ZEEUWSCH DAGBLAD Amerikaans toestel door Russische jagers beschoten NIEUWS Amerikaans onderzoek naar cosmische stralen. Zeeuwse scholieren bekampen elkaar op het voetbalveld Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratorium verenigingen vergaderde te Coes. Veilingvereniging Kralibendijke e.o. gaat koelhuis bouwen van 500 ton Belastingproblemen. Rassen beweren dat het boven hun gebied vloog SNIPPER Stormachtige Pasen in het Haagje. Aziz heeft zich overgegeven geen nieuwe Belgische regering Stichting Uitgave „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Temeuzen: Vlooswljkstraat, Telefoon 2052. 6e jaargang No. 1588 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 12 APRIL, 1950 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; 3. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 5.49 u., onder 19.33 u.; Maan op 4.56 u., onder 15.23 u. Hoogwater op Donderdag 13 April Vlissingen: 12.16 u. 1.48 m„ u. m.; Terneuzen: 0.10 u. 1.43 m., 12.42 u. 1.69 m.; Wemel- dinge: 1.08 u. 1.09 m., 13.39 u. 1.42 m.; Zierikzee: 0.49 u. 0.92 m., 13.26 u. 1.24 m. Niet zo weinig belastingbeta lers zijn de laatste tijd in moeilijkheden gekomen. Wij hoorden zelfs van mensen die volkomen de kluts kwijt geraakt zijn, omdat ze geen uitkomst meer zien en niet weten hoe ze aan hun verplichtingen zullen voldoen. Dit is een gevolg van het feit, dat de altijd inhalige fiscus, be zig is, de achterstand in de aan slagen in te halen, waardoor ook het tempo waarin de belas ting moet worden betaald, ver sneld wordt. Dat dit vandaag of morgen gebeuren zou was te voorzien, maar niet een ieder heeit daar mee voldoende rekening gehou- don, met het gevolg, dat men thans voor schier onoverkome lijke moeilijkheden wordt' ge plaatst. Dat er door de belastingdienst met volle kracht gewerkt wordt, blijkt wel hieruit, dat wat de kohierbelastingen bgtreft, het bedrag voor Februari bijna 10 millioen gulden groter was dan in de voorgaande maand. Wan neer we de kohierbelastingen, de niet-kohierbelastingen en de bijzondere heffingen samentel len, blijkt de Nederlandse bevol king in de eerste twee maanden van dit jaar bijna 400 millioen gulden per maand te hebben opgebracht. Dit neemt echter niet weg, dat er ultimo Februari nog een achterstand was van bijkans 1250 millioen gulden. TA e financiële medewerker van de-N. Pr. Gr. Crt wijst er op, dat deze hoge opbrengst der belastingen twee kanten heeft. „Voor het Rijk is het maar gelukkig dat de ramingen wor den overtroffen, want ook de uitgaven voor 1950 zullen aan merkelijk groter zijn dan be groot werd. Men denke slechts aan de verplichtingen, welke voortvloeien uit het Atlantische Pact en de ook in verband daar mede door de Defensiecommis sie noodzakelijk geachte verho ging der militaire uitgaven van f 750 millioen tot f 1250 millioen waartegen minister Lieftinck zich thans nog verzet. Dat de z.g. conjunctuurbelastingen in Januari en Februari f 535 milli oen hebben opgebracht, zijnde f 135 millioen meer dan twee twaalfde van de raming, komt de Rijksschatkist dus goed van pas en opent de mogelijkheid, dat een nieuwe belastingverho ging kan worden voorkomen. Maar aan de andere kant be tekent de breder wordende be lastingstroom een zodanige drainage van het belastingge bied, dat voor financiële en eco nomische doeleinden het be schikbare kapitaal steeds klei ner wordt. T n plaats van belangstelling voor nieuwe emissies ten be hoeve van het bedrijfsleven, dat naar expansie zoekt, ziet men thans