Sultan Hamid gearresteerd en afgezet NIEUWS Minister Stikker voorzitter der O.E.E.S. Deveze ontslagen van zijn opdracht. Opnieuw op zoek naar goudschat van de „Renate Leonliard" Rijkscommissie van advies voor gemeentepolitie gewenst geacht Raadselachtig S.O.S. boven Oceaan De Raad van Europa. Hü zou een der leiders zijn in de zaak Westerling Raad van Nisse unaniem tegen grenswijziging SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND "]\/r et belangstelling volgen wij de verdere ontwikkeling van deze zaak. Niet omdat wij van de Raad van Europa en wat daarmee ln verband staat, al te hoge ver wachtingen koesteren. Hij blijft politiek bemiddelaar Nu een homogeen Katholiek kabinet? Minderheid wenst instelling van gewestelijke politie Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1529 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 5 APRIL 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.05 u., onder 19.21 u. Maan op u., onder 7.17 u. Hoogwater op Donderdag 6 April: Vlissingen: 4.05 u. 2.33 m., 16.31 u. 2.26 m. Terneuzen: 4.36 u. 2.50 hi., 17.06 u. 2.43 m. Wemeldinge: 6.00 u. 1.87 m., 18.27 u. 1.84 m. Zierikzee: 5.44 u. 1.63 m., 18.10 u. 1.60 m. ]~)e geallieerden hebbben het in 1945 klaar gespeeld de oorlog tegen Duitsland te winnen. Dat was een geweldige prestatie. Maar en dat valt te betren ren het is hun nog steeds niet gelukt de vrede tot stand te bren gen. Dit als gevolg van de ver deeldheid tussen Rusland en de Westerse mogendheden, die na de oorlog tot uiting kwam en waar van het einde nog niet te zien is. Deze verdeeldheid heeft ver strekkende gevolgen. Niemand weet waartoe de voortdurende spanningen tenslotte nog zullen leiden. In eik geval en dat is op zichzelf al erg genoeg wordt op deze wijze zeer veel energie verspild, terwijl de mogelijkheid blijft, dat uiteindelijk een gewa pend conflict het gevolg is. Maar ook afgezien daarvan is het een onaangename geschiede nis. In de eerste plaats voor Duits land, dat nog steeds niet weet waar het aan toe is en of de zo zeer gewenste hereniging van Oost- en West-Duitsland wel ooit een feit zal worden. Voor de Westerse mogendheden ls het ook een niet geringe han dicap. De Raad van Europa, die sinds het vorige jaar fungeert en waar bij een groot aantal staten zijn aangesloten zal alleen goed kun nen functionneren als Duitsland mee van de partij is. T~)it te moeten constateren moge Y voor ons gevoel niet prettig zijn, het feit ligt er nu eenmaal. Dat weten de staten van West- Europa. En Duitsland weet het ook. En het is op zichzelf een ver heugend feit, dat beide partijen bereid bleken, dit feit rustig onder de ogen te zien. Toetreding van Duitsland is echter alleen mogelijk als eerst de vrede gesloten is en de internatio nale juridische positie van dit land is geregeld. Toch is er nu een stap in de goede richting gedaan door de uitnodiging aan de regering van West-Duitsland om geassocieerd lid van de Raad van Europa te worden. Dit wil zeggen, dat Duits land hoewel het op grond "Van de statuten niet als lid of waarnemer ln het comité van ministers kan zetelen, toch wel een vol waardige plaats in de consulta tieve vergadering kan krijgen. De zwakke plek is hier toch, dat de West-Europese Raad wordt «opgebouwd, zonder God. Dat de Raad als zodanig niet erkent het Koningschap van Jezus Christus, maar dat hij de opbouw en het behoud van Europa ln eigen kracht tot stand tracht te bren gen. Maar toch Is hier een pogen en we mogen dat zien als nawer king van het Christendom om de algemene vrede te bevorderen ln de weg van het recht. En in zoverre kan deze Raad en ook het pogen om Duitsland in zijn arbeid te betrekken, aan spraak maken op onze sympathie ke