Souburgers luisterden naar de klokken klanken nit Hudson- sssar'rvv.««r R. A. L-tentoonstelling toont keur van auto's. IVOROL houdt gebit in goede staat en verlengt levensduur van tanden en kiezen Moord uit barmhartigheid. Geref. Gemeente te Middelburg opent dit najaar een rusthuis. De boGht in de weg| Donderdag opgenomen groet wordt naar Hudson gezonden. re wenst Europa heeft voorkeur voor kleine wagens. Rijden en rossen. SCHIPPERS-OP-PAPIER- Mag een dokter doden Pand in de Koepoortstraat wordt verbouwd. acht adviezen voor de moderne man $<?ede schuwt mé&NOGGET L-TO VAN THIEL. I Zaterdag 22 April 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 HCrSrKPffö- r re S146£*K£OOS ££N HRf)i »f)/V 7FGOFS WSROFf* O/r os oosrvrsrrwss rtYNSN Of>G£8*CO£KD O/A/óS WfAC OF /*/SVw£ SXSVOHFFM- eaxoce //V GFBXUIK CFHOftCt*. Donderdagmiddag opende de se cretaris-generaal van het ministe rie van economische zaken, prof. O. Brouwers, namens de minister, de RAI-tentoonstelling van per sonenautomobielen, die van 20 tot en met 29 April in het KAI-ge- bouw te Amsterdam wordt ge houden. De algemeen voorzitter van de Nederlandse vereniging „Rijwiel en Automobielindustrie", de heer W. M. Leeuwenberg, leidde prof. Brouwers in. De heer Leeuwen berg zei o.a.: „Na afloop van de tentoonstelling van bedrijfsauto mobielen, die drie weken geleden werd gehouden, kan wel worden aangenomen, dat de gecombineer de tentoonstellingen van bedrjjfs- en personenauto's tot het verle den behoren, althans zolang geen groter tentoonstellingsgebouw ter beschikking staat". De heer W. M. Leeuwenberg zei verder nog, dat hij juist een telegram had ontvangen, dat met het ministerie van economische zaken besprekingen zijn gevoerd in verband met de moeilijkheden die sommige importeurs onder vinden. Het ministerie heeft blijk gegeven een open oog te hebben voor de impasse, die is ontstaan aldus spreker en heeft de betrokken importeurs nu enige mogelijkheden gegeven. Tentoongesteld worden produc ten uit vrijwel alle landen, die auto's fabriceren, in totaal meer dan 60 merken. Kenmerkend voor de na-oorlogse situatie is, dat de Engelse industrie sterker verte genwoordigd is dan de Ameri kaanse. De Amerikanen vormden vroeger het grootste contingent op de exposities, maar thans heeft het gebrek aan „hard currency" en de daaruit voortgevloeide in- voerpolitiek een geheel gewijzigde sitilatle doen ontstaan. 'n KOSTBARE LIEFHEBBERIJ. „De Rekenkamer, ons officiële contröleapparaat bij uitstek, mo ge dan wel eens op enkele slakken zout leggen, dit neemt toch niet weg, aldus „De Zakenwereld", dat zij ook groter wild weet te van gen. Zo constateert zij in haar ver slag over 1948, dat het Departe ment van Oorlog in dat jaar niet minder dan circa f 900.000 heeft betaald aan schadevergoedingen; voor het grootste deel notabene voor schade, welke ontstaan is door het roekeloos rijden van de heren militairen. Daarenboven moest dit departement aan jaar lijks terugkerende schadeloosstel ling wegens aanrijdingen f 8600 betalen. Dit laatste bedrag is een regel matig terugkomende verplichting en zouden wij deze dan ook kapi taliseren, dan komen we hiervoor alleen al op f 300.000. Dit be tekent dus, dat de militaire chauf feurs in ons land in 1948 een scha de hebben toegebracht van 1,2 millioen gulden. De Kamer is hierover zeer ont stemd. Waarschijnlijk nog niet eens zo zeer over deze geldsmij terij als wel over het feit, dat de minister van Oorlog op geen en kele wijze heeft gereageerd op haar opmerkingen. Zij zou dan ook wel eens graag willen verne men wat de minister nu denkt te doen om zoals zij het let terlijk zegt aan het rijden en rossen door stad en land een eind te maken en waarom hij niet als een gewone man burgerman een W.A.