Van Zeeland heeft reeds een kabinet opzak NIEUWS Roemeense emigrant uit Parijs ver dwenen. „Waar heb jij strategie geleerd Ver. Staten verwerpen Tsjechoslo- waakse eis tot uitlevering van vliegers. z PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Twee liberalen „zonder partijdiscipline" gevraagd Treinramp in Brazilië eiste 120 mensenlevens. Zal Westerling toch worden uitgeleverd? Een scheepsmast in een bos SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwscfa Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 33; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1581 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 8 APRIL 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hnizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 5.58 u., onder 19.26 u. Maan op 3.29 u., onder 10.04 u. L.K. 12.42 u. Hoogwater op Zondag 9 April: Vlissingen: 6.43 u. 1.74 m., 19.13 u. 1.44 m. Terneuzen: 7.11 u. 1.95 m., 19.43 u. 1.66 m. Wemeldinge: 9.20 u. 1.52 m., 20.50 u. 1.24 m. Zierikzee: 8.02 u. 1.32 m„ 20.29 u. 1.04 m. A Is het waar is dat God heel het wereldgebeuren dienst baar maakt aan Zijn heilsplan en het i s waar dan behoe ven we daarbij werkelijk niet te denken aan de gróte dingen, zo als een veldtocht, een uitvinding, een wereldverschijnsel of een oorlog, maar dan kunnen ook kleine dingen uit iemands leven het grote heilsplan-Gods-met- de-wereld dienen en daarin zelfs een grote plaats innemen. Zo was er ook toen een heel simpel iets, een particuliere aan gelegenheid: een zekere Jozef uit Arimathea had z'n schaapjes op het droge en zoals vele vrome Joden uit die dagen vestigde hij zich in Jeruzalem, waar de Mes sias verschijnen zou, en voor het geval men dit niet beleven zou, zou men dan toch daar be graven worden, waar de opwek king der doden een aanvang zou nemen, zodat men toch als eersten de Messias begroeten zou.. En met de velen we ont moeten hen op het Pinksterfeest, Joden van ailen volke, te Jeru zalem wonende kocht hij zich een hof of akker, een strookje gror.d waarop hij zich een graf gereed maakte. "p en inderdaad particuliere ■*-' aangelegenheid. Maar God schikt het zó, dat dit graf voor Jozef, het graf wordt van de door hem verwachte Messias! Het wordt de plaats, waar de laatste vijand verslagen wordt, het archimedisch punt, vanwaar- uit de grote wereldrevolutie vol trokken wordt, de goddelijke omwenteling, tengevolge waar van alle dingen zich eenmaal zullen invoegen in de schone harmonie van Gods verheerlijkte schepping. Dit is één van de fa cetten van de schone edelsteen die de Kerk op het Paasfeest omhoog houdt. En juist dit ge tuigenis is ht, dat wij in deze kolommen willen doen horen. Juist hier is dit op z'n plaats. Want in deze zelfde kolommen lezen we immers telkens van die heksenketel, die de koninkrijken en andere rijken dezer wereld van deze werelu gemaakt heb ben, van het roekeloze spel dat de machthebbers spelen met de mnsen, over wie zij volgens Eze- chiël herders moesten zijn. Hier lezen wij over de onthulling en het verraad van atoom- en an dere geheimen, die bestemd schijnen te zijn voor een laatste strijd en daarom de volken in een angstpsychose brengen. TUT ebben wij geen grotere taak dan dit alles slechts aan U door te geven? En zullen wij er niet van afzien om met grote koppen bijzondére aandacht voor deze dingen te vragen? Zullen we hier niet wars zijn van elke sensatie? Want werkelijk, sensationeel grote koppen zouden een groter wereldgelijkvormigheid verra den, dan het opnemen van een advertentie van toneel of film. Neen, ons hart behoeft met ontroerd te worden, sinds wij weten van Pasen. Daar willen we elkaar nu aan herinneren op dit Paasfeest. We dreigen het telkens te ver geten en hebben di' daarom