Brovintiè?»® ^ffORT Broer van overleden directrice kreeg grote bedragen. ADAAISON r Nederlandse ambte naren in Indonesië. Gevangenisstraf van 1 jaar geëist wegens heling. Zó gaat het ook. Zaterdag 15 April 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 ARTSENDIENST. Zondag 16 April wordt deart- aendienst waargenomen als Volgt: In Goes door arts H. Doele- man, Oostsingel 118, telef. 2391; in Driewegen, 's-Heerenhoek en Nieuwdorp door arts A. Folmer Korte Weg 151, Driewegen, telei. K 1195-275; in 's-Heer Arends- kerke, Heinkenszand en Wol- phaartsdijk door arts A. J. Zon- nevülle, Dorpsstr. E 141, 's-Heer Arendskerke, K 1106-202; in Vlissingen door arts Sluyter, Badhuisitraat 70, telef. 2225; in Mi-JdelLarg door arts W. L. Pel, Rouaansekade 11, telef. 2585; in Veere, Serooskerke en Oostka- pelle door arts P. J. Bom, Dorps- Straat 2, Oostkapelle, telef. K 1188-276; in Koudekerke, Zoute- landi en WestkapSlle door arts H. Frima, Zuidstraat 306, Zoute- lande, K 1186-282; in Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vosse- meer en St. Philipsland door arts L. D. A. Looysen, telef. 49 te Tholen <.n arts J. Vermet, «telef. 10, te Nieuw-Vossemeer. APOTHEKEN. In de week van 15 tot 22 April zijn de volgende apotheken ge opend voor avond- en nachtre cepten: Goes: La Porte. Middelburg: Nonhebel. Vlissingen: Goese politie-agent krijgt 2 jaar. Gistermorgen heeft de Arron dissementsrechtbank te Middel burg uitspraak gedaan in de zaak tegen de gewezen agent van politie L. v. d. P. te Goes. Hij werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek. Verder werden nog veroor deeld de dieven van de veiling- kisten. J. de W. kreeg 9 maanden met aftrek, W. v. O. kreeg eveneens 9 maanden met aftrek, waarvan echter 4 maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het Ned. Genootschap tot Re classering afd. Zeeland; A. v. II. kreeg f 25 boete subs. 5 dagen en «en voorwaardelijke gevangenis- itraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. Mej. A. F. W. tenslotte werd veroor deeld tot een maand gev.straf. De Antwerpse rechter de R.. die destijds in Renesse op an dermans terrein jaagde, werd veroordeeld tot f 10 boete subs. 5 dagen met verbeurdverklaring van het jachtgeweer, waarvan de waarde geschat wordt op f 25. De hotelhouder J. G. te Re- nesse werd ontslagen van rechts vervolging. D.U.W.-objecten op Schouwen-Duiveland liggen v stil. Sedert enige tijd is het werk aan alle D.U.W.-objecten op Schouwen-Duiveland stil gelegd. f>a D.U.W.-arbeiders worden op Walcheren tewerk gesteld. Deze tewerkstelling is voor mensen bo ven 55 jaar niet verplicht. Nu de landbouwwerkzaamheden om de grond zaaiklaar te maken «n het zaaien weer zo goed als ge reed zijn en het uitdunnen van bleten of het wieden van onkruid nog niet is begonnen heeft dit ten gevolg, dat momenteel een groot aantal arbeiders, ouder dan 55 Jaar, in de overbruggingssteun regeling is opgenomen. Voor Bruinisse, waar ook het Staken van de mosselexport nog Van invloed is, was dit aantal deze tveek niet minder dan 40. COMMISSARIS DER KONINGIN BESCHERMHEER, Naar wij vernemen heeft de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland jhr mr A. F. C. de Casembroot het bescherm heerschap van de afd.- Zeeland- Noord van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren aanvaard. GOES. Jonge Kerk begroette nieuwe lidmaten. Donderdagavond hield de Jonge Kerk een begroetingsavond voor de nieuwe lidmaten. In zijn ope ningswoord kon de voorzitter, de heer L. Pieterse, naast een groot aantal Jonge Kerkers, ook wel kom heten de drie Goese Her vormde predikanten. Ds H. M. Stratlng, tot wiens taak o.a. be hoort het jeugdwerk, sprak een kort propagandistisch woord over het onderwerp: „Enwat nu?" Hierin schetste hij de teleurstel ling, die vele jonge lidmaten on dervinden, als zij ontdekken, dat na hun belijdenis en