Koning Leopold wil tijdelijk overdracht van bevoegdheden aan Prins Boudewijn. NIEUWS Dit jaar 7000 emigranten naar Australië en Nieuw Zeeland. Zeeuwse muzikanten leverden goede prestaties. Voorjaarsconferentie Nederlandse Zondagsschoolvereniging. Parlement moet dan echter de grondwet wijzigen. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een dode en zes gewonden bij ontploffing. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, TeL 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1537 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 17 APRIL 1950 Hoofdredacteur: R. ZUEDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.38 u., onder 19.42 u. Maan op 5.45 u„ onder 21.25 u. Hoogwater op Dinsdag 18 Aprilt Vlissingen: 2.35 u. 1.89 m., 14.57 u. 1.97 m. Terneuzen: 3.05 u. 2.07 m., 15.24 u. 2.15 m. Wemeldinget 4.24 u. 1.52 m., 16.47 u. 1.65 m. Zierikzee: 4.10 u. 1.26 m., 16.35 u. 1.37 m. SUGGESTIE OM DE MINDERHEID TEGEM OET TE KOMEN. Zaterdagavond om kwart over zeven heeft Koning Leopold over de Belgische radio in het Vlaams en het Frans zijn met grote spanning verbeide boodschap uitgesproken, die tevoren op een geluidsband was opgenomen. In zijn toespraak deed de Koning de suggestie, dat het parlement de Belgische grondwet wijzigt, waardoor het hem mogelijk wordt de uitvoering van de koninklijke rechten en plichten tijdelijk over te dragen aan Prins Boudewijn, de Kroonprins. Hierdoor zou de regering in elk ge val voorlopig uit de nu reeds weken durende impasse raken. In zyn rede zei de Belgische Koning vooreerst de natie te wil len danken, omdat zij hem haar vertrouwen heeft betuigd en in haar meerderheid de wens heeft uitgedrukt, dat hjj de uitoefe ning van zijn prerogatieven zou hervatten. Ik kan echter niet na laten te denken aan hen, die op 12 Maart gemeend hebben mij hun vertrouwen niét te moeten schenken, aldus Koning Leopold. Ik moet dus besluiten, dat in dien de meerderheid der Belgen het onontbeerlijk acht een einde te maken aan de crisis onzer instellingen, er betreffende de oplossing verdeeldheid blijft. „De grondwet verbiedt mij, beslissingen van politieke aard te nemen, die door een verant woordelijke regering niet wor den gedekt. Wegens de ernst van de ge beurtenissen meen ik niet te mogen verzuimen, de suggestie te maken, welke men van mij verwacht. In verscheidene monarchieën, met name in Nederland en in de Scandinavische landen, be staan er wettelijke schikkingen, waarbij de Vorst in bepaalde omstandigheden, tijdelijk aan de Kroonprins zijn machten kan opdragen. Het aanvaarden door het par lement van dergelijke maatrege len, verwezenlijkt in het kader van grondwettelijke beginse len, zou mij in staat stellen de uitvoering mijner prerogatieven tijdelijk aan de Kroonprins op te dragen en in overeenstem ming met de regering, aan deze opdracht een einde te maken wanneer ik van oordeel zou zijn dat 's lands belangen er mede gediend zijn. Vanzelfsprekend zou ik van deze mogelijkheid slechts ge bruik kunnen maken indien dit gebaar door de grote meerder heid met vertrouwen zou worden aanvaard. Bovendien, ten aanzien van de toestand in het land, vergt dit de verzekering dat deze opdracht zou kunnen verwezenlijkt wor den in de kalmte, en met de loyale medewerking van alle politieke groepen, die het be houd van onze traditionele in- Voor f 10.000.aan sieraden gestolen te Amsterdam. Zaterdagavond is, terwijl de