Soekarno kondigt gewapend optreden tegen kapitein Aziz aan NIEUWS Van Zeeland naar Koning Leopold. Nutsspaarbank te Tholen bestond 115 jaar Met bet badhuis is het nog niet in orde Woorden en daden. Zullen de K.N.I.L.~leden zich bij Aziz voegen? Eindexamen RjjkslandbouwwintersGhool Goes. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Scherpe Katholieke critiek op de Prins Regent. „Schuttevaer" vergaderde in Steenwljk. Auto stortte van berm in ringvaart Alle leerlingen (37 in totaal) slaagden. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 33; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1835 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 14 APRIL 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.45 u., onder 19.37 u. Maan op 5.15 u., onder 17.48 a Hoogwater op Zaterdag 15 April: Vlissingen: 1.09 u. 1.56 m., 13.38 u. 1.76 m. Terneuzen: 1.39 u. 1.77 m., 14.04 u. 1.96 m. Wemeldinge: 2.47 u. 1.32 m., 15.12 u. 1.59 m. Zierikzee: 2.28 u. 1.10 m., 15.01 u. 1.36 m. NT iet zonder spanning wordt door vele kiezers de uitslag van de stemming voor de Provinciale Staten tegemoet gezien. Door vele kiezers. Niet door alle. Er zijn er ook die zich voor deze zaak weinig interesseren. Zij gaan straks naar de stembus omdat het nu eenmaal moet. En zij stemmen dan als regel op de candidaat van hun partij. Maar daar is dan ook alles mee gezegd. Meer moet men van dergelijke mensen niet verwachten. Verder laat, zoals zij dat zelf uitdrukken, de hele zaak hen koud. Tenminste, als er niet het ge vaar is, dat de communisten sterk vooruit zullen gaan. Want daar moeten ze niets van hebben. Voor de communisten zijn ze bang en ze zouden niet graag zien, dat deze partij aan de macht kwam. Vandaar, dat er oppervlakkige lieden zijn, die onder de indruk van de propaganda van de Partij van de Arbeid, die zich aandient als de felste bestrijdster van het communisme, aan deze partij hun stem geven. En zij beseffen niet, dat het de Partij v. d. Arbeid is, die 't dichtst naast het communisme staat. E venals de communisten ont- -L' plooit ook deze partij de rode vlag van de revolutie en be schouwt zij de Internationale als haar strijdlied. En als het er op aankomt, dan is zij bij tijd en wijle ook nog wel bereid, de Moskovie- ten een handje te helpen. Dat is wel heel duidelijk geble ken nu vier jaar geleden In de Staten van Zuid-Holland. Bij de verkiezing van leden der Ged. Staten, kreeg toen tot valer verbazing de communist van Praag 33 st„ terwijl op de heer Schmal (C.H.) aftredend lid 39 stemmen werden uitgebracht. Toen het er op aan kwam, toen gekozen moest worden tussen een Chr. Historische gedeputeerde en een man van de communisten, ko zen de P. v. d. A.-ers de commu nist. Het rode bloed kroop waar het niet gaan kon. Hierin ligt voor de kiezers de waarschuwing om nu en straks op 26 April niet in de eerste plaats te letten op woorden van de socia listen, maar op hun daden. Laat ook hier een gewaar schuwd man voor twee gelden. President Soekarno heeft gisteren In een rede voor Radio Dja karta medegedeeld, dat tegen de rebellerende troepen te Makas sar met kracht van wapenen zal worden opgetreden. Soekarno zei o.m.: „De regering heeft thans voldoende tijd ge geven aan de jonge officier, wiens naam ik niet wil noemen, om rekenschap van zjjn daden te komen afleggen. Deze t(jd is thans verstreken. Als president der R.I.S. en als opperbevelhebber van de weermacht verklaar ik hem een opstandeling tegen het gezag van de regering der R.I.S. Ik ben ervan overtuigd, dat de rege ring van Oost-Indoneslë hem zal behandelen als Iemand, die on wettig het gezag uitoefent." In een regeringsverklaring wordt o.m. gezegd, dat Aziz gis teren het vliegtuig, dat hem kwam halen, naar Djakarta heeft teruggezonden. Reuter meldde, dat, alvorens