ook telkens weer nodig. Maar wij mogen weten, dat wat in Jozefs hof gebeurd is van grotere kracht is, dan de krachten die we; oen vrij ge maakt in Hiroshima en te Bikini, Want Christus he-ft alle mach ten, die het herstel van Gods koningschap in de weg staan, overwonnen. Ze zijn nog wel niet uit de weg geruimd. Maar ze zijn op de terugtocht. Juist daar om gaan ze zo tekeer en vernie len wat ze op hun definitieve weg-terug tegenkomen. „De duivel heeft grote toorn, wetende dat hij een kleine tijd heeft." Het is de toorn van de overwonnene. De machten die zich roeren zijn onttroond. Het zijn de stuiptrekkingen na de genadeslag. Maar ook deze heb ben betekenis voor het Rijk. God gebruikt ook deze in Zijn plan. Hij doet alle dingen mede werken ten goede. o luiden wij de Paasklok- ken. „Hoe ook de satan raast en tiert, De leeuw uit Juda zegeviert." Klinke het geluid van deze klanken in steeds wijder krin gen tot de wereld door. En wijzelf, zullen wij onszelf deze boodschap van Pasen goed gezegd laten zijn? Dan zullen wij de dingen zien in hun ware proporties, d.w.z. klein tegenover de grote dingen waarmee God bezig is. En: „Hij is getrouw, Zijn plan nen falen niet". G. C. M. De zaak der Generaals. Revèrs en Mast komen voor krijgsraad. De Franse generaals Revèrs en Mast, die er van worden verdacht betrokken te zijn bij de verdwij ning van een geheim Indo-Chinees rapport, zullen voor een krijgs raad van hoge officieren moeten verschijnen. De staatsraad, het hoogst juridische lichaam van Frankrijk, heeft namelijk Vrij dagavond besloten, dat officieren boven de rang van kolonel voor en krijgsraad gedaagd kunnen 'orden. KABINETSFORMATEUR OPTIMISTISCH. Kabinetsformateur Paul van Zeeland heeft gistermiddag op een persconferentie verklaard, dat hg het besluit genomen heeft een regering te vormen van katholieke politici, aangevuld met buiten parlementaire personen van liberale richting. Dit besluit was het gevolg van een motie, die door het nationale congres van de Libe rale Party gisterochtend is aangenomen. „Dit kabinet heb ik reeds op zak", zo zelde Paul van Zeeland, „en de Prins-Regent zai my Zaterdagmiddag om 12 uur ontvan gen. De samenstelling van deze regering zou heden worden be kend gemaakt en de leden ervan zullen nog vandaag de eed op de grondwet afleggen. De nieuwe regering zal zich a.s. Dinsdag aan de afzonderiyke kamers voorstellen ter verkrijging van het ver trouwens-votum. SOCIALISTEN VOOR COMPROMIS? In de motie, die het nationale congres van de liberale partij goedkeurde, werden alle liberale politici op het hart gedrukt hun steun te onthouden aan iedere re gering die de onvoorwaardelijke terugkeer van de Koning op haar programma plaatst. Verklaring van Koning Leopold. Gistermorgen heeft de Koning een verklaring afgelegd waarin hij zei, zich bij iedere beslissing van het parlement te zullen neerleg gen. „Het was een gebaar om de ge moederen te helpen kalmeren", verklaarde van Zeeland. Het vertrouwensvotum. Met het vertrouwensvotum zal het in de senaat wel lopen, want daar heeft de C.V.P. een meer derheid van negen stemmen. In de kamer ontbreken de C.V.P. daarentegen 2 stemmen aan de meerderheid. Minstens twee liberale Koningsgezinden, Vla mingen, zouden zich dus moeten afscheiden van hun party. En er schijnt hier wel kans op te bestaan. De twee liberale Vla mingen, La Haye en De Wilde, hebben reeds herhaaldeiyk ver klaard, dat zij voor iedere rege ring zouden stemmen, die de te rugkeer van de Koning op haar programma zet. Er zal daarom afgewacht moeten worden, hoe hun houding zai zyn. Populair gezegd, of ze zich veel zullen aantrekken van het dreige ment, dat iedere liberaal, die zich niet aan de partijdiscipline zou houden, uit de party zal worden