bewoners afwezig waren, inge broken in het perceel aan het Westeinde te Amsterdam. De dieven hebben een buit ter waarde van ongeveer f 10.000. aan kostbare sieraden mee genomen. De bewoner van het pand, een bonthandelaar, heeft onmiddel lijk na de ontdekking van de inbraak de politie gewaarschuwd. Nog in de loop van de nacht is het onderzoek begonnen. Tot nog toe echter zonder direct resultaat. De inbrekers zijn het huis binnengedrongen via een plat dak. Zij boorden gaten in de raamkozijnen en zagen daarna kans tie ramen te openen. Een alarminstallatie, die begon te werken, weyd door hen van de wand geiukt. Een aantal waarde volle sieraden werd gestolen alsmede een film- en een foto toestel. stellingen betrachten. Aan alle partijen vraag ik dringend een drachtig te zijn. Ik richt mij in het bijzonder tot hen, die mij sedert mijn bevrijding met een ontroerende getrouwheid on onderbroken hebben gesteund. Ik vraag of zij zich dichter dan ooit rond de troon zouden wil len scharen. Mijn land dienen is immers mijn opperste be trachting. Mijn vurigste wens is, dat.mijn terugkeer in mijn vaderland ge schieden zal in het teken van de verzoening aller Belgen." REACTIES. De liberale ministers hebben een perscommuniqué uitgegeven, waarin zij verklaren in de Ko ninklijke boodschap een beves tiging te zien van hun opvat ting, dat de koningskwestie slechts in nationale zin kan wor den opgelost. Zij verklaren te hopen, dat de boodschap er toe zal bijdragen, dat de pogingen der staatslieden van goeden wil, om tot een nationale oplossing te geraken, spoedig met succes zullen worden bekroond. De mi nisters merken evenwel op, dat teneinde de principes, die in de boodschap zijn vervat, in wer kelijkheid te kunnen omzetten, er nog enige punten zijn, die verduidelijkt dienen te worden. In socialistische kringen blijkt de Koninklijke boodschap met gemengde gevoelens te zijn ont vangen. Hoewel men er ener zijds een toegeven in ziet, maakt men anderzijds bezwaar tegen de zinsnede in de rede waarin de Weddenschap bracht 40 millioen gulden schade. De politie te Atamo, een Ja panse badplaats, waar Donder dag een hevige brand woedde, welke een schade van ongeveer veertig millioen gulden aan richtte, heeft twee mannen ge arresteerd. Een van hen had gewed, dat het brandende einde van een sigaret olie in brand kon steken. De man won de weddenschap. Vorst zegt onder bepaalde om standigheden zijn bevoegdheden tijdelijk aan de Kroonprins te zullen overdragen. Men stoot zich in deze kringen aan het woord „tijdelijk". Voorts is men van oordeel, dat, wanneer een maal een luitenant-generaal schap is ingesteld (wat noodzake lijk zal zijn omdat de Koning opperbevelhebber van het leger is), dit alleen maar de inleiding kan zijn tot de uiteindelijke troonsafstand van Koning Leo pold. Vooraanstaande socialisten voorspelden Zaterdagavond, dat de onderhandelingen zullen wor den hervat en binnen een paar dagen zullen eindigen in een overeenkomst, welke in over eenstemming zal zijn met de na tionale eenheid, waarop socialis ten en liberalen aandringen. Het nationaal comité van de Chr. Volkspartij is bijeengeko men en herinnert in een motie er aan, dat de C.V.P. vastberaden blijft Ijveren voor 's Konings terugkeer om de grondwettelijk heid in het land te herstellen. De C.V.P. is vreemd aan de sug gestie door de Koning aan het land voorgsteld. Zij wordt door de partij bestudeerd in de geest door de Koning gewenst met de blijvende bekommernis om over eenkomstig het partijprogramma, trouw te blijven aan de na tionale instellingen. Mortiergranaat was niet uitgewerkt. Zondagmiddag werden ten huize van de koopman J. van Peer te St.