Het probleem der voortuinen nadert de oplossing. Üravincig^/iw Wjj zjjn in de periode van de oecume nische schrik. In Gapinge groeit langzamerhand een alluininium-indnstrie. wrêgj ADAMSON Dr Visser sprak hervormde predikanten toe. Roofmoord te Soerabaja. Opdrachten uit geheel Neder land komen er binnen. i acht adviezen voor de moderne man Sinds 1946 gingen enige honderdduizenden planten de grond in. De boeht in de weg Alles met mate. damesjapon damesjaponnen zomermantels regenmantels meisjeskleding MIDDELBURG Woensdag 19 April 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 (Van onze Utrechtse correspondent.) In de eerste zitting van de ver gaderingen der Hervormde predi kanten, Maandagavond te Utrecht begonnen, heeft dr W. A. Visser 't Hooft, secretaris van de We reldraad van Kerken, een causerie gehouden over de stand van zaken in de oecumenie. Dr Visser 't Hooft noemde zijn aanwezigheid iets bijzonders. Voor het eerst woonde hij namelijk de predikantenvergadering bij en hij kon de aanwezigen als collega's betitelen, daar hij sedert een half Jaar predikant in algemene dienst van de Ned. Herv. Kerk is. Het zal niet eerder zijn voorge komen, aldus de spreker, dat iemand die pas zes maanden in het ambt staat, op de predikan tenvergadering het woord mag voeren. Eigenlijk is de oecumenie nog Iets nieuws, zo begon hij z'n eigen lijke toespraak. Wel werd 25 jaar geleden te Stockholm de eerste oecumenische conferentie gehou den, maar lange jaren trokken de kerken zich niets van de beweging aan, terwijl menigeen er een hob by van maakte inplaats van een passie. Eigenlijk is men in oorlogstijd de oecumenie pas als een werke lijkheid gaan zien, al duurde het tot 1948 eer men dat te Amster dam kon uitspreken. Op de eerste assemblee te Am sterdam hebben we wel dingen ge zegd en gedaan, waarvan we des tijds de zwaarte niet altijd begre pen. Ik denk, zo vervolgde dr Vis ser 't Hooft, aan de uitspraak: „V ortaan blijven we als kerken bij elkaar." Maar er is in Amsterdam toch wel ie's duidelijk geworden, en wel dit, dat alle kerken hebben erkend: do kerk is één, maar wij kunnen die eenheid niet meer zien. Op de een of andere wijze moet die éne KC-rk van Christus echter wijder zijn dan ónze kerk. GEEN VERGAARBAK. Dr Visser 't Hooft maakte dui delijk, dat men te Amsterdam niet bedoeld heeft een superkerk te Stichten, noch een Wereldkerk. Ook kan men de oecumene geen vergaarbak van allerlei theologen en kerken noemen. Men heeft getracht de eenheid samen te zoeken en beleden, dat deze eenheid nimmer zichtbaar wordt wanneer Christus niet de „factor" is in dat proces. Daarom handelde de basisformule over Kern. Die basisformule was geen han digheidje om bepaalde mensen uit de Wereldraad te houden. Onge twijfeld waren er bezwaren. Zelf vind Ik het een gebrek, verklaarde dr Visser 't Hooft, dat de waar heid der Incarnatie er niet duide lijk In uitgesproken wordt. Intussen kunnen we momenteel vaststellen, dat we ln de periode van de oecumenische Schrik leven, zo ging de spreker voort. Daar ls een onheilzame en een heilzame schrik. Voor sommigen ls de oecumene een soort angst psychose geworden. Zij zien In de oecumene een modernistische be weging, waarin Karl Barth als supermodernist optreedt. Anderen maken het nog erger; in Engeland olrculeert op 't ogenblik- een bro chure waarin de schrijver in de Wereldkerk symptomen van de Antichrist meent te bespeuren. Even onheilzaam is de schrik van Moskou, dat in de oecumene niets anders ziet dan een poging om tot een nieuw machtscomplex te komen. HEILZAME SCHRIK. Maar we kunnen