-verzekering sluit". Afgezien van de Amerikaanse merken, komen de meeste fabrie ken met een uitgesproken kleine automobiel. Tot de tendenzen van de constructie der moderne auto's behoort het streven naar een zo groot mogelijke geruisloosheid en een maximum aan comfort Woensdagmiddag laat is nog 'n merk aan de reeks toegevoegd en wel de „Svenska Champion". Dit Zweeds wagentje is geconstru eerd als modus tussen automobiel en motorrijwiel. Het heeft een tweecylinder twee-takt 400 cc. motor, die het een topsnelheid geeft van 80 km per uur. De auto weegt 280 kg en biedt plaats aan twee personen. Het benzinever bruik is 4 liter op 100 km. De Nederlandse industrie, die zich toelegt op het assembleren van automobielen, is vertegen woordigd door de Fordfabrieken, de Kaiser Frazer fabrieken, Mole naar Automobielfabriek en de fa briek van Leonard Lang. Dan is er nog de Nederlandse industrie van kampeerwagens uit Hoogeveen. Er worden kampeer wagens geëxposeerd met slaap plaatsen voor 3, 4 en 5 personen. Deze wagens bevatten het maxi mum aan bergruimte en comfort, o.a. stromend water, electrisch licht en zelfs is er één met een toilet dat uitgeschoven kan wor den als de wagen stilstaat. Nederlandse jeugd kan naar Engelse oogstkampen. Het Unesco Centrum Neder land heeft voorrang weten te verkrijgen ten aanzien van een beperkt aantal plaatsen in oogst kampen in Engeland, die door het Engelse ministerie van Landbouw worden georgani seerd. De minimum leeftijd is zowel voor jongens als meisjes, 17 jaar. (Ingez. mededeling, advert.) De afdeling Papendrecht van Schuttevaer, had op de jaarvergadering een voorstel ingediend, waarin een kern achtige beeldspraak was ge bruikt. Het voorstel luidde letterlijk: te zorgen, dat diploma's voor de binnen vaart alleen worden uitge reikt aan personen, die niet alleen op papier, maar ook op het water kunnen varen." Ondanks deze fraaie con structie voerde het bestuur de kwestie van die schippers- op-papier van de agenda af. In New Hampshire (Amerika) had het geruchtmakende proces plaats tegen Dr Sanders, die be schuldigd werd een moord uit barmhartigheid te hebben ge pleegd op zijn patiënte Alwie Borrote, die aan kanker leed. Dr Sanders, die deze patiënte al maanden lang onder behavai ling had, gaf haar tenslotte een injectie -met lucht, wat onver mijdelijk de dood ten gevolge had. Dr Sanders had deze dodelijke injectie gerapporteerd en het rapport naar de directie van het ziekenhuis gestuurd. De dienst doende zuster las dit rapport en meldde het bij de directeur. Deze laatste stuurde het aan de overheid. Dr Sanders werd ge arresteerd en van moord be schuldigd. Bij het eerste onder zoek voor de Grand Jury ont kende Dr Sanders zijn schuld: „Ik heb nooit een boze gedachte gehad. Ik heb geen misdaad be gaan. Wat ik deed was enkel een daad van barmhartigheid Het gerecht heeft Dr Sanders vrijgesproken, maar door de artsen-organisatie is hem de verdere uitoefening van de praktijk verboden. Ongeveer twee jaar geleden is door de Diaconie der Gerefor meerde Gemeente te Middelburg het pand Koepoortstraat 2 aan gekocht met de bedoeling, dit ge bouw mettertijd tot rusthuis voor ouden van dagen te doen verbouwen. Na het overwinnen van talrijke moeilijkheden is kort geleden het huis leeggekomen en de firma De Rijke en Van Belzen, aan wie de verbouwing is gegund, is met deze werkzaamheden be gonnen. Indien mogelijk zal dit rusthuis omstreeks 1 October a.s. in gebruik kunnen worden geno men. In