Koninklijke boodschap maakt toestand nog gecompliceerder. NIEUWS Voorstel van koning Leopold onaange name verrassing voor de C.V.P. Frankrijk krijgt leeuwenaandeel in West-Europese verdediging. U.LO.-school voor meisjes te Middel- berg feestelijk geopend. De kaartverkoop aan de veren over de Wester-Schelde. Ook politiek. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Visstand in de Noordzee gaat achteruit. Bekende Aziz schuld? Half Duitsland drinkt „zwarte" koffie. Fraai gebouw een sieraad voor de binnenstad. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1538 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 18 APRIL 1950 Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E, Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.36 u., onder 19.43 u.; Maan op 5.59 u., onder 22.39 u, Hoogwater op Woensdag 19 April Vlissingen: 3.03 u. 1.95 m., 15.22 u. 1.97 m.; Terneuzen: 3.32 u. 2.13 m„ 15.52 u. 2.13 m.; Wemeldinge: 4.54 u. 1.55 m., 17.14 u. 1.62 m.; JZierikzee: 4.40 u. 1.27 m., 17.02 u. 1.35 m. "V/f r Logeman was er naar ons besef minister vaak naast. Toch heeft hij bij de Indische debatten in 1946 een zeer juiste opmerking gemaakt, toen hij zeide: niets doen is óók politiek. Zo is het. En het geldt niet al leen voor regering en parle ment, maar ook voor gewone kiezers. Nog altijd zijn er mensen, ook In Christelijke kringen, die soms met enige trots komen verklaren dat zij zich met de politiek niet bemoeien. Zij bezoeken geen vergaderin gen, leven niet mee, en als er voor de politieke strijd geld no dig is, dan houden zij hun por- temonnaie dicht. Zij gaan stem men omdat het nu eenmaal moet, maar overigens: „ik doe niet aan politiek". 'tls mij hetzelfde, zo heet het dan, of ik van de kat of van de kater gebeten wordt, en dan meent men iets zeer belangrijks te hebben gezegd. f7 n tot op zekere hoogte is dat a-1 juist. Immers, door zo te handelen haalt men een streep door het le venswerk van hen, die het deel nemen aan de politiek gezien hebben als een taak hun van Godswege opgelegd, en wier be geerte het was ook op het ter rein van de staatkunde de naam des Heeren te verheerlijken. Met hun kat en katerwijsheid verloochenen zij hun roeping om getuigen van Jezus Christus te 2ijn, ook op het politieke erf. Bovendien ontmoedigen zij an deren en met name de jongeren, die ook op staatkundig terrein hun goddelijke rceping zoeken te vervullen. Door hun negatieve houding, door hun niets doen, doen zij iets zeer belangrijks. Niets doen is óók politiek. Maar een politiek van de slechtste soort; om het nu maar heel duidelijk te zeggen; een goddeloze politiek. Overbevissing <le oorzaak. Op een Zaterdag in Alkmaar gehouden vergadering van de Nederlandse Vissersbond sprak de directeu. van het instituut voor visserij-onderzoek, dr B. Havinga, over „De overbevissing van de Noordzee". Hij betoogde, dat deze overbevissing de laatste tijd een ernstig feit is geworden. Wanneer de visstand het gun stigst is, aldus dr Havinga, kan de Noordzee per jaar 375 mil- lioen kg. vis opleveren, haring en makreel nog uitgezonderd. Wordt er echter in een bepaald jaar meer vis gevangen, dan gaat de visstand onherroepelijk achteruit. Vooral door het van gen van kleine vis wordt de visstand ernstig geschaad. Daar om wordt getracht een interna- tianale overeenkomst te sluiten teneinde de kleine vis te sparen. De maaswijate van het trawler- net moet 8 c.M. bedragen, doch alleen de voor schelvis, tong en heek vastgestelde maten zijn hiermede in overeenstemming. De andere maten voor verschil lende vissoorten houden geen rekening met de voorgeschreven maaswijdte. De landen om de Noordzee hebben hierover in 1946 te Lenden besprekingen gevoerd. Nederland kon de af spraken niet nakomen, omdat België de conventie nog niet heeft geratificeerd. De secretaris van de Vissers bond merkte in zijn jaarverslag op, dat de omstandigheden in de kustvisserij zorgelijker