Poging tot opheffing van Oost-lndonesië als deelstaat .leidt tot opstand in Makassar NIEUWS Ir A. Heken voor de Bijzondere Raad van Cassatie. Raad van het Atlantisch Pact komt omstreeks 15 Mei bijeen te Londen Van Zeeland nu formateur Verried koeriereter Rotterdamse K.P.? Ook 's-Heer Abtskerke wil zelfstandig bljjven Nieuwe Koersers. Opstandelingen nemen commandant van V.S.I.- troepen gevangen SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Proc.-fiscaal eist 12 jaar gevangenisstraf. Levenslang voor moordenaar van taxichauffeur. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vors tg tr. 90, Tal. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1580 Abonnementsprijs 8.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 6 APRIL 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.03 u., onder 19.23 u. Maan op 1.20 u., onder 7.56 u. Hoogwater op Vrijdag 7 April: Vlissingen: 4.57 u. 2.22 m., 17.18 U. 2.07 m. Terneuzen: 5.45 u. 2.01 m., 18.07 u. 1.78 m. Wemeldinge: 6.46 u. 1.83 m., 19.09 u. 1.70 m. Zierikzee: 629 u. 1.59 m., 18.48 u. 147 m. >Jiet iedereen zal weten wat onder nieuwe koersers meet worden verstaan. „Het Vrije Volk", het orgaan van de Partij van dq Arb.eid geeft het antwoord. Het blijken te zijn de jongelui die klaar staan om toe te tre den tot de jongeren-organisatie van die partij. „Het Vrije Volk" van Dinsdag 4 April schreef er dit van: „Uit Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren, Schouwen-Duiveland en de Bevelanden waren Zater dagavond en Zondag de Nieuwe Koersers te Goes in een week eind bijeen om gezamenlijk de toetreding tot de jongeren-orga nisatie van de Partij te vieren. Het Tweede-Kamerlid, de heer N. A. Stufkens, sprak bij ver hindering van de partijsecreta ris E. F. Albrecht, over het on derwerp „Waar staan wij". Op eenvoudige doch duidelijke wijze behandelde hij de verschillende wereldproblemen en het stand punt van de P.v.d.A. te dien op zichte. „De Stem des Volks", afd. Goes, verleende op deze avond haar zeer gewaardeerde mede werking. Des Zondagsmorgens werd door de deelnemers een wande ling om en door Goes gemaakt. 's Middags werden allereerst enige volksdansen georganiseerd, waarna de algemeen voorzitter van „Nieuwe Koers" een inlei ding hield over het werk van de organisatie, plaatselijk, landelijk en internationaal. Hierop volgde een gedachtenwisseling. Des avonds hield de heer Th. A. v. d. Spiegel een causerie over de so cialistische pers In verhand met het 50-jarig bestaan van de A.P." TAe nieuwe koers blijkt dus *-J hieruit te bestaan, dat men zich afwendt van de Kerk en zich keert naar de Partij van de Arbeid. Zondag 2 April was de dag waarop tal van jonge mensen belijdenis deden van hun geloof in Jezus Christus. Hier echter werd de toetre ding tot de Partij van de Arbeid gevierd. Terwijl in de kerken het evan gelie van het verzoenend lijden van Jezus Christus werd ver kondigd werd de jeugd van de Partij van de Arbeid verzameld voor het maken van wandelin- fen en het uitvoeren van volks- ansen en om te luisteren naar het evangelie van het socialisme. Een nieuwe koers. Dat betekent, het afwijken van de oude paden, het gaan in een richting tegenovergesteld aan die van de Psalmist als hij vraagt: „madk in Uw Woord, mijn gang en treden vast". Makassar, hoofdstad van de deelstaat Oost-lndonesië, werd gistermorgen om 5.45 uur gewekt door het geratel van mitrailleurs. Spoedig bleek dat een aanval was ontketend door een sterke groep militairen, die zich verzetten tegen de pogingen om Oost-lndonesië op te heffen als zelfstandige deelstaat en het gebied bij de Republiek Djogja in te lijven. De opstandelingen namen de commandant van de V.S.I.