Mislukte revoiutiepoging NIEUWS Vierhoeksconferentie over staatkun dige structuur van Indonesië. Domburg maakt zich gereed om vele badgasten te ontvangen. Het 85-jarig bestaan van het Goese Lycenm. Stichting Nieuw Walcheren besprak beplanting van boerenerven. SNIPPER Excuses over vijandig radiocommentaar. Nederlandse mijnenveger voer op wrak. lUwijaa>i! Nog geen beslissing in België. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr, 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; TeL redactie 2347; Temeuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e jaargang No. 1540 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND donderdag20afbid 1950 Hoofdredacteur: 8. ZLTDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; HL Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per mm. Rubriek Kabouters S cent per woord Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.32 u., onder 19.47 u. Maan op 6.46 u.,~ onder u. Hoogwater op Vrijdag 21 April: Vlissingen: 4.02 u. 1.87 m., 16.27 U. 1.77 m. Terneuzen: 4.28 u. 2.04 m., 16.55 u. 1.94 m. Wemeldinge: 5.49 u. 1.53 m„ 18.14 u. 1.47 m. Zierikzee: 5.33 u. 1.28 m., 17.58 u. 1.23 m. Tl ij Jan Haan te Groningen verschijnt „De geschiedenis van de A.-R. Partij, door Mr J. A. de Wilde en C. Smeenk. In de thans verschenen 8ste aflevering, wordt in de brede gehandeld over de revolutiepo ging van de socialisten in 1918. Vooral voor de jongeren is het van belang kennis te nemen van wat toen gebeurde. Onder de invloed van de ge beurtenissen in Duitsland, waar het keizerrijk ineen stortte, achtte mr Troelstra, de leider van de S.D.A.P., de tijd gekomen om ook hier de revolutie uit te roepen. In een te Rotterdam gehou den vergadering, waarin o.a. Troelstra en Heykoop de schare opzweepten, werd van dit voor nemen kennis gege/en. 'T'roelstra zeide toen o.m.: „Wij 1 komen hier om te spreken op het ogenblik, dat ook ons de arbeidersklasse de macht in han den zal geven. Verzuimt het ogerblik niet, grijpt de macht die u in de schojt wordt gewor penGij moet uw organisa tie dienstbaar maken aan de be veiliging en instandhouding van de macht, die gij thans verplicht zyt tot u te trekken". De socialistische leider gaf verder te kennen, dat de cen trale crganisaties der arbeiders konden optreden als arbeiders raden, die dan de macht en het opperste gezag in ons land zou den vormen. En hjj voegde daaraan toe: „Dat is de eis der historie. Gij, bourgeosié, voeg u er naar. Als straks de soldaten- raad wordt opgericht, voeg u er naar. Wat is onze rechtsgrond? Onze noodzakelijkheid en onze onmisbaarheid. Als wij het niet doen, kan het niet gedaan wor den." En Heykoop voegde aan deze revolutionaire taal nog toe, dat Troelstra de volgende dag in de Kamer het revolutionaire woord zou spreken, buiten de parle mentaire orde en buiten de ge wone gang van zaken, tot de be zittende klasse en tot de rege ring. En inderdaad het revolutio naire woord werd gesproken. Namens de S.D.A.P. en de mo derne arbeidersbeweging eiste Troelstra de overname van de macht in de staat. In zijn verder betoog, noemde hij de leus „Tegen de revolutie het Evangelie" verouderd. Van geweld was hij afkerig, maar tenslotte moet men over de macht beschikken. Het historisch ogenblik moest gebruikt worden en „wat ook van ons gevorderd zal worden aan persoonlijke toe wijding en offervaardigheid, al zou het ons leven moeten gel den, wij zullen het gaarne en ju belend geven ter voldoening aan de eisen van het ogenblik". Verder verklaarde hij o.m., dat het leger aan zijn zijde stond en waarschuwde hij de regering niet op de politie te vertrouwen, daar minstens twee derde of drie vierde der politie niet tegen de revolutiemakers zou optreden. „Dit is geen snoeverij, maar ik zeg het omdat ik daarvoor mijn gegevens en mijn cijfers heb." "D ^gering en Volksvertegen- woordiging lieten zich ech ter door deze snoeveiij niet van de wijs brengen. De revolutiepoging stuitte af op het eenparig verzet van rege ring en volk m en buiten de Volksvertegenwoordiging. Een verzet dat zó sterk was, dat Troelstra en zijn vrienden niet beter wisten te doen, dan met de meeste spoed in hun schulp te kruipen. De revolutie werd afgelast. De rode klauw werd ingetrok ken. De rol van Troelstra was uit gespeeld. Maar, en dat willen wij niet vergeten, nog altijd wordt hij door zijn volgelingen en ook door de Partij van de Arbeid vereerd als de grote strijder voor het socialisme. Geldigheid N.S. weekkaarten op 26 April. In verband met de verkiezin gen op 26 April a.s. hebben de Ned. Spoorwegen bepaald, dat met weekkaarten op die dag de heenreis zonder bijbetaling mag worden afgelegd met treinen, die volgens de dienstregeling niet later dan twaalf uur ver trekken. Voor de terugreis op deze dag zijn de weekkaarten geldig als op Zaterdag. Ernstige beschuldiging van Amerikaanse Senator. De Amerikaanse republikeinse Senator James Kem heeft En geland, Frankrijk, België en Luxemburg ervan beschuldigd, dat zij oorlogsmateriaal naar Rusland zenden. Senator Kem verklaarde, dat Engeland de „dubieuze onder scheiding" ten deel viel, dat het de grootste Westeuropese expor teur naar de „landen achter het ijzeren gordijn" is. Het deel van het „Reichswald" tussen de Gelderse grens en land van Kleef is tengevolge van de felle veldslagen om de Siegfried- linie bijna geheel ontbost. Een be langrijk stuk van het vernielde woud wordt nu ontgonnen. Vol gens hier ontvangen berichten vestigen zich op deze nieuwe land bouwgronden Duitse boeren, die van Oost- naar West-Duitsland zijn gevlucht. Terwijl Indonesische troepen op Celebes landen. Teneinde een integrale oplossing betreffende de staatkundige structuur van Indonesië te bepalen, overeenkomstig een ln het parlement der B.I.S. door het lid Mohamed Natsir Ingediende motie, heeft de regering besloten, een „Vierhoeksconferentie" te beleggen op 25 April a.s. op het secretariaat van de minister president, aldus werd besloten ln een vergadering van het kabinet der R.I.S., die Dinsdagavond werd gehouden. Deelnemers aan de ze „Vierhoeksconferentie" z(jn vertegenwoordigers van de regerin gen der R.I.S., de Republiek Indonesia, de Negara Indonesia Ti- niur en Sumatera Timur. HET GEWRAAKTE RADIO COMMENTAAR. De Indonesische minister van voorlichting, Monotoetoe, heeft 'n verklaring uitgegeven naar aan leiding van het radiocommentaar van het ministerie van voorlich ting. „Ingevolge het radiocom mentaar, waaruit de indruk is ge wekt, dat er een gespannen ver houding bestaat tussen de Neder landse legerleiding en die van de R.I.S., verklaar ik hierbij, dat thans goede samenwerking be staat tussen de regering der R.I.S. en de Nederl. Hoge Commissa ris en tussen de Nederlandse en Indonesische legerleiding in het bijzonder. Het radiocommentaar is te betreuren en de minister zal alles doen om herhalingen te voorkomen." Uit zeer welingelichte bron wordt nog te Djakarta vernomen, dat Mononoetoe persoonlijk dr Hirschfeld bezocht heeft naar aanleiding van de reacties van de zijde van dr Hirschfeld op last van de regering in Den Haag. Mononoetoe bood namens de regering der R.I.S. excuses aan. K.N.I.L. TROEPEN ONT WAPEND. Van Nederlandse militaire zijde wordt vernomen dat de militairen van het K.N.I.L., die waren over gelopen naar de troepen van Aziz thans op last van de Nederlandse legerleiding en met medewerking van de staatspolitie te Makassar zijn ontwapend en gevangen ge nomen. In kringen van de Indone sische regering heeft deze maat regel van de Nederlandse legerlei ding grote voldoening gewekt, al dus vernam de correspondent in kringen van het ministerie van defensie. Intussen