Koning zal op de troon terngkeren en dan tijdelijk de macht overdragen NIEUWS Staking in Londense havens opgezet nit politiek oogmerk. Uitslaande brand in gasmeterfabriek te Dordrecht. V|jf gemaskerde mannen drongen luxueuze speelzaal binnen. Breede Watering Bewesten Yerseke vergaderde. Kleine woningen. Of de Vorst in België zal knnnen wonen is nog een vraagstuk. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor 3970 of 2364. Na kantoortijd voor advertentie# alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; TeL redactie 2347; Temeuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1541 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG «1 APRIL, 1950 Hoofdredacteur: B. ZUDDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 5.30 u., onder 19.48 u.; Maan op 7.25 u., onder 0.59 u. Hoogwater op Zaterdag 22 April: Vlissingen: 4.39 u. 1.80 m., 17.00 U. 1.65 m.; Terneuzen: 5.04 u. 1.97 m., 17.29 u. 1.83 m.; Wemeidinge: 6.24 u. 1.50 m., 18.46 u. 1.38 m.; Zierikzee: 6.09 u. 1.26 m., 18.28 u. 1.14 m. T")e minister van Volkshuisves- ting en Wederopbouw tracht ten koste van alles aan de wo ningnood een einde te maken. Dit streven verdient toejui ching. Hoe eerder het tekort kan worden opgeheven en ieder ge zin over een eigen woning de beschikking krijgt, hoe beter. Temeer, omdat dan ook met de opruiming van krotwoningen meer ernst kan worden ge maakt. Toch dreigen hier gevaren, die niet over het hoofd gezien mo gen worden. In een voor de V.A.R.A. uitge sproken rede heeft minister fn 't Veld gezegd, dat willen wij in 1960 zover zijn, dat ieder een eigen dak boven zijn hoofd heeft in deze jaren overwe gend woningen met een- of twee slaapkamers moeten worden gebouwd. Met dezelfde hoeveel heid kapitaal en dezelfde in spanning kan men dan meer wo ningen bouwen. Vijftig procent van de gezinnen in ons land bestaan uit twee a drie personen, voor wie een a twee slaapkamers toereikend zijn. Misschien zullen wij ons in zulk een kleine woning met een groeiend gezin wat moeten be helpen, maa- een kleine woning is altijd beter dan geen woning. En bovendien is dat slechts tij delijk. Want na de komende tien jaar zullen de grotere woningen aan de beurt komen en dan ook zal er op grote schaal worden begonnen met de krotoprui ming. ■pen kleine woning is inder- daad beter dan geen woning. Maar toch past hier voorzich tigheid. Gaan we deze weg op, dan wordt de kunstmatige beperking van het kindertal, die toch al een vrij grote omvang heeft ver kregen, door de Overheid kunst matig bevorderd. Die weg moeten wij niet op. Het is slechts tijdelijk zegt de minister. En zo zal het ook wel zijn, want zodra de woning markt verbetert, vlucht wie vluchten kan uit zulk een veel te kleine woning, wat in de toe komst een geweldig kapitaal verlies kan betekenen. Zowel op morele als op finan- dële gronden moeten dus de plan- jen van minister In 'tVeld wor den afgewezen. Staten van Antillen zeggen vertrouwen op aan college van Algemeen Bestuur1 De gouverneur der Nederlandse Antillen ontving een adres, gete kend door de fractieleden uit de Staten van de nationale volkspar tij, de Arubaanse volkspartij en het Statenlid Marchena (Bonaire) waarin deze Statenleden (11 in totaal) mededelen, dat zij het hui dige college van Algemeen Be stuur alle medewerking ontzeg gen en niet zullen ingaan op enig voorstel, afkomstig van dit colle ge of waaraan het college zijn medewerking verleent. Nadat de gouverneur het colle ge van Algemeen Bestuur van de inhoud van deze brief op de hoog te had gebracht, deelde dit college mede, dat samenwerking tussen het college van Algemeen Bestuur en de Staten