- troepen, luitenant-kolonel Mokoginta, en 140 van zijn offi cieren en manschappen gevangen, maakten zich meester van de toegangen tot het havengebied en enkele ministeries en drongen het radiostation binnen. Deze opstand vormt het hoogtepunt van een reeks Incidenten tussen voorstanders van een Indonesische eenheidsstaat en dege nen, die Oost-Indoncsië willen zien gehandhaafd als een autonome staat binnen de Verenigde Staten van Indonesië. De centrale rege ring te Djakarta had besloten negenhonderd man, vroegere T.N.I.- leden, naar Oost-lndonesië te sturen ondanks het ongunstige ad vies van de regering van de deelstaat. De actie had plaats juist drie kwartier vóór deze negenhonderd man, per schip aangevoerd, te Makassar zouden arriveren. De commandant van het K. N. I. L., iuit.-generaal Buurman van Vreeden, heeft gisteravond in een radio-redevoering de troepen van het K.N.I.L. ernstig gewaar schuwd, zich niet te mengen „in zuiver interne aangelegenheden der R.Ï.S." en gezegd, dat het K. N. I. L. geen party mag kiezen in interne geschillen, die de R.I.S. betreffen. De generaal wees op de gevaren, verbonden aan het niet-opvolgen van deze order, „hetgeen een ordelijke reorgani satie van het K.N.I.L. in de waag schaal zou stellen". Het gevecht. Het was nog donker toen de opstandelingen, gekleed in unifor men met de groene kleur van de rimboe, geruisloos hun stellingen bezetten en een eerste salvo in de lucht losten over het hoofd kwartier van de troepen in het centrum van de plaats. Schild wachten beantwoordden het vuur, doch tegenstand was vruchteloos daar de aanvallers ver in de meer derheid waren. Er zouden tien doden zijn gevallen. Enige uren na het begin van de actie kregen de opstandelingen hulp van minstens achthonderd man Indonesische troepen van het K.N.I.L., die verkondigden, dat zij nu deel uitmaken van het Oost- Indonesische leger. Het parlement van Oost-lndo nesië is in spoedzitting bijeen. Abdul Azis ter verantwoor ding geroepen. Het ministerie van defensie der R.I.S. heeft een communi que uitgegeven, waarin o.a. wordt medegedeeld, dat de aan komst te Djakarta wordt ver- Gisteren werd door de Bijzon dere Raad van Cassatie de zaak behandeld tegen de voormalige ingenieur van het waterschap Schouwen, ir. A. Iieken. Door liet Bijzonder Gerechtshof was ver dachte veroordeeld tot 10 jaar ge vangenisstraf. Do procureur fiscaal eiste gisteren echter 12 jaar gevangenisstraf tegen hem, A. J. Ilcken uit Zierikzee, ge boren in 1891, werd door het Bij zonder Gerechtshof te Den Haag veroordeeld tot een gevangenis straf van 10 jaar. Hem was ten laste gelegd, dat hij was toegetre den tot de Nederlandse S.S., later genaamd Germaanse S.S. Voorts dat hij toetrad tot de Waffen S.S. I. zou zich ook hebben schuldig gemaakt aan het doen van mede delingen aan de opper-luitenant der marechaussee J. Schaap, dat de wachtmeester van dat wapen, De Jong, naar de Engelse zender luisterde en dat diens echtgenote de kinderen Oranje-liederen leer de zingen. Tenslotte was hem ten laste ge legd, dat hij, nadat door of na mens het Oberkommando van de Wehrmacht was besloten tot het ten behoeve van de Duitse oorlog voering onder water zetten van het grootste deel van Schouwen- Duiveland, opzettelijk ten voor dele van de vijand maatregelen heeft genomen of doen nemen tot de voorbereiding en voltrekking van die inundatie. Te mild behandeld? I., met een Duitse vrouw ge trouwd, was in beroep van Cas satie gegaan. Bij de behandeling bleek, dat I. reeds in 1919 tot in genieur bij het waterschap Schou wen-Duiveland benoemd werd. Zijn raadsman, mr dr Klaassen bestreed de dienstneming van requirant bij de S.S. Hij zou zich alleen hebben gemeld, om het mo gelijk te maken in Mei 1945 met het Duitse leger naar Duitsland te kunnen vluchten. Wat de inundatie betreft