Koning Leopold houdt voet bü stuk Eervolle Zweedse opdracht voor Kon. Mü „De Schelde" NIEUWS Strubbelingen in het Indonesische Parlement. 25-jarig bestaan Chr. Fröbelschool te Soes herdacht. Het minste kwaad. Parlement moet over aftreden beslissen Gedeelte van Goerings schatten gevonden Passagiersschip, groter dan „Oslofjord", zal in 1952 worden afgeleverd 's-Gravenpolder wil zelfstandig blijven SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ztin de dagen van de deelstaat in Indonesië geteld? Nieuwe combinatie „kunstmatig en zonder kracht" Uitgave Stichting „Zeeuvvsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1528 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 4 APRIL. 1950 Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon enMoan. Woensdag: Zon op 6.07 u., onder 19.20 u. Maan op 23.50 u., onder 6.51 u. Hoogwater op Woensdag 5 April: Vlissingen: 3.20 u. 2.37 m., 15.45 u. 2.39 m. Terneuzen: 3.51 u. 2.53 m., 16.18 u. 2.55 m. Wemeldinge: 5.17 u. 1.87 m., 17.44 u. 1.94 m. Zierikzee: 5.03 u. 1.61 m., 17.29 a 1.68 m. T n ie algemene vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, heeft de voorzit ter, mr P. J. Oud, in zijn ope ningsrede o.m .gesproken over de overdracht van de sou- vereiniteit in Indië. Volgens een persverslag heeft hij er dit van gezegd: „Ons stond voor ogen een zo danige procedure, aldus spre ker, dat verzekerd zou zijn, dat recht, veiligheid en deugdelijk bestuur onder het nieuwe regi me in Indonesië op behoorlijke wijze zouden zijn verzekerd. Dat de regelingen ter R.T.C. getrof fen de vervulling dezer voor waarden niet afdoende waar borgden, is de hoofdreden ge weest van de ernstige bezwa ren, die ook in onze kring tegen het aanvaarden van dat resul taat zijn gerezen. Onze Kamerfracties hebben die bezwaren van het begin af volkomen gedeeld. Wanneer zij desondanks hebben gemeend hun stem aan de totstandkoming van het resultaat der R.T.C. niet te mogen onthouden, dan was dit allerminst omdat zij die bezwa ren zouden hebben prijsgegeven. Het enige motief, dat haar be woog was, dat zij van een ver werping van het resultaat nog veel ernstiger gevolgen vrees den dan van de aanvaarding. Zij moesten kiezen tussen twee kwaden en zij hebben gekozen voor datgene, wat in hun ogen was het minste kwaad." Dat de V.V.D. tenslotte tot deze conclusie kwam en dienovereenkomstig handelde, zal niemand haar ten kwade duiden, mits zij ook bij de kort tevoren gehouden verkiezingen dit standpunt had ingenomen. Maar dit heeft zij niet ge daan. Hoewel toen de moeilijkheden waarvan mr Oud sprak tenvolle bekend waren, ging men de ver kiezingen in onder de leuze „Het roer moet om". En niemand van de kiezers, die op grond hiervan aan de V.V.D. hun stem gaven kon be vroeden dat bij haar het roer in precies de tegenovergestelde richting om zou gaan. Was dit bekend geweest, dan zouden vele vrijzinnige kiezers die dan ook voor een moeilijke keus stonden, hebben gekozen wat in hun ogen het minste kwaad was, en niet op de can- didaten van de V.V.D. hebben gestemd. DEVÈZE'S POGING MISLUKT. Koning Leopold heeft gisteren opnieuw verklaard, dat hij alleen zal aftreden als het Belgische parlement daartoe be sluit. Dit werd meegedeeld in een kort communiqué, dat na de bespreking tussen de Koning en minister Devèze werd uitgegeven. Men verwacht, dat Devèze, na het mislukken van zijn poging om de koning tot een compromis te bewegen, de opdracht tot het vor men van een regering aan de Prins-Regent zal teruggeven. De bespreking met koning Leo pold in diens villa te Pregny duur de bijna anderhalf uur. Na zijn audiëntie verklaarde Devéze tegenover de journalisten: „Deze besprekingen kunnen slechts voortgang vinden als zij geheim zijn". „Het gaat hier om een ernstige zaak, die niet alleen België, doch