thans is uitgesloten en het college erop vertrouwt, thans ontslag te zullen verkrijgen. De gouverneur heeft de leden van het college van Algemeen Bestuur medegedeeld, dat de ont slagaanvrage wordt aanvaard, doch verzocht hen, met hem te blijven samenwerken zolang hun opvolgers nog niet zijn benoemd en beëdigd. „Mijn vader is geen communist", zegt Kastner Jr. „Prof. Hermann Kastner, de Oost-Duitse liberaal-democrati sche vice-premier, steunt het Oost-Duitse regiem slechts redenen van persoonlijk voor deel", aldus verklaarde zijn zoon, Ralph Kastner, tegenover een correspondent van Reuter. „Mijn vader is geen commu nist", zo zei Kastner Jr., die drie dagen geleden naar West- Berlijn is gevlucht, „zijn gewel dige persoonlijke aspiraties zijn aangewakkerd door zijn tweede vrouw, de veertigjarige Trude KastnerMirsching, die een pas van een officier van het Sowjet-leger heeft en de eerste vrouw van de Oost-Duitse repu bliek wil worden". „Nóch mijn vader, noch iemand anders in de Sowjetzóne weet, dat ik even voor Pasen een be zoek van tien dagen aan mijn moeder in Miinchen heb ge bracht. Ik nam de gelegenheid te baat om persoonlijk contact met enige Amerikaanse functionaris sen aldaar op te nemen". OVEREENSTEMMING OP BELGISCHE RONDE TAFELCONFERENTIE. Gistermorgen zijn de drie grote Belgische partijen, de Chr. Volkspartij, de Liberalen en de Socialisten, onder voorzitterschap van de Kabinetsformateur Faul van Zeeland, bronnen aan de „ronde-tafelconferentie" over het lot van Koning Leopold. Na een hele dag vergaderd te hebben heeft men tegen alle ver wachting in resultaten geboekt. De drie partijen zijn namelijk in beginsel overeengekomen, dat Koning Leopold op de troon zal terugkeren om daarna zijn koninklijke prerogatieven tijde lijk aan Kroonprins Boudewijn over te dragen. De ronde-tafelconferentie der liberale, katholieke en socialis tische partijleiders eindigde even voor middernacht. Paul van Zee land deelde na afloop mede, dat het overleg nog niet was ge ëindigd. „Wij zijn het over één punt nog niet eens", zo verklaar de hü en daarover wordt van morgen verder onderhandeld. Dit ene punt van verschil zou zijn, of de Koning zich in Bel gië mag vestigen of niet. Dat er niet veel optimisme bestond omtrent de resultaten van de besprekingen blijkt wel uit de meningen, die gisteren nog in verschillende bladen ge publiceerd werden. Met betrekking tot de ronde tafelconferentie, die gistermorgen onder voorzitterschap van Kabi netsformateur Paul van Zeeland tussen de socialistische, liberale en katholieke partijleiders werd gehouden, wees het katholieke blad „De Standaard" erop, dat elk der drie partijen een voorstel tot oplossing van de Konings kwestie ter tafel zou brengen. De liberalen wensen de ophef fing van de wet op het regent schap en die van de overdracht der Koninklijke prerogatieven op Prins Boudewijn gelijktijdig te re gelen. De éne wet zou volgens hen niet mogen worden goedge keurd zonder de andere. Zij eisen een belofte van de Ko ning, dat hij ook werkelijk binnen de bij de betreffende wet vast gestelde termijn zijn bevoegdhe den zal overdragen. De vorst zou later zijn prerogatieven niet mo gen hernemen zonder de toestem ming van tweederde der leden van het parlement. Volgens het blad gaan de socia listen nog verder en willen deze de vorst een formele belofte van troonsafstand afdwingen. Zij zou den de Koning zelfs het verblijf in België willen ontzeggen. ,De Standaard" schrijft verder, dat het standpunt van de C.V.P. ongewijzigd is. Zij is bereid met de Koninklijke boodschap reke ning te houden, doch wenst aller eerst opheffing van de wet op het regentschap