gestoten. Indien de regering het vertrou wen niet mocht krygen, begint het spel weer opnieuw. Dan zullen wetgevende kamers weer ontbon den moeten worden en nieuwe verkiezingen moeten worden uit geschreven. De C.V.P. verwacht, dat nieuwe verkiezingen haar niet alleen de absolute meerderheid in de senaat, doch ook in de kamer zouden bezorgen. Van liberale en socialistische zyde meent men daarentegen, door onderling sa mengaan de C.V.P. de meerder heid in de kamer te kunnen ont houden. Radiorede van Spaak. Spaak heeft in een radiorede verklaard, dat de Christen-Socia listen (Katholieken), strikt ge sproken, het recht hebben Koning Leopold op de troon terug te brengen, doch dat het tocli hun plicht is dit te voorkomen. Restauratie van Leopold zou 't einde van België betekenen, aldus zeide Spaak. „De Belgische socia listen zullen zich meedogenloos verzetten tegen een regering, die Wilt ge 1000.— verdienen? Schrjjf dan een kort verhaal. In samenwerking met een reeks dagbladen, week- en maandbladen met een gezameniyke oplage van etteiyke millioenen, is het Ne derlandse dagblad „De Volks krant", op zoek naar ,,'s werelds beste korte verhaal van het jaar". De drie beste Nederlandse ver halen worden bekroond met een prijs van f1000 per stuk. Het beste verhaal ter wereld wordt door de New York Herald Tribune beloond met 5000 dollar Wapenen naar Italië. Een negenduizend ton metend Amerikaans schip de „Exilona" is met wapenen onderweg naar Triest, waar het 18 April zal arri veren. Communistische vakvereni gingen hebben massademonstra ties op Zondag uitgeroepen. Nieuw Zeeland zal binnenkort zyn diplomatieke vertegenwoordi ging uit Moskou terugtrekken. Beschikte hij over geheimen? De Franse „Surete Nationale" stelt een onderzoek in naar de verdwyining van Tudor Tatareseu, nen, die voorgaven van de Franse politie te zyn, tweemaal Tudor Tatarescu's flat doorzocht. Door de Roemeense ambassade te Parys wordt officieel tegenge- de 26-jarige zoon van de oud-mi- sproken, dat aan Tatareseu is nister van buitenlandse zaken van Roemenië, George Tatareseu, uit zyn flat te Parys. Het avondblad „Paris Presse" schrijft onder de kop: „IJzeren- gordyndrama te Parijs?", dat Ta tareseu sinds 26 Maart vermist wordt en acht het mogelijk, dat hy Is ontvoerd. Vrienden hebben volgens het blad aan Tudors hos pita meegedeeld, dat de vermiste zich in een rusthuis bevindt. Het adres wilden zij echter niet geven. De hospita zei, dat Tatareseu de laatste tijd oververmoeid en ner veus was. Hy maakte zich bezorgd over het feit, dat „men" wilde, dat hy naar zyn land terugkeerde. Hy zou alles liever doen dan dat. Tudors vader werd in Novem ber 1947 door de Roemeense re gering uit het ministerie van bui tenlandse zaken „weggezuiverd" en zyn bezittingen werden in be slag genomen. Volgens .brieven aan zyn zoon heeft hy het thans arm. In kringen van Roemeense vluchtelingen te Parys baseert men de theorie, dat Tudor is ont voerd, op de bewering, dat hy be- langryke documentent over het huidige regiem in Roemenië zou bezitten, die zyn vader heeft ach tergelaten by een Roemeense at taché te Parys, die later is terug geroepen en gevangen gezet. Sindsdien, aldus de verslaggever van „Paris Presse", hebben man- Vleesoorlog in Kerkrade. Slagers contra coöperatie. Te Kerkrade woedt een vlees oorlog tussen de organisatie der slagers en een coöperatie. De laatste is, na de opheffing van de vleesdistributie, er toe overgegaan in negen filialen vlees te verkopen doch dit werd door de rechter, op straffe van een boete van f100 per dag en per filiaal, verboden. De slagers, die de zaak aanhan gig hadden gemaakt, omdat, naar hun zeggen, het coöperatieperso- neel geen vakdiploma's en de coöperatie geen vergunning