Engelse Labourregering opnieuw bedreigd door zwaard van Damocles. NIEUWS Eerste T.N.I.-troepeu geland op Celebes Noodzakelijke offers zullen ons de vrede verzekeren. Wilden Russen geheime uitrusting in handen krijgen De strijd van ds Strijd. Geen belangrijke verlaging in kosten van levensonderhoud. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Adenauer bezoekt Berlijn. Bamangwato's eren Seretse Khama. Indonesische verdachtmakingen van de Nederlandse troepen Pieck bezoekt Moskon. Ultgav# Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vllssingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; TeL redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1539 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 19 APRIL 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 5.34 u., onder 19.45 u. Maan op 6.19 u., onder 23.52 u. Hoogwater Donderdag 20 April: Vlissingen: 3.33 u. 1.94 m., 15.54 u. 1.89 m. Terneuzen: 4.00 u. 2.10 m., 16.22 u. 2.05 m. Wemeldinge: 5.22 u. 1.55 m., 17.44 u. 1.57 m. Zierikzee: 5.08 u. 1.29 m., 17.29 u. 1.31 m. \T an communistische zijde zijn v krachtige pogingen in het werk gesteld het lossen van Ame rikaanse wapenen, bestemd voor de verdediging van Europa, te verhinderen. Er zou, zo was vanuit Moskou geordonneerd geen wapen worden gelost. Zodra een poging tot los sing zou worden gedaan, moest overal de arbeid in het havenbe drijf worden lamgelegd. Tot nu toe is van deze bedrei ging niets terecht gekomen. De stakingspogingen zijn in meerdere belangrijke havenplaat- len finaal mislukt Het „Vrije Volk" spreekt in dit verband van een krachtproef tussen socialisme en communisme, de moderne en de communistische vakbeweging. Dat is zelfaanmatiging zonder weerga. Alsof alleen de socialistische vakbeweging hierin wat te ver tellen had. Wij willen gaarne, voor wat ook van socialistische zijde in dit ver band gedaan werd, onze waarde ring uitspreken. Maar het zijn waarlijk niet alleen en in de eerste plaats de socialistische organisaties die aan de commu nisten de voetdwars zetten. En we zien hierbij ook niet over het hoofd, dat de communisti sche leuzen ook, zelfs bij de lei dende figuren van de Partij van de Arbeid, weerklank vinden. Ï~A s Strijd te 's-Hertogenbosch, een vooraanstaand man in de P. v. d. A., toonde zich in de strijd voor de verbreking van het Koninkrijk een strijdbaar held, maar met niet minder strijd lust voert hij de strijd tegen het lossen van Amerikaanse wapenen. Zonder uiige reserve propageert hij, dat het communistische voorbeeld, door alle arbeiders dient te worden gevolgd. Dit is niet het standpunt van de leiding van de Partij v. d. Arbeid. Maar het feit, dat een der voor aanstaande mannen in deze partij zich, wat dit betreft, naast de communisten schaart en dat een man als ds Strijd In die partij een harde strijd voert voor de bevor dering van het communistische Ideaal en dat hij dit als partijlid kan doen, is toch niet zonder be tekenis. Voor het eerst werd weer het „Deutschland iiber alles" gespeeld. Op een bijeenkomst van 2000 West-Berlijnse en Duitse politici in de Amerikaanse sector van Berlijn heeft de West-Duitse kan selier Konrad Adenauer onder meer gezegd: „Mijn eerste dag te Berlijn was de heerlijkste, die ik mij sinds mijn ambtsaanvaarding herinner." Na Adenauers rede werd het Duitse volkslied „Deutschland llber alles" gespeeld. De drie Wes telijke commandanten bleven daarbij zitten. Frans Neumann, voorzitter van de Berlijnse sociaal-democratische partij, verliet demonstratief het podium, gevolgd door veel andere vooraanstaande partijleden, toen het orkest het volkslied begon te spelen. Alleen het derde