en de terugkeer van de vorst. Volgens het blad is het Resolutie van „Democratisch blok van Groot Berlijn". „Zolang het bezettingsstatuut van de Westelijke mogendheden in West-Berlijn van kracht blijft en zolang de bezettingstroepen te Berlijn blijven, kan er geen spra ke zijn van vrije verkiezingen in die stad", zo luidt een resolutie van het „democratisch blok van Groot Berlijn", dat de organisaties van de Sowjet sector omvat. Het Kon. Besluit is gisteren afgekondigd, waarin bepalingen betreffende de veiligheid in de landbouw, met inbegrip van veehouderij, tuinbouw, bosbouw en veenderij zijn vastgelegd. Dit is het z.g. landbouwveiligheids- besluit. Korte herhalingsoefeningen zijn begonnen. Evenals vorig jaar wordt ook in 1950 een aantal gewone dienst plichtigen der Kon. landmacht compagniesgewijze voor een korte herhalingsoefening onder de wapenen geroepen. De oefening duurt voor het merendeel der opgeroepenen niet langer dan vier dagen en heeft ten doel kader en man schappen ervaring te laten op doen in het snel mobiliseren van hun onderdeel. Opgeroepen worden dienst plichtigen van de jongere lich tingen, die hetzjj in Indonesië, hetzij in Nederland reeds onder de wapenen zijn geweest. Men blijft zoveel mogelijk in de om geving van de woonplaats. Dezer dagen zijn de eerste compagnieën onder de wape nen gekomen. De herhalings oefeningen zullen tot eind Augustus regelmatig worden gehouden. De betrokkenen ont vangen ongeveer 14 dagen te voren hun oproep. voor de C.V.P. onmogelijk de link se partijen te volgen. Zij zou zich dan n.l. moeten neerleggen bij een oplossing, die neerkomt op een verlenging van het regentschap. De vraag is dan ook, aldus „De Standaard", of Paul van Zeeland zijn pogingen nog kan voortzet ten. Het lijkt uitgesloten, dat hij de tegenstrijdige standpunten der partijen kan verzoenen. Het blad besluit met de woorden: „Indien van Zeeland niet slaagt, zal hij dan de man zijn, die een,homogeen katholieke regering zal vormen en de verenigde Kamers zal bijeen roepen om de wet op het regent schap op te heffen?" Zo stonden de zaken voor de conferentie aanving. Het beeld is dus wel enigszins gewijzigd. De drie -rtijen zijn het thans eens over de overdracht der ko ninklijke prerogatieven op Prins Boudewijn en de opheffing van de wet op het regentschap. Over de aanstaande verblijfplaats van Koning Leopold zou nog geen overeenstemming zijn bereikt. Van socialistische zijde zou men er niet in willen toestem men, dat de Vorst zich opnieuw in België vestigt, nadat hij zijn bevoegdheden heeft overgedra gen. Er is een formule opgesteld voor de overdracht der konink lijke bevoegdheden. Deze for mule moet het mogelijk maken, dat de grondwettelijke bezwa ren een oplossing van het pro bleem der overdracht niet in de weg staan. TWEE PARTIJEN REGERING? Naar verluidt, zal op grond van de overeenkomst een twee partijen-regering .worden ge vormd onder leiding van Paul van Zeeland of Eyskens. Deze regering zal zich ter verkrijging van het vertrouwensvotum voor stellen aan Kamer en Senaat. De dag waarop dit geschiedt en nog voordat het vertrouwen in de nieuwe regering is uitgespro ken, zal een wetsontwerp wor den ingediend met betrekking tot de delegatie door de Koning van zijn prerogatieven aan Prins Boudewijn. In het regeringspro gramma zou de nieuwe regering bekend maken, dat zij de Ver enigde Kamers bijeen wenst te roepen om de wet op het regent schap op te heffen. Zodra de Verenigde Kamers de wet op het regentschap heb ben opgeheven, zou de Koning naar België terugkeren. De re gering zou de Koning haar ontslag aanbieden, doch zou worden verzocht aan te