zijn de landingen van Indonesische troepen ten Zuiden van Makassar in volle gang. Er zijn nog geen meldingen van enige incidenten binnengekomen. A.F.P. bericht uit Djakarta, dat de meeste rebellen Makassar heb ben verlaten om zich in de buurt te verschansen. Zij hebben zich teruggetrokken in de in 1942 voor de Japanse inval door de Neder landers aangelegde versterkingen ten Oosten van Makassar. Volgens Antara werd Dinsdagavond ten Zuidoosten van Makassar hevig geschoten. In een communiqué van het ministerie van Defensie der R.I.S. wordt medegedeeld, dat de eenheden van Abdoel Aziz zich zich Woensdag onvoorwaarde lijk hebben overgegeven aan de majoor Pieters. Bekentenis van Sultan Hamid. Sultan Hamid II heeft bekend, dat hij aan Westerling bevel heeft gegeven, de vergadering van de ministerraad op 24 Ja nuari te overvallen, alle aanwe zige ministers gevangen te ne men en de minister van Defen sie en andere autoriteiten van de defensie ter plaatse neer te schieten. Daarna zou er een re gering worden gevormd, waarin Sultan Hamid de portefeuille van Defensie zou krijgen. Dit werd medegedeeld in een com muniqué van het Min. v. Voorl. der R.I.S., waarin wordt vermeld, dat Sultan Hamid onmiddellijk na zijn arrestatie aan een scherp verhoor werd onderworpen. Be halve de minister van Defensie moesten worden neergeschoten de secretaris-generaal van het ministerie van Defensie en de fungerend chef-staf. Engelse won de damesprijs in Tulpenrally e. De Engelse damesequipe van mevr. Watson, die m. Ford te Den Haag is gestart, heeft de coupe Den Haag is gestart, de coupe des dames van de Tulpensterrit 1950 gewonnen, aangezien deze de enige ploeg van de ingeschre ven en gestarte damesteam was, die het traject zonder strafpun- ten heeft afgelegd. Gestart zijn in totaal 277 teams waarvan er 188 te Noordwijk aan Zee zijn aangekomen en ge controleerd. Het aantal uitval lers bedroeg dus 89. Van de 188 equipes die aan de finish kwa men, bleken er 64 zonder straf- punten de gehele route te heb ben afgelegd. H.M.'s „Malzwin" verkeerde in zinkende toestand. H. M.'s Mijnenveger „Mal zwin" van de vierde flottille mijnenvegers, dat op het ogen blik van Scheveningen uit ope reert, stootte gistermorgen nabij Hoek van Holland op een wrak buiten de bevaren routes. De boot is in zinkende toe stand in de Berghaven aan de grond gezet door de Mijnen veger „Schulpengat". De beman ning is door andere mijnen vegers aan boord genomen. Al leen de commandant en de eer ste officier bleven aan boord. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Na het onderzoek door dui kers is gebleken, dat de „Mal zwin" een scheur in de huid heeft van twee en een halve meter bij een halve meter. De bergingsvaartuigen „Zeepaard", „Zeehond", Zeemeermin" en de 140-tons bok „Adelaar" hebben de „Malzwin" in de takels ge nomen en naar Vlaardingen ge sleept, waar het schip vanmor gen omstreeks 6 uur in het dok is gezet. Opening R.K. Lagere Technische School te Hulst. Een groot aantal kerkelijke en burgerlijke autoriteiten, o.w. de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F, C. de Casembroot, woonde gisteren te Hulst de officiële opening bij van de geheel vernieuwde R.K. lagere technische school „St.- Bernardus van Clairveau". De vernieuwde en uitgebreide school werd door mgr Koen- raadt ingewijd en door ir Bloem, inspecteur van het Nijverheids onderwijs, door het inschakelen van de krachtstroom ingebruik gesteld. De Commissaris der Koningin sprak o.m. de wens uit, dat de gedachte aan een Middelbaar Technische School in Zeeuwsch- Vlaanderen, waaraan dringend behoefte bestaat, spoedig verwe zenlijkt zal worden. Als een symbool staat de ooievaar voor het nest van deze broedende reigers. Ontwaakt uit de winterslaap. CONCERTEN, DEMONSTRATIES EN KINDERFEESTEN. Wie de laatste weken in