couplet werd gezongen. De meesten der 2000 aanwezigen verhieven zich van hun zetels en zongen uit volle borst mee. Het volkslied werd bij deze ge legenheid voor het eerst na de oorlog officieel gezongen. Gene raal Bourne, de Britse comman dant, zeide, dat het zingen van dit volkslied van slechte smaak getuigde. De West-Duitse minister voor zaken betreffende geheel Duits land, Jakob Kaiser, noemde het zingen van het volkslied „een aar dige kleine staatsgreep, die vroeg of laat eenvoudigweg toch had moeten voorvallen." De Duitse sociaal-democrati sche leider, dr Schumacher, heeft scherp geprotesteerd tegen het zingen van het volkslied. Des avonds voerde Adenauer het woord op een bijeenkomst van christen-demoeraten en toen hij zijn toespraak had beëindigd stonden de 4000 aanwezigen op en hieven voor de tweede keer het „Deutschland über alles" aan. Vermoedelijk zal dit muisje wel een staartje hebben. Grootmoeder vergiftigde haar kleinkind. Onlangs is in Geldermalsen een tweejarig jongetje ziek geworden en even nadat hij naar het zieken huis was overgebracht, overleden. De omstandigheden waaronder het jongetje overleed zijn voor de politie aanleiding geweest om de grootmoeder, waar het in huis was, te arresteren. Het lijkje, dat al begraven was, zal nu door de politiedeskundige, de heer van Ledden Hulsebos, worden onder zocht De vrouw die uit Amsterdam kwam en die met een weduwnaar uit Geldermalsen was getrouwd, schijnt het plan te hebben opge vat om haar man te vergiftigen. Hiertoe had zij worst vergiftigd. In plaats van de man at het twee jarig kleinzoontje deze op. Uit latingen tijdens een heftige ruzie tussen het echtpaar waren voor de politie aanleiding de vrouw te arresteren. Het wetsontwerp om 5 pro cent toe te kennen aan de ouden van dagen en aan de genen, die een uitkering ont vangen krachtens de invalidi teitswet en kinderbijslagwet, is door de Eerste Kamer z.h.s. aangenomen. STAFFORD CRIPPS (ONBUIGBAAR) DIENT NIEUWE BEGROTING IN. De Britse regering heeft gisteren haar bestaan op het spel gezet door een begroting in te dienen, die het land voor een nieuw jaar van soberheid stelt. Ondanks de moeilijke positie van de regering wegens de geringe meerderheid, die zij in het Lagerhuis heeft, weigerde de minister van Financiën, Sir Staf ford Cripps, te buigen voor de dringende eisen van de circa vijf millioen georganiseerde arbeiders om belangrijke verla gingen in de kosten van levensonderhoud en toonde hij zich ook niet geneigd de middenstand het hof te maken door de belas tingen te verlagen. Een overvol parlementsgebouw met gespannen luisterende par lementsleden was gisteren ge tuige van de indiening van Cripps' begrotingsvoorstellen, waarvan het lot van de Labour regering afhankelijk kan zijn. De minister begon met een overzicht te geven van de eco nomische positie van het land en zeide, dat democratische plan ning beslist noodzakelijk is voor het voortbestaan van democra tische vrijheid in de wereld. „Ons streven is een gelukkig land te scheppen, waarin gelijk heid van kansen bestaat, geen al te groot verschil in persoon lijke inkomens en waarin elke man en elke vrouw het gevoel kan hebben welkom te zijn en een volledige rol te moeten spe len", zo zeide hjj. CONCESSIE. De grootste concessie, die Cripps in zijn begrotingsvoor- stéllen heeft gedaan, is een ver laging van de tarieven voor de laagste klassen der inkomsten belasting met een zesde. Het eindresultaat van de door Cripps voorgestelde belasting wijzigingen zal echter een ver hoging van de inkomsten der schatkist zijn met 1.800.000 pd.st. per jaar. Door de verschillende kleine consessies welke worden gedaan zal