Nieuwe orgels voor de Nieuwe Kerk en de Koorkerk te Middelburg. Per dag 2\ maal de wereld om. KARNEMELKZEfP Men hoopt de bouw tegelijk met de kerk restauratie te voltooien. „Met Melkmeisje f is van Hef KWVER3MD/ K Haarlem! y Met de K.L.M. in 45 uur van Djakarta naar Amsterdam. Korte Berichten. PROVINCIENIEUWS De liocfit in de weg tfëg~j Waarborg-kleding Landdag Gewest Zeeiacd Ned. Ghristen-Vroiiwenliond dit jaar te Zierikzee. Om het Zeeuwse kampioenschap. Extra treinen met de Paas- Gemeenteraad dagen. Donderdag 6 April 1950 PROTESTANTS CHRISTEI 1|K DAGBI AD Pagina 3 Dezer dagen ia overeenstemming bereikt over de bouw van de orgels in Ue Nieuwe Kerk en Koorkerk te Middelburg. Het orgel van de Koorkerk zal kleiner zijn dan dat van de Nieuwe Kerk, doch het orgel, dat in deze laatste kerk zal ko men, zal groter zijn dan dat van vóór Mei 1940. Met de bouw van beide instrumenten zal binnenkort een be gin worden gemaakt en er wordt naar gestreefd, om, indien de restauratie van beide kerken in 1952 voltooid zal zijn, ook de orgels, die bij de Fa Gebr, van Leeuwen in Leiderdorp zul len worden vervaardigd, gereed te hebben. Orgel van de Nieuwe Kerk krijgt 42 stemmen. Het orgel van de Koorkerk zal een betrekkelijk klein orgel zijn met 15 stemmen, verdeeld over twee handklavieren en een voet klavier. Het is niet eenvoudig een dergelijk klein orgel te bouwen, want het gaat er om, de verschillende stemmen zo te verdelen, dat toch alle grote werken uit de muziekliteratuur uitgevoerd kunnen worden. De laatste jaren is, vooral uit harde noodzaak, veel studie ge maakt van de bouw van zulke kleine orgels. Ieder klavier zal op zichzelf reeds een volledig orgel moeten zijn. HOE HET ERUIT ZIET. Het wordt een orgel met een positief, d.w.z. dat de organist niet ergens in de hoogte zit, doch zo laag mogelijk bij de grond, waardoor de gemeentezang ge makkelijker te leiden is. Hier toe wordt een oxaal gebouwd in de Koorkerk, bezijden de Lange Jan. De fronten van bei de orgels moeten nog ontworpen worden. Het hoofdklavier zal beschik ken over een prestant 8', voet octaaf 2', een mixture 3 st., roer fluit 8', nachthoorn 4', ranket 16'. Het positief krijgt een octaaf 4', baarpijp 8', gemshoorn 2', na- zard 2%', terts l'Vs' en een krom hoorn 8'. De pedaal is verdeeld in een subbas 16', prestant 8' en een octaaf 4'. In totaal dus 15 stem men. Het wordt een orgel, dat rijk is aan boventonen. Beide orgels worden gebouwd volgens het mechanisch sleepladen- systeem, d.w.z., dat de opening van de pijp door de toets door middel van handkracht ge schiedt. De registers worden door electrische tractie bediend, zo dat dus de verbinding tussen de registerknoppen en de pijpen electrisch tot stand komt. ORGEL IN DE NIEUWE KERK. Er is een tijd geweest, dat men van een orgel een orkest wilde maken door te trachten zoveel mogelijk de strijkstero men na tt bootsen. Gelukkig is dit thans uit de mode en men is opnieuw tot de conclusie ge komen, dat een orgel geen strijk- maar een blaasinstrument is, waarbij dus de toon stil staat. Dit laatste zal bij het orgel voor de Nieuwe Kerk zoveel mogelijk dienen te worden uitgebuit, zo dat men een klassiek instrument krijgt, dat helder is en waarbij vooral de zachte stemmen hun eigen intonatie hebben. Men hoopt, dat het orgel voor de Nieuwe Kerk aan al deze eisen zal voldoen. Ook dit orgel krijgt een posi tief, een electrische registertrac- tuur en mechanische sleepladen. Het instrument komt op dezelf de plaats als de orgels, die vroe ger in deze kerk aanwezig waren. Omstreeks 1779 werd het orgel, dat in 1940 is verbrand, in ge bruik genomen en het orgel, dat daarvóór werd gebruikt, werd in 1539 gebouwd en was groter dan het andere. Het is nu de bedoeling, wat de grootte be treft, een orgel te bouwen als dat van 1539. Er zal daartoe ook een nieuwe orgelgalcrij worden gebouwd. 