aan de beurs min of meer gedwongen verkopen voor re kening van hen, die voor de fiscus geld moeten vrijmaken. De inlagen bij de spaarbanken zijn in Maart weer kleiner ge weest dan in de beide voorgaan de maanden en al zijn ze nog iets groter dan de terugbetalin gen, een vooruitgang van enige betekenis is er niet. Voor zover er nog gespaard wordt, gaat het geld naar de verzekeringsmaat schappijen, omdat in deze tijd een verzwakking van het ver trouwen in de toekomst gepaard gaat met een groter wordend verlangen naar sociale zeker heid, die echter, naarmate zij wordt uitgebreid, steeds onze kerder wordt. \AT at ten aanzien van de ver makelijkheidsbelasting, de accijns op sterke dranken en sigaren reeds kan worden ge constateerd, n. 1. dat naarmate de heffing wordt verhoogd, de opbrengst daalt, dit verschijnsel kan ook op het brede terrein van het bedrijfsleven zichtbaar worden. Niemand minder dan minister Lieftinck heeft onlangs toegegeven dat belastingverla ging, door haar invloed op de economische bedrijvigheid, tot een grotere belastingopbrengst kan leiden". Bij de noodzaak om de staats inkomsten te vermeerderen, staat deze bewindsman thans dus wel voor een zwaar dilem ma. De Sowjet-Unie heeft in een protestnota aan Amerika verklaard, dat een Amerikaans toestel boven Russisch gebied heeft gevlo gen. Volgens het bericht stegen Sowjet-jagers op en gelastten het Amerikaanse toestel te landen. Het toestel gaf aan de oproep geen gehoor en opende het vuur op de Sowjet-vliegtuigen. Een Russisch gevechtsvliegtuig zag zich gedwongen, aldus Tass, het vuur te beantwoorden. Hierna Ds Westerlo te Zwolle verlaat de Chr. Geref. Kerken. Ds Westerlo te Zwolle, eertijds predikant van de Geref. Kerk te Thesinge, en sinds 1945 Chr Geref. pred., heeft om per soonlijke redenen zijn ambt der Chr. Geref. Kerk neergelegd en zijn lidmaatschap opgezegd. Op een conferentie van het Britse nationale onderwyzersver- bond te Brighton is m.a.s. een re solutie aangenomen, waarin de re gering wordt verzocht om een aanzienlijke verhoging van de on derwijzerssalarissen. LAATSTE NIEUWS. Radio-Makassar spreekt landing van federale troepen tegen. Bij het afsluiten van dit num mer (circa 6.30 v.m.) meldt Reu ter, dat radio Makassar gister avond de verklaring van de fede rale regering heeft tegengespro ken, waarin wordt gezegd, dat 't Worang-bataljon (federale troe pen) ten Zuiden van Makassar was geland. was het Amerikaanse toestel in de richting van de zee verdwenen. Het incident,' aldus het bericht, geschiedde Zaterdag bij Libau, in Letland. Het betrof een vier-motorige machine van het type der vlie gende forten, die 21 km. Sowjet- gebied binnengedrongen was. Het Amerikaanse toestel, dat sinds Zaterdag wordt vermist (zie ons artikel op pagina twee), lijkt Politie en brandweer hadden het druk. De storm, die met de beide Paasdagen in volle hevigheid over ons land woedde, heeft ook in Den Haag de brandweer en politie handen vol werk gegeven. Er is één dodelijk ongeval te be treuren. Maandagavond laat knapte 'n negen meter lange ijze ren mast, waaraan een grote vlag wapperde, af nabjj de ingang van de tentoonstelling „Voedingssalon 1950" op Houtrust. De 37-jarige mevr. A. J. M. K.