toch ook een andere schrik waarnemen, de heil zame. Na de vreugde der eerste ontmoeting hebben de verschillen de kerken gezien hoe vreemd ze eigenlijk tegenover elkaar staan en bovendien deinzen ze min of meer terug voor de vragen die haar gesteld worden. Zo komt tot de oude kerken in het Oosten de els dat ze moeten leren wat het ls de vernieuwende genade te ontvangen, opdat ze daardoor haar verantwoordelijk heid temidden van mohammeda nen en hindoes zullen verstaan. De anglicanen wordt gevraagd of ze eindelijk bereid zijn een be lijdende kerk te worden, Inplaats van een kerk van tradities. De lutheranen horen de vraag of ze wel begrepen hebben, dat hun belijdenissen niet tot vestin gen gemaakt mogen worden, waarin ze zich terugtrekken. Tot ons, calvinisten, richt men de vraag of wij nog wel waarlijk re formatorisch zijn. Dr Visser 't Hooft besloot zijn causerie met een citaat uit de brochure „Eenheid der Kerk", ge schreven door prof. dr J. H. Gun ning Jr. in 1896. Dit is wel de beste en meest oecumenische lite ratuur die ik ken, verklaarde hij. De predikantenvergadering was geopend door ds J. R. Wolfens- berger, assessor van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, die een speciaal woord van welkom sprak tot een viertal Duitse pre dikanten, dat de vergaderingen bijwoonde. Prof. dr Günther Har der uit Berlijn voerde namens de ze gasten het woord tot de ver gadering. Demping Bergen op Zoomse binnenhaven. Er is een aanvang gemaakt met het leggen van de damwand die het gedeelte van de Bergen op Zoomse binnenhaven dat gedempt wordt, moet afsluiten. Spoedig zal men tot volledige demping van de bijna 300 m. binnenhaven kun nen komen. Te Soerabaja is de heer J. Kuijer, medefirmant van de boer derij „Feddema" vermoord. De heer Kuijer was bezig met het tel len van geld in het kantoor van de boerderij, toen hij buiten een schot hoorde. Hij liep naar de bui tendeur en nog voor hij die be reikte werd hij door twee schoten dodelijk getroffen. Een schot trof hem in de borst en de andere in het hoofd. Het onderzoek wees la ter uit dat de moordenaars ston den naast de openstaande buiten deur waar zij Kuijer opwachtten. Vijf andere rampokkers dron gen daarop de woonkamer binnen waar zijn vrouw en enkele op be zoek zijnde kinderen zich bevon den. De rovers eisten het aanwe zige geld op en trachtten intussen nog een 14-jarige jongen met een bajonet te steken. De jongen wist de aanval te ontwijken maar liep nog een schram op aan het hoofd. De rampokkers verdwenen met 4 rijwielen. JUWELENDIEF AAN GEHOUDEN. Zaterdagmorgen is te Rotter dam aangehouden de 34-jarige kok-huisknecht J. van H., wo nende te Den Haag. Hij heeft juwelen ter waarde van f 10.000 van zijn werkgever, jhr B., gestolen. De juwelen zijn weer terecht. De waarde was echter nogal wat overdreven en bedroeg niet meer dan 3 a 4000 gulden. „Och, 'k heb jarenlang ln een bedrijf meegeholpen aan het ver vaardigen van aluminiumproduc- ten. Bovendien dacht ik zo, wat in de lucht kan, moet oj de be gane grond ook mogelijk zjjn. Vliegtuigen zjjn immers van alu minium gemaakt en waarom zou den er van dit lichte metaal geen voertuigen en andere producten te maken zijn?" Met deze gedachten liep nog slechts enkele Jaren geleden e heer J. Bakker rond, Ilij dacht erover een eigen bedrijf te stich ten, maar noch In Goes, noch in Middelburg kon hy de nodige woon- en bedrijfsruimte bemach tigen en tenslotte zette hy ln Ga pinge het bedryf op. Begin 1948 begon de heer Bak ker zijn bedrijf, dat hij „Zelimê" noemde, de afkortingen van „Zeeuws Licht Metaal". Beschei