geheel Europa raakt. De pers kan slechts helpen door te zwijgen". Devèze verklaarde niet te kun nen zeggen of kroonprins Boude- wijn bij de bespreking aanwezig was. Kort na het vertrek van minis- Duikboten voor Californische kust. Een Amerikaans torpedoboot- jager, die uitgezonden was om ter hoogte van de Californische kust geheimzinnige duikboten op te sporen, heeft heden bevestigd dat zich in deze streek onderzeeërs bevinden. De Amerikaanse marine verklaart, dat op het ogenblik in deze sector geen enkele Ameri kaanse duikboot opereert. De gezagvoerder van het vaar tuig heeft verklaard, dat hij twee maal schepen heeft opgemerkt, die, volgens alle aanwijzingen, duikboten van het nieuwste mo del schijnen te zijn. Hij voegde er aan toe „een er van dook en het andere voerde ontsnappingsma noeuvres uit, die wij ongeveer een uur hebben gevolgd." Ook werd contact langs ge luidstechnische weg gemaakt. NEDERLANDS GEZANT IN BIRMA. Jhr H. P. J. Bosch van Draken- stein is bij K.B. benoemd tot ge zant bij de Birmaanse Unie. Uit Djakarta wordt bericht, dat de Parlai Socialis van Sjahrir in het parlement der R.I.S. het ini tiatief genomen heeft tot liet in dienen van een motie, waarin de regering der R.I.S. wordt uitge nodigd zo spoedig mogelijk een ai- gemeen programma uit to stippe len ter oplossing van vraagstuk ken van binnenlands politieke aard, die zjjn ontstaan door de op heffing van deelstaten en de sa menvoeging met de Republik In donesia. Naar de fractieleider van deze partij, Soebadio mededeelde, deze motie bedoeld ais waarschu wing aan de regering om weder om de leiding te nemen en zich niet door volksbewegingen te la ten meespelen. De ontevredenheid over het regeringsbeleid ten aan zien van de binnenlandse ontwik keling is in parlementskringen groot. De regering gaat volgens velen uitsluitend incidenteel te werk en loopt „in het kielzog van Yamin", zoals Soebadio zeide, ter wijl een algehele oplossing, die voorziet in alle gerezen vraag stukken en ook in eventuele ver andering van de voorlopige con stitutie, dringend nodig als poli tieke realiteit, ook als bestaan er dan nog enige deelstaten. De re gering hoeft gebrek aan de nodige dynamiek getoond. De regering loopt steeds achter de feitelijke ontwikkeling aan, aldus meent Soebadio, die hierin de overheer sende stemming in het parlement- der R.I.S. weergaf. Driehoeksconferentie. In dit verband wordt vernomen, dat reeds uitnodigingen tot bij woning van een tripartite confe rentie tussen de regering der R.I.S.de regering te Djogja en de regering van Oost-Indonesië door de Indonesische regering zijn „VLIEGENDE SCHOTELS' product van Amerikaanse marine? Het houdt niet op met de viie gende schotels. Het Amerikaanse weekblad „United States News and World Report" heeft, zich beroepend op „bevoegde inge nieurs", gemeld, dat de vliegende schotels door de Amerikaanse marine zijn gemaakt. „Een vroeg model van deze vliegende schotels werd door Amerikaanse ingenieurs in 1942 gemaakt en het maakte meer dan honderd succesrijke proefvluch ten, aldus het blad. Het project werd door de marine in de oor log overgenomen. Er zijn thans veel hoger ontwikkelde modellen gemaakt." Het ministerie van Defensie ontkent echter ieder bestaan van een vliegende schotel. verzonden. De algemene politieke verwachting is, dat het resultaat van deze conferentie zal zijn de opheffing van de ÏJegara Indone sië Timoer als deelstaat. Soebadio meende tenslotte, dat de Indone sische regering door genoemde motie de kans krijgt wederom de leiding in de ontwikkeling te ne men en de eenheidsstaat mogelijk kan worden gevormd via de Re publik Indonesia Serikat en niet via Djogja. Hij was er van over tuigd, dat zo spoedig mogelijk de R.I.S, en de R.I. samen zouden vallen. Oost-Indonesisch