Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratorinm verenigingen heeft meer dan 40.000 leden. til Bond voor Geref. Jeugdorganisaties vraagt Overheidssteun. ARAAtSON Predikantenvergadering kreeg bezoek uit de V.S Schoolraad wil geen Gereformeerd etiket. De boeht in de weg| Wat de Provinciale Stoomfeootdiensten in he eerste kwartaal van 1850 vervoerden. De heer J. J. v. d. Velde, voorzitter Kring Zeeland i MEER AANDACHT VOOR KINDERKOREN VAN GROOT BELANG Arbeider ging met de bus op stap. AI zestig jaar een inter kerkelijke organisatie. Korte Berichten. Onverwachte gehoorzaamheid I TO VAN THTF.T, I Verhoging huurprijzen onroerend goed. Vrijdag 14 April 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 De Zeeuwse bondsdagen van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen zijn inmiddels historie geworden, al zullen ze voorlopig wel vers in het geheugen biyven liggen als dagen, waarop wind en regen op ongekende wijze hoogtij vierden. Deson danks ls het goed geweest, dat ditmaal zangers en zangeressen uit het gehele land naar Zeeland kwamen, omdat hiermee In onze provincie weer eens gewezen werd op de grote waarde van de zang kunst. En juist omdat de zang van grote Invloed kan zijn op ons volksleven, willen wij in dit Interview met de voorzitter van de Ring Zeeland van Chr. Zangverenigingen, de heer J. J. v. d. Velde te YVolphaartsdjjk, nog eens de aandacht vestigen op de belangrijke zangersorganisatie in ons land. „De Nederlandse Bond is 19 Februari 1886 opgericht en is on derverdeeld in 13 Ringen", zo ver telde de heer v. d. Velde. „Meer dan 900 verenigingen zijn aange- iloten bij de Bond, dat is in to taal meer dan 40.000 leden. De Ring Zeeland telt 53 verenigingen en ongeveer 1500 leden". „Zijn alle verenigingen, die lid fijn van de Bond, ook aangeslo ten bij de Ringen?" „Niet alle koren zijn lid van de Ringen. Dat komt. omdat ver- «chillende koren zoals Evangeli satie- en kerkkoren, haast uit fluitend zelfstandig werken en bijv. aan het concourswerk van de Ringen niet meedoen. Dat is ons doel niet, zeggen ze. Ze zijn dan bij de Bond aangesloten om in de bondsuitgaven van muziek te de len. Ik kan er nog wel bij zeggen, dat Zeeland maar één Chr. Orato riumvereniging bezit, die ook al niet bij de Ring aangesloten is". „Hoe loopt het Ringwerk in Zeeland „Dat loopt best. Verleden jaar heeft de ring Zeeland zijn 30ste concours gegeven. De deelname van de koren is behoorlijk. Ge middeld neemt de helft van het aantal koren aan het concours deel". Twee concoursdagen? „Dat is toch niet zoveel", n ken wij op. ,,'t Lijkt niet veel, maar u moet niet vergeten, dat er koren zijn, die op Hemelvaartsdag liever niet willen deelnemen aan een con cours. En dan moet u natuurlijk ook de Evangelisatie- en kerk koren uitschakelen. Er gaan stem men op om het concours op Zater dag te houden. Ook al omdat we afhankelijk zijn van het publiek. Vroeger was er op Hemelvaarts dag niet veel te doen, maar tegen woordig wordt blijkbaar alles op die ddg gehouden. Dan is er na tuurlijk het gevaar, dat we op die dag weinig publiek krijgen, hoe- Wel we twee jaar geleden op het coucours in Goes druk bezoek hadden ondanks de pijpersdag, die daar ook gehouden werd. Maar, zoals gezegd, sommigen willen hierin verandering bren gen. Het is dan ook mogelijk, dat Volgend jaar èn op Hemelvaarts dag én op een Zaterdag een con cours georganiseerd wordt". Verandering van het concourswezen. „Wij hebben iets horen ver luiden over een verandering in het concourswezen. Is U daarvan iets bekend?" „Het gaat hier om de vorm van het concourswezen, waarover al lerlei meningen zijn. Ik kan er wel iets