het gebouw komen na de verbouwing 21 kamers, benevens de kamer voor de directrice en enkele personeelsvertrekken. Te vens komt er een ruime eetzaal en een conversatiezaal. In deze 21 kamers zijn begrepen een drie tal vertrekken voor man en vrouw, terwijl de overige één-per- soonskamers zijn. Het zal de ou den van dagen, die in dit tehuis zullen wonen, mogelijk zijn, enig meubilair mee te brengen, zoals een ledikant, beddegoed en wel licht ook een tafeltje en enkele stoelen. WIE ER KOMEN. Wat de opgaven betreft, is reeds bekend, dat vier ouden van dagen uit het tehuis aan de He rengracht naar de Koepoortstraat zullen verhuizen en bovendien zijn nog vijf of zes aanvragen binnen gekomen om huisvesting in dit nieuwe gebouw. Het ligt in de be doeling in de eerste plaats ouden van dagen, die tot de Geref. Ge meente te Middelburg behoren, op te nemen, doch mocht er plaats over zijn, dan komen ook personen uit andere gemeenten in aanmer king voor opname. Er is een commissie van beheer aangesteld, die binnenkort hoopt te kunnen overgaan tot het be noemen van een directrice en en kele hulpen. DE VERBOUWING. De verbouwing van het pand om het als tehuis voor ouden van dagen geschikt te maken is van vrij ingrijpende aard. Het ontwerp voor de verbouwing is van de hand van de architect J. B. van (npez. mededeling, advert.) Op plaatsen, waar een baard „draait" of in alle richtingen groeit, moet men met snelle spiraalvormige bewegingen scheren Maandagavond het laatste advies NV. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND EINDHOVEN (Ingez. mededeling, advertentie.) Wijckhuijse te Middelburg. Het gebouw heeft drie verdiepingen en ook op de derde verdieping, tot nog toe de zolder, zijn een zestal kamers geprojecteerd. In de kel der komt de centrale verwar- mings-installatie, terwijl iedere kamer van een vaste wastafel zal worden voorzien en er een badkamer op de tweede verdie ping wordt gemaakt. Op deze wijze wordt een modern ingericht rusthuis verkregen. Jammer is het, dat de tuin, die bij dit huis behoort, vrij klein is en er weinig zon komt. KERKDIENSTEN. Het gebouw moest centraal zijn gelegen en niet te ver uit de buurt van de kerk der Geref. Ge meente in de Segeerstraat. De commissie stelde zich op 't stand punt, dat, indien enigszins moge lijk, de ouden van dagen dichtbij de kerk moeten zijn, opdat zp des Zondags de diensten kunnen bij wonen. Natuurlijk zal er een aan tal ouden van dagen zijn, voor wie zulks ondanks de vrij korte af stand, toch onmogelijk is, maar ook daarvoor tracht men thans een oplossing te vinden. Door middel van een aansluiting op de kerktelefoon zal het mogelijk worden, dat de ouden van dagen vermoedelijk in de conversatiezaal de kerkdiensten des Zondags toch kunnen volgen. door 52) De directrice is een oude schoolvriendin van vader en ze flaagde pas haar nood, dat ze zo ;ukkelt met geschoold personeel. Voor de vorm moest ik natuur lijk solliciteren maar ik kan er )p rekenen dat ik er kom. Be falt het van weerskanten, dan is net een levenspositie. Het is sen tehuis voor kinderen, halve wezen, en ze komen uit vrije wil. En in het tehuis wordt er naar gestreefd om voor deze kinderen door een christelijke opvoeding en een prettige huiselijke sfeer, een goede grondslag te leggen voor hun verder leven. Moeder knikt. Dan zegt ze na denkend: „Ik vind het toch liet gek. Ik weet niet, hoe ze over trouwen denkt, maar naar wat Gré wel eens er over loslaat, zou je denken dat ze na Rein alle andere mannen uitschakelt, t Lijkt me heel mooi voor haar. Ze is daar vast wel op haar plaats." Ally eet zwijgend verder. Dus