oJrovintigs^/flW Op zoek naar een beter schooltype. ABMSON VogeibesGhermingswacbt Schouwen-Duiveiand. De eindlessen der R.L.W.S. te Schoondtjke. De bocht in de weg| Postduivenhouders, opgelet! Een hongerige gast. Jubileum Goese Lyceum. Maandag 17 April 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 School van Christus, niet van christelijkheden. (Van onze Utrechtse correspondent). Op de Jaarvergadering van de Hervormde Raad voor Kerk en School die al een vaste plaats inneemt in de reeks onderwjjsver- gaderlngen welke ln de Paasweek te Utrecht plegen te worden ge houden is nog weer eens zeer nadrukkelijk onderstreept wat dit college wil: het wenst zich bezig te houden met de schoolkinderen van Hervormden huize, hetzij ze op een christelijke-, hetzij ze op een openbare onderwijsinrichting geplaatst zijn. Immers op beide scholen, aldus de heer M. Apperlo, secretaris van de Raad, worden deze kinderen aangetroffen. Nimmer heeft de Raad zich uitgesproken als een voorstander van het openbaar on derwijs en nimmer heeft de Raad betoogd, dat de bijzondere chris telijke school de aangewezen on derwijsinrichting zou zijn. De Raad is overtuigd van de eerlijk heid der standpunten van de voor standers dezer scholen. Maar zelf kiest hij niet. Hij geeft oog voor de fouten, die elk van beide scho len aankleven. Daarom constateert de Raad, zei de heer Apperlo, dat de gaarne bij het protestants-christelijk on derwijs aangeheven leus „de school aan de ouders" reeds lang door de feiten is achterhaald. De belangstelling der ouders is mors dood. Hoogstens bezoeken ze een ouderavond; maar de ledenverga deringen zijn al lang onbegeerd en ontaarden derhalve in mono tone gesprekken over zakelijke dingen. En bij de openbare school vindt men anno 1950 nog mensen, die het steriel neutrale onderwijs voorstaan en die in de kerk al leen on bedreiging van het cv* nderwijs zien. iet .algemeen bestaat er 1 het werk van de Raad si its een geringe waardering. De pogingen van de Raad om de tegenstellingen te doorbreken zijn niet gelukt. Er is verstarring aan beide zijden; verstarring, zo ging de heer Apperlo voort, leidt tot onbewogenheid. Wel valt er een enkele keer een wolkje als eens mans hand te bespeuren. Met dankbaarheid herinnerde de spre ker aan de rede van ds H. G. Groenewoud, in de jaarvergade ring van de Unie „Een school met de Bijbel", welk referaat hij bril- lant noemde. Ook is de samen werking van de Raad met de di verse onderwijsorganisaties door gaans goed te noemen. Waarmee echter niet wordt gezegd, dat er geen bezwaren bestaan. De Raad voor Kerk en School beveelt bij voorbeeld graag de Uniecollecte aan, maar heeft bezwaren tegen de wijze waarop de Unie propa ganda maakt voor deze inzame ling, terwijl de Raad het door de Unie uitgegeven blad „School en Huis" ongeschikt acht voor Her vormde scholen. PAEDAGOGISCH SEMINARIUM BLOEIT. Over het practische werk van de Raad deelde de heer Apperlo mede, dat er in het afgelopen jaar honderd adviezen door de Raad werden verstrekt in de uiteenlo- pendste gevallen. Schoolkwesties ruïneren nog heel wat kerkelijke gemeenten, merkte de secretaris op. De vorig jaar geuite noodkreet over het tekort aan Hervormde leerlingen op kweekscholen, is thans verstomd. Mede door de propaganda van de Raad ging het aantal Hervormde leerlingen met sprongen omhoog. De strekking van kweekscholen te Assen en Eindhoven werd voorbereid. Te Assen zou de school reeds geopend zijn, hadden de politieke partijen zulks niet verhinderd. Het Hervormd paedagogisch seminarium te Utrecht bloeit als geen ander kerkelijk orgaan in Nederland. De stichting van dit seminarium was wellicht het vruchtbaarste initiatief van de Raad. Velen krijgen daar een op leiding voor de acte