42 STEMMEN. Het orgel van de Nieuwe kerk zal over 42 stemmen beschik ken als volgt onderverdeeld. Het hoofdmanuaal heeft een quinte- dent 16', prestant 8', octaaf 4', octaaf 2', quint 2/3', mixture 68 st., roerfluit 8', nachthoorn 4', cornet 5 st., trompet 16', trom pet 8' en een clairon 4'. Het rug positief zal bestaan uit een quin- tedent 8', octaaf 4', octaaf 2', scherp 3 at., holpijp 8', koppel- fluit 4', sesqualter, azard IV3, kromhoorn 8' en een regaal 4'. Het bovenmanuaal, dat in een zwelkast wordt geplaatst, heeft een octaaf 4', cymbel 3 st., salli- cionaal 8', baarpijp 8', blokfluit 4', gemshoorn 2', sifflet 1', nazard 2-/3, terts 13/b en een schalmei 8'. Van de pedaal kan worden vermeld, dat deze vrij groot wordt, hetgeen een bijzonderheid betekent. Hierin zijn onder gebracht een prestant 16', octaaf 8', koraalbas 4', subbas 16' ge dekt 8', mixture 8 st., trompet 8', bazuin 16', cino 4' en een cornet 2'. Het geheel heeft dus 42 stem men. Het 'teken betekent voet, zodat een pijp van 16 voet dus 4,5 m. hoog wordt. Wanneer men verder weet, dat het orgel in de Oostkerk over 35 stemmen beschikt, dan zal men inzien.dat het nieuwe instrument een machtig orgel zal worden, dat een sieraad voor een monument als de Nieuwe Kerk betekent. De oplevering zou moeten plaats vinden drie jaar na aan besteding, doch men verwacht, dat een en ander wel eerder ge reed zal zjjn. Een voordeel is, dat de Fa van Leeuwen de pijpen zelf ver vaardigt De orgelcommissie heeft mèer- dere door deze firma vervaar digde orgels bezichtigd en men is tot de overtuiging gekomen, dat deze orgelbouwer de op dracht zeker goed zal kunnen uitvoeren. (Ingez. mededeling, advertentie.) (Van onze Haagse redacteur). De totale lengte van de K.L.M. luchtlijnen zal gedurende de zo mermaanden niet minder dan 130.000 km. bedragen. Met de regelmaat van de klok zullen K.L.M.-vliegtulgen van Schiphol opstijgen om passagiers en vracht naar alle delen van de wereld te vervoeren. Er zal op de verschil lende lijnen gevlogen worden met een frequentie variërende van 1 maal per week tot 6 maal per dag. Per dag zullen de K.L.M.-vogels 100.000 km. afleggen, ofwel twee en een half maal de wereld rond. De zomerdienstregeling, die op 16 April a.s. ingaat verschilt niet zo veel met de oude regeling. Er zullen een zestal nieuwe verbin dingen tot stand komen, terwijl tevens de aansluitingen ook op de intercontinentale en transat lantische lijnen verbeterd wor den. De route DjakartaAmsterdam zal met 15 uur worden bekort en 45 uur duren daar men de over nachtingen zal laten vervallen. Op de heenreis zal echter nog in Bangkok worden overnacht. De frequentie van deze lijn blijft ge handhaafd op zesmaal per week, in beide richtingen. Wel worden enige nieuwe plaatsen ln de rou tes opgenomen. NIEUWE LIJNEN. Deze zomer zullen nieuwe ver bindingen per K.L.M. worden ge legd tussen Amsterdam en Tehe ran, Milaan (in samenwerking met Sabpna en Ali), München, Salzburg, Innsbruck, Glasgow en Dahran. Vooral de diensten op Duitsland en Oostenrijk bieden een beeld van vergrote activiteit. Sinds 1947 is Duitsland weer in het K.L.M.-net opgenomen en thans worden geregelde diensten uitgevoerd. Naar Londen worden 44 diensten per week onderhouden. Op '16 April komen er ook zes diensten per week naar New York. Gedu rende het hoogseizoen zal dit wor den opgevoerd tot acht maal per week. DE TARIEVEN. De devaluatie heeft de K.L.M. uiteraard voor grote problemen gesteld. De gebieden, zoals Noord en Zuid-Amerika die niet gedeva lueerd hebben zullen de gevolgen moeten aanvaarden. Er zullen re tourtarieven ingesteld worden te gen een vrij lage prijs. Zo kan men' bijv. voor de reis Amsterdam —New York een retourbiljet, gel dig voor één 'jaar, krijgen, dat éénderde meer dan een enkele reis zal kosten. Buiten de vacantie- maanden zullen voor de Europese lijnen retourbiljetten