C. M.V. vol activiteit. Statenkring Walcheren der S. G. P. te Middelburg bijeen. Zfopi&ze. ABAAtSON ODENenLMll(ANTÉN Bollen en bomen. KORTE BERICHTEN GEMEENTERADEN ACHT ADVIEZEN VOOR DE MODERNE MAN De bocht in de weg I houdt het maar bij de oude mode. D'1* April 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 iVaa onze Utrechte corres pondent) De leden van de Christelijke Middenstandsbond, die een dezer dagen het jaarverslag van hun organisatie in hun brievenbus za gen glijden, zullen zich alleen reeds op de aanblik van dat ge achrift verheugd hebben. Want dat keurig verslag, dat de leden inlicht over de activiteit van hun Bond gedurende het jaar 1949, is op zichzelf al een teken van de vooruitgang dezer organisatie. Verscheen het vorig verslag (dat een periode van verscheidene ja ren omvatte) nog als gestencilde uitgaven. We hebben thans met drukwerk te doen. In deze verbe tering moge zich ook de toegeno men bloei van de C.M.B. manifes teren! Wie het jaarverslag doorbla dert, ziet wel duidelijk dat mid denstanders zonder organisatie maar hulpeloze wezens zijn. Hoe aouden zij ooit de weg vinden in het labyrinth van vraagstukken, Waarmede onze na-oorlogse sa menleving gezegend is. Hiermede bedoelen we niet te zeggen, dat de C.M.B. denkend en handelend optreedt voor een volgtame scha re leden. De leden hebben zelf de draden van het centrale orgaan h» handen (hetgeen op de alge mene vergadering op 27 April wel zal blijken), maar alleen door de samenbundeling van al deze men sen in de Bond kunnen zij als ge heel bereiken wat hun individueel onmogelijk was. Enkele cijfers. De C.M.B. telde op 31 December 1949 bijna 15.000 leden, verdeelde over 24 vakbon- Griekenland herdenkt Paulus' reis van 1900 jaar geleden. In Griekenland is thans het pro gramma bekend gemaakt voor de Paulusherdenking. Het is immers het volgend jaar 1900 jaar gele den, dat Paulus in dat land aan kwam. Een comité om dit gebeu ren feestelijk te herdenken is nu gevormd en bestaat uit de Koning, de aartsbisschop van de orthodoxe kerk, een predikant van een pro testantse kerk en vertegenwoor digers van de regering en de uni versiteiten. De feestelijkheden zullen in Juni 1951 gehouden worden en zullen drie weken duren. Daarbij behoort een tocht in het voetspoor van Paulus van het tegenwoordige Ka- valla naar Athene, die overigens in autobussen zal geschieden. Afgezien van de pelgrimstocht zullen de feestelijkheden hoofd zakelijk gehouden worden op de Areopagus en de markt te Athene, waar Paulus predikte. den en 105 middenstandsvereni gingen. Men is vertegenwoordigd in twintig verschillende colleges of commissies. De Bond werkt sa men met de Centrale voor Chris telijk Handelsonderwijs, welke in 92 plaatsen cursussen heeft. In 1949 telden deze cursussen 29.568 examencandidaten. (Inaez. mededeling, advert.) Onrustig, gejaagd Mijnhardt's Zcou wtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. De mogelijkheden in de sigarenindustrie. Deelarbeid als tijdelijke oplossing. Werkgevers en Werknemers in de sigarenindustrie zoeken op het ogenblik een oplossing voor de moeilijkheden waarin deze be drijfstak door de Benelux-accijns is geraakt. Naar men uit bevoeg de bron verneemt staat aan par tijen „deelarbeid" voor ogen. Het personeel zou dan bijvoorbeeld halve werktijden krijgen en voor het overige overbruggingssteun. Dit zou neerkomen op bijvoo»- beeld drie dagen of een week wer ken en nadien over een zelfde periode