blijven. De Koning zou hierna de wet betreffende de overdracht van zijn bevoegdheden aan Prins Boudewijn, die onmiddellijk na de terugkeer van de Vorst door Kamer en Senaat moet worden goedgekeurd, toepassen. Tenslotte kan nog gewag ge maakt worden van een motie, die de Kamer- en Senaatsfracties van de Chr. Volkspartij (katho lieken) gistermorgen hebben aangenomen, waarin zij verkla ren bereid te zijn vóór een wet te stemmen, die de Koning zal machtigen tijdelijk zijn bevoegd heden over te dragen aan zijn zoon Boudewijn. Britse vakbeweging bedreigd door Communistische agitatie. ROYEREN VAN DRIE ARBEIDERS ALS LID VORMDE AANLEIDING. De Britse minister van Arbeid, Isaacs, heeft gisteren, naar aan leiding van vragen van Winston Churchill, een uiteenzetting ge geven over de „wilde staking", welke in de Londense havens is uitgebroken. Het blijkt, dat thans door ongeveer 6700 haven arbeiders wordt gestaakt. Op 41 in de Londense havens liggen de schepen wordt in het geheel niet, op 10 gedeeltelijk en op 64 met volle kracht gewerkt. Honderden Londense haven arbeiders hebben zich aangesloten bij de 2000, die eergisteren in sta king zijn gegaan. 800 arbeiders hebben besloten dit voorbeeld Maandag te volgen. 17 leiders der stakingsbeweging voeren aan de kaden langs de Theems actie om alle 27.000 ar beiders aan het -staken te krijgen. Zij willen zich ook met de arbei ders in andere Engelse havens in verbinding stellen. Minister Isaacs verklaarde dat het duidelijk is, dat de staking door communisten is geïnspi reerd. De staking is uitsluitend veroorzaakt door het besluit van het vakverbond van havenarbei- Mijnenveger „Willem van der Zaan" passeerde Terneuzen. Gistermiddag liep Hr. Ms. Mijnenveger „Willem van der Zaan" de haven van Terneuzen binnen. Aan boord bevond zich o.a. een aantal adelborsten der Koninklijke Marine. Het schip zal vanmorgen opstomen naar Gent voor het brengen van een bezoek, dat enkele dagen zal duren. STEEKVLAM WONDDE DRIE MENSEN. In de stofzuigerafdeling van de „Maatschappij tot vervaardi ging van gasmeters enz." te Dor drecht is gisternamiddag een brand uitgebroken, die zeer snel om zich heen greep en grote schade heeft aangericht. Bij de brand, waarvan men nog niet weet hen deze ontstaan is, wer den drie personen gewond. De brand is ontstaan in de reparatie-afdeling voor stofzui gers, gelegen op de eerste ver dieping. Het vuur sloeg over op de daaronder gelegen controle afdeling en drong later door naar de daarnaast staande ge reedschapsmakerij De brandweer van Dordrecht bestreed met groot materiaal de vuurmassa. Ook de drijvende brandspuit van de gemeente brandweer nam aan de blussing deel, alsmede de brandweren uit Papendrecht en Zwijndrecht. Gisteravond omstreeks half negen was de brand zo goed als geblust. Het is nog niet goed te zeggen wat er allemaal is ver brand aan gebouwen en mate rialen. Een betrekkelijk groot gedeelte der fabriek is. in ieder geval afgebrand. De schade was gisteravond volgens de direc tie niet bij benadering te schat ten. Zij is evenwel zeer aanzien lijk. STAGNATIE. Immers de gehele controle afdeling met haar vele kostbare precisie-meetapparaten ging ver loren. Daardoor is het bedrijf ernstig gestagneerd. Alle gereed gemaakte werkstukken moesten n.l. deze afdeling passeren om gekeurd te worden. Bovendien hebben tal van ma chines waterschade opgelopen. De verzekering dekt de schade. Drie mensen werden bij deze brand gewond. De boekhouder B. Vrolijk, de adjudant van po litie C. den Uil en de recher cheur van der Merwe. Deze mensen openden de deur van een verbindingstunnel tussen het brandende gebouw en een ander