bevestiging er eigenlijk niets is veranderd in Siun leven. Het aan God gegeven «woord dient te worden gereali seerd in het dagelijks leven, aldus ds Strating. Daartoe biedt de Jon ge Kerk een mogelijkheid. Hij wees o.a. op de zegen, die een ge sprek tussen jongeren, die met de- tel f de moeilijkheden zitten, kan hebben. Verder belichtte hij de mogelijk heden, die het Jonge Kerkewerk ip verschillende terreinen biedt, 'oor de heren M. Allewijn, H. tn'k en wika de Zeeuw werd ver- Volgens met declamatie een wan deling door het kerkelijk leven temaak t. Ac' tereenvolgens wer en gedichten gedeclameerd over het gebed, de doop, de belijdenis en het Heilig Avondmaal, terwijl besloten werd met een lofprijzing n.a.v, Psalm 150. Aan de nieuwe lidmaten werd een bel-iidenisge- Schenk uitgereikt namens de Jon ge Kerk, n.l. het boekje van ds Visser: „Zag Ik U ook niet met hen Het tweede deel van de «vond erd d x>r wika de Zeeuw gevuld met samenzang en een hu moristisch verhaal. De avond werd besloten met een dagsluiting door ds Odé n.a.v. 1 Cor. 15 58b. „Als die weet, dat uw arbeid nist IJdel Is in de Here", waarna hij sloot met dankgebed. Gemeenteraad. Zonder hoofdelijke stemming keurde de raad Donderdagavond goed de voorstellen tot ophef fing gemeenschappelijke regelin gen inzake de toelating van leer lingen op de openbare U.L.O.- school en het garanderen van een geldlening ad f 24.000.aan te gaan door de Koningin Wilhel- minaschool. In de vacature in de commissie voor strafverordenin gen werd gekozen drs J. J. Knibbe. Voorts werden z.h.s. goedge keurd de vaststelling prijzen van het eerste deel van het industrie terrein, werden B. en W. gemach- tidg het industrieterrein ook in erfpacht uit te geven en hierbij ook het recht van opstal te ver lenen, en kregen B. en W. een crediet van f 56.000.voor de aanleg van een 2e gedeelte van het industrieterrein. Van mej. H. de Dreu zal een stuk grond aan gekocht worden aan de Zuidvliet- straat groot 0.67 ha. voor f 5695. en van de fam. Kuzee een stuk grond aan de Zuidvlietstraat voor f 11.304.—. De nieuwe verordening tot hef fing van schoolgeld voor het open baar kleuteronderwijs, de bouw van een 8-klassige school, de ver lenging van de lopende concessie Sas- en havengelden, het verlenen van een voorschot op de exploi tatievergoeding voor de bijzondere scholen over 1950 en een voor schot op de beloning voor vakon derwijzers der bijzondere scholen, ontmoetten geen bezwaren, even min als het voorstel tot het aan kopen van een woning en schuur van de Chr .bewaarschool aan de Anjelierstraat en de doorverkoop hiervan aan M. de Dreu en Co's N.V. De begroting 1949 werd gewij zigd evenals de verordening op het gasthuisbestuur, terwijl tenslotte de begroting Gasthuis 1950 met eerste en tweede wijziging goed gekeurd werden. RILLAND-BATH. Feestvergaflering. Dinsdagavond hield de Knapen- vereniging „Emanuël" te Bath een feestvergadering in het kerkge bouw aldaar. Na een welkomst woord, werd de avond gevuld met zang, toneel en samenspraken. Alles werd vlot uitgevoerd. De vele aanwezigen genoten dan ook zeer van hetgeen de jeugd naar voren bracht. WEMELDINGE. Vergadering Oranjevereniging. Woensdagavond vergaderde de Oranjevereniging onder voorzit terschap van de heer P. J. J. Dek ker. De secretaris, de heer Chr. Gle- rum, liet uitkomen, dat het leden tal te gering is. In verband daar mede zullen diegene, die nog geen lid zijn, een dezer dagen een cir culaire ontvangen om zich alsnog als lid op te geven. Het voorstel van het bestuur tot het organiseren van een kin- dertractatie op Koninginnedag 1 Mei a.s., werd met algemene stemmen aangenomen. De voor zitter zegde toe, dat 's avonds door de beide muziekgezelschap pen zal worden geconcerteerd. Op een vraag van de heer A. Schouwenaar of aan de tractatie schoolkinderen nog iets meer te verbinden b.v. kinderspelen, kon de voorzitter