niet werken. Omzetbelasting op wedvluch ten met postduiven geregeld. Er is veel rumoer geweest in de postduivenwereld betreffende het voornemen van de minister van Financiën om met terugwer kende kracht van 1 Januari 1950 omzetbelasting te heffen op het houden van wedvluchten met postduiven. De zaak is nu geregeld. Naar 's ministers mening zijn de vereni gingen van postduivenhouders en de concours-commissies „onder nemers" in de zin van het besluit op de omzetbelasting 1940. Zij bewijzen diensten aan de leden door tegen vergoeding wedstrijden te organiseren en de kans te ope nen op het winnen van prijzen. In die zin zijn zij omzetbelasting ver schuldigd. Géén belasting zal ech ter worden geheven over de ont vangen verenigingscontributie i.e. entreegelden, en de kosten die verbonden zijn aan het vervoeren van postduiven. Over de inleggelden per wed strijd is omzetbelasting wél ver schuldigd. Eveneens zal omzetbe lasting worden geheven op de bij de weddenschappen ingezette be dragen. De ongeveer 28 wedstrijden per jaar zullen als één geheel worden gezien, zodat per jaar slechts over de gemiddelde inzet bij één wed strijd omzetbelasting zal moeten worden voldaan. i -t mm Laten we vooraf vertellen, dat dit NIET in Zeeland is, maar het is wel specifiek Ne derlands. Bloeiende perebo men tegen een achtergrond van kleurige bollenvelden. Bollen en bomen. (In-rez. mededeling, advert.) fil het/nefoien at f2. - /oer Utzrflejfraaq EIND DEZE WEEK: Bloesempracht in Zuid- Bevelandse boomgaarden. Het duurt nu niet lang meer, of men zal kunnen genieten van de lente-attractie van Zuid-Beve land: de bloeiende bongerds. De pruimen-, de peren- en de appelbomen vertonen een goede opgang, cn zullen dit weekend met een schat van bloesem getooid zijn. ïn de streek rond Kapelle, We- nieldinge en Krabbendyke, zijn thans reeds vele mooie plekjes te bewonderen. Men verwacht dan ook veel be zoek van boven de rivieren en ook van onze Zuiderburen. (Ingez. mededeling, advert.) UaoJiunck» I UortouMloni» 3Bai v5 wón. u cut. out, aafftz dihcjan.tn.<2£i» BiAo&ckaaLukUi De vulkaan de Aso op het Ja panse eiland Kioesjioe heeft Za terdagmorgen een uitbarsting ge had. 'n Geweldige witte rookpluim steeg op en over een afstand van meer dan duizend meter werden stenen en as uitgespuwd. Volgens geleerden van het meteorologisch observatorium zullen de uitbars tingen van de vulkaan, die de grootste krater ter wereld heeft, minstens twee maanden aanhou den. Vier Amerikaanse vliegers zijn om het leven gekomen door het neerstorten van een bombarde mentsvliegtuig, waarmee zij een oefenvlucht maakten. Het onge luk gebeurde bij Spokane in de staat Washington. De Turkse politie heeft honderd personen, onder wie 75 studenten, gearresteerd in verband met het incident bij de begrafenis van de vroegere stafchef maarschalk Fevzi Chakmak, j.l. Woensdag, toen studenten zich van de lijkkist meester maakten. Voor het eerst sedert do bevrij ding zal een groep van 220 Hon gaarse studenten naar Israël ver trekken. Het zijn vooral bejaarde lieden of anderen, die reeds naas te familieleden in Israël hebben. Volgens een overeenkomst, die tussen de regeringen van Israël en Hongarije is gesloten, werd de uittocht van 3000 Joden uit Hon garije toegestaan. Twee liberale „Peers" van het Britse Hogerhuis zjjn naar de conservatieve partij overgegaan. Het zijn Lord Reading en Lord Rennell. Volgens een statistiek van de Amerikaanse openbare Gezond