merk te hij op, dat men van Duitse zijde het waterschap voor een fait ac compli zette: of wij doen het met ons personeel of jullie doen het. Hij scnetste de figuur van requi rant, die van 1919 af altijd groot Vertrouwen op het eiland genoten heeft. Hij kwam in conflict met Mussert en had als ambtgenoot geen achting voor hem. De raads man vroeg tenslotte vermindering van de straf. De procureur-fiscaal stelde vast, dat de Cassatiemidde len te laat waren ingediend. Hij gaf deze overigens weinig kans van slagen. Wat de strafmaat be treft, merkte hij op, dat de gehele zaak bij de procureur-fiscaal een grote mate van wantrouwen op wekt.- De wijze, waarop de inun datie werd uitgevoerd, was in het voordeel van de vijand. Hij meent; dat het geheel in de Zeeuwse sfeer te zacht is beoordeeld. Hij heeft een sterke afkeuring voor de houding van reqquirant. Van dienstneming bij de S.S. is hij ten volle overtuigd. Dat rekent de procureur-fiscaal hem extra zwaar aan, zeker omdat het hier een intellectueel en een oud reser ve-officier betreft, die in 1929 als zodanig ontslag kreeg, omdat hij zijn opkomst voor herhalingsoefe ningen telkens wist te verschui ven. Hij concludeerde tot verho ging van de straf tot 12 jaar met aftrek van voorarrest. wacht van vertegenwoordigers der Ugara Oost-lndonesië en van de territoriale commandant van het leger der R.I.S. in Oost- lndonesië, Mokoginta, om rap port uit te brengen. Aan de kapitein Andi Abdul Azis is vol gens dit communique opdracht gegeven, zich te Djakarta te komen verantwoorden. Inmiddels melden de correspon denten van Aneta, dat er in ver schillende plaatsen van Oost-ln donesië demonstraties, zowel voor als tegen het voortbestaan van Oost-lndonesië aan de orde van de dag zijn. „Vrije strijders". In de loop van de ochtend is een proclamatie uitgegeven, welke de te Makassar gevoerde acties ver duidelijkt. In deze proclamatie wordt gezegd, dat de actie ge voerd werd met Indonesische manschappen, die zich hebben los gemaakt van het K.N.I.L.-verband en „als vrije strijders optrekken voor het behofld van de Negara Indonesia Timur". De proclamatie werd bekend gemaakt via de ra dio van de R.I.S. De tekst van de proclamatie luidt: „Kapitein Abdulaziz van van het Aprisleger verklaart na mens de onder hem strijdende mi litairen, voor zover nog niet door de regering van de R.I.S. in het Aprisleger opgenomen, dat zij door de omstandigheden gedwon gen, uit eigen beweging zich heb ben losgemaakt van het K.N.I.L.- verband en als vrije strijders op trekken voor het behoud van de Negara Indonesia Timur". De bedoelde omstandigheden waren, „dat, ondanks uitdrukke lijke protesten, zoals uitgedrukt in een motie, welke aangenomen was door een vergadering van mi litairen van het K.N.I.L., in strijd met de afspraak en ondanks de belofte van de minister-president en de minister van defensie van de R.I.S. te Djakarta, zonder voorafgaande goedkeuring van de regering van de Negara Indonesia Timur, besloten werd een T.N.I.- Apris legermacht, bestaande uit circa 100 ïan, naar Makassar te zenden, in verband met de heer sende terreur, intimidatie en infil tratie van gewapenden en benden, is dit alles kennelijk gericht op een snelle en efficiënte liuidatie van de N.I.T." In een door de regering der Negara Oost-lndonesië uitgegeven communiqué betreurt deze rege ring het, dat, ondanks de getro- fen maatregelen om de komst van het bataljon-Worang zo goed mo gelijk te doen verlopen, een leger onderdeel van de Apris (het leger der R.IS.) onder leiding van de kapite'n Andi Abdul eigenmachtig verschillende punten in de stad bezet, waarbij aan beide zijden slachtoffers zijn gevallen. Verklaring van Acheson. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache son, heeft gisteren op zijn weke lijkse persconferentie medege deeld, dat ingevolge een overeen komst tussen de betrokken landen omstreeks 15 Mei te Londen een bijeenkomst van de Raad van het Atlantisch Pact bestaande uit do ministers van buitenlandse za ken zal worden gehouden. Hij zei, dat hij zich voor die datum naar Parijs zal begeven, waar hij een onderhoud zal heb ben met zijn Franse collega, Ro bert Schuman, waarna hij te Lon den besprekingen zal voeren met Ernest Bevin, de Britse minister. Hij gaf te kennen, dat hij met deze ministers waarschijnlijk over Duitse kwesties zou spreken. De Amerikaanse regering is voorstander van onmiddellijke maatregelen voor de opneming van West-Duitsland in de Euro pese gemeenschap, verklaarde Acheson. De Amerikaanse rege- Parijse politie in gevecht met communisten. Vijftig Parijse poiitie-agenten werden gisteren gewond, toen een door communisten geleide menig te voor het gebouw van de „Figa ro" aan de Champs Elysée een demonstratie hielden tegen het uitgeven van de memoires van Otto Skorzeny, de kolonel van de S.S., die in 1944 Mussolini be vrijdde. De demonstranten wierpen met steenen_ en tafeltjes en stoelen van café's naar de politie, die zich voor het gebouw had opgesteld. Toen de demonstranten een char ge weerstonden kwamen de gum miknuppels voor de dag en ont wikkelde zich een ware veldslag, die tenslotte door de politie werd gewonnen. 120 personen werden gearresteerd. Westerling krijgt 40 dagen eenzame opsluiting. Westerling, wiens straf voor 't illegaal binnenkomen in Singapore morgen geëindigd zou zijn, is tot 40 dagen eenzame opsluiting ver oordeeld wegens een aanval op 'n celgenoot. De arrestatie van Sultan Hamid. Den Haag: „Interne zaak van V. S. I." In regeringskringen toonde men zich zeer verrast door het nieuws van de arrestatie van Sultan Ha mid. Een officiële mededeling heeft men in Den Haag niet ont vangen. Men zei de arrestatie te beschouwen als „een interne kwestie van de V.S.I." en was dientengevolge niet bereid er com mentaar op te leveren. Intussen heeft het de aandacht getrokken, dat het eervol ontslag van de Sultan als officier van het K.N.I.L. vlak voor de arrestatie is verleend. Velen vragen zich af of dit ontslag wellicht is verhaast, door adviezen van de regering van de V.S.I. aan de Hoge Commis saris. De arrestatie van een offi cier van het K.N.I.L. zou immers een heel ander karakter hebben gehad dan de aanhouding thans. ring, zo voegde hij er aan toe, wenst krachtig, dat de regering van Bonn het voorstel om lid te worden van de Raad van Europa onmiddellijk zou aanvaarden. Er was geen wijziging gekomen in de Amerikaanse houding ten opzichte van ontwapening of her bewapening van Duitsland. Men verwacht, dat Acheson op de bijeenkomst te Londen een ge meenschappelijke politieke verkla ring, gericht tegen de verbreiding van het communisme in Zuid- Oost-Azië, zal voorstellen. Deze verklaring zou geen gemeenschap pelijk program van economische en militaire hulp beogen, aldus functionarissen te Washington. Vandaag nieuwe regering? De Prins-Regent heeft Paul van Zeeland verzocht een regering te vormen. Van Zeeland, die de op dracht heeft aangenomen, ver wacht vandaag de samenstelling van de nieuwe regering bekend te kunnen maken. In een communique spraken de C.V.P.