paedagogiek M.O., zodat over enkele jaren hiervan een bekwaam Hervormd kader zal zijn. De middagvergadering, die ge heel was gewijd aan een referaat van prof. dr G. C. van Niftrik, hoogleraar te Amsterdam, over de fundering van de christelijke school, vertoonde zeer sterke overeenkomst met hetgeen de heer Apperlo 's morgens had be weerd, alleen met dit verschil dat prof. Van Niftrik, nadat bij even eens de christelijke en de open bare school als ideaal had afge wezen, nadrukkelijk verklaarde te streven naar een nieuw school type. De Raad voor Kerk en School zoekt naar de school van Chris tus, want hij erkent Jezus als Heer. Daarom verwerpt hjj het onvruchtbare en volkomen ver ouderd gebleken neutraliteitsbe ginsel der openbare school en vraagt hij aan de christelijke school: hoe staat het met de christelijkheid van uw christelijk onderwijs? Kuyper's doel met deze school, namelijk voeding en versterking van christelijke sym pathies usantiën, levensgewoon ten en idealen (aangeprezen in De Gemene Gratie), wierp prof. Van Niftrik ver van zich. Kuyper heeft zich later, volgens inleider, ook gedistanciëerd van deze opvatting. Een bewijs dat hij waarlijk een groot man was, hetgeen van zijn epigonen die stokstijf op dezelfde plek blijven, niet gezegd kan wor den. Voor brede Hervormde krin gen, aldus prof. Van Niftrik, is het niet neer mogelijk de chris telijke school te funderen op christelijke beginselen in de trant als Kuyper ze omschreef. Zij wil len de school van Christus, niet van de christelijkheden. Hoe die school er uitziet? Dat weten ze niet en daar zoeken ze naar; er moet bezinning zijn en men dient te experimenteren. Daartoe wekte de hoogleraar zijn gehoor op. In de discussie op dit referaat bepleitte prof. dr Th. L. Haitjema uit Groningen een voorzichtig ge bruik van het woord beginselen. Het is afkomstig van Groen maar devalueerde doordat het in de Kuyperiaanse sfeer terechtkwam. Wij moeten echter letten op de oorspronkelijke betekenis van het woord en daarom niet direct cri- tisch over beginselen (of begin sels, zoals Groei, zei) spreken. Ds J. R. Wolfensberger van Amsterdam, die namens de gene rale synode der Ned. Herv. Kerk de vergadering bijwoonde, sprak in de morgensamenkomst een kort woord, waarin hij de Raad voor Kerk en School prees omdat deze „niet al te duur is en toch nuttig werk verricht". Ds R. Dijkstra, em. predikant te Putten, die als voorzitter van de Raad de vergadering leidde, zorg de zowel voor een diep ernstig openingswoord als voor een collec tie kwinkslagen en anecdotes, ge lijk men dat van hem gewend is. (Ingez. mededeling advert.) per rol De grootste en de beste! Examen voor controleur. In de Tuinbouwschool te Haam stede hield de Vogelbeschermings- wacht Donderdagavond een ver gadering, die uitstekend bezocht was. Het hoofd van de Vogelbe- schermingswacht, de heer N. H. Lysen, sprak een kort welkomst woord en stelde daarna de vast stelling van de Statuten en het Huishoudelijk Reglement aan de orde, welke na enige bespreking goedgekeurd werden. Als bestuurslid werd mevr. de Ronde te Haamstede gekozen. Hierna verkreeg de heer Ruiter, ambtenaar aan het ministerie van O., K. en W. het woord. Hij zette uitvoerig uiteen, welke bevoegd heid een controleur Vogelwet 1936 heeft, i.v.m. het de volgende dag te houden examen voor controleur Vogelwet 1936, waarvoor zich een 13-tal personen had opgegeven. Deze controleurs hebben beperkte bevoegdheid om bekeuringen te geven bij overtreding van de Vo gelwet 1936. Ook wees hij op het verband, dat er bestaat t.o.v. de Jachtwet. Uitvoerig besprak hij daarna de eisen, waaraan deze controleurs moeten voldoen. Voor deze omgeving zal de controle voornamelijk bestaan in het op sporen van overtredingen betref