worden. De materiaalprijzen stijgen, de visprijzen zakken. Bijzondere zorg baart de positie van de gar- nalenvissers. GEEN VERZOENING MAAR NOG FELLERE POLEMIEKEN, Paul van Zeeland heeft tijdens een vergadering van de contact commissie van de C.V.P. verslag uitgebracht over zijn laatste be zoek aan Koning Leopold te Pregny, tijdens hetwelk de vorst hem van de draagwijdte van zijn radioboodschap in kennis stelde. Hjj deelde mede, dat hjj te Pregny voor een fait accompli werd ge steld, daar het hier een voorstel betrof, waaromtrent over zijn hoofd heen Is onderhandeld, terwijl hij bezig was een nieuwe re gering samen te stellen. Zjjn positie was evenwei zeer delicaat en hij kon niet anders doen dan het voorstel in overweging nemen, aldus meldt „La Libre Belgique". Ministers van Westelijke Unie boeken goede resultaten. De besprekingen tussen de mi nisters van buitenlandse zaken, financiën en defensie der bij-het Pact van Brussel aangesloten landen, die eergisteren te Brus sel aanvingen, zijn gisteren tot een succesvol einde gebracht. Op deze conferentie is in het bijzonder het vraagstuk van de defensie van de Westelijke Unie besproken en is getracht voor ieder bij het Pact van Brussel aangesloten land zijn aandeel hierin vast te stellen. Op deze conferentie hebben de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Luxem burg uitvoerig gesproken over de standaardisering van de leger- materialen, die aangepast zullen worden aan de materialen van het Amerikaanse leger. Het Pact van Brussel bedoelt echter niet alleen op militair, doch op so ciaal en cultureel gebied tot een vruchtbare samenwerking te ge. raken. In verband hiermede werd een multilateraal accoord getekend, dat ten doel heeft jeugdige personen in staat te stellen in het buitenland op basis van uitwisseling hun talen- en vakkennis te vergroten. Een tweede multilaterale over eenkomst, die zal worden gete kend, voorziet in de instelling van speciale grenskaarten voor grensarbeiders, terwijl als prin cipe wordt vastgesteld, dat deze grensarbeiders dezelfde lonen zullen verdienen en onder de zelfde voorwaarden zullen wer ken als de arbeiders in het land, waar zij werken. De uiteenzetting van Paul van Zeeland maakte diepe indruk op de vergadering en verscheidene leden oefenden scherpe critiek op de secretaris van de koning, Pi- renne, die naar zij betoogden, met Spaak en Deveze heeft onderhan deld buiten de C.V.P. om. De leiding van de C.V.P. neemt in afwachting van de reacties van socialistische en liberale zijde een gereserveerde houding aan. zo schrijft „La Libre Belgique" ten slotte. „Een ieder in de C.V.P. is ech ter van mening, dat de strijd he vig zal zijn en dat het van belang is de eenheid in de partij te red den". Het katholieke blad „De Nieu we Gids" weet met betrekking tot de vergadering van de contact commissie en het nationale comité der C.V.P. nog te berichten, dat verschillende mandatarissen te genover de journalisten hun be zorgdheid niet verborgen over de verrassende wending die de ge beurtenissen hebben genomen. De stemming was dan ook gedrukt. Het katholieke blad uit Ant werpen „La Metropole" betreurt dat de koning zich een voorstel heeft eigen gemaakt, dat een af wijking betekent van de bij de grondwet bepaalde continuïteit der dynastie. Het schrijft verder dat na de instemming, die de libe rale partij Zaterdag met betrek king tot de koninklijke boodschap heeft betuigd, verwacht mag wor den dat deze partij de pogingen om tot een oplossing te geraken zal ondersteunen. De socialistische „Le Peuple" schrijft, dat het enige werkelijke nieuwe element in de Koninklijke boodschap hierin schuilt, dat de vorst geen homogeen katholieke Het Indonesische Hoge Com missariaat te 's-Gra.venhage heeft het volgende telegram van het Indonesische ministerie van voor lichting ontvangen: „Aziz verklaarde, dat hij vrij willig naar Djakarta was geko men en erkende schuld, toen hem