de radiorede uit te spreken, Soekar no een laatste radio-telefonisch gesprek voerde met Makassar en dat minister Ratoelangl voor pre sident Soekawatl een brief mee bracht naar Makassar, waarin op laatstgenoemde een persoonlijk beroep werd gedaan om er Aziz toe te bewegen naar Djakarta te komen. In totaal heeft de regering der R.I.S. aan Aziz drie ultimata ge zonden en viermaal een vliegtuig Wrakstukken van vliegtuig in Oostzee gesignaleerd. Het Duitse schip „Juno" heeft Zondagochtend vroeg in de Balti- sche zee, 150 km. ten Noordoosten van Bornholm, wrakstukken van een vliegtuig opgemerkt. Daar het schip geen radio aan boord heeft kon de bemanning eerst gisteren, bij aankomst in de Noord-Zweed se haven Alfredshem, hiervan mededeling doen. Verscheidene leden der beman ning hadden gezien, dat meeuwen uit drijvende blikken cake aten. Tussen Bornholm en Oeland had men iets gezien, dat leek op de drijvende cabine van een vlieg tuig. De Amerikaanse luchtvaart autoriteiten te Kopenhagen toon den zich niet verrast over het nieuws. De berichten worden on derzocht. Koning Leopold liccft Kabinetsformateur Paul van Zeeland dringend bij zich ontboden. Van Zeeland is gistermorgen per vliegtuig naar Genève ver trokken. De speciale Dakota van de Belgische luchtmacht, die Van Zeeland naar Genève bracht, vervoerde ook de twee voor naamste secretarissen van de Koning, prof. Pirenne en graaf Weemaes. Van Zeeland heeft gisteren tweemaal een langdurig onderhoud met de Koning gehad en hjj moest voor verdere besprekingen In Genève bljjven. Het Belgische katholieke blad jLa Libre Belgique" valt de Prins-Regent op hevige wijze lan. Het blad schrijft, dat indien ie regeringscrisis voortduurt, iit in de eerste plaats komt door ie tegenwerking van het paleis. Volgens het blad had de crisis reeds drie weken geleden een einde kunnen nemen, „indien ■de Prins-Regent geen liberale kabinetsformateur had benoemd, waarvan tevoren vast stond, dat hij geen enkele kans had zijn formule van „verdaagde troons afstand" aangenomen te krijgen door de C.V.P." Het blad is van oordeel, dat het regentschap onder de huidige omstandigheden geen enkele ju ridische reden van bestaan meer heeft en schrijft tenslotte: „De vijanden van het koningschap zijn er door niet nader te kwali ficeren manoeuvres in geslaagd het regentschap te rekken. Is het •venwel fatsoenlijk dat de broer van de koning zelf deelneemt aan deze manoeuvres, waarvan het uiteindelijk doel de vernieti ging van het koningschap is?" Wat wil de Koning? Het katholieke Vlaamse blad „De Standaard" schrijft daaren tegen, dat er meer verstandhou ding tussen de Prins-Regent en Koning Leopold bestaat dan men wel meent. Volgens het blad zou ook de Koning weinig voelen voor een homogeen katholieke regering en dit zou ook de weer zin verklaren voor de formulfe van Van Zeeland. Het socialistische blad „Le Peuple" schrijft, dat zich in de leiding der C.V.P. een kentering aftekent. „Weldra zal het voor de C.V.P. even moeilijk zijn de eenheid te bewaren ais de Ko ning op de troon te brengen", aldus het blad en het voegt er aan toe: „De positie van de heer Eyskes is zeer delicaat. Om de verwijten, die de fanatieke Leo- -1 oldisten hem maken, te ver zachten, heeft hij zich bereid verklaard de portefeuille van fi nanciën te accepteren. Tegelij kertijd vermeerdert hij echter zijn waarschuwingen en tracht hij een compromisoplossing te vinden. Op zijn initiatief zijn ooit de besprekingen gehouden tus sen Spaak, Deveze, Van Zeeland en hemzelf. Verbeten strijd. De socialistische fracties van Kamer en Senaat zijn gistermor gen in vergadering bijeen ge weest. Na afloop werd een com muniqué verstrekt aan de pers, waarin wordt verklaard, dat op te regeringsformatie, zoals deze oor Paul van Zeeland wordt - voorgesteld, slechts één ant woord mogelijk is: een verbeten strijd, waartoe de socialistische partij reeds alle voorzorgen heeft getroffen. Enorme brand in Japan. Gisteren zijn door een geweldi ge brand meer dan duizend hui zen verwoest te Atami, een plaats op 90 km. van Tokio. Er zijn meer dan 50.000 getroffenen, of één zesde van de bevolking. Er zijn geen persoonlijke slachtoffers. Het gehele centrum van At£mi is verwoest. De brandweerkazer ne, het stadhuis, de rechtbank, het postkantoor en verscheidene hotels zijn afgebrand. Het vuur, dat door een sterke wind werd aangewakkerd, heeft bijna zes uren gewoed. De waterreserves waren in een half uur uitgeput en de brand kwam pas bij de grens van de stad tot staan. Vonnissen in proces te Praag. Het Tsjechosiowaakse Staats- gerechtshof heeft vonnis gewezen in het proces tegen voormalige Tsjechosiowaakse employé's van de informatiedienst van de Ame rikaanse ambassade te Praag. De 28-jarige Lubomir. Eisner werd tot 18 jaar en de 23-jarige Mej. Dagmar Kacerofska tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. Beiden werden schuldig bevon den aan hoogverraad. Eisner, die had verklaard gedeeltelijk schul dig te zijn aan het hem ten laste gelegde, werd „een vijand van de republiek" genoemd. Russische atoombomexplosie een truc? Volgens het Amerikaanse tijd schrift Nvsweek Magazine ge loven enkele vooraanstaande na tuurkundigen, onder wie de pre sident van de Harvard univer siteit, dat de Russen „zeer wel mogelijk" een namaak-atoom- bom ontploffing kunnen hebben geënsceneerd. Zij zouden dan een explosieve lading van radioactieve bijpro ducten met een ballon in de stra tosfeer hebben gezonden en deze tot ontploffing hebben gebracht, zodoende zouden radioactieve delen door de stratosfeer ver spreid worden. „De geiger-in- strumenten van Alaska tot Tur kije begonnen te tikken en de Sowjet-Unie had de wereld overtuigd, dat zij de bom heeft", aldus de geleerden. Maandagmiddag om drie uur zal de nieuwe U.L.O. school voor meisjes aan de Dwarskaai te Mid delburg officieel ln gebruik wor den genomen. naar Makassar gestuurd om hem te halen. KORVETTEN NAAR MAKASSAR. Aneta meldt, dat volgens een bekendmaking van het ministerie van defensie der R.I.S. de twee op 6 April door de Nederlandse marine aan de Alris overgedra gen korvetten, de „Banda" en de „Ambon", thans geheten „Ban- teng" en „Radja Wali", naar Straat Makassar gaan voor het deelnemen aan manoeuvres. In de laatste dagen zijn onge veer 1500 man aan troepen der R.I.S. uit havens aan Java's Noordkust vertrokken met onbe kende bestemming. Waarnemers te Djakarta en te Makassar zijn van mening, dat een landing te Makassar zeer kwetsbaar zou zijn. Behalve dat de troepen der R.I.S. niet zijn geoefend in landingen, ontbreekt het hun aan de nodige uitrusting en mijnenvelden voor de kust te Makassar beperken sterk het aantal plaatsen, waar een landing kan worden uitge voerd. Volgens berichten zou Aziz Woensdag begon in Steenwijk de 101ste algemene jaarvergade ring van de koninklijke schippers vereniging „Schuttevaer". De hoofdbestuursleden mr W. A. C. van Dam, voorzitter, J. Joontjes en T. P. Keizer werden bij acclamatie herkozen. Bij de Woensdag gehouden be sprekingen kwam o.a. ter sprake een door de afdelingen Hasselt, Middelburg, St. Phiiipsland en Werkendam ingediend verzoek, scherper toezicht op snelvarende schepen voor alle vaarwegen, in het bijzonder de Waal en Rijn, waar geen vaart verminderd zou worden bij het passeren van an dere schepen. Snelvarende sche pen moeten hun vaart verminde ren daar waar lossende of ladende schepen aan de wal liggen. Er be staat geen sanctie bij het passe ren van minder snel varende sche pen. Het hoofdbestuur zal met de autoriteiten overleggen welke maatregelen genomen kunnen