fende het zoeken naar eieren van beschermde vogels. In dit verband waarschuwde hij voor een zekere heer Roeleveld uit Utrecht, die zieh uitgeeft voor Conservator van een „Museum Natura", dlo eieren, vogels, etc. verzamelt en ln het gehele land opereert. Hij verzocht hem, wan neer deze mijnheer gesignaleerd wordt, daarvan zo spoedig moge lijk in kennis te stellen. Hierna hield hij aan de hand van een zeer mooie serie lantaarn plaatjes, een causerie over ver schillende vogels. Het examen. Vrijdagmorgen had het examen plaats, bestaande uit een schrif telijk gedeelte en het kennen van een 25-tal meest voorkomende vogels. Aan dit examen namen 12 personen deel en het werd afge nomen door de heren Ruiter en de Reuver. die, nadat zij beëdigd waren door de heer Kuipers, hoofd afd. Oud heidkunde en Natuurbescherming van het ministerie van O., K. en W„ een aanstelling ontvingen. De namen van de geslaagden zijn: I. C. G. Boot, Burgh; J. Vier gever, Serooskerke; N. H. Lysen, Bugh; M. v. d. Weel, Zonnemaire; P. Krijger, Burgh; L. Frenke, Haamstede; P. M. den Haan, Burgh; N. Fokker, Haamstede. De heer Ruiter dankte de Op perwachtmeester Geelhoed, onder wiens leiding de controleurs één en ander geleerd hadden, het be stuur van de Tuinbouwschool en het hoofd daarvan. Arabische Liga wil onder handelen. De Egyptische minister van buitenlandse zaken heeft namens de Arabische Liga tegenover de voorzitter der verzoeningscom missie voor Palestina, Claude de Boisanger, verklaard, dat de Arabische landen bereid zijn met Israëlische vertegenwoordi gers onder toezicht der V.N. be sprekingen te voeren, mits Is raël zich houdt aan het voorstel der V.N., dat aan Arabische vluchtelingen zal worden toe gestaan naar hun woningen terug te keren of dat hun een schade vergoeding zal worden uitge keerd. (Ingez. mededeling advert.) Om rijn pakje Mascotte vloei rit i'n matje: de kleinste sigaretten-fabriek die er bestaat. Je kunt er zowel dun als dik mee Hoe je 't doet... met Mascotte gaat-ie goed Ook dr Huizinga uit Wageningen was aanwezig. Onder grote belangstelling vond Donderdagmiddag ln de cantine van het arbeiderslogeerkamp te Schoondijke de diploma-uitreiking plaats van de Rjjkslandbouwwin- torschool. De voorzitter van de commissie van toezicht, de heer M. J. Ver- brugge besprak in het kort de vooruitgang der afgelopen 50 jaar. Met klem wees hij op het belang der strocellulosefabriek voor de Zeeuws Vlaamse boer en hij vroeg de aandacht van iedere boer, voor de stichtingsaandelen. Vervolgens werden de leerlin gen, die hun diploma verwierven, „aan de tand" gevoeld, waarbij bleek, dat de jonge boeren op de school een goede basis hebben ge legd om hun bedrijven te besturen en te beheren. Na afloop werden de diploma's uitgereikt aan Abra ham Dieleman van Biervliet, die het hoogste puntengemiddelde had en die de dr Huizinga-medail- le uit diens handen in ontvangst mocht nemen. M. Romijn uit Sluis kreeg als 2e een fraai weten schappelijk boekwerk cadeau. Voorts reikte de directeur, de heer L. v. Dijk, de volgende jongens het diploma uit: A. M. Hermans, Sluis; P. H. Negen personen waren geslaagd, Grouw, Groede; J. Riemens, Aar- (npez. mededeling, advert.) ACHT adviezen voor oe moderne mah Bestudeer Uw baardgroei! Tast met de toppen van Uw vingers Uw baard af en stel vast io welke richting de baardharen op de verschil lende gedeelten van Uw gezicht groeien. Maandag- a.i. bet volgende advies. denburg; J. M. Scheele, Hoofd plaat; Jac. Dekker, Schoondijke W. F. C. Mabesone, Aardenburg J. Dirkse, Schoondijke; A. Veraert Aardenburg; A. Baecke, Aarden burg; J. Magnus, Biervliet; F. A, Duardeyn, Biervliet; J. D'hont, IJzendijke; A. de Badt, Groede A. Dekker, Schoondijke; B. v. d, Slikke, IJzendijke. Na