bezat, dachten het pleit reeds gewonnen te hebben. Thans heeft de coöpe ratie echter bekend gemaakt, dat de slager, die het vlees voordien leverde, by de klanten langs de deur zal komen, als de bestellin gen by de filialen wordt opgege ven. verzocht naar Roemenië terug te keren. Men wist niets van zyn verdwyning. Zowel de Roemeense vluchtelin genorganisatie te Parys als de hospes van Tatareseu hebben ver klaard, dat zy niet in de ontvoe ringstheorie geloven. Frankrijk vraagt hulp voor strijd in Indo-China. Naar aanleiding van versterkte activiteit van de Vietminh-stryd- krachten heeft de Franse generale staf in Indo-China een dringend verzoek gericht tot Engeland en Amerika om militaire uitrusting. Washington zou het verzoek,, in de koning terug zou willen bren gen. Wy zullen burgerlyk verzet organiseren, wanneer de arbeiders er mede instemmen, een staking afkondigen. België staat voor een' dilemma: wanneer Leopold de derde terugkeert op de troon, zal de natie verdeeld worden, doch wanneer hy aftreedt ten gunste van zyn zoon, Prins Boudewyn, zal het land rustig en voorspoe dig kunnen blijven", aldus ver klaarde Spaak, er aan toevoegend „Wy weten echter, dat er een eer vol compromis tussen de twee al ternatieven mogelyk is". In gewoonlijk welingelichte kringen neemt men aan, dat Spaaks radiorede duidelyk wyst op bereidheid by hem en zyn party om te streven naar een compromis-oplossing voor de ko ningskwestie. Dief streek de beloning op. Vorige week deed een zekere S. uit Waalwijk by de politie aangifte van een diefstal van f3000. Tevens plaatste hy in een streekblad een adverten tie, waarin een beloning van f500 werd toegezegd aan de gene, die inlichtingen zou kunnen verschaffen, die zou den kunnen leiden tot het te rugvinden van het vermiste. Deze annonce kwam blykbaar ook de dader onder ogen, die toen het zekere voor het on zekere verkoos. Gistermorgen ontving de gedupeerde n.l. per post een couvert daarin wel geteld f2500 bleek te zitten. De dief had schynbaar be rouw gekregen over zyn daad en wilde zich toch een buiten kansje van vyfhonderd gulden tegen de Paasdagen niet laten ontgaan. Het is "hter r.iet aannerr ::lijk, dat de bena deelde en de politie hiermede genoegen zullen nemen. De arrestatie van Sultan Hamid. „Een Arabier zal het beter doen dan een Turk". Van welingelichte zijde heeft de speciale correspondent van het A. N. P. nog byzonderheden verno men over de beschuldigingen, die tegen Sultan Hamid II zyn geuit. Er is een schema van het Apra- leger gevonden, waarin Hamid ais commandant bovenaan stond. Na de actie van Bandoeng maakte Sultan Hamid Westerling een ver- wyt en vroeg hem: „Waar heb jy strategie geleerd? Je moet op 25 Januari in Djakarta beginnen en wel 's avonds om 9 uur, wanneer het kabinet zitting heeft. Neem dan het gehele kabinet gevangen". De aanval is toen mislukt, omdat de kabinetszitting onverwachts anderhalf uur vervroegd werd. Ook zou Sultan Hamid bespre kingen hebben gevoerd over en plannen gemaakt voor een aanval In Spanje werden 20 mensen bij spoorwegongeluk gedood, Brazilië rouwt om de dood van 120 mensen. Zy kwamen om het leven, toen een sneltrein met va- cantiegangers van een brug over de rivier Tanguara stortte. Het ongeluk gebeur '■Top 160 km. af stand van Rio. Velen van de duizend passagiers in de Rio-Victoria Expres sliepen, toen enkele brugpeilers, door overstromingen ondermynd, het begaven. De locomotief en vier rijtuigen kwamen in de rivier te recht en drie andere rijtuigen lie pen op de oever in elkaar. Een 40-tal lyken was gister morgen uit de rivier gehaald. An dere waren aangespoeld. De eer ste 35 doden zijn te Rio aangeko men. Er is een 100-tal gewonden. TREINONTSPORING IN SPANJE. Vier wagons van de sneltrein