haar vriendin is op weg naar haar bestemming. En zy? „Moeder.was ik maar zover." „Wat bedoel je? Wil je ook naar een kindertehuis?" „Och nee, dat niet, maar ik bedoel...." En als ze moeders onderzoekende ogen op zich ge richt ziet, zegt ze blozend en verward: „Ik wil maar zeggen, dat je weet, waar je aan toe bent, waar je terecht komt in je leven." Er komt een glimlach op moe ders gezicht. „Toen ik twee en twintig was, trouwde ik „Ja, getrouwd!" En dan zacht, bijna fluisterend hakkelt ze: „Maar na dat met Keesis het net of het nooit meer zo mooi kan zijn". Er springen tranen in haar ogen en als vanzelf opent ze haar hart en vertelt van haar omgang met Harry, haar twijfel, haar bange ogenblikken. Nu is zij het kind met de grote ogen, dat verwachtend op- blikt naar moeder.... Die dag is vol emoties. Koos komt plotseling met vacantie thuis. Ze voelde zich de laatste tijd niet erg fit, dokter consta teerde overspanning ze moest er direct een paar weken tus senuit. Diezelfde middag maken Koos en zij al een flinke fietstocht en waar het hart vol van is, daar loopt nu eenmaal de mond van over. Natuurlijk komt Koos haar-fijn aan de weet hoe het staat tussen Harry en haar. „Kind, ik vind het fijn voor jullie allebei. Als jij verstandig met hem omgaat, is het een beste vent. Ik kan altijd reuze met hem opschieten. Maar op zijn tijd zeg ik hem ongezouten de waarheid. Dat heeft hij nodig." Het doet Ally goed deze waar dering. Ze is Koos dankbaar voor haar raad. Ze zal haar best doen om goed voor Har te zijn. Goed, maar flink! 's Avonds gaat mevrouw Van Regteren bij haar overbuur vrouw op bezoek. Nu moeder al les weet, probeert ze met meer enthousiasme dan voorheen, de stille, teruggetrokken vrouw te benaderen. Ze raadpleegt haar eerst over allerlei alledaagse wissewasjes, maar hoe dieper ze indringt in het familieleven van haar overburen, des te beter merkt ze, dat er een ernstig hiaat is in de verhouding van man en vrouw. En als ze hem een paar maal alleen aan treft en dan zijn felle belang stelling en opdringerige manie ren voelt, begrijpt ze genoeg. En zij, die zo rijk is met een man, die haar zijn volle gene genheid geeft, probeert met ai de liefde van haar hart deze stille lijdende vrouw te helpen en op te beuren. Want; mevrouw Van Regteren voelt wel, dat als deze man een vrouw tegenover zich heeft die melancholiek is en bij de pakken neer gaaT zitten, alles verloren is en hij meer uit dan thuis zal zijn. Alleen door met alle macht zich er tegen te ver zetten en gewoon en opgewekt te doen, zal ze hem misschien te rug kunnen winnen. De meisjes zijn gedrieën van avond de gasten van juffrouw van Eysselsteyn. - Deze kan na tuurlijk niet begrijpen wat voor drama's zich in haar onmiddel lijke nabijheid de laatste tijd hebben afgespeeld. Maar ze voelt toch, dat de lucht tussen het drietal niet helemaal zui ver is. „Wat zouden jullie ervan zeg gen, als we morgen eens met z'n allen op excursie gingen? 't Is iedere dag mooi vast weer. We gaan bloemen en amphibieën zoeken, schetsen maken en bui ten pick-nicken. „Wat zeggen jullie er van?" Het enthousiasme van de meisjes overtreft zelfs de ver wachting van juffrouw van Eys selsteyn. En ze heeft goede moed voor de dag van morgen. „De wekkers op zes uur zet ten hoor!" Dan zeggen ze elkaar wel te rusten. GROTE OPSCHUDDING. Deze zaak heeft in het bijzon der in Amerika grote opschud ding veroorzaakt. Het was niet het eerste proces over een dok ter, die zijn patiënt doodde om hem van de ontzettende pijn te verlossen. Maar het is wel de eerste keer, dat een dokter zo openlijk handelde en eerlijk