den van opzet bleek echter al spoedig, dat een aluminlumindu- strie levensbatbaarheid bezat en langzamerhand begonnen de or ders te komen. Het is geen een voudige onderneming geweest, doch gezien de behoefte aan der gelijke producten, die steeds toe neemt, zal op de duur zeker een behoorlijk bedrijf in dit kleine Walcherse dorpje ontstaan. DE PRODUCTEN. De aluminiumproducten worden geheel gereed afgeleverd. Er wordt constructiewerk vervaar digd, perswerk, roostervloeren, luchtkokers en ook aluminium kruiwagens. In 1948 begon de heer Bakker met de fabricage van alu minium schoenrekken en langza merhand zijn de andere producten gevolgd. Zelfs de bekende klem men voor weckflessen worden hier vervaardigd. Ook aluminium-koe- lers en melktanks voldoen uit stekend. MODERNE UITRUSTING. Neen, men treft ln dit bedrijf geen grote machines aan, maar wat er staat Is modern en men is tot in de kleinste details „bij". Men last er volgens de nieuw ste systemen. Een pers, die tot 30 ton gaat, vindt men er en de snelpers maakt 140 slagen per mi nuut. Men knipt het metaal auto matisch en een veredelingsbad is natuurlijk ln dit bedrijf onmis baar. Maandag is een belangrijke op dracht voltooid. Het betrof hier het vervaardigen van aluminium- luchtkokers voor de Ambachts school te Rotterdam. Deze kokers zullen ln de lasafdeling van deze school dienst gaan doen. Op deze wijze worden de producten van „Zelimé" te Gapinge door geheel Nederland geleverd, tot zelfs in de Noordelijkste provincies -toe. Men heeft ook de vervaardiging van aluminium-tegels ter hand ge- namen, die bijv. bij de inrichting van schepen kunnen worden ge bruikt en dan een aanmerkelijke gewichtsbesparing geven. De te gels kunnen met textiel bespoten worden, maar ook worden zij ge- anodyseerd. Men is eveneens i.i staat kapconstructies van metaal te vervaardigen met een lengte van 27.5 m. en een spanwijdte van 9 m. Aanhangwagens kunnen worden gebouwd met een draag vermogen van 4 ton. Wat ook tot de toekomstplannen behoort ls de bouw van alluminium-mijnwagens, die vooral in Engeland en de Ver. Staten reeds worden gebruikt. De Nederlandse mijnen gebruiken de ze wagentjes nog niet, doch het is goed mogelijk, dat de kolen- transportwagentjes op de duur ook van alluminium zullen wor den vervaardigd. Tenslotte kan nog worden vermeld, dat ook een proefconstructie is gemaakt voor de bouw van een landhuisje, het geen zeer goed voldeed. Men spreekt veel over industri alisatie, doch de lust om een on derneming op te zetten moet daartoe eerst aanwezig zijn. In dien men het aandurft een bedrijf op het platteland van Walcheren te vestigen, zoals ln Gapinge is geschied, dan blijkt, dat er ook op Walcheren goede mogelijk heden bestaan voor de industrie. Te Waspik is de vrouwelijke helft van Nederlands oudste twee ling, de weduwe Cornelia Mon- tens-Straver, overleden. Met haar broer, Melchior, zou zijn 6 Augus tus a.s. 94 jaar geworden zijn. (npez. mededeling, advert.) Wen U zelf aan, steeds systematisch te scheren. Begin b.v. met het gedeelte onder de kin (l), daarna de wang links (l) en rechts (3) en tenslotte de kin (4) en bovenlip (5). Morgenavond her volgcode advies. KV. PHIUPT VERKÖOPïMAATSCHAPPÏÏ VOOR NIDERTAND ÈINDHÖVEN Jaaroverzicht Lands chapsarchitectonisch Bureau Nieuw Walcheren". De directeur van liet Landschapsarcliitectoniscli Bureau van de Stichting Nieuw Walcheren, heeft een uitvoerig en belangwekkend verslag uitgebracht over de werkzaamheden van het Bureau ge durende het vorige jaar. De heer Broerse begint met te herinneren aan het feit, dat in 1948 