worden. In ieder geval staat vast dat het veel voorkomende euvel van het snelle passeren van sche pen aan de kade ten enenmale verboden is en dat de politie te water hierop streng zal toezien, aldus werd meegedeeld. Uit de bespreking van de onbil lijkheden, die zouden zijn ontstaan doordat de politie te water niet opvoedend doch slechts „bonnen- uitdelend" zou optreden, en daar bij niet altijd met voldoende nau tische kennis zou handelen, bleek dat deugdelijke feitelijke gegevens door schippers moeilijk konden worden geleverd. Besprekingen van grote draagwijdte te Londen. De diplomatieke medewerker van Reuter meldt, dat een plan wordt ontworpen om de buiten landse politiek der Westerse mo gendheden zodanig te coördineren, dat zij in een groot kader wordt gebracht en waardoor verband zal worden gelegd tussen deze poli tiek in Europa en in Azië. Dit plan zal worden besproken op de bijeenkomst der ministers van buitenlandse zaken van de Wes telijke grote drie en der staten leden van het Noord Atlantisch Verdrag, welke ln de volgende maand te Londen zullen worden gehouden. erop rekenen, dat het grootste deel van de 4000 man van het K.N.I.L. zich bij hem zal voegen, die thans in Zuid-Celebes aanwe zig zü'n. De 1000 man troepen, die tot Aziz' beschikking staan, zou den voorzien zqn van mortieren, zware automatische wapenen, brengun-carriers en voldoende transportmiddelen. In Makassar zijn enige dagen geleden mijnenvegers van de Ne derlandse marine aangekomen voor het vegen van de resterende mijnenvelden ln de wateren om Makassar. Pokkenepidemie in Soerabaja breidt zich uit. De pokkenepidemie in Soera baja breidt zich uit. Het aantal nieuwe gevallen dagelijks is reeds gestegen tot 10. Er zijn thans in de stad in totaal 202 gevallen van pokken geconsta teerd; 38 patiënten zijn overle den. Ook buiten de stad zqn weer verschillende gevallen van pokken waargenomen. „Noordam" met Nederlandse producten te Philadelphia gearriveerd. De „Noordam", met specifiek Hollandse producten, voor de „Holland Fair' te Philadelphia gearriveerd, is een grootse ont vangst bereid. De burgemeester van de stad, mr Samuels, sprak een wel komstrede uit die klonk als een klok en waarin hij er aan her innerde, dat de Nederlanders de eersten zijn geweest, die de Delaware-rivier zijn op gevaren tot de plaats waar thans Phila delphia ligt. Op de culturele afdeling van de „Holland Fair" zullen o.m. brieven te zien zijn, die tussen Nederland en Amerika zijn ge wisseld. Enige dezer brieven zijn getekend door William Penn, naar wie Pennsylvania genoemd is, de staat, waarin Philadelphia ligt. Andere brieven dragen de handtekeningen van Pieter Stuy- vesant en Thomas Jefferson, ter wijl zich in de collectie ook brie ven bevinden betreffende de aankoop van het eiland Manhat tan door de Nederlanders van de Indianen. Opening van nieuw gebouw. Het bestuur van de Nutsspaar bank heeft gisteren op feestelyke wqze het 115-jarig bestaan van deze bank herdacht, terwql tege lijk het nieuwe bankgebouw offi cieel in gebruik werd genomen. De Nutsspaarbank te Tholen werd in 1835 opgericht met een beginkapi taal van f1400.Dat met de oprichting van deze bank in een noodzakelijke behoefte werd voor zien, bleek uit de grote bloei der instelling. Na een 115-jarig be staan bewijzen de cqfers deze bloei. Momenteel zijn er 3500 spaarbankboekjes in omloop met een totaal tegoed van meer dan f700.000.