-Willebrord in Noord- Brabant, door een hevige ont ploffing zeven personen gewond, waarvan er één later overleed. Van Peer had in zijn kleine woning een flinke hoeveelheid munitie verzameld, die hij tij dens werkzaamheden op het land had gevonden. Toen Zondag middag een kennis op bezoek kwam, was Van Peer juist bezig zijn schatten te bekijken. De bezoeker waarschuwde hem voorzichtig te zijn met de lichte bom, die hij in zijn handen hield. Van Peer antwoordde, dat deze munitie uitgewerkt was en liet plotseling het explosief uit zijn handen vallen, dat met een lui de knal uitspatte. De gevolgen waren ontzettend. De 38-jarige Van Peer en zijn vrouw werden zeer zwaar ge wond. De mail overleed later. De toestand van de vrouw is levensgevaarlijk evenals de heer D. Jaspers, een kennis, die ook in de kamer aanwezig was. De overige gewonden zijn de 12-jarige zoon en enkele ken nissen, die mede in de kamer waren. De rijkspolitie vond in het schuurtje achter de woning nog een hoeveelheid munitie, die in beslag werd genomen. Het on geluk geschiedde met een mor tier granaat. Een deputatie van de V.V.V. te Doesburg, bestaande uit de he ren H. A. A. Vester, H. Sjoer, F. Kok en J. Lamers, heeft Vrijdag ochtend in het Paleis Soestdijk een aantal gekleurde Paaseieren aangeboden voor H. M. de Koningin en de Prinsesjes. De aan geboden Paaseieren zijn de bekroonde exemplaren van een groot aantal inzendingen van leerlingen van lagere scholen in de Achterhoek, voor een wedstrijd georganiseerd door de V.V.V. te Doesburg. Vol bewondering bekijkt Prinses Margriet de kunstig tot poppenhoofden omgetoverde eieren. Ernstig incident na voetbal wedstrijd. Promotiewedstrijden KapelleNieuwland 22. De wedstrijd Kapelle I— Nieuwland I, die Zaterdagmid dag gespeeld werd, is met een gelijkspel geëindigd. Deze wed strijd, waarin de beide partijen goed tegen elkaar opgewassen bleken, heeft een betreurens waardige afloop gehad. Na de wedstrijd ontstond n.l. een twist tussen beide partijen in het kleedlokaal, die in een hand gemeen ontaardde en waar het publiek zich eveneens in mengde. De secretaris van de K.N.V.B. afd. Zeeland, de heer C. v. N., uit Nieuwland, die trachtte te beletten, dat onbevoegden het kleedlokaal betraden, werd bij die poging op wel een laffe wijze van achteren een hevige slag op het hoofd toegebracht. De geraadpleegde arts constateerde een lichte hersenschudding. Ook werden grove beledigingen ge uit. De inmiddels verschenen politie maakte proces-verbaal op. Naar wij vernemen zou van de Kapelse club, die al eens eerder zeer fors spel had ge leverd, een der leden deze zeer te laken daad op z'n geweten hebben. Souburg wil 80 kleine woningen bouwen. Vrijdag a.s. zal de gemeente raad van Souburg bijeen komen. Er zal een voorstel worden be handeld voor de bouw van 80 kleine woningen. Verder zal o.m. een gezinsverzorgster worden benoemd en de heer W. Huson zal als raadslid voor de A.R. partij worden beëdigd. Minister Joekes over werkloosheid en emigratie. „SIBAJAK" VERTROK ZATERDAG MET MEER DAN 900. Tijdens een bezoek aan de „Sibajak" van de Kon. Rotter- damsclie Lloyd, die Zaterdag met 923 emigranten op drie na