met de Herverkavelingscoramissie Walcheren werd afgespro ken, dat het Bureau uitsluitend zou werken voor particulieren en gemeenten. Hieraan werd streng de hand gehouden, zodat een verzoek van de Waterstaat tot het maken van een plan voor het beplanten van de dijken aan de Arne en het ka naal, niet werd ingewilligd. De af zonderlijk overgelegde lijst van werken, waarvoor plannen wer den ontworpen, doet zien, dat het werk voor particulieren minder wordt. Ook het werk voor „herstel", d.w.z. het werk, waarvoor van overheidswege subsidie wordt ge geven, omdat het object onder „oorlogsschade" valt, vermindert. Het werk voor de gemeenten heeft 'n wijziging ondergaan, om dat de kleinere werken klaar zijn of ver gevorderd, zodat vooral nog grotere werken resteren. Dit be tekent niet. dat de bemoeienissen van het Bureau verminderd zijn. Zoveel mogelijk worden de be plantingen, die practisch zonder enige uitzondering goed groeien, van tijd tot tijd gecontroleerd en noodzakelijke adviezen gegeven. De gemeentebesturen tonen zich daarvoor zeer erkentelijk. De uit bouw van gemeenten als Vlissin- gen, Middelburg, Souburg. Koude- kerke en Vrouwenpolder vroeg speciale aandacht vooral wat de aesthetische verzorging der nieuwe wijken betrof. DE VOORTUINEN. Het probleem „voortuinen" werd niet alleen met sommige gemeen tebesturen maar ook met archi tecten en soms op verzoek, b.v. van B. en W. van Vlissingen, ook voor de wijkbewoners behandeld. De gedachte, gezamenlijk „groen stroken" aan te leggen in plaats van de traditionele voortuinen, wat toch uiteindelijk tot traditio nele chaos leidt, wordt door som mige gemeenebesturen krachtig bevorderd. Als de tekenen niet bedriegen wordt het hier en daar daartegen geboden verzet zwakker en heeft deze wqze van beplanting, die de enige methode is om de lang niet altijd fraaie huizenbouw toch nog tot een aantrekkeiyk geheel te maken, een goede kans. In Vlissingen werden vele com plexen opdeze wijze ontworpen. Ook Souburg bezit reeds een der gelijk beplante straat en Middel- Ramspoedige gevolgen van een Röntgenbehandeling. Medicus aansprakelijk voor de gevolgen van schuld. Ter verbetering van een schoon- heidsfout, welke bestond uit een overtollige beharing liet een 20- jarig fabrieksmeisje, dat lid was van een ziekenfonds, zich behan delen door een bij dat fonds aan gesloten röntgenoloog, die haar 12 a 15 keer bestraalde. Hierna zijn verschijnselen opgetreden, leiden de tot extractie van het gebit van het meisje en uitstoting van haar onderkaak, waardoor haar gelaat ernstig is misvormd. Het meisje eiste schadevergoe ding van de arts omdat deze haar niet heeft gewaarschuwd voor de zeer ernstige gevolgen, welke uit de stralenbehandeling konden voortvloeien. Rechtbank, Gerechtshof en Ho ge Raad hebben, nadat de arts in beroep en daarna in cassatie was gegaan, de vordering toegewezen. Engelsman in Hongarije verdwenen. Volgens een diplomatieke cor respondent van het Britse blad „Daily Telegraph" is opnieuw een Brits burger in Hongarije ver dwenen kort voor zijn vertrek naar Engeland. Het is een 60- jarige directeur van een fabriek van mineraalwater. De fabriek ls onlangs genationaliseerd en was een dochteronderneming van een Britse maatschappij. De directeur Charles Lamerton, kreeg opdracht met zijn Hongaarse vrouw naar Engeland terug te keren, maar hij verdween te Boedapest. FEUILLETON door TO VAN THIEL. 