-W., die juist te rugkeerde van een bezoek aan deze tentoonstelling, kreeg het ijzeren gevaarte op het hoofd. Met een schedelbasisfractuur werd zij naar het ziekenhuis Westeinde overgebracht, waar zij gisternacht overleed. Zij was gehuwd en had drie kinderen. De Hagenaar P. G. D., die bij de ingang van de Passage in de bin nenstad een 10 kg wegende lamp op zijn hoofd kreeg, kwam er be ter af. Hij kreeg slechts enkele onbetekenende verwondingen. Losgeraakte stukken zink, op drift geraakte markiezen en be denkelijk waggelende pijpen en schoorstenen lieten de brandweer 17 maal uitrukken. Ook moest de brandweer de politie helpen. Een agent, die zijn jeep voor het zie kenhuis had geparkeerd hij had er een vrouw afgeleverd, die in een echtelijke twist een bloedende hoofdwonde had opglopeen merkte, toen hij weer buiten kwam, dat zijn jeep niet meer op de plaats stond, waar hij haar had geparkeerd. Doordat de lampen nog brand den, ontdekte hij zijn jeep tenslot te in de gracht voor het zieken huis. De storm had haar er in ge blazen. De brandweer haalde haar er weer uit. SCHOENPRODUCTIE DAALT. De totale productie van schoei sel in 1949, is, aldus blijkt uit het statistisch bulletin van de schoenindustrie, in vergelijking met de productie van 1948, met. niet minder dan 2 millioen paar teruggelopen. Hoewel nog geen concrete cij fers over 1950 bekend zijn, kan wel worden gezegd, dat de da ling zich over het algemeen voortzet. enigszins op een B-29 Superfort. Een ervaren waarnemer zou de twee toestellen echter niet ver warren, aldus meldt Washington. Men kan echter aannemen, dat het hier hetzelfde toestel betreft. Generaal Hoyt S. Vandëhberg, chef van de generale staf der Amerikaanse luchtmacht, heeft echter verklaard, dat geen Ame rikaans vliegtuig op acht April maehinegeweervuur heeft gewis seld met een Russisch gevechts vliegtuig, terwijl uit een verkla ring van een achtergebleven lid van de bemanning van de Ameri kaanse bommenwerper blijkt, dat dit toestel niet bewapend was. Het enige resultaat, dat de na speuringen tot nu toe hebben op geleverd, is, dat vliegtuigen boven de Oostzee ten Zuiden van het Deense eiland Bornholm twee hel le lichtschijnsels hebben waarge nomen, welke afkc.nstig kunnen zijn van valschermfakkels. Kapitein Kringier, die de lei ding heeft van de- nasporingen, verklaarde, dat de Amerikaanse autoriteiten van mening zijn, dat het vliegtuig in het gedeelte van de Oostzee, dat thans wordt af gezocht, is neergekomen. Twintig toestellen zullen tegelijkertijd bo ven dit gebied in de lucht blijven. Kapitein Abdoel Aziz heeft zich gisteren aan de federale troepen, die zich in de omgeving van Ma kassar bevonden, overgegeven. Een officieel woordvoerder heeft te Djakarta bekendgemaakt, dat de kapitein zich zonder een schot te lossen heeft overgegeven, toen federale troepen Makassar omringden. In de bekendmaking wordt me degedeeld, dat een bataljon van 1000 man federale troepen landde en oprukte naar Makassar. Tegen schemer omsingelden zij de stad. Toen Aziz dit besefte, consigneer de hij zijn troepen naar hun ka zerne en gaf zich over. Alle door Aziz gevangen genomen militairen zijn vrijgelaten. Aziz zal Donderdag naar Dja karta worden overgebracht en als gevangene voor het krijgsgerecht verschijnen. Graaf Sforza had onderhoud met Russische ambassadeur. De Italiaanse minister van bui tenlandse zaken, Graaf Sforza, heeft een lang onderhoud gehad met de Russische ambassadeur in Italië, Kostilef. Waarnemers ge loven, dat de bespreking ging over het aanbod van Italië tot recht streekse onderhandelingen met Tito over Triëst. Visser W. A. Landa heeft op de Oosterschelde de eerste Bergse ansjovis gevangen. De ansjovis vangst is de laatste jaren op de Schelde-visserijen maar zeer ma