—. Het gebouw, gevestigd aan de Hoogstraat, is door de restaura tie en modernisering een keurig gebouw geworden en voldoet thans aan alle eisen. Boven het kantoor is de woning van de ad ministrateur, de heer J. van Els- acker. Vele genodigden gaven gis termiddag bij de opening blijk van hun belangstelling. Vele bloem stukken getuigden eveneens van medeleven. De voorzitter, Dr P. J. Duinker, riep alle aanwezigen een welkom toe, in het bijzonder de 94-jarige ere-voorzittei*, de heer L. K. van Dijk. Spr. memo reerde uitvoerig de oprichting en het 115-jarig bestaan der bank. Tüdens haar bestaan is de bank uitgegroeid tot een bank, die er zijn mag, terwijl zij nog steeds meer uitgroeit en zich steeds meer verheugt in de belangstelling van de bewoners van het eiland Tho len. Met grote waardering werd gesproken over de vroegere boek houder, de heer P. K. Blaas en over het vele werk, dat de ere voorzitter, de heer van Dijk, voor de instelling deed. Met de spreuk „Sparen leidt tot welvaart" ver klaarde Dr Duinker het nieuwe Ter leringe en afgrijzen. Het Amerikaanse legioen, en burgerlijke autoriteiten hebben het plan gemaakt om op 1 Mei in het plaatsje Mo- sinea in Wisconsin met een bevolking van 1500 zielen voor één dag „een communis tisch bewind" in te stellen. Aan de burgers zal worden verzocht vrijwillig hun mede werking te verlenen. Naar de commandant van het Ameri kaanse Legioen in de staat Wisconsin verklaarde, zou het leven in Mosinea waar een papier-industrie is gevestigd „voor een dag bestaan uit een grauwe sleur van propa ganda, distributie, bureau cratie en voorschriften". De bedoeling zou, aldus Larson, zijn „in werkelijk heid het contrast tussen het leven in de V. S. en dat in de totalitaire staten te laten zien". gebouw voor geopend. Nadat nog de ere-voorzitter had gesproken, die o.a. wees op de grote durf van het huidige bestuur zo'n bankge bouw te durven neerzetten, werd gerecipieerd in de zaal van Mevr. de wed. Hoek. Namens de Spaarbankbond werd daar het woord gevoerd door da heer Buning, namens het ge meentebestuur sprak wethouder van West, terwijl namens de zus- terbanken in Vlissingen en Mid delburg sprak de directeur van de Vlissingse bank. Vader redde zijn drie kinderen en zichzelf. Een autobestuurder en zqn drie kinderen zyn gisteravond op won- derbaarlqke wijze aan de dood ontsnapt, toen de luxe auto, waar in zij zich bevonden, in botsing kwam met een vrachtauto, van een hoge berm stortte, enige ma len over de kop sloeg en daarna in het water terecht kwam. Het ongeluk gebeurde bij de_ kruising Alkmaar-Schermerhorn." De luxe wagen werd bestuurd door de heer Kater uit Alkmaar, de vrachtauto was afkomstig uit Molenaarsgraaf by Dordrecht. De botsing was zó hevig, dat de lich tere personenauto van de weg werd geslingerd en van de op dit punt zeer hoge berm duikelde. Toen de wagen in het water van de Ringvaart was gerold, slaagde da heer Kater erin zijn kinderen te kalmeren. Hij wachtte zo lang, tot de auto vol water was gelo pen en het water tot aan hun kin stond. Door de tegendruk van het water in de auto slaagde hij er in een portier te openen. Met enkele forse slagen bereikten vader en zqn kinderen de walkant. Zq wa ren alle vier volkomen ongedeerd. Debarkatie „General Stuart Heintzelman". Gistermiddag half vier meerde het Amerikaanse troepentrans portschip „General Stuart Heint zelman" aan de Javakade te Am sterdam. De ruim 1200 militairen die zich aan boord van dit schip bevinden, werden namens H. M. de Koningin toegesproken door lt. kol. jhr D. J. A. A. Lawick van Pabst, namens de regering door generaal-majoor W. J. K. Baay en namens Z.K.H. Prins Bernhard door kolonel C. F. Pahud de Mor- tanges. Kort daarna begon de de barkatie. Dit is de eerste maal in vredes- tyd, dat een Amerikaans troepen transportschip" niet-Amerikaanse troepen heeft vervoerd. Het is te vens de eerste maal, dat een schip van dit type in Amsterdam is. De Nederlandse regering heeft acht schepen van deze serie gecharterd. De schepen zijn 13.000 brt groot en werden alle gebouwd in 1944 en 1945. GOESE GEMEENTERAAD VERGADERDE. Vele voorstellen, doch de raad „deed het vlot". De Goese