belangstelling. „De regering van de R.I.S. heeft zich tot haar leedwezen genoodzaakt gezien, Sultan Hamid II van Pontianak in ver band met de zaak-Westerling te arresteren en van zijn func tie te ontheffenaldus wordt in een officieel communique bekend gemaakt. In het communique wordt uit eengezet, dat reeds terstond na het uitbreken van de actie-Wes terling te Bandoeng het vermoe den rees, dat de actie beraamd werd met medeweten en zelfs met goedkeuring van een der kabinetsleden. Deze gedachte achtte de regering dermate ab surd, dat zfj aanvankelijk daar aan geen geloof kon hechten. De bewijzen, die tijdens de verdere verhoren der gearres teerden aan het licht kwamen, toonden echter aan, dat Hamid niet alleen betrokken was bij de actie, maar ook metterdaad lei ding gaf, aldus het communique. Het parlement van de R. I. S. behandelt heden een resolutie, waarin aangedrongen wordt op opheffing van de Daerah West- Borneo waarvan Sultan Hamid leider is. In de afgelopen nacht om drie uur werd Hamid gearresteerd in zijn paviljoen Hotel des Indes door de politie van Negara in samenwerking met de militaire politie. Dinsdagavond om negen uur was het besluit tot ontslag als kabinetslid door president Soekarno ondertekend. „Lang heeft de regering geaarzeld al vorens tot deze zeer ver-gaande „Wij blijven in Berlijn", zei Amerikaan McCloy. De Amerikaanse Hoge Com missaris voor Duitsland, John McCloy, beschuldigde Dinsdag avond in een rede aan een diner van de „Pilgrims Society" te Londen het Kremlin van pogin gen om de kloof tussen het Oos ten en Westen in Duitsland, met gebruikmaking van „Nazi-metho den" te verbreken. Hij verzeker de echter, „dat de communisten er niet in zullen slagen de stad Berlijn in handen te krijgen". „Wij zullen in Berlijn blijven", verklaarde McCloy. De Britten, Fransen en Amerikanen waren vast besloten en trokken -éBlle- dig één lijn." Smokkelbende door de Italiaanse politie ontmaskerd. Na maanden voorbereiding is het de Italiaanse politie gelukt 26 leiders van 6 smokkelbendes te arresteren, die op uitgebreid terrein samenwerkten. Sigaret ten voor een waarde van 45.000 pond sterling werden in beslag genomen. Aan deze vangst ging een jacht over een wilde zee buiten de rotsachtige kusten van Italië vooraf. Ook werden een 200 ton me tend schip, dat sigaretten van Tanger naar verlaten streken aan de Italiaanse kust vervoerde, een snelle motorboot en twee auto's buitgemaakt. stap over te gaan", aldus de ver klaring over de arrestatie, „doch het belang van de terugkeer van de normale toestand van rust en orde voor het algeheel welzijn van het volk gaf hierbij de door slag. De regering van de R. I. S. doet thans een beroep op alle burgers van Indonesië, deze re geringsmaatregel rustig en kalm op te nemen." Rusland steunt Indonesisch lidmaatschap van V.N. Indonesië zal binnenkort om lid maatschap van de Verenigde Na ties verzoeken, zo heeft de heer Palar te Djakarta medegedeeld. Hij zeide, dat Rusland hem van zijn steun verzekerd had. Palar wachtte slechts op „het juiste ogenblik". „De tijd daar voor is thans nabij", aldus voegde hij hieraan toe. Voorts maakte hij bekend, dat de eerste Indonesi sche diplomatieke missie naar Rusland, die onder zijn leiding zal staan deze week zou worden ge vormd. Fokker ontwerpt verkeers vliegtuig met schroefturbines. Eind 1948 is b(j Fokker een voorontwerp voor een klein ver keersvliegtuig met straalvoort- stuwing gereed gekomen. Dit voorontwerp was overeenkom stig de ideeën van de K.L.M. uit gewerkt. In enkele nieuwe ontwerpen werden door Fokker daarna de opmerkingen van de K.L.M. over het eerste ontwerp verwerkt. Over deze nieuwe uitgewerkte voorontwerpen werden tussen Fokker en de K.L.M. besprekin