tig. Radiocommentator beweert het' geheim van de „vliegende schotel" te kennen. De Amerikaanse radiocommentator Henry Taylor heeft ver klaard, dat een „geweldig en fan tastisch soort voertuig" door de Amerikaanse marine van een v)ie gveid in de buurt van Minneapolis de lucht in geslingerd zal worden. Er zit niemand in, maar het ver voert wel instrumenten om cosmische stralen te registreren, zo vertelde Taylor. voorwerp zonder vleugels, dat 'n fantastische snelheid kon berei ken. Een andere vliegende scho tel zou een onschuldige onbe stuurde schijf zijn, die in de lucht blijft hangen, tot een hoogte van 9000 meter stijgt, daarna tot 300 meter van de grond daalt en ge woonlijk uit elkaar valt. Hij beschreef het geheimzinnig voorwerp als een „enorm groot doorschijnend ding met een lange staart, dat 30 km hoog vliegt". Wanneer „het vreemde ding" werd weggeslingerd was het slechts voor 1 met helium ge vuld. Op grote hoogte zou door de spanning het voorwerp zich zelf opblazen tot een „reusachtig monster van 30 meter lengte en 21 meter in doorsnee". Het ge heel zou van plastic zijn gemaakt. Volgens Taylor vliegen enkele van deze voertuigen over het hele land op een hoogte van 32 km. Sommige waren van flikkerlich ten voorzien. Men kon het vreem de voorwerp na het invallen van de duisternis 30 minuten lang waarnemen, doordat het een rode gloed verspreidde. Voordat het apparaat uiteenspatte, en een re gen van allerlei stukjes plastic neerdaalde, waren de instrumen ten aan een parachute hun tocht naar de aarde reeds begonnen. Taylor vertelde de vorige week, dat vele van de z.g. vliegende schotels, die men in de V.S. zou hebben waargenomen, in feite door straalaandrijving voortbewo gen voorwerpen waren, waarmee men in de V.S. proeven nam. Een Do moeilijkheden, waarmede kabinetsformateur Van Zeeland te kampen heeft, blijken van zoda nige aard te zijn, dat hij tot nu toe geen definitieve lijst van mi nisters bekend heeft kunnen ma ken. De persconferentie, waarop hij de samenstelling van zijn kabinet had zullen mededelen, werd eerst uitgesteld van 12 uur tot 15 uur en daarna tot 17.30, en ook toen kon Van Zeeland slechts vertel len, dat hij om 21 uur opnieuw door de Prins-Regent zou worden ontvangen en slechts kon hopen daarna de samenstelling van zijn regering bekend te maken. Gisteravond om 22 uur ver klaarde Van Zeeland, dat hij de ervan was de „XF-50", een rond Prins-Regent op de hoogte gesteld DE TREINBOTSING BIJ SUST ci—.V waar een personentrein, die op weg was van Amsti.uara naar Maastricht op een stilstaan de, uit ledige kolenwagens bestaande trein is gelopen, leverde een geweldige ravage op. Een vierwa genstel vloog daarbjj in brand, Do reizigers bleven ongedeerd. Enkele plaatselijke kampioenen reeds bekend. De schoolvoetbal rolt ook in Zeeland en dit jaar nog wel op grot© schaal. In Middelburg, Vlis singen, Hulst, Oostburg, Goes en Zierikzee strijden de scholieren met elkaar om het kampioenschap. De kampioen van Zeeland zal ech ter eerst na Pinksteren bekend zjjn, want de grote finale wordt op de derde Pinksterdag gespeeld. Niet alleen wordt door deze wedstrijden een sportieve geest onder de jongeren gekweekt, er wordt tenminste in deze Paasva- cantie tevens gezorgd voor een verantwoorde vrije tijdsbesteding. Het is dan ook overal een spor tieve krachtmeting geworden tus sen gelijkwaardige clubs, met spelers van ongeveer dezelfde leeftijd. Hieronder volgen enige uitslagen van gisteren. IN MIDDELBURG. In Middelburg speelden gisteren