raad heeft zich gis teravond op bewonderenswaardig vlotte wjjze door een respectabel aantal voorstellen heengewerkt die, behoudens enkele kleine op merkingen, allen de goedkeuring konden wegdragen. Afwezig waren met kennisge ving de heren Bakker en Knibbe. Het voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor het uitvoeren van werken door niet geheel valide handen-arbeiders leverde het eerste debat op. De heer Merison (Mid.P.) vroeg welk bruto weekloon deze arbeiders krijgen. Weth. Buys antwoordde, dat dit loon maximaal 40 pet. bo ven de sociale bijstandsregeling komt. Dit komt niet voor reke ning van het Burg. Armbestuur. De heer Merison achtte het jam mer, dat een boekbindery, die hier in Goes met minder valide men sen had gewerkt en deze gratis een vak leerde en daarenboven zichzelf goed kon bedruipen, werd opgeheven. Hq vroeg, of hier niets aan gedaan kon worden. Weth. Buys wees er in dit verband op, dat deze zaak was opgezet met behulp van het Arbeidsbureau, waarop de heer Visscher (Arb.) voorstelde dan weer contact daar mede op te nemen. B. en W. zul len deze zaak verder bezien. HET BADHUIS. Hoewel B. en W., op advies van de financiële commissie, het voor stel tot wqziging van de verorde ning op de heffing van badhuis rechten hadden ingetrokken, werd hierover nog een hartig woordje gesproken. De heer Haverhoek (Arb.) protesteerde tegen de han- delwijze van B. en W. en zag gaarne, dat het systeem met de abonnementskaarten weer inge voerd zou worden. Hy kwam met het idee om via de woningwet de één of andere woningbouwver eniging een kans te geven tot ex ploitatie van de badgelegenheid over te gaan. Ook de heer Zuide- ma (A,R.) vond dit een moeilqk geval. Spr. had gedacht, dat de verordening, "zoals die nu luidt, bestendigd zou blijven. Burg. Ten Kate en weth. van Melle ant woordden, dat binnenkort de raad weer bijeengeroepen zal worden, waarby B. en W. met een andere regeling voor de dag zullen ko men. Het is zeer moeiiyk een goed controlesysteem te vinden. Met deze toezegging ging men ten slotte accoord. Het voorstel tot het bouwen van twee woningen aan de Anje lierstraat en 12 woningen aan de Zuidvlietstraat, lokte eveneens discussie uit. De heer de Roo (V.V.D.) maakte er bezwaar te gen, dat de inschrijving niet pu bliek was gehouden. Dit was, al dus de burgemeester, geschied op advies van Middelburg. Men zou echter met de wens van de heer de Roo rekening houden. Na de rondvraag, waarin de heer Vermaire (Mid.) wilde we ten, of de Oratoriumvereniging een beroep zou moeten doen op de subsidiekas en de burgemeester mededeelde dat de vereniging er met de laatste uitvoering geheel uitgekomen was, ging de raad ln geheime zitting. Op enkele andere agendapunten komen we terug. In de Kijkslandbouwwinterschool te Goes vond gistermiddag het openbaar eindexamen plaats der tweede klasse. Aan alle leerlingen, 37 in totaal, kon het diploma uitgereikt worden. Het hoogste aantal punten behaalde de heer Joh. Glerum uit Schore. Evenals de heer A. Jansen, de op één na de beste leer ling, ontving hij uit handen van de Z.L.M.-voorzitter, ir M. A. Geuze, een boekwerk. Dekker, 's-Heerenhoek; Abr. Die- leman, Walsoorden; Abr. Dinge- manse, Zoutelande; C. van Eyke- ren, Oudelande; C. Geschiere, Goes; Chr. Geuze, Seherpenisse; Joh. Glerum, Schore; P. C. S. van Hattem, Noordgouwe; P. J. de Jager, Nieuwdorp; Abr. Janse, Biggekerke; J. de Kam, Wisse- kerke; C. Karelse, Goes; L. J. A. Klompe, Dreischor; D. Koole, Souburg; P. Lampert, Biggeker ke; W. L. Leendertse, Wisseker- ke; E. P. Lenshoek, Kloetinge; J. M. Marcusse, Wissekerke; N. J. Marcusse, Kamperland; L. D. Markusse, Kortgene; W. J. van Nieuwenhuyzen, De Heen; S. J. Nooteboom, Kloetinge; C. J. Nijs- ten, Borssele; W. J. Polderman, Kruiningen; J. A. van