heidsdienst was het aantal echt scheidingen in de V.S. in 1949 la ger dan de 7 jaar daarvoor. Het aantal huwelijken was in dit jaar het kleinste sinds 1939. Rede van de heer F. v. d. Flis. Vrijdagavond vergaderde iu de Bogardzaal de Statenkring Wal cheren der S.G.P., onder voorzit terschap van de heer Joh. de Kok, die deze vergadering opende met Schriftlezing en gebed, waarna by het woord gaf aan de spreker, de heer F. v. d. Viis, die sprak over de beginselen der S.G.P. De heer v. d. Vlis belichtte al lereerst de beginselen, waaruit onze vaderen ten tijde der Refor matie de strijd aanbonden tegen de machten van on- en bijgeloof. Het ging toen in hoofdzaak om de vrijheid van geweten, om God te dienen overeenkomstig Zijn Woord. De spreker trok vervol gens een parallel tussen Israël en Nederland, Mozes en Prins Wil lem I. Het reformatorisch begin sel kon niet worden gedoogd; wél de geest van het humanisme (Erasmus). Weldra vielen de eer ste bloedgetuigen. Door het ge loof werd de overwinning behaald en op die beginselen is de Repu bliek gegrondvest en groot gewor den. Rome is heden nog dezelfde als toen, de besluiten van het concilie van Trente zijn. nimmer herroepen. Daarom is geen com promis met Rome mogelijk; on danks de bewering van de neo calvinist „te stoelen op eenzelfde wortel des geloofs met Rome". Spr. noemde het schrappen van de bekende 21 woorden uit art. 36 der N.G.B. een wonderlijke ont dekking. Had men dezelfde ont dekking ten tijde der Reformatie gedaan, dan hadden duizenden niet het martelaarschap behoeven te ondergaan. De coalitie werd hierdoor echter mogelijk, welke onze Prot. natie verkocht aan Ro me; haar invloed en macht is thans reeds geweldig. Afwijking in de godsdienst brengt ombuiging van het Staatsrecht en leidt uit eindelijk tot de valbijl. We bele ven thans een tijd van droef ver val van God en Zijn Woord; natio nalisme en humanisme vieren hoogtij. Men heeft God niet meer nodig. Daarom al de ellende en de ont zagwekkende dreigingen en span ningen in de wereld. De nietige sterveling zal zelf ordenen, ver dragen sluiten enz., gebaseerd op humanistische grondslagen. Bij voorbaat is dit pogen tot misluk king gedoemd. Tegenover dit alles stelt de S.G.P. „terugkeer tot de oude paden". Laat andere partijen een hemel op aarde beloven, waarvan toch niets in vervulling gaat. De S.G.P. heeft niets te beloven, wel te eisen, t.w. het onvoorwaardelijk buigen onder God en een wandelen in Zijn inzettingen. Immers, hier op belooft God Zelf Zijn zegenin gen; dat behoeven wij niet te doen. Spr. eindigde met een opwek king de beleden beginselen in waarheid te beleven. De Heere mocht ons daartoe verwaardigen ten spijt van allen en alles, wat zich daartegen stelt. In het houden van Gods gebo den is het heil van land en volk gelegen. Hierna sloot spreker de verga dering met dankgebed. Nieuwe volksverhuizing in West-Duitsland? Een nieuwe volksverhuizing, of schoon op meer geordende wijze dan in 1945, is in Duitsland te verwachten wanneer het bestaan de systeem der vestigingsvergun ningen zal komen te vervallen. Volgens een mededeling van de federale minister van binnenland se zaken, dr Heinemann, zou dit nog in de loop van deze maand het geval zijn. Een opinie-onderzoek, waarbij tweeduizend mensen naar hun verhuisplannen gevraagd werden, heeft aangetoond, dat Ongeveer vier millioen inwoners van West- Duitsland van plan zijn van woon plaats te veranderen. (nnez. mededeling, advert.) 