perceel, waardoor deze tunnel, die reeds in brand stond plotseling een groot trekgat werd. Een geweldige steekvlam raakte hen. De gewonden, van wie de heer Vrolijk er het ern stigst aan toe was, zijn in het ziekenhuis behandeld en daarna voorlopig ontslagen. Benelux Persexcursie door Zuid-Beveland slaagde uitstekend. De vele Belgische en Neder landse journalisten, dfe aan de uitnodiging van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in Zuid- en Noord-Beveland gevolg hadden gegeven om indrukken te komen opdoen van wat Zuid- Beveland weet te bieden, vorm den een opgewekt gezelschap, toen zij gisterochtend op de Goese markt in de grote A.M.Z.- bus stapten. En geen wonder, want De Bilt had de wolken, die de laatste tijd boven Zeeland plaehtten te hangen, van de weerkaart ge schrapt, het programma zag er goed uit het was uitmuntend en de koffie, die men na aan komst genoten had, smaakte best. V.V.V. weet haar gasten goed te ontvangen. Op deze tocht is waarlijk gebleken, dat Zuid- Beveland het tourisme meer kan bieden dan men wel zou den ken. En niet alleen in de bloei tijd. De gasten hebben zich hiervan dan ook terdege kun nen overtuigen. Vergezeld door het bestuur van de als gast- vrouwe optredende vereniging, de heren M. Haasdonk, E. N. C. van Riessen en J. M. Kakebeeke. de burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate, de secretaris en voorzitter van de Prov. V.V.V., de heren Houtekamer en Smit, de burgemeester van Kort- gene, de heer A. A. Schuit, de heer C. van Asperen Vervenne, die de Goese middenstand op zeer gastvrije wijze vertegen woordigde en een viertal dames en heren uit Wemeidinge in de huidige en de ouderwetse Zuid- Bevelandse klederdracht heeft men in de zak van Zuid-Beve land en ook rondom Kapelle en Wemeidinge de bongerds bewon derd, heeft men in Yerseke ken nis gemaakt met de voortvaren de burgervader, de heer Wil- lemsen en nog meer met dat zeebanket dat voor zijn gemeen te dé bron van inkomsten vormt. Ziehier, een kort resumé van deze, dank zij het initiatief van V.V.V., zo geslaagde excursie, die een onthaal werd. Wij hopen morgen op deze trip met een uitgebreid artikel terug te komen. ders dat de transportarbei ders en de met algemene werk zaamheden in de Londense ha vens belaste werkers omvat drie leden uit de bond te zetten, die hadden geweigerd zich te houden aan de voorschriften van het verbond en die ook niet had den willen beloven zich in de toekomst aan de bondsinstruc- ties te zullen houden. De staking is een aanval op de democratische en door de leden goedgekeurde voorschrif ten van het vakverbond van havenarbeiders en is geheel uit politieke oogmerken opgezet. Ze is eens te meer een aanwijzing tot hoever de communisten be reid zijn te gaan, om te trachten hun slinkende invloed op de Britse vakbeweging te herwin nen, zei de minister. In de Londense havengebie den bevinden zich thans hon derden vrachtauto's met voor uitvoer bestemde goederen, die niet kunnen worden gelost. VEROORDEELD. Het Londense havencomité, waarin vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers zit ting hebben, heeft met algemene stemmen een resolutie aangeno men, waarin de staking wordt veroordeeld en waarin er bij de stakers op aan wordt gedrongen het werk onmiddellijk te her vatten. Ouk het bestuur van het Britse nationale vakverbond van havenarbeiders, heeft een zelfde beroep op de stakers ge daan. Doch het niet-officiële co mité van havenarbeiders, dat de staking leidt, blijft uitvoering geven aan zijn plannen om de staking zover mogelijk om zich heen te doen grijpen. Ernstig ongeval te Riland-Bath. Te Rilland-Bath, waar men