het totale tekort op de begroting 7 millioen Pond bedragen. De minister van Financiën, wiens begroting voorziet in een totaal aan ontvangsten van bijna 4 milliard pd.st., kondigde be halve eerdergenoemde concessie verschillende veranderingen aan, o.a. verhoging van het benzine rantsoen en duurdere benzine. Tot blijdschap van de Labour- partij weigerde Cripps de levensmiddelensubsidies, die thans 410 millioen pd.st. per jaar bedragen, te verlagen. De verlaging van de inkom stenbelasting alleen voor de laagste klasse zal een groot aantal arbeiders ten voordeel strekken, in het bijzonder hun, die overwerkgeld verdienen. Zij betekent uiteraard echter geen verlichting voor hen, die in het geheel geen inkomstenbelasting betalen, zoals de gehuwden met kleine gezinnen, dit minder dan vijf pond per week verdienen. Iedereen welkom op 4-jarig huwelijksfeest. De Amerikaanse negerpre dikant Divine wenst, dat iedereen zijn 4-jarig huwe lijksfeest meeviert, maar de gasten mogen niet roken, drinken of geschenken ge ven. 29 en 30 April is het feest in de „wereldhoofd stad" Philadelphia, aldus zijn blad „The New Day". Zijn volgelingen vergoddelijken hem en geloven, dat hij 1900 jaar geleden in een wolk op aarde is gekomen. Volgens zijn tegenstanders is „pater Divine" echter 70 jaar. Zijn blanke vrouw, een voor malige typiste uit Montreal, is 24. DEVALUATIE GUNSTIG. De rede, die de minister van Financiën bij het indienen van zijn begroting hield, beoogde het land ervan te overtuigen, dat men soberheid zal moeten blij ven betrachten en dat de be perking van lonen, prijzen en winsten gehandhaafd moet wor den om het grote kwaad van inflatie en werkloosheid te ver mijden. Cripps verklaarde, dat de de valuatie van het pond sterling in September j.l. volgens de huidige aanwijzingen aanmerke lijk gunstiger resultaten voor Engeland heeft opgeleverd dan was verwacht. Zo is b.v. de uit voer aanzienlijk gestegen. De onmiddellijke reactie van het parlement op de begrotings rede en de begrotingsvoorstel len was echter teleurstelling. Vele politici verklaarden het onwaarschijnlijk te achten, dat de regering nieuwe aanhangers of stemmen zal winnen in de algemene verkiezingen, die vol- De vakverenigingsleiders wa ren enigszins sceptisch gestemd ten aanzien van de uitwerking, die de begroting zal hebben op de arbeiders. Volgens waar nemers zullen de aangekondigde belastingconcessies niet voldoen de zijn om de toenemende aan drang op loonsverhogingen tegen te gaan. Mocht een van Cripps' begrotingsvoorstellen door het Lagerhuis verworpen worden, dan betekent dat aftreden van de regering en nieuwe verkie zingen. Twee pakhuizen te Koog a. d. Zaan in de as. Vannacht is een felle brand uitgebroken in twee pakhuizen van de N.V. Olicfabrieken Duy- vis Jzn te Koog aan de Zaan. In de houten pakhuizen lag een grote hoeveelheid verpakkings materiaal opgeslagen, die vol ledig verloren ging. Met niet minder dan dertig stralen bestreden de brandweren van Koog aan de Zaan en Zaan dam het vuur. De brand werd ontdekt door een arbeider van de nachtploeg van de spoelerij. In de twee oude houten pak huizen, die volledig zijn afge brand, lag verpakkingsmateriaal, lege flessen en een hoeveelheid verpakte levensmiddelen, w.o. slaolie, salata en livorno. Door het gezamenlijk optreden konden de naast liggende pan den worden behouden. De oor zaak van de brand is onbekend. Indonesië wil lid der V.N. worden. De Indonesische premier, de heer Hatta, heeft de secretaris generaal der Verenigde Naties, gens vele voorspellingen in het I Trygve Lie, verzocht om toelating komende najaar zullen worden I van Indonesië in de organisatie gehouden. der