gen gevoerd, aldus het verslag van de werkzaamheden van het Nederlands instituut voor vlieg tuigontwikkeling over het jaar 1949. fe*. j; j „Hij zou het wel even betalen". De Amsteramse politie heeft gisteren een 29-jarige rij wielbewaker van een belas tingkantoor gearresteerd. De man had aan verscheidene mensen, die hun belasting kwamen betalen en die mop perden over de lange rü van wachtenden, aangebo den hem hqt geld te geven, dan zou hij dat wel voldoen op een rustig tijdstip. Velen accepteerden dit aanbod. De ze speudo-Lieftinck stak echter het geld in eigen zak. Het ging goed, tot de aan maningen en de dwangbe velen in de bus vielen.... De gehele Huizense bevolking op 800 weigeraars na is doorlicht. „Wat gaat er nu gebeuren", denkt een Huizense schone, die voor het Röntgenapparaat heeft plaatsgenomen. Gistermiddag is in de bijeenkomst van de ministers van 18 Marshall-landen te Parijs Mr D. U Stikker, de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, gekozen tot voorzitter van de raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king, als opvolger van de Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul van Zeeland. De heer Stikker zal zijn functie van politiek bemiddelaar van de O.E.E.S. eveneens blijven vervullen. Bijna 400U duplexwoningen aanbesteed. Tot 1 Januari 1950 werden in totaal 3931 duplexwoningwet- woningen goedgekeurd en aan besteed.- De extra-voorzieningen om deze woningen als duplex- woning geschikt te maken ver eisten een bedrag van f 3.258.807, hetgeen neerkomt op gemiddeld f 829 per woning. In een onderhoud, dat Reuter met minister Stikker had, naar aanleiding van diens nieuwe be noeming, heeft laatstgenoemde o.m. gezegd, dat hij van mening was, dat de taak van politiek be middelaar alleen op de juiste wijze kon worden vervuld door een in functie zijnde minister, die toegang had tot de vertrouwe lijke inlichtingen, zowel van zijn eigen als van andere regeringen alsmede van de uit deskundigen bestaande organisaties van de O. E. E. S. Naar Paul van Zeeland, de Belgische minister van buiten landse zaken, na afloop van de bijeenkomst aan de pers mede- Prinses Wilhelmina spreekt Op de toogdag van de Jonge Kerk, op Tweede Paasdag te Apeldoorn te houden, zal H. K. H. Prinses Wilhelmina tot de jonge lidmaten spreken. Haar toespraak zal des namiddags tussen 17.15 en 17.45 uur door het I.K.O.R. wor den uitgezonden. Tengevolge van een ontplof fing in een chemische fabriek te Stevenston (Schotland), eën van de grootste fabrieken van ont plofbare stoffen in Europa, zijn vier vrouwen om het leven ge komen. De Prins-Regent van België heeft gistermorgen de heer Devèze, minister van landsverdediging, in audiëntie ontvangen. Nadat Deveze de Prins-Regent verslag had uitgebracht, heeft deze hem op zjjn verzoek van de opdracht een regering samen to stellen ont slagen. Politieke waarnemers verwachten, dat thans Gaston Eyskens, de premier van het afgetreden Kabinet, opnieuw zai worden belast met een dringende opdracht tot vorming van een regering. Zijn Kabinet zou dan aanblijven en eerste-minister Eyskens zou trachten de Waalse liberale minis ters, die weigerden mede te wer ken aan de bijeenroeping der Ver enigde Kamers ter opheffing van de wet op het regentschap, te ver vangen door Vlaamse koningsge zinde liberalen. In andere kringen is men echter van oordeel, dat de Prins-Regent thans Paul van Zee land of Duvieusart als Kabinets formateur zal aanwijzen en dat dan een homogeen-katholieke re gering zal worden gevormd, aan gevuld met buiten-parlementaire personen van andere gezindheid. Een dergelijke regering zou, naar het zich laat aanzien, zowel in de Senaat als in de Kamer de meerderheid hebben. In de