Madrid-Oviedo zyn Donderdag 25 km. van Oviedo ontspoord en van 10 km. hoogte op een weg gestort. Officieel is gemeld, dat 20 perso nen om het leven kwamen en 65 zwaar gewonden uit de vernielde wagons werden bevrijd en naar de ziekenhuizen vervoerd. Meer dan 100 reizigers liepen kneuzingen op. In verband met de Paasdagen waren er vele pelgrims in de trein, die ter gelegenheid van het heilig jaar een bezoek aan Rome wilden brengen. Er werden onmiddellyk hospi- taaltreinen naar de plaats van de ramp gezonden. Het gebied rond om Oviedo heeft Dinsdag van een aardbevig te lijden gehad. In de stad zelf werden enkele huizen be schadigd. Het is nog niet bekend, gunstige overweging" genomen of het ongeluk een gevolg van de heh'^n. aardbeving kan zijn geweest. op het parlementsgebouw op 15 Februari, toen het parlement door president Soekarno werd geopend. Dit werd verhinderd doordat een heel bataljon van het leger van de R.I.S. het gebouw bewaakte, terwyl Westerling hierop niet had gerekend en te weinig troepen had. Na de mislukking van de aanval te Djakarta, zou Hamid tegen Westerling hebben gezegd: „Een Arabier zal het beter doen dan een Turk". De vele gesprekken van Sultan Hamid met Westerling zijn geheel gereconstrueerd door de getui genverhoren waarvan de voor naamste getuige was een Indone sische luitenant van het K.N.I.L., die de contactman is geweest tus sen Westerling en Hamid. Ver dere getuigen zyn o.a. hoge Ne derlandse officieren. De Sultan zou ook aan Wes terling Pontianak hebben aange boden als uitwykplaats. Do gebeurtenissen te Makassar. De regering der R.I.S. heeft in een verklaring bekend gemaakt, dat aan kapitein Abdul Aziz vier maal 24 tyd wordt gegeven om Djakarta te reizen, teneinde ver antwoording over zijn optreden af te leggen. De straf van veertig dagen een zame opsluiting, waartoe kapitein Westerling is veroordeeld, omdat hy een inheemse celgenoot, die hem in het gezicht had gespuwd, een kaakslag had gegeven, valt samen met zyn veroordeling we gens het op onwettige wyze bin nenkomen van Singapore. Dit be tekent, dat de beide straffen, waartoe Westerling werd veroor deeld, heden zijn afgelopen. Van betrouwbare zyde wordt evenwel te Singapore vernomen, dat Westerling niettemin in hech tenis zal worden gehouden, zulks vigeur van het in Februari tegen hem uitgevaardigde bevel tot in hechtenisneming. Westerling moet nu wachten, welke stappen de Britse autoriteiten te Singapore zullen nemen i.v.m. het tegen hem uitgevaardigde bevel tot uitwy- zing. Ook bestaat de mogelykheid, dat de Britse autoriteiten een ver zoek tot uitlevering van Wester ling zullen bestuderen, in welk geval hy het besluit deze autori teiten zal moeten afwachten. Volgens een bericht van Reuter uit Londen heeft de Engelse rege ring de regering der R.I.S. aange raden, opnieuw een verzoek tot uitlevering van Westerling in te dienen, welk verzoek ditmaal zou moeten berusten op het vigerende uitleveringsverdrag tussen Enge land en Nederland. Vreugde bij de fabrieks- en transportarbeiders (Van onze Utrechtse correspondent.) In de zo ryk met conferentieoorden gezegende provincie Utrecht is alweer een verzamelplaats geopend, ditmaal van de Nederlandse Bond van Christelyke Fabrieks- en Transportarbeiders. Al een jaar geleden stelde de Bond een vacantiehuis te Drie bergen in bedryf, dat na verbouwing en uitbreiding thans ais „Ons Centrum" In gebruik genomen is. De naam „Ons Centrum" is heel goed gekozen. Want de fabrieks- en transportarbeiders, georgani seerd in deze Bond, hebben voor een deel zelf de gelden voor hun ontspanningskamp byeengebracht, door vrijwillig twee cent per week van hun loon af te staan. Bovendien zal het centrum niet- terdaad het hele jaar door open staan voor