momenteel bezig is met het leg gen van waterleidingbuizen, is gistermorgen de arbeider Jac. Koeman te Waarde een ernstig ongeluk overkomen. Met behulp van een bok was men doende een buis van ca. 1400 kg. te laten zakken in de gegraven gleuf. Bij elk der drie poten van de bok stond een arbeider, om te vermijden, dat deze zou kantelen. Ook de heer Koeman stond bij één daarvan. Op een gegeven ogenblik be gon de poot te schuiven en de heer Koeman kon niet meer uit de voeten komen, omdat ziel» vlak achter hem een heg be vond. De bok kantelde en het volle gewicht van de buis kwam op de rug van Koeman terecht. Hij bleef ernstig gewond liggen. De restauranthouder, de heer van Zweeden, die vlakbij woont, en die over een E.H.B.O.-diplo- ma beschikt, verleende de eer ste hulp. Met een ernstig ge kneusde rug is Koeman daarna Roofoverval op Haagse Jockeyclub. DE BUIT BEDROEG DRIE- TOT VIERDUIZEND GULDEN. Vijf gemaskerde mannen zijn omstreeks het middernachtelijk uur de Haagse Jockeyclub aan de Laan van Meerdervoort bin nengedrongen en hebben drie- tot vierduizend gulden geroofd. Gewapend met een tommygun, drie revolvers en een lang mes zijn de onbekenden de luxueuse zalen ingegaan en hebben onder de bezoekers van de club, die roulette speelden, een geweldige verwarring teweeggebracht. Zo wel de. kas als de spelers wer den beroofd. Iedere aanwezige werd gefouilleerd. Omstreeks half twaalf belden twee der overvallers, die toen nog niet gemaskerd waren, bij de club aan en vroegen toegang. Een jonge vrouw, die opendeed, weigerde, doch werd met een revolver bedreigd. Een der leden van de club begaf zich naar de deur, doch hij moest onmiddel lijk zijn handen in de lucht ste ken. Daarna drongen de andere rovers gemaskerd binnen. De eerste twee slachtoffers moesten voor hen uit de zwaar beloperde trap naar de eerste verdieping opgaan. Een der gemaskerden bleef beneden. Eén bleef bij de twee overvallen leden en drie anderen drongen de speelzaal binnen. „Handen omhoog" luid de een kort bevel en de aan wezigen, de luchtgekoelde tom mygun en de revolvers ziende, voldeden aan dit bevel. Stuk voor stuk moesten zij nadien de speelzaal verlaten en werden naar de conversatiezaal gedreven. Een der rovers greep de speelkas. Nadien werden alle aanwezigen op geld gefouilleerd en beroofd. De heren namen rustig de tijd voor hun werk. Daarna verdwenen zij, na de telefoonlijn te hebben doorgesne den. De deuren sloten ze af. De opgesloten bezoekers wisten vrij spoedig een deur open te krij gen. Een der bezoekers is naar beneden gegaan en is per motor rijwiel de politie gaan waar schuwen, die ogenblikkelijk uit rukte. HARTPATIËNT! In alle consternatie zag een der spelers kans een aanzienlijk bedrag aan geld in zijn broek te schuiven. Met veel misbaar klaagde hij, dat hü het aan zün hart had en geen opwinding kon verdragen. Toen een deel van Voormalige Nazi's in dienst van West-Duitse regering. Het Amerikaanse dagblad voor de Duitse bevolking, „Neue Zei- tung", maakt een lijst bekend van hoge Duitse ambtenaren, voormalige leden van de Nazi- parüj, die werkzaam zijn bij de federale diensten voor de bui tenlandse betrekkingen. Uit deze lijst, waarvan de ge gevens steunen op inlichtingen, verstrekt door de Christelijk- Democratische partij, blijkt, dat in de regeringsdienst voor de betrekkingen met de geallieerde Hoge Commisie zeven van de elf hoge ambtenaren voormalige le den zijn van de Nazi-partij. Bij het bureau voor de kwesties in zake het toekomstige vredesver drag is de verhouding vier op zes en bij het organisatiebureau drie op twaalf. het verstopte geld door zijn broekspijp naar beneden