Abdoel Aziz toch gevangene te Djakarta NIEUWS Vanmiddag (vijf uur) zal Koning Leopold tot het Belgische volk spreken Koninklijk gezin terng in het land Jan Schouten sprak te Middelburg Residentieorkest concerteerde te Middelburg PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND zaterdag is april 1950 Het Opstandingsveriiaal Opstand echter nog niet geëindigd Oommissie inzake N.-Guinea. Solist: George van Renesse SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Ttl. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat. Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1586 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m m Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen, Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.42 u„ onder 19.38 u. Maan op 5.34 u., onder 18.59 u. Hoogwater op Zondag 16 April: Vlissingen: 1.40 u. 1.70 m., 14.05 u. 1.86 m. Terneuzen: 2.10 u. 1.90 m., 14.32 u. 2.06 m. Wemeldinge: 3.22 u. 1.41 m„ 15.44 u. 1.63 m. Zierikzee: 3.04 u. 1.17 m., 15.34 u. 1.38 m. Tn „Vrij Nederland" het bekende weekblad waarin tal van voor aanstaande leden van de Partij van de Arbeid de lezers van voor lichting dienen, verscheen de vo rige week een artikel van G. Zorab, over het opstandigsverhaal. „In de vier Evangeliën, zo zegt hij, wordt verhaald, hoe vele eeuwen geleden in het verre Pa lestina een man, Jezus genaamd, een groep discipelen om zich heen verzamelde en door de overheden tot de kruisdood werd veroor deeld. Hij stierf aan het kruis en werd begraven, maar hij stond op uit de doden en vertoonde zich aan zijn volgelingen. Een belangrijk deel van de Christelijke wereldbeschouwing is gebaseerd op het aanvaarden van dit miraculeuze gebeuren, nl. dat Jezus Christus, mens en God tege lijk de eerste is geweest die de dood overwon, zijn aardse lichaam tot nieuw leven wekte (zijn graf immmers werd leeg bevonden) en aldus gedurende een zekere tijd te midden van zijn discipelen ver keerde". T~)e schrijver betoogt dan verder, dat de religie er mee tevreden is, dit probleem uit een geloofs- hoek te benaderen. Zij buigt haar hoofd voor de naar haar mening gezaghebbende op openbaring be rustende uitspraken in de Schrift. Maar anders staat het met de wetenschap. Zij stelt zich niet onder, maar boven de Openbaring. Zij buigt niet voor Gods Woord, maar zij critiseerren corrigeert het. Zij kent en erkent slechts er varingsfeiten. Zij toetst de Open baring aan de rede en zo spreekt het vanzelf, dat zij van het won der der opstanding niet wil weten. \Toor de vrijzinnige theologen v was dit steeds een ietwat lastig geval. Vandaar, dat zij leerden, dat het verhaal van de opstanding voor de discipelen slechts een spel der verbeelding was. De discipelen kregen een soort visioen; drogbeelden ont sproten aan een verhitte verbeel ding. Deze oplossing bevredigde op de duur niet, maar men zag geen kans op een andere wijze het opstandingsverhaal met de eisen van de wetenschap in overeen stemming te brengen. TAaarin is nu verandering geko men. Dank zij een nog be trekkelijk jonge tak van weten schap, de z.g. parapsychologie. Deze parapsychologie, die zich bezig houdt met alles wat meestal tot het occulte, het verborgene wordt gerekend, heeft een aantal goed gewaarmerkte gevallen bij eengebracht, waarbij b. v. een overledene aan verschillende per sonen tegelijkertijd verscheen. In dien men niet beter wist, zou men denken, dat zulk een dode met li chaam en al uit het graf was op gestaan. Men heeft hier te doen, niet met een lichamelijke opstanding, maar met een soort verschijning van een dode. Welnu, aan de waarneming van zulk een verschijning hebben we ook te denken bij de Evangelie verhalen over de opstanding van Jezus Christus. Jezus is niet opgestaan uit