Makassar betekent einde van de federale structuur. Sowjet-Unie wil van geen verontschul digingen weten. Anderhalf jaar geëist tegen jeugdig bankier. Raad van Souburg besloot tot bouw van 80 kleine woningen. NIEUWS Het humanisme. \\J anneer een vraag aan de or- ÏV de komt: wat dunkt u van de Christus? dan wordt helaas de tegenstelling in volle scherpte openbaar en staan de humanisten overigens vaak voorbeeldige en voortreffelijke mensen, in vele op zichten, niet naast, maar tegen over de Christus. Volgens Soekawati was O.-lndonesië loyaal jegens R.1.8. Moeder en 4 kinderen ver- dronken tengevolge van aanvaring. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad'' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; TeL administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswjjkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1542 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG 22 APRIL 1950 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUEDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mi W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. fiarelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 5.28 u., onder J9.50 ü.j Maan op 8.19 u., onder 1.55 u. Hoogwater op Zondag 28 April i Vlissingen 5.18 u. 1.70 m., 17.38 u. 1.51 m.; Terneuzen: 5.43 u. 1.88 m., 18.07 u. 1.70 m.; Wemeldinge: 6.58 u. 1.45 m., 19.21 U. 1.27 m.; Zierikzee: 6.41 u. 1.21 m., 19.00 u. 1.04 m. T n ons nummer van 8 April heb- 1 ben wij uit het Fr. Dagbl. een artikeltje overgenomen, waarin o.m. gezegd werd, dat door het Humanistisch Verbond gebouwd wordt aan een pseudo kerk, een „kerk" zonder God, zonder geloof, zonder Evangelie. „Nadrukkelijk" aldus dit blad „is reeds herhaaldelijk gezegd, dat men dit Humanistisch Ver bond niet moet verwarren met 'n vrijzinnig-protestantse organisa tie. Inplaats van het zgn. vrijzin nige Christendom wil men hele maal geen Christendom. Deze or ganisatie en deze actie, die con tact heeft met geestverwante or ganisaties in het buitenland, is anti-christelijk. Het kan niet anders. Wie zegt, dat hij niet het Christ tendom wil, maar het humanisme, verwerpt de Christus en stemt in met het door de Joden eenmaal gesproken woord: Wij willen niet dat Deze Koning over ons zij". Hiertegen is de heer J. Schel- tens te Middelburg m ons num mer van 14 April in verzet geko men. Hij ontkent, dat het Huma nistisch Verbond on-christelijk zou zijn, omdat het H. V. zich niet op het standpunt stelt van wie niet voor mij is, is tegen mij; om dat het de christelijke godsdienst niet bestrijdt en iedere overtuigde christen gaarne zijn geloofsover tuiging zal laten. TV e kwestie hier aan de orde gesteld, schijnt ons van ge noegzaam belang om er nog na der op terug te komen. Het is niet mogelijk van het hu manisme als stelsel een breed overzicht te geven. Wie er meer van wil weten zouden we o.a. kun nen verwijzen naar het in 1948 verschenen boek van P. van Oos terzee: „Het humanisme als le vensbeschouwing", waarin een vrij objectieve historische beschou wing wordt gegeven over het hu manisme zoals zich dat in de Ne derlanden heeft onwikkeld. Hieruit blijkt, dat het humanis me oorspronkelijk meer naast dan tegenover het Christendom stond. Het heeft aanvankelijk met de re formatoren de strijd aangebonden tegen de toen alles overheersende dorre scholastiek en allerlei mis bruiken in de R.K. Kerk. Echter met dit belangrijke verschil, dat terwijl de reformatoren zich plaatsten op de bodem der Heilige Schrift en het volk terugriepen tot het Woord van God dat zij bo ven alles stelden, de humanisten