voor een kortere tijdsduur worden ver strekt Bjj de Ingang van de haven van Pasajes (Spanje) is een vissers boot omgeslagen. Negen vissers kwamen om het leven, twee leden van de bemanning werden gered. De Amerikaanse luchtmacht is Maandag bij Frankfort ma noeuvres begonnen, die 4 dagen zullen duren. De 74-jarige oud-staatssecreta ris van het Pruisische ministerie van financiën in de tijd vóór Hitier, Frank Schleusner, heeft na zijn arrestatie door de Oost- Duitse politie in zijn cel te Pots dam zelfmoord gepleegd, zo deelt het hoofdbureau van de C.D.U. te Berlijn mede. Hij was een voor aanstaand lid van de C.D.U. Men gelooft dat hij gearresteerd is wegens zijn oppositie tegen een nauwere samenwerking met de communisten. Vierduizend West-Berljjnse stu denten zijn Maandag in staking gegaan uit protest tegen het be sluit van het West-Berlijnse ge meentebestuur om de toewijzingen van westelijke marken aan de stu denten uit Oost-Duitsland te ver minderen. Deze studenten zullen nu nog ten hoogste 60 mark per maand tegen een gunstige koers kunnen inwisselen. De door de Zuid-Afrikaanse regering aangekochte Britse tor- pedobootjager „Wessex" (1710 ton), de eerste van de Zuid-Afri kaanse marine zal de naam „Jan van Riebeek" ontvangen. Dr Franz Richter, die be schouwd wordt als een der voor naamste „neo-Nazi's" in West- Duitsland, is uit de leiding van de „Duitse Rijkspartij" getreden. Het Saarlandse parlement heeft de overeenkomsten tussen Frank rijk en het Saargebied met 47 stemmen tegen 1 (communist) bekrachtigd. Het Britse ministerie van be voorrading heeft officieel te Lon den meegedeeld, dat Engeland een nieuw station voor de opwekking van atoomenergie zal krijgen. De bouw van het nieuwe station, dat te Aldermaston bij Reading in Berkshire zal komen, zal ver schillende jaren duren. Dit zal de zesde Engelse atoomfabriek zijn Vier werken er al en de vijfde is op het ogenblik nog in aanbouw. (Vervolg van pag. 2). (Ingez. mededeling advert.) Voorbereidende cursus aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes. Begin Mei wordt aan de Rijks landbouwwinterschool te Goes met een voorbereidende cursus be gonnen voor toekomstige leerlin gen van deze school, die zich wil len bekwamen voor het toela tingsexamen, dat in September 1950 zal worden afgenomen. Gedurende één dag per week zal in de maanden Mei, Juni en Juli les worden gegeven in de al gemeen vormende en enkele voor bereidende vakken. Deze cursus is inzonderheid be stemd voor hen, die een te ge ringe vooropleiding hebben 'ge noten, alsmede voor hen, die reeds enige tijd de lagere school of an dere onderwijsinrichting hebben verlaten. Rijkslandbouwwinterschool Goes. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: E. R. Begheijn, Kruiningen; R. L. Boogaard, Hoedekens- kerke; A. A. P. Breure, Wisse- kerke; C. H. A. Collot d' Escury, Crepy-en-Laonnois; A. van Dij- ke, Wolphaartsdijk; M. Flohil, Bruinisse; A. M. Gaakeer, Sint Maartensdijk; L. J. van Gastel, Zierikzee; I. C. Hage, Oud-Vos- semeer; P. Hanse, Noordwelle; C. P. L. de Jager, Wolphaarts dijk; M. de Jongh, Goes; H. V»" Liere, 's-Heer Abtskerke; Ph. Meijaard, Kruiningen; G. Min- naard, 's-Heer Abtskerke; M .J. Mol, Waarde; M. P. Mol, Oude- lande, (herexamen); C. R. Nieu- wenhuijse, Nisse; M. M. Noord- hoek, Kloetinge; A. C. J. Note- boom, Wolphaartsdijk, (her examen) I. Overbeeke, Wol phaartsdijk; P. J. C. Paulen, Eindhoven; L. F. Polderdijk, N. en St Joosland; M. K. Romeijn, Ouwerkerk; I. J. Ruissen. Krui ningen; J. A. Smit, Krabben- dijke, (herexamen); J. Steur, Noordwelle; J. J. A. van de Velde, Kamperland, (herexa men); J. A. Vogelaar, Krabben- dijke; W. A. de Wilde, Duiven- dijke; L. S. Wisse, 's-Heer Arendskerke; M. F. Zuidweg, Wissekerke (herexamen). Eén leerling was geruime tijd ongesteld; deze zal later in de gelegenheid worden gesteld om overgangsexamen te doen. Vier leerlingen werden niet bevorderd. Felle strijd te Westduin verwacht. liet zal er om spannen Za terdagmiddag onder de duinen buiten Vlissingen bij Westduin. De athletiekveron'ging „De Zeeuwen" gaat er veldloop wedstrijden houden, waaraan het district teven de Zeeuwse veldlooptitels 1950 heeft verbon den. Het neusje van de zalm zal aan de start verschijnen en het ziet er naar uit, dat de winnaars het niet cadeau zullen krijgen. 