Verenigde Naties. „Ruth ls onze Koningin en wj) zullen samen met haar sterven." Seretse Khama, die thans een bezoek brengt aan zijn blanke echtgenote, werd, tezamen met zijn vrouw, door honderden dan sende en schreeuwende manlijke en vrouwelijke Bamangwato's toe gejuicht. De opgewonden menigte had zich in de tuin van Seretse Khama's woning, die in de buiten wijken van de hoofdplaats Serowe is gelegen, verzameld. Ook leden van andere onder Brits opperge zag staande negerstammen, had den zich naar Seretse Khama's woning begeven, waarvoor zij soms grote afstanden moesten af leggen. Seretse Khama sprak zijn be zoekers toe. Toen Seretse Khama was uit gesproken, verwijderden de man nen zich rustig, doch de meeste vrouwen bleven. Zij hurkten, ter wijl vijf harer zich naar de ver anda begaven. Ontroerd sprekend, verklaarden deze vijf (oudere) vrouwen dat zij in het openbaar de bewering van de Britse rege ring, dat de Bamangwato's Seret se Khama niet meer als stam hoofd wensen, wilden weerleggen. „Wij willen zo graag, dat hij, en zijn vrouw, bij ons komen en blijven: er is niemand, die hen kan vervangen." De oudste woordvoerdster, een 75-jarige vrouw, zeide: „De vrou wen der Bamangwato's willen rechtstreeks met de Koning in Engeland spreken." Seretse Kha ma's vrouw stond zwijgend bij de deur, terwijl de Bamangwato- vrouwen spraken. Zij barstte ech ter in tranen uit, toen een harer verklaarde: „Zij is onze Koningin en wij zullen samen met haar sterven." Dit is een van de zeer zeldzame gelegenheden, dat vrouwen heb ben deelgenomen aan bijeenkom sten van een negerstam. Volgens to Makassar ontvangen berichten zijn Indonesische fe derale troepen op Zuid-Celebes geland, als deel van de operaties die tot doel hebben de opstandelingen te bestrijden, die Makas sar bezet houden. Volgens de berichten zijn Maandagavond ongeveer 300 man ge land te Djeneponto, 120 km. ten Zuiden van Makassar, en andere troepen te Karama, ongeveer 25 km. Noordelijker. Inzake deze landingen wordt te Djakarta verondersteld, dat het hier slechts kleino groepjes betreft, die de toestand te Makassar zullen verkennen en voorbereidingen zullen treffen voor de landing van een grote groep van het Bataljon-Worang, die Donderdag morgen verwacht wordt. Het ministerie van voorlichting te Djakarta heeft een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat reeds een streng onderzoek gaande is naar de vraag of de re gering der Negara Indonesia Ti- moer wellicht de hand had in de opstand van Aziz. Voorts wordt gezegd, dat dit de tweede maal is, dat het Neder landse militaire commando niet zijn verplichtingen nakwam, die vervat zijn in de overeenkomst van de Ronde Tafel-Conferentie. De eerste maal geschiedde dit ge durende de actie van Westerling. „Tot dusver heeft de militaire leiding gefaald in haar pogingen deserteurs terug te brengen tot de barakken", aldus de mededeling, die vervolgt: „In hoeverre dit uit sluitend aan onmacht is te wijten, zal de tijd leren. Hoe het zij, de laatste gebeurtenissen strekken niet tot versterking van het ver trouwen der Indonesiërs in de op rechtheid van de Nederlanders en hun werkelijk verlangen tot sa menwerking." BEROEP OP DE NEDER LANDSE REGERING. Dr Warouw, oud-minister-pre sident van Oost-Indonesië, heeft telegrammen verzonden aan de minister-president, de minister van buitenlandse zaken en de voorzitters van de beide Kamers, zocht wordt, dat de regering uit voering zal geven aan art. 2 van de wet souvereiniteitsoverdracht Indonesië door het doen van krachtige stappen bij de U.N.C.I. ten behoeve van Oost-Indonesië. Het verzoek van dr Warouw berust op de volgende overwegin