de doden, dat zou in strijd zijn met de eisen van de wetenschap, maar wel kunnen we aannemen, dat Jezus na zijn dood actief werk zaam is geweest. En daaromheen hebben zich zekere overleveringen gevormd, zoals de Bijbel die mee deelt: het vinden van het ledige graf, d(^windsels en doeken, die steun moeten verlenen aan het dogma van de opstanding des vleses. Q p grond van deze z.g. ver- schijning kan de wetenschap aan het paasgebeuren, dat overi gens niets ongewoons is, haar sanctie geven, omdat het leert, dat het leven als geestelijke acti viteit opgevat, zich uitstrekt tot over het graf. Van alle franje ontdaan, komt het hierop neer, dat op ge zag van de Rede, de Openbaring als onwaarachtig en leugenachtig wordt veroordeeld, en dat wat Gods Woord als opstandingsfeit vermeldt, niets anders was dan een soort verschijning van een dode, waarvan de fantasie zich meester heeft gemaakt. Met andere woorden, een vol strekte loochening van de opstan ding van Jezus Christus uit de doden. p zichzelf is dit alles niet bijster belangrijk. Dat de ongelovige dusgenaamde wetenschap de Goddelijke Open baring verwerpt, is niet nieuw. Maar belangrijk is wel, dat der gelijke ongeloofstheorieën in sma kelijke vorm worden opgediend in een orgaan, dat nauw verwant is aan de Partij van de Arbeid. Deze partij telt ook een belang rijk aantal leden, van wie men moet aannemen, dat zij geloven in de Christus der Schriften, die ge storven is en opgestaan. Deze mensen worden nu door een van hun partijorganen op der gelijke ongeloofstheoriën onthaald Zij en hun huisgenoten. Zij en hun kinderen. Zou het niet tijd worden, dat dergelijke mensen, die in 1946, meermalen helaas onder invloed van hun predikant, de sprong naar de Partij van de Arbeid waagden, thans opnieuw, maar dan in de goede richting door breken Abdoel Aziz Is gisteren om 19 uur per vliegtuig uit Makassar op het vliegveld van Djakarta geland. Voor zijn aankomst op het vliegveld liad de militaire politie de startbaan afgezet. Aziz stap te onmiddellijk in een auto, die de startbaan kwam oprijden. In verband met een eerder bericht, dat Aziz niet als gevan gene naar Djakarta was gekomen en weer naar Makassar terug zou keren, meldt het Franse persbureau A.F.P., dat zulks door de minister van defensie is tegengesproken. Aziz is gevangene en is thans te Djakarta in arrest gesteld. Zijn komst, zou de minister van Deze beloften zouden volgens defensie der R.I.S. voorts hebben gezegd, betekent zijn onvoorwaar delijke overgave, maar geenszins, dat er nu aan de opstand te Ma kassar ook een eind gekomen is. Sultan Hamengkoe Boewonó ont kende eveneens, dat aan Aziz voor diens komst naar Djakarta belof ten zouden zijn gedaan teneinde er hem toe te bewegen, naar Dja karta te komen. Nederlandse leden benoemd. Op de te Djakarta gehouden eerste Unie-conferentie is beslo ten, dat een commissie zal worden ingesteld, die de onderhandelin gen, die ingevolge de beslissingen der Ronde-Tafel-Conferentie tus sen Nederland en Indonesië moe ten worden gevoerd met betrek king tot het vraagstuk van de staatkundige status van Nieuw- Guinea, zal voorbereiden. In deze commissie moeten door Nederland en Indonesië vóór 15 April 1950 drie leden worden be noemd. Van Nederlandse zijde zijn als leden voor deze commissie aan gewezen: Prof. dr G. H. van der Kolff te Amsterdam, oud-hoogleraar in de economie aan de Rechtshoge school te Batavia; Prof. dr J. M. Pieters, buiten gewoon hoogleraar aan de Katho lieke Economische Hogeschool te Tilburg; Prof. dr R. van Dijk, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, deze laatste onder voor behoud van goedkeuring door de directeuren van deze Universiteit. eerdere berichten hebben ingehou den, dat Oost-Indonesië niet met