deze uitreiking werden de geslaagden geluk gewenst door de heren Verbrugge en dr Huizinga. Laatstgenoemde vestigde de aan dacht der landbouwers erop, dat de cultuur der gewassen de laatste 50 jaren belangrijk is vooruitge gaan. Naast de verhoogde vakken nis der hoeren noemde hij hiervan de voornaamste oorzaken, de R.L.W.S., waardoor de nieuwe vindingen van Wageningen in de praktijk komen. Burg. van Rosevelt bood namens de gemeente Schoondijke zijn ge lukwensen aan. Jac. Dekker dankte namens de leerlingen voor het onderwijs en bood voor de nieuwe school aan de leraren, namens de geslaagden een electrisehe klok aan. De directeur van de R.L.W.S. te Hulst, sprak nog, waarna de heer Mabesone van Aardenburg sprak namens de ouders der leer lingen. De heer v. Dijk sprak het slot woord, waarin hij erop wees, dat de jongens zo'n mooi symboliek cadeau gaven. Na afloop was er een brood maaltijd en een ontspannings avond. De hersengymnastiek o.l.v, de directeur viel zeer in de smaak en niet minder de medewerking der L.J.G. met een klucht „Villa Bomherg". N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND EINDHOVEN D.V. Woensdag 19 April hoopt des avonds om 7 uur voor de Ger. Gemeente van St. Annaland voor te gaan ds F. Mallan 'van Brui- nisse. De heer W. Meijer te Grjjps- kerke ontving van de Z.L.M. het getuigschrift voor meer dan 30 jaar trouwe dienst bij de heer W, de Buck te Meliskerke. FEUILLETON door ITO VAN THIEL. I 57) Daar komt de juffrouw aan. De nota's wapperen in haar hand. Nu moet ze handelen. En resoluut zegt ze opeens: „Stuurt u alles inaar met de bode. Ik heb hier honderd gulden in con tanten, dan stuur ik morgen per postwissel het resterende." Adressen worden genoteerd en omringd door veel plichtple gingen verlaten ze eindelijk het modemagazijn. Ally voelt zich meegesleept. Nu zitten ze weer in een zeer mondain restaurant de lunch te gebruiken. Gelegenheid om met Harry eens echt gewoon te pra ten is er niet. Loek is de hele tijd aan 't woord. Ze haalt aller lei voorvalletjes op, die ze vroe ger samen beleefd, hebben. Ze is onderhoudend en geestig. Ally luistert gedwongen. Loekie is haar een raadsel. Is dat hetzelf de meisje, dat thuis verveeld, er maar zo'n beetje de kantjes af loopt? 's Avonds bij juffrouw Van Eysselstein ontpopte ze zich ook al zo heel anders. Toen was ze trouwens veel sympathieker •m nu..... Met moeite krijgt Ally telkens de gerechten door haar keel. Ze pijnigt haar hersens af om los en ongedwongen iets te vertel len, maar het valt hopeloos in het water. ■Eindelijk, na de lunch gaat Loekie Herman nog eens bellen. En zo gauw Loek weg is, is Har één en al aandacht voor zijn meisje. Hij buigt zich lachend r,aar haar toe: „Hé, kindje, 't wordt tijd dat we eens even alleen zijn. Die Loek is me d'r eentje. Net een veulen, dat op hol is. Gecharmeerd van alle mannen." En schouderophalend voegt hij erbij: „Enfin, Herman moet zelf weten wat hij doet, maar alleen heeft hij haar niet, dat is vast." „We moeten straks samen weg zien te komen, hoor kindje." Een blij geluksgevoel doortin telt het meisje. De hele morgen heeft ze het idee gehad, dat Har meer belang stelde in Loekie dan in haar; nu blijkt dan toch dat hij haar graag slijten wil. Loek blijft lang weg. Har heeft z'n meisje een beetje naar zich toegetrokken. Af én toe legt hij even z'n arm om haar heen of houdt haar hand vast. Maar zo gauw Loekie m de hoteldeur verschijnt, staat hij geforceerd op. „Meneer is in aantocht in race-tempo" kondigt Loekie aan. Har rekent vast af en de beide meisjes lopen het terras af. Meteen is er een aanzwellend motorgeronk en in een roeke loze bocht zwenkt de bereider de hoek om. Zonder de motor af te zetten, glijdt hij tot vlak voor de voeten van de meisjes