de lagere en de middelbare scho len. Bij de afd. A (L.O.) werd de school J aan de Veerse weg kam pioen, terwijl het eerste elftal van de R.H.B.S. in afd. C de kampi oenstitel veroverde. Beide ploegen mogen zich nu in hun afdeling kampioen van Middelburg noemen De uitslagen in afd. A luiden: Openb. L.S. ArnemuidenChr. school 't Zand 01; O.L.S. Nieuw- landO.L.S. J (le elftal) 0—10; Chr. Burgerschool voor L.O. O.L.S. J (2e elftal) 4—0; Chr. Burgerschool-Rijksleerschool 20 't ZandSchool J 08. In de fi nale won School J tenslotte met 51 van de Chr. Burgerschool. In afd. C speelden Rijkskweekschool H.B.S. II 3—1; Handelsschool Openb. U.L.O. 12; Openb. U.L.O H.B.S. I 1—3; Rijks kweekschoolH.B.S. I 13, waardoor H.B.S. I kampioen werd. De afd. B wordt vandaag gespeeld. Vrijdag vinden de finales plaats om het kampioenschap van Wal cheren tussen de Middelburgse en Vlissingse kampioenen van alle drie de afdelingen. Al deze wed strijden worden gespeeld op het Gem. Sportterrein. Er was op deze eerste dag enige belangstelling, w.o. de wethouder de heer L. J. Geers. De scheidsrechters werden gerecruteerd uit de Z.V.B., de Rijks- en Gemeentepolitie. Ook de districtscommandant van de Rijkspolitie in Zeeland, maj. G. H. van Helden, leidde een wedstrijd. IN VLISSINGEN. Dank zij de ingespannen arbeid van de wedstrijdleiders waren de sportvelden aan de Keersluis gis teren weer bespeelbaar geworden en kon het programma toch wor den afgewerkt. De uitslag was: afd. A Fr. Naereboutschool IIB. Ewoutschool n 40; Bonedijk- school IIVincent v. Goghschool n 90; Pr. Willemschool IIO.L. school II Souburg 03; Fr. Nae reboutschool IIIOranjeschool n 23. Winnaarsronde: Fr. Naere boutschool IIBonedijkschool II 12; O.L. school II Souburg Oranjeschool n 20; Ger. school IO.L. school I Souburg 23; Marnixschool I SouburgFr. Nae reboutschool I 50; Bonedijk school Ischool C.V.O. Biggeker- ke 200; B. Ewoutschool IV. v. Goghschool I 32; Pr. Willem- school IJulianaschool I Souburg 1—0. Afd. B V.G.L.O.R.H.B.S. III 1—0. Afd. C R.H.B.S. I—Openb. U.L.O. I 40; Nijverheidsschool I—M.T.S. I 5—0 (regl.) IN GOES. In Goes werd op het sportter rein gespeeld. Uitslagen: Afd. A had van de bespreking, die hij had gevoerd en dat hij hem een voorstel had overhandigd. De heer J. Pieterson Moens hanteerde voor de laatste maal de voorzittershamer. Na de eerst© bondsdag van de Kon. Ned. Bond van Chr. Zang en Oratoriumvcrenlgingen, die tweede Paasdag gehouden werd en ondanks het slechte weer toch aan het doel: ontspanningsdag be antwoordde, werd gisteren in de „Prins van Oranje" te Goes een huishoudelijke vergadering gehouden, waarop 87 verenigingen ver tegenwoordigd waren. Vooraf vergaderden de directeuren en koor leiders, georganiseerd in de „A.L.V.E.K.O.". Op deze vergadering werd naast do huishoudelijke zaken het nieuwe ontwerp voor het concourswezen besproken. Do directeuren waren van mening, dat het weinig of geen goede verdiensten heeft. De 64ste jaarvergadering werd geopend met een welkomst- en openingswoord van de voorzitter, de heer J. Pieterson Moens, die met dankbaarheid en vreugde ge constateerd had, dat Zeeland zich materieel en ideel zo spoedig heeft weten te herstellen. Ondanks de grote moeilijkheden welke verbonden zijn aan een gro te organisatie, mogen we op een goed jaar terugzien, aldus de voorzitter, die de secretaris en penningmeester dank zegde voor de vele arbeid door hen verricht, maar er aan toevoegde, dat door de groeiende werkzaamheden op het Bondsbureau