militaire middelen zou worden ge liquideerd. Ondanks Aziz' aan komst te Djakarta is de opdracht aan de federale troepen, om aan de opstandige beweging een eind te maken, niet ingetrokken. De operaties zullen voortgaan, totdat de opstandige beweging zal zijn onderdrukt. Te Djakarta werd verklaard, dat op het tijdstip van Aziz' ver trek nog geen landingen op Zuid- Celebes waren verricht. Het te ruggeven van wapens aan leden van de Apris was nog niet uit gevoerd. De Oost-Indonesische minister van voorlichting, dr Natoelangi, die eveneens aankwam, verklaar de, dat behalve een schietpartij, die er gisteravond door onverant woordelijke elementen werd ver oorzaakt, de toestand te Makas sar zeer rustig is. De bekendma king van Soekarno eergisteren bracht grote bezorgdheid teweeg, maar die verdween, toen bleek, dat van onlusten nog geen spra ke was. De huidige militaire gouverneur van Noord-Sumatra, kolonel A. E. Kawilarang, is tot opperbevelheb ber en chef-operaties benoemd van de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht van de R.I.S. in Oost-Indonesië. Kolonel Kawi- liarang, die een Nederlandse mi litaire opleiding heeft gehad, is geboortig uit Oost-Indonesië. Polen en Denemarken sluiten hun havens. Denemarken en Polen hebben hun havens voor eikaars vissers schepen gesloten. Deze medede ling werd gedaan, nadat Polen had verklaard zijn havens te zullen sluiten naar aanleiding van het Deense verbod voor Poolse vis sersschepen. Reden zou zijn: over belasting der havens. Amerikaans spionnageproces te Garmisch. De 19-jarige korporaal van de Amerikaanse luchtmacht Müller is voor een Amerikaans militair gerechtshof verschenen, beschul digd van spionnage voor Rusland. Volgens een getuige, een em ployé van het postkantoor, had Müller in October j.l. een tele gram naar het Sowjet-consulaat te Bern gezonden met het verzoek in contact met Sowjet-burgers ge bracht te worden. De postbeambte had het telegram niet verzonden doch het ter hand gesteld van de Amerikaanse autoritèiten. Zenuwenoorlog tegen C.V.P. „Schuttevaer" vraagt een waterwegennet. Mr W. A. C. van Dam bepleitte in de vergadering van „Schutte vaer" te Steenwijk het tot stand komen van een waterwegennet. Daardoor zullen heel wat hangen de kwesties opgelost kunnen wor den. Men krijgt dan overal unifor me betonning en verlichting en verordeningen, terwijl het nu een grote chaos is, waaruit geen schipper wijs kan worden. Hond als schapenpleegmoeder. Bij de veehouder P. Couperus te Allingawier (Fr.) is thans een hond, die een lammetje zoogt. Het moederschaap had 4 lammetjes ter wereld gebracht en er één verstoten. De hond zelf van haar jongen beroofd heeft zich nu over dit diertje ontfermd- Auteur „De Zaak Beukenoot". Op 2 Mei om 15 uur zal in het Vondelparkpaviljoen te Amster dam de naam van de schrijver van de novelle „De Zaak Beukenoot", het geschenk, dat ter gelegenheid van de boekenweek 1950 werd verspreid, bekend worden ge maakt. De Bijz. Raad van Cassatie zal op Zaterdag 10 Juni de zaak be handelen tegen Henri Holdert, die wegens samenwerking met de vij and door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam is veroordeeld tot 12 jaren gevangenisstraf. Koning Leopold zal vanmiddag om vijf uur Nederlandse tijd het Belgische volk toespreken. Hij heeft te Pregny zijn boodschap op een gramofoonplaat laten opne men en Paul van Zeeland, de ka binetsformateur, die meer dan ze ven uur onderhandelingen met hem heeft gevoerd, heeft gisteren deze plaat naar Brussel meege nomen. In politieke kringen te Brussel is men van oordeel, dat geen nieu we ontwikkeling in de crisis is te verwachtenalvorens de Koning zijn radiotoespraak heeft gehou den. Men meent te weten, dat heden morgen opnieuw een speciaal vliegtuig naar