poogden de antieke wereldbe schouwing en cultuur weer. te doen opbloeien. Terwijl door de reformatoren op de Woordverkon- uiging de volle nadruk werd ge legd, zocht het humanisme zijn kracht in een streven naar waar dering van de menselijke persoon lijkheid, door vernuft en spot. Reeds toen echter werd door de humanisten de absoluutheid van de Openbaring Gods disputabel gesteld. IJ et gevolg was, dat beide rich- 1 tingen vaak scherp tegenover elkaar stonden. Bekend is de strijd tussen remonstranten en contra remonstranten, calvinisten en li bertijnen en later calvinisten en liberalen. Gedurende de tweede wereld oorlog, toen de humaniteit op alle manieren beledigd werd, gedeukt en getrapt, stonden christenen en humanisten in de strijd voor de vrijheid naast elkaar, maar zonder dat de diepgaande tegenstelling werd opgeheven. Het humanisme is niet ten on rechte aangeduid als de religie van de mensenwaarde, waarbij de nadruk wordt gelegd op het goede en schone, op mensenmin, harmo nische beschaving, zelfrespect, plichtsbesef, rechtschapenheid, vreugde in kunst en wetenschap. Aanvankelijk ging dit streven nog gepaard met een sterke bin ding aan de heersende godsdien stige systemen, maar langzaam doch zeker is daarin een kente ring gekomen. Dat kan ook wel niet anders. Eenmaal losgemaakt van de wortel van het Christendom, van Gods Woord, van de Christus der Schriften, moet het humanisme als religie van de mensenwaarde noodzakelijk met het Christendom in conflict komen. Niet met het Christendom in al gemene zin zoals men b.v. spreekt van een Christelijk Europa en een Christelijk Nederland, maar met het Christendom, dat gebaseerd is op en gefundeerd in de Bijbel. Het H. V., zegt de heer Schel- tens, is niet anti-christelijk, het bestrijdt de christelijke godsdienst niet. En nu geven wij gaarne toe, dat het daarin niet zijn kracht zoekt. Maar toch als het gaat om de vraag: voor of tegen de Chris tus dan is het antwoord niet twij felachtig. Het humanisme erkent niet de schrikkelijke werkelijkheid van de zonde en het heeft daarom ook geen behoefte aan de genade, die in Christus Jezus is geopenbaard. Het kent niet de radicale verdor venheid van het menselijk hart, maar het gelooft in de harmonie van het ongebrokene. Boven de Openbaring Gods stelt het de menselijke rede. En daarom, hoeveel aantrekke lijks er soms ook mag zijn in het optreden en de bedoelingen van het humanisme: in de grond der zaak is en blijft het anti-christe luk. EENHEIDSSTAAT: ENIGE RESULTAAT VAN VIERHOEKSC ONFERENTIE. Het gebeurde te Makassar betekent waarschijnlijk het definitieve einde van de federale structuur, zoals deze bij het ontstaan der R.LS. voor het voetlicht ls getreden. Dit is de mening van wel ingelichte waarnemers te Djakarta. De aanstaande vierhoekscon ferentie kan geen ander resultaat opleveren dan de ontbinding der federatie en de stichting van een eenheidsstaat. Wordt dit resul taat nltt bereikt, dan zullen de interne moeilijkheden tussen de federalisten en de unitarlsten voortduren, met alle nadelige ge volgen van dien. Federalisten treden terug. De principiële federalisten zien thans duidelijk in, dat voor het ogenblik hun opvatting niet meer is te handhaven, hetgeen echter niet wil zeggen, dat zij daarmede hun principiële opvatting zullen wijzigen en er niet langer van overtuigd zouden blijven, dat voor Indonesië de federatieve staats vorm de beste is. Zij zijn echter van mening, dat de algemene over tuiging hoe deze dan ook mag zijn tot stand gekomen kan hierbij in het midden blijven drijft naar de eenheidsstaat. De kwestie, die