Senaat heeft de C.V.P. reeds een meer derheid van negen zetels. In de Kamer ontbreken er haar twee, doch daar de Vlaamse liberalen Lahaye en de Wilde verklaard hebben hun steun te zullen ver lenen aan iedere regering, die op zich neemt de Verenigde Kamers bijeen te roepen ter opheffing van de wet op het Regentschap, zou zij ook hier het vertrouwens votum krijgen. Twee doden bij auto-ongeval. Gisteravond is op de Leeu- warderweg tussen Amsterdam en Purmerend een personen auto op een trailler gereden die aan de kant van de weg ge parkeerd stond en waarvan de chauffeur juist met de reparatie van het achterlicht bezig was. Twee van de drie inzittenden der luxe wagen, beiden Italianen, werden gedood. De derde, een man uit Leeuwarden, werd ern stig gewond. De chauffeur van de vrachtwagen kon nog op het nippertje op zij springen. Nadat de homogeen-katholieke regering aldus het vertrouwen zou hebben gekregen van zowel de Kamer als de Senaat, zouden deze in gezamenlijke vergadering bij eengeroepen worden ter afschaf fing van de wet op het Regent schap en zou Koning Leopold naar België kunnen terugkeren. Jacques van Offelen, die als Devezes Kabinetschef de forma teur naar Zwitserland vergezeld heeft, verklaarde dat Deveze de Koning heeft gewaarschuwd, voor het uitbreken van ongeregeldhe den in België, indien hij terug keert, aldus van Offelen. Dertig militairen stalen 80.000.—. De fraude op het militaire postkantoor in de Jacob v. Len- nepstraat in Amsterdam heeft, zoals bij het voortgezette onder zoek van de Koninklijke Mare chaussee is gebleken, een zeer grote omvang aangenomen. In totaal zijn thans ongeveer dertig militairen gearresteerd. Het be drag, dat de militairen uit brie ven naar Indonesië lichtten en niet bij de douanerecherche aan gaven, maar in eigen zak staken beloopt naar schatting 80.000. deelde heeft de raad van de O. E. E. S. besloten een sub-com missie van drie man in te stel len om contact op te nemen met de sub-commissie, die te Straats burg door de commissie van mi nisters van de Raad van Europa is benoemd voor het bespreken van de betrekkingen en het uit wisselen van gegevens tussen de O.E.E.S. en de Raad van Europa. Hij zeide voorts dat alle beslis singen met algemene stemmen zijn genomen. Vormen van Rooms-Katholieke gemeenschappen geen algemeen belang. Unaniem heeft de gemeenteraad van Nisse, in de gisteravond gehouden raadsvergadering onder voorzitterschap van burge meester J. D. Janse, zich tegen het door G. S. opgestelde plan tot herindeling van de gemeenten in de zak van Zuid-Beveland verklaard. Voor het eerst werd hier duidelijk uitgesproken, waarom velen menen, dat het gaat, n.l. het vormen van afzon derlijke Rooms-Katholieke gemeenschappen, met terzijde stellen van het algemeen belang. In een toelichting wees de voorzitter op de conclusies, wel ke genoemd worden in een rap port van een Noord-Hollandse commissie ter bestudering van herindeling der gemeenten, wel ke conclusies Ged. Staten voor een deel tot de hunne maken. Maar in Zeeland liggen de ver houdingen geheel anders, zei de voorzitter. Men wil (door samen voeging van Nisse, 's-Graven- polder en 's-H. Abtskerke) een gemeente van 2000 inwoners vor men, maar de vraag of hiermee een krachtiger gemeenschap ge vormd wordt beantwoordde de burgemeester met een hartgron dig neen. Met het advies van Prof. Dr C. W. Pot, dat op het zelfde neerkomt als het concept- schrijven van B. en W. aan Ged. Staten, waarover de raad nu moest beslissen, verklaarde de burgemeester het eens te zijn. Wil men werkelijk sterkere ge meenschappen vormen dan moe ten ze zeker omstreeks 10.000 in woners hebben, zei hij. De heer J. P. van Wel bracht B. en W. hulde voor het gedegen