gen: Gewezen wordt op de drei gende overweldiging van Oost- Indonesië, gericht op onderwer ping van deze federale deelstaat door tussenkomst van R.I.S. aan Republiek Indonesia. De federale structuur van Indo nesië, met recht tot zelfbeschik king voor de deelstaten, was voor waarde voor de souvereiniteits overdracht. De federatieve structuur met recht tot zelfbeschikking is mede Carlos Romulo zal Indonesië bezoeken. Kringen, die in relatie staan met het ministerie van buiten landse zaken te Djakarta, beves tigden berichten uit Manilla, dat Carlos P. Romulo is uitgenodigd voor een bezoek in de maand Mei aan Djakarta, in zijn hoedanigheid van president van de algemene vergadering der Verenigde Naties. Deze kringen leggen er de nadruk op, dat dit bezoek waarschijnlijk zal samenvallen met dat van pre- waarin met de meeste nadruk ver- mier van India, Pandit Nehroe. Generaal Kruis sprak voor reserve-officieren: ONZE KRIJGSMACHT IN INTERNATIONAAL VERBAND GEZIEN, Generaal mr H. J. Kruis, chef van de generale staf, heeft gis teravond in Amsterdam voor reserve-officieren een lezing ge houden over „Onze krijgsmacht in internationaal verband ge zien". Een onderwerp waarvan velen in den lande veel moesten weten, maar waarover slechts weinigen iets weten, zoals de generaal het uitdrukte. Alom in de wereld is er een streven de vrede te bewaren, zei generaal Kruis. De wereld is echter verdeeld in twee groe pen. Rusland met zijn sateliet- staten enerzijds en de democra tische lande" anderzijds. De oostelijke partij heeft zich tot de tanden bewapend. Hierdoor is een verstoord evenwicht ont staan. Om dit evenwicht te her stellen is de West-Europese Unie gesloten, terwijl om de midde len te verschaffen ter voorko ming van een agressie, het Noord-Atlantisch Pact tot stand werd gebracht. Om te allen tijde paraat te zijn zullen de West-Europese landen ook in vredestijd een deel van hun oorlogspotentiëel moeten mobiliseren. Om dit te bereiken zullen de staten nauw moeten samenwerken en een deel van hun souvereiniteit of feren. In het kader van deze samenwerking is het ook niet meer zinloos een krijgsmacht te hebben. Hoe groter de gezamen lijke krijgsmacht, hoe sterker de preventieve werking. En in dit licht gezien zullen de nood zakelijke offers de moeite waard zijn, want zij zullen ons de vrede verzekeren, zo verklaarde mr Kruis. NEDERLAND. De Nederlanders hebben ge toond zie de ervaringen in Indonesië dat zij een goed gediciplineerd leger kunnen vor men, met een hoog moreel. Aan de andere kant is er nog weinig gedaan aan de opbouw van ons leger en onze materiëelpositie is bepaald niet gunstig te noemen. Onze grootste handicap is ech ter de financiële situatie van Nederland. Maar wij zullen er voor moeten zorgen, dat wij kunnen be chikken over land-, lucht- en zeestrijdkrachten, die in gealliëerd verband kunnen optreden en van uitstekende hoedanigheid zijn. Wij zullen een burgerlijke verdediging moeten inrichten. In de eerste plaats zal West-Europa zich er op moeten richten in de eerste phase van een eventuele strijd zichzelf te kunnen helpen. Waar wij vooral voor zullen moeten oppassen is te voorkomen, dat zuinigheid er ons toe zal brengen een onvolwaardige krijgsmacht te scheppen. Dit zou in vredes tijd geld en in oorlogstijd bloed vermorsen betekenen. Met gro te nadruk wees generaal Kruis er op, dat een goed leger niet alleen goed bewapend en goed geoefend moet zijn, maar boven dien een goed moreel moet heb ben. En ons moreel is voort durend in gevaar. De generaal merkte op, dat naar zijn vaste overtuiging de enige oplossing van het pro bleem der gezamenlijke defen sie is te komen tot een