Pregny zal ver trekken. De namen van de passa giers zijn nog niet bekend/Vol gens een niet te controleren ge rucht zou Paul van Zeeland op nieuw naar Pregny gaan. Het Katholieke blad „La Libre Ernstig ongeluk bij Biggekerke Gistermiddag zijn op de Pro vinciale weg tussen Biggekerke en Zoutelande twee vrachtauto's met elkaar in botsing gekomen. De uit de richting Zoutelande komende wagen was een voertuig van de Mijnen Opruimingsdienst der Kon. Marine uit Westkapelle. Deze bot ste tegen een uit Biggekerke ko mende vrachtauto, geladen met stenen. De M.O.D. vrachtauto werd ernstig beschadigd en een vijftal inzittenden liep verwondin gen op, die gelukkig niet direct van zeer ernstige aard waren. De slachtoffers komen allen van buiten Zeeland. De chauffeur van de vrachtauto met stenen bleef vrijwel ongedeerd. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van dit ongeval. Belgique" schreef gistermorgen onder het opschrift; „Geen troons afstand", dat thans een ware ze nuwenoorlog wordt gevoerd tegen de C.V.P. Na inlichtingen te Preg ny te hebben ingewonnen, zegt het blad categorisch te kunnen verklaren, dat het gerucht, dat de Koning troonsafstand zal doen, van elke grond is ontbloot. Het socialistische blad „Le Peu- ple" schrijft, dat in C.V.P.-kringen een kentering is waar te nemen en dat vooral de Vlaamse Katho lieke pers een heel andere houding aanneemt dan 14 dagen geleden en zeer ontvankelijk is voor een compromis. Brand te Wervershoofd eiste drie doden. Zaterdagmorgen om één uur is door tot nog toe onbekende oor zaak brand uitgebroken te Wer vershoofd (bij Medemblik), in de woning van de burgemeester, de lieer N. J. H. Raat. De 20-jarige dochter van de burgemeester en twee logeetjes, nichtjes van resp. 16 en 7 jaar uit Medemblik, zijn omgekomen. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de burgemeester en diens vrouw zich, toen zij de brand ont dekten, nog slechts met moeite konden redden. Hun poging om de kamer van de meisjes te be reiken mislukte. Paaseieren voor Paleis Soestdijk. Prinses Margriet deed direct een keuze. Vijf leden van de V.V.V. Doesburg brachten gisterochtend een paar dozijn fraai gekleurde en aangeklede Paaseieren het paleis Soestdijk binnen. Het waren de bekroonde exemplaren van een eierkleurwedstrijd, die de V.V.V. in Doesburg voor de lagere scho len in de Achterhoek had uitge schreven. Prinses Margriet, in haar Schot se rokje, deed onmiddellijk haar keus door de helgeel en helgroen gekleurde collecties van de lagere school in Breklenkamp tot haar favorieten te verklaren. Maar ook de creaties van de meisjesschool in Duiven hadden haar volle aan dacht, misschien wel het meest, omdat op dit tableau „geklede eieren" één ei prijkte, dat een Mexicaan voorstelde met een hoed, zoals de Prins kortgeleden meebracht. Op dit tableau ston den overigens broederlijk en vre dig verenigd bij elkander een Chi nees, een schone Spaanse met in genieus vervaardigde hoofdbedek king, een Indiaan, een Tirools meisje, een Zeeuws en een Volen- dammer meisje. Kerkconcerten-tournée zomer 1950. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de heer G. Bruijn, organist der Ned. Herv. Kerk te Nisse, een kerkconcerten- tournée te houden, indien het eer ste kerkconcert, dat hij op 20 Mei a.s. te Nisse hoopt te geven, slaagt wat de belangstelling betreft. Hetzelfde programma zal dan in de loop der volgende weken ge geven worden in de Ned. Herv. kerken te Kruiningen, Wol- phaartsdijk, Rilland, B. o. Zoom, en Terneuzen. Toen de Koninklijke familie gis termorgen Val d'Isere verliet, had de schooljeugd uit het Franse win tersportplaatsje en uit de omge ving zich voor hotel „Le Savoie" opgesteld met Franse en Neder landse vlaggetjes om Koningin, Prins en