uit. Met achteloze zwier wordt de kap van het hoofd geschoven en komt een bruin doorzond gezicht te voorschijn, met hei-blauwe ogen, een korte neus en een prachtig gaaf gebit. Onder het gestadig getjoek van de motor op vrijloop gaat de kennisma king vrijwel verloren. Al kijkt even in een paar afwezige ogen. „Geen greintje belangstelling voor mij", constateert ze. En ze weet zelf niet waarom haar dat prikkelt. Herman praat luidruchtig en ziet kans de roffelende en ner veus trillende motor te over stemmen. Loek is al op de duo gewipt. De korte rol omspant haar blote benen tot boven de knieën. Har's handen kunnen niet laten haar gekscherend even te knijpen. En op een plagend-sarcastische toon zegt hij zacht: „Pas maar op meisje". Met een vinnig tikje van haar glacétjes dient ze hem van repliek. „Let jij maar op je zelf". Herman, die net een sigaret opsteekt, draait z'n lachende kop even om. „Hoe laat moeten we weer aan het station zijn? Zeven uur? Fiat. Nou lui tot straks!" Even een licht schokje, een paar schommelingen, dan zwiert de duorijdster met een vervaar lijke zwaai de bochtige gracht langs. Haar haren wapperen wuivend, 't Laatste wat ze van haar zien, is een hoog opgesto ken rechterarm. Het D.K.W.-tje zoemt; rustig en met een kalm gangetje glij den ze over de prachtige as- phaltweg. Ally leeft vandaag in ups en downs. Har in gezelschap is zo heel anders dan met haar alleen. Telkens vergelijkt ze hem met Kees. Die gaf haar zo iets rus tigs en evenwichtigs. Ze hadden samen altijd zulke fijne gesprek ken. Har heeft iets in zich, dat opwindend op haar werkt. Het ene ogenblik is hij vuur en vlam voor haar en omringd haar mei alle mogelijke attenties, maar zo gauw ze in damesgezelschap zijn krijgt ze een minderwaardig heidsgevoel, omdatHar zich dan uitsluitend met die anderen bezig houdt en niet de minste moeite doet om haar in het ge sprek te betrekken. Nu hij zo naast haar zit, een hand op haar knie en af en toe r-ens een paar lieve woordjes zegt, lijkt het zo echt intiem. En toch.... het rechte geluksgevoel wil nog niet bij haar komen. (Wordt vervolgd.) De postduivenhouders hebben met verschillende gevoelens het bericht van de Plantenziekten- kundige Dienst over de radio aan gehoord, waarin ze worden ge waarschuwd toch vooral goed op te letten, dat hun dieren geen schade kunnen toebrengen aan de te velde staande gewassen, o.a. erwten en bonen. Wij zijn ervan overtuigd, dat de schade, waarover door de land bouwers klachten worden geuit, in hoofdzaak wordt toegebracht door de hout- of koolduiven, aldus een mededeling van de Plantenziek- tenkundige Dienst. Deze hout- of koolduiven komen momenteel in zulke grote getallen voor, dat ze schadelijk voor de cultuur zijn geworden. Het is dan ook beslist nodig, dat op plaatsen, waar de houtduivenstand te dicht en daardoor schadelijk is gewor den, deze gedund wordt. De mogelijkheden, die zich bij deze bestrijding voordoen, zijn van die aard, dat overleg met de post duivenhouders nodig was. Op een bijeenkomst met de „Zondagsvliegers" is besloten de eerstvolgende acht dagen zoveel mogelijk de dieren op te houden, tenzij door burgemeester en wet houders in verschillende gemeen ten anders is bepaald. (Wij den ken b.v. aan vliegverboden e.d., dit i.v.m. het feit, dat door de Plantenziektenkundige Dienst op diverse percelen maatregelen zul len worden genomen om de hout duiven te bestrijden en daardoor de schade aan de gewassen te be perken). Dit bericht heeft ten doel om ook de „Zaterdagvliegers" als mede de „ongeorganseerden" te bereiken. Relletjes ln Hamburg. Bij het (nieuwe) proces tegen Veit Harlan, de maker van de Nazi-film „Jud Süss", heeft zich een incident voorgedaan. Een half-joodse vrouw, een vroegere secretaresse