De- kende. Het aantal moorden uit barmhartigheid is in onze tijd aanzienlijk gestegen. Alleen in Amerika noteert men jaarlijks circa 25 processen van dit soort. In werkelijkheid is dit getal nog veel hoger. In de meeste geval len wordt zo'n feit zowel door de doktoren als door de familie leden geheim gehouden. In Frankrijk worden zulke daders meestal vrijgesproken. In Ame rika kan men echter de beslis singen van de rechter niet voor zien. Zo werd b.v. voor de oor log in het beroemde proces van de voorname jurist Noxon uit Massachussets, die zijn zoon om dezelfde reden vermoordde, de doodstraf uitgesproken. Deze straf werd later echter veran derd in vijf jaar gevangenis straf. In een ander proces, n.l. dat van Dr Haiseldon uit Chi cago, die de dood van een zuige ling, die zeer mismaakt was ge boren en wellicht door operatief ingrijpen te redden was ge weest, had veroorzaakt, besloot het gerecht tot vrijspraak, doch Dr Haiseldon moest van zijn verdere praktijkafzien. Tijdens de oorlog werd een zekere Howlett, die zijn broer (een on geneeslijke idioot) vermoordde, vrijgesproken. Zoals gezegd heeft deze zaak veel stof opgejaagd. Een deel der Amerikaanse geneesheren staat aan de zijde van Dr San ders. Een voorname arts uit New-York heeft op een artsen- vergadering verklaard, dat hij soms aan een ongeneeslijke zieke, die heel veel lijdt, een flesje morphinetabletten geeft en daarbij zegt: „U moet er heel voorzichtig mee zijn. Wanneer u te veel hiervan neemt, kunt u niet meer wakker worden". Hij verklaarde tevens, dat veel art sen hetzelfde doen. MENSENLEVEN IS NU ZEER „GOEDKOOP". Het probleem: moorden uit barmhartigheid is zeer moeilijii en ingewikkeld. Het mensenle ven is in de 20-eeuw zeer „goed koop" geworden. In het begin van deze eeuw heeft de zaak van Bejlis in Rusland en van Sacco-Vanzetti in Amerika de wereldopinie wakker geschud. Maar na de eerste wereldoorlog heeft het communisme en daar na het fascisme en Hitlerisme het mensenleven van zijn waar de beroofd. De dood is immers het symbool van deze systemen. Nog in 1924 heeft de moord op Mateotti, die op bevel van Mus solini is geschied, een grote be roering in de wereld gebracht. Doch de latere moorden en mas sale afslachtingen, zoals b.v. de moord van Katyn, hebben de reacties van de wereld afge stompt. Sommigen menen, dat de heden zo talrijke moorden uit barmhartigheid te wijten zijn aan het feit, dat men thans ge makkelijker dan vroeger over het leven van de mens beschikt. Wanneer men dit zegt, heeft men in zekere zin gelijk, maar het probleem is hiermede niet opgelost. „GIJ ZULT NIET DODEN" Het standpunt van de Christe lijke Kerk in deze zaak is duide lijk en laat geen twijfel over. De Kerk richt zich namelijk naar het korte, maar krachtige gebod: „Gij zult niet doden". D.w.z. gij zult niet doden onder welke om standigheden ook. Men mag het leven, dat God ons heeft gege ven, niet roven. Van zichzelf en ook van de naaste niet. En het zou zeker een grote fout zijn, een doodslag uit barmhartigheid anders te noemen dan: moord. Men pleegt een moord, wanneer men iemand bewust van het le ven berooft. Motief hiervan kan wel barmhartigheid zijn; maar van het leven beroven, iï en blijft: moord. De Amerikaanse pers, die veel aandacht schonk aan de zaak van Dr Sanders, heeft zich met duidelijke sympathie tegenover hem uitgelaten. Zo schreef b.v. de „New York Herald Tribune": „Een civilisatie, die zulke ge reedschappen van massamoord heeft uitgevonden als de water stofbom, heeft niet het recht, een eerlijke arts om doodslag uit barmhartigheid te veroordelen". En de Amerikaanse vereniging „The Euthanasia Society of America" is onlangs een actie begonnen voor het toestaan van de doodslag uit barmhartigheid, wanneer de patiënt er zeil om verzoekt, met de bedoeling, zo zijn lijden te verkorten. DUIVENSPORT. „De Blauwe Doffer", Wolphaartsdijk. „De Blauwe Doffer" hield haar eerste wedvlucht in dit jaar van uit Hulst. Afstand ongev. 