Dom burg heeft rondgekeken zal tot de conclusie zijn gekomen, dat de badplaats bezig is uit de winterslaap te ontwaken. De schilders zijn druk doende de gebouwen op te knappen en overal gaan de luiken, die ge durende de wintermaanden ge sloten zijn geweest, open. Aan alles is het merkbaar, dat de lente ln 't land is en de zomer niet ver meer verwijderd. Dom burg maakt zich op om in het komende seizoen zo goed moge lijk voor de dag" te komen. De badgasten, die het vorige seizoen in Domburg hebben doorgebracht en dit jaar hun bezoek hopen te herhalen, zullen bemerken, dat er sinds hun ver trek veel is veranderd. De logies- ruimte o.a. is aanmerkelijk uit gebreid en nieuwe zaken zijn er verrezen. NIEUWE ZAKEN. In de Ooststraat opende en kele weken geleden de heer B. Reudink een hotel- en restau rantbedrijf, waar 22 gasten hun intrek kunnen nemen. In de Herenstraat was het de heer J. F. Seidel, die zijn villa in richtte als hotel, waarin even eens 22 gasten onderdak kunnen vinden. Op de hoek Noordstraat —Badhuisweg opende de heer J. B. Westenburger een hotel restaurant, waar 24 personen kunnen logeren. Het Pension „Bos en Zee", dat vorige zomer nog slechts voor de hefit in be drijf was, zal nu volledig wor den geëxploiteerd en kan zo doende 15 gasten meer ontvan- Vandaag bespreking tussen drie partijen. De Belgische Kabinetsforma teur Paul van Zeeland deelde Woensdagavond mede, dat hij de Prins-Regent verslag had uit gebracht over de stand van zijn onderhandelingen. „Ik heb de indruk, dat er schot in zit", zei hij. V De besprekingen zullen van daag de gehele dag voortgezet worden met delegaties der drie partijen. Eerst hierna kan van Zeeland zijn gevolgtrekkingen maken en een beslissing nemen. De besprekingen van vandaag zijn een grote betekenis, omdat voor de eerste keer sedert de regeringscrisis de drie partijen aan dezelfde tafel onderhande len. Men ontveinst zich in poli tieke kringen niet, dat het moei lijk zalzijn de verschillende standpunten met elkaar in over eenstemming te brengen. Men verwacht dat de vertegenwoor digers der drie partijen al het mogelijke zullen doen om het land uit de impasse te helpen. De besprekingen zullen voor namelijk gaan over de verwe zenlijking van het voorstel van Koning Leopold tot het instellen van een luitenant-generaalschap voor Prins Boudewijn en het al of niet tijdelijk overdragen van zqn bevoegdheden aan de 20- jarige Prins. Intussen hameren de socialis ten er maar steeds op, dat de Koning moet verklaren of hij weer aan het bewind wil komen na de periode van Prins Bou- dewijns waarneming, of niet. Te Praag is een nieuw spion- nage-proces begonnen, dat het eerste is van een reeks van vier nieuwe spionnage-prbcessen, met 4 verschillende groepen, be klaagden. Ingezet met feestelijke avond in het Schuttershof. De feestelijkheden ter her denking van het 85-jarig be staan van het Goese Lyceum zijn gisteren ingezet met een feestavond in het Goese Schut tershof. Gezien deze inzet mag worden verwacht dat de vie ring een succes zal worden. De feestavond werd geopend met een kort woord van de rector, dr C. van de Pol, die de Ly ceumvereniging „Vlam", waar van tevens het 5-jarig bestaan werd herdacht, namens de ge zamenlijke leraren een vereni- gingsvlag aanbood. De voorzitter van „Vlam", Joop Duvekot, dankte voor dit geschenk en beloofde de vlag veelvuldig te zullen gebruiken. Onder leiding van ds S. P. de Roos, trad daarna een orkest en een koor, samengesteld uit leer lingen der school, op. Verschil lende nummers werden niet on verdienstelijk ten gehore ge bracht, hoewel op enkele punten de krachten tekort schoten. Het hoofdpunt van de avond was de opvoering van het toneelstuk „Ernst" (The importance of being Earnest) van Oscar Wilde. Dit stuk speelt in Engeland in de periode tussen 1850 en 1900, de