niet toezeggen, aan gezien de meningen van het be stuur daarover uiteenliepen. Hij hoopte evenwel bij een volgende gelegenheid gaarne een voorstel in die geest in overweging te nemen SOUBURG. Straatprediking. Met ingang van vandaag zal om de twee weken, uitgaande van de Evangelisatiecommissie der Geref. Kerk, bij de Molen in de Kanaalstr. straatprediking wor den gehouden, waarbij het Evan gelisatiezangkoor haar medewer king verlenen zal. ST. MAARTENSDIJK. Ongeluk. Donderdag had het 10-jarig zoontje van de heer F. P. Ponse het ongeluk met zijn hand in een bietenmolen te geraken, bij de landbouwer J. P. Kloet. Na door dokter Tazelaar verbonden te zijn» is hij voor verdere behandeling naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd, waar de duim moest worden geamputeerd. Daarna kon hij naar huis wor den vervoerd. -> Mej. van Dijke, hoofd der kleu terschool te Bruinisse, die gedu rende meer dan een jaar wegens ziekte deze functie niet kon waar nemen, hoopt op 1 Mei a.s. haar werkzaamheden te hervatten. Als verpleegster aan de Stich ting „Vrederust" is aangesteld mej. Suze van Dijke Cd. te Brui nisse. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kortenhoef, P. L. M. Sterrenburg, cand. te Arn hem. Aangenomen naar Amsterdam, J. M. de Jong, voorg. Vrijz, Herv. te Amsterdam. Bedankt voor Ridderkerk, J. Zwijnenburg te Huizen; voor Waarder, J. R. Cuperus te Doornspijk. Geref. Kerken. Beroepen te Lexmond, H. Veenstra te Mariënberg; te Hijlaard, H. Hogenhuis, cand. te Leeuwarden. Aangenomen naar Oude- en Nieuwe Bildtzijl, J. F. Bakker, cand. te Leeuwarden. Bedankt voor Leidsendam, J. v. d. Mije te Loenen a. d. Vecht; voor Monnikendam, Oosterend, Minnertsga, Reitsum, Oldeboorn- Akkrum en Scharnegoutum, J. F. Bakker, cand. te Leeuwarden. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Kommerzijl-Nie- zijl, C. Boerema te Katwijk aan Zee. Geref. Gemeenten. Tweetal te Tholen, M. v. d. Ketterij te Vlaardingen en H. Ligtenberg te Rotterdam (W.) De zaak ds R. Kok. Naar „Trouw" vernam heett de Generale Synode der Geref. Gemeenten, die Donderdag te Utrecht in voortgezette zitting bijeenkwam, de in de vorige zit ting genomen besluiten in de zaak-ds R. Kok van Veenendaal bekrachtigd. De grote malversaties bij de Bank van Schouwen en Duiveland. Gistermorgen stond voor de Arrondissementsrechtbank te Mid delburg de garagehouder O. II. van de K. uit Zierikzee terecht, die er van verdacht wordt grote geldsbedragen te hebben geïncasseerd, afkomstig van zjjn overleden zuster mej. J. M. v.'d .K., in leven procuratiehoudster en later directrice van de Bank voor Schouwen en Duiveland. Uit het diepgaand onderzoek, dat ls Ingesteld, is ge bleken, dat de overledene minstens f 250.000.zou hebben verduis terd in de loop van 15 jaar. Verd. zou omstreeks f 70.000.— daar- vi. a hebben ontvangen. Niemand koesterde argwaan. Het ging met de zaken van verd. niet zo rooskleurig, maar steeds ontving hij grote en klei' nera bedragen van zijn zuster. Hierdoor Is op de bank een ont stellend tekort ontstaan, dat in de loop der jaren nimmer is ont dekt. Grote bedragen werden op genomen zonder enige verant woording en zelfs de controleren de accountantsdienst heeft nim- mers iets gevonden. Verd. kocht auto's, kocht en verkocht een be- -afenisonderneming e.d., alles met geld van zijn zuster. De president mr Th. Portheine merkte op, dat verd. toch had moeten begrijpen, dat dit geld niet zonder meer uit de porte- monnaie van zijn zuster kwam, doch verd. beweerde daarvan niets te hebben vermoed. Uit het pro ces-verbaal bleek, dat verd. wel eens argwaan had gekoesterd, maar er nooit verder aandacht aan had geschonken. Als hij geld nodig had, belde hij zijn zuster op de bank en prompt bracht de be diende het geld. Verd. beweerde wel eens een en ander te hebben terugbetaald. Getuigen. Door de raadsman mr van Gin- neken