allen Nederlanders naar Australië vertrokken, heeft de mi nister van Sociale Zaken, mr A. M. Joekes, uitvoerige mede delingen gedaan over de emigratie en de vraagstukken, die daar mee annex zijn. De import van kersen in Engeland. De invoer van kersen in En geland is vrijgemaakt van kwan titatieve invoerbeperkingen, ech ter met uitzondering van het tijdvak van 1 Juni tot en met 31 Juli 1950, waarvoor een to taal invoerkwantum is vast gesteld van 6000 ton. Onafhankelijk van deze rege ling is een voorziening getrof fen, welke verband houdt met het gevaar van overbrenging van de kersenvliegmade. Na 18 Mei 1950 is de invoer van verse kersen in Engeland en Wales verboden, tenzij aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Frankrijk wil „Hoge Atlan tische Raad voor de vrede". „In naam van Frankrijk" heeft premier Bidault de instelling van een „hoge Atlantische Raad voor de vrede" voorgesteld. Deze Hoge Raad moet de defensieve en economische ontwikkeling van de atlantische gemeenschap coördineren en leiden, zo zei- de hfj. „Deze nieuwe en noodzake lijke stap", die de Franse rege ring voorstelt, aldus Bidault, is „de logische voortzetting en overkoepeling van het pact van Brussel, de Raad van Europa en de stichting der atlantische gemeenschap". Abdoel Aziz wel gevangene? De berichten uit Djakarta over de vraag of Abdoel Aziz nu als gevangene wordt beschouwd en of hij al dan niet naar Makassar zou terugkeren, zijn zeer ver ward. De officiële instanties spreken elkaar telkens tegen. De laatste tegenspraak is van de minister van Defensie, die beweert, dat Aziz wel gevan gene is en thans te Djakarta in arrest is gesteld. De laatste jaren geven enige stijging in het werkloosheids cijfer te zien, zei minister Joekes, een cijfer, dat vooral in de maand Januari het hoogst is. Dit jaar bedroeg het in die maand 104.000, maar de laatste cijfers van Maart geven weer een be hoorlijke daling te zien, n.l. tot 87.000. Daarvan zijn er 31.647 in de D.U.W. werkzaam, wel geen werkgelegenheid die de voorkeur verdient, maar de men sen lopen tenminste niet in ledig gang. Einde Maart werkten 55.335 personen niet, onder wie een aantal moeilijk plaatsbare gevallen. Van de in anderhalf jaar teruggekeerde militairen, 70.000, waren er einde Maart als werkzoekende ingeschreven 2802. Dit wijst er op, dat de gedemo- biliseerden in het algemeen hun plaats in de maatschappij kun nen terugvinden. Voor zekere groepen blijft de toestand op de arbeidsmarkt evenwel moeilijk, n.l. voor de niet of weinig ge schoolden en voor de mensen van de agrarische bedrijven. Er is een overschot aan boerenzoons en landarbeiders, dat door de toenemende mechanisatie en ra tionalisatie en de beperktheid van de grond steeds groter wordt. Ondanks de inpolderin gen kan toch maar een zeer ge ring percentage een plaats vin den. Daarom wordt het aantal dat elders een bestaan wil vin den, steeds groter. MEER SCHEPEN. Een groot knelpunt voor de emigratie is in het bijzonder de scheepsgelegenheid, doch deze is bezig zich te verruimen. De laat ste tijd is er ook de mogelijk heid van emigratie naar Austra lië en Nieuw-Zeeland bij geko men, vooral daarom een geluk kige omstandigheid, omdat die beide landen ook niet geschool den willen opnemen, mits zij aan enige persoonlijke eisen voldoen. Het aantal emigranten naar Australië liep van 23 in 1946 op tot 95 in 1947, 867 in 1948 en 1619 in 1949. Dit