59) Harry kijkt haar aan of ze uit een andere wereld komt. Dan opeens herinnert hij zich: „Och ia, mijn begijntje, jij kent na tuurlijk Heritza niet. „Heritza?" „Ja, Heritza, de Franse lied jeszangeres. „Viens dans mes bras" is één haar beroemdste creaties." Ally schudt haar hoofd. „Nee. daar weet ik niets van. Maar dat wijsje kwam me toch wei be kend voor. Misschien eens op straat gehoord. De woorden kon ik niet zo gauw volgen. Toe zing het nog eens." En Harry zingt nu zachtjes en met een werkelijk verdien stelijke tenor: Viens dans met bras Mamour, comme autrefois, Viens te blottir Encore plus prés de moi, Pour mieux entendre, Les mots doux et tendres Que mon coeur chante pour toi! „Hé? Misschien wel es op de gramofoonplaat gehoord? Zie ja, kindje, dat drukt nou eres pre cies uit, wat een gepassioneerd mens voelt.... Zoals je daar me nu aankijkt, met die verleide lijke glans in je ogen, moet ik me zelf bedwingen.... hoor je, bedwingenZijn stem is hees en fluisterend. „Omdat je voor me alles, alles bent, mijn lieve, m'n eigen meiske Ally durft hem niet aanzien. Er is iets verrukkelijks en mee slepends in zijn woorden, iets, dat haar hoofd roezig en haar wangen heet maakt; toch, tege lijkertijd is het gevoel gemengd met iets als vrees, schuwheid is het misschien wel. Ze wil dat echter niet en ze vecht er zo he vig tegen, dat hij een gevoel heeft, dat ze zich helemaal aan hem overgeeft. En dringender, feller dan eerst, .worden zijn ge fluisterde woorden. Ze heeft een gevoel of ze opgenomen wordt en meegesleurd, willoos, veel ver der dan ze het zelf wil. Opeens is er dwars door haar verward bewustzijn het scherpe gevoel van gevaar, het doet haar opkijken en haar zacht wegdu wenEr is iets dat haar in stinctief gewaarschuwd heeft -- want nu is er plotseling een ge luid van schuren van remmen en een fietser is reeds vlak bij hen. Het is Harry, die een half gesmoorde verwensing mompelt, met een ruk is het meisje bij hem weggeschoven en strijkt het haar uit de ogen. De betove ring is meteen verbroken. De wielrijder kucht. Ally schuift nog meer achteruit, draait zich dan resoluut hele maal om en zoekt in haar tas naar kam en spiegeltje. Harry klopt met veel zorg de dennenaalden van zijn kleren en steekt met een wat trillende hand een sigaret op, waar hij hevig op bijt. De fietser kucht nog eens, maar als het weer geen resul taat heeft, doet hij een paar stap pen in de richting van Harry. „Zou u me ook kunnen zeggen, hoe laat het is?" Met een verbeten gezicht kijkt Har op zijn polshorloge. „Half vijf precies." „Zo laat al? Dank u zeer. Ik moet de bus nog halen van kwart voor vijf. Ik was hier ho peloos verdwaald, maar nu is het zeker ni°t ver meer?" Har wijst de weg en even la ter rijdt de wielrijder holderde bolder over het mulle heide paadje naar de grote weg. Ally is nog steeds bezig met haar make-up. Ze treuzelt ex pres een beetje. Har kauwt weer op z'n sigaret, smijt het ding dan plotseling verwoed weg. „Nou ben je klaar, dan gaan we maar", zegt hij kort. Het meisje springt, een beetje geschrokken, op. Hij is al bij de auto, morrelt een beetje aan de benzinetank. „Nog genoeg, zie ik" zegt hij luchtigjes. „Vooruit dan maar." Ze schommelen en hotsen weer door mul zand en hoge heide struiken. Maar het wagentje trekt goed en ze belanden heel huids op de grote verkeersweg. „Wat zou je er van zeggen als we samen eens ergens gingen dineren? In Zeist bijvoorbeeld. Dat kan nog mooi voor zeven uur." Ze knikt verrast en zegt warm: „Ja, dat is leuk." Hy reageert niet. Met een strak gezicht zit ie achter het stuur en laat het wagentje lo pen met een snelheid van 90, soms 100 km. Z'n innerlijke ge ladenheid zoekt een uitweg. Heel zijn concentratievermogen richt zich nu op één punt. Ally voelt zich