op de a.s. vier hoeksconferentie zal moeten wor den uitgemaakt, is thans niet meer: eenheidsstaat of federatie, doch: eenheidsstaat via republiek of via de bestaande R'.I.S. Het is reeds duidelijk gebleken, dat de nog bestaande niet-repubiikeinse deelstaten zich op het standpunt stellen, dat zij de eenheidsstaat niet langer meer zullen tegen houden. Zij stellen echter, zoals uit de verklaringen van president Soeka wati en dr Mansoer, de wali ne gara van Oost Sumatra, reeds is gebleken, als voorwaarde, dat met de opheffing van de Negara's Oost-Sumatra en Oost-Indone- sië, ook de republiek Indonesië zal ophouden te bestaan. Of Djogja hiermede zal instemmen, valt nog niet te zeggen. Enige prominente figuren onder de overtuigde federalisten geven reeds te verstaan, dat zij de prac- tische uitvoering van de stichting van de eenheidsstaat liever zullen overlaten aan overtuigde unitaris- ten en dus, indien op de vierhoeks conferentie zal worden besloten tot de organisatie van de een heidsstaat, zullen terugtreden. Oost-Indonesië was loyaal. „De regering van de Negara Indonesia Timoer heeft absoluut niets te maken met de opstand van de troepen van Aziz. Zij heeft hieraan geen hulp verleend en zij heeft geen leiding aan de opstand gegeven", aldus heeft de president van deze Negara, Soekawati, ver klaard. De president zeide, dat „de regering van de Negara In donesia Timoer steeds loyaal ge bleven is jegens de regering van de R.I.S. alle orders van de re gering der R.I.S. worden uitge voerd, zoals het een deelstaat jegens de centrale regering be taamt." Het al can niet opheffen van de Negara zal, aldus de president, Op de Oude Maas, ter hoogte van de Bomkade te Dordrecnt wilde gistermorgen om 6 uur de sleepboot „Martien", de rivier afvaren, toen de boot plotseling werd aangevaren door een snel varende motorvrachtboot. Deze trof de sleepboot zo, dat zij ern stig werd beschadigd en bijna onmiddellijk zonk. De kapitein sprong van boord en wist zich zwemmende te redden. Zijn echtgenote en vier kinderen, die zich eveneens op de boot bevon den konden echter niet meer ge red worden en verdronken. Schipper Bossers van het mo torschip „Leon", dat in de nabij heid lag, werd pas op de aan varing opmerkzaam gemaakt door het gegil van de kapitein van de „Martien", van der Vee- wijk. Schipper Bossers is direct in een bootje gesprongen om van der V. uit het water te ha len. Met grote moeite kon van der V. in bedwang worden ge houden. Hij wilde naar zijn boot terus om zijn vrouw en 4 kinde ren, die nog in bed lagen, te red den. Het was echter niet meer mogelijk, want binnen enkele ogenblikken was de sleepboot gezonken. Vr-_ de vier kinderen was de oudste 8 jaar. Hans Roozen op zoek naar Noach's Ark. De jonge Nederlander Hans Roozen zal 16 Juni per K.L.M. naar Turkije vertrekken. Hij zaï zich in Instanbul bij de expeditie van de Amerikaan Smith voegen, die onderzoekingen gaat Instellen naar mogelijke overblijfselen van Noach's ark op de berg Ararat. Er zou veel interesse zijn uit verschillende landen om deel te nemen aan de expeditie. Desal niettemin zou de groep, die da eigenlijke bestijging uitvoert, be perkt blijven tot ongeveer 12 per sonen. De heer Roozen hoopt to. dit twaalftal te behoren. Mocht een en ander het ge wenste verloop hebben, dan hoopt de heer Roozen in September in ons land terug te keren, enige le zingen te houden en gelegenheid te vinden voor het op schrift stel len van zijn bevindingen, om ver volgens naar Amerika te gaan. aan de volkswil worden overgela ten, die hierover op democratische en legale wijze kan