-fracties er hun voldoening over uit, dat een persoonlijkheid uit de C.V.P. met de vorming van een regering is belast. Het dagelijks bestuur van de Belgische socialistische partü heeft „onbarmhartige en meedo genloze oorlog" verklaard aan elke regering, die Van Zeeland zou vormen. John Buil moet de broekriem wat aansnoeren. Voedsel wordt duurder. De Engelse minister van voed selvoorziening heeft in het par lement aangekondigd, dat de prij zen van boter en bacon zullen worden verhoogd. Met ingang van 23 April a.s. zal de prijs van bacon gemiddeld met 2 pence per pond en die van boter met vier pence per pond worden verhoogd. De prijzen der andere levensmiddelen zullen later worden verhoogd. Morgen, Goede Vrijdag, zal ons blad niet verschijnen. Moord en roof bij Leles. Enige gewapende manschappen van de Darul Islam drongen, naar eerst heden bekend werd. Zondag avond j.l. omstreeks 10 uur de woning van Hadji a Gani in het Lelesse (bij Bandoeng) binnen. Na met revolverschoten de Hadji en diens echtgenote te hebben ge dood, gelukte het de rampokkers geld en juwelen, tezamen ter waarde van f 160.000 buit te ma ken. Daarna gingen zij op de vlucht. De slachtoffers waren vooraan staande personen uit het handels- en landbouwleven en behoorden tot de rijkste personen in dat ge bied. Advocaat van Klaus Fuchs plotseling overleden. Geheimzinnige dood. J. Thompson Halsall, advocaat van de atoomgeleerde Klaus Fuehs, die kort geleden op be schuldigingen van het uitleveren van atoomgeheimen werd berecht, is door de politie in zijn huis ge vonden, waar hij in elkaar gezakt achter de deur lag. Een arts verklaarde een drin gend telefonisch verzoek van Halsall te hebben ontvangen. Hij snelde naar diens huis, doch op zijn bellen werd niet open gedaan, De arts waarschuwde de politie, die de deur forceerde. Halsall, die kennelijk op weg naar de deur in elkaar was gezakt, overleed later. Twee gearresteerden vrijgelaten. De twee mannen, die de poli tie te Rotterdam had gearres teerd in verband met de dood, in 1945, van de 25-jarige koe rierster Kitty v. d. Have, die kort na de bevrijding deerlijk verminkt, geheel ontkleed en in een zak genaaid in het water van het Boerengat aldaar werd gevonden, zijn vrijgelaten. De 2 mannen zijn zekere A. van T. en de 27-jarige Jos de G., bijge naamd „Jos de lyller", alias „Josje K.P.", die leider is ge weest van een z.g. „wilde knok ploeg". Over de persoon van het meisje Kitty" zijn verschillende lezin gen. Volgens sommigen zou zij een verraadster zijn, die de misluk king van een gewapende overval op een Duitse „Abwehrstelle" in het Oostelijk stadsdeel van Rot terdam op haar geweten had. Bij deze operatie sneuvelde een van de Rotterdamse top-illegalen, de door zijn volgelingen vurig bewon derde „Rob". Bij het onderzoek, dat onmiddellijk werd ingesteld, zou gebleken zijn, dat Kitty zeer veel sympathie zou hebben opge vat voor een van de Duitsers van de Abwehrstelle, Schwarze. De conclusie luidde dat Kitty haar illegale opdracht of niet goed had uitgevoerd of eenvoudig verraad zou hebben gepleegd. Ook over de wijze, waarop men Kitty ter verantwoording heeft geroepen, lopen de meningen uit een. Volgens de ene lezing heeft men Kitty kort na de bevrijding uit Haarlem, waar zij met de Duitser was gesignaleerd, met 'n auto gehaald. Tijdens de rit zou zij een bekentenis hebben afgelegd en er in hebben berust met haar leven voor de dood van Rob te boeten. Anderen willen, dat zij uit haar ouderlijk huis aan de Schie- weg is gelokt en geliquideerd. Hulpbesteller met lange vingers. Een 37-jarige hulpbesteller van de P.T.T. te Eindhoven is gear resteerd, verdacht van het ten eigen bate aanwenden van een be drag van f1000, dat hij als be steller had ontvangen. Zijn zwa ger is wegens heling gearres teerd. De 1900 jongens, die met de „Fairsea" uit Indonesië zijn geko men, zijn gisteren thuis gekomen. De accomodatie op dit, onder Pa namese vlag varende, Italiaanse schip was zeer goed, aldus de commanderend officier. Een minder weikome gast is de Colo radokever. Dit schadelijke diertje begint meteen weer een nieuwe verwoestingscampagne. Opgelet, telers, volkstuinders en particu lieren! Wegens deviezensmok- keiarij