meer krachten nodig zullen zijn. Vervolgens wees de heer Pieter son Moens op de grote waarde van de zangbeoefening, die zoveel schoons kan bieden en de mens kan opheffen boven het banale wereldgewoel. Anderen schoon heidsgevoel bijbrengen kan alleen wanneer de zangers zelf 't kunst genot ervaren, welke de zang brengt. JA.AR VERSLAGEN. In een uitvoerig jaarverslag zei- de de secretaris, de heer H. J. v. d. Munnik, dat het Bondsjaar '49 zakelijk gezien met dankbaarheid overzien mag worden. Ook in het afgelopen jaar werd de aanmer kelijke teruggang van het ledental met plm. 80 koren weer opgevan gen door een aanwas van 80 ko ren en ware het conflict met de afdeling Groningen de Bond niet te staan gekomen op een verlies van plm. 50 koren, dan zou het to taal aantal weer 950 zijn geweest. Nu zijn er 902 koren, waarvan 564 gewestelijke koren, 49 orato- riumverenigingen, 70 mannen-, vrouwen- en kinderkoren en o.a. 4 koren in 't buitenland. De bonds- muziek telt 715 nummers en de bibliotheek 415 nummers. Een in memoriam wijdde de secretaris aan de vroegere 2e voorzitter Not. Jalink, de ere-voorzitter van de C.G.V.-groep W. Uittenbogaard en de heren Westdijk en Joh. Meijer. Van de 36 candidaten voor het koorleiders-examen, slaagden 24 dames en heren. In 1949 nam het contact met instanties buiten de bondsgrenzen aanmerkelijk toe. In verhouding tot haar omvang 63 koren kan de groep man nenkoren niet getuigen van daar aan evenredig leven en medeleven. Het ledental van de Vereniging van Koorleiders A.L.V.E.K.O., liep iets terug. De penningmeester, de heer Feenstra deelde mede, dat in 1949 f 41.438,74 ontvangen is en er een voordelig saldo geboekt kon wor den van f 1124,22, terwijl f 2000 voor belegging is gereserveerd. De bibliothecaris, de heer W. v. d. Bilt, merkte o.m. op, dat er veei te weinig koorwerken zjjn en er voor de aanschaf veel geld zal moeten komen. Aan H.M, de Koningin werd vervolgens een telegram van hul de gezonden, waarop het Wilhel mus gezongen werd. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren A. Kalverda, L J. Meus, H. C. Radius en ds B. Tim mer herkozen. Het bepalen van de plaats waar de volgende bondsdag gehouden zal worden, leverde nog al wat meningsuitingen op. Het ging tussen Zwolle en Utrecht; tenslotte werd bij stemming Zwol le aangewezen als vergaderplaats in 1951. Hierna werd een achttal voor stellen van verenigingen behandeld waarover uitvoerig gediscussieerd werd. Een voorstel van het Ned. Herv. Kerkkoor te Heinkenszand, om de verenigingen, die niet aan het Ringwerk deelnemen te wei geren als lid van de Bond, werd aangehouden voor nader onder zoek. Over de wijze van verkie zing van het Hoofdbestuur wer den namens de Ring Gelderland- centrum scherpe woorden gezegd. Na een uitvoerig debat, kwam de afgevaardigde van Gelderland op zijn woorden terug. Het bestuur zal een en ander overwegen. Na de andere voorstellen, we den verschillende vragen gesteld over het uitgeven van muziek. VOLKSLIED EN KOORZANG Het laatste deel van de verga dering bestond uit een voordracht van de heer R. Beirlema uit Leeuwarden over „Ons Volkslied en de Koorzang", waaraan de be kende baritonzanger Kees Deenik medewerkte met het zingen van verschillende volksliederen, ter illustratie van 't gesprokene. Het was een interessante causerie waarin de heer Beintema het ka rakter van het volkslied tekende, dat bestemd is vóór, afgestemd op en aanvaard door het volk. Het volkslied geeft uitdrukking aan de dingen, die