beslissen. Ten aanzien van de a.s. vierhoekscon ferentie zeide de president de hoop te koesteren, dat deze con ferentie een bevredigende oplos sing van de staatkundig^ struc tuur van Indonesië zal brengen. De regering van Oost-Indonesië is bereid aan een eenheidsstaat deel te nemen, indien de Republiek In donesië besluit deze kwestie sa men op te lossen met de Negara Indonesia Timoer en de R.I.S. Ten aanzien van de stromingen, die een republiek Oost-Indonesië, los van de R.I.S.wensen, ver klaarde de president, dat deze stromingen slechts beperkt blij ven tot een klein aantal groepen en dat over het algemeen kan worden gezegd, dat het Indonesi sche volk één wil blijven. De woningbouw in Februari 1950. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek kwamen in Februari 1950 3158 nieuwe woningen gereed in ons land. In Zeeland kwamen 137 klaar tegen 302 in Febr. 1949. Op het kasteel „Keukenhof' in Lisse werd een historisch spel opgevoerd over het leven van Jacoba van Beieren. Vele hoge buitenlandse gasten hebben de opvoering van dit spel bijge woond. Eens uios „Keukenhoj" het buitenverblijf van de wer kelijke Jacoba van Beieren. Donderdagmiddag heejt de tegen woordige bewoner van de „Keukenhof", J. C. E. graaf van Lyn- den, Jacoba van Beieren en haar gevolg officieel op het landgoed ontvangen. Jacoba van Beieren (mejuffrouw Ina van der Sluys) en haar gevolg op weg naar de „Keukenhof". Op 1 Mei bevrijdings sigaretten. Op 1 Mei a.s. begint de ver koop van de bevrijdingssigaret ten in pakjes van 20 stuks, in dezelfde verpakking, zoals zij in de bezetting (op 31 Augustus 1941) zijn gedropt. De prijs van het pakje is f 0.75, waarin be grepen is een toeslag van f 0,25 ten bate van de stichting 1940 1945. De minister van financiën heeft bepaald, dat deze f 0,25 vrij van accijns en omzetbelasting blijven. Het incident met het Privateervliegtuig. AMERIKAANS KAMERLID WIL BETREKKINGEN VERBREKEN. De Sowjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken Wy- sjinsky heeft gisteren het Russische antwoord op de Ameri kaanse nota over het neerhalen van het Privateer-vliegtuig bo ven de Oostzee, overhandigd aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou. Zoals te begrijpen was wil de Sow'et-Unie van geen verontschuldigingen weten. In de nota wordt gezegd, dat volgens geverifiëerde gegevens een Amerikaans toestel boven Sowjet-Russisch grondgebied het vuur heeft geopend op een Sow jet-Russisch gevechtsvliegtuig en vervolgens weg is gevlogen. Er wordt, evenals in de eerste Russische nota, gezegd, dat het Amerikaanse toestel een vier motorige B-29 bommenwerper van het type vliegende fort was en niet zoals de Amerikanen zeggen een Privateer. De Ameri kaanse nota wordt genoemd „een poging om de verantwoor delijkheid voor het incident te ontgaan". De Amerikaanse eis tot schade vergoeding wordt „ongegrond" genoemd. De Sowjet-Unie wist niet, of er een Amerikaans vliegtuig was neergestort, maar indien dit zo was zoals in de Amerikaanse nota werd ver klaard lag de verantwoorde lijkheid bij de V.S., die een vliegtuig uitzonden om de Sow jet-Russische defensies te foto graferen. In de nota wordt verder nog gezegd, dat het Amerikaanse vliegtuig de Russische grens op 8 April in het gebied van Libau (Letland) schond en over een afstand van 21 km landinwaarts was gevlogen. Tevens wordt verklaard, dat het Amerikaanse vliegtuig wel gewapend was. ERNSTIGE STEM. Mccormack, de leider der de mocraten in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft voorgesteld, dat de Ver. Staten, naar aanleiding van het inci dent met het