22 seniores en 12 juniores gaan met elkaar de strijd aanbinden. De winnaar 1949 Hans Harting die inmiddels naar A.A.C. over ging komt om de beker van vo rig jaar definitief in zijn bezit te krijgen. Zijn broer Herman, die thans in Breda vertoeft, komt met twaalf Sprint-athle- ten deelnemen en zal zijn co me-back houden. Als junior was hij reeds van nationale klasse, zodat we thans na zijn serieuze training iets goeds mogen ver wachten. Dobbelaere en Root- saert gaan elkaar thans treffen en zullen beiden alles op alles zetten de titel te winnen en daarmede de hegemonie voor Z.-Vlaanderen en Zeeland te verkrijgen. Kleine factoren kun nen hierbij veel gewicht in de schaal werpen. Verder zul len meedingen P. van Leeuwen, H. Witte en H. van Akkeren, FEUILLETON door TO VAN THIEL. 50) Ally voelt zich als in een an dere wereld. Heel haar eenzaam bestaan is opeens doorstraald van de warmste gloed. De toe komst lijkt haar heerlijk! Na Harrys vertrek doet Ally niets anders dan uitkijken naar post. 's Morgens tegen achten kan zc het op haar slaapkamer niet meer uithouden. Is ze nog niet helemaal klaar, dan glipt ze in haar kimono even naar de zit kamer. Op de ontbijttafel ligt trouw iedere morgen een briefje van vader. Plotseling wordt ze fel jaloers op die twee; ze voelt hun rustige diepe liefde, in alles. Eindelijk na een paar lange d; gen, waarin ze zes keer tever geefs naar een liefdeteken uit keek, ligt er 's morgens naast moeders brief ook een voor haar. Gretig grijpen haar vin gers de enveloppe en nieuwsgie rig bekijkt ze het handschrift. Grote letters met zwierige wen dingen; gedurfd. Het doet Ally vreemd aan deze eerste brief met onbekende hand. Ze moet er aan wennen, „beruiken" noemt ze het bij zich zelf. Ze houdt de enveloppe nog altijd ongeopend vast. Hier in de ka mer, waar het meisje ieder ogenblik binnen kan komen, wil ze hem niet lezen. Op de slaapkamer ook niet, daar kan moeder haar via dc binnendeur bereiken. Nee, ze wil van deze eerste brief ongestoord genieten, buiten op een eenzaam plekje, zoals een poes met zijn veroverd kluifje. Ze brengt vlug moeders brief en een kopje thee boven. Me vrouw Van Regteren maakt net aanstalten om op te staan, maar als ze de twee ochtendverkwik kingen ontdekt, laat ze zich be- hagelijk weer in het kussen glij den en strekt verlangend haar handen er naar uit. „Heerlijk, dank je wel kind." „Nou, Mams geniet maar, ik ga voor het ontbijt nog een eindje fietsen." Moeder knikt, met de enve loppe al open, toestemmend. Dan zegt ze nog even vaag: „Over een goed half uurtje ben ik dan wel beneden". Ally lacht even om dat „goed". Nou weet ze dat ze geen haast behoeft te maken. Ze gaat naar de garage, pakt haar fiets en rijdt het bospad op. Ben zui vere, reine morgenlucht om spoelt haar van alle kanten. Lijsters, kraaien, spechten gin gen, krassen en roffelen om het hardst. Hun verschillende gelui den smelten samen tot één har monisch geheel. Een eeknoorntje, dat rustig in de stille morgen een dennekegel zit te ontbolste ren, wordt door Ally's fiets op geschrikt. Getraind op vluchten en onderduiken rent het naar de eerste de beste boom, en kron kelt met bliksemsnelle wendin gen z'n elastisch lichaampje om de boomstam heen. Een paar se conden later wipt het watervlug van de ene kruin naar de ander van tak op tak. Aan het eind van het eerste bospad staat een bank, een rustieke, waarvan de dikke ron dingen je