in het volk le ven en het beroeren en die op ge makkelijke wijzen gezongen kun nen worden. In tegenstelling met het kunstlied vraagt het volkslied, dat soms tientallen coupletten heeft, geen auditorium; het gaat de zanger om de pret van het zin gen. Het tijdvak van 13501550 was een bloeiperiode voor het specifiek Nederlandse lied. Het uitgangspunt is steeds de zang, wat met de tegenwoordige liede ren juist andersom is; hier is het uitgangspunt de muziek. De heer Beintema, die Kees Deenik bij het zingen van de ka rakteristieke liederen op de piano begeleidde, wees ook op de een voud van het Nederlandse volks lied en merkte bij zijn toelichting enige kenmerken en eigenaardig heden van de liederen op. Na de bloeiperiode raakten de specifieke volksliederen in de loop der eeuwen in verval; steeds meer buitenlandse liederen slopen onze bundels binnen. Hopeloos is de zaak nog niet, mits men het volks lied weer een plaats geeft, te be ginnen op de scholen. Nodig zijn bewerkingen van on ze oude volksliederen, die in de plaats kunnen komen van de koor liederen, welke vervangen moeten worden. Goede bewerkingen noem de de heer Beintema die van Adr. Kousemaker te Goes en hij wekte tenslotte de koorleiders op aan dacht te besteden aan het Neder landse lied. Aan het eind van de vergade ring en dus ook van de beide zeer geslaagde bondsdagen in Zeeland, werd voorlopig afscheid genomen van de heer Pieterson Moens, die meedeelde voor de laatste maal de voorzittershamer te hebben ge hanteerd. Bij monde van de heer Mens werd hem dank gezegd voor zijn meer dan een kwart eeuw lange werkzaamheid In het belang van de Bond. wint met strafschoppen; Herv. Sch.—Chr. Seh. I 2—1; R.K. Jon- gens Sch. I's-Heer Arendsk. 40; Sch. A IINieuwdorp 03; R.K. Jong. Sch. II—Chr. Sch. n 4—0; A.B.S. II—R.K. U.L.O. H 1—5; Openb. U.L.O. II—Chr. U.L.O. II 3—1; Chr. Lye. H— Openb. U.L.O. Kruiningen 31; A.B.S. Ill—Goese Lye. II 0—3; Chr. Lye. III—R.K. U.L.O. IH 1—2; Goese Lyc. III—Chr. U.L.O. Wissekerke 00. Wissekerke wint met strafschoppen. A.B.S. I —Openb. U.L.O. I 1—1. A.B.S. won met strafschoppen; Chr. Lyc. I—Goese Lyc. 1—9; R.K. U.L.O. IOpenb. U.L.O. Kortgene 40. IN HULST. Te Hulst werden gespeeld Afd. A: ClingeHulst II 20; Axel Clinge 23; Hulst IIHulst I 06. Afd. B: Ambachtsschool I Ambachtsschool II 31; Janse- nius Lyceum IIA.B.S. III 72; A.B.S. IJans. Lyc. II 42; A.B.S. IIJans. Lyc. m 20; A.B.S. II—Jans. Lyc. II 0—3; A.B.S. I—Jans. Lyc. III 9—0. IN TERNEUZEN. Te Terneuzen werden gespeeld Afd. A: Herv. School IHerv. School II 5—0; O.L. School A— O.L. School C 12; Herv. School 1—O.L. School A 0—0; O.L. School CHerv. School II 20. Afd. B: Openb. U.L.O.—Chr. U.L.O. 1—0; A.B.S. n—Lyc. Club IV 9—0; A.B.S. Hl—Openb. U.L.O. 1—0; Chr. U.L.O.—A.B.S. II 0—4; Lyc. Club IV—A.B.S. III 12. Afd. C: Lye. Club IILyc. Club I 0—10; A.B.S. I—Lyc. Club II 3—0; Jans. Lyc. I—Kath. U.L.O. 1—0; Lyc. Club I—A.B.S. I 20; Jans. Lyc. ILyc. Club II 9—0; R.K. U.L.O.—Lyc. Club Sch. A I—Sch. B 0—0. Sch. All 0—3; A.B.S. I—Jans. Lyc. I 0-Hl Het moet vóór 1 September gereed zijn. In de gisteravond gehouden al gemene ledenvergadering van de Veilingvereniging Krabbendijke e.o. Is besloten een koelhuis te bouwen met een capaciteit van 400 communistische bootwer kers hebben gisteravond in enkele van de voornaamste straten van Bordeaux slag geleverd tegen evenveel leden van de republi keinse garde en der plaatselijke politiemacht. Het Amerikaanse vrachtschip „Exilona", het eerste schip, dat