'ff////////////A Span steeds de huid met Uw vingertoppen tegen de rich ting van de haargroei in cn vlak boven of onder de plaats, waar U zich scheert. Morgenavond het volgende advies. N V. PHILIPS' VERKOOP MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND EINDHOVEN BAARLAND. Sportveld wordt op 6 Mei geopend. Vorige week vergaderde de raad onder voorzitterschap van de loco-burgemeester C. J. de Mol. I.v.m. een verzoek van Jac. Elenbaas, werd besloten om de bomen voor perceel B32—36 op het dorp te rooien. Een verzoek van L. Lavaay om ontheffing hondenbelasting 2e halfjaar 1950 werd ingewil ligd. De voorzitter deelde mede, dat de bestrating van de Noord straat en de Burgem. Vogelaar straat gegund is aan de fa. Duin houwer, die reeds met het werk aan de gang is. De heer de Vriend merkte op, dat dit niet besloten was en het in eigen be heer had moeten gebeuren, waarop de voorzitter opmerkte, dat het nu ongeveer f 1000 goed koper zal komen. Het sportveld zal per 1 Mei worden overgedragen aan de sportver. De officiële opening zal plaats vinden op 6 Mei. Een gedeelte bouwterrein is voor 1950 verpacht aan de heer L. de Bruijn voor f25. Van de Ned. Herv. Kerk zijn enkele vierkante meters grond verkre gen in erfpacht voor bouw van een brandweergarage. Voor restauratie van de toren zal door het architectenbureau Rothuizen een ontwerp gemaakt worden. De oude stenen, die hiervoor nodig zijn en te Mid delburg gehaald kunnen wor den, zullen te hoge vervoerkos ten meebrengen en daarom werd het voorstel nog niet aan genomen. Aangenomen werd een voorstel eeft vaste geldlening aan te gaan van f45.000 t.b.v. de 4 Daalwoningen. Voorts werd besloten een kasgeldlenmg te sluiten van f 70.000 voor de werkzaamheden weg Oudelande- Baarland-Hoedekenskerke. Bij de rondvraag wees de heer v. Damme nog op de onderwij zerswoning, die moet worden opgeknapt en de heer de Bruijne verzocht zorg te dragen voor a£- heining van de nieuwe weg langs het bouwterrein, alsmede Je zuidzijde van de Raadhuisstraat te verbeteren voor het rijwiel- verkeer. KAPELLE-BIEZELINGE. Er worden 22 woningen bijgel ouwd. In de gemeenteraadsvergadering werd medegedeeld, dat door de Nederlandse Spoorwegen de over wegkwestie tussen de dorpen Ka pelle en Biezelinge nog steeds niet is opgelost. Men is zeer ontevre den over de wijze waarop dit wordt behandeld. In de legesver ordening komt een wijziging.' Een bewijs van Nederlanderschap zal1 voortaan f 3 kosten. 1' iSUlUjETON door TO VAN TIHEL. 68) Ze passeren een villa-dorp. Har schijnt hier bekend te zijn. Hij stopt voor een kapperszaak. „Een moment kindje." Ally knikt. 2e ziet hem met verende passen, zoals je maar heel wei nig van een man ziet, in de win kel verdwijnen. „Zeker nog scheerzeep nodig of zoiets" denkt ze nog even. Dan let ze niet meer op de winkel, maar kijkt naar het passerende ver keer. Het is benauwd in de wa gen door de afgewerkte benzine- gassen. Ze heeft wel zin om even uit te stappen om. frisse lucht te happen. Maar iets ondefi nieerbaars weerhoudt haar. De ene minuut na de ander verstrijkt. Eindelijk hoort ze de winkelbel. Har staat op de stoep met de deurknop in de hand. Hij steekt nog evei z'n hoofd naar binnen. Een hoog meisjeslachje vibreert naar buiten. Meteen trekt hij de deur dicht. Als Ally, onaangenaam ge troffen, de winkel scherp op neemt, ziet ze dat een meisjes kopje met erg rode lippen, Har ry van achter de opzij gehouden tulle gordijntjes