verzet, Intussen meldt Aneta uit Ma kassar, dat de fraktie Kesatoean en de fraktie Indonesia van het Oost-Indonesische parlement tele grafisch bij de Indonesische pre mier, de heer Hatta, geprotes teerd hebben tegen het houden van een driehoeksconferentie, „aangezien de regering der Nega ra Indonesia Timoer thans defini tief een federalistisch standpunt innam". De fracties hebben Hatta geadviseerd een oplossing langs andere weg te zoeken. De onlangs gevormde „Gerakan Republik In donesia Timoer" heeft „een fe deraal front" gesticht, waarin zal worden gepoogd alle federale par tijen samen te brengen. Dit front dringt er bij de Oost-Indonesische regering op aan, dat een souverein Oost-Indonesië zal worden gepro clameerd, zodra de regering der R.I.S. het federale beginsel ver laat. ter Devèze uit de villa werd door een der voornaamste secretarissen van de koning een communique voorgelezen. Dit luidde: „De heer Devèze heeft de Ko ning op de hoogte gesteld van zijn besprekingen met het doel een nieuwe regering te vormen. De Koning heeft het standpunt, ver vat in zijn verklaring van 16 Maart, bevestigd". Arbeiders zijn onder straffe be waking bezig een bres te hakken in een uitgegraven betonnen bun ker in kasteel Feldenstein te Neu- haus, waar, naar U.P. meldde, Hermann Goering grote hoeveel heden kostbaarheden moet hebben verborgen. Geruchten, dat zich onder de roofbuit ook eigendom men van het Nederlandse Konink lijke Huis en van de bankiers familie Rothschild zouden bevin den. zijn nog niet bevestigd. De werkzaamheden worden met diep stilzwijgen omhuld, maar de dorpelingen wisten al spoedig te vertellen, dat er voor vijf mil- lioen dollar aan schatten was ge vonden. Feldenstein was een luxueus in gericht zomerverblijf van de ge wezen veldmaarschalk". Men heeft reeds enkele beton nen kamers geopend en onder meer 345 flessen goede wijn ont dekt, 31 koperen en tinnen kan delaars en lampen en vier gevul de kandelaars, waarvan er twee een opdracht van de stad Aken aan Goering droegen. Er wordt nog voor ongeveer 1 millioen dol lar aan door Goering gestolen schatten gemist. Autobenzine wordt 28 cent per liter. De prijs van autobenzine wordt m.i.v. 5 April a.s. voor levering uit pompen verlaagd tot 28 cent per liter. De tot op heden gevraagde ben zineprijs lag een halve cent hoger. Afvaart Willem Ruys vertraagd? In de haven van Tandjong Priok is gisterochtend een staking uitgebroken met als direct ge volg, dat verscheidene schepen niet konden vertrekken. Gevreesd wordt dat het vertrek van de Willem Ruys op 5 April a.s. hier door eveneens vertraagd zal wor den. NIEUWE K.L.M.-DIENST. HamburgNew-York. Met ingang van de nieuwe zo merdienstregeling zal de K. L. M. tweemaal per week een dienst gaan vliegen van Hamburg op New-York. Op 16 April, de datum van ingang, zullen Frankfurt, Hamburg en München directe verbindingen per K.L.M. krijgen met andere werelddelen. Sowjet-vliegtuigen naar Chinese communisten? In een communique van de Chi nese nationalisten wordt ver klaard, dat vier of vijf Sowjet- Russische vliegtuigen bij Sjanghai een nationalistisch gevechtsvlieg tuig hebben neergeschoten en een toestel ernstig raakten. De be trokken vliegtuigen zouden tot 't type „Ilyoesjin" behoren, dat nog uit de oorlog stamt. Er zou een groot aantal Sowjet-Russische vliegtuigen te Hsoetsou aangeko men zijn, waarvan de Russische kentekenen met die der Chinese communisten overgeschilderd wa ren. Voorts zouden Sowjet-Russen radar-stations en luchtdoelposten in de nabijheid van Sjanghai en Hantsjou bedienen. Notaris gearresteerd wegens verduistering. De Haagse notaris A. J. M. K., aan de Groot Hertoginnelaan, is gisteren door de politie aangehou den, verdacht van verduistering. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Vietminh vraagt hulp. Volgens een te Saigon opgevan gen bericht van Radio Vietminh heeft de Vietminh aan Hongarije, Roemenië, Tsjecho-Slowakije, Bul garije, Polen, Albanië, Oost-Duits- land en Noord-Korea om hulp te gen de Franse troepen verzocht. De slag gaat thans de derde week in. Een Frans communique meld de, dat op 1 April „met groot suc ces" vliegtuigen in de strijd wa ren geworpen en dat de Vietminh een zware nederlaag hadden gele den. „Braziliaanse peper". Het gezin Kuorpa te Prevacina bij Triëst ontving een voedselpak ket van familie uit Brazilië, waar in zich ook een kleine aarden pot bevond. In dq mening, dat deze pot speciale Zuid-Amerikaanse peper bevatte, strooiden de leden van het gezin, dankbaar hun fa milie gedenkend, iets van de in houd op hun eten. N Enkele dagen later kwam de bij het pakket behorende brief aan: Tante uit Brazilië was overleden en op haar verzoek gecremeerd. Haar as in de aarden pot in bij gaan pakket moest op het kerkhof van Prevacina, waar zij geboren was, bijgezet worden „DE ZACHTMOEDIGEN Het gezin Dolci (letterlijk „de zachtmoedigen") in de Italiaanse stad Terni, be staande uit vader, twee zoons en twee dochters, staat be kend om de heftigheid van .zijn onenigheden. Maandag ontstond een bijzonder hevige twist in de huize Dolci over een geldkwestie. Vader en kinderen krabden, stompten en beten elkaar. De jongste zoon, de 25-jarige Castor, vond het nu welletjes. Hij haalde een mijn uit een ge heime opslagplaats, legde die onder het huis en ontstak de lont. De politie arresteerde het gehele gezin te midden van het stof en puin: Castor wegens het opblazen van het huis, de anderen wegens het toebrengen van lichamelijk letsel. TROEPENSCHIP „FAHtSEA" MORGENOCHTEND IN ROTTERDAM. Het troepenschip „Fairsea" wordt vroeg in de morgen van Woensdag 5 April a.s. in de Rotterdamse haven verwacht. De ontscheping van de opvarenden zal onvoor ziene omstandigheden voorbehou den, om 9.00 uur beginnen. Nederlandse gezant te Kopenhagen overleden. Op 55-jarige leeftijd is gister morgen te Kopenhagen overleden Jhr W. F. van Lennep, gezant van Nederland te Kopenhagen. Onvergetelijk afscheid van mej. L. Breel. Gisteren was het 25 jaar ge leden, dat in de Wijngaardstraat te Goes de Chr. Fröbelschool ge opend werd met 150 leerlingen. Thans zijn er reeds 260, terwijl het aanbod zo groot was, dat er kleuters moesten worden afgewe zen. Gisteravond werd In een feestelijke bijeenkomst in de school het zilveren jubileum her dacht en werd afscheid genomen van het hoofd mej. L. Breek In het najaar van 1924 werden tussen de reeds bestaande be waarsehool van de Vrij Evangeli sche Gem. en niet de vier kerke lijke groeperingen besprekingen gevoerd over een fusie, die inder daad het jaar daarop, om precies te zijn op 19 Januari 1925, tot stand kwam. Mej. J. de Jonge werd hoofd van de school en mej. L. Breel onderwijzeres. Daar mej. de Jonge al vrij spoedig vertrok volgde mej. Breel haar op als hoofd. Zij had toen al heel wat jaren tussen de kleuters gezeten, want reeds als meisje van 14 jaar kwam zij op de Chr. Fröbelschool aan de Bree te Middelburg, waar zij haar opleiding ontving. Tien jaar later werd ze hoofd van de school der Vrij Evang. Gemeente te Goes. Bestuursleden als schoonmakers. De vroegere jaren waren wel heel wat moeilijker als tegenwoor dig. De rijkssubsidie voor de kleu terschool was veel te weinig en bedroeg slechts f5.per kind per jaar. Wat dat betekende wil len de bestuursleden zich nog wel herinneren. Dat wilde zeggen, dat E. v. d. Zee en J. Laport niet al leen allerlei moeilijkheden van fi nanciële aard moesten oplossen, maar bovendien de vloeren moes ten schoonmaken en wat er meer nodig was voor onderhoud! De leerlingen groeiden als kooi, niet alleen in omvang maar ook aantal. De laatste