vliegtuig, de di plomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie zullen ver breken. „Het komt mij voor", aldus verklaarde hij, „dat de tijd is aangebroken om hetzij onze ambassadeur te Moskou terug te roepen voor een langdurige pe riode van overleg, hetzij de di plomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie volledig te ver breken. De houding van dit land is beledigend." Trygve Lie, de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, die vandaag naar Europa ver trekt, om te pogen de impasse tussen Oost en West te verbre ken, heeft Vrijdag te Lake Suc cess verklaard, dat de situatie in de Verenigde Naties nu erger is dan ooit. Overigens, Truman heeft in een toespraak gezegd, dat hij niet geloofde in een derde wereldoorlog, tenzij eender ge handeld wordt als na de eerste wereldoorlog. ONDERSCHEIDINGEN VOOR VLISSINGERS. Tijdens een bijeenkomst op het stadhuis heeft de burge meester van Vlissingen, mi B. Kolff, gisteravond, op verzoek van de Minister van Oorlog, aan een dertiental Vlissingers onder scheidingen uitgereikt. Het Oorlogsherinneringskruis werd uitgereikt aan de heren: J. H. v. d. Bruuse, A. Consemul- der, H. Cornelisse, J. Goedbloed, A. v. Poelje (met gesp Mei 1940 voor de strijd tegen de Duit sers), M. Gunst (met gesp Mei 1940), J. v. Giersdaele (met gesp krijg te land gedurende 1940 1945), B. Danckaerts (met gesp Mei 1940 en gesp krijg te land 1940—1945), J. H. Woltering, R. F. de Hooge en L. Visser. Het Ereteken voor Orde en Vrede (voor hen, die in mili taire dienst of rechtstreeks tegen kwaadwilligen in Indonesië op traden) werd uitgereikt aan de heren M. J. Berkheij (met ges pen 1946'47'48 en P. Beckers (gesp 1947). Rijkste uraniumlaag ter wereld in Engeland ontdekt? Een Engelse geoloog heeft in Groot-Brittanië een uitgestrekte uraniumlaag, de grootste in de wereld, ontdekt. De laag zou zich tussen Bath en Bristol over een lengte van 18 kilometer en een breedte van 3 kilometer uit strekken en ongeveer 120.000 ton uraniumerts bevatten, waar uit 40.000 ton metaal zou kunnch worden getrokken. De jonge ge oloog, de 27-jarige Ian Ford, verklaarde, dat hij die ontdek king heeft gedaan, uitgaande van de rauioactiviteit van de warme bronnen van Bath, die sedert het Romeinse tijdperk ter bestrijding van de rheumatiek worden gebruikt. Een resultaat van Prins Bernhard's reis. Het voornemen bestaat in ons land een expositie in te richten, waarin verschillénde door Z.K.H. Prins Bernhard op zijn reis naar de West bezochte landen stands zullen verzorgen. Verscheidene Nederlandse maatschappijen, die op het Westelijk halfrond een deel van hun arbeidsveld heb ben, zullen eveneens exposeren. De baten van de tentoonstel ling zullen ten goede komen van de nazorg voor gedemobiliseerde militairen. Het „O, du lieber Augustin" werd werkelijkheid. HIJ BELEENDE ANDERMANS EFFECTEN OM ZELF UIT DE KNOEI TE RAKEN. Eén jaar en zes maanden" luidde de eis, die gistermiddag voor de Middelburgse Arrondissementsrechtbank werd uitge sproken tegen de 28-jarige administrateur H. P. A. uit Sas van Gent. Als algemeen procuratiehouder van de Fa P. Augusteyns Handel- en Effectenkantoor te Axel heeft hij in 1947 op zeer onverantwoordelijke wijze omgesprongen met een aantal, hem i.v.m. de effectenregistratie, in open bewaring gegeven effecten, met het gevolg, dat de drie eigenaars van deze effecten een grote financiële strop hebben geleden. „Geen benul van bankzaken". En dat was nog niet het eind van het liedje, dat veel lijkt op het klassieke „O du lieber Augustin, alles ist hin", want in Februari 1948 heeft