de bondsleden zelf. In de zomermaanden uiteraard om vacantiegasten te bergen, in. de winter om één- of meerdaagse conferenties te houden. De bond telt 17.000 leden. Ver deeld over 330 afdelingen. De be doeling van „Ons Centrum", aldus bondsvoorzitter C. van Baren, is dat hier op de duur elke afdeling een keer komt, opdat het huis in derdaad de centrale ontmoetings plek in het bondsleven wordt. Van al de by het Christeiyk Nationaal Vakverbond aangeslo ten organisaties, is de Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders de eerste en enige Bond, die over een dergelyk oord beschikt. Zoals men weet heeft het C.N.V. als geheel de beschikking over een vacantieoord in Putten en bestaan er plannen om een tweede cen trum te openen. Maar het spreekt vanzelf, dat ook met twee vacan- tieverblijven lang niet alle protes- tants-christelyke werknemers hun vrije dagen op eigen terrein kun nen doorbrengen. Daarenboven heeft deze Bond de mogelykheid om de mensen goedkoop te herbergen. Jongeren betalen by voorbeeld naar f 17.50 voor een complete vacantieweek. Er bestaat ook gelegenheid voor verjgofde paren om hier de ver lofdagen door te brengen. Men be schikt over 50 bedden. Voor de eendaagse conferenties en uitstap jes kan „Ons Centrum" 120 per sonen onderdak verlenen. Verle den jaar, toen het oord niet offi ciéél geopend was, heeft men al 2000 bondsleden op bezoek gehad. Een waar tehuis. Iedereen moet zich hier wel thuis voelen. De Friezen vinden midden in het kamp een heuse- lyke klokkestóel met bel. De Ha genaars, die prat gaan op hun grafelyke omgeving, kunnen zich scharen rond het open haardvuur ais zaten ze in de ridderzaal zelf. Maar de grootste verrassing is ongetwyfeld de scheepsmast, ge schenk van Katwyk, die in de bosachtige omgeving van „Ons Centrum" opgesteld staat en die reeds tot de merkwaardigheden van het hooggelegen Driebergen behoort. Het dorp, dat verleden jaar al uitliep om 's avonds de openluchtsamenkomsten by het vacantieoord gade te slaan, kan zich nu verbazen over die scheeps mast met vlaggetjes in het ge touw, welke het aanzien van „Ons Centrum" zo opfleurt. Zo is de Bond van Chr. Fa brieks- en Transportarbeiders thans in het bezit gekomen van een verrukkelyk vacantieoord, waarop voorzitter Van Baren en zyn mannen trots kunnen zyn en waarover de gemeente Driebergen zich, getuige de uitlatingen van burgemeester Jhr Mr P. P. de Beaufort, zeer verheugt. Dit laat ste kwam ook tot uiting by de feestelyke avond, de Bond aange boden door de (weldra profiteren de) handeldrijvende middenstand van het dorp, die met illuminaties, geschenken en speeches hun blijd schap van de opening van „Ons Centrum" kwamen tonen. „Geen smadelijke onder worpenheid aan buitenlandse mogendheid". De Amerikaanse regering heeft de Tsjecho-Slowaakse eis tot uitlevering van de acht vliegers die op 24 Maart j.l. met drie vliegtuigen van de Tsjechoslo- waakse luchtvaartmaatschappij naar de Amerikaanse zone van West-Duitsland zijn uitgeweken, verworpen, evenals de klachten der autoriteiten te Praag, dat de passagiers der toestellen, die naar Tsjecho-Slowakije wensten terug te keren, door de Ameri kaanse autoriteiten van het vliegveld van Erding, waarop werd geland, niet op correcte wijze zouden zijn ondervraagd. „Er bestaat", aldus de Ame rikaanse nota, „geen uitleve ringsverdrag tussen de Ver. Sta ten en Tsjecho-Slowakije en volgens de beginselen van het internationale recht mag geen uitlevering plaats vinden, wan neer dit niet in een verdrag is geregeld. Bovendien is het duidelyk, dat het hier politieke vluchtelingen betreft en geen Amerikaanse re gering heeft zich ooit tot de smadelyke onderworpenheid aan een buitenlandse mogendheid verlaagd, welke een uitlevering