van vertellen. In de Ring Zee land bestaat een muziekcommis- sie, die de verplichte nummers Uitzoekt, welke door de koren in de derde, tweede en eerste afde ling en in de afdelingen uitmun tendheid A en B op het concours gezongen moeten worden. Naast het verplichte nummer kan het koor nog een vrij nummer zingen. Dit neemt echter te veel tijd in beslag. Verleden jaar hebben we, om vlugger klaar te komen, de verplichte nummers laten vallen, maar toen kregen we moeilijkhe den met de indeling van de vrije nummers. Twee jaar geleden is door de Bond een commissie ingesteld om de vorm van het concourswezen te onderzoeken en een plan in te dienen. Dat is intussen aan de Ringen ter kennisneming gezon den. Op het ogenblik worden be sprekingen gevoerd om te komen tot een uniform puntenstelsel voor neutrale en christelijke koren. Daarmee wil men trachten te voorkomen, dat de moeilijkheids graad bijv. in Friesland hoger ls aan in Zeeland. Overigens geloof ik niet, dat da Bond bindende regels zal aange ven, want er zullen altijd Ringen zijn, die er niet aan meedoen". Gebrek aan tenoren en bassen. „Worden de koren vooral ook op de concoursen niet erg ge handicapt door het gebrek aan tenoren en bassen?" „Natuurlijk. Sommige koren komen in grote moeilijkheden te zitten. Verleden jaar zat het koor in Groede plotseling helemaal zon der mannen. De voornaamste re den van het gebrek aan mannen is de militaire dienst, al is er ook een verminderde belangstelling en hebben speciaal de jongeren geen gelegenheid om te zingen, omdat ze allerlei cursussen moeten vol gen". „Verwacht U, dat het aantal mannelijke leden groter zal wor den door de terugkeer van de jongens uit Indonesië?" „Over 't geheel genomen niet direct, maar in sommige plaatsen wel. moet niet vergeten, dat de jongens een paar jaar in dienst geweest zijn en misschien niet zo veel interesse hebben terug te gaan naar hun koren. De koren met getrouwde mannen hebben dus wel een voorsprong". Aandacht voor kinderkoren. „Een grote leemte is, dat er zo weinig aandacht geschonken wordt aan de kinderkoren. Ze zijn van het grootste belang voor de toekomst van onze zangverenigin gen. De besten van de kinderko ren krijg je later op de koren. Het is jammer, dat de Bond hier niet voldoende stimulerend optreedt, bijvoorbeeld door het organiseren van een concours voor kinder koren". „Hoeveel kinderkoren zijn er in Zeeland?" „Dat weet ik eigenlijk niet pre cies. In elk geval zijn er in Goes, Heinkenszand, Wolphaartsdijk en Zierikzee. Er zijn plannen voor de toekomst om de kinderkoren in organisatorisch verband onder te brengen". Tenslotte vertelt de voorzitter ons de verdere samenstelling van het bestuur van de Ring Zeeland: J. Lefeber te Axel is vice-voorzit- ter; H. Wolzak te Goes secretaris; W. Sies te Zierikzee 2e secretaris; P. van Belle te Vlissingen pen ningmeester; A. Cijsouw te Groe de en A. Goedhardt te Souburg, bestuursleden. Op de tweede dag kwamen de eigenlijke aspecten van het Gere formeerde jeugdwerk ter sprake. Na een openingsrede van ds Kui per over de toekomst van dit werk, handelde de tweede voorzit ter ds P. N. Kruyswijk van Am sterdam over de „vrije" onderwer pen op de clubs en besprak mevr. B. BoelensBergmeyer uit Breda het onderwerp „De vrijetijdsbeste ding van de jeugd beneden 17 jaar". (Van onze Utrechtse correspondent). In Hilversum zijn twee dagen lang enige honderden leiders en leidsters van het Gereformeerde jeugdwerk bijeengeweest. Zij kwa men daar om de jaarvergaderin gen van de Bond voor Gerefor meerde Jeugdorganisatie bjj te wonen. Op deze huishoudelijke vergade ring, waarin o.m. de jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd, kwam als belangrijkste agendapunt een be stuursvoorstel in behandeling in zake het aanvragen van subsidie' bij de overheid ten behoeve van het jeugdwerk. Het was te verwachten, dat dit voorstel niet als een hamerstuk de vergadering zou passeren. Diverse stemmen van bezwaarde lieden werden gehoord. Uit Friesland, waar men zich tenslotte niet te gen het voorstel verklaarde, kwam de waarschuwing om toch voorzichtig te zijn en tevens de vraag of bij aanvaarding van sub sidie wellicht contributieverlaging mogelijk zou wezen. In een fel betoog verklaarde een leider uit 's-Gravenmoer, dat hij nooit ofte nimmer zou gaan kam peren in een kamp, dat met gel den van Vadertje Staat ingericht was! Hij moest van Vadertje Staat en diens socialistische in- mengingspolitiek niets hebben; liever zag hij dat kennis van de jongeren vermeerderde. De laatste uitdrukking werd door de bondsvoorzitter, ds J. C. J. Kuiper uit Den Haag onmid dellijk gewraakt. Wij zijn geen po litieke organisatie, die over de handelingen der overheid te oor delen heeft, verklaarde hij. En wat de kennis aangaat: juist mede door die subsidie zullen we in staat zijn iets te kunnen doen voor de innerlijke versterking van de Bond en zijn leden. De heer P. C. Monster, secre taris van de Bond, die het meren deel der vragen beantwoordde, verklaarde nadrukkelijk, dat van In de Wieringermeer bij Sloot- dorp en Oude Zeug werken arbei ders uit Amsterdam in de D.U.W. Ze worden elke dag naar hun werk gebracht met een bus van de fa. Sljjkerman uit Oude Niedorp. Het voertuig blijft dan aan de kant van de weg staan om te die nen als schaft- en schuilgelegen- heid. Het komt bij de D.U.W. in de Wieringermeer wel eens voor, dat een arbeider van het terrein wordt gestuurd wegens wange drag. Ook zekere v. d. B. viel dit lot ten deel. Hij wandelde naar de bus, stapte binnen en begon zich te vervelen. Daarom startte hij de motor en reed weg. Bij de Hoorn- se brug stopte hij om een paar lifters mee te nemen en snorde toen weer voort over de auto strada die Rijksweg No. 7 heet. In de buurt van Hoorn was de pret echter uit, want de benzine was op. v. d. B. begreep echter niet wat de oorzaak kon zijn, dat de wagen niet verder wilde en dus toog hij met ondeskundig oog en onvaardige hand aan het knoeien. Hij bracht het zelfs zo ver, dat de versnellingshandle afbrak. Een wegenwacht werd gerequireerd, maar deze vertrouwde de affaire niet en waarschuwde de politie. Toen kwam spoedig een eind aan de rit van de Amsterdammer. (Van onze Utrechtse correspondent). De vergadering van Gerefor meerde predikanten, Woensdag avond te Utrecht voortgezet, droeg een Amerikaans karakter. Eerst al door de causerie van ds F. C. Meyster uit Rotterdam over de kerkgang in Amerika. De Rot terdamse pastor, die in 1947 sa men met prof. Brillenburg Wurth een reis maakte naar de Verenig de Staten, gaf een reeks „sterke verhalen" en deed de weieerwaar de broeders schudden van de lach Daarna sprak ds L. Verduin uit Amerika (Michigan) de vergade ring toe. Deze predikant, wiens grootouders een eeuw geleden naar de nieuwe wereld trokken en wiens ouders ze zijn 92 jaar) hun vaderland nooit zagen, brengt mo menteel een bezoek aan ons land, Hij heeft daarbij eerst het dorp Lekkerkerk opgezocht, waar zijn grootmoeder vandaan kwam. Ds Verduin gaf een korte be schouwing over het anabaptis me en het fundamentalisme in Amerika, zulks in aansluiting op het referaat van prof. Wurth Verleden jaar heeft ds Verduin de werken van Menno Simonsz in het Engels vertaald, zodat hij anabaptisme en fundamentalisme met elkaar kon vergelijken. Hij Stakingen in