kleintjes. Ze heeft daarnet laf geretireerd. Zou ze nu r.og kunnen hel pen? Ze legt zacht haar hand op zijn arm. „Zeg Har, ken ja juf frouw Eysselsteyn?" „Wie zeg je?" Meteen mindert hij vaart, om haar beter ta kun nen varstaan. burg volgt met de strokenbouw De Griffioen, een wijk van zeer uitzonderlijke structuur, en de nieuwe duplexwoningen. ANDERE OBJECTEN. In het algemeen gaat het ene werk vlot en het andere komt moeizaam en door veel zwarighe den heen tot stand. De heer Broerse wijst op de bezwaren, die herhaaldelijk door de Polder Wal cheren werden aangevoerd tegen de beplanting van de uitermate lelijke oevers van de watergang te Vlissingen. Na zeer vele moeilijk heden te hebben overwonnen werd de principiële toestemming einde lijk verleend. De beplanting van het padvin dersterrein te Domburg zal waar schijnlijk ook niet gemakkelijk tot stand komen. Het zomerhuizencomplex te Vrouwenpolder heeft weer bezwa ren van andere aard. Deze wor den veroorzaakt, aldus de heer Broerse, doordat de ene eigenaar een prijs vraagt, die dichter bij de waarde van een goudmijn ligt dan die van arme vroongrond, terwijl de andere eerst Vrouwenpolder wil ruilen voor de Noord Oost Polder en dan wel het meest voor de goudmijngedachte voelt. HET NOLLEBOS. De plannen voor beplanting van het Schuttershofterrein te Dom burg zijn sinds jaar en dag veilig in één of andere lade van C.O.L. of Staatsbosbeheer opgeborgen en de aanleg van het Nollebos wacht nog op subsidie van hogere in stantie aldus de heer Broerse. Van de oorspronkelijke schets van dit ontwerp is nog slechts een ge deelte uitgewerkt. Voor Middelburg werd een uit breiding van de begraafplaats ontworpen en opdracht ontvangen tot een verbetering van het oude gedeelte. „Toorenvliedt" wordt voor een beplantingsplan in kaart gebracht. Tenslotte volgt een overzicht van wat in de voorafgaande jaren werd geplant of als beplant werd ontworpen. Voor 1948—1949 was het aantal planten in totaal 246.642, verdeeld over particulie ren 656, Stichting 141.264, her stel 104.722. In 1946—1947 werd in totaal geplant 151.211 stuks, n.l. 48.545 part., 16.277 Sticht., 86.389 herst. Voor 1947—1948 was het totaal 264.297 en de onder verdeling resp. 12.966, 223.245 en 28.086. Er is nu in totaal sinds 1946 geplant of ontworpen aan beplanting 662.150 stuks, n.l. 62.167 voor particulieren, 380.786 Stichting en 219.197 herstel. Hierbij moet worden opgemerkt dat het gedeelte Nollebos pas dit jaar zal worden beplant en dat het plan Vrouwepolder waar schijnlijk in gedeelten zal worden uitgevoerd. Wijlen de heer M. M. Schippers ter aarde besteld te Kamperland. Maandagmiddag is onder grote belangstelling de heer M. M. Schippers, oud-lid van de Provin ciale Staten, oud-wethouder van de gemeente Wissenkerke en oud ouderling der Ned. Herv. Gemeen te te Kamperland begraven. Bur gemeester van der Maas van Wis senkerke sprak een kort woord van gedachtenis namens de bur gerlijke gemeente. De heer X. Ligthart Schenk sprak namens het personeel van de Firma de Wed. A. Schippers, waarvan de overledene tot zijn dood actief fir mant was. Als vriend en als mede lid voor c" Chr. Hist. Unie in de Prov. Staten sprak de heer C. Philipse, lid van de Gedeputeerde Staten van Zeeland. Ds A. Post- ma herdacht de overledene in zijn werk voor de Ned. Herv. Kerk en de Herv. School. De zoon van de overledene, de heer A. J. Schippers, dankte hier na de sprekers. Verscheidene kransen en bloemstukken dekten de baar. Inwoner van Rilland in moei lijke positie. Dezer dagen zou de bejaarde L. v. d. Maas in de schorren van de