van dergelijke uitgewekenen zou betekenen. In overeenstemming met de grondbeginselen van de mensen rechten is de vluchtelingen het recht van politiek asyl verleend. Wat betreft de passagiers, die de wens te kennen gaven naar Tsjecho-Slowakije terug te ke ren, hebben de Amerikaanse autoriteiten overeenkomstig de normale regelen der hoffelijkheid gehandeld. Hun verlangen is" zo spoedig moghlijk ingewilligd". NIET OP TIJD IN KENNIS GESTELD. Wat betreft de klacht van de „Tsjechoslowaakse regering, dat de Tsjechoslowaakse consul- generaal te München eerst 36 uur na de landing der drie vlieg tuigen hiervan in kennis werd gesteld en dat het daarna nog acht uur duurde, voordat deze functionaris in de gelegenheid werd gesteld zich met de Tsje choslowaakse passagiers in ver binding te stellen, wordt in de Amerikaanse nota verklaard: „De Amerikaanse ambassade te Praag is verheugd deze inlich- Naar de bollen. Stoptreinen op traject Den Haag- Amsterdam v.v. Op Maandag 10 April en o.m. Zaterdag 22 April a.s. zullen voor het vervoer van bezoekers aan de bloembollenvelden op het traject Den Haag-Amsterdam v.v. stop treinen rijden. Gestopt wordt in Warmond, Voorhout, Noordwykerhout, Lisse, Hillegom, Vogelenzang, Benne- broek, Heemstede-Aerdenhout. De narcissen staan thans in volle bloei, de crocussen zijn ver dwenen. Hier en daar bloeien er veldjes tulipa's (een speciaal soort zeer kortstelige tulpen). Ais er zonnig weer komt, zullen de hya cinten spoedig gaan kleuren. Rondom Noordwyk staan reeds enkele veldjes vroege hyacinten. Ook op de Keukenhof, waar zij beschermd hebben gestaan tegen de koude wind van de laatste week, komen de hyacinten al uit. Verder bloeien ook daar de nar cissen en de tulipa's. ting te ontvangen. Het is haar welgemeende hoop, dat de Tsje choslowaakse autoriteiten zich in de toekomst aan dit Amerikaan se optreden zullen houden." In dit verband wordt de Tsje choslowaakse regering er aan herinnerd, dat de Amerikaanse burger Savel Kliaco in October j.l. werd gearresteerd en hij zich reeds vijf dagen in hechtenis bevond, voordat de Amerikaan se ambassade te Praag hiervan in kennis werd gesteld of haar werd toegestaan zich met deze Amerikaanse onderdaan in ver binding te stellen. Voorts, dat de beide Ameri kaanse soldaten Hill en Jones, die Tsjecho-Slowakije op on wettige wijze waren binnengeko men, werden gearresteerd en dat de Amerikaanse ambassade eerst drie maanden, later (op 5 April 1949) van dit feit in kennis werd gesteld. Tenslotte, dat op 28 Januari j.l. twee Amerikaanse mor- moonse zendelingen werden ge arresteerd en ruim vier weken later uitgewezen. Tot op het tijdstip der uitwijzing was het de Amerikaanse ambassade niet vergund Zich met deze Ameri kaanse burgers in verbinding re stellen. Nieuwe Vestigingswet Klein- Bedrijf. Op het departement van Eco nomische Zaken wordt, naar de Telegr. verneemt, hard gewerkt aan de nieuwe Vestigingswet Kleinbedrijf. De thans bestaande wet, die van 1937 dateert, wordt zeer slecht nageleefd zo werd ons meegedeeld. Het aantal clan destiene vestigingen van nieuwe bedrijven, waarvan de leiders aan de 3 eisen van algemene handels kennis, vakbekwaamheid en cre- dietwaardigheid niet of niet ge noegzaam voldoen, is legio. De contröle der Kamers van Koophandel en politie is tot nu toe onvoldoende en de lage boe ten, die de kantonrechters by be rechting plegen op te leggen, oefe nen allesbehalve de vereiste uit werking uit. Onder de nieuwe wet zullen, zyn wy wel ingelicht, in principe alle bedrijven en winkels verplicht vallen, waardoor scherpe contröle mogelyk wordt. Het derde slachtoffer van de pokken te Glasgow, de 17-jarige verpleegster is gestorven. Er zyn geen nieuwe gevallen meer ge constateerd. In de week na