waren twee getuigen a de charge opgeroepen n.l. een broer en een zuster van verd. De zuster zei te weten, dat er ongeveer f 25.000.verloren was met spe culatie. Opgemerkt werd nog, dat de hooggeroemde capaciteiten van die directrice absoluut nihil moe ten zijn geweest. De broer was eens aangeboden, dat hij f5 f 10.000.zou kunnen krijgen in dien hij een zaak wilde beginnen, doch hij was daar nimmer op in gegaan. Dit geld zou dan via de toenmalige directeur van de bank beschikbaar komen. Requisitoir. De officier van Justitie mr Ph. M. Schenkenberg van Mierop zei, dat mej. v. d. K. omstreeks !4 millioen gulden heeft verduisterd, Spr. vond de opzet van het aan nemen van het geld voor verd. voldoende bewezen. De officier was verder van mening, dat verd. het maatschappelijk niet ver heeft gestuurd en het geld voor zijn gezin en voor drank gebruikte. Spr. nam aan, dat er van chan tage geen sprake is. Tenslotte zei de officier, dat het hier heling op grote schaal betreft en hij eiste dan ook een gevange nisstraf van 1 jaar met aftrek. Verdediging. Mr van Ginneken zei in zijn plei dooi, dat de president-commissa ris van de bank mej. v. d. K. steeds de hand boven het hoofd heeft gehouden, niet wetende, dat zij fraudeerde. Spr. zei verder, dat iedereen in Zierikzee wist, dat de zaken van verd. door zijn zuster werden ge financierd. Ook op de bank wist iedereen dit en tevens, dat regel matig bedragen naar verd. werden gezonden. Ondanks dat heeft nie mand ooit iets vermoed. Verd. zou, volgens de raadsman, van de verkochte zaken hebben geprofi teerd en daarvan f 50.per week hebben ontvangen. Mr van Ginneken achtte niet bewezen, dat het geld, dat verd. ontving van fraude afkomstig was en ook de opzet ontkende spr. ten stelligste, terwijl hij verder nog zei, dat het steeds de bedoeling van verd. was, alles terug te be talen. Spr. concludeerde dan ook tot vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. SCHOOLVOETBAL. Vlissingse clubs kampioen van Walcheren. Alle Middelburgse schoolelftal len, die aan het Paastournooi heb ben meegedaan, hebben gisteren een nederlaag geleden in de wed strijden tegen de Vlissingse schoolkampioenen. In afd. A speelde School J te gen de R.K. Jongensschool uit Vlissingen. De Middelburgers ver loren met 31 (ruststand 20). In afd. B werd het derde elftal van de Middelburgse H.B.S. met 42 door de Chr. U.L.O. school uit Vlissingen verslagen. Met de rust was het 31. Tenslotte volgde in afd. C een spannende wedstrijd tussen de eerste elftallen van de Middel burgse en Vlissingse H.B.S. Voor de rust werd er niet gescoord en zo ging met een stand 00 de tweede helft in. De Vlissingse H.B.S.-ers hadden toen meer ge luk en de eindstand werd 21 in hun voordeel. Al deze Vlissingse schoolclubs zijn dus kampioen van Walcheren geworden in hun afde ling en zullen in de Pinksterva- cantie om het kampioenschap van Zeeland mogen voetballen. Oostburg. De uitslagen van gisteren te Oostburg zijn: Openb. Lyc. IV Openb. U.L.O. II 0—13; R.K. H.B.S. Ill—A.B.S. 0—5; Openb. Lyc. IV—R.K. H.B.S. III 0—I; Openb. U.L.O. IIA.B.S. 2—1; Openb. Lyc. IV—A.B.S. 0—9; Openb U.L.O. II—R.K. H.B.S. III 4—0. Vanmiddag wordt de finale gespeeld tussen de U.L.O. II en het Openb. Lyc. III. Hulst. Te Hulst werden de volgende wedstrijden gespeeld: Afd. A: Hulst—O.L.S.A. Ter- neuzen 10; O.L.S.C. Terneuzen Clinge 0i; O.L.S.A. Terneuzen Clinge 22; O.L.S.C. Terneuzen —Hulst 02. De eindstand in Afd. A is daar door: 1. Hulst (kampioen O. Z. Vlaanderen); 2. Clinge; 3. O.L. S.C. Terneuzen; 4. O.L.S.A. Ter neuzen. Hulst werd hiermee voor de derde maal kampioen in zijn afdeling. Afd. B: Ambachtsschool II Ter neuzenA.B.S. III Terneuzen 7—0; A.B.S. Hulst II—A.B.S. III Terneuzen 6—1; A.B.S. Terneuzen IIJansenius Lyceum II 22; A.B.S. III TerneuzenJansenius Lyceum II 2—7; A.B.S. I Hulst— A.B.S. II Terneuzen 02. Na afloop