lock-Houwer en Prof. E. de Vries de bekende dr A. H. Fonteyn Kuijpers en Prof. dr P. Nieuwen- huyse, patholoog uit Utrecht, bij studenten beter bekend als „Piet Pat". Met de honderden /.anderen (ruim 600) kwamen zij thans bijeen en het valt te verstaan dat zij, de eens bedeesde, dan wel uitbundige, leerlingen elkaar na tientallen ja ren weer ontmoetend, rake schou- derkiappen hebben gewisseld. In het stadhuis heeft het ge meentebestuur hen een officiële, doch niet minder hartelijke ont vangst bereid. Burgemeester W. C. ten Kate noemde deze dag voor Goes „vreugdevol" en de heer Joh. Pilaar, oud-notaris en lid van het ere-comité sprak van „een mijl paal op de weg naar een bloeiend honderdjarig bestaan". Receptie ln de school. In de gymnastiekzaal van de school vond vervolgens een re ceptie plaats. Ter gelegenheid van deze ontvangst had men de wij zers van de klok weer teruggezet want de stoet trok het gebouw binnen door de vroegere ingang aan de A. Joachimkade, 't nauwe gangetje naast de conciërgewo ning waar de ceremoniemeester van de dag, de heer C. J. J. van Arenthals de oude schoolbel luid de. En in de gangen van „het hok" ontmoette „Mientje van toen" haar klassegenootje van 40 jaar terug met de enthousiaste vraag O, zeg wat leuk, jij hier? Hoe heet jij tegenwoordig?" Heren van in de 50 spoedden zich door de gangen „Weet je nog Kees, hier zaten wij!" Deftige heren werden weer schooljongens. In de met vlaggen versierde gymnastiekzaal sprak dr Van den Pol, de rector, een welkomstwoord waarin hij in het kort de geschie denis van de school releveerde. Na slechts eerst een H.B.S. had, nu twee lycea telt en waarschijnlijk er nog een derde bij zal krijgen, „het Athene van Zeeland" zou worden. Namens de oud-leerlingen bood de heer Joh. Pilaar een electrische klok en een stel tuinbanken aan, als symbool van plicht en rust. Dr A. H. Fonteyn-Kuijpers haalde, als oud Bergenaar en Spoor-leer- ling gezellige herinneringen op en bood da schooi een natuurkundig toestel aan. Namens de ouders schonk de heer L. J. Goedbloed, hoofd van de ULÖ te Kruiningen, een thee-servies voor de leraren- kamer, alsmede een electrisch comfoortje. Nadat de rector een woord van dank had gesproken, onthulde oud-notaris Pilaar buiten, de ge schonken klok. Rondwandeling en koffiemaaltijd. Achter het Junioren Pijpercorps van „Excelsior" maakten de reu- nisten een rondwandeling door de stad om zich vervolgens aan een koffiemaaltijd in het Schutters hof te verenigen. Ook hier hoor den we weer diverse toespraken. Na burgemeester Ten Kate spra ken Prof. dr G. Minderhoud en Prof. P. NIeuwenhuyse woorden van dank voor hetgeen zij op deze school aan vriendschap en als ba sis voor hun verdere studie had den mogen ontvangen. Voorts werd 'n telegram gestuurd aan de biologieleraar, dr Kersten, die we gens ziekte niet aanwezig kon zijn. In de schouwburgzaal werd na de maaltijd de reünisten door oud leerlingen en leerlingen een gezel lige middag aangeboden. Leden van de in 1915 opgerichte, doch later gesneuvelde H.B.S.-club, de „H.B.S-bond" traden nog met en kele stukjes van hun vroegere programma voor het voetlicht. De dag werd besloten met een herhaling van het avondprogram ma, waarvan wij reeds in ons blad van 20 dezer een verslag gaven. De heer C. J. J. van Arenthals sprak het slotwoord op deze laat ste dag van dit viertal feestdagen waaraan in totaal 1400 personen deelnamen. f 2500; Zuidwatering f 5000 en Westwatering f 17.000. De kosten van bemaling worden evenals vorig jaar geraamd op f 20.000. Zoals bekend bedragen de bouwkosten voor het Polderhuis vier ton. Hiervan is reeds betaald f 164.606,67, zodat op de begro ting nog een post voorkomt van f 235.393,67. Voor het herstellen van oorlogs schaden is op de begroting nog een post van f 102.000 uitgetrok ken tegen vorig jaar f 625.000. Rederij van Caritas betaalde schadevergoeding. De zaak met de „Caritas I", die op 1 Jaauari 1947 begon, toen dit schip strandde op de zeewering van de Zuidwatering behoort ein delijk tot liet verleden. Deze zaak is dikwijls een onderwerp van be spreking geweest op de vergade- ringen van de Polder Walcheren, doch het bestuur deelt thans me de, dat de dading is verkregen en verzoekt het polderbestuur hiermee accoord te gaan. Verder zal aan de orde komen het ver lengen van het strandhoofd te Zoutelande, met 55 meter waar voor een credlet nodig is van f 59.000. Indien niet zou worden beslo ten tot het verlengen van het strandhoofd, dan zouden in de na bije toekomst zeker kostbaarder werken, met name een duinvoet- verdediging