Pasen worden de volgende troepenschepen ver wacht: „Castel Bianco", 11 April Rotterdam; „Gen. Stuart Hein- zelman" 18 April Amsterdam; „Groote Beer" 14 April Amster dam. By de heer D. Willig te Slootdorp is een zwart geitje ge boren. Zoiets is zeer zeldzaam en daarom zal dit diertje aan artis worden geschonken. By de „Be zige By" te Amsterdam zal dit jaar een nieuwe wereldatlas ver- schynen. -» Er zyn reeds meer dan twee millioen koperen centen voor het Grebbemonument Ingeleverd. De smokkeltunnel, zo ingenieus te Kerkrade gegraven, is met ce ment en zand dichtgespoten. De ingang is aan Duits gebied dicht gemetseld. Er zyn nog geen arres taties met betrekking tot deze affaire verricht. Op het nipper tje ontkwam gistermiddag de 20- jarige J. v. d. Heyden uit Schyn- del aan de dood. Hy reed over een onbewaakt overweggetje met zijn vrachtauto bij Den Bosch in de buurt, toen juist de electrische trein Den BoschUtrecht pas seerde. De auto werd gegrepen en totaal vernield. De bestuurder had geen schrammetje. De N.O.M. A„ de Ned. Org. van Musici en Artisten heeft besloten een hulp actie op touw te zetten voor het door brand geteisterde Circus Mullens. Een aardbeving, die tien seconden duurde deed in St. Sauveur by La Rochelle in West- Frankrijk vele ruiten breken. Boven Jericho en Ramallah zyn gistermiddag vliegende schotels opgemerkt. By een brand in een botenhuis te Lubeck zyn 40 race- jachten, ter waarde van ongeveer driehonderdduizend gulden ver brand. De landdag Nationale Reserve De gewestelyke commissie Zuid- Holland-Zuid-Oost van het Natio naal Instituut Steun Wettig Ge zag, zal, zoals reeds gemeld, op Zaterdag 2 September in het sportpark te Dordrecht een land dag houden voor de vrijwilligers van de Nationale Reserve, van de reserve-grensbewaking, van de reseive-ryks- en gemeentepolitie en van de reserve-bewaking en ci viele hulpdiensten. Aan de land dag zullen medewerking verlenen alle overige gewesten van Zuid- Kolland, 's-Gravenhage en Rot terdam, benevens het gewest W. Brabant en de provincie Zeeland. Van de overige gewesten In ons land worden op de landdag depu taties ve'wacht. Nest wilde zwijnen bemachtigd Te Udenhout (N.-Br.) ontdek ten jagers, dat een wild zwijn vlak voor hun voeten wegschoot in het water. Zy probeerden vergeefs het dier te vangen, maar tussen het riet, dicht by het water, deden zyn een goede vangst. Met enige moeite gelukte het hun een heel nest jonge wilde zwijnen van 4 weken te bemachtigen. Als de biggetjes vijf of zes weken zyn gaan ze al zelfstandig op roof uit. „Djakarta Lloyd" bestelt acht schepen in Nederland. De heer Darwis Djamin, presi dent-directeur van de Indonesi sche scheepvaartmaatscliappy „Djakarta Lioyd" deelde aan Aneta mede, dat hy de eerste op dracht heeft geplaatst voor de bouw van 8 zeeschepen, bestemd voor het inter-Insuiaire verkeer in Indonesië. Aan de scheeps- bouwmaatschappy „Holland Nau- tic" te Haarlem. De grootte der bestelde schepen* variëert van 600 tot 2000 ton. Het ligt in de bedoe ling, nog dit jaar de eerste sche pen in de vaart te brengen. De opdracht beloopt ongeveer f 14 millioen( Ned. Courant). Ereboog voor Koningin Juliana. Ter gelegenheid van het offi- ciëel bezoek, dat H. M. Koningin Juliana aan Parys zal brengen, zal, volgens vroegere traditie, by de „Porte d'Italië" een ereboog opgericht worden op 23 Mei. DE BILT ZEGT: Toenemende bewolking. Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Geleidelijk meer bewolking vooral in het Westen van het land, maar nog overwegend droog weer. Matige en later in de kust gebieden vrij krachtige wind tus sen Zuid en Zuid-West. Ongeveer dezelfde middagtemperatuur als gisteren of iets hogere.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1