bleek, dat in het elf tal van Ambachtsschool III Ter neuzen ongerechtigde spelers wa ren opgesteld, waarom dit team werd gediskwalificeerd. De eind stand werd daardoor 1. Ambachts school II Terneuzen; 2. Ambachts school I Hulst; 3. Jansenius Ly ceum II. Prov. Rijwielpadencommissie vergaderde. In de gisteren gehouden ver gadering van de Prov. Rijwielpa- dencommissie onder voorzitter schap van de heer C. Philipse, lid van Ged. Staten, is gesproken over de vaststelling van een pro vinciaal rijwielpadenplan. Beslo ten werd dit toe te zenden aan het college van Ged. Staten, die daarover uiteindelijk te beslissen hebben. Voorts werd gesproken over de nieuwe Verkeerswetgeving. Afscheid concierge-amanuensis te Vlissingen. In een feestelijk ingerichte zaal van het schoolgebouw kwamen Vrijdagavond directeur, leraren en leden van de commissie van toe zicht bijeen om afscheid te nemen van de scheidende concierge-ama nuensis van de Nijverheidsavond school, de heer P. Sinke. Direc teur Wagenvoorde sprak de heer Sinke waarderend toe en dankte hem voor de toewijding, waarmee hü zijn taak steeds vervulde. Vooral in de oorlogsjaren werd veel van hem gevergd door de tal loze verhuizingen. Spr. toonde zich verheugd, dat de heer Sinke thans, in goede gezondheid, met pensioen kon gaan, ofschoon men zijn hulpvaardigheid nog vaak zal missen. Als blijvend aandenken werd de scheidende functionaris een oorkonde en een fraaie baro meter aangeboden, terwijl zijn echtgenote een zilveren bloemen- vaas met inscriptie in ontvangst mocht nemen. Namens de com missie van toezicht sprak de heer J. v. d. Velde de scheidende toe. De heer Sinke sprak daarna zijn dank uit voor de hulde en de pret tige samenwerking. Nadat hij nog enige aardige herinneringen had verteld, bleef het gezelschap nog enige tijd gezellig bijeen. Viering van Koninginne- en Bevrijdingsdag te Middelburg. De Koninginnedag zal, zoals be kend, dit jaar op 1 Mei worden gevierd. De Kon. Ver. „Uit het Volk-Voor het Volk" heeft in Mid delburg voor die dag een pro gramma samengesteld, 's Middags tussen half twee en vijf uur zijn er twee jeugdvoorstellingen in het Schuttershof door Adrie van Oor schot, o.m. met buikspreken, pop penkast, goochelen enz. 's Avonds te acht uur geeft bet Middelburgs Muziekcorps een concert op de Markt, om half tien gevolgd door een fakkeloptocht. Op de Bevrijdingsdag, 5 Mei, zal er om half negen 's avonds- een grote lampionoptocht worden ge houden met muziek, die vanaf de Markt vertrekt. Van half tien tot elf uur zal een concert op de Markt worden gegeven. Ongeluk bij Kloetinge. Gistermiddag stak het 3-jarige meisje van de familie H. te Kloe tinge de Rijksweg over. Juist kwam uit de richting Kruiningen een personenauto aanrijden. Hoe wel de chauffeur, een dokter, ge heel naar links uitweek, kon egn aanrijding niet worden voorkomen Het kind werd door de achterzijde van de auto geraakt en liep een zware hersenschudding op. Het werd door de dokter naar net zie kenhuis te Goes gebracht. (Ingez. mededeling advert.) VINPT 0 BE ONi MOOI SU DÉGElUk UITGEVOERD IN VERSO HLLENPE PRIJZEN üMkm'im TELEFOON 200 <K 1102) Scherpe critiek op de houding der regering. In een „Nader Verslag" der Eerste Kamer over de ontwerp- garantlewet voor de Nederlandse ambtenaren In Indonesië wordt de regering gevraagd, of de Neder landse ambtenaren ginds tot dus ver wel hebben ervaren, dat de Indonesische regering het op prjjs stelt, hen te hebben overgenomen. Dit was immers liet uitgangspunt bfl het sluiten van de overgangs overeenkomst. De Nederlandse regering, zo heet het in het verslag, schijnt niet alleen het recht, maar ook de werkelijkheid uit het oog te verliezen. Niet slechts worden van Indonesische zijde de adviseurs terzijde geschoven, maar ook zou het doordienen voor tal van an dere niet-pensioenrijpe krachten zo onaantrekkelijk zijn geworden, dat dit