ter lengte van 40Ö meter moeten worden uitgevoerd en dat zou f 250.000 kosten. ZUIDWATERING. Op de begroting voor 1949 was een bedrag van f 61.250 uitge trokken voor herstel en verbete ring van de inlaagdijk aan de Zuidwatering. Deze werken zijn. in 1949 niet tot uitvoering geko men. De totale kosten van dit werk worden thans op f 88.020 geraamd waarbij de verbetering van de Zuidwateringstraat is inbegrepen. De verbetering van deze straat komt voor rekening van de Her verkaveling benevens het ondel) profiel brengen van de inlaagdijk, het vernieuwen van een duiker in de dijk en andere werkzaamheden. Het bestuur van de Polder vraagt voor de uitvoering van dat deel van de werken, die voor haar re kening komen, een credlet van f 18.050. Ook wordt machtiging gevraagd voor het sluiten van twee geld leningen nl. f 100.00 en f 25.000. Verdér kolhen nog een klein aan tal voorstellen betreffende ver pachtingen e.d. aan de orde. De Nederlandse koopvaardij heeft, met een bruto-register-ton- nage bijna van 2.969.000 haar vooroorlogse omvang bereikt. Minister Wijers heeft het ere teken van grootkruis in de eiken kroon van Luxemburg ontvangen. H. Meyer Ricard te Amsterdam heeft de eerste prijs gewonnen van de, onder auspiciën van de E.C.A. administration gehouden, affichewedstrijd. De prijs bedraagt 750 gulden en met de eerste prijs zijn nog 15 bekroonde inzendingen opgestuurd naar Parijs om mee te dingen naar de Europese prijzen, 25 in totaal met een gezamenlijke waarde van f 23.000. S.I.M.A. V.I. heeft f 25.000 geschonken aan het „Nationaal Nieuw Guinea Co mité" voor de aanschaffing van medische instrumenten en medi cijnen. Post bestemd voor de „Cameronia" en „Zuiderkruis" moet voor 24 April gepost worden. Denk om de toevoeging „Op thuis- reis naar Nederland". Meer dan 200 Britse mariniers zijn Zondag avond te Londen ingekwartierd voor het geval de regering mocht besluiten dat zij nodig zullen zijn met het oog op de staking van ha venarbeiders, waardoor thans 47 schepen in de haven van Londen opgehouden worden. —Twee Am sterdammers hebben zich bij de Haagse recherche gemeld, en aan gifte gedaan, dat zij bij de roof overval op de Haagse Jockey-club beroofd werden voor een bedrag ad 170 gulden. Hierdoor is het to- buit wisten te maken tot 6970 gul den gestegen. Een Spitfire is gisteravond bij een oefenvlucht te Banbridge (Ulster) te pletter gevallen. De piloot werd gedood. Gistermiddag is bij Henley in de streek van Londen een Seafire- toestel van de marineluchtmacht verongelukt. De piloot werd even eens gedood. Een bommenwer per van de Amerikaanse lucht macht heeft gisteren ten Zuid- Westen van Tokio het wrak ont dekt van de Amerikaanse Sky- master, die sinds Vrijdag vermist werd met 35 personen aan boord. Er waren geen overlevenden, Betere watervoorziening vooï de Vlissingse Boulevards. B. en W. van Vlissingen zullen Vrijdagmiddag aan de raad voor stellen een crediet van f 12.000 te verlenen ten einde een aanjaag- inrichting te plaatsen in de garag# bij de Leeuwentrap. De druk op het buizennet van da waterleiding is te laag om elft hoog gebouw op de Boulevard on der normale omstandigheden vail water te voorzien. Aangezien de levertijd van da machines ongeveer twee maandea bedraagt hebben B. en W. goed# hoop, dat, zo dit voorstel wordt aangenomen, de Boulevardbewo ners reeds deze zomer van d# nieuwe inrichting kunnen profil teren. Men verwacht dat de capa citeit voor de eerste jaren vol doende zal zijn. Er zal echter ruimte worden gelaten, om zodra het waterverbruik mocht toe nemen, een tweede grotere pomp te kunnen installeren. De capaciteit van de pomp, dl# thans wordt geplaatst, is bere kend op maximum 1620 personen bij een verbruik van 100 liter per persoon per etmaal en een belas ting van 10 procent van het et- maalverbruik in de spitsuren. 7000 mensen dakloos. Door overstromingen in do V.S, De Amerikaanse Staten Minne sota, Noord- en Zuid-Dakota wor den thans door de ergste overstro mingen sinds 50 jaar geteisterd. Door de hevige regens zijn de ri vieren buiten haar oevers getre den en hebben duizenden hecta ren land overstroomd. In Noord-Dakota alleen zijn naar schatting 7000 mensen dak loos. Vele steden zijn geïsoleerd en andere worden bedreogd. T# Oslo in Minesota is de Red River thans 10 km breed. De normal# breedte is 25 meter. DE BILT ZEGT: Het wordt Iets kouder. Tot hedenavond geldt: Half tot zwaar bewolkt met bijna overal enk#le regenbuien. Zwakke ver anderlijke wind. Iets lagere tem- peraturea

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1