32 km. Gelost werd om 9.50 uur. Aan komst le duif om 10.30 uur. Adri Eggebeen 1, 5, 6, 11, 12, 17, 19 en 21; F. van Loo 2 en 14; W. Westveer 3 en 25; J. Egge been 4, 20 en 22; I. Boer 7; J. de Jager 8, 15 en 16; C. de Jager 9 en 10; J. Zandee 18; P. Houte kamer 23 en 24. DANK ZIJ DE WONDEREN DER TECHNIEK 't Was doodstil in „De Zwaan" te Souburg, toen daar Donderdag tijdens de Hudsonavond, een gra inofoonplaat werd gedraaid, die kort voor Kerstmis 1944 in Hudson werd opgenomen. Op deze plaat waren o.m. de klanken van de klok van West-Souburg, die eeuwen geleden in Hudson terecht is gekomen en daar nu hangt in de toren van de kapel van de Western Reserve Academie, vast gelegd. Souburg heeft op deze avond Hudson door middel van de wire-reporter opnieuw dank gebracht voor alles wat men in deze. Amerikaanse stad voor Souburg heeft gedaan. „De wonderen zijn de wereld nog niet uit", zelden twee bezoe kers tegen elkaar, toen ze Don derdagavond een geheimzinnig uit ziend kastje zagen binnendragen. Inderdaad, een brief kan leder zenden en papier ls geduldig en daarom hebben de inwoners van Souburg met hun burgemeester de heer A. H. S. Stemerding aan het hoofd naar de nieuwste mid delen gegrepen om Hudson dank te brengen. Dit nieuwste middel was de z.g. wire reporter. Mid dels de microfoon wordt het ge- proken woord opgenomen op eeu draad en wanneer men deze te rugdraait, kan men zichzelf be luisteren. Deze draad zal naar Hudson worden gezonden, zodat men daar de groet uit Souburg weer kan beluisteren. DE OPNAME. Men beschikte over de tekst van het clublied van de Western Reserve Academie In Hudson en mevr. Janse speelde dit lied op het orgel als Inleiding tot de op name. Daarna sprak de burge meester een korte rede ultj zowel in het Nederlands als ln het En gels, waarin h(j o.m. zei, dat de inwoners van Souburg zich deze avond hadden verenigd en zich ln grote dankbaarheid herinnerden de hulp van de vrienden in Hud son ln de jaren 1945—1948. Hij herinnerde aan de persoonlijke vriendschapsbanden, die door deze actie zijn ontstaan en vertelde verder, wat de bedoeling was van de opname. Met ontroering, zo zei de heer Stemerding verder, heb ben wjj de Kerstliederen en de Souburgse klok gehoord en h(j dankte voor het telegram, dat hy t.g.v. de Hudsonavond mocht ont vangen, „Moge de vriendschap tussen Hudson en Souburg", zo beslqo. hij, „gesymboliseerd ln de oude Souburgse klok, bij voortduring bestaan." Hierna werd door alle aanwe zigen het Wilhelmus gezongen. DE ACTIE. In grote trekken heeft de bur gemeester hierna de actie, die ln Hudson voor Souburg is gevoerd, de revue laten passeren. De men sen in Hudson werden In 1941 getroffen door de krantenartike len over de Inundatie van Wal cheren. Er >/aren banden mei Walcheren, want in 1933 kwam een leerling van de Western Re serve Academie naar Middelburg l.v.m. de klok, die ln de toren van de kapel van deze schooi hangt. Deze klok ls ln 1611 ge goten door de Middelburger Jan Burgerhuis en zou vermoedelijk ln de toren van de kerk, die des tijds in West-Souburg heeft ge staan, hebben gehangen. In au klok staat n.l. gegrift: „Wie myn naam wil weten, Wester Souburg ben lk geheten". Hoe deze klok ln Hudson ls terecht gekomen, zal men wel nimmer te weten