hij zich een kleine f 4000.toegeëigend, die hem waren toevertrouwd door een Assurantiefirma uit Rotter dam, en bedoeld om uit te keren aan het „Comité Vierde Eeuw feest" te Sas van Gent. HET WAAROM Waarom hij dit alles deed? Men zou allicht geneigd zijn aan te nemen, dat deze man een slachtoffer was van enkele in solvabele lieden, een feit is ech ter dat hij als chef van de Bank, die door zijn vader was gesticht, een verregaand wan beleid heeft gevoerd. Hij ver leende namelijk wat al te veel crediet, raakte aan de grond' en trachtte toen het ene gat met het andere te stoppen. De effectenregistratie leek hem de redding. Want verdach te hij beweerde te hebben gedacht, dat hij zoiets mócht doen beleende de effecten bij zijn bankier in Amsterdam. Maar de schuld bleef. In 1946 had hij nog een kapitaal van f 60. Twee jaar later een schuld van 180 mille. DE SLACHTOFFERS. De 55-jarige rijwielhersteller van E. uit Oostburg raakte er f20.000 mee kwijt en de 68-jari- ge gepensionneerde onderwijzer B. zo'n f 2400.Zij hadden de effecten in het geheel ingeleverd, niet wetende, dat zij alleen met de afgifte van de couponbladen hadden kunnen volstaan en ver dachte had, zeiden ze ter zitting, hen dat niet verteld. „En dat was wel zeer merk waardig", zei de secretaris van de Bond van Geld- en Effecten handel, mr D. J. Veeghens uit Den Haag. die als getuige op trad, en de andere getuige, de heer W. van Santen, accountant van de- Nederlandse Bank te Amsterdam vond het, zacht ge sproken, „incorrect". Tijdens de critieke dagen was hij met de bankcontrole belast en verdach te had op alle mogelijke manie ren het onderzoek bemoeilijkt. „Het was een wanorde op de bank", zei hij. De getuigen a décharge, en kele vrouwelijke kantoorbedien den één ervan is thans met verdachte gehuwd vloeiden nu ook bepaald niet over van intelligentie en door de vragen, die verdachte, zeer spitsvondig, geregeld naar voren bracht, kostte het verhoor nog al heel wat tijd. Mr Th. Portheine, de president, werd er op de duur een beetje kribbig van, doch toen hij de zaak heel scherp ging stellen, was verdachte gauw uitgebabbeld. „Een bekwaam, sluw fantast met grenzeloze zelfoverschatting, zonder benul, van bankzaken". Dat was de weinig vleiende kwalificatie, die de officier, mr J. L. Andreae, de verdachte toe kende. De verdediger, mr v. d. Burg, die de dag tevoren was toe gevoegd, vroeg nog even be denktijd om zijn verdediging op te stellen. Het werd, na enig wikken en wegen goedgevonden en zo nam de zaak, die lang dradig dreigde te worden, een plotseling einde, om op 28 April a.s. te worden voortgezet. BESLUIT WERD GENOMEN IN BESLOTEN VERGADERING, Gistermiddag kwam de gemeenteraad van Souburg bijeen. Het voornaamste agendapunt was het voorstel van B. en W. tot de bouw van 80 kleine woningen, die later aan de Chr. Woning stichting Walcheren zullen worden overgedragen. Na een besloten zitting werd het voorstel van B. en W. aan vaard. Aangezien het gehele debat over dit voorstel met geslo ten deuren werd gevoerd, is het niet mogelijk dit weer te geven en moeten wij met deze mededeling, die ons na afloop van de besloten zitting werd verstrekt, volstaan. Bij het begin van de verga dering werd de heer W. Huson (A.R.) als raadslid in de vac.- Arendse beëdigd. Hij werd daar bij door de burgemeester toe gesproken. Verder werden en kele begrotingswijzigingen goed gekeurd. Twee kasgeldleningen, tezamen f 100.000.