geza menlijke defensiepot. Maar dit zou waarschijnlijk federaal samengaan betekenen en dus het opofferen van een goed deel der souvereiniteit. Dit is een zo ge avanceerd standpunt, dat het op het ogenblik politiek waarschijn lijk nog niet te verwezen lijken is. door de Ned. regering gegaran deerd. Reeds zijn de meeste deelstaten in strijd met de voorlopige con stitutie enz. onder de Republiek Indonesia gebracht en daarmede is de uitvoering van art. 2 van de overgangsovereenkomst gro tendeels verijdeld, hetgeen thans dreigt te geschieden met de laat ste autonome deelstaat Oost-In donesië. Voor de overweldiging van Oost-Indonesië wordt voor geen middelen teruggeschrikt, gezien woordbreuk ten aanzien van nota bene door U.N.C.I. geconstateerde toezegging van vrijgeleide voor Abdoel Aziz en dreiging met wapengeweld. De Ned. regering is krachtens artikel 2 van de wet Souvereini teitsoverdracht Indonesië ver plicht op te komen voor een vol ledig tot zijn recht komen van het zelfbeschikkingsrecht door stap pen, hetzij bij de U.N.C.I. hetzij bij een ander orgaan van de Ver enigde Naties. De U.N.C.I. weigert voor Oost- Indonesië op te komen, zolang niet de R.I.S. of het Koninkrijk daarom heeft verzocht. Volgens een niet uit andere bron bevestigd bericht van de „Neue Zeitung", die zich be roept op „kringen van het Polit bureau", begaf Wilhelm Pieck, president van Oost-Duitsland, zich Zondag naar Moskou om met de Sowjet-Unie te onder handelen over een wijziging van de herstelbetalingseis®». „Ik moet dit doen zelfs op gevaar af, dat ik en anderen Titoïsten worden genoemd", zou Pieck op een zeer geheime bijeenkomst van het Politbureau der S.E.D. verklaard hebben. Walter UI- bricht, plaatsvervangend minis ter-president van Oost-Duits- land, pas uit Moskou terugge keerd, had het Politbureau mee gedeeld, dat de Sowjet-Unie be reid zou zijn tot het openen van onderhandelingen over een aparte vrede op 8 Mei, de be vrijdingsdag, of uiterlijk 7 Octo ber, eerste vejraardag van de stichting der Oost-Duitse repu bliek, aldus het blad. De Sowjet- Unie zou als voorwaarde gesteld hebben, dat Oost-Duitsland in de komende 10 jaar nog 5 mil liard dollar aan herstelbestalin- gen zou opbrengen. Een belang rijke groep uit 't Politbureau, o.w. Pieck, Grotewohl en Rau, was van oordeel, dat - deze voor waarde een onverdraaglijke druk op de Oost-Duitse economie met zich mee zou brengen, waarop besloten werd, dat Pieck zich naar Moskou zou begeven. Inbreken geen werk voor luiaards. Dat inbreken geen baantje voor luie mensen is, bewezen twee New-Yorkse inbrekers, die om bij een safe te komen, een kelderdeur forceerden, een ijze ren binnendeur en twee ramen van een snoepwinkel openwron- gen, een luchtkoker inklommen, opnieuw een deur forceerden en een 125 kg zware safe door de deur, het raam, de luchtkoker, een tweede raam en nog twee deuren sleepten. Toen ze de safe onderzochten, bleek, dat er slechts wat waardeloze papieren in waren en postzegels ter waar de van vier dollar. Bovendien was de safe niet eens gesloten 1 Het neerschieten van de „Privateer". AMERIKAANSE REGERING LAAT KRACHTIG PROTEST HOREN. Na door middel van een grondig onderzoek tot de conclusie te zijn gekomen, dat het Amerikaanse vliegtuig „Privateer" niet boven Russisch grondgebied gevlogen heeft, hebben de Ver enigde Staten gisteren een scherpe protestnota aan de Sowjet- regering overhandigd. In de nota wordt de Sowjet-Unie er van beschuldigd zonder aanleiding boven open zee het Amerikaanse vliegtuig te hebben neergeschoten. In de in krachtige bewoordin gen gestelde Amerikaanse nota, waarin het Sowjet-protest wordt verworpen, wordt gezegd, dat