aan het Nazi-mini sterie van propaganda, was n,l. als getuige tegen Harlan opge roepen. Toen zij begon te spre ken begon het publiek in de zaal te jouwen en scheldwoor den te roepen. De president gelastte de ont ruiming van de zaal. Toen de getuige, Tarina Niehoff, de zaal verliet werd zij door een agres sieve menigte opgewacht. De po litie slaagde er echter in haar te beschermen en de menigte te verspreiden. Nijlpaarden als baggermolens. Een Canadese geleerde heeft er bij de Zuidafrikaanse autoriteiten op aangedrongen, alles te doen om de nijlpaarden te beschermen. Deze dieren bevorderen, volgens hem, de normale loop van de ri vieren. Indien er zich namelijk baggerbanken hebben gevormd, wroeten de nijlpaarden net zolang in de modder tot het water er weer doorstroomt. In feite doen zij dus dienst als levende bagger molens. Volgens de deskundige zegsman is het heel wat goedkoper er voor te zorgen, dat de nijlpaarden niet worden uitgeroeid dan baggermo lens aan te kopen. „Strobl" was de gezochte niet. In Limburg heeft men zich voor niets blij gemaakt. Vernomen werd nl. dat Strobl, tijdens de be zetting chef van de S.D., in de Engelse zone gearresteerd zou zijn. Thans bleek, dat het een an dere Strobl, ook een S.D.-er, was. vim EéN STEM. Wanneer in verkiezingslectuur gewezen wordt op de soms be slissende betekenis van één stem dan zijn velen geneigd dit met een korreltje zout te nemen. Eén stem. Als b.v. bij de Sta tenverkiezingen in Zeeland on geveer 130.000 stemmen worden uitgebracht, zou dan één stem de doorslag kunnen geven? Toch is het juist. In 1897, dat icas dus onder het oude kiesstelsel, is dat te Sneek gebleken. De Geref. predikant ter plaatse ging met vacantie. Mr Th. Heemskerk, de A.-R. candidaat, was een populaire figuur, en dus meende de dominé dat hij gerust op reis kon gaan. Toen de stemmen geteld wa ren bleek, dat Mr Heemskerk 2541 st. had gekregen. Maar zijn tegencandidaat Mr van Gilse had er precies evenveel en werd, daar hij de oudste was, gekozen ver klaard. De dominé had spijt als haren op z'n hoofd, maar dat kon aan de zaak niets verande ren. De zetel was verspeeld. Met één stem. Een ander voorbeeld. Bij de gemeenteraadsverkiezing te Oegstgeest enkele jaren geleden, had de C.H. een overschot van 98°/i8 st. en de A.R. een over schot van 98°,'is st. Het scheelde een haar. Maar het minimale verschil was be slissend. Eén stem minder, en de C.H. man was niet verkozen. Eén stem kan beslissend zijn. Laten we ons dat op 26 April voor gezegd houden. Programma thans gereed. Het volledige programma van de viering van net 85-jarig be staan van de Goese R.H.B.S., thans Goese Lyceum is gereed. En het is een programma geworden dat veel belooft. Op Woensdag 19 April worden de feestelijkheden om 2.30 u. ge opend met volksdansen op de gro te markt, o.l.v. mej. Jansen. AC' cordeon Bas Hollestelle. Voor de vier feestdagen geldt steeds het volgende avondpro gramma. De feestavond begint om 19.30 u. Na een openingswoord van de voorzitter volgt allereerst een muzikaal programma, waar aan medewerken koor en orkest o.l.v. ds P. de Roos. Uitgevoerd wordt; Divertunento (orkest) Jos Haydn; All thro the night Welshair; Letzter Trühling (koor en orkest) Edv. Grieg; J'attendrai (koor) Louis Potterat, muz. Duis Olivieri. Tekst C. v. d. Voorde; muziek ds S. P. de Roos. Lof voor Zeeland, introductie én wals voor koor en orkest. Na het muzikale gedeelte volgt de opvoering van een blijspel in drie bedrijven door Oscar Wilde en getiteld „Ernst". In de hoofd rollen Piet Kramer en Nico Din- gemanse. Regie de heer J. v. d. Woude. Een bal besluit deze avond. Donderdag 20 April is gewijd aan de sport. Van 10.30 tot 4.10 u. zullen, o.l.v. de heren J. v. Tiel en N. v. Eggeraat de