nagluurt. Ally's gezichtje verstrakt. Hetzelfde el lendige gevoel, als toen ze met Loekie was, bevangt haar weer. Dit moet uit de weg geruimd worden tussen hen beiden. Zo iets heeft ze nooit bij Kees mee gemaakt. En hoe vaak was Els er toen niet bij? „Zo kindje, heb je je niet ver veeld?'" Har doet heel gewoon; zet meteen de motor aan en geeft gas. „Wat zeg je, lang geduurd? Ja, och ja; een kennisje van me ontmoet en dan kun je niet altijd zo gauw weg komen. Kijk, dit heb ik voor je uitgezocht." Hij haalt meteen een pakje in vloeipapier gewikkeld uit z'n zak en legt het in haar schoot. Langzaam laat ze het papier er afglijden. Een fijn gedecoreerd doosje komt te voorschijn, en als ze het deksel er af neemt ziet ze een grote luxueuse flacon Pomfeï van Piver. Dus, om haar is hij naar die winkel geweest en voor haar heeft hij zo'n duur cedeautje gekocht. En zij had zulke slechte, jaloerse gedach ten. Vertederd drukt ze zijn arm. ,Mooi zo, gebruik het nou maar geregeld, als het op is zorg ik wel weer voor nieuwe voor raad. Ik mag het wel als een meisje een beetjg geparfu meerd is." Manmoedig probeert Ally Har te benaderen. Hij leeft in een grote stad, heeft op Gym. en Universiteit altijd vrije omgang met meisjes, dat is zo heel an ders dan Kees, die in een kleine plaats uitsluitend met mannelijk personeel werkte. Nee, ze moet wennen aan deze levenshouding, het is slecht en klein van haar om bij het minste en geringste jaloers te zijn.. Als je echt van iemand houdt, dan denk je geen kwaad. „Waar prakkizeer je over kleintje? Je bent zo stil?" Ally lacht verlegen en geeft geen antwoord. Ineens is Har's arm om haar en drukt hij een kus op haar mond. Even kijkt hij naar de weg en als er geen gevaar dreigt van een tegenligger, steelt hij er nog gauw een paar. Als een poesje, dat geaaid wordt, zo ver genoegd en stil ligt ze afwach tend tegen hem aan. Even laat hij haar middel los. Beide han den heeft hij nodig om het stuur om te draaien, dat hij rechts een zandweg in kan rijden. Maar al gauw loopt het pad dood en hob belend en stotend, dan weer op de eerste, dan op de tweede ver snelling, danst liet wagentje de heide over. Op een eenzame plaats, vlak bij een hoge zand- afgraving stopt Har. Als Ally naar buiten wipt, haalt ze diep adem. De bruine heide met z'n nog bijna onzichtbare paarse knopjes, waar de belofte al in schuilt van een vlammende bloei, ligt voor haar. Een paar dennen aan de kant verspreiden een heerlijke harsachtige geur. De koekoek roept in de verte z'n vriendelijke lok. Har heeft z'n arm om haar heen geslagen. Hij voert haar mee achter de heuvel. Ze lopen door de hoge heide. Hun voeten zakken er diep in weg. Af en toe is zijn mond bij de hare. Woorden hebben ze niet. Hij voert haar mee naar een paar bosjes. Daar onder lijkt het wel een prieeltje, expres voor hen gemaakt. Met een zucht van genot laat ze zich stil in zijn armen glijden De liefkozingen zijn de eerste ogenblikken zacht en teer. Zijn hoofd is boven het hare, z'n han den woelen door haar donkere krullen.Hij windt ze speels om zijn vingers en trekt ze uit tot lcurketrekkers. Opeens begint hij te neuriën. Even later dartelt een melodieus Frans liedje over zijn lippen. Hij maakt daarbij zo'n mimiek en drukt haar telkens zo hartstoch telijk tegen zich aan, dat Ally verwonderd vraagt: „Wat is ar toch, wat zing je toch?" (Wordt vervolgd.) Een verzoek van de heer De Pree te Sehore om het aantal drankvergunningen verhoogd