jaar hopen wij, zo vervolgde de minister, te komen tot een getal van 6000. Wat de belangstelling zowel hier als in Australië betreft zou dit getal nog veel groter kunnen zijn. Naar Nieuw-Zeeland gin gen er 8 in 1947, 95 in 1948 en 101 in 1949. Dit jaar hoopt men een getal van duizend te berei ken. Het aantal emigratie-aan vragen in het algemeen wordt geschat op 20.000 30.000. De berichten van de emigranten luiden over het algemeen gunstig. Brits vliegtuig tegen een bergtop gevlogen. Zes inzittenden gedood. Een viermotorig Engels pas sagiersvliegtuig is Zondag 15 km ten Noorden van Interlaken tegen een 2000 m. hoge bergtop gevlogen. De zes inzittenden, 5 Engelsen en een Italiaan kwa men om het leven. Het vliegtuig, dat van Am sterdam op weg was naar Brin- disi, gleed 1000 m. langs de be sneeuwde berghelling naar om laag en veroorzaakte een lawine, die met donderend geraas in het Emmen Thai stortte. Het toestel behoorde toe aan „World Air Carriers", een Engelse verhuur- maatschappij. Te Jaffa is een gebouw van vier verdiepingen ingestort. 600 soldaten helpen met Bet red dingswerk. Reeds zijn 13 lijken geborgen. Solistenconcours te Middelburg. MOOI SUCCES VOOR DRIE LEDEN VAN „ONS GENOEGEN" TE KAPELLE. De solistenconcourscn, die jaarlijks georganiseerd worden door de Bond van Harmonie- en Fanfareverenigingen in Zee land, blijken nog steeds bestaansrecht te hebben. Een zestigtal Zeeuwse muzikanten hebben van Zaterdagmorgen tien uur tot 's avonds 11 uur gestreden om de eer in hun afdeling en goede prestaties werden geleverd. De jury, bestaande uit de heer H. J. A. Bokhove te Breda, had geen gemakkelijke taak. Excelsior-kwintet uit Middelburg kreeg hoogste puntental. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter van de Bond, de heer C. A. Blok, waarbij hij dank bracht aan allen, die door giften of anderszins het moge lijk hebben gemaakt ook dit jaar weer een solistenconcours te houden en daarbij een traditie voort te zetten, sprak de wnd. burgemeester van Middelburg, de heer J, W. Kögeler, er zijn blijdschap over uit, dat het con cours weer te Middelburg ge houden kon worden. De heer Kögeler wees op de stimulans voor het verenigingsleven, die van een dergelijk concours uit gaat en op de culturele waarde van de muziek. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat ook dit con cours weer een succes zou wor den. Met begeleiding van de pianisten P. de Rooy uit Vlis singen en W. L. Harthoorn uit Goes, of met een eigen pianist, werden vervolgens de voor geschreven nummers afgewerkt. UITSLAGEN. De uitslagen in de volgorde van het programma waren als volgt. Derde afdeling solisten: J. Pouwer, trombone, Ritthem, 64 pnt., Ie pr. J. Lijnse, sax.spr., Ritthem, 49 pnt., 3e pr.; P. Min- derhoud, sax.-tenor, Westkapelle, 65 pnt., Ie pr.; J. Cevaal, piston, Souburg, 64 pnt., Ie pr.; L. Jobse, sax.-tenor, Oostkapelle, 64 pnt., Ie pr.; P. Wielemaker, bas, Kou dekerke, 64 pnt., Ie pr.; L. Wou ters, bariton, Biggekerke, 56 p., 2e pr.; J. K. Radder, corhoorn, „Excelsior", Middelburg, 62 pnt., 2e pr.; J. Dingemanse, clarinet, Koudekerke, 64 pnt., Ie pr.; L. C. Roose, clarinet, Koudekerke, 55 pnt., 3e pr.; C. P. Roose, cla rinet, Koudekerke, 65 pnt., Ie pr.; J. Cijsouw, sax.