onderzoek en wees op o.m. het financieel nadeel, op de over heersende positie, die 's-Graven- polder zou krijgen en op de goed werkende gemeenschappelijke regelingen. De heer J. Mol zag het als-een politiek uitvechten en vond de bewering, dat de kleine gemeen ten niet krachtig genoeg zijn, on juist. De heer I. Luteyn zag het als een samenwonen op grote schaal, met alle gevolgen van dien en de heer I. Janse merkte op, dat Nisse „de nek omge draaid" wordt. Bovendien, wa- MEN WIL HET SCHIP LICHTEN. Opnieuw zijn plannen gemaakt om het in 1917 op de Haaks- gronden ten Westen van Texel gezonken Duitse s.s. „Renate Leonhard" te bergen. De „Renate Leonhard" werd in de eerste wereldoorlog bij Texel getorpedeerd. Het schip verdween in de golven met 454 kisten, elk inhoudende 37 '/2 kg. goud, een grote partij zilver en 6 a 700 ton cacaoboter. De grootste helicopter ter wereld, de XH-17 van Howard Hughes, heeft te Culver City (Californië) voor de eerste maal een proef vlucht gemaakt. Deze helicopter, de „vliegende kraan" genaamd, heeft twee turbine straalmotoren, en kan een kleine tank in vlucht meevoeren. Enige jaren geleden is reeds gepoogd de schat te voorschijn te halen, maar deze poging liep op een mislukking uit. Thans is een N.V. gevormd doot inwoners van Wijdewormer, Zaandam, Zaandijk en Koog aan de Zaan, die naar deze goudschat wil gaan zoeken. De heer P. Visser uit Wijde wormer heeft verteld, dat het lichten van het schip naar Ame rikaanse trant zal geschieden. Er zal een drijvend eiland van buis constructies worden gebouwd, zoals de Amerikanen gebruiken in de Golf van Mexico bij het boren naar olie. Een van de medegegadigden, de heer C. van der Toorn uit Zaandam, kwam in 1938 door een toeval op het spoor van deze enorme schat, die op 75 millioen gulden wordt geraamd. Hij kocht toen een paai honderd kg. ca caoboter van Uerrit de Vries, een reder uit Den Helder. Deze had de partij uit de „Renate Leonhard" gehaald en vertelde aan de koper van de cacaoboter, dat hij in 1917 bij reddingspogin gen enige mannen van boord van de „Renate Leonhard" had ge- Ontwerp-Politiewet van Commissie Langemeijer. HET RAPPORT van de commissie Langemeijer over het poli- tie-vraagstuk, dat kort geleden aan de regering is aangeboden, is thans verschenen. Het rapport is getekend door acht leden en door het advise rend lid. Een minderheidsrapport is ondertekend door vijf leden. Na val door broeikast overleden. Te Kimswerd (Friesl.) viel gisterochtend een dertigjarige man uit Oosteren^ met een fruit- ladder in de ruiten van een broeikas. Zijn halsslagader werd hierbij doorgesneden. Hoewel hij direct naar het ziekenhuis ver voerd werd, heeft men zijn leven niet meer kunnen redden. Geen herstel van gemeente politie in alle gemeenten. In haar algemene, overigens zeer uitvoerige, beschouwingen acht de commissie, t.a.v. het ge meentelijk recherche-apparaat, een sterke binding aan de Minis ter van Justitie wenselijk. De commissie staat voorts een territoriale scheiding van de po litie voor, enerzijds in een alge mene politie en anderzijds ge meentepolitie in een aantal gro tere gemeenten met eigen ge meentepolitie. Tenslotte komt de commissie tot haar in een wetsontwerp •neergelegd en met een toelich ting voorzien voorstel, o.a. om een rijkscommissie van advies in te stellen voor de gemeentepoli tie om het aantal gemeenten met gemeentepolitie nader te bepa len. Voorstel van de minderheid. Daarnaast heeft de minderheid van 5 leden een ander voorstel gedaan. Deze minderheid wenst de instelling van een geweste lijke politie, maar niet uit de provinciale kas betaald. Deze ge westelijke politie staat onder be heer van de Commissaris der Koningin waarmede een uitbrei