periode van Koningin Vic toria. In dit stuk worden de misstanden, die toentertijd heer sten in de leidende Engelse kringen, gehekeld, en de schrij ver doet dit op een zowel gees tige als humoristische wijze. Voor de wijze waarop de ly- ceïsten het stuk ten tonele voer den kan men niet anders dan lof hebben. Er werd met vaart en enthousiasme gespeeld en de figuren werden zeer goed uit- Herbeplanting van Zeelands tuin een succes. JEUGDCENTRUM TE DOMBURG WORDT PER 1 JULI OPGELEVERD. In de jaarvergadering van de Stichting Nieuw-Walcheren, die gisteravond te Middelburg, onder voorzitterschap van de heer J. L. Verhagen uit Vlissingen in Hotel „Nieuwe Doelen" werd gehouden, is o.m., naar aanleiding van het jaarverslag van de penningmeester, de heer G. H. Luijendijk, de beplanting der Walchcrse boerenerven ter sprake gekomen. Indertijd werd voor dit doel een post van f 50.000 uitgetrokken, berekend naar c.a. 1000 erven, f 50.elk. Het bleek echter, dat slechts een bedrag van f 800.was uitgekeerd. Enige aanwezigen wilden gaarne weten, wat hiervan de oorzaak is. Voelen de boeren er niet voor, omdat zij een ont werp moeten laten opstellen, dat door de directeur van het Land- schapsarchitectonisch Bureau der Stichting moet worden goed gekeurd of is er een andere reden? De heer P. Blaauw, die voor zitter was van de thans opge heven herbeplantingscommissie, deelde mede, dat zeer vele nieu we beplantingen onder „herstel" vallen en de boeren dan geen hulp van Nieuw-Walcheren meer inroepen. Zij zullen echter, indien ze komen, gesteund wor den met een bedrag voor aan koop van beplanting. Gebeurt dit niet, wat men zou betreu ren, dan zal tenslotte het geld voor andere, ook noodzakelijke herbeplantingsobjecten, moeten worden besteed. Na een discussie over de vraag, hoe ver bepaalde eisen t.a.v. de in het ontwerp op te nemen soorten van beplanting dienen te gaan, waarbij de heer C. H. J. Vroom de suggestie deed zoveel mogelijk de wensen, die het eigen Bureau koestert, in overeenstemming te brengen met die van de Heide-Maatschappij, werd besloten de kwestie der erfbeplantingen nog eens met de heer Broerse, de landschaps architect, op te nemen. OPENINGSWOORD. In zijn openingswoord her dacht de voorzitter allereerst in gevoelvol! bewoordingen wijlen de heer H. de Muynck, wiens heengaan hij een groot en droe vig verlies voor de Stichting en vqor Walcheren noemde. De heer Verhagen wees daar na op het feit, dat de Stichting een tijdelijk karakter draagt en dat men, nu in de loop der laat ste jaren diverse definitieve instellingen allerlei loffelijk werk verrichten, vele lopende zaken aan het liquideren is. Om doublures te voorkomen stelt het bestuur zich geen nieuwe doelstellingen, al zal het afwik kelen der zaken, vooral wat het Landschapsarchitectoniseh Bu reau betreft; zonder twijfei nog enkele jaren vragen. De herbeplanting van Wal cheren, door de Stichting opge nomen, is een succes geworden. De heer Verhagen kon voorts mededelen, dat het Jeugdcen trum te Domburg, dat gesticht kon worden, dank zij een gift van f 13.000.uit Amerika, op 1 Juli a.s. kant en klaar zal worden opgeleverd. De barakken zijn aangekocht en de onderhandelingen met de eigenaresse van het terrein zijn tot een goed einde gebracht. De deze winter m.m.v. de heer C. Zwagerman ondernomen actie voor de inrichting van een proefboerderij op Walcheren, heeft tot heden f 6000.opge bracht. JAARVERSLAGEN. Na dit openingswoord kwam het jaarverslag van de secreta ris, de heer G. Ballintijn, aan de orde. Het werd zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Dit was ook het geval met het jaarverslag van de penning meester. Deze kon mededelen, dat, dank zij een gift van f5000 uit het Fonds Noodgebieden, het vermogen der Stichting in 1949 met f7599.is gestegen. Aan subsidies van gemeenten