Deli veroorzaken ernstige schade. Gisteren zouden de arbeiders op de tabaksplantages in Deli de werkzaamheden hervatten, na dat Woensdagnacht de bemidde lingspogingen van de minister van Arbeid der R.I.S., Wilopo, resultaat hadden opgeleverd. In tabakskringen te Medan schat men de schade aan de oogst 1950 door rupsenvraat geduren de de 10 stakingsdagen op 30 Onder het nieuwe lóonschema zal verder de exploitatie uiterst moeilijk wo'-den. De onderne mers hebben echter aan de eisen der arbeiders toegegeven, daar anders volgens hen een ineen storting van de Delische econo mie onvermijdelijk is, en ook de rest van de oogst verloren zou gaan. Werkgeversleden van de Sociaal-Economische Raad. De vier centrale verbonden van werkgevers hebben hun vertegen woordigers in de Sociaal-Econo mische Raad benoemd. Namens het Verbond van Ne derlandse Werkgevers zal in de Raad zitting nemen de heer T. J. Twijnstra, namens het Centraal Sociaal Werkgeversverbond ir. M. H. Damme, namens het R.K. Ver bond van Werkgevers-vakvereni gingen de heer L. A. J. M. van Heyst en namens het Verbond van cöntribiatiëv'eria^ng'geen"sprake fr0> ,ch,r- Werkgevers in Neder- i - lnnd /-I a n r\r\r* A WAro 4- U T n kon zijn. Dan zou de Bond immers nog geen stap verder komen. De stemming wees uit, dat na genoeg de ganse vergadering het voorstel aangenomen wenste te zien. land de heer A. Borst Pzn. Als plaatsvervangers van ge noemde personen zullen optreden resp. ir. S. H. Visser, mr A. J. R. Mauritz, prof. dr A. H. M. Al- bregts en mr J. Meynen. (Van onze Utrechtse correspondent). Hoewel de aanleiding daartoe een heel andere was, is ter ver gadering van de „Schoolraad voor Scholen met de Bjjbel", evenals op de daags tevoren gehouden vergadering der Unie „Een school met de „Bijbel", de verhouding Hervormd-Gereformeerd genoemd Dr G. P. van Itterzon, Hervormd predikant te 's-Gravenhage, die zijn openingsrede begon met te herinneren aan het zestigjarig be staan van de Schoolraad, wijdde vervolgens een lange passage ln deze rede aan een door het week blad „De Hervormde Kerk" ge propageerde opvatting, volgens welke de Schoolraad een zeer sterk Gereformeerd cachet draagt Tegen deze insinuatie, welke de redactie van dit blad nota bene - dr Van Itterzon in de mond heeft gelegd, keerde de voorzitter zich met kracht. Zulk een opmer king moet het van tijd tot tijd in neo-Hervormde kringen doen, zei dr Van Itterzon. Want wordt een organisatie van een Gereformeerd etiket voorzien, dan verwacht men dat in zekere Hervormde kringen een schuwheid aan de dag zal worden gelegd, gelijk naar men meent bij een betiteling als Gereformeerd iedere anders denkende past. Met dankbaarheid, zeide dr Van Itterzon, heb ik kennis genomen van'hetgeen de heer M. Apperloo, secretaris van de „Hervormde Raad voor Kerk en School", in het officieel orgaan der Ned. Herv. Kerk neerschreef, namelijk dat de Schoolraad interkerkelijk is, op dat etiket heeft de Schoolraad recht. OUDE EN NIEUWE KOERS. Komende tot een beschouwing over het karakter van het christe lijk onderwijs, zeide dr Van Itter zon: De Schoolraad huldigt als onge wijzigd ideaal: de kinderen moe ten onderwijs genieten, dat hen voortdurend in aanraking brengt met het levende Woord van God. Zou de kerk onverhoopt de waar de van de scholen met de Bijbel niet meer vermogen te zien, dan zou zij de weg naar de ontkerste ning van het volksleven verhaas ten. Sommigen noemen het star wanneer wij altijd en overal chris telijk onderwijs begeren. Welnu, dan maar star, doch wij kunnen niet anders dan de vrije christe lijke school propageren. De syn theseschool biedt geen waarborg voor een opvoeding