ding wordt gegeven van de taak, welke deCommissaris der Ko ningin voor de oorlog ten aan zien van de gemeenteveldwacht had. Volgens de minderheid is het mogelijk de justitiële politietaak enerzijds, en de plaatselijke poli tietaak (handhaving van de open bare orde en rust) anderzijds, positief te omschrijven en te on derscheiden. Gewestelijke politie. Organisatorisch staat de min derheid voor, dat er in alle ge meenten of gemeentelijke èf ge westelijke politie zal zijn met daarnaast een rijkspolitie (als opsporingsapparaat voor de jus titie, tevens belast met parket- dienst, executie, politietoezicht te water en op de grote wegen) en de Kon. Marechausee (bewaking koninklijk huis, militaire politie zorg, bescherming staatsgehei men, grensbewaking en bijstand aan burgerlijke politie). Volgens de minderheid, zal uit haar voorstel een aanzienlijke besparing op de kosten van de politie verkregen kunnen wor den. De opsporingsbevoegdheid van de gemeentelijke en gewes telijke politie wil de -minderheid in principe tot het gehele land uitbreiden. Het rapport is ook door tus senkomst van de boekhandel verkrijgbaar bij het staatsdruk kerij en uitgeversbedrijf te 's-Gravenhage. Arrestantenlokaal was munitiebergplaats. Nog allerwege zijn er in ons land overblijfselen van de oorlog in de vorm van overgebleven munitie. Op verschillende plaatsen wor den nog bommen en mijnen gevonden. De grootste vangst deed men in Bom. Bij het schoon maken van een arrestanten lokaal, dat sedert de bevrij ding niet meer in gebruik was geweest, vond men: 71 granaten, 72 geweerpatronen, 40 kg. nobelite, een T.N.T lading van 3 kg., 4 handgra naten, 3 pantservuisten, 2 pantserschrikken en 2 pant- serschrikivupens. haald. „Er was ook een vrouw aan boord, maar die wilde niet mee, omdat er zoveel goud in het schip was", zo had Gerrit de Vries verteld. De vrouw was met het schip in de golven verdwe nen. Een wichelroedeloper uit Utrecht heeft driemaal een on derzoek ingesteld naar de plaats, waar de schat moet liggen en heeft telkens bevestigd, dat de plaats, die door een boei wordt aangegeven, de juiste is. ren er alleen protestanten in de ze gemeente, dan zou men niet tot afscheiding van een deel der gemeente overgaan, zei hij. De heer Joh. Boonman (R.K.) ver klaarde het met hem eens te zijn. Hij noemde het een dood steek voor de gemeente, en als men het gemeente belang dient is men tegen de plannen. Het scheiden van Protestanten en Rooms-Katholieken, zag hij als verkeerd. Ze zijn door elkaar opgegroeid en waarom moeten ze nu gescheiden worden? vroeg hij. Hierna verklaarde de raad zich accoord met het afwijzend concept-schrijven van B. en W. Wijziging begroting „Binnen landse Zaken". Bij de Tweede Kamer is in gediend een ontwerp van wet tot wijziging van het vijfde hoofd stuk der begroting voor binnen landse zaken. Volgens de Mem. van Toel. zal de aanvankelijke raming van de bijdrage aan gemeenten in de kosten van de politie, groot 20 millioen, door een nieuwe wor den vervangen, waarbij een vol ledige of nagenoeg volledige ver goeding der totale kosten van de politie aan gemeenten met ge meentepolitie in uitzicht wordt gesteld m.i.v. 1 Januari 1948. Deze verhoging is becijferd op f 40 millioen. Voor 1949 wordt eveneens f 60 millioen totaal ge raamd. Voor de kosten, voortvloeien de uit de „Wet Buitengewoon Pensioen 1940-1945", moest met een stelpost worden volstaan van f6 millioen. Verwacht wordt dat in totaal c.a. 6000 buitengewone pensioe nen zullen moeten worden toe gekend, waarmede" naar schat ting f 9.500.000 is gemoeid. Zweeds motorschip aan de grond op Wester-Schelde. Gistermiddag omstreeks vipf uur is het Zweedse motorschip „Svealand", geladen met ijzer erts en met bestemming Antwer pen, op de Wester-Schelde nabij Bath aan de grond gelopen. Sleepboten zouden hedennacht trachten het schip vlot te krij gen. De „Svealand" meet; 15.300 bruto registerton. DE BILT ZEGT: Aanhoudend westelijke wind. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: Wisselende bevolking met plaatselijk enkele buien, meest matige westelijke wind en onge veer dezelfde temperaturen als gisteren. Amerikaans vliegtuig zou neergestort zijn, doch men zocht tevergeefs. In Engeland zijn noodsignalen opgevangen van naar men meent een Amerikaans burgervliegtuig voor de Ierse kust. Vliegtuigen van de R.A.F. zijn onmiddellijk uitgevlogen en ook een Skymas- ter heeft aan het zoeken deelgenomen. De toestellen kwamen later echter terug met de melding niets gezien te hebben. De noodseinen werden opge vangen door een station van de R.A.F. om enkele minuten over zeven (Nederlandse tijd). Het Het telefoonverkeer boven het IJ is volkomen in de war. Er is een kabel doorgebrand. Met man en macht wordt er gewerkt de zaak te repareren. Oud-Minis ter Weiter wordt morgen zeven tig. -• Vermoedelijk doordat kin deren met vuur speelden is de grote landbouwschuur van de heer D. K. Oosterbaan te St. Anna Parochie afgebrand. Het woonhuis en de bijgebouwen le den schade. Het vee kon worden gered. De verzekering dekt de schade. De heer van Aert uit Leur is 43 jaar, maar voelt zich nog jong genoeg om met vrouw en zestien kinderen, waarvan de oudste 17 is, naar Canada scheep te gaan half April. „Ik had hier goed mijn. brood," zei hij, „maar ik moét om de kinderen den ken". -> De tentoonstelling van wege de Kon. Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard", die vol gens traditie steeds half Juni wordt gehouden, is dit jaar uit gesteld tot 5 en 6 September i. v. m. de tentoonstelling van het Belgisch Trekpaard op 1, 2 en 3 September. -» Gisteren keerden de ministers Lieftinck en Maar- seveen terug uit Indonesië. Ze toonden zich zeer tevreden over de resultaten van de Unieconfe rentie. In de afgelopen drie weken hebben in Calcutta twee ernstige epidemieën geheerst van cholera en pokken. 2385 perso nen zijn omgekomen. 685 van hen zijn gestorven aan cholera. toestel gaf het Amerikaanse ken- signaal. Het seinde: „Draagvlak beschadigd. Dalen snel boven zee. Hoogte 2000 voet." De posi tie werd opgegeven als 54.08 graden Noorderbreedte en 10.06 graden Westerlengte. Om 19.30 uur en vier minuten later wer den nogmaals noodseinen opge vangen. Nu werd de hoogte van 800 voet opgegeven en een posi tie 54.08 N.B. en 9.20 W.L. Volgens het vliegveld Shannon werd geen transatlantisch pas sagiersvliegtuig op de Atlantische route vermist. Uit New-York werd daarop gemeld, dat de Amerikaanse kustwacht een boodschap had ontvangen van een vaartuig van de kustwacht, gerelayeerd van een niet geïdentificeerd vlieg tuig in nood, dat boven de zee dalende was. Persoonlijk damkampioenschap van Nederland. Metz op de zesde plaats. Gisteravond is in Amsterdam de laatste partij gespeeld om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland 1950 tussen da Amsterdammers'Metz en Rusten burg. Deze partij, die van groot be lang was, omdat zij beslissend was voor de bezetting Van da zesde plaats, eindigde in remise. De eindstand is nu geworden: 1. Roozenburg (Haarlem) 16 p.; 2. Van Dijk (Wageningen) 14 p.; 3. en 4. Gordijn (Den Haag) en Keiler (Amsterdam) beiden 13 p.; 5. De Jongh (Amsterdam) 12 p.; 6. Metz (Amsterdam) 11 p.; 7. en 8. Ligthart (IJmuiden) en Vos (Amsterdam) beiden 10 p.; 9. Rustenburg (Amsterdam) 9 p.; 10 t.m. 12 Van der Staay (Rotterdam), Suijk (IJmuiden) en Dukel (IJmuiden) allen 8 p.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1