Poortvliet, De Heen; F. de Ruyter, Sluiskil; C. J. Sinke, Baarland; P. J. Steyn, Hoedekenskerke; Jac. Sturm, Veere; Jac. Timmerman, Kwaden- damme; J. Timmers, Poortugaal; J. G. Verlare, Rilland; P. Vos, Zoutelande; L. A. de Vos, Kats. Van drie leraren werd afscheid genomen. De bijeenkomst, die o.m. bqge- woond werd door de directeur van het landbouwonderwijs, de heer Van Vliet uit Den Haag, vele ouders en belangstellenden, werd geopend door de voorzitter van de commissie van toezicht, de heer A. Minderhoud. Nadat de jongens door de heer Eversdijk, de plantkundeleraar en ir J. Versteeg, directeur der school, die de bemestingsleer be handelde, aan de tand waren ge voeld (zij bleken de stof goed te beheersen), reikte de heer Van Vliet met een toepasselqk woord de diploma's uit. Vervolgens richtte hq zich met een woord van dank tot de direc teur en het onderwqzend perso neel. De heer Van Vliet dankte de heer Eversdijk nog voor het geen deze heeft gedaan in de pe riode na de dood van de vroegere directeur, wqlen ir C. J. Droogen- dqk. Een woord van hulde sprak hq voor hetgeen de scheidende leraren, de heren Hupkes en Stolp, die beiden, zoals bekend, Goes gaan verlaten, voor de school heb ben gedaan.. Zeer speciaal richtte hq zich tot de heer Zwagerman, die, na 40 jaar zqn beste krachten aan de school te hebben gegeven deze ook thans gaat verlaten. Spr. wees er in dit verband nog op, dat de school sinds de oprichting 1100 leerlingen heeft onderwezen. „Een respectabel aantal", vond hy. Voordat ir Geuze de beide bes te leerlingen een boek uitreikte, gaf hq de geslaagden nog één goe de raad mee, n.l. om met beide benen op de grond te blijven staan. „HOUDT UW KENNIS BIJ". „Houdt Uw kennis by" was de raad, die de directeur ir J. Ver steeg de jongens meegaf. Hij vroeg hen, het contact onderling en met de school te bewaren en belichtte diverse mogelqkheden voor hen, die niet of niet direct een plaatsje in de landbouw kun nen bemachtigen. Hq wees er op, dat getracht zal worden, het ko mende jaar een vervolgcursus te geven van één dag per week. De heer P. Lampert uit Biggekerke, die slechts één punt minder be haalde dan de heer A. Jansen, kreeg van hem eveneens een boek werk aangeboden. Nadat de heer B. Burger, voor zitter van de Vereniging van Oud leerlingen zijn gelukwensen had aangeboden, tevens verzoekend de vereniging te steunen, sprak de heer Zwagerman, Rijkszuivelcon- sulent voor Zeeland, woorden van dank. Gedurende de veertig jaar, dat hq op de school had mogen werken, had hy meer ontvangen dan gegeven, zei hy. Het contact met de jeugd had hem fris ge houden. Nadat een leerling namens de jongens zqn dank had vertolkt, sprak, na een kort woord van een der ouders, de heer Minderhoud een geestig en treffend slotwoord. Van de burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate, en de secr. van de C.B.T.B., drs Knibbe, was bericht van verhindering binnen gekomen. De namen van de gediplomeer den zqn: A. Blok, 's-Heer Abts- kerke; F. M. Boot, Rilland; M. J. Bq een religieus bad ln de Gan ges bq Hardwar, dat eens in de twaalf jaar wordt gehouden, zqn 20 personen onder de voet gelo pen en omgekomen. De politie van Bombay heeft enkele perso nen gearresteerd, die naar zy aanneemt deel uitmaakten van een samenzwering tegen de India se premier Pandit Nehroe. De Sowjet-Unie en de Oost-Duitse republiek hebben een handels overeenkomst ondertekend, vol gens welke het handelsverkeer belangrijk zal toenemen. Vol gens het partijloze blad „Ham burger Abendblatt" zouden Oost- Duitse chemici erin geslaagd zijn „zwaar water" te maken, de grondstof voor de waterstofbom. Dr Leon Godshall van de Lehig Universiteit gelooft, dat Rusland de laatste tqd veertig atoombom men per maand maakt In drie fa brieken in Siberië en