zijn de Nijmeegse wijnhan delaars N. J. M. V. en H. M. B. veroordeeld tot resp. 9 en 6 maan den gevangenisstraf. Voor ruim l'A ton aan Nederlandse guldens verdween naar Zwitserland zon der dat het geld was gedekt. De examens voor de acte Hoofd onderwijzerfes) zullen dit jaar op 6 Juli worden gehouden. Het mon deling gedeelte op 18 Juli. - Hui ze Doorn zal deze zomer mis schien te bezichtigen zijn. Er wor den n.l. besprekingen over ge voerd. De heer H. A. Hooft, ge zant in Hongarije, is benoemd in dezelfde functie te Roemenië. De oudste ambtenaar der Burger lijke Stand in Nederland, de 83- jarige heer K. Zijp te Abbekerk, heeft eervol ontslag gekregen. 52 jaar was hij als zodanig werk zaam. Zondag 9 April zal in de Reformed Church te Ottawa een kerkdienst worden gehouden voor emigranten. Deze dienst zal in Nederland door de radio te be luisteren zijn van 17 tot 18 uur tijdens de uitzending van het I.K. O.R. Gisteren is te Hoorn een rampen-materiaalpot van 't Rode Kruis in gebruik genomen. Vrij dagmorgen 14 April zal te Dor drecht een voorjaars-bijeenmarkt worden gehouden. Tegen de „wonderdokter" Lemmens uit Maasniel is, wegens het onbe voegd uitoefenen van de genees kunst, 600 gulden boete geëist. Op de nationale feestdag zullen de mijnen doorwerken. De K.L.M. heeft 33 man personeel, technici, handlangers en ongeschoolden ontslagen. In Kerkrade heerst een vreselijke rattenplaag. De be woners uit de Einderstraat kun nen geen kast opendoen, of er vliegt zo'n monster uit. Uit Maas tricht heeft men nu de hulp in geroepen van een deskundig rat tenvanger die met ouderwetse, doch uiterst feilloze middelen werkt. De regering van Noord- Ierland heeft ïe noodtoestand af gekondigd. Er zijn n.l. vier bom men geworpen in de straten. De politie doorzoekt de huizen naar meerdere projectielen. Het be richt, dat Kardinaal Mindszenty zou zijn overleden, kon door het Vaticaan bevestigd noch ontkend wdfden. In Milaan vond de po litie twee kilogram uranium in 'n hotelkamer. Het behoorde een Italiaans technicus toe, die be weerde het kostbare goedje voor 3 miilioen lire te hebben „ge kocht". Van wie wist hij niet meer. De zoon van de voorma lige kanselier van Oostenrijk, Schussnig, is wegens het verval sen van passen tot een maand gevangenisstraf en 3000 schilling boete veroordeeld. B. en W. van 's-Heer Arendskerke en de Raad van Hein- kenszand ontmoetten elkaar in Baarsdorp. Na een bespreking, waarin uit voerig gewezen werd op de vele moeilijkheden en bezwaren, heeft de raad van 's-Heer Abtskerke zloh In zijn gisteravond gehouden vergadering met algemene stem men tegen het plan tot samenvoe ging van gemeenten in de zak van Zuid-Beveland verklaard. Voordat het concept-schrijven, aan Ged. Staten, waarin gezegd wordt, dat de raad tegen de sa menvoeging is, goedgekeurd werd, kwamen verschillende andere punten aan de orde. Het advies van G. S. om de wethouderssala rissen van f 100 op f 150 te bren gen viel niet in goede aarde en werd afgestemd. De heer J. Proos wees hierbij op de noodzaak van bezuinigen, terwijl de heer G. v. d. Vrie Sr. gezien de algemene loonsverhogingen er niet tegen kon wezen. De 5 pet. jaarwedde- verhoging voor burgemeester, se cretaris, ontvangen en ambtenaar burgerlijke stand werd aangeno men en de gemeenschappelijke re geling voor toelating van leerlin gen op de Openb. U.L.O. te Goes, opgeheven. De raad keurde de nieuwe kinderbijslagregeling voor het gemeentepersoneel en de ver ordening op de heffing van be smettelijke ziektegelden goed, alsmede de rekening 1948, die voorlopig werd vastgesteld met een goed saldo van f 6329.16. Aan het gemeente-personeel zal de 5 pet. duurtetoeslag worden uitge keerd over het eerste kwartaal en aan M. S. Tolhoek het stukje grond