Bathpolder, wat lamsoor gaan snijden. Doordat hij niet had gelet op het tij, kon hij na afloop van zijn karweitje, niet meer aan de wal Ï;omen. Het opkomend water he ette zijn terugtocht. Na langdu rig en luidruchtig hulpgeroep, werd men aan de wal erop attent, waarna de man spoedig met een bootje uit zijn benarde positie werd verlost. Zeeuwse brandweerlieden te Vlissingen bijeen. Zaterdagmiddag is door de Afd. Zeeland van de Nederlandse Vereniging van Brandweerper soneel in het Herv. Verenigings gebouw te Vlissingen, een con tactbijeenkomst gehouden, wel ke werd geopend door de voor zitter der afd., de heer W. de Voogd, die alle aanwezigen har telijk verwelkomde. De heer Harm de Jong uit Rotterdam, algemeen voorzitter van de N.V.B.P., sprak vervolgens over „Onze taak als brandweerman" en merkte op, dat na de oorlog de behoefte is ontstaan de brand weerman naast zijn kennis van blussen met water vaktechnische kennis bij te brengen. Om dit doel te bereiken is naast de practijk zelfstudie nodig. Hier door is ontstaan de Vereniging van Brandweerpersoneel, die door het houden van cursussen, lezingen, films en het uitgeven van een technisch maandblad tracht de brandweer op hoger peil te brengen. Ook de preven tieve maatregelen spelen in het brandweervak een zeer grote rol. Spr. noemde o.a. inspectie van kerken, scholen e.d., het plaat sen van branddeuren en muren in gebouwen, hetgeen veelal uit breiding van brand voorkomt. Door technische bekwaamheid moet de brandweerman weten of een brand moet worden be streden met water, schuim of iets anders. Na de leerzame lezing werd de middag besloten met enkele, door het Ministerie van Binnen landse Zaken (Afd. Brandweer) beschikbaar gestelde brandweer films en wel de film „Brand aan boord van schepen", een Ame rikaanse brandweerfilm en als slot een film over het Radio station te Scheveningen. Inspecteur Dierenbescherming benoemd. Als inspecteur van ds afd. Zeeland-Noord van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren is thans in functie getreden de heer M. de Jonge. De heer de Jonge, die gepensionneerd (Wordt vervolgd.) wachtmeester le klasse der Rijkspolitie is, woont nu in Mid delburg. MIDDELBURG. Noodwinkels worden opgeruimd. Wanneer er nieuwe panden in de binnenstad gereedkomen, be tekent dit meestal weer het einde van enkele noodwinkels. De fa. Bun nam 'kortgeleden een nieuwe zaak in de Lange Delft in gebruik en de fa. H. Meyer heeft naarnaast een pand laten bouwen, terwijl de fa. Ingelse een nieuwe groenten- en fruit- zaak opende in de Koorkerk straat. In verband daarmee zui len in de komende dagen weer enkele noodwinkels afgebroken worden op de kaden. Wanneer straks de nieuwe zaken van de fa. Fibbe aan de Markt en fa. Bos in de Lange Delft zullen zijn geopend, dan behoort, uitgezonderd het hou ten noodcafé van de heer P. Vo gel, de noodwinkelgalerij op de Londensekaai tot het verleden. Ook op de Dam zijn al heel wat noodwinkels verdwenen. VLISSINGEN. Goed afgelopen. Maandagavond kwam een mo torrijder in volle vaart van de Singel gereden in de richting van de vluchtheuvel in de Paul Kru- gerstraat. Een andere motorrijder kwam vanaf de Badhuisstraat door de Paul Krugerstraat, nabij de noodwoningen. Beide rijders zagen elkaar te laat en reden in volle vaart op elkaar in. Hoewel de rijders met motoren in het plantsoen terecht kwamen bleken ze beiden ongedeerd te zijn. Een der motoren kwam er minder goed af, daar zowel koplamp als stuur vernield waren. De politie stelde een onderzoek in naar de schuldvraag. Niwin-jeugdactie. Voor de laatste maal heeft