te krijgen werd afgewezen. Hierna kwam ter tafel 'n voor stel inzake do keuring van huis slachtingen. Tot nu toe is steeds ontheffing gegeven voor het keu ren van de particuliere huisslach tingen. Of dit voor het a.s. sei zoen weer zal lukken werd be twijfeld. De gemeente Kapelle is voor het dorp Schore aangesloten bij de Vleeskeuringsdienst Krui- ningen, waarvan een voorstel is ontvangen om in de slachtmaan den een hulpkeurmeester aan te stellen. Met dit voorstel kon de raad zich niet verenigen. Verschil lende' raadsleden deden 'n beroep op de voorzitter om te trachten ook dit jaar weer ontheffing le krijgen. Er is een verzoek ontvangen van het bestuur der Bijzondere School te Kapelle om gelden voor het aanschaffen van leermiddelen. De vergadering heeft hiertegen geen bezwaar. Alleen werd afge wezen het verzoek om leermidde len voor het vak lichamelijke oe feningen. voorzover het de Zweed se baek betreft. Aan mej. S. C. Dronkers, onder wijzeres aan de O.L. school te Ka pelle (dorp) werd op verzoek eer vol ontslag verleend tegen een na der te bepalen datum. Deze school sukkelt de laatste tijd met leer krachten. Aan de beide onderwij zeressen is thans ontslag verleend. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd werd aan mej. Joh. Spruit ontslag ver leend als schoonhoudster van het gemeentehuis. Met alg. stemmen werd in haar plaats benoemd me vrouw Gelok-Steutel. Te Biezelinge heeft de familie Van 't Veer bedankt voor het lui den van de klok. Hiervoor werd benoemd de heer J. Walrave. Voor Schore werd benoemd de heer J. Stevense, zodat traditie getrouw ook daar de klok weer dagelijks zal luiden. Verder werd besloten dat de gemeente f 6000 zal garanderen op een geldlening, te sluiten door de vereniging „Wijkverpleging" te Kapelle ten behoeve van het badhuis. Beslo ten werd tot aankoop van een strook grond van het kerkpark te Kapelle om de bocht wat af te rond.qn en in te korten. Dé heer De Koeijer vond de prijs nogal hoog, waarop de voor zitter meedeelde, tdat men di moet zien als aanzienlijke verbre ding van de kom van de gemeen te en niet als afscheiding. Een muurtje dat rond het kerkepark zal komen ter hoogte van onge veer 50 a 58 cm, daarmee zal spoedig een aanvang worden ge maakt. Vervolgens kwam 't belangrijk ste punt van de agenda ter tafel, de bouw van 16 woningen met verminderde Rijksbijdragen en 6 woningwetwoningen. De woningen waren eerst afgewezen, doch na uitvoerige besprekingen met de bevoegde instanties heeft men Woensdag jl. hiervoor de goedkeu ring kunnen krijgen. De bouw van deze woningen zal worden op gedragen aan de firma Jac. de Jonge alhier. In Kapelle zullen er 16 worden gebouwd en te Bieze linge 6. De 16 woningen zijn er van het type Le Clercq en De Jonge. In In combinatie met de 6 woning wetwoningen heeft men dit er door weten te krijgen. Hierna werd nog gesproken over de bouw van deze woningen, omdat ze di rect gegund worden aan de ont werper firma Jac. de Jonge. Te genover de andere plaatselijke aannemers voelt men de onbillijk heid, doch dit is anders niet moge lijk. De 16 huizen zijn bestemd voor 't koop- of huurkoopsysteem. De voorzitter zei, dat er voor de 16 woningen reeds 24 gegadigden zijn, 'in antwoord op een vraag van de heer Tramper. De heer Van Liere juichte dit plan zeer toe en vond dat hier over de bezwaren heen gestapt moet worden. Als de vergunning er is kan de aannemer reeds met 14 dagen met de bouw beginnen, i aan. h.mi> Lvie, lïchion. Stetóm.