aan de Polderweg weder om worden verhuurd. De pen sioengrondslag voor de gemeente ontvanger werd opnieuw vastge steld en besloten werd de com missie van onderzoek voor het stichten van een Prot. Chr. Zie kenhuis 2 ct. per inwoner te ver lenen. Na vaststelling van enkele begrotingswijzigingen, besloot de raad tot deelname voor f 26 in het garantiefonds van de Zeeuwse Tentoonstelling, welke in 1953 te Middelburg zal worden gehouden. Tenslotte werd de legesverorde ning gewijzigd op enkele punten. Een bewijs van Nederlanderschap zal voortaan f 2 kosten en een trouwboekje fl, terwijl hogere tarieven werden vastgesteld voor uittreksels uit de burgerlijke stand en voor het trouwen op an dere dagen. De samenvoeging. Hierna kwam de samenvoeging van gemeenten aan de orde, waar over in het schrijven aan Ged, Staten o.a. wordt opgemerkt, dat combinatie met afsnijding van Nisse Stelle en Baarsdorp en grote delen van de Daniëlspolder voor de gehele nieuw te vormen gemeente een verliespost aan be lasting zal opleveren van ruim f 11.800, waar nog bij komt f 9000, Hiertegen kunnen de bezuinigin gen niet hoger worden becijferd dan tot plm. f7200. Nadat de burgemeester, de heer J. D. Jansen, een en ander toe gelicht had, zei de heer A. v. d Vrie Sr. sterk tegen het plan van G. S. te zijn en vóór behoud van de huidige toestand. Afscheiding van Baarsdorp zal voor de be trokkenen grote nadelen opleve ren, terwijl er ook moeilijkheden Het Haagse Gerechtshof deed gistermorgen uitspraak in de zaak tegen de oudste der ge broeders Barendsen uit Hilver sum, de 23-jarige Henk, die door de Haagse rechtbank indertijd tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, daar hij schuldig werd geacht aan de moord op de Rotterdamse taxi chauffeur A. G. Clobus. De pro cureur-generaal bij het hof re- suireerde na de uitvoerige be handeling voor het hof bevesti ging van het vonnis van de rechtbank. Bij de uitspraak achtte het Hof het vonnis van de rechtbank juist en veroordeelde H. J. B. tot levenslange gevangisstraf. Het Hof deed tevens uitspraak in de zaak tegen de jongste Ba rendsen, Pim genaamd. De Haagse Rechtbank had hem tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De procureur-gereraal bij het Hof requireerde 3 jaar gevan genisstraf. Het Hof sprak B. vrij van het tenlastegelegde. Het ge lastte de onmiddellijke invrij- heidsstelling van B. Hof-auto met Prinses Margriet reed fietser aan. Dinsdagmiddag om ongeveer half vijf wilde een wielrijder de betonweg BilthovenSoestdijk dwars oversteken. Toen een auto snel naderde toonde hij enige aar zeling. De chauffeur van deze auto deed al zijn best om een aan rijding te voorkomen maar slaag de daarin niet geheel. De wiel rijder werd aangereden en tegen de grond gesmakt. Hij is met een lichte hersenschudding naar zijn wohing te Soest vervoerd. De auto, waarin Prinses Margriet bleek te zitten, die zeer onder de indruk kwam van het gebeurde, kwam tegen een kilometerpaaltje langs de weg tot stilstand. Even later passeerde toevallig een an dere hof-auto, waarin Prinses Margriet overstapte. zullen komen met de gronden aan van het Armbestuur. De heer Proos wees op de grote afstanden, die men zal moeten afleggen als men in 's-Gravenpolder naar het gemeentehuis moet en merkte op, dat het niet doenlijk is, dat 1 raadslid uit 's-Heer Abtskerke de belangen voldoende behartigt. Baarsdorp stelt er geen prijs op bij 's Heer Arendskerke te ko men, zei de heer J. Blok. Wat het verlies aan grond be treft merkte de voorzitter op, dat er 256 h.a. naar 's-H. Arendskerke zal gaan en 22 h.a. naar Kloe- tinge, terwijl teruggekregen zou worden van Goes 47 ha. en van Kloetinge 8 ha. 