de Niwin-jeugdactie in het Concert gebouw een gevarieerde avond ge geven ten bate van de jongens overzee. De hoofdschotel van het programma werd gevormd door 't blijspel in drie bedrijven „De fami liedictator". The Four Rythm Brothers, Huis en Rinus en de heer van Wijngaarden maakten de avond vol met enkele schetsjes. SOUBURG. Jaarvergadering Evangelisatie- Zangkoor. Vrijdagavond werd in „Reho- both" de tweede jaarvergade ring gehouden van het Evange lisatiezangkoor der Geref. Kerk o.l.v. de heer P. Joziasse. O.m. heette hij welkom de afgevaar digden van de zusterkoren uit Koudekerke en Vlissingen en van de Evangelisatiecommissie. Uit het verslag van de secreta ris, de heer C. Lobbezoo, bleek, dat het koor momenteel 53 le den telt en men in het afgelo pen jaar o.m. medewerking heeft verleend bij straatpredi- king, zaaiweeksamenkomsten, Zendingsavond en Kerstzang- dienst. De penningmeesteresse, mevr. C. v. d. PuttePolderman, kon haar boekjaar met een batig saldo afsluiten. Nadat door de voorzitter een historisch verhaal was verteld werd de avond ver der gevuld met zang en voor dracht. In de pauze werd een collecte gehouden voor het Evangelisatiewerk in de gemeen te, welke f 24 opbracht. Tevens dankte de voorzitter enkele per sonen voor hun bijzondere ver diensten in het afgelopen jaar, waarbij hij een verrassing over handigde. Ds J. v. d. Berg sprak een slotwoord en eindigde met dankgebed. Hudsonavond. Morgen wordt in „De Zwaan" een Hudsonavond georganiseerd. Zoals bekend zijn vele zendingen uit Hudson ontvangen, waardoor een Intensieve briefwisseling tus sen beide gemeenten ontstond. Van de actie, die Hudson ont- vim MEELEVEN. Het gebeurde dezer dagen er gens in Zeeland. Een propagandist van een der partijen kwam bij een, naar men mocht veronderstellen, meele vend stadgenoot informeren of hij daar een raambiljet zou kun nen plaatsen. „Een raambiljet? Waarvoor is dat?" „Natuurlijk voor de verkie zing op 26 April." Grote verbazing bü de aange zochte. „Verkiezingen? Maar er is toch geen verkiezing op komst?" Nu is het de beurt aan de pro pagandist om zich te verb azen. „Maar u weet toch, dat we binnenkort de verkiezing heb ben voor leden van de Provin ciale Staten?" „Voor de Provinciale Staten? Nee, niets van gehoord" De aankondiging^ van de ver kiezing, het stellen van "andida- ten, de verslagen van vergade ringen en wat dies meer zij, 't was alles aan de aandacht ontsnapt. Van meeleven gesprokent wikkelde, zijn tal van foto's en een film gemaakt. Een paar maanden geleden ontving de bur gemeester een gramofoonplaat, waarop is opgenomen het lulden van de oude klok, die nu in de toren van Hudson hangt. Het ligt in de bedoeling deze plaat te draaien. Verder zal er van de bij eenkomst een foto worden ge maakt en zal ieder in de gelegen heid worden gesteld zijn handte kening te zetten onder een groet, die naar Hudson wordt gezonden. BORSSELE. Dp oudste inwoonster van Bors- sele, Mejuffr. J. de Vrieze Hoogstad is Zondag overleden. Op 8 April was zij 96 jaar ge worden. (Zie vervolg pag 3). (Ingez. mededeling, advert.) Deze charmante In bedrukt zijden linnen en frisse streepdessins 26.75 Verder vindt U bij ons een enorme keuze In In vyol, zijde en Dupion. Grote ver scheidenheid van modellen vanaf 16.50 De nieuwste modellen in prima wollen stoffen, velours, charmelalna en georgette vanaf ÖO.UU Egyptisch katoenen 49.75 Op de afdeling hebt U keuze uit een keur van de alleraardigste jurken en mantels, zeer voordelig in prijs .(t 7 v LANGE NOORDSTRAAT 10-12

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2