-alt, West kapelle, 64 pnt., Ie pr.; A. Ka- land, bariton, Westkapelle, 66 pnt., Ie pr.; J. D. van Wallen burg, tuba, Souburg, 66 p., Ie pr. Prachtige resultaten oogstten drie leden van „Ons Genoegen" uit Kapelle: J. van Keulen, piston, kreeg 72 pnt., Ie pr. met lof; C. Hoogesteger, alt, 72 pnt., Ie pr. met lof en F. Bolle, bugel, kreeg 73 pnt., Ie pr. met lof als mede de medaille, beschikbaar gesteld door de heer P. Laroes. A. Jansen, bugel, Kattendijke, 64 pnt., Ie pr.; G. v. d. Velde, alt, Kattendijke, 57 pnt., 2e pr.; C. Walraven, piston, Rilland, 48 pnt., 3e pr.; Iz. Eikenhout, ba riton, Kats, 65 pnt., Ie pr.; M. van Baaien, bugel, Kamperland, 65 pnt., Ie pr.; J. Boot, piston, Haamstede, 64 pnt., Ie pr.; Joh. v. d. Weel, piston, Haamstede, 65 pnt., Ie pr. In de derde afdeling duetten behaalden Jan en Ali Net van „Excelsior" te Middelburg 64 p., Ie pr., terwijl M. van Dalen en J. Wisse van Kattendijke met 65 pnt. eveneens de Ie pr. kregen. TWEEDE AFDELING. De uitslagen in de tweede af deling waren: C. Meulenberg, trombone, Arnemuiden, 65 pnt., Ie pr.; C. Leënpoel, bugel, Kam perland, 64 pnt., Ie pr.; J. Welle- man, tuba, Kortgene, behaalde 73 pnt., Ie pr. met lof, waardoor hij beslag legde op de medaille door, de heer Blok geschonken; M. C. Koster, sax-spr., Rilland, 56 pnt., 2e pr.; A. Wielemaker, piston, „Onda", Middelburg, 56 pnt., 2e pr.; D. Verhulst, piston, Kortgene, 72 pnt., Ie pr. met lof. Duetten: A. I. Burgel en J. Barendrecht, Kats, 60 pnt., 2e pr.; D. en M. Goedhart, Arne muiden, 56 pnt., 2e pr.; Johanna Maas en Jac. Provoost, Domburg, 64 pnt., Ie pr. Trio's: A. Geertse, M. Passe- ner en M. Akkerdaas van „Apol lo", Domburg, 56 p., 3e pr. Kwartetten: Joh. Maas, L. Bastiaanse, L. P. Roelse en H. Brand van „Apollo", Domburg, 52 pnt., 3e pr. HOGERE AFDELINGEN. In de eerste afdeling solisten kwamen de volgende personen uit; M. Braam, bombardon, Ka pelle, 66 pnt., Ie pr.; J. Net, sax.-sopr., „Excelsior", Middel burg, 64 pnt., Ie pr.; C. P. de Kramer, clarinet, „Crescendo", Middelburg, 61 pnt., 2e pr.; A. Melis, trombone, Koudekerke, 62 pnt., 2e pr.; A. Steketee, bugel, Kloetinge, 64 pnt., Ie pr. Op de medaille van de heer Mol werd beslag gelegd door R. Goedhart van „Excelsior", Middelburg, met 72 pnt., Ie pr. met lof. Eerste afdeling duetten: A. Geertse en L. P. Roelse, „Apol lo", Domburg, 56 pnt., 2e pr.; L. de Regt en C. Leempoel, Kam perland. 65 pnt., Ie pr. Eerste afdeling Kwintetten: P. Wisse, J. Vreeke, J. Geldof, A. Klopmeyer en J. Maas, van „Apollo", Domburg, 56 p., 2e pr. In de afdeling Uitmuntendheid Solisten kreeg C. J. Bliek, piston, Arnemuiden, na loting de me daille van de „P.Z.C.". Hij kreeg met 66 pnt. een le pr. Verdere uitslagen in deze af deling waren: M. Steketee, piston, Kloetinge, 57 pnt., 2e pr., J. Vreeke, tuba, Domburg, 75 p., 2e pr.; C. v. d. Leek, clarinet, Koudekerke, 56 pnt., 2e pr.; P. Janse, piston, Koudekerke, 66 p., le pr.; D. Goedhart, sax-sopr., Arnemuiden, 60 pnt., 2e pr. In de afdeling Uitmuntendheid Kwartetten behaalden C. Stok man, A. L. van Wallenburg, J. van Splunder en J. D. van Wal lenburg van „Vlijt en Volhar ding", Souburg, 64 pnt., le pr. ERE-AFDELINGEN. In de ere-afdeling solisten kreeg Joh. Braamse, bariton, Haamstede, na loting, de medail le, beschikbaar gesteld door de heer J. W. Kögeler. Hq behaal de een le pr. met 68 pnt.; M. Leenpoel, tuba, Kamperland, 66 pnt., le pr. en P. Jonkheer, tuba, „Onda", Middelburg, 68 p., le pr. In de hoogste ere-afdeling voor solisten werden prachtige prestaties geleverd. Van de zes deelnemers bleven er maar twee onder de 70 pnt.: A. Verhage, trombone, Ritthem, 77 pnt., le pr. met lof; C. I. Meliefste, tuba, Nieuwland, 76 pnt., le pr. met lof; W. M. Dingemanse, Kort gene, 74 pnt., le pr. met lof; J. Lammers, sax-alt, „Excelsior", Middelburg, 68 pnt., le pr.; P. Wisse, sax-sopr., Oostkapelle, 65 pnt., le pr.; J. J. Laroes, sax.