—, werden verlengd. Bij het voorstel tot waarborgen van rente en aflos sing van" de geldlening, aan te gaan door de Stichting „De Eendracht" voor de bouw van „De Zwaan", vroeg de heer A. W. Bouff (Arb.) of de geruchten juist waren, dat het verenigings gebouw niet zou voldoen en op nieuw herbouwd en uitgebreid zou moeten worden. De voorzitter deelde mede, dat er nog wel kleine wijzigingen in „De Zwaan" zullen worden aangebracht, doch hij sprak met klem tegen als zou het gebouw niet voldoen. Op een vraag van de heer G. Janse (C.H.) werd meegedeeld, dat de begroting voor 1950 realiseerbaar wordt geacht. De heer M. Pierens pleitte er. voor, dat alle ver enigingen van het gebouw ge bruik zouden kunnen maken. Hem was n.l. bekend, dat een pluimveeten toonstelling was ge weigerd. De heer Stemerding antwoordde daarop, dat er bij het bestuur tegen een dergelijke tentoonstelling bezwaren be staan, doch hij wilde een en Er komen twee wachthuisjes voor buspassagiers te Vlissingen. Vrijdag a.s. zal de gemeente raad van Vlissingen bijeen ko men. Op de agenda komt o.m. voor een voorstel van B. en W. om twee achthuisjes te bouwen ten behoeve van de buspassa giers der N.V. Stoomtram Wal cheren. Deze onderneming heeft toegezegd f 900.per wacht- gelegenheid te zullen bijdragen, hetgeen overeenkomt met de kosten. B. en W. stellen voor de ene schuilgelegenheid in het plantsoentje aan de Paul Kru- gerstraat te plaatsen, terwijl het tweede wachthuisje in het Havendorp komt. De gemeente zal de grond gratis beschikbaar stellen en het onderhoud voor haar reke ning nemen. Verder zal moeten worden voorzien in de vac.-König als regent van het Gasthuis. Voor gedragen worden: 1. B. Hu- brgtse, 2. C. Lagendijk. Aan de heer A. van Iren zal eervol ont slag worden verleend als tijde lijk leraar aan de Gem. Dag school voor Nijverheidsonder wijs. Voorgesteld wordt voorts nog een geldlening aan te gaan met de Rijkspostspaarbank groot f 1.474.756.die besteed wordt voor de financiering van de - bouw van 60 woningen in „Zuid" en 48 duplexwoningen. B. en W. stellen verder voor aan de leerkrachten van het openbaar en bijzonder lager onderwijs, die het zoogenaamde Gehrelsgetuigschrift hebben be haald of zullen behalen een te gemoetkoming in de kosten te verlenen. Het lijkt er op, dat de Belgi sche Koningskwestie eindelijk tot een oplossing komt. Het punt waar de socialisten niet over heen konden, schijnt de Koning zelf op te hebben gelost door te zeggen, dat hij na de over dracht van de macht aan zijn zoon, buiten België gaat wonen. Volgens onbevestigde berich ten zou de voormalige Tsjecho- slowaakse minister van buiten landse zaken in de buurt van de Poolse grens gevangen zit ten. -» De drie westelijke com mandanten gaan er accoord mee, dat in geheel West-Berlijn ver kiezingen worden gehouden. Door de volksvertegenwoordi ging van de Daerah West-Bor neo is een motie aangenomen tot opheffing van deze deelstaat. Bij een onderzoek naar een complot tegen de Franse souve- reiniteit in Algerië, heeft de politie thans 140 mensen gear resteerd en grote hoeveelheden wapens in beslaggenomen. Nabij Tokio is een Amerikaans vliegtuig met 35 personen aan boord neergestort. In Egypte is de mummie ontdekt van Ko ningin Takhout van de 26ste dy nastie, die ongeveer 2500 jaar geleden regeerde. Gisteren is te Rotterdam de landdag begon nen van het Nederlandse district van de Rotarybeweging. Het troepenschip „General Muir" wordt Maandag vroeg in de mor gen te Rotterdam verwacht. En dit is geen visserslatijn: de heer Ooms uit Groot-Schermer heeft een snoek gevangen van 40 pond. ander nog wel eens bespreken. De heer J. v. Have (C.H.) vroeg de middenstand in te schakelen bij de verkoop in het gebouw. Volgens de burgemeester was hierover