lichaam zo heerlijk omvatten. Er achter in een halve cirkel staan lage dennen, zodat h°t net een priëel lijkt. Dit is Ally's bankje. Als ze zich in haar eigen hoekje geïnstalleerd heeft, plaagt ze zich zelf nog even, door de brief nog niet open te maken. Ze wil zich eerst Hary nog ec ïg goed voor de geest halen, zoals i.ij bij het af- scheidnemen was. Ze had toen dezelfde japon aan als nu. Wit met rode bloemen. Het strakke gedetailleerde puntlijfje en wij de rimpelrok, heeft iets pikants. Ze had hevig gebloosd toen hjj haar met critische ogen „ge keurd" had. „Hm, niet onaar dig". En ze had gevoeld dat zijn blikken onder het praten door telkens weer langs haar li chaamsvormen gleden. Ze was gestreeld dat hij haar bewon derde, en tochtoch vond ze het tegelijk minderwaardig. Met een zucht trekt ze een clipje uit het haar en ritst de enveloppe open. Haar hart bonst hevig. Wat zal er in staan? Het schiet door haar hoofd: „Gezel lig, griezelig". Als ze de brief er uit haalt, valt er een foto op haar schoot. Een blij, trots gevoel doortrilt haar. Maar als ze het portret op neemt en bekijkt, voelt ze geen contact. Is dit Harry? En zc probeert uit alle macht zich te binnen te roepen, z'n trekken, z'n stem. De foto, „en face" is fel belicht en sterk geretoucheerd. Het gezicht is daardoor buiten gewoon knap, maar totaal we zenloos. Lang staart ze er naar, maar hoe graag ze ook wil, ze kan er niet iets eigens in ontdekken. Teleurgesteld legt ze het op het mos naast haar. Dan vouwt ze lusteloos de brief open, die ze met zo'n vurige begeerte ver langde te ontvangen. Ze leest: „Mijn eigen lieve Ally!er komt een warme golf naar haar gezicht. Ja, dat is hij toch; dat Is hijzelf. Het beeld van de foto moet ze kwijt zien te worden. Dat is een vreemde voor haar. Gretig vlie gen haar ogen verder. „Heb je een paar dagen lan ger laten wachten, dan mijn plan was, maar ik wilde je zo graag verrassen met mijn por tret. 'k Heb met veel zorg een charmante film-houding bestu deerd. Is het naar je zin, lieve ling? Hoe is het nu met je, kindje? Erg eenzaam? Ik heb hier nog al afleiding, soms meer dan me lief is. Gisteravond moest ik naar een fuif. Ik trof het niet slecht met mijn tafel dame, maar ik miste jou toch erg. Ik heb zo'n fijne herinne ring aan je, vooral van die eerste avond. Mijn eigen lief begijntje, ik probeer heus iedere dag te doen, wat we afgespro ken hebben. Ik vind het zo'n veilig idee, dat je me helpen wilt (Wordt vervogld.) (Ingez. mededeling, advert.) 10 jaar lang moesten wij wachten op de goede grond stoffen om weer Waarborg- kleding te kunnen brengen. Dat is voorbijer is weer Waarborg-kledingj Waarborg-costuums van f84tot f 144.— Waarborg-sportpakken van f 68.tot f 89.— Juist ontvangen nouveauté Trenchcoat-Regenjassen 2 rij model, dubbele stof f 35- 25 zaken In Nederland. De N.C.V.B. afd. Zierikzee kwam voor haar maandelijkse vergadering bijeen. De presidente, mevr. BaasKemp, opende de vergadering, las een gedeelte voor uit Gods Woord en hield n.a. daarvan een korte beschouwing. Na afhandeling der agenda kreeg de presidente van het Gewest Zeeland mevr. J. de JongBikker het woord en deelde mede, dat nu definitief door het Prov. Bestuur was besloten de Landdag van het Gewest te Zierikzee te houden. Voor de afd. Zierikzee zal dit, aldus de plaatselijke presidente, veel voorbereidend werk geven, wat wij met groot genoegen op ons nemen. Bereids was reeds de toezegging ontvangen, dat do Grote Kerk ter beschikking was gesteld voor dit doel. Voor deze sympathieke geste van de zijde van het Kerkbestuur was alle waardering. Gerekend kan worden op ongeveer duizend leden uit Zeeland. Hierna hield mevr. de Jong Bikker een rede over: Verbeter de wereld, begin bij jezelf. Dit met enthousiasme voorgedragen be toog werd met grote aandacht be luisterd. Een prettige bespreking volgde hierop. De presidente