het door de Amerikaanse rege ring ingestelde onderzoek haar er van overtuigd had, dat het marinevliegtuig zich strikt aan de instructies, niet over buiten lands grondgebied te vliegen, had gehouden. „De conclusie moet worden getrokken, dat Sowjet-Russische militaire vliegtuigen boven open zee op een ongewapend Ameri kaans vliegtuig schoten, ten gevolge waarvan het Ameri kaanse vliegtuig is vermist. De Amerikaanse regering eist, dat de Sowjet-regering een snel en diepgaand onderzoek naar deze zaak instelt, opdat de fei ten, die hierboven uiteen zijn gezet, op voor haar bevredigen de wijze kunnen worden be vestigd. De Amerikaanse regering eist verder, dat zeer strenge instruc ties zullen worden gegeven aan de Sowjet-Russische luchtmacht dat er geen herhaling, onder welk voorwendsel ook, zal zijn van incidenten van deze soort. De Amerikaanse regering ver wacht met vertrouwen, dat de Russische regering haar spijt over het onwettige en provoca tieve gedrag van haar vliegers zal betuigen, dat dete streng zullen worden gestraft en dat passende schadevergoeding zal worden betaald." VERSLECHTERING VAN BETREKKINGEN. Volgens Reuters correspondent te Washington verwacht men, dat een ernstige en voortduren de verslechtering van de Ame rikaans—Sowjet-Russische be- P.T.T. -wil A.R. propaganda blad nief verspreiden. De P.T.T. heeft de versprei ding per post van het propa gandablad „De vaste koers" in Gelderland geweigerd, op grond van het feit, dat het blad een artikel bevat, getiteld „beloften en daden". Dit artikel is ge schreven door mr Eling Visser uit Arnhem, lijstaanvoerder van de A.R. partij in Gelderland en zou een aanval op de regering inhouden. Nog steeds aardappelmeel in het brood. Op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Weiter, heeft de minister van Landbouw, Ir Mansholt, geantwoord, dat nog steeds in de broodbloem circa 5 pet aardappelmeel wordt ver werkt en hij niet bereid is de verplichting tot de bijmening binnen afzienbare tijd op te heffen. Blijkbaar om de toch al ver hitte gemoederen nog wat op te warmen vertelde de Amerikaan se minister van Luchtvaart gis teren, dat Rusland het grootste leger, de grootste luchtmacht en de grootste duikbotenvloot ter wereld heeft. Maar om nu een „nette" oorlog te voeren werkt Amerika aan een „zenuwgas", zoiets als lachgas, maar dan zon der lachen en mét slapte. Als we nog niet aan de uitbottende bomen, aan de katten ja, aan heel de natuur, de Lente hadden geproefd, dan deden we het toch zeker aan het uit Luxemburg komende bericht, dat de 20-ja- rige Prinses Alix van Luxem burg en de 25-jarige Prins de Ligne, zoon van de Belgische ambassadeur in India, zich heb ben verloofd. Naar het schijnt zijn de dieven elkaar records aan het afsnoepen. In de Koreaanse wateren is n.l. een deel van een onderzeese kabel van Rusland naar Japan gestolen. En iemand in Rome heeft kans ge zien een telmachine uit het hoofdbureau van politie te ste len. In de Joegoslavische sec tor van Triëst heeft bij de ver kiezingen 88.36 op Tito ge stemd..— Amerika gaat ook al met tekorten werken. Het tekort op de Amerikaanse begroting wordt voor dit jaar geschat op 6,7 milliard dollar. J. Bruce, directeur van het Amerikaans wapenhulpprogramma, heeft zijn ontslag aangevraagd, maar Tru man wil het hem niet verlenen. Op het paleis Soestdijk heeft Koningin Juliana het bestuur van Engelands oudste tuinbouw- gilde ontvangen en het ere lidmaatschap van het gilde aan genomen. Gistermiddag heeft de Koningin de 80 Belgische oorlogsinvaliden, die een twee daags bezoek aan ons land bren gen, ontvangen. trekkingen onvermijdelijk zal zijn na de Amerikaanse nota aan