üoorU klooit. »5|scx*3al.cÜr6u6 Ooof fciricls T&IJh SiCS) Uien zijn alle verkocht. Van de uienmarkt is deze maand geen nieuws omdat er een voudig geen uien meer zijn. In Nederland worden nu om in de behoefte te voorzien Egyptische uien ingevoerd. Ditzelfde is het geval in Enge land, waar Egyptische en Itali aanse uien aan de markt komen. Er hebben enkele voorverkopen plaats op levering 15 Augustus, doch druk is het niet, omdat men in Engeland een herhaling van '48 verwacht. Toch kan niet gezegd worden, taf er abnormaal veel uien zijn gezaaid. In de maand Maart werden ver zonden naar Engeland 3.979.381 kg., Duitsland 2.397.148 kg., Bel gië 172.426 kg., West-lndië 163,725 kg.. Engels leger 102.825 kg., Ier land 26.735 kg., Frankrijk 25.450 kg., Oostenrijk 10.000 kg., Afrika 1000 kg., Finland 1000 kg., Noor wegen 7 kg. Totaal 6.878.722 kg. Deze verzending in Maart brengt de totale hoeveelheid ge- exporteerde uien op 131.809.879 kg. Ruim een derde gedeelte van deze hoeveelheid kwam uit Flak kee. De afleveringen verdeeld over de verschillende maanden geeft liet volgende beeld: Juni-Juli 2.197.418 kg., Augustus 18.273.774 kg., September 12.037.867 kg., Oc tober 6.120.142' kg., November 28.202.487 kg., Dec. 19.441.079 kg., Januari 22.126.780 kg., Februari 16.531.844 kg., Maart 6.878.722 kg. Verdeelde naar de verschillen de landen was de export als volgt: Engeland 54.259.124 kg., Duits land 28.377.091 kg., Frankrijk 27.388.457 kg., België 10.923.804 kg., Ierland 3.665.388 kg., West- lndië 2.517.650 kg., Engels leger in Duitsland 1.466.874 kg., Noor wegen 1.101.807 kg., Noord-Ame- rika 581.905 kg., Afrika 357.260 kg., Midden-Amerika 222.265 kg., Zuid-Amerika 149.950 kg., IJsland 152.300 kg., Amerikaans leger in Duitsland 136.428 kg., Cuba Cuba 132.080 kg., Canada 104.951 kg., Indonesië 97.155 kg., Zwit serland 82.850 kg., Yersey 21.830 kg., Oostenrijk 20.00 kg., Luxem burg 16.675 kg., Gibraltar 10.000 kg., Israël 18.800 kg., Malakka 2500 kg., Thailand 500 kg., Fin land 135 kg., Honkong 50 kg. en Arabië 50 kg. EER WIE EER TOEKOMT. Ik wil graag, zelfs aan Soe- karno, de eer geven die hen» toekomt. Ik heb steeds de indruk ge had, dat hij een tikje handiger was dan alle Nederlandse minis ters en onderhandelaars en po litici als Romme en zoveel an deren, met elkaar. En ook weei hij beter dan de Nederlandse regering, hoe met oproermakers moet worden om gesprongen. Hij noemt het kind bij de naam en handelt dienovereenkomstig. De wijze waarop dit gedaan wordt, kan ik uit de aard der zaak niet bewonderen. .4ts iemand wordt uitgenodigd om te komen praten en overleggen met de uitdrukkelijke verzekering, dat hij na een paar dagen weer kan vertrekken en hij wordt als hij aan die uitnodiging ge volg geeft, in het kot gestopt, dan lijkt me dat niet fair. Hier staat tegenover, dat ka pitein Abdoel Aziz, toen hiin het vliegtuig naar Djakarta plaats nam. wist, althans kon weten, dat hite doen had met een man, die weieens vergeet zijn woord te houden. Ik zou hier ook een ander woord kunnen gebruiken, maar waar het hier betreft het hoofd vin een bevriende mogendheid, doe ik dat niet. Zulke dingen mag je dehken, maar niet zeggen. De lezers begrijpen het ook zó wel! De Middenstand bouwt op. R. D. kreeg nieuw gebouw te Middelburg. Zaterdagmiddag is te Middel burg een nieuw filiaal van de R. D. Behangselfabriek geopend in het pand Lange Viele 16. Dit gebouw, een voormalig herenhuis en tot voor