dankte voor aller opkomst, mevr. de JongBikker voor haar bereidwilligheid hier te willen komen en wekte alle leden op, 19 April a.s., weer present te zijn. Mevr. de Jong sloot met dankzegging. die allen in de kopgroep een rol zullen spelen. Bij de juniores gaat de strijd wel tussen Jaap de Waart, de winnaar te Hilver sum, H. van Damme, winnaar te Middelburg van de Molen waterloop en K. Walraven uit Goes, die weliswaar sprinter is maar zijn woordje ongetwijfeld zal meespreken. Het zal ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken voor deze wedstrijden, aangezien een dergelijk veld lopers in jaren niet aan de start is verschenen. Het wachten is slechts op gun stig athletiekweer. Oesterverzending. In Februari 1850 werden de volgende hoeveelheden oesters verzonden: België en Luxem burg 150.498 voor f 305.819; W. Duitsland 18.557 voor f 41.215; Frankrijk 579 voor f 1.197; En geland 12.443 voor f 22.694; Zweden 283 voor f 726; Zwit serland 2385 voor f 5.093; Sy rië 9 voor f 64. Samen 184.754 kg voor f 367.808. De visserij in Januari. We lazen in een visserijblad, dat in Januari 1950 in de Z. Stromen is gevangen en aange voerd: in totaal 6.487.329 kg voor f 1.166.139. Op het eerste gezicht een ge weldige vangst, maar verleden jaar was de vangst bijna 2 maal zo groot, nl. 11.119.094 kg. Het leeuwenaandeel van de aanvoer levert Breskens met bijna twee millioen kg. haring, die een door snee-prijs opleverde van iets meer dan 20 cent per kg. Aan zeebliek werd dit jaar 365.363 kg aangevoerd ongeveer acht maal zo veel als in 1949; de vangst van bot beliep ruim 22.000 kg, die van schar ruim 45.000 kg beide veel meer dan in 1949. De prijs van bot was ongeveer 44 cent per kg, die van schar ongeveer 30 ct. per kg. Consumptie-garnalen werden in Januari bijna 30.000 kg aan gevoerd voor een doorsnee-prijs van plm. 17 cent de kg. Sluiting mosselseizoen. Naar het Centraal Verkoop kantoor voor mosselen de aan gesloten kwekers en exporteurs mededeelt, zal het mosselseizoen met ingang van 8 April gesloten zijn, zowel naar België als naar Frankrijk en het binnenland. De mosselconservenfabrleken zijn trouwens reeds sinds 23 Maart gesloten. Alle partijen uit de 5e ronde in remise geëindigd. In de 5e ronde deed zich het opmerkelijke verschijnsel voor, dat alle partijen in remise ein digden, ondanks het feit, dat de spelers niet voor het nemen van risico's terugschrokken. De uitslagen zijn: W. BoogaardR. Rijkse: afgebr. J. Strooband JrW. Heijdra I1; J. BlomE. A. Sehuitema 11; W. LenteM. F. de Jonge 11; F. BrandenburgJ. de Smet 11; R. RijkseW. Heijdra 1—1. De partij tussen Boogaard en Rijkse moest, in een spannend eindspelgedeelte, worden afge broken wegens het verstrijken van de speeltijd. De overblijven de stelling houdt echter niet meer dan remise in. Strooband Jr had in het mid denspel goede kansen, omdat hij met verschillende combina ties kon dreigen. Heijdra loste de moeilijkheden echter goed op, zodat een puntenverdeling tot stand kwam. Blom blijkt in dit tournooi moeilijk op gang te kunnen ko men en hij moest ook tegen Sehuitema, die dank zij een tijdig ingezette tegenaanval gelijk spel wist te behouden, met remise genoegen nemen, waarbij in een eindspel van elk drie schijven zelfs nog zorgvuldig spel van Blom noodzakelijk was om niet te verliezen. De Jonge wacht, evenals Blom, nog op zijn eerste winstpartij, doch ook Lente deed zijn uiter ste best zijn positie op de rang lijst te verbeteren. Een scherp gespeelde partij was het resul taat, doch in een spannend eind spel deden beide spelers de goe de zetten, zodat ook hier geen beslissing verkregen werd. De Smet had in deze ronde de enige reële winstkans, doch hij miste deze, waardoor Bran denburg nog remise wist te be halen. De Smet behaalde hier door zijn eerste punt in dit tour nooi. Rijkse en Heijdra speelden tenslotte een destijds