hand- en voet balclubs van de R.H.B.S. Vlissin- gen en de Lycea uit Terneuzen, Oostburg, Zierikzee en Goes, elkaar bekampen, om 17 uur volgt dan prijsuitreiking in het gym nastieklokaal door rector dr C. van der Pol en volgt om 19.30 u. het reeds genoemde avondpro gramma. Op Vrijdag 21 April vinden in het Schuttershof om 10.30 u. ta feltenniswedstrijden plaats o.l.v. A. v. Opdorp, Bob Kole en J. Schneyderberg, voor leerlingen van het Goese Lyceum. Om 16.30 u. volgt prijsuitreiking in het Schuttershof door Joop Duvekot. Zaterdag is echter de grote dag, waarbij oud-H.B.S.-ers uit het ge hele land elkaar weer zullen kun nen ontmoeten. Het programma voor deze dag luidt: 10.20 u. Ontvangst reünisten aan het station; 10.3011.30 u. Bespeling caril lon door de stadsbeiaardier van Goes de heer W. L. Harthoorn. 10.45 u. Ontvangst afgevaardig de reünisten ten stadhuize. 11.3012.45 u. Receptie in gymnastieklokaal v. h. Lyceum. 13.0013.30 Muzikale wande ling met medewerking van Goese Pijpercorps, Junioren. 13.30 u. Koffiemaaltijd in het Schuttershof. 15.30 u. Gezellige middag in Schouwburgzaal Schuttershof. 17.0018.00 u. Borreluur in ho tel Korenbeurs. 19.30 u. Avondprogramma. De inwoners worden verzocht door het uitsteken der vlaggen een feestelijk gezicht aan de stad te geven. Met de „General C. H. Muir" naar huis. Met het troepentransportschip „Genral C. H. Muir", dat op 1 April uit Tandjong Priok vertrok en waarschijnlijk op 24 April in Rotterdam zal aankomen, ko men ook verschillende militairen uit onze provincie naar het vaderland. Het zijn volgens de passagierslijst de volgenden: Sold. F. J. Dekker, Hoek; le luit. J. I. Mol, Dreischor; Sold. M. Schipper, 's-Heer Arends- kerke; Srgt. P. P. Snouwaert, St.-Kruis (Aardenburg); Korp. P. Bosselaar, Wolphaartsdijk; Korp. W. Key en Korp. C. P. de Keyzer, beiden Middelburg; Sold. I A. W. Kuef, Bergen op Zoom; Korp. J. Leenhouts, Breskens; Sold. J. van Damme, 's-H. Arcnds- kerke; Sold. W. Guiljam, St.- Goes; Korp. M. Smit, Yerseke; Korp. J. P. van Tryen, Oud- Vossemeer; Sold. C. de Caluwe, Sas van Gent; Sold. I J. Corne- lisse, Nw.- en St.-Joosland: Wmr. B. J. Diesch, Middelburg: Sold. M. van Duivenvoorde, Sou burg; Korp. J. Eikenhout, Kats; Sold. M. Klippel, Poortvliet; Korp. J. H. de Kramer, Sluis; Wmr. F, A. van Loenhout en Korp. C. van Meer, beiden N.- Vossemeer; Sold. C. M. Quist. St.-Philipsland; Korp. J. Visser, Goes; Korp. J. C. de Zeeuw, Terneuzen; Owmr. W. Lobbezoo, Rilland-Bath; Korp. P. H. Vas- seur, Cadzand; Srgt. C. Luyck, Goes; Sold. I C. F. Adriaensens, Wolphaartsdijk; Sold. I G. van de Berge, Terneuzen; Sold. I R. J. Baert, Koewacht; Sold. L. P. van Oosten, 's-Gravenpolder; Sold. P. J. van de Putte, Sas van Gent; Sold. I L. J. van der Wielen, Brouwershaven. Veerhaven Kruiningen toneel van heftige strijd. Oefening Nationale Reserve. De veerhaven te Kruiningen was Vrijdagavond het toneel van een heftige stijd toen het verband Goes van de Nationale Reserve een oefening hield sa men met het verband Kruinin gen van de Luwa. Terwijl de passagiers zich van de boot af spoedden en automo bilisten hun auto's startten, slo pen donkere gestalten, het ge weer in de aanslag, langs de dijken en greppels rond de haven, om tenslotte stelling te nemen rond het door neon lampen hel verlichte veerplateau. Plotseling steeg een lichtkogel ae donkere nachthemel in. Toen brak het lawaai los. Een rook- handgranaat barstte uiteen by de oude pontonbrug. Dwars door de rook snelden de infanteris ten op het „vijandelijk doel" af, een stuk afweergeschut. Aan de rechterhavenoever sprongen, he vig vurend, de donkere gestalten in stormloop over de dyk, stel ling nemend onder de brug. De „vijand" week terug, wist zich echter na korte tijd te