in 9e zin van het Evangelie. HERWAARDERING ACTE-STUDIE. Na de mededelingen van mr J. J. Hangelbroek, secretaris van de Schoolraad, inzake de sterk ver minderde belangstelling voor de cursussen van het Schoolraaddi ploma godsdienstonderwijs, ont spon zich een uitvoerige discus sie, waarin velen er hun teleur stelling over uitten, dat men het bezit van dit diploma niet meer op prijs stelt. Het een en ander was voor dr G. Kalsbeek, directeur ener chris telijke kweekschool te 's-Graven hage, aanleiding om de herwaar dering van de acte-studie te be pleiten. Het smalen op de „acte- jacht" leidt tot niets. Laten de be sturen het op prijs stellen dat er onderwijzers zijn die zich beijve ren om hun kennis te vermeerde ren en laat men trachten er toe te komen, dat aan het bezit van de acte godsdienstonderwijs een uitkering ineens of in termijnen wordt verbonden. De middagvergadering van de Schoolraad bracht het onderwerp: „De taak van de besturen in ver band met de geestelijke opbouw onzer scholen", ingeleid door prof, dr K. Dijk, voorzitter van de Unie In dit referaat wekte de Amster damse hoogleraar de besturen tot ernstige bezinning en nieuwe acti viteit op. Het Britse boterrantsoen zal van 115 gram tot 135 gram per week per persoon worden ver hoogd. Het wekelijkse spekrant- soen zal daarentegen van 135 tot 115 gram per persoon worden verlaagd. Deskundigen van elf landen, w.o. Nederland, zijn te Marseille bijeen geweest om de accoustiek van gebouwen te bestuderen. Het hoofdbestuur van de Argen tijnse radicale partij heeft een verklaring uitgegeven, waarin critiek geoefend wordt op Peron. Te Parijs ls een campagne van 28 dagen begonnen ter verdelging van de ratten, wier aantal sedert de oorlog sterk is toegenomen. Het hamsteren van voedsel tijdens de bezetting en de verwaarlozing van duizenden bouwvallige wonin gen hebben Parijs tot een ideale woonplaats voor ratten gemaakt. Volgens officiële communistische berichten uit Peking heeft gene raal Lin Piao, de voorzitter van het militaire en politieke comité van de administratieve gebieden verklaard, dat er in zijn gebied alleen al tien millioen hongers noodvluchtelingen zijn. „Een onbekende onderzeeboot gezien in de buurt van Sen Fran cisco", meldde enige dagen gele den de piloot van een Amerikaans militair kunstvliegtuig. De mari ne ging op zoek en vondeen walvis. noemde het laatste een 20ste eeuwse vorm van het eerste. Nood in Brabant. Van Amerika naar Brabant is een hele >tap, maar op de predi kantenvergadering kent men geen afstanden, zodat dr C. N. Impeta van Dinteloord nog het een en an der over Brabant kon vertellen. Zijn woord betrof de evangelisatie in het roomse Zuiden. Vroeger gaven de gezamenlijke Gerefor meerde kerken f50.000 per jaar om de evangelisatiekerken in Bra bant en Limburg te steunen. Tegenwoordig is deze bijdrage verminderd tot f 35.000.per jaar. Dr Impeta voerde een vurig pleidooi voor nieuwe activiteit op dit punt. Vooral nu door het ver trek van de predikanten G. J Pontier te Heerlen, F. J. Jonkhoff te Breda en R. de Roos te Tilburg drie evangelisatievacatures zijn ontstaan, waardoor het werk ern stig wordt gehandicapt. De vergadering van Donderdag bracht referaten van dr R. Schip pers te Amsterdam-Oost over Is raël in het Nieuwe Testament, voornamelijk in Romeinen 9 11" en van dr J. W. Noteboom, burge meester van Voorburg en voorzit ter van de Centrale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken over „Armenzorg en sociale zorg". Militaire herdenking op 4 Mei. De jaarlijkse herdenking van allen, die tijdens de tweede we reldoorlog in de strijd zijn geval len, zal in 1950 wederom