medegedeeld werd, dat hij zou worden behandeld als zich onvoor waardelijk te hebben overgegeven, aangezien hij na de presidentiële boodschap van 13 April was aan gekomen, zeide hij, dat hij de toe stand begreep. De operaties van het federale leger worden voortgezet onder commando van kolonel Wawile- rang, de commandant van Noord- Sumatra. Volgens berichten zou den verscheidene gijzelaars in Makassar gedood worden, indien Aziz niet zou terugkeren. Doch dit was uiteraard door de rege ring overwogen, voordat de minis ter van defensie het leger bevel gaf tot de actie over te gaan. Dat zal worden beschouwd als een consequentie van het bevel. Het is betreurenswaardig ei. droevig, maar degenen, die in deze zaak waren betrokken, zouden geen pardon krijgen bij de regering, al dus het telegram van het Indone sische ministerie van voorlichting. regering heeft gewenst. Het voor stel van de koning, aldus het blad, biedt wel een basis voor verdere onderhandelingen tussen de C.V.P. en de partijen, die gekant zijn te gen een terugkeer van de vorst, doch het blijft in de lijn, die door de koning en zijn omgeving tot nu toe is gevolgd. TOCH KABINET-EYSKENS? Gisteren heeft zich geen en kele nieuwe ontwikkeling in de Belgische regeringscrisis voor gedaan en alle aandacht bleef geconcentreerd op de besprekin gen der ministers v%n de bij het Pact van Brussel aangesloten landen. Kabinetsformateur van Zee land wordt vandaag om 12 uur opnieuw door de Prins-Regent ontvangen. Men neemt in het algemeen aan, dat hij zijn taak als formateur zal opgeven en da.t het Kabinet Eyskens zal aan blijven. Intussen hebben de partijen hun standpunt bepaald met be trekking tot de radio-boodschap van de Koning. De Christelijke (katholieke) Volkspartij neemt nog een gereserveerde houding aan en legt er de nadruk op, dat met betrekking tot de in stelling van een luitenant-gene raalschap voor Prins Boudewijn, in elk geval de grondwet ge respecteerd moet worden. De liberalen zijn evenals de socialisten van oordeel, dat de verklaring van de Koning op verscheidene punten nog ophel dering behoeft.. Van socialisti sche zijde is men in het bijzon der van oordeel, dat uit de bood schap van de Koning niet on dubbelzinnig blijkt, dat deze, na zijn bevoegdheden te hebben overgedragen aan Prins Boude wijn, definitief afstand zal doen van de troep. De indruk in Brussel is veel al, dat eerder dan tot een ver zoening der standpunten bij te dragen, de koninklijke bood schap tot nog fellere polemieken aanleiding zal geven en de toe stand nog gecompliceerder zal maken dan hij reeds is. 36 Europese divisies om eerste- stoot op te vangen. DUITSLANDS HERBEWAPENING WACHT OP DIE VAN FRANKRIJK. 36 Europese divisies: dit is, zo wordt in goed ingelichte Britse kringen gezegd, het eerste concrete doel, dat men zal trachten te bereiken in het kader van het door het mili taire comité van het Atlanti sche Pact opgemaakte ver dedigingsplan. Dit door de onlangs in Den Haag bijeen gekomen ministers van landsverdediging goed gekeurde plan, zal aan de aan staande conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken der 12 landen van het Atlantisch Pact worden voorgelegd. In deze kringen wordt verder gezegd, dat Groot-Brittannië van die 36 divisies er vijf of zes zal leveren, die zeer bewegelijk zuilen zijn. Men meent, dat ZWAAR WERK! De wnd. burgemeester van Middelburg heeft in zijn rede, die hij uitsprak t.g.v. de opening van de meisjes school, onthuld, dat van ge meentewege een schrijven naar de schoolhoofden is uit gegaan, waarin wordt ge zegd, dat voortaan bij het uitsteken van de vlag geen hulp meer wordt geboden door de dienst van Gemeen tewerken. Uit zuinigheids overwegingen moest deze maatregel genomen worden. Men moet het hoofd van de meisjesschool wel beklagen, want bij het uitsteken van de vlag zal men een vlagge- stok naar buiten moeten halen, die 90 kg weegt, 9 m. lang is en 17 cm. in