Centraal- Mongolië. De geallieerde Hoge Commissie heeft drastische bepa lingen goedgekeurd om ongewens te personen uit West-Duitsland te weren. Te Athene wordt ver wacht, dat het Kabinet Venizelos, dat drie weken aan het bewind is geweest, heden zal aftreden, om plaats te maken voor een rege ring, steunend op een coalitie van centrum-partqen o.I.v. generaal Nicolas Piastiras. „Er is een opmerkelqke vooruitgang bereikt in het algehele economische her stel van Nederland sedert het be gin van het plan-Marshall", zo verklaarde de E.C.A. gisteren. De „Grote Beer" ls gisteravond uit Indonesië in de haven van Am sterdam aangekomen. De ontsche ping begon hedenmorgen negen uur. Minister Rutten vertrok gisteren voor een 14-daags bezoek aan Indonesië. Goede vangst van Antwerpse douane. De Antwerpse havendouane heeft meer dan 200 kg. goud ge vonden in vaten met vet, die eer der deze week uit het van New York komende Noorse schip Her dis waren gelost. Volgens een havenfunctionaris waren de vaten reeds op de kadé opgestapeld, toen een douane-in specteur besloot een der vaten open te maken. Op de bodem vona hq een staaf goud. Daarop werd de gehele lading onderzocht. Auto met drie inzittenden te water. Gisteravond reed een personen auto, bestuurd door de heer J. Veenstra te Buitenpost te Ooster- hogebrug in het Amsterdiep. De bestuurder verkeerde vermoede- lqk onder invloed van sterke drank, doch kon mededelen, dat nog twee dames in de auto zaten. Deze zqn na veel moeite gered. Eén hunner had een enkelbreuk. Hollandse Nieuwe in de eerste week van Juni op de markt Door de redersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij ls besloten, de helft van de vissers schepen, die zullen deelnemen aan de haringdrijfnetvisserij, uit te zenden op 30 Mei en de twee de helft een week later, dus op 6 Juni. Natuurlijk zal er, zoals telken jare, gejaagd worden, d.w.z. de haring, die de eerst* nacht wordt gevangen, zal door enkele snelle schepen worden, overgenomen en zo vlug moge- lqk aan de wal worden gebracht. Dit betekent dus, dat de Hol landse Nieuwe in de eerste week van Juni op de markt zal zyn. Mr Fockema Adreae naar Indonesië. De Staatssecretaris van Oor log, mr W. H. Fockema Andreae, zal het begin van de volgend» week naar Indonesië vertrekkeri teneinde nader overleg te pla gen over de reorganisatie van het K.N.I.L. Post voor militairen van d» „Waterman". Post, bestemd voor militairen, aan boord van het m.s. „Water man", op weg naar Indonesië, welke in de haven van aan komst uitgereikt zgl worden, moet uiterlqk op 27 April ge post worden. De brieven moeten worden ge zonden naar het veldpostkantoof te Djakarta, met vermelding: „Aan boord van het m.s „Wa terman" op weg naar Indone» Tot onderdirecteur der K.L.M. is benoemd ir F. Besancon, die als hoofd van het directoraat pro ductie de overleden directeur H. Veenendaal is opgevolgd. De heep J. J. van Balkom is benoemd tot onderdirecteur „general operati ons", in de plaats van wyien de heer H. Fuchs. Dodelijk ongeval te Oostburg. Woensdagavond werd de acht jarige J. A. Lambrechts, die op de Rijksweg Aardenburg-Oostburg in de richting Oostburg fietste, plotseling gegrepen door een pas serende auto, doordat hq uitweek. Hoewel de bestuurder van d» auto uit alle macht remde om een aanrijding te voorkomen mocht dit hem niet gelukken. De jongen werd gegrepen en met een zware hersenschudding naar het Sint Antonius Ziekenhuis overgebracht, waar hy in de loop van de nacht is overleden. De Rqkspolitie stelt een onder zoek ln. DE BILT ZEGT: Nog geen voorjaar. Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met plaatselqk nog enkele buien. Zwakke tot matige wind, meest uit Westelijke richtingen. Onge veer dezelfde temperatuur als gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1