Amerikaanse wapens naar Italië brengt, is de baai van Napels binnengelopen. Gisteren is in het vorstendom Monaco de „kroning" gevierd van de 27-jari- ge Prins Rainier de Derde, die in November j.l. de troon besteeg. De „International Diamond Manu facturers Ass." heeft een beloning van 10.000 pond sterling uitge loofd voor Inlichtingen over de zeer goed georganiseerde smok kelorganisaties, die Amerika over stromen met clandestiene diaman ten. -■ Een van de invloedrijkste leiders van de republikeinse par tij in de V.S., Senator Vanden- berg," is geopereerd. Men heeft hem een gezwel nabij de rugge- graat weggenomen. Ernest Be- vin is in een ziekenhuis opgeno men om een kleine operatie te ondergaan. Hij verwacht over 14 dagen zijn ambtsbezigheden te kunnen hervatten. «- De sociaal democratische regering van Slees- wijk-Holstein heeft het verbod te gen ex-generaal Remer niet meer te woord te voeren op openbare bijeenkomsten opgeheven. Op 1 September a.s. zal te 's-Graven- hage een internationale radiocon ferentie worden geopend, waarop alle 'landen ter wereld vertegen woordigd zullen zijn. Gisterna middag zijn twee kinderen van 12 en 13 jaar bij het spelen op de bergen bij Seters onder Dorst (Oosterhout) onder het zand be dolven en gedood. De vermoe delijke voedselvergiftiging in het gezin Van Dijk te Veenendaal, blijkt van ernstige aard te zijn, want gistermorgen is de vrouw uit het gezin, oud 60 jaar, die ook aan suikerziekte lijdende was, overleden. 500 ton. Het gebouw, clat op de Zuidwesthoek van het terrein go- plaatst zal worden, zal, indien zich geen moeilijkheden voordoen, per 1 September a.s. opgeleverd moeten worden, opdat men de oogst 1950 er nog in onder kan brengen. Reeds geruime tijd was het be stuur met een plan bezig en hoe wel de leden eveneens op bouwen aandrongen, kon men toch de ver antwoordelijkheid niet op zich ne men dit koelhuis door de veiling te laten bouwen gezien de finan ciële verplichtingen, die men reeds op zich had genomen. Zo bleef het steeds bij een wens. Toen de veiling een nieuwe direc teur kreeg, werd deze het plan voorgelegd en samen met een koelhuiscommissie ging de heer Nooteboom aan het cijferen. De conclusie luiddeals de kwekers zo graag een koelhuis willen, dan moeten ze er ook wat voor over hebben. Men zocht contact met de fruittelers en weldra was een ge deelte der stichtingskosten bij el kaar en verplichtte men zich ge durende 20 jaar rente, aflossing en exploitatiekosten te betalen. Door een zestigtal leden-fruitte lers is ingeschreven op 416 van de 500 beschikbare eenheden van 1000 kg. te koelen fruit, waar mede het gestelde minimum van 400 te plaatsen aandelen is over schreden. De voorzitter, de heer W. C. v. d. Werff, lichtte ter vergadering nog één en ander toe. Het plan voor het koelhuis is ontworpen door het Instituut voor Bewaring en Verwerking van Tuinbouwproducten te Wagenin- gen. Er komen vier cellen, resp. 80, 120, 125 en 175 ton groot. Er zullen zo spoedig mogelijk grond boringen worden verricht om ze ker te zijn, dat voor de fundering van het koelhuis geen heiwerk zal behoeven te worden uitgevoerd. De vergadering ging m.a.s. ac- coord met de plannen en machtig de het 'bestuur het koelhuis te houwen, een geldlening aan te gaan van f 170.000.— en een ver bintenis aan te gaan met de deel nemende leden. DE BILT ZEGT: Nog vrjj koud. Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Matige, af en toe krachtige Westelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1