's-H. Abtskerke zal f5370 minder inkomsten heb ben, waartegenover een bezuini ging staat van f 457. De grote moeilijkheid bij het bespreken is, zo zei de burgemeester, dat we niet weten welke de grondgedach ten van G. S. zijn. Ook de heer Q. v. d. Vrie Sr. wees er op, dat 1 vertegenwoordiger in de raad van 's-Gravenpolder de belangen van 'sH. Abtskerke niet goed kan behartigen, terwijl de heer Proos nog opmerkte, dat er kans be staat, dat de school door gebrek aan leerlingen gesloten zal moe ten worden. De heer J. C. van 't Westeinde, begreep niet waarom de grote gemeente 's-H. Arends kerke Baarsdorp er bij wil heb ben en ook Heinkenszand is er op geporteerd, zei hij. Onlangs gin gen B. en W. van 's-H. Arends kerke eens kijken in Baarsdorp en wonderlijk genoeg ontmoetten za daar de voltallige raad van Hein kenszand, die ook al eens kwam kijken! Hij wees er overigens op, dat al drijven G. S. hun plan door, e# nog een mogelijkheid is, om hei geen doorgang te laten vinden- Wanneer een Kamerlid zijn stem er tegen verheft, zal de Kamer het plan niet aanvaarden, zo wai hem medegedeeld. Wij moeten blijven bestaan; er moet niets at en we moeten ook niets van een ander hebben, aldus de heer v. 't Westeinde. Nadat de heer W. Minnaard nog had opgemerkt, dat in de raaa van 's-H. Arendskerke is gezegcl, dat men geen belang had bij Baarsdorp, behalve in geval van grenswijziging, werd het afwijzend schrijven aan G. S goedgekeurd. Bij de rondvraag bracht de heer Q. v. d. Vrie Sr. het vraagsluft van de aansluitingen op het elec- trisch net ter sprake. De burgemeester deelde mede, dat men over Baarsdorp aan het onderhandelen is, maar dat het alleen mogelijk is, wanneer élle bewoners meedoen. Gezien de kos ten, is electrificering van de rich ting Arendskerke, de omgeving van Vermue en van het Hogë Huis, niet doenlijk. De burgemeester deelde nog mede, dat de fa. v. Bergen uit Heiligerlee vanmiddag of Zater dagmorgen de klok in de toren zal bevestigen. Ontspanning voor de Middelburgse ouden van dagen. Meer dan 300 ouden van dagen, waren gistermiddag in de Bogard- zaal bijeen, op een bijeenkomst, die was belegd door de afd. Mid« delburg van de N.C.V.B. De pre sidente, Mevr. Blaauw, sprak eert openingswoord n.a.v. Joh. 3 vers 16, terwijl Mevr. van Kamer een Zeeuwse schets voordroeg, die bij de aanwezigen zeer in de smaalt viel. Mevr. Biaauw vertelde ver der nog een en ander over het werk van de Ned. Christen Vrou wenbond en een zangkoortje, o.l.v. Mevr. Strubbe, zong enkele liede ren. Mej. Edelman vertelde het verhaal „Grootmoeder" van W. G. v. d. Hulst. In een tweetal pauzes werden de ouden van dagen op thee, chocolademelk en koek ge- tracteerd. Mevr. de Jong-Bikker sprak een slotwoord. Namens de vele aanwezigen bracht de heer Frenks, 2e voorzitter van de afd. Middelburg van de algemene Bond van ouden van dagen het bestuur en leden van de N.C.V.B. hartelijk dank, voor alles, wat deze vereniging voor de ouden van dagen heeft gedaan. Dit was de tweede bijeenkomst, die door de N.C.V.B. voor de Middelburgse ouden van dagen werd georgani seerd en het ligt in de bedoeling om in de volgende winter opnieuw twee middagen te organiseren. AANBESTEDING TE TERNEUZEN. Gistermorgen vond in het Ge meentehuis te Terneuzen de aan besteding plaats van het derde gedeelte van de bestratings- en rioleringswerkzaamheden in de Zeven Triniteitspolder. Dertien inschrijvingsbiijetten waren her voor ingeleverd. De aanbesteding werd direct gegund aan de fa. Gebr. de Bokx te Terneuzen voor f69.900. De hoogste inschrijving bedroeg f 109.900. DE BILT ZEGT: Iets hogere middagtempr'.raturen. Weersverwachting geldig tot Donderdagavond Wisselende bewolking, maar overwegend droog weer. Meest matige wind tussen West en Zuid. Iets hogere middagtemperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1