herstel len en deed een succesvolle tegenaanval. Zoals het echter bij een oefe ning steeds gaat, tenslotte wer den vriend en vijand broeder lijk tesaam verenigd in Hotel „De Korenbeurs" te Kruiningen, waar door Luit. Los in het kort enkele onderdelen van de oefe ning werden besproken en na mens de plaatselijke commissie een verversing werd aange boden. Annaland; Vdg. L. P. Ortelce, opgeheven. Amsterdamse schilderes lichtte pastoor van Terneuzen op. Vrijdag 28 April a.s. zal voor de Arrondissementsrechtbank te Middelburg terecht staan de schil deres C. M. H. gescheiden van K. A. K., wonende te Amsterdam. Zij verscheen in Mei 1949 bij de pas toor der RJC. Parochie te Terneu zen met de mededeling, dat ze een tentoonstelling van haar werken in Enschedé wilde houden en daarvoor geld nodig had. Ze vroeg f 500.te leen onder het voor wendsel, daarvoor lijsten te zul len kopen. De pastoor heeft haar dit geld geleend. Verder heeft zij schilderijen, die vals gesigneerd waren met de naam C. M. Hendriks, ten ver koop aangeboden. Schorsing van de wethouder van Domburg opgeheven. Bij besluit van 29 Maart 1950 heeft de raad der gemeente Dom burg, de heer P. Brand, wegens het onderhands pachten van de gemeente (hetwelk aan raads leden is verboden), als raadslid geschorst. Ingevolge het bepaalde in ar tikel 28 der Gemeentewet is deze aangelegenheid aan het oordeel van Gedeputeerde Sta ten onderworpen. Dit College heeft thans in zijn vergadering van 14 April 1950, de schorsing DE GEVAARLIJKE FOTO. Er wordt geen enkele dwaas heid verkondigd, of er zijn wel mensen die haar geloven. Zo zijn er in Parijs „gelovigen", die we kelijks samenkomen om met plechtig ritueel een mand vol foto's te verbranden. Zij zien dit als een weldaad aan de personen waarvan de afbeelding verbrand wordt. Want foto's zijn gevaar lijk voor de man die zich laat fotograferen, aldus schrijft de Parijse correspondent van het „Eindhovens Dagblad". Van de meer dan 2000 mystie ke secten, die dit Parijs behalve al het andere óók nog telt, heb ben wij bepaaldelijk een zwak voor de Omphalopsiques, de Neo- Médievaux, de Inconoclastes, ds Phoebéphiles en de Oignonistes. Onze Inconoclastes willen de wereld redden, door :en verbe ten strijd te voeren tegen de menselijke afbeelding. Zij zeg gen, dat wij onze eigen trekken dienen te verwissen, en dat de cultus der afbeelding de wereld naar haar ondergang voert. Vooral de fotograf ie* is de meest duivelse uitvinding van de mo derne tijd. Hetgeen met uw eigen pasfoto afdoende te bewij zen is. Als de mensen wisten, welk gevaar ze lopen als ze gefotogra feerd worden, zouden ze even bang zijn voor een Kodak als voor een waterstofbom, verze keren zij. De mensen koesteren zelden wantrouwen ten aanzien van de heer, die „Nou eventjes vriendelijk" zegt, vanachter een diabolisch kastje op drie poten. Een zodoende laten zij een ener gie ontsnappen, die zij ten aan zien van hun vijanden dienden te bewaren. Zij worden zo dus uiterst kwetsbaar. En de foto bevat werkelijk een stukje van hun ziel, die zij zodoende ter be schikking hebben gesteld Naar het oordeel van Gedep. Staten bestond in het onderha vige geval geen aanleiding voor vervallenverklaring van het raadslidmaatschap, op grond van de volgende overwegingen. Schorsing en vervallenverkla ring zijn bij de wijziging van de Gemeentewet in 1931 facultatief gesteld, met de bedoeling, ieder geval afzonderlijk te kunnen beoordelen. In het onderhavige geval hetwelk overigens in feite reeds zijn beslag had gekregen vóór dat de heer Brand lid van de raad werd moge dan sprake zijn van onderhandse pacht van gemeentegoederen, niet is geble ken, dat de heer Brand op eni- (Zie vervolg pag 3).

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2