doorsnee. Hoe mej. Sieben- ga kans zal zien het ge vaarte op Koninginnedag naar buiten te krijgen, is vooreerst nog geheim! Groot-Brittannië de zogenaamde steun-Iuchteenheden en vloot- contingenten voor zijn rekening zal nemen. Van zijn kant zou Frankrijk een 20-tal divisies leveren. De resterende divisies zouden komen van de Benelux- landen en van de andere Euro pese landen, leden van het At lantische Pact. Volgens dezelfde Britse krin gen zou de taak van dit Euro pese leger bestaan uit het op houden van een -eventuele aan valler, totdat machtige Ameri kaanse en Canadese contingenten zouden zijn aangekomen. De Amerikaanse luchtmacht zou de strategische bombardementen uitvoeren. EERST FRANKRIJK. Met betrekking tot een moge lijke deelneming van Duitsland meent men in deze kringen te weten, dat Groot-Brittannië en de Verenigde Staten het er over eens zouden zijn geenDuitse herbewapening toe te laten, zo lang die van Frankrijk niet tot stand is gekomen. Men meent daarom, dat het vraagstuk van Frankrijks be wapening eerst aan de orde zal komen. Brand in opvoedingsgesticht. Omstreeks zeven uur Zondag avond brak brand uit in het op voedingsgesticht voor jongens „Valkenheide" te Maarsbergen. De brand, die ontstaan was op de zolderverdieping, waar kleding lag opgeslagen, had zich weldra uitgebreid tot het paviljoen, waar jongens van 16 en 17 jaar zijn ondergebracht. De brandweer van Maarn, Leer- sum en later ook die van Doorn waren spoedig ter plaatse en slaagden er in de brand te beper ken tot het middengedeelte van het paviljoen. De zijvleugel van het paviljoen heeft men weten te behouden. Gebruind door de zon zijn H. M. Koningin Juliana en de Prin sessen Beatrix en Irene van de vacantiereis naar Val d'Isère in ons land teruggekeerd. Vrijdagavond arriveerden zij per vlieg tuig van Genève op Schiphol. Z.K.H. Prins Berhard was reeds te voren met een Dakota-toestel op Soesterbcrg aangekomen. H. Af. de Kon:™":n die verwelkomd werd door haar particulier secretaresse Mevr. N. SmittAves, en de beide Prinsesjes na aankomst op Schiphol. Flinke uitbreiding aan graan- areaal, geringe toename van suikerbieten. Het graan-areaal vertoont vol gens het Centraal Bureau v. d. Statistiek een niet onaanzienlijke toeneming als gevolg van de vergroting van de oppervlakten gerst, haver en andere granen, waaronder ook mais. Eveneens blijkt de met erwten beteelde oppervlakte te zijn toegenomen, terwijl wat de handelsgewas sen betreft het areaal kool- en raapzaad zeer belangrijk is gestegen. De ongunstige uitkomsten van de zaadteelt vinden hun weer spiegeling in de sterke inkrim ping van de met zaaizaden be teelde oppervlakte. Consumptie aardappelen worden dit jaar in ongeveer dezelfde omvang ver bouwd als in 1949. De teelt van fabrieksaardappelen geeft enige vermindering te zien, terwijl die van suikerbieten wederom een geringe .toeneming vertoont ten koste van de voederbieten. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de federale troepen „ieder ogenblik" te Makassar landen, aldus een zegsman van het mi nisterie van Defensie van In donesië. Drie schepen bevinden zich nog steeds voor de kust. Zwarte prijzen zijn lager dan de officiële. De illegale invoer van luxe-arti kelen in West Duitsland heeft in de laatste tijd zodanige vormen aangenomen, dat een aantal be drijfstakken er door in hun be staan wordt bedreigd. In West- Duitsland heeft zich een merk waardige zwarte handel ontwik keld. Artikelen, zoals tabak, cho colade, koffie en thee, die in nor- n ile handel onbeperkt te verkrij gen zijn, worden illegaal verkocht tegen veel lagere prijzen. Het prijsverschil wordt mogelijk ge maakt door de hoge belastingen, welke door de federale regering op deze luxe waren worden gehe ven. Dit nieuwe soort zwarte han del is dus in wezen een vorm van belastingontduiking. Hoe groot de omvang er van is blijkt uit schat tingen, die zijn opgesteld door de handel, die zijn