kort pastorie der Ned. Herv. Gemeente, is grondig opge knapt. De benedenverdieping her bergt nu de kantoren en enkele andere vertrekken, terwijl men op de bovenverdieping 'n ruime toon- kamer vindt. Het pand had een grote tuin, die zich uitstrekte tot aan de Schuitvlotstraat. Thans is er echter een ruime opslagplaats tegen de woning aangebouwd, zo dat een grote ruimte is verkregen voor het opbergen van de voor raad. De filiaalhouder, de heer Th. Pels mocht Zaterdagmiddag vele afnemers en belangstellenden ont vangen. (Infiez mededeling, advert.) aldus burgemeester Van Suyle- kom. Voorlopig worden de wonin gen door de gemeente gefinan cierd. In de rondvraag zei de heer Goud dat hij graag zou zien dat de vuilnisbelt te Schore wat opge- W?.met-garanliè-teililicaat» knapt werd. De heer Tramper vroeg waar de industrie blijft, men hoort wel van industriewoningen. Voorzitter zegt dat men hiervan in Zeeland geen al te grote verwachtingen moet hebben. Dit moet groeien en kan niet geforceerd worden. De heer De Koeijer klaagde over de afwatering en de heer De Waard drong met spoed aan op de algemene ophaaldienst. De voor zitter zei, dat men hierover spoe dig met een plan hoopt te komen. SCHOONDIJKE. Riolerings- en bestratings- werken zullen worden uitgevoerd. Met 5 stemmen voor en 2 stem men tegen (de heren Risseeuw en De Badts) besloot de raad Vrij dagavond de voorstellen van B. en W. met betrekking tot de uitvoe ring van de riolerings- en bestra- tingswerken te aanvaarden. De werken houden in het aanleggen van klinkerbestrating aan de- Brink en langs de Rijksweg, het aanleggen van een plantsoen in de Koningin Julianastraat met aan de Noordelijke zijde daarnaast klinkerstraat, het tot stand bren gen van een verbinding Willems- wegLange Herenstraat en de verbinding WillemswegPrinses Beatrixstraat, de doortrekking Westhoek en Oosthoek met bijbe horende rioleringswerkzaamheden. De heren De Badts en Risseeuw waren het in grote lijnen met het voorstel van B. en W. eens, zij konden zich niet verenigen met 'n gedeelte van de verbinding Wil lemswegPrinses Beatrixstraat, namelijk van de Veldstraat tot Prinses Beatrixstraat, aangezien, zo betoogden zij, het wel jaren zou duren voordat aan deze straat gebouwd zou worden. Wethouder De Feijter wees er op, dat het door B. en W. voor gestelde stratenplan gebaseerd is op het destijds door de raad ge accepteerde herbouwplan, hij vond dan ook de abstractie der beide heren wel vreemd Het speet B. en W. met betrek king tot het sportveld geen ander voorstel te kunnen doen, dan dit werk in D.U.W.-verband uit te laten voeren. Getracht werd het werk aan particulieren aan te be steden, dit mislukte, daar de laag ste inschrijver verre boven de be groting lag. Nadien kreeg de ge meente mededeling dat geen bouwvolume zou worden verstrekt als het werk niet in D.U.W.-ver band zou worden uitgevoerd. Het arbeidsloon, geraamd op f 4520,67 of zoveel meer als het later blijkt te zijn, zal voor de voile 100 pro cent door 't Rijk worden betaald. Van de door de gemeente te beta len Kosten a f 9200 zal een ge deelte ten laste van de wederop- bouwrekening worden gebracht. Z.h.s. werd besloten het werk dan maar in D.U.W.-verband te laten uitvoeren. De trekker van de brandspuit zal worden omgbouwd tot man- schappenwagen en het meevoeren van materiaal, de kosten zijn f 2500. De firma Gebls v. d. Kleij zal het werk uitvoeren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2