geschie den, zowel in de vier militaire ge westen, als tijdens een centrale bijeenkomst op de Grebbeberg. Deze bijeenkomst wordt gehouden op 4 Mei a.s. te 11.00 uur op de militaire begraafplaats te Rhenen. Brits glijvliegtuig maakt tocht over Het Kanaal. Lome Welch, Brits instructeur voor glijvliegtuigen, is met een glijvliegtuig Het Kanaal overge stoken. Hij vloog van Redhill, in Surey, naar Melsbroeck, in de Belgische provincie Brabant, een afstand van ongeveer 30 kilo meter. Welch deed over zijn vlucht ongeveer zes en een half uur. Welch is de tweede vlieger, die met een glijvliegtuig over Het Kanaal is gevlogen. De eerst was Stevenson, die in 1939 van Dun stable naar het strand van Calais vloog. Het Amerikaanse vrachtschip „American Importer" is gister morgen met de eerste geheime zending wapens, welke krachtens het Atlantisch Pact door de V.S. aan Frankrijk worden geleverd, te Cherbourg aangekomen. Koninginnedag 1950 zal te Kaapstad worden gevierd op 29 April en te Pretoria op 1 Mei. Bij beide vieringen zal de Neder landse gezant, J. van den Berg, tegenwoordig zijn en een receptie houden. 'Ingez. mededeling, advert.) vi/rn DE KIEZERS. Er zijn weer eens een aantal ministers naar Indonesië ge weest. En dat is maar goed ook. Nu kregen we tenminste weer eens wat optimistische geluiden te horen. Wat de kranten melden, lijkt niet zo mooi. Zij geven berichten over loon eisen en stakingen, die voor het bedrijfsleven funest dreigen te worden. Zij melden, dat er een minister gevangen genomen werd, dat een berucht smokke laar benoemd werd tot comman dant van een der door Neder land geleverde corvetten, dat het in Oost-Indonesië lelijk spookt en zoveel meer. Maar ja, dat zijn maar kran tenberichten. Daarnaast zijn er de particu liere correspondenten, die schrij ven dat de prijzen van de eerste levensbehoeften omhoog vliegen, dat wat vroeger heel gewoon was, nu als een ongekende luxe wordt beschouwd, dat branden aan de orde van de dag zijn, dat auto's bij de vleet worden gesto len en zoveel meer. Maar dergelijke scribenten zijn natuurlijk mensen, die nog niet geheel vrij zijn van kolonia lisme en die de dingen niet ob jectief kunnen bezien. Daarom juich ik het toe, dat de ministers voortdurend heen en weer vliegen. Dat kost wel enorme som men, maar dat geeft niet. De kost voor de baat uit. En de be lastingbetalers doen hun best. Een andere vraag is wat straks de KIEZERS zullen doen. FEUILLETON door op tijd zijn ze in 55) Precies Utrecht. Ally trilt van spanning als ze naast de drukpratende Loek naar de uitgang loopt. Menig voorbijganger werpt een al te vrijmoedige blik in de ogen van het vurige jonge ding, dat zo Verleidelijk-uitgelaten rondkijkt «n ze slaat de oogen niet neer. Als Ally net even niet oplet, omdat ze alvast haar kaartje uit het tasje opdiept, hebben Loe- kie's speurende ogen Har al ont dekt. Kameraadschappelijk steekt *e de hand omhoog, haar buur jongen beantwoordt dit teken verrast. Door het gedrang komt Ally iets later door de controle dan haar vriendin en ze ziet op een paar pas afstand de amicale be boeting, bewonderende ogen, ie haar charmante figuurtje ilemaal in zich opnemen; de aanhalige maniertjes van het co quette blondje. lijks door de controle trekt haar vriendin haar zo onstuimig naar Har toe en zijn begroeting ls zo innig en hartelijk, dat ze het voorvalletje van daareven weg- bant uit haar geest. Harry stelt voor om eerst een kopje koffie te gaan drinken, dan kan Loek meteen Herman opbellen. Een aardig D.K.W.'tje start even later vanaf het parkeerter rein. Har stuurt het wagentje of het een speelgoeddingetje is. Het meisje naast hem weet