afzetgebied sterk heeft zien inkrimpen. De helivan de in West-Duitsland verbruikte koffie en drie vijfde van de thee zou volgens deze ramingen ille gaal zijn ingevoerd. Maandelijks zouden 500 millioen zwarte siga retten, hoofdzakelijk van Ameri kaanse doch ook van Oost-Duitse oorsprong, worden ingevoerd, waarvan de douanebeambten hoogstens een procent in beslag zouden nemen. De West-Duitse sigarettenfabrieken ondervinden er de terugslag van. Terwijl in November nog bijna 2 milliard sigaretten werden gemaakt is de productie thans tot 1.34 milliard gedaald. Man wilde vliegtuig doen verongelukken. De 31-jarige laborant Grant uit Los. Angelos wilde Maandag een koffer met een tijdbom aan een vliegtuig meegeven om uit zijn financiële moeilijkheden te geraken. Hij had verzekeringen tot een bedrag van 25.000 dollar op het leven van zijn vrouw, zijn dochtertje van zes en zijn zoontje van vijf jaar,, die zich onder de passagiers bevonden. Op het laatste ogenblik waar schuwde hij echter een ladings- bediende. „Laat het vliegtuig niet vertrekken", riep hij, „ik heb er een koffer vol benzine in gezet". Grant werd prompt gear resteerd en vertelde dat hij veel schulden had en dit als manier zag om geld te krijgen. 17 MEI 1940-17 APRIL 1950. Gistermiddag is in tegenwoordigheid van een groot aantal ge nodigden de U.L.O.-schooI voor meisjes aan de Dwarskaai te Middelburg officiëel geopend. Dank zij de persoonlijke interven tie van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft men destijds gedaan gekregen, dat de plannen, die voor de herbouw van de op 17 Mei 1940 verwoeste school waren gemaakt, alleen in kleine onderdelen moesten worden gewijzigd. Daardoor is thans een fraai gebouw tot staud gekomen, dat een sieraad kan worden genoemd voor de binnenstad van Mid delburg en waar na tien jaar zwerven de docenten en leerlin gen met plezier zullen verblijven. Als wnd. burgemeester sprak de heer J. W. Kögeler de ope ningsrede uit, waarbij hij aller eerst verwelkomde de heer M. D. A. Glerum, die de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting vertegenwoordigde, de heer A. A. Leenhouts namens het Rijksschooltoezicht, de com missie van toezicht en de ouder commissie alsmede enkele an dere autoriteiten. SCHOOL MET HISTORIE. De heer Kögeler zei, dat er bijna 10 jaar aan deze school is gebouwd, waarvan acht jaar op papier. Het dossier, zo zei hij, biedt weinig boeiende lectuur en de ups en downs, die er in zijn te vinden, vormen samen een roman, beter nog een treurspel, waarvan we thans het happy end beleven. De wnd. burge meester wilde de papierstrijd nu maar liever laten rusten en hij blikte terug in de historie van de school. Reeds in 1817 wordt melding gemaakt van de schooi, n.l. als Franse kostschool voor jonge juffrouwen, terwijl er des tijds ook een dergelijke school voor jonge heren was. De school stond aan de St.-Pieterstraat, doch toen in 1865 de R.H.B.S. werd gesticht moest een nieuwe school worden gebouwd, die aan de Haringplaats verrees. De school voor de jonge heren ver dween echter geheel. De meis jesschool was destijds een stan denschool, want het schoolgeld bedroeg liefst f 60.— per jaar. Gaandeweg is dit gelukkig ge wijzigd en de schooi heeft nu 'n goede naam. Gezien het grijs verleden, is voor deze school ge lukkig geen ultra modern ge bouw verrezen. De heer Kögeler memoreerde verder, hoe de bouwstop in 1942 alle plannen tot herbouw de bodem insloeg en hoe er na de bevrijding vele moeilijkheden rezen, daar er drastiscoh bezuinigd diende te worden, waardoor er van de oorspronkelijke plannen weinig zou overblijven. Door persoon lijke tussenkomst van de minis ter echter heeft men kunnen bereiken, dat de plannen toch grotendeels konden worden ver wezenlijkt en de heer Kögeler sprak dan ook woorden van dank jegens minister In 'tVeld. De wnd. burgemeester noemde de school een sieraad voor de stad. Dank bracht hij tenslotte aan de