en aan contributies werd f 3892.ont vangen en aan interest op di verse rekening 2460.De uitgaven waren f 1600.aan sa larissen en f2332.aan onkos ten. Het Bomenfonds was per 31 December j.l. groot f181769. Aan bijdragen is toegezegd in totaal f 214.864.95. Daarvan moet nog een bedrag van f144.442. worden nagekomen. Het verschil werd in 1949 uitbetaald. De be groting voor dit jaar luidt in ontvangsten f 5250.en in uit gaven f 5100.batig slot 150, zodat de contributies nog erg nodig zijn. Tijdens de rondvraag verzocht de heer Vroom de resultaten van de bomenactie zoveel moge lijk bekend te maken. Contact is daartoe gewenst met V.V.V., die daarvan melding kan maken op de folders voor binnen- en buitenland. Tenslotte werd van vele zij den erop aangedrongen er naar te streven de naam van wijlen de heer de Muynck te doen voortleven in een naar hem te noemen bosje of laan in Mid delburg. Dit zal ook door vele ingezetenen, alsmede bewoners van andere Walcherse plaatsen, op prijs, worden gesteld. gebeeld. In het bijzonder geldt dit voor de beide hoofdpersonen Jack Worthing (Piet Kramer) en Algernon Moncrieff (Nico Dingemanse), waarvan vooral laatstgenoemde goed spel lever de. Ook de andere spelers en speelsters leverden echter goed spel. Zonder tekort te willen doen aan het spel der anderen zouden wij nog willen vermel den het spel van Lady Brack nell (Joke Odé) en haar doch ter Gwendolen (Rie Droogen- dijk). Het stuk zelf is een aan eenschakeling van allerlei zotte en eigenaardige verwikkelingen. Na afloop dankte voorz. Joop Duvekot de medespelenden en bood hij de dames bloemen aan, terwijl de heren een andere kleine surprise in ontvangst mochten nemen. 's Middags had een groep leerlingen op de Grote Markt volksdansen vertoond. Deze volksdansen werden toegelicht en stonden onder leiding van mej. J. Jansen en er bestond vrij veel belangstelling voor van de zijde van het publiek. Omdat 3 havenarbeiders uit de vakbond van transportarbei ders gezet zijn, hebben meer dan 2000 van hun collega's te Lon den prompt het werk gestaakt. Het gevolg is, dat 7700 andere arbeiders zonder werk zitten en 90 schepen wachten om gelost te worden. De Britse regering heeft de Westduitse Bondskan selier Adenauer berispt omdat hij een couplet van 't„Deutsch- land über alles" heeft laten zin gen. Minister Stikker vertoef de gisteren te Rome om met de Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken problemen der Europese samenwerking te be spreken. Admiraal van Holthe heeft de verzetsster Oost-Azië 1942—'45 gistermorgen uitgereikt aan de Lt. ter zee le klasse E. H. van Rees voor zijn gedrag in Japanse krijgsgevangenschap. De schade veroorzaakt door de brand in de'Duyvisfabrieken te Koog apn de Zaan, wordt ge raamd op f 300.000.•- De heer G. F. H. Giesberger, die in 1947 directeur werd van de Neder landse Spoorwegen, zal met in gang van 1 Juli met pensioen gaan. In de Staatsmijn Mau- rits is de houwer J. Jansen door een vallende steen getroffen en bezweken. Te Den Haag kwam een Solexrijder door het niet verlenen van voorrang in bot sing met een bestelauto. De man overleed aan de verwondingen. Gisterjnorgen is een Skymas- ter van de K.L.M. met 52 Ne derlandse emigranten vertrok ken naar Australië. Mevr. J. WagenaTolk te Midwolda heeft gisteren haar honderd-on-derde verjaardag gevierd. Ondanks haar ziek-zijn ontbrak het niet aan bezoek. In Reeuwijk is bij schoenmaker Marchand uit een ei iets geboren, dat vier poten, vier vlerken en twee staarten heeft. De schoenmaker noemt het een kuiken, maar wij zeggen: man hou je bij je leest! gen. Er zijn op deze wijze 80 bedden meer aanwezig als in do zomer van 1949, waaraan nog enige gemeubileerd verhuurd» huizen kunnen worden toe gevoegd. De nieuwe eigenaar van „De Dolfijn", de heer J. F. Seidel, richtte het naast