niet veel te praten, maar Loekie is des te drukker. Ze zit achter het twee tal, maar ze heeft zich ver voor over gebogen, haar hand vriend schappelijk op Har's schouder. Als ze iets betoogt, komt haar gezichtje gevaarlijk dicht bij het zijne. Maar als de jonge man haar, net als Al, bij het uitstap pen de hand wil geven, uuwt ze hem lachend opzij en glipt han dig langs hem heen. Ze kijkt niet meer naar hem om en loopt stijf gearmd met haar vriendin het terras op. Zo gauw Har de wagen bezorgd heeft, en zich bij hen voegt, stapt ze zelfbewust het hotel binnen om Herman te bellen. Voor het eerst zijn de twee gelieven samen. Ally voelt zien vervelend verlegen. Net of er Even voelt het meisje, dat ge dwongen wachten moet, zich el- een vreemde naast haar zit en r lendig eenzaam. Maar nauwe- J er nooit een moment van intimi- op de motor thuis brengen. En- teit tussen hen beiden is ge weest. Ze pijnigt haar hersens om een onderwerp voor een ge sprek te vinden. Haar hoofd is leeg, ze weet niets dan korte nietszeggende zinnetjes. Ze voelt zich stijf en stuntelig vergeleken bij de mondaine meisjes, die in de meest uitgelezen toiletjes en met make-up gezichtjes 'smor gens om goed tien uur al op het hotel-terras zitten, sigaretjes ro ken met als partners dandy's, lichtelijk blasé, die cynisch rondkijken, een sigaret achteloos in de mondhoek. Daar komt Loekie weer aan zetten. In de ogen van het mannelijk deel van het publiek gloeit een plotse belangstelling op. Iedere beweging, iedere lijn van het meisje wordt begluurd. Jaloezie flikkert in de blikken, die haar sexegenoten op haar werpen. Loek's mond trekt bijna on merkbaar tot een glimlach van satisfactie en ze loopt met rhyth- misch deinende tred langs de vele tafeltjes. Nonchalant gaat ze naast Har ry zitten. ,Nou is het niet mooi meerl Herman is om negen uur de deur uitgegaan. Hij had nog wat besognes buiten de stad en dan zou'tie mij op de terugweg op zien te pikken en vanavond weer fin, nou zitten jullie een poosje met me. opgescheept." „Zullen wij dan eerst inkopen gaan doen? Daar moet jij toch bij zijn Loek." „Oké. Vanmiddag om een uur of twee zal ik nog eens bellen, dan kan hij ongeveer weer thuis zijn. Nou lui, laten we dan maar opstappen." Als ze de deur van het grote modemagazijn binnengedraaid zijn, schiet een heel jong meisje met een knap snuitje, maar nog een tikje te rank, op hen af. „Wat wenst u dame?" Loek loopt voorop. Ze is hier thuis. Derde étage, japonnenafde- ling." „Wilt u met de lift?" En als Loek knikt snelt ze naar het ijzeren hek en drukt op het knopje. Een paar seconden later komt het gevaarte al naar bene den suizen. Op de japonnenafdeling staat bij" de deur een tweede jonge dame op wacht. „Wat wenst u?" klinkt het stereotiep. Is juffrouw van Mourik er ook?" Het meisje denkt even na. „Ja zeker, zal ik ze voor u roepen? Een ogenblikje. Neemt u even plaats. Hoe is uw naam?" (Wordt vervolgd.) i Hieronder volgen de statistieken betreffende het vervoer met de Provinciale Stoombootdiensten per ultimo Maart j.l. Ter vergelijking volgen dé voornaamste gegevens van 1946—1950 en het vooroorlogse jaar 1939. Aantal vervoerde passagiers. 1939 1946 VI.Breskens-. 43.289 Tern.Hoedek. 17.460 Kruin.Perkp. 19.038 Z.zeeK.-veer 9.896 Kortg.Wolph.dijk 31.025 Veere—K.land 4.026 1947 1948 1949 1950 86.501 136.224 188.096 167.021 200.000 5.120 35.123 36.030 38.136 74.976 156.998 182.069 216.314 227.446 15.501 9.650 24.721 21.636 25.163 34.280 27.611 61.034 58.284 58.340 7.346 10.493 22.581 12.151 10.965 Totaal 124.914 218.604 346.096 513.624 511.436 560.050 Aantal vervoerde auto's. Vliss.Breskens 8.734 Tem.Hoedekensk. 