inspecteur van het L.O., wijlen de heer C. Wit, aan de heren Leenhouts, Glerum, de ar chitect, ir P. Briët, de beeld houwer, de heer Maas, aannemer, ondernemers e.a. De heer Kögeler uitte de wens, dat het onderwijs in de school in stijl en innerlijke degelijk heid en beschaving een karakter zal vertonen, dat overeenstemt met de oude traditie en de uit wendige schoonheid van het ge bouw. TOESPRAKEN. Namens de minister sprak de heer Glerum woorden van ge lukwens, waarna mevr. den Beer Poortugael namens de oudercommissie dank en hulde aan het gemeentebestuur bracht, terwijl ze het hoofd der school, mej. C. Siebenga, gelukwenste. De heer Leenhouts zei, dat de school een sieraad was in zijn inspectie en dat alleen de school te 's-Gravenpolder met dit bouwwerk kon wedijveren. Hij zei ook, dat er een koerswijzi ging in het U.L.O.-onderwijs op komst is en hij sprak de hoop uit, dat men zich op dit terrein de middelen zal weten te ver schaffen om het onderwijs ook op. deze school aan te passen. Tenslotte voerde het school hoofd, mej. Siebenga, het woord. Zij bracht dank aan het ge meentebestuur en de heer Leen houts en gaf vervolgens een overzicht van de omzwervingen, die de leerlingen en docenten zich hebben moeten getroosten om het onderwijs doorgang te kunnen doen vinden. Zij dankte de ouders voor de trouw en deel de tenslotte mede, dat het over leden schoolhoofd, mej. de Cleyn Brem, die destijds zich reeds had voorgenomen een geschenk aan te bieden, door middel van haar familie een Franse en Engelse schoolbibliotheek had doen aan bieden. Het gezelschap maakte hierna een rondwandeling door de school, waarbij o.m. het natuur- kundelokaal werd bewonderd, alsmede de handwerken van de leerlingen. Practisch is ook de „aula", zoals mej. Siebenga de helft van de zolder noemde, die is ingericht als zaal, waar all, leerlingen bijeen kunnen zijn en ouderavonden kunnen worden gehouden. OP VIER PLAATSEN ZULLEN GEBOUWTJES VERRIJZEN. Naar wij vernemen zijn thans maatregelen in voorbereiding tot de verkoop van plaatskaarten aan de steigers van de Prov. Stoombootdiensten aan de Wes ter-Schelde, wanneer straks weer tarieven zullen worden ge heven. Het ligt in de bedoeling klei ne kantoortjes te plaatsen bij de eindpunten der veren te Krui- ningen, Perkpolder, Vlissingen en Breskens. Bij Kruiningen veerhaven zal een gebouwtje verrijzen aan de ingang van het havenplateau en bij Perkpolder zal dit worden gebouwd bij de toegang naar het veer. In deze kantoortjes zullen (en dat geldt voor alle vier hier boven genoemde plaatsen) uit sluitend de kaartjes verkocht worden aan de automobilisten, die overgaan. Voor Kruiningen b.v. betekent dit, dat geen en kele automobilist de ingang van het havenplateau kan passeren, zonder dat hij in het bezit is van een plaatskaartje. Wat Vlissingen en Breskens betreft zijn onderhandelingen gaande met de Rijkswaterstaat over de juiste plaats, waar de gebouwtjes moeten worden neer gezet. Er zit hieraan iets meer vast i.v.m. de verkeerssituatie ter plaatse en er wordt naar een zodanige oplossing gestreefd, dat wordt voorkomen, dat auto mobilisten, die niet zijn voor- De politie te Hamburg en Berlijn krijgt straks een prach tig middel om heethoofden af te koelen. Om opgewonden be togers te kalmeren zullen n.l. auto's in dienst worden gesteld, van waaruit naar alle kanten waterstralen kunnen worden ge spoten. In Japan zijn 1600 krijgsgevangenen uit Rusland teruggekeerd. Er zullen nog 1300 gehaald worden, van de 360.000 Japanse militairen, die zouden worden vermist. Kennelijk om een oogje te houden op de pogingen van Amerika om iets terug te vinden van het neer geschoten Amerikaanse vlieg tuig „Privateer" heeft Rusland plotseling ijver om een in Fe bruari op de Deense kust ge strande kotter te bergen. Ze willen dit doen met een grote massa materiaal. In het ko mende weekeinde zal te Stratford ou Avon op grootse wijze wor den herdacht