viel, heeft hij door zenuwachtig ge sticuleren de aandacht afgeleid en kans gezien de bankbiljetten onder de tafel te schoppen, waar hij ze na het vertrek der rovers terugvond. De andere bezoeksters en be zoekers werden van al hun papiergeld beroofd. Een dame, die haar beurs trachtte weg te moffelen werd ruw bejegend. Zü moest dadelijk de handen in de lucht steken. Ook anderen werden herhaaldelijk bedreigd. De boeven hadden, aldus een der dames, beschaafde stemmen. Zij spraken goed Nederlands en waren in regenjassen gekleed. Hun maskers waren geïmprovi seerd. Een hunner droeg een damesshawltje voor de ogen, waarin een paar gaten waren geknipt. De V.U.-dagen te Middelburg Op 6 Juli a.s. zal te Middelburg, zoals bekend, de jaarvergadering worden gehouden van de Vereni ging voor Hoger Onderwijs op Geref. Grondslag. Deze bijeen komst zal worden voorafgegaan door de zgn. wetenschappelijke samenkomst op 5 Juli, waar zal worden gesproken door dr L. v. d. Zanden en Prof. dr R. Hooy- kaas. Bovendien wordt tegelüker- tüd de Vrouwen V.U. vergadering gehouden o.l.v. mevr. Huizenga Bülenga, Daar zal dan het woord worden gevoerd door mevr. S. Verdam—-Okma en Prof. dr F. de Roos. Woensdag 5 Juli is er een bidstond in de Noorderkerk, waar zal voorgaan ds G. Smeenk te Al melo, vroeger predikant der Geref. Kerk te Vlissingen. Na afloop van de bidstond wordt in het Schut tershof een ontmoetingsbüeen- komst georganiseerd. De grote jaarvergadering op 6 Juli zal worden gehouden in de gebouwen van de Coöp. VelUng*- ver. Walcheren aan de Nieuwe Vllssingseweg. O.m. zal daar wor den gesproken door prof. dr S. V. Zuldema en mej. prof. dr G. H. 3. V. d. Molen. Na afloop der ver gadering zal een rondrit over Walcheren met autobussen voor de deelnemers worden georgani seerd. Eerste T.N.I.-troepen zijn Makassar binnengetrokken. De eerste eenheden van het bataljon-Worang zijn Makassar reeds binnengetrokken, aldus meldt de speciale correspondent van Aneta uit Makassar. Zij werden door de bevolking toe gejuicht, terwijl overal roodwitte vlaggen verschenen. De officiële intocht zal echter pas heden middag worden gehouden. De delegatie voor de vier hoeksconferentie, die eind April te Djakarta zal worden gehou den, is reeds samengesteld. Electrobandelaren vergaderden. Donderdagmiddag vergaderde de „Prins van Oranje" te Goes de afdeling Zeeland van de Nederlandse Vereniging van Electrowinkeliers. Op deze ver gadering werd het woord ge voerd door de heer Meermans uit Amsterdam, die sprak over de moeilijkheden in het bedrijf. Ook was aanwezig de secretaris, de heer van Basten. Een jaar geleden plaatste dr ir S. Smeding het eerste element voor een schokbeton boerderij in de Noordoostpolder. Thans is per ziekenauto naar het Zieken- 'men bezig met de honderdzestig- huis Oostwal te Goes gebracht, ste boerderij. POLDERLASTEN VOOR SCHOTBARE GRONDEN WERDEN OP 29 GEBRACHT. Gistermiddag vergaderden in de „Prins van Oranje" te Goes de ingelanden van het waterschap „De Breede Watering bewesten Yerseke". De voorzitter, de cüjk- graaf P. J. J. Dekker heette in zün openingswoord de aanwezigen welkom en noemde de belangstel ling bevredigend. Hü herdacht het sterven van de heer M. Nieuwen- huyse, in leven gezworene van het waterschap alsook het verschei den van de heren J. K. Dinge- manse, J. Traas en J. K. Vermai- re, in leven resp. waterbouwkun dig ambtenaar en polderwerkers van het waterschap. Enkele vroeger genomen beslui ten werd gewüzigd of ingetrok ken. Conform het voorstel ver kreeg het bestuur machtiging tot het verpachten der poldereigen dommen. Het daarvoor in aan merking komende polder-perso neel krijgt