1.356 Kruin.Perkpolder 4.442 Z.zeeK.-veer 1.442 Kortg.—Wolph.dijk 5.91Ó 4.138 12.667 19.792 6.710 18 3.154 27.688 718 3.638 24.017 1.510 51.860 2.777 10.013 40.338 2.311 55.692 4.263 11.847 Totaal 21.884 14.020 44.711 68.585 90.177 114.451 Het aantal vervoerde passagiers is op de lijn VeereKamperland Iets teruggelopen, op de andere lijnen is een toename te zien. Op de Hjn KortgeneWolphaartsdijk, welke de laatste maanden een afname te zien gaf, is thans weer een kleine toename. Hetzelfde beeld vertoont ook de lijn TerneuzenHoedekenskerke. Het aantal vervoerde auto's is daarentegen op alle lijnen nog toegenomen en verwacht mag worden, dat de toename nog wel enige tijd zal aanhouden. Ter vergelijking volgen nu nog de gegevens over de maand Maart alleen: Passagiersvervoer. Vliss.Breskens Tern.Hoedekensk. Kruin.Perkpolder Z.zeeK.-veer Kortg.Wolph.dijk Veere—Kamperl. 1939 14.906 6.126 6.278 3.323 8.493 1.197 Totaal 40.323 Autovervoer. Vliss.Brekens 8.152 Tern.Hoedekensk. 390 Kruin.Perkpolder 1.592 Z.zeeK.-veer 494 Kortg.—Wolph.dijk 1.799 1946 1947 1948 1949 1950 40.086 45.305 75.707 57.103 73.666 4.810 15.252 12.320 14.623 25.303 55.568 70.873 76.974 77.941 5.691 3.639 9.863 7.253 9.368 12.654 12.437 23.570 19.796 20.900 3.608 4.442 7.880 4.288 4.124 87.342 126.201 203.145 177.734 200.622 2.310 4.600 7.719 8.551 14.998 594 922 2.473 10.686 12.782 18.547 19.734 18 334 974 1.026 1.556 1.262 1.809 3.078 3.633 4.539 Totaal 7.427 6.063 17.429 24.548 82.351 41.749 Het passagiersvervoer 1» op alle lijnen (behalve VeereKamper land). toegenomen, het autovervoer op alle lijnen. WAARDERING EN CRITIEK. In het Voorlopig Verslag over het wetsontwerp tot verhoging van de huishuren met 15 percent en tot bescherming van de huur ders, geeft de Tweede Kamer in het algemeen haar instemming te kennen, met de bedoeling van de regering. Vele leden betreuren het echter, dat het ontwerp niet eerder is ingediend, en ook dat er geen datum wordt voorgesteld, waarop de wet in werking moet treden. Zeer vele vragen worden verder gesteld door deze leden, die ove rigens ook met hun critiek niet spaarzaam zijn. Hoewel zij niet blind zijn voor de financiële moeilijkheden van de huurders, zijn zij toch van me ning, dat de overheid de verhuur ders sinds de bevrijding, in ver gelijking met tal van andere be volkingsgroepen, groot onrecht heeft aangedaan, dat met de thans voorgestelde regeling slechts zeer ten dele wordt hersteld. Al voor de oorlog ging men er van uit, dat ongeveer 12 pet van de huur nodig was voor onder houd. De stijging van de onder houdskosten kan men veilig op 200 pet stellen, zodat nu op plm. een derde van de huur moet wor den gerekend. Sommige andere leden kunnen dit betoog onderschrijven, al ma ken zij op andere punten enig voorbehoud, maar weer anderen stellen zich scherp tegenover dit standpunt en vragen zich af, of de regering wel voldoende heeft overwogen, welke gevolgen deze huurverhoging voor de arbeiders, de kleine middenstanders en de gepensionneerden zal hebben. Deze leden zijn dan ook niet overtuigd van de doeltreffendheid der belastingverlaging, die als vergoeding hier tegenover staat. Want daarnaast zal de personele belasting weer zwaarder gaan drukken. Naar hun mening is een huur-, verhoging als vermeerdering van inkomsten wel gerechtvaardigd voor een aantal kleine huiseigena ren, doch üe grotere maatschap pijen, die huizen exploiteren, zou den geen vermeerdering van die inkomsten nodig hebben en ook de woningbouwverenigingen en gemeenten zouden de exploitatie wel met behoud van het huidige prijspeil kunnen voortzetten.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2