dat Shakespeare daar 386 jaar geleden geboren werd. Thans is het officiële bericht afgekomen dat Prinses Elisabeth van Engeland haar tweede baby verwacht en wel in de zomer. Zaterdag zijn bij een Russische controlepost in Duitsland weer eens een aantal West-Berlijnse vrachtauto's aan gehouden. De Amerikaanse economische hulp aan Japan kan over 2 a 3 jaar volledig worden stopgezet. Te Dor drecht viert mevrouw M. van HeesKappe vandaag haar 101e verjaardag. Bij het op hol slaan van een voor een boeren wagen gespannen paard, te Leeuwarden, werd de heer A. v. d. Berg van de wagen geslin gerd en gedood. De Amster damse politie heeft twee jeug dige metaalarbeiders gearres teerd. De een moet spoedig vadei worden en blijkbaar onder de indruk van zijn toekomstige verantwoordelijkheid, kwam hij op het idee met zijn makker een checque te vervalsen en daarop f 600.te innen. De toekomsti- ;e vader zou de helft krijgen en er een babyuitzet voor kopen. De vervalsing was ech ter te valsBij het Friese dorpje Zurich hebben een paar inwoners een zalm van 18 pond gevangen. zien van een geldig kaartje, zich toch aan boord begeven met htm wagens. Het zal n.l. niet moge lijk zijn de automobilisten aan boord te controleren. Vóór het oprijden moet de wijze van ver koop zó worden geregeld, dat geen onregelmatigheden kunnen plaatsvinden. De voor de kaartverkoop be nodigde apparatuur is reeds ge deeltelijk besteld. Het is te be grijpen', dat het onmogelijk zal zijn de kaartjes aan de passa giers eerste klasse op de steigers te verkopen, omdat moeilijk iedere reiziger kan worden ge vraagd, of hij eerste klasse wil reizen. Bovendien zou dan een permanente controle aan boord nodig zijn. Hier blijft dus niets anders over dan verkoop in de eerste klasse aan boord. Bij Terneuzen en Hoedekens- kerke behoeven geen kaart verkoopinrichtingen te worden neergezet, aangezien op het veer tussen deze plaatsen de verkoop aan boord zal plaatsvinden. Dit veer is het minst druk en boven dien is de overtocht lang genoeg voor dit werk. Aan de meest efficiënte per soneelsbezetting voor de gehele regeling der kaartverkoop wordt momenteel nog gedokterd. Over de tarieven zelf verne men wij tenslotte, dat het wel zo goed als zeker is, dat de eer tijds door minister Spitzen aan de Tweede Kamer overgelegde tarieven zullen worden inge voerd. Deze zijn: KruiningenPerkpolder passagiers eerste klasse 0.20 motorrijwielen m. zijspan, personenauto's, bestel auto's met een laadver mogen, kleiner dan één ton 0.40 bestelauto's met een laad vermogen, groter dan 1 ton, vrachtauto's, auto bussen, bespannen wa gens 0.80 idem met aanhangwagen 1.40 HoedckenskerkeTerneuzen passagiers eerste klasse 0.30 motorrijwielen met zijs- span, .personenauto's ƒ1.20 VlissingenBreskens passagiers eerste klasse 0.20 motorrijwielen met zij span, personenauto's, be stelauto's met een laad vermogen, kleiner dan 1 ton 0.60 bestelauto's met een laad vermogen, groter dan 1 ton, vrachtauto's, auto bussen, bespannen wa gens 1.20 idem t nt aanhangwagen ƒ2.10 Defecte schoorsteen veroor zaakte brand te Wervershoof. Naar is vastgesteld, is de brand, die in de burgemeesterswoning te Wervershoof Vrijdagnacht de dood van drie meisjes tengevolge had, naar alle waarschijnlijkheid ont staan door een foutieve construc tie in de schoorsteen, waardoor het houtwerk vlam vatte in de kamer, waar de meisjes sliepen. Men deelt van de zijde van de brandweerinspectie mede, dat een dergelijke constructie op het plat teland in oude huizen nog wel eens voorkomt tengevolge van het feit, dat in vroeger jaren de bouwverordening nog niet zo streng werd toegepast als heden ten dage. DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen. Aanvankelijk nog matige tot krachtige Zuidelijke wind, later meest matige wind uit uiteen lopende richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen ais gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1