de „Nemidso" reeds ge raadpleegd. Eenzelfde voorstel ten behoeve van de Zwem vereniging ontmoette geen be zwaren. De heer Bouff vroeg de nog uit te keren oorlogs schade aan te wenden voor ver vroegde aflossing en de heer J. Sinke (C.H.) wilde weten wan neer de nieuwe zweminrichting gereed zal zijn. Hierop werd ge antwoord, dat dit van Ged. Sta ten afhangt. Zodra G.S. het voorstel hebben goedgekeurd, zal men met de bouw beginnen. Tot lid van de Adviescom missie Woonruimtewet 1947 werd benoemd de heer L. van Sluis. RONDVRAAG. Bij de rondvraag stelde de heer L. Chr. Jansen (Arb.) enkel» vragen over de rioolbelasting en het tonnenstelsel. Volgens de burgemeester zal strenger de hand moeten worden gehouden aan de plicht tot aansluiten op de riolering. De heer Bouff wees er op, hoe bij de vorige verkie zingen propaganda voor een par tij in een stemhokje was aan getroffen. Toegezegd werd, dat hierop Woensdag streng zal worden toegezien. Fries stamboekvee naar Israël. Meer en meer gaat men er ln Israël toe over een veestapel op te bouwen, die aan de behoefte van het land tegemoet komt. Om dit streven waar te maken, voert men op het ogenblik grote hoe veelheden stamboekvee uit Ame rika ln. Ook Nederland zal echter een deel van deze invoer verzorgen. Maandag a.s. zal de eerste zen ding van dit jaar, bestaande uit 80 drachtige Friese koelen, aan boord van een der schepen van de „Europe-Israël-Llne" ln de IJsselhaven te Rotterdam worden geladen. Het vee zal aan dek worden overgebracht ln speciaal gecon strueerde hokken, voor Iedere koe apart. Drie Friese verzorgers zullen de reis meemaken. Zeer grote belangstelling voor verpachting van boerderijen ln de N.O.P. Voor de verpachting van boer derijen in de Noord-Oostpolder blijkt zeer grote belangstelling te bestaan. Er kwamen n.l. 3951 aanvragen binnen. Uit Gronin gen kwam 11.4 pCt., Friesland 9.2 pCt., Drenthe 7.3 pCt., Over ijssel 11.3 pCt., Gelderland 5.1 pCt., Utrecht 2.1 pCt., Noord- Holland 13.9 pCt., Zuid-Holland 7.6 pCt., Zeeland 7.6 pCt., Noord- Brabant 9.6 pCt., Limburg 0.6 pCt en de Noord-Oostpolder 14.3 pCt. Eén aanvrage kwam uit Frankrijk. Door spel met lucifers brandde boerderij te Barneveld af. Gistermiddag brak brand uit in de boerderij van de heer W. van Gent te Barneveld. Toen de bewoners het vuur ontdek ten stonden twee hooibergen reeds in lichte laaie, terwijl het rietendak van de boerderij reeds vlam had gevat. De brandweer vond in de gehele omtrek geen water, zodat de boerderij en de twee hooibergen geheel verloren gingen. Voorts verbrandde een schuur met 16 varkens en een schuur met 200 kuikens. Gebleken is, dat het ongeveer achtjarige buurjongetje met lucifers heeft gespeeld, waar door vermoedelijk een der hooi bergen in brand geraakte. Hr. Ms. „Batjan" in Vlissingen aangekomen. Gistermiddag is Hr. Ms. „Bat jan" in de Buitenhaven van Vlissingen aangekomen. Zoals wij gisteren reeds meldden, brengt dit patrouillevaartuig een bezoek aan Vlissingen en zal het daar tot Maandag blij ven. De „Batjan" staat onder commando van luit. ter zee le kl. A. M. Niessink. Naast de 80 koppen tellende bemanning is een groep adel borsten aan boord. De staatssecretaris van oor log, mr W. H. Fokkema An dreae, is gisteravond per vlieg tuig naar Indonesië vertrokken, met het doel de overgang van de leden van het K.N.I.L. naar het K.L. te regelen. DE BILT ZEGT: Nog vrij zonnig. Aanvankelijk vrij veel bewol king, later licht tot half be wolkt. Droog weer. Matigs wind uit Noordelijke richtingen Iets lagere middagtemperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1