komen. Hoe het ook zjj, door middel van de klok waren er banden met Sou burg en de leerlingen van de Aca demie besloten een actie tot hulp aan Souburg te ondernemen. INZAMELINGEN. Men hield als eerste Inzameling voor Souburg een collecte op at school, die 135 dollar opbracht. Men schreef een brief aan de bur gemeester, wat men met dit gela zou doen en deze antwoordae prompt, dat men met geld weinig kon beginnen, nu alles nog gedis tribueerd was. Hij stelde voor er ln Amerika goederen voor te ko pen en deze naar Souburg te zen den. Speciaal vroeg de heer Ste merding, of het mogelijk was ruD- berlaarzen en textiel te zenden. Zt ls geschied. 50 paar laarzen vooi heren en even zoveel voor dames, alsmede overschoenen en enkele pakken gebruikte kleding kwamen in Souburg aan en werden ver deeld. Na deze uitdeling begin '46 werd regelmatig met Hudson ge correspondeerd. Begin 1948 kreeg de burgemeester weer een brief van mevr. Kidsmtller, de echtge note van één der leraren van de Academie, waarin zij vroeg of zij nog Iets voor Souburg kon doen. Hierop schreef de heer Stemerding terug, dat de textielnood nog niet gelenigd was en prompt werd op 20 Maart 1948 In Hudson een Sou burg-dag georganiseerd met een bazar en ophalen van goederen met auto's door de kinderen. Zelfs een Nederlandse bakker, die af komstig ls uit Den Haag, heen. door het bakken van een reusach tige taart meegeholpen. Het resul taat was schitterend: 1500 dollai, 17 kisten en twee vaten kleding kwamen met de „Veendam" ln Mei 1948 ln Nederland aan. Voor het geld zijn voedsel- en llnnenpakket- ten gekocht, die ook werden toe gezonden. Tijdens deze Souburg-dag ont ving men in Hudson een telegram van Koningin Wilhelmina, waarin zy hulde bracht aan de bevolking. Van deze inzameling ln 1948 ln Hudson gehouden is een film ver vaardigd en deze film werd aan het slot van de Hudsonavond ver toond. Tevens werd de gramofoon- plaat gedraald, waarop men naast het luiden van de klok Kerstliede ren kon beluisteren, gezongen door de leerlingen der school en een kerstboodschap van de diree- teur, de heer Hallowell. TELEGRAM. Woensdagmorgen ODtvlng de burgemeester nog een telegram uit Hudson met de volgende In houd: Met de beste wens, dat Uw Hudson-avond U veel plezier moge geven en U tevens onze vriend schap in herinnering brenge op deze 20e April. Het verhaal van Hudson en Souburg wordt over verschillende radiostations ln de staat Ohio uitgezonden. Het tele gram was ondertekend door de burgemeester de heer Barlow en de directeur der Academ'e, de heer Hallowell. Verder was een groot aantal foto's te bezichtigen uit Hudson en krantenartikelen. Ook zijn een tweetal foto's gemaakt, die naar Hudson zullen worden opgezonden. Jeugdweek 1950: Operatie „Wellevendheid". De Nederlandse Jeugdgemeen schap deelt mede: „Minister mr dr J. in 't Veld heeft zich bereid verklaard aan de vooravond van de jeugdweek, welke van 2127 Mei a.s. gehou den wordt, een radio-toespraak te houden tot het gehele Nederland se volk. In deze jeugdweek zullen de gezamenlijke jeugdorganisaties, verenigd in de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, speciale aandacht vragen voor de „wellevendheid". O.m. door middel van een grote prijsvraag onder de jeugd zal van uit de vrije jeugdvorming de strijd worden aangebonden tegen de geest van de tijd, „die zich o.a. manifesteert in een tekort aan innerlijke tucht, in egoisme, bru taliteit en onbeschaamdheid, on deugden, die door de devaluatie van het normbesef in onze samen leving vaak de overhand hebben gekregen".

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3