uitgestelde partij, die zonder veel spannin gen in remise eindigde. De stand is nu: 1. W. Boogaard: 7 punten uit 5 partijen; 2. J. Strooband: 6 p. uit 5 partijen; 3, 4 en 5: F. Bran denburg, W. Heijdra en R. Rijkse elk 5 punten uit 4 partijen; 6. J. Sinke: 4 p. uit 3 partijen; 7. W. Lente: 3 p. uit 3 partijen; 8. M. F. de Jonge: 3 p. uit 4 par tijen; 9. E. A. Sehuitema: 3 p. uit 5 partijen: 10. J. Blom: 2 p. uit 3 partijen; 11. Joh. da Smet 1 p. ui. 4 partijen. Clubkampioenschap van Nederland. Op 2e Paasdag beginnen de wedstrijden van de demi-finale culbkampioenschap van Neder land, waaraan de Middelburgse damclub als Zeeuws kampioen deelneemt. L*. deze dag speelt Middelburg te 's-Hertogenbosch tegen Excelsior uit den Bosch. Op 15 April volgt, wederom in 's-Hertogenbosch, de wedstrijd M.D.C.V.I.O.S. uit Maastricht, terwijl op 22 April te Middel burg tegen R.D.G. uit den Haag gespeeld wordt. Fenny Heemskerk speelde simultaan in Breskens. De Nederlandse schaakkam pioene Fenny Heemskerk bracht een bezoek aan Breskens voor het geven van een simultaan seance. Zij werd toegesproken door de voorzitter van de schaakclub „Breskens", de heer Iz. Verduijn en door burgemees ter J. A. Eekhout. Dat het schaakleven in Z. Vlaanderen veel enthousiaste spelers telt, bleek wel hieruit, dat de spelers uit verschillende plaatsen waren opgekomen. De kampioene wachtte een zware taak daar zij de strijd moest aanvangen aan 36 borden, ter wijl zij gewend was van niet meer dan 25 borden. Het werd dan ook half drie in de nacht voordat de laatste zet gedaan was. De voorzitter dankte me vrouw Heemskerk en bood haar als aandenken een wandbord van Delfts blauw met het wa pen van Breskens aan. Het resultaat van de seance was 13 gewonnen, 18 remise en 5 verloren. De winnaars waren: J. Smits, J. van Dijke, J. Hovestadt, allen Breskens, D. M. Vermet, Zuiil- zande en A. Cappon te Cad- zand. Remise behaalden: J. L. Woudstra, L. de Vlieger, J. H. Erasmus, A. Haneghem, M. Faas en M. F. Gosthals, allen Bres kens, S. Risseeuw J. Schakel, R. Bakker en I. Luteijn. allen Zuidzande, J. Jansen en P. En kelaar, Oostbu.'g, J. Basting te Groede, G. va.i Oorschot, Sluis, D Haak, Groede. L. J. Woud stra, G. Wou-ktr.i (14 jaar) en J. Goedbloed allen te Middel burg. In verband met te verwachten druk reizigersvervoer tijdens de Paasdagen zijn door de Ned. Spoorwegen extra treinen inge legd, ook naar en vanuit Zeeland. Op Zaterdag a.s. rijden de vol gende extra treinen: DordrechtVlissingen Dordrecht v. 12.24; Lage Zwa- luwe v. 12.38; Zevenbergen stopt 12.46; Oudenbosch stopt 12.54; Roosendaal a. 13.02; Bergen op Zoom a. 13.23; Rilland-Bath a. 13.42; Krabbendijke a. 13.47; Kruiningen-Yerseke a. 13.55; Ka- pelle-Biczelinge a. 14.03; Goes a. 14.09; Arnemuiden a. 14.27; Mid delburg a. 14.32; Vlissingen a. 14.41. Dordrecht v. 14.30; Lage Zwa- luwe v. 14.45; Zevenbcx-gen stopt 14.53; Oudenbosch stopt 15.01; Roosendaal a. 15.10; Bergen op Zoom a. 15.31; Rilland-Bath a. 15.47; Krabbendijke a. 15.52; Kruiningen-Yerseke a. 15.59; Ka- pelle-Biezelinge a. 16.07; Goes a. 16.13; Arnemuiden a. 16.35; Mid delburg a. 16.40; Vlissingen a. 16.48. Voor Maandag 10 April zijn de extra diensten: VlissingenRotterdam Vlissingen v. 21.06; Middelburg v. 21.13; Goes v. 21.28; Kruiningen -Yerseke stopt 21.37; Bergen op Zoom v. 21.57; Roosendaal v. 22.08 Dordrecht a. 22.37; Rotterdam DP a. 22.54. DordrechtVlissingen Doi'drecht v. 20.32; Lage Zwa- luwe v. 20.46; Zevenbergen stopt 20.54; Oudenbosch stopt 21.01; Roosendaal a. 21.08; Bergen op Zoom a. 21.24; Rillqnd-Bath a. 21.39; Krabbendijke a. 21.44; Kruiningen-Yerseke a. 21.51; Ka- pelle-Biezelinge a. 21.59; Goes a. 22.05; Arnemuiden stopt 22.21; Middelburg a. 22.25; Vlissingen a. 22.33. VlissingenDordrecht Vlissingen v. 17.34; Middelburg v. 17.42; Arnemuiden v. 17.47; Goes v. 18.04; Kapelle-Biezelinge v. 