dit restaurant gelegen pand even eens ais zodanig in, zodat het geheel aanmerkelijk is uitge breid. De winkelstand werd uitge breid, nu in de Herenstraat da heer W. Geldof zijn zaak in kruidenierswaren en drogisterij vergrootte en moderniseerde. In de Ooststraat zal over enkele dagen de heer D. Trielier zijn herbouwde winkel in kruide nierswaren kunnen openen. Eveneens in de Ooststraat open de de heer A. Labruyère een broodbakkerij annex winkel. CONCERTEN E.D. Het gemeentebestuur zal do verbetering van de toegang tot het Oostelijk badstrand ter hand nemen, terwijl ook de afd. Dom burg van de Ver. voor Vreem delingenverkeer het nodige zaj doen om het de badgasten zo aangenaam mogelijk te maken. In samenwerking met het ge-* meentebestuur. en particulieren zullen er langs het Westelijk duinpad enkele banken worden geplaatst en de minder fraaia plaatsen zullen worden opge knapt. Tijdens de zomermaanden zul len concerten en een demonstra tie van de gymnastiekvereniging gegeven worden. Tevens zal het gemeentebestuur op enkele pun ten in de gemeente een passende verlichting doen aanbrengen en zo mogelijk zullen nog kinder feestjes worden georganiseerd. Het bestuur van V.V.V. heeft opnieuw talrijke folders ver spreid, zodat ln binnen- en buitenland de aandacht op Dom burg is gevestigd. Om dit alles financiëel mogelijk te maken, besloten de leden van V.V.V. de jaarlijkse bijdrage aanmer kelijk te verhogen. De gemeen telijke subsidie voor V.V.V. be draagt f250.per jaar. Uit dit alles blijkt, dat er in Domburg al het mogelijke wordt gedaan om het de gasten naar de zin te maken en we twijfe len er dan ook niet aan of het zal ook deze zomer in Domburg weer „eivol" worden. NIEUWE KOFFIEBON. Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten heeft bon 444 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met in gang van Vrijdag 21 April 1950 worden gebruikt en blijft gel dig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 6 Mei 1950. Het rantsoen moet wederom dienen voor 6 weken, zodat de eerstvolgende bon- aanwijzing op 1 Juni 1950 zal geschieden. Uit de West repatriërende militairen debarkeren te Vlissingen. Zondagmiddag omstreeks 12 uur wordt in de buitenhaven van Vlissingen de „Stuyvesandt" van de K.N.S.M. verwacht. Aan boord bevinden zich o.a. 100 re patriërende Nederlandse mili tairen, die in West-Indië heb ben gediend. Onder hen bevin den zich ook enkele Zeeuwen. De debarkatie zal omstreeks één uur beginnen. Naar wij verne men zullen bij de debarkatie geen toespraken worden gehou den en zal er ook geen muziek corps aanwezig zijn, zoals an ders gebruikelijk is bfj de de barkatie van repatriërende mili tairen. De militairen zullen on middellijk doorreizen naar hun resp. woonplaatsen. Dat deze militairen niet offi cieel ontvangen worden komt doordat de „Stuyvesant" geen officiëel troepentransportschip is, doch een lijnschip, dat slechts voor deze gelegenheid troepen vervoert. Dit is het eerste con tingent troepen, dat uit de West repatriëert. Zeer waarschijnlijk zal gene raal Kruis naar Vlissingen ko men om de debarkatie bij te wonen. Ook worden verschillen de Zeeuwse autoriteiten ver wacht. Na de debarkatie vaart de „Stuyvesant" door naar Ant werpen. De 44 Nederlandse militaire leerlingvliegers die in Amerika zuilen worden opgeleid vertrek ken vermoedelijk op 23 Mei a.s. per K.L.M.-vliegtuig naar hun plaats van bestemming. Zij zullen worden opgeleid op het vliegveld „Randolph" bij San Antono in Texas, de '-modernste opleidings basis ter wereld. Het verblijf in Amerika zal 48 weken duren. DE BILT ZEGT: Vrij zonnig. Na verdwijnen van de hier en daar nog aanwezige nevel of mist, licht tot half bewolkts lucht en bijna overal droog weer. Matige tot zwakke wind hoofd zakelijk tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1