Prinsesjes, die zo lang zamerhand alledaagse figuren wa ren geworden in Val d'Isere, een laatste groet toe te zwaaien. Zij kregen diverse geschenken mee. Het lag in de bedoeling tussen Val d'Isere en Genéve de bus te verlaten om ergens aan de kant van de weg te picknicken. Maar het weer gooide roet In het eten en daarom werd maar op een ge schikt plaatsje halt gehouden en werden de vorken, lepels, messen en borden in de bus te voorschijn gehaald voor een gezellige bus- picknick, die ruim een uur duur de. En toen ging het aan één stuk door naar Genève, waar de Ko ningin kennis maakte met de pi loot van de Convair, die haar naar Schiphol zou brengen, gezagvoer der Bolten. Voorspoedige luchtreis uit Genève. Gebruind door de zon, die Val d'Isere in de afgelopen weken rij kelijk heeft bedacht, stapten de Koningin en de Prinsesjes gister avond om vijf over half acht uit de geheel bezette Convair op Schiphol. De Prins was juist 20 minuten daarvoor in zijn Dakota op Soesterberg geland. De Koningin, gekleed in een kort lichtbruin bontjasje met een wit voorjaarshoedje, zag er vol komen uitgerust uit. Zij was zo mogelijk nog gebruinder dan haar beide dochtertjes, die in haar grij ze bontjasjes achter haar uit het vliegtuig stapten. Toegejuicht door de velen, die zich op het terras verdrongen, be gaven zij zich naar de hofauto, die op het platform stond geparkeerd. Met mevrouw Geertsema, de echt genote van de adjudant van de Prins, begaven zij zich enige mi nuten later op weg naar Paleis Soestdijk, waar de Prins op dat ogenblik juist was gearriveerd. Vorige week werd het ge bied bij de kustplaats Livorno Midden Italië) geteisterd door zeventien aardschokken. Ook vonden er aardbevingen plaats. Vele huizen en gebouwen werden zwaar be schadigd; slechts een gering aantal mensen liep lichamelijk letsel op. Bewoners van Livorno, die dakloos waren geworden, zagen zich genoodzaakt in de buitenlucht hun tenten op te slaan. De liefhebbers van symphonische muziek in Middelburg en om geving, en dat zijn er blijkens de stampvolle Concertzaal van gis teravond heel wat, hebben, dank zy de Z.V.U., een goede dag gehad. Voor één maal betrad een beroepsorkest een Zeeuws po dium en kostte het eens niet een dag reizen om dit in artistiek opzicht geheel verantwoord symphonisch concert, by te wonen. Onder enorme belangstelling, zowel van civiele als militaire zij de werd gistermiddag de van Doorne's Automobielfabriek N.V. te Eindhoven door min. Spitzen geopend. Wel doen orkesten als de „In strumentale" en de Vlissingse Or kestvereniging hun best ons het gemis van zo'n beroepsorkest te doen vergeten, maar slagen doen zij daarin niet. Die illusie zullen zij zich waarschijnlijk ook niet maken, want het is een hemels breed verschil of men hele dagen niet anders te doen heeft dan te musiceren en er zijn brood mee verdient of dat men slechts en kele uurtjes per week er af kan knijpen om „even" te oefenen. Wat op deze wijze door onze Zeeuwse orkesten nog wordt be reikt dwingt vaak bewondering af, maar vakmusici evenaren doet men niet. En dan is er het bezwaar van de bezetting, die wegens gebrek aan goede hout- en koperblazers niet voldoende is voor uitvoering van symphonische werken van be tekenis. Wel wordt dit hiaat dan weggewerkt door musici van el ders te laten komen, maar deze maken dan als regel slechts een repetitie mee; te weinig om tot een feilloos samenspel te geraken. Het is wel jammer, dat, waar in andere buitengewesten als b.v. Groningen, Limburg en Gelder land concerten als dit van Vrij dagavond de gewoonste zaak van de wereld zijn, deze hier in Zee land slechts bij hoge uitzondering worden gegeven. Zou er al eens ooit een serieuze poging gedaan zijn om hier te komen tot vorming van een