een salarisverhoging van 5 pet., terwyl de pensioens grondslagen dienovereenkomstig werden gewüzigd. Het bedrag voor de fraude-risicoverzekering werd verhoogd tot f 67060.55. Het bedrag voor de inbraakverzeke ring werd van f 25.000.tot f 10.000 verlaagd daar het naar het oordeel van het bestuur mo menteel niet meer nodig is der- gelüke grote bedragen in kas te hebben. De ambtenaar-werkman N. Schipper te 's-Heer Hendrikskin deren werd wegens het bereiken van de 65-jarige leeftüd per Mei pensioen verleend. Hü zal echter voorlopig nog als los werk man in dienst van het waterschap blijven. De begroting 19501951 werd conform het bestuursvoor stel vastgesteld. Deze begroting sluit met totalen aan ontvangen en uitgaven van f 398.685.63. De post voor onvoorzien bedraagt f 19.745.15. De polderlasten wer den voor het volgende jaar vast gesteld op f29.voor schotbare gronden; dit betekent dus een verhoging van f 1.per ha. Voor vroongronden e.d. zullen de pol derlasten bedragen f20.per ha. Het percentage voor bebouwde gronden werd van 5.6 op 5.8 ge bracht. Opgemerkt werd. nog dat van deze polderlasten f 7.be stemd is voor rente en aflossing. Conform het bestuursvoorstel werd besloten om voor 5 achter eenvolgende dienstjaren een ge- schot te heffen op de belastbare opbrengst van het gebouwd vol gens de grondbelasting. Hiermee wordt een bestaande toestand be stendigd. In de vacature, ontstaan door het overlüden -van de gezworene M. Nieuwenhuyse werd de vol gende aanbeveling opgesteld: 1. L. Lutijn, Nisse; 2. J. J. Mol-Trimpe; 3. J. Boonman Wz. Wegens periodieke aftreding van enkele gezworenen moesten enkele aanbevelingen opgesteld worden. In de vacatures P. de Koeyer Lzn, P. W. van Overbeeke en B. M. van Nieuwenhuijze wer den resp. de volgende aanbeve lingen opgesteld: 1. P. de Koeijer Lz., 2. A. de Putter, 3. A. C. Willemsen; 1 P. W. van Overbeeke, 2. P. v. d. Have, 3. J. L. de Jager Jr.; 1, B. M. van Nieuwenhuyze, 2. J Wisse, 3. J. v. d. Velde. In de haven van Oslo zün gisteren de eerste voor Noor wegen bestemde Amerikaanse wapenen aangekomen per schip. In de week van 915 April waren in België gemiddeld per dag 179,172 werklozen en 45.620 gedeeltelijke of toevallige werk lozen. Een 22-jarige jongeman is gekozen tot burgemeester van de stad Leipzig, die in de Rus sische zóne ligt. Te Freiburg zijn zeven arbeiders om het leven gekomen door het instorten van een gevel welke gesloopt moest worden. In Australië zijn 50 oud-Nederlandse militairen aan gekomen uit Indonesië. Ze zijn op doorreis naar Nw.-Zeeland. Meerderen zullen spoedig vol gen. De vijfjarige Leendert Franken stak in Dordrecht plot seling de weg over en werd aan gereden door een militaire auto. Hü overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. De 29- jarige fabrieksarbeider L. Lohuis uit Oldenzaal is om het leven gekomen toen hü in de machine fabriek van Stork te Hengelo een kantelend gietstuk op zich kreeg. Te Udenhout is giste ren de kapitale (en gedeeltelük verzekerde) boerderij van A. Kroot Schapendonk totaal af gebrand. Gisteren vierde te Amsterdam de „Nederl. Verenig ging voor hulp aan zieken van geest" haar zilveren jubileum. Utrechts burgemeester, jhr de Ranitz, zal op een concert van het Utrechts Orkest in October optreden als piano-solist. Welke Zeeuwse burgemeester volgt dit initiatief? DE BILT ZEGT: Voorjaar. Op de meeste plaatsen droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden, voornamelijk bo ven het Zuid-Oosten van het land. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk uit richtingen tus sen Noord en Oost. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1