de Sowjet-Unie. Men ver wacht verder, dat de Sowjet- Unie de Amerikaanse lezing van het incident en de Amerikaanse eisen vierkant zal verwerpen. Waarnemers te Washington be grijpen niet waarom Sowjet-Rus sische jagers naar de Baltische Zee vlogen om het Amerikaanse vliegtuig neer te schieten. Een veronderstelling is, dat het vliegtuig een hoogst geheime electronische uitrusting ver voerde, die de Russen in han den wilden hebben. De Russi sche jagers zouden, volgens deze theorie het Amerikaanse toestel boven de Oostzee hebben onder schept en het bevolen hebben op Russisch gebied te landen. Toen de Amerikanen dit wei gerden, zouden de Russische ja gers het toestel hebben neer geschoten, teneinde de getuigen van de onderschepping te liqui deren. Dit is echter slechts een veronderstelling. Fancy fair van Middelburgss Buurtvereniging 't Zand geopend. Gisteravond schalde in de grote zaal van het Schuttershof te Middelburg het clublied van de Buurtvereniging 't Zand, al3 inleiding op de groots opgezette fancy fair, die vandaag en in de komende dagen wordt gehou den en waarvan de opbrengst bestemd is voor het aanleggen van een kinderspeeltuin in 't Zand. De aangekondigde televisie demonstratie kon jammer ge noeg geen doorgang vinden, om dat de temperatuur en weers gesteldheid van zodanige aard waren, dat men niet kon bin nendringen in de zich op 200 km afstand bevindende werkings sfeer van de Londense televisie zenders. Wel had de heer Kunst zijn nieuwgebouwd televisietoestel opgesteld om het publiek in da gelegenheid te stellen dit staal tje van vernuft te bewonderen. Overigens was er op de bazar nog genoeg te zien en te be leven. Onder meer is een z.g.n. wire-reporter opgesteld. De be zoekers kunnen I minuut pra ten over een onderwerp, dat aangegeven staat op een uit een viertal te kiezen gesloten brief je. De wire-reporter neemt het gesprokene op en stelt de men sen in de gelegenheid hun eigen toespraak té horen. Een jury beoordeelt elke avond wie van de sprekers zich het best van zijn of haar taak heeft gekwe ten. Ook is er een tweetal z.g.n. home-trainers, waarop men zijn beenspieren kan oefenen. En dan zjjn er vanzelfsprekend de traditionele attracties als rad van avontuur, schiettent en an dere. De draaimolen, die straks in de speeltuin zal worden ge plaatst, kan men eveneens be wonderen. Kring West-Zuid-Beveland Z.L.M. De afd. West-Zuid-Beveland van de Z.L.M. vergaderde gis termiddag in Hotel „Centraal" te Goes, onder voorzitterschap van de heer D. A. Timmerman. Op deze vergadering, waarin weinig nieuws naar voren kwam, werden de bestuursleden, die aan de beurt van aftreden wa ren, t.w. de heren A. H. Suur- land, secr.-penningmeester en W. A. Mol van Ovezande, vice- voorzitter, beide herkozen. De rekening over 1949 werd in orde bevonden en goedgekeurd. Jordanië lijft Arabisch Palestina in. Koning Abdoellah van Jorda nië zal aanstaande Maandag bij de opening van het nieuwe Jor daanse parlement te Amman de officiële inlijving van Arabisch Palestina bij Jordanië bekend maken, aldus wordt uit gewoon lijk betrouwbare bron te Lon den vernomen. DE WANORDELIJKHEDEN TE BREST. De Franse minister van Bin nenlandse Zaken heeft verklaard dat uitsluitend de communisten blaam treft voor de botsingen tussen stakers en politie te Brest, welke er toe hebben ge leid, dat één man door een schot wond is gedood, terwijl 76 an deren werden gewond. DE BILT ZEGT: Iets kouder. Half tot zwaar bewolkt met op enkele plaatsen enige lichte regen, voornamelijk in de Zuid- Oostelijke helft van het land. Meest matige Noordelijke wind. Iets kouder dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1