niet langer meer van hen kan worden verlangd. Onder de huidige omstandighe den moet sterk worden betwijfeld, of de in het ontwerp voorgestelde garanties nog wel voldoende zijn. In verschillende opzichten is een herziening en verruiming van cjeze regeling zeer wenselijk. Verder vraagt de Kamer nog inlichtingen, o.m. over de betaling van pensioenen, verlofstraktemen ten, delegaties en over de gevol gen van de jongste monetaire maatregelen. Tal van bedenkingen worden ook gemaakt ten aanzien van het geringe besef van haar verant woordelijkheid voor de Nederlan ders in Indonesië, dat de regering schijnt te hebben. Uit het bovenstaande blijkt, dat de Eerste Kamer ernst met de zaak maakt. Zij laat zich niet met een kluitje in het riet sturen. Reeds in het Voorl. Verslag werd scherpe critiek uitgebracht op de door de Tweede Kamer in derhaast goedgekeurde regeling. De regering heeft hierop schrif telijk geantwoord, maar nu in een „nader verslag", dat de E.K. eerst op bevredigende wijze beantwoord wil zien, voor zij haar eindver slag vaststelt. Het vertrouwen in de regering schijnt wat dit betreft niet groot te zijn. M. M. Schippers fe Kamperland, f Te Kamperland is op ruim 81- jarige leeftijd overleden de heer M. M. Schippers, in leven firmant van de graanhandel de fa. Wed. A. Schippers. Marinus Marius Schippers was niet alleen in de kringen van de zaadhandel zeer bekend, maar heeft ook voor de gemeente Kam perland veel betekend. De overledene was als vertegen woordiger van de C.H.U. lid van de gemeenteraad van 1923 tot 1941. Vanaf 1 September 1931 tot 1944 was hij tevens wethouder. In 1930 werd hij gekozen als lid van de Prov. Staten en bleef dat negen jaar lang. Ook op' kerkelijk terrein heeft de overledene veel en goed werk verricht. Hij was ouderling der Ned. Herv. Kerk, voorzitter van de Zondagsschoolvereniging, en voorts bestuurslid van diverse an dere verenigingen. Na tien jaar zal het oordeel geveld worden. Hulp bj) Duitse overval voor B(jz. Raad van Cassatie. Precies tien jaar na de Duitse inval ln ons land, 10 Mei a.s., zal de Bijz. Raad v. Cassatie de zaken behandelen van de door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam ter dood veroordeelden H. Koehler uit Zutphen en J. Herdtman uit Utrecht. Beiden hebben n.l. geholpen om deze Duitse overval voor te be reiden. Herdtman was leider van de Nederlandse N.S.B.-ers in Duits land, die daar ln de vereniging „Sport en Spel" een geheime, op militaire leest geschoeide, oplei ding kregen, teneinde bij de over val hulp te verlenen. Met Koehler samen voerde hij besprekingen met personen uit het Duitse leger. „Burgerlijke partijen" in Oost-Duitsland steeds meer in de knel. De communistische druk op de Oostduitse burgerlijke partijen is sterk toegenomen sinas Pasen. Het dagelijks gemiddelde van de politieke vluohtellngen, die in West-Berlijn aankomen, is ln d» laatete'dagen verdubbeld, Amerikaanse generale staf voor de „koude-oorlog"- voering. De New York Times meldt, dat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken een „strategische commissie" heeft ingesteld, die verantwoordelijk zal zijn voor de Amerikaanse strategie in de „kou de oorlog". De commissie zal on der leiding staan van prof. Philip Jessup, de reizende ambassadeur. Officiële Publicatiën NATIONALE HERDENKING. B. en W. van Middelburg brengen ter algemene kennis, dat, met bet oog op de nationale herdenking op Donderdag 4 Mei 1950 na 18 uur alle bioscopen, café- en verkooplocaliteiten gesloten moeten zijn en dat na dat uur geen openbare vermakelijkheden zullen wor den toegestaan. Waterstanden Keulen 1.26 (plus 0.05)Runrort 6.66 (plus 0.08) Lobith 9.32 (plus 0.04); Nij megen 7.05 (plus 0.09; Arnhem 7.20 (plus 0.07); Eefde 2.73 (plus 0.01); Deventer 1.89 (plus 0.05)Borgharen 40.60 (plus 0.02); Belield 11.12 (-0.31); Grave (ben.) 4.73 (-0.09); Lith 0.63 (-0.04). SCHEEPSTIJDINGEN GROTE VAART. AAGTEDljK 14 van Galveston naar Lake Charles; AARDlJK 14 van Coatza Coalcos naar Tanipico; AGAMEMNON 13 van New York naar Turkseil; ALCOK roei toalegre—Rotterdam pass. 14 Ques- sant naar Antwerpen; ALDEBARAN 14 te Narvik van Rotterdam; ALDERA- Ml.Y Rotterdam Calcutta pss. 14 Perira; ALGENIB Rotterdam—Porto Alegve 14 i te Victoria; DELESHAVEN 14 ie Bue nos Aires van Rotterdam; DELI'T 14 van Valparaiso naar Talca Huano; FARM- SUM 13 van Narvik naar Baltimore; HAARLEM 14 van Trinidad naar Cu- inana; KERTOSONO 14 te - Nauier van Littleton; OBERON 14 te Maracaibo van Aruba; MEERKERK RotterdamJapan 14 van Manilla; PR. FREOERIK HEN DRIK 14 te Antwerpen; PR. WILLEM 11 13 van Puerto Tarafa naar New Or leans; SARPEDON 14 van Carupano naar Curacao; SLAMAT 11 te Khor- rauishar van Abadan; STAD MAAS SLUIS Sfax—Amsterdam pass. 14 Kpro- ca; TALTSSE 14 te Charleston van New Orleans; TITUS 14 te Karlovasi van Iz mir; WATERLAND Buenos-Aires—Ant werpen pass. 14 Finisterre. PASSAGIERS- EN TROEPENSCHEPEN OP INDONESlë. BANTAM pass. 13 Kaap St Vincent naar Djakarta; CAMERON IA 13 van Djakarta naar Rotterdam; GEN. C. H. MUIR 14 te Suez naar Rotterdam; HEL LENIC verm. 28 van Djakarta naar Am sterdam; KOTA 1NTEN pass. 13 Soco- tia naar Djakarta; PASAROEA pass. 13 I'erim naar Amsterdam; SKAUGUM 13 120 mijl W.N.W, Enggauo-eil. op tveg naar Rotterdam; WATERMAN pass. 13 Quessant naar Djakarta; WILLEM RUY.S pass. 13 Guardafui naar Rotter dam; ZUIDERKRUIS 12 te Soerabaja. Scheldevaart Onderstaande schepen zijn Hansweert gepasseerd per 13 April 1950, voor bijvermeide bestemmingen. BEENARDA, Hartmans; DUURS- WALD, Lenting; RIJN-TRANS 4, Ruy; ALBLAS, Dekkers; VIOD, Groen; GER- 1A, de Kruik, ARENARIA, Cyzerbuski; EDDA, LinzGOYA, Post; PUCINNI, de Jong; RHENUS, v. d. Westen; DAMCO 62, Wanders; BROEDER TROUW, Broeken; FRISO, Kluglust; CORJO, v. Dijke; MARKOMANN, v. d. Made; NASSAU, Eggenhuis; ONDER NEMING, de Korte; JAN SUZANNA, Vermey; SPES SALUTIS, Grimvis; T1ETIE, Brombergen; FLORA, Pot; STRONO, Wagenmaker; ALFONS, Kloek; FIAT, Hut; NEMA, ^logedctorn; NIETS BESTENDIG, de Jong; REHO- BOTH, Visser; CRIGEE, de Waal; ON RUST, Schram; ALBATROS, de Waal: AVONTUUR, Borsje; FAMILIETROUW den Outen; LOUIS, Iloems; INGONA, Broeders; JACQ STORK, v. Elshout; NELLY, v. Zwol; EDISON, v. Weelden; THERESIA, v. Velpeti; TERNEUZEN 1, Faasse; VL. HOLLANDER, Broekhui zen; SPERO, Eibers; ANNA, v. Gent; CATHARINA, Thijsseu; ANNIE, de Wijs, allen naar België; DAMCO 81, v. EmmerlootWILLEM, Nouwen DAMCO 133, Jolijt; DIEZ, v. Maarik; CORAM, v. Dongen; DAMCO 101, Kra mer; DAMCO 2, Meyde, allen naar Dordt; S.B. 1089, de Breecke; PANAMA, v. d. Broek; FLUVIALE 7, Pols; STAD GENT, v. Wijk; STAD MEENEN, Car- pentier; STAD KORTRIJK, Haan; FLU VIALE 28, FromANTONIA, le Sage; BF.RTUS, Mout; EXPRESS 1, Huttner; DE RIJN, Kielen; RHENUS 84, Adler; PONTET CANES, Schott; ST. JOZEF Janssens; GILBERT, KoremanMAR- GARE1 E, NeyenhofSALF 4, Rijquart, alUn naar Dutsland; AVONTUUR, Gil- jam, Amsterdam; TELEGRAAF 19, Nor- tier; STREVEN, Zwietinck; VIVAT, Wagenmaker; ALBATROS, Riniers; KNOLLENDAM, Duynmayer; DOU, v. Putten; DELI'ZIJL, Verkaik, allen naar Rotterdam; CELINA, de Roek, Stam- persgatCARL GELDNER, Riemens; GOELAND, de Haas, beide Basel; ZEE- LANDS LUISTER 1, Dane, Delft; FLO- RENTIUS, Segers, Druten; CORNELIA, Hout, Pernis; DOLFIJN, Cremer, Gro ningen GEERTJE, Hollebrandse, Alme lo; MERCURIUS, v. Zanten, Kerkdriel JOCO, v. Parijs, Alphen a. d. Rijn; TY- NE, de Wilde, Geertruidenberg; OLIE VOS 1 v. d. Meer, Haarlem; MARC, Backeland, Rossum; JACTO, Heek, Don gen; ONDERNEMING, 'Broeken, Waal wijk. V eilingsberichten GOES. Veiling van 14 April. Groenten: Kropsla 1421 per 100 stuks. Hadijs 914, Ramenas 16, beide per 100 bos. Witlof 1843, idem (stek) 514; Rabarber 10 23, Spinazie 2843, Andijvie 35, Prei 3157, Uien 2530, Sjalot