beroepsorkest, dat de goed klinkende naam van Zeeuw se Philharmonie zou kunnen dra gen? HET CONCERT. Zo klonk dan 1.1. Vrijdag in de Middelburgse Concertzaal muziek, die er geregeld zou moeten klin ken. De vierde van Tsjaikowsky met een weelde van melodieën, conventioneel in harmonisch op zicht, maar uiterst expressief en typisch Slavisch. Dus: zwaar van melancholie. Zó alleen kon zich uiten een ge niaal, doch rampzalig mens, die wel vrolijkheid kende, maar van de ware bron van het geluk geen weet had. Een groteske sympho nic, die slechts door een virtuoos orkest onder virtuoze leiding gro tesk kan klinken. Uitgevoerd werd ook het derde pianoconcert van de nog jonge Beethoven, die reeds zijn eigen stijl heeft gevonden, maar zich nog niet geheel van Mozarts in vloeden heeft bevrijd en ook nog niet gekomen Is tot de hyper-in dividuele schrijfwijze van zijn la tere symphonieën en kwartetten. Maar deze jonge Beethoven schreef jeugdige muziek,- die de harten verovert. Als in het twee de deel van dit concert de stem ming even versombert, schijnt in het dartele Rondo de zon des te helderder en het was een lust te horen, hoe het orkest, door geen technische problemen belemmerd, de solist George van Renesse niet remde, maar stuwde en in staat stelde zijn meesterschap over het klavier ten volle uit te leven. Diepenbrock's ouverture „De vogels" (hier nooit gehoord) ver tegenwoordigde onze nationale kunst en was hiervoor wel een zeer geslaagd pleidooi. Maar al te vaak wordt vergeten, dat er ook Nederlanders waren, die muziek gchreven en welke muziek.' Het Residentieorkest mag hier nog meer komen spelen. De en- trêeprijs was hoog, maar als men voor zoiets op reis moet is men toch veel meer kwijt. Daarom verdient de Z.V.U. hul de. Mogen we voortaan elk jaar op zo'n concert rekenen? P. B. ENIGE BIJZONDERHEDEN. Gistermiddag hield het bestuur van het Residentieorkest een kor te persconferentie, waarbij o.m. de "voorzitter, dr A. Loudon, lan ge tijd ambassadeur in de V.S., aanwezig was. Hierbij werd mee gedeeld, dat het Residentieorkest zoveel mogelijk muziek moet brengen aan alle lagen van de be volking. Men was blij ook eens in Zeeland te kunnen concerteren. Het plan voor het concert in Zee land is uitgegaan van dr Loudon, terwijl de Z.V.U. de plannen ver der heeft uitgewerkt. „We komen ons vanavond presenteren", zo deelde de voorzitter mede en hij sprak daarbij de hoop uit, dat de kwaliteit van het orkest bij het Zeeuwse publiek in de smaak zou vallen. De nieuwe dirigent Willem van Otterloo, die sinds zes maanden de leiding van het orkest heeft, is erin geslaagd het niveau van het orkest hoger op te voeren. Men wil er echter naar streven het orkest nog verder, uit te brei den. Het Residentieorkest telt 86 leden en de maximumbezetting waar'men naar streeft bedraagt 102. HET PROGRAMMA. Het is dit seizoen traditie ge worden van het orkest om bij iedere uitvoering een werk van een Nederlandse componist te brengen. Oorspronkelijk is ge dacht aan een Beethovenprogram- ma, maar men wilde dat het pu bliek het gehele orkest leerde kennen, zodat een werk van Tsjai kowsky is opgenomen. Als Neder landse componist tenslotte is Die- penbrock gekozen. Men heeft gro te bewondering voor de dirigent, de heer van Otterloo. Nimmer verschijnt hij op het concertpo dium, wanneer hij niet de gehele partituur uit het hoofd kent. Hij maakt zichzelf geheel onderge schikt aan deze partituur. De laatste tijd worden buiten Den Haag diverse concerten gegeven, zoals in Den Bosch en Hilversum e.a. TRADITIE? De voorzitter van de Z.V.U., mr F. W. Adriaanse, hebben we ge vraagd of een dergelijk concert een jaarlijks terugkerend evene ment zal worden. Deze verklaar de, dat het moeilijk zal zijn deze traditie te vestigen. Het