- sopr., „Excelsior", Middelburg, 76 pnt., le pr. met lof. Het hoogste aantal punten van het concours werd tenslotte be haald door het „Excelsior"- kwintet te Middelburg, dat in de hoogste ere-afdeling kwintet ten 78 pnt., een le pr. met lof en daarmee de medaille, ge schonken door de Commissaris der Koningin, ontving. DISTRICT ZUID- EN NOORD-BEVELAND. De Zondagsschool moet zich steeds weer bezinnen op de roe ping, die ze heeft tegenover het kind. Daarom werd Zaterdag in het kerkgebouw der Vrije Evan gelische Gemeente te Goes de voorjaarsconferentie van het district N.. en Z.-Beveland van de N.Z.V. gehouden. Als gewoon lijk stond ook nu deze conferen tie op hoog peil. De conferentie stond onder leiding van de heer C. de Jonge te Ierseke, die in zijn openings woord sprak naar aanleiding van het Zendingsbevel, gegeven in Matth. 28. De hoofdschotel van deze ver gadering was het referaat van Ds H. M. Strating, Ned. Herv. pred. te Goes: „Wat vertellen we eigenlijk?" Ds Strating begon met op te merken, dat het vertellen uit de Bijbel aan kinderen een wankel ondernemen is, voornamelijk omdat er zoveel strijd is over wat de Bijbel te zeggen heeft. Degene, die vertelt, kan zich zelf niet wegcijferen en het innerlijk geloofsleven speelt hier dan ook een grote rol. De Zon dagsschool is dikwijls van grote invloed voor het leven. Daarom moet de vertelling door het per soonlijk geloofsleven worden gedragen. Maar ook dan brengt dit alles grote moeilijkheden mee. Een verstandelijke verkla ring van de Bijbel, het aanneme lijk maken van het Evangelie, moet altijd worden voorkomen. De Bijbel is in geheel andere omstandigheden geschreven dan tegenwoordig, en ook door geheel andere mensen. Deze bevat de wonderlijkste boodschap die er bestaat, en is de geschiedenis van God en mensen. Alleen daar gaat het om. In hoofdzaak spreekt de Bijbel over de zwakheid en de strijd van de mens, en daar tegen over de barmhartigheid en de overwinning van God. De ver kondiging van Christus aan het kind door het verhaal heen- geweven, is wonderlijk schoon en zal vrucht dragen, als het biddend wordt gedaan. „Zondagsschool en Gezin". Na de huishoudelijke mede delingen en de koffiemaaltijd werd het woord gevoerd door mej. K. Eversdijk te Kloetinge, die als trainer van de N.Z.V. De Duitse douane bij Aken heeft in Maart j.l. drie maal zoveel sigaretten in beslaggeno men dan in Februari daarvoor. In Maart waren het er 32^670. Na 9 weken gescheiden te zijn geweest van zijn vrouw zijn Seretse Khama en de Koningin van Beetsjoealand weer bij el kaar. De op één na jongste zuster van de Sjah van Perzië is in Italië in het geheim in het huwelijk getreden met een Ame rikaanse student. Het Perzische Hof is woedend op Prinses Fat- meh. In een Engelse krant, die nogal goed op de hoogte schijnt te zijn, wordt gezegd, dat Prinses Elisabeth van Engeland haar tweede baby verwacht. Een heel ander geluid, ook uit Engeland, is, dat de visprijzen in Engeland enorm stijgen en op sommige plaatsen reeds ver dubbeld zijn. Meer dan 100.000 bewoners van de Sowj et-zone zijn naar