ten 1015, Aardappelen 8.5011, alles per 100 kg. vim NIEUW BLOEDBAD? Nog even naar Indonesië van daag. Zoals bekend gaat het lelijk spoken in Makassar. Op de R.T.C. werd een over eenkomst gesloten met de repu bliek en 15 federale staten die samen de Ver. Staten vormden. Soekarno en z'n vrienden heb ben 't echter weten klaar te spe len, dat er van die 15 deelstaten nog 3 zijn one gebleven, De an deren werden Zondag maar even 7 tegelijk per „decreet" bij de republiek gevoegd. Een nieuwe vorm van demo cratie is dat, die door onze re gering xuordt toegejuicht naar 't schijnt, 't Gaat immers goed, volgens ministeriële verklarin gen. Maar vele deelstaatbewoners voorzover ze de moed hebben te spreken wordt het te bar. Vandaar de opstand van Ab- doel Azis. Hij zegt te strijden voor 't recht. Of hij het recht heeft dat op deze wijze te doen, laat ik daar, maar in elk geval is 't een methode die door onze regering is gesanctionneerd. Van de zijde van de Indone sische regering, die bevel heeft gegeven de opstand neer te slaan, is verklaard, dat met rebellen niet onderhandeld behoeft te worden. Ik heb dat geluid meer ge hoord. Er waren eens Nederland se ministers die zich in dezelfde geest uitspraken en die daarna de rebellenmet veel eerbe toon inhaalden. Soekarno is misschien meer consequent. En zo is er de kans, dat in Indonesië opnieuw een bloedbad begint. Het Indonesische volk wordt met de daar wonende Nederlan ders verschrikkelijk geteisterd. En dan te denken, dat we dit in de eerste plaats te danken hebben aan de heilloze politiek van de P. v. d. A. Laten we dat, op 26 April, de stemdag, niet vergeten! Men speurt nog steeds naar de vermiste „Privateer". Twaalf Amerikaanse legervlieg tuigen zijn gisterochtend bij dikke mist van het vliegveld Kastrup opgestegen voor een speurtocht over de Oostzee naar de Privateer, de Amerikaanse marinebommen werper, die sinds Zaterdag met tien man aan boord wordt ver mist. Een officiële woordvoerder van het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht te Wiesbaden verklaarde, dat men nog steeds hoopte, het vermiste toestel te vinden. Er was geen sprake van dat de opsporingsactie gestaakt zou worden. Aansterdamsche Effectenbeurs. Slotkoerscn op 14 April 1950 medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. Grootboek Obligatiën Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Nederland 1962-64 ex Dito cum Nederland N.W.S, Spaarcertificateti Indië 1937 A Grootboek 1946 Kerf. Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Mij A.K.U. Berghs en Jurgens van Berkel Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Bros en UnlL Ned. Ford Ned. Kabelfabriek Philips Gloeil. Dito, 6% cum pref. wd. Wilton Billiton le rubr. Dito 2e rubr. Dordtsche Petr. Dito pref. Kon. Olie Dito onderaand. Moeara Enlm A'dam Rubbef Bandar Rubber Dgli Bat. Rubber Kendenk Lembod Oost Java Rubber Da Oostkust Serbadjadi ffJê SSL%. m 98 m 99 m 99# m ïooyi 95 m 96 149# 171# 322 H5/4 134 176 162 170 211# 295 268 224*4 167# 148 340 250 251# 272# 274# 274 472 133# 123 1 Kon. Boot Kon. Paketvaart Ned. Sell. Unie v. Ommeren's Schpv. Rott. Lloyd Stv. Mij Nederland H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Senembah Muller en Co Amsterd. Bank Holl. Bank Unie Cert. Javasche Bank Herstelbank Pr. Ned. Ind. Esc. Mij Ned. Bank v. Zuid-Afrlka R'damsche Bank Surinaamse Bank Twentsche Bank Am. Smelting Anaconda Copper ex Bethl, Steel Chrysler General Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Standard Brands U.S. Steel Cities Service North Am. Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tidewater Baltimore Miss K. Texas New York Centr, Pennsylvania Canadian Fac 134# 122 132# 164 126# 139# 131 35 122*4 145 167 217# 153 68# 169 173 168 52# 30# 109 69# 28# 53# 27*4 6 97# 76# 20# 64# 43# 66# 40# 26# 11#

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2