heeft van het begin af in de bedoeling van de Z.V.U. gelegen jaarlijks een groot concert te organiseren. Dat dit tot heden nog niet was ge lukt, lag niet aan de Z.V.U. Het organiseren van dergelijke con certen brengt zeer hoge kosten met zich en het gaat er om de fondsen te vinden om zulks steeds te herhalen. Voor het concert van het Residentieorkest is zowel door Provincie als gemeente subsidie verleend. Rede i.v.m. de Prov. Staten verkiezingen. De belangstelling voor de ver kiezingsrede van de heer J. Schouten, lid der Tweede Kamer voor de A.R. partij, was Vrijdag avond zó groot, dat het Schutters hof te Middelburg, waarin deze samenkomst zou worden gehou den, moest worden verlaten en de honderden belangstellenden „in gesloten formatie" naar de Noor- derkerk trokken, die ook nog by na geheel was bezet. Hier sprak na een kort ope nings- en welkomstwoord van dr K. Huizenga, voorzitter van het Prov. Comité, de heer Schouten over de betekenis van de Prov. Statenverkiezingen i.v.m. de al gemene politieke toestand. Hij wees eerst op het grote verschil in politieke verhoudingen tussen vroegere tijden en thans. Toen lag het accent geheel op de binnen landse politiek, nu op de inter nationale. Zo is ook de economie geen nationale meer, maar een Europese geworden. Met het fi nancieel beleid is het precies het zelfde. Op politiek en militair gebied zijn wij helemaal op samenwer king aangewezen. Evenals op eco nomisch gebied is ook hier Ame rikaanse hulp onmisbaar. Bij alle verdeeldheid van het Westen is men toch één hierin, dat men ziet, dat alle zelfstandigheid, waarde en vrijheid van de mens in de Oostelijke dictatuur volledig ver loren is. De slavernij van het ver leden is kinderspel bij die van het Oosten thans. Daar komt bij, dat Rusland zijn machtsgebied enorm heeft uitgebreid en daarmede nog bezig is. POSITIE KIEZEN. Nederland moet in de contro verse Oost-West positie kiezen. Laten we ons heus niet verbeelden dat W. Europa zo sterk is: Duits land is in tweeën uiteengevallen, Frankrijk heeft een zeer wankel bestel, Engeland wil zeer bewust een bijzondere positie innemen. Ons land is sterk verzwakt, met een ontzettend hoog opgelopen staatsschuld, enorme lasten van wederopbouw, tot het uiterste op gevoerde belastingen. Neutraal blijven kan niet. De enige keus is aansluiting bij het Westen. Inder- Een kapitein van de Britse vei ligheidspolitie heeft te Hamburg dwars door een gesloten deur een Pools burger, die verdacht werd van spionnage voor een vreemde mogendheid, doodgeschoten. De regering van Bolivia zou zijn af getreden, nadat zij haar bevoegd heden had overgedragen aan een militaire junta. Volgens de New York Times zijn geheime plannen ontworpen tot intensivering van de Russische actie in Azië en Australië. Niet vóór Maandag zal door de V.S. worden geant woord op het Russische protest tegen het overvliegen van een Amerikaans vliegtuig. Trygve Lie heeft verklaard er over na te zullen denken of hij een bezoek aan Moskou zou brengen na zijn bezoek aan Parijs en andere plaat sen. Op Antigua (eilanden bo ven de wind) zijn 10 personen met dodelijke afloop onder de voet ge lopen door ongeveer 2.000 pick- nickers, die een schuilplaats zoch ten in een oud fort voor een plot selinge regenbui. De Franse advocaat Jacques Isorni heeft een verzoek ingediend tot herziening van het tegen Pétain uitgespro ken vonnis (levenslang). De ge allieerde Hoge Commissie heeft een wet goedgekeurd tot reorga nisatie van de West-Duitse steen- kolen- en staalindustrie. Ver wacht wordt, dat het Duitse pro bleem het voornaamste vraagstuk zal zijn, dat op de bijeenkomst in Mei a.s. te Londen van de minis ters van buitenlandse zaken der „Westelijke Grote Drie" zal wor den besproken. Op 12 April