West-Berlijn gevlucht in de afgelopen 14 maanden. De meesten waren bang voor ar restatie of voor tewerkstelling bij de volkspolitie en in de ura- niummijnen in Saksen. Tijdens oefeningen is een Engelse jager in botsing gekomen met een bommenwerper. De jachtvlieger kwam met z'n valscherm in zee terecht en overleed korte tijd na zijn redding. Alleen het jacht vliegtuig werd vernield. rondreist om de beste method® toe te lichten en nieuwe moge lijkheden te propageren. Mej. Eversdijk sprak over: „Da verhouding ZondagsschoolGe zin". De ouders van de kinderen en de mensen van de Zondags school moeten steeds in levend contact met elkaar staan. Doov huisbezoek en het organiseren van ouderavonden moet het ge zin worden gediend, en de Zon dag voor het kind tot een feest dag worden gemaakt. Onder grote stilte en met grote aandacht werd geluisterd naar een in België wonend meis je van 13 jaar, Christelle Caste- lein, die een indruk gaf van de declamatiekunst, waarin zij da hoogste onderscheidingen heeft behaald. De uitspraak was bij zonder mooi, alsmede de leven dige gebaren waarmee zjj een aantal Vlaamse gedichten voor droeg. Zij oogstte een welver diend applaus en ontving een klein geschenk. Deze goedgeslaagde conferen tie werd besloten met een dag sluiting door de heer Hooger- brugge uit Nieuwdorp over Mar cus 10 vs 13—16: „Breng dé kinderen naar Jezus heen". Aan Ds Lely, Ned. Herv. pred. te Helmond, voorheen te Nisse, en oud-voorzitter van het Dis trict, werd een telegram ge stuurd. Vol verwachting zien da leden van de N.Z.V. in Zeeland uit naar de jaarvergadering, dia op 2 en 3 Mei a.s. te Lisse zal worden gehouden, en waar zeer velen hopen heen te gaan. „Schuttevaer" besprak toestand in Breskense haven. Bij de bespreking van de toe stand in de haven te Breskens deelde mr W. A. C. van Dam op de te Steenwijk gehouden vergadering van „Schuttevaer" mede, dat men da hoofd ingenieur-directeur van Water staat in Zeeland in een brief heeft gevraagd te willen weten hoe deze haven verbeterd zal worden en op welke wijze dit zal gebeuren. Men heeft nog geen antwoord ontvangen. Er werd gevraagd alsnog sterk op verbetering aan te dringen. Men was van mening, dat da loongrens voor subsidie voor schipperskinderen (f 40) hoger moet worden vastgesteld en dat de subsidie zelf (f 1.per week) moet worden verhoogd, ten be hoeve van het onderwijs aan da wal van de schipperskinderen. Het merendeel van de vergade ring en het bestuur voelde er niets voor, de kinderen een aan tal jaren verplicht aan één school te laten leren. Kapelle bouwt nog 22 woningen. In de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering van Kapelle. Biezelinge is besloten tot da bouw van nog 22 woningen, waarvoor na veel moeite het bouwvolume werd verkregen. Het betreffen hier 16 z.g. goed kope woningen, zoals ook te Kruiningen worden gebouwd, en 6 woningwetwoningen. Ze zul len in koop of huurkoop worden gegeven. Tot klokluider te Bie zelinge werd benoemd de heer J. Walrave en voor Schore de heer J. Stevense. Proefvaart „Prins Bernhard". Naar wij vernemen zal de nieuwe veerboot van de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland, de „Prins Bernhard", op 5 Mei a.s., de nationale feestdag, zijn officiële proefvaart houden met een groot aantal genodigden. DE BILT ZEGT: Zelfde weertype. Over het algemeen veel be wolking maar bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1