drie, vier jaar is het aanbod groter dan de vraag. Momenteel zijn er naast het hoofd acht assistenten. Het zijn de da mes G. E. Loose, J. M. van Riet, P. M. Versé, A. M. de Witte, E, Geensen, C. Francke, C. P. Dour- leijn en M. Verhoeven. Tijdens de bezetting gebruikten de Duitsers de school, later werd het gebouw door enkele voltref fers vernield. Het schoolgaan werd toen haast onmogelijk. Zo goed en zo kwaad als het ging werd het onderwijs voortgezet in zaal Krijger en in de Openbare Kleuterschool. In September 1948 werd de herbouwde school, voor de bouw waarvan zo spoedig mo gelijk na de bevrijding opdracht was gegeven, ingebruik genomen. Al zijn de grootste financiële zorgen thans voorbij, omdat de subsidieregeling veel verbeterd is, het bestuur zit nu met de moei lijkheid hoe het grote aanbod van kleuters op te vangen. Wanneer het mogelijk is om in de eerste week van September a.s. de afdeling van de Fröbel school in Bouwplan III te bpenen, zullen nog 120 leerlingen kunnen worden toegelaten, waarmee men naar het bestuur verwacht toch slechts voor enkele jaren ge holpen is. (Zie voor het afscheid van Mej. de bestuursleden zoals de heren Breel pag. 3 kolom 4.) De Kon. Mjj. „De Schelde" te Vlissingen heeft een prachtige opdracht in de wacht weten te slepen, waardoor men zeker voor Z/i jaar volop werk heeft. De Zweden-Amerlkalijn heeft n.l. dezer dagen de opdracht verstrekt voor do bouw van een snel trans atlantisch passagiersschip, dat reeds in 1952 zal worden afgeleverd. De details over de bonw worden echter strikt geheim gehouden. Het nieuwe passagiersschip zal de dienst gaan onderhouden tussen Gothenburg en New-York en 750 passagiers kunnen vervoeren. Het schip zal ongeveer dezelfde tonnage hebben als het zuster schip van de maatschappij de Gribsholm", dat 18.815 ton meet. Zo zal de nieuwe aanwinst voor de Zweedse handelsvloot dus gro ter worden dan de Noorse „Oslo fjord", doch kleiner dan de „Wil lem Ruys". Bij het ontwerp van de plannen is rekening gehouden met een aantal speciale verlan gens van de Zweedse scheepvaart Mij. Er zuilen twee klassen aan boord zijn, n.l. een eerste en een toeristenklasse. Bovendien is be kend, dat de conversatiezalen voor beide klassen op één dek komen te liggen, terwijl één grote eetzaal is geprojecteerd, die naar mate van het aantal passagiers, kan verdeeld worden in twee aparte eetzalen. De zalen zowel als de hutten zullen een hoge mate van comfort bezitten. Tevens is bij het ontwerp rekening gehouden met een hoge gemiddelde snelheid en de zeewaardigheid. Het schip zal voortbewogen worden door twee enkel werkende twee-tact diesel motoren, die ieder een schroef aandrijven en die vervaardigd worden door de fa. Burmeister en Waim, terwijl aan de Ned. firma Mutters te Den Haag, die ook de inrichting van de „Colombie" ver- zorgt, inrichting en decoratie is opgedragen. Deze order is van des te meer waarde, daar van maatschappijen over de gehele wereld Inschrij vingen zijn binnengekomen voor de bouw van dit schip. Dat de Kon. Mij. „De Schelde" tenslotte de eer te beurt valt dit vaartuig te bouwen is een bewijs, dat de Nederlandse scheepsbouwmaat schappijen hoog aangeschreven staan en het personeel van „De Schelde" is opgewassen tegen dc concurrentie van welke scheeps bouwmaatschappij ter wereld ook. Dat liet schip te Vlissingen zal worden gebouwd is o.m. ook te danken aan het feit, dat de direc tie der K.M.S. met een acceptabel project Is gekomen en met een vrij korte levertijd. De Zweden-Amerikalijn. De Zweden-Amerikalijn is in 1914 gesticht en Dan Broström trad als eerste directeur op. Het eerste schip, dat door deze Mij. in de vaart werd gebracht was een Nederlands schip, n.l. de „Pots dam", dat van de Hoiiand-Ame- rikalijn werd overgenomen en daarna herdoopt in de „Stock holm". Vervolgens kwam de „Drottningholm" in de vaart, dat dienst heeft gedaan tot 1948 en in Canada is gebouwd. Dit schip is verkocht aan de South Atlan- tieline en vaart momenteel tus sen Italië en Zuid-Amerika. In 1925 werd in New Castle de „Gribsholm" gebouwd en in 1928 kwam een nieuw groot schip in de vaart, n.l. de „Kungsholm", dat 21.554 ton mat en bij „Biohm hnd Voss" in Hamburg werd gebouwd. Het schip heeft tijdens de oorlog als troepentransportschip gevaren voor rekening van de Amerikaan se regering. Nadat het terug was gekomen in Zweden werd het eveneens verkocht aan de South Atlanticline. In 1936 werd een in Italië gebouwd 30.000 ton me tend schip in de vaart gebracht, dat opnieuw „Stockholm" werd gedoopt. Het werd echter in de oorlog aan Italië verkocht en tot zinken gebracht. In 1944 bouwden de Zweden zelf een schip van 11.000 ton, dat weer eens „Stockholm" werd ge noemd. In 1946 werd de Zweden-Ame rikalijn samengesmolten met de Zweden-Amerika-Mexicolijn met dus de laatstgenoemde „Stock holm" en de „Gribsholm" als transatlantisöhe passagierssche pen en een klein passagiersschip voor de vaart op de Baltische havens. Bovendien waren er toen 16 vrachtschepen in de vaart, in totaal 117.000 brut. reg. ton en 5 vrachtschepen met 25.000 ton in aanbouw. Met de Zuid-Amerika- lijn is de maatschappij verenigd in het Broström Shipping concern, de grootste scheepvaartgroep in Zweden. Dit concern heeft 74 schepen in de vaart met totaal 450.000 ton en 18 schepen in aan bouw met 136.000 ton. Men heeft 600 man waipersoneel en 3300 man Varend personeel in dienst. De grens wijzigingen. Gisteravond heeft de raad van 's-GravenpoIder zich unaniem uit gesproken tegen het door Ged. Staten voorgestelde plan tot her indeling van het gemeentelijk grondgebied ln de zak van Zuid- Beveland. Zonder op- of aanmerkingen verenigde de raad zich met het oordeel van B. en W., vastgelegd in de concept-brief aan Ged. Staten, waarin het voorgestelde plan onaanvaardbaar genoemd wordt en de mening wordt geuit dat het zelfstandig laten van de gemeente de beste oplossing is. blijven bestaan. Dit zou waar schijnlijk tot gevolg hebben, dat in de raad belangentegenstellin gen een rol zouden gaan spelen, die de goede samenwerking zou den benadelen. Zonder enige be spreking verenigde de raad zich met deze conceptbrief. In een inleiding herinnerde burgemeester J. D. Jansen aan de voorgeschiedenis- van deze grens wijzigingsplannen. De gemeente had advies» ingewonnen van Prof. Dr C. W. v. d. Pot uit Gronin gen. Met deze adviezen hadden B. en W. zich in grote trekken kun nen verenigen. Tegen het argu ment, dat men dan zou komen tot krachtiger gemeenschappen, wordt in het antwoord aan G. S. opgemerkt, dat het niet waar schijnlijk is dat de voorgestelde combinatie 's-Gravenpolder-Nisse- 's-Heer Abtskerke werkelijk een krachtiger gemeenschap zal vor men. Door het verlies van Nisse- stelle en Baarsdorp lijdt deze combinatie zware verliezen. De financiële verliezen die uit deze gebiedsafstand zouden voort vloeien werden berekend op een totaal van f 20.800, waartegenover een bezuiniging staat van f7200. Bovendien zou een nieuwe com binatie een zuiver kunstmatig ge heel vormen waarvan door de ge ringe saamhorigheid van de in woners, weinig kracht zou uit gaan. In totaal zou het inwoner tal van de nieuw te vormen ge meente zijn 's-Heer Abtskerke 430 134 296 inwoners plus Nisse met 657 120 537 inwoners plus 's-Gravenpolder met 1368 in woners; het totaal zou ver bene den de 3000 inwoners blijven als gevolg waarvan de gezamenlijke raad slechts uit 7 personen zou Bedrijfspensioenfonds Landbouw. Termijn kosteloze premie- tegoedschrijving wordt gesloten. Iedere landarbeider, die in de periode 1 Mei 1947 tot 1 Mei 1949 in de landbouw heeft gewerkt