is uit Priok vertrokken het troepen schip Skaugum met 1800 passa giers. Mr J. C. van Heuven, ad ministrateur bij het ministerie van sociale zaken, zal binnenkort door Trygve Lie worden benoemd tot directeur in het sociale depar tement van de Ver. Naties te La ke Success. daad, Amerika is ook niet alles en Engeland evenmin, maar wjj kunnen niet anders en we moeten ook zo: het is onze "roeping en plicht. Trots alle bezwaren is het genade van God, dat het Westen niet wil treden in een staatsbestel, dat in de mens alles wat aan het beeld Gods herinnert vernietigt. Bij die samenwerking hebben wij ernaar te streven ons eigen principieel geluid te laten horen en te strijden voor de waarachtige geestelijke vrijheid, te proclame ren de souvereiniteit van God. Vervolgens wees de heer Schou ten erop, dat de verwereldlijking van het leven angstwekkend snel is toegenomen. Laten wij ons daar bij realiseren, dat wij voor dit verschijnsel niet immuun zijn, al dus spr. Voor Nederland komt er voorts nog bij, dat de belijders van Jezus Christus niet één zijn en verdeeld optrekken. Numeriek is de doorbraak mis lukt, maar niettemin staan we voor het feit, dat een aantal we tenschappelijk gevormde mensen thans alle christelijke-politiek en partijen uit den boze achten. Hier in doet zich ten diepste voor het verschijnsel van het niet meer zich onderwerpen aan Gods ge boden. Deze ontzettende dwaling voert tot eén enorme verzwak king van ons denken en handelen. GEZAG EN VRIJHEID. Sprekend over gezag en vrij heid zei de heer Schouten, dat voorwaarde voor elke wezenlijke .vrijheid is het aanwezig zijn van gezag. Erkent men dat niet, dan wordt het, vroeger of later, dic tatuur. Tenslotte besprolc de heer Schouten de waarde van de ar beid. Hij wees erop, dat het A.R. beginsel ook hier, op het sociaal- economisch terrein, van grote be tekenis is. Steeds moet uitkomen, in al onze verhoudingen op dit terrein, dat wij rentmeesters zijn en dat wij in de maatschappelijks verhoudingen met de daad de evangelische norm van de arbeid belijden. Aan het einde van zijn rede gaf de heer Schouten nog een korte uiteenzetting van de taak der Prov. Staten en deed hij een drin gende oproep te spreken met da mensen uit andere kring, de „po litieke evangelisatie". Na een dankwoord van de voor zitter eindigde de heeiv Schouten met dankgebed. „Interzeeland" gaat oester zaad halen. Zoals reeds eerder gemeld hebben Yersekse oesterkwekers Frans oesterzaad aangekocht. Evenals vorig jaar zal dit zaad door de Zeeuwse buitenlandse vervoerders verenigd in de „Interzeeland", worden gehaald. In totaal betreft dit circa 250 ton. A.s. Dinsdag vertrekken de eerste wagens; de ze gaan naar Arcachon, bij Bor deaux. De rest zal gehaald wor den uit verschillende plaatsen van Bretagne. Voor de Zeeuwse bui tenlandse vervoerders betekent dit een mooie en eervolle op dracht. Op 8 April vertrok uit Priok het troepenschip „General Ballou" met 1461 repatriërende Neder landse militairen. Aan boord be vinden zich de volgende gesloten onderdelen der 3e divisie: 5-4 R.I., 34 A.A.T., 37 A.A.T. en de 2e com pagnie gewondenvervoer. Anderhalf jaar voor frauderende P.T.T.-employé. De Roosendaalse P.T.T.-em- ployé van de L., die zich in zijn functie van iokettist aan een aan tal fraudes over een lange termijn had schuldig gemaakt en zich daarvoor tegenover de Bredase rechtbank moest verantwoorden, is veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek. DE BILT ZEGT: Afnemend buiig. Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met veelal flinke perioden van zonne schijn en nog enkele verspreid op tredende buien. Meest zwakke wind tussen Oost en Noordoost. Iets hogere temperatuur dan gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1