18.10; Kruiningen-Yerseke v. 18.18; Krabbendijke v. 18.26; Ril land-Bath v. 18.31; Bergen op Zoom v. 18.49; Roosendaal v. 19.08 Oudenbosch stopt 19.16; Zeven bergen stopt 19.23; Lage Zwaluwe a. 19.30; Dordrecht a 19.45. VROUWENPOLDER. Jaarvergadering A.R. Kiesver. Onder leiding van de heer W. Maas hield de A.R. Kiesvereniging haar jaarvergadering. De heer J. Francois, die wegens vertrek naar de N.O.P. bedankte als bestuurslid, werd vervangen door de heer Joh. Louwerse Wz.; herkozen werd de heer S. Maas. De ter vergadering aanwezige leden, laakten de houding van de heer J. Geense, die als lid dei- kiesvereniging bedankte, maar in gebreke bleef, de na de verkie zingen verkregen raadszetel ter beschikking van de afgevaardig den der kiesvereniging te stellen. Praatavond. Maandag hield de Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond een praat avond. De voorzitter, de heer A. Joosse, opende de vergadering, waarna de heer H. Koetsveld, bondsbestuurslid, een referaat hield over „Bedrijfspensioenfonds voor het bouwbedrijf". Tal van vragen werden daarna door hem beantwoord. De heer Koetsveld eindigde met dankgebed. NISSE. Voordat in de raad van Nisse de grenswijziging aan de ordg kwam werden nog een aantal andere punten behandeld. Tot lid van de commissie tot we ring van schoolverzuim werd in plaats van de heer M. Nieuwen- huijse, de heer N. Fierloos be noemd. De raad besloot 2 cent per inwoner beschikbaar te stellen voor de commissie, die het vraagstuk van een Prot. Chr. Ziekenhuis verzoekt. In het gai-antiefonds van de Alg. Zeeuwse tentoonstelling welke in 1953 te Middelburg zal wor den gehouden, zal voor f 40 woi'den deelgenomen. Daar de gemeenschappelijke regeling voor toelating van leerlingen op de Openbare ULO te Goes geen doel meer heeft werd tot op hefing hiervan besloten. Voor 't gemeentepersoneel wex-d een kinderbijslagregeling vastge steld, en een verordening op het eventueel heffen van gelden bij besmettelijke ziekten, werd aanvaard. Nadat tot wijziging van de legesverordening en en kele begrotingswijzigingen was besloten, aanvaardde de raad het voorstel tot uitkering van de duurtetoeslag over het eerste kwartaal aan het gemeenteper soneel. Van Ged. Staten was 'n schrijven ontvangen met een advies om de wethouderssala rissen van f 150 op f 200 te brengen. Wethouder Luteijn vond het niet nodig en ook de heer Lokerse was niet direct voor verhoging. De heer Van Wel was van mening, dat de werkzaamheden vooral van de eerste wethouder zijn toegeno men, hetgeen dc voorzitter be aamde. Uit de stemming bleek, dat de meerderheid tegen ver hoging was. Bij de rondvraag merkte de heer J. Lokerse op, dat enkele van de zes nieuwe woningen meer grond hebben dan de an dere, terwijl de huur voor alle woningen gelijk is. Dit kan ech ter niet anders. De heer Van Wel kreeg op zijn vraag ten antwoord, dat over meerdere toewijzing van bouwvolume niets bekend is. De busverbindingen, waar hij ook naar vroeg, zullen straks behoorlijk zijn; een busverbin ding, waarmee men eerder dan 9 uur in Goes is, is echter niet mogelijk. Wanneer de weg her steld is, zal verzocht worden om Nisse weer in de x-ondrit op te nemen. Voorts werd hem mede gedeeld door de voorzitter, dat het herstel van het trottoir is opgedragen. Tenslotte wees de heer Mol nog op de putten in do Dorpsstraat, die de weg vooral bij regenweer onbegaanbaar maken. De Schoolraad. Wij ontvingen het 56ste jaar verslag van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel. Het bevat het verslag van da 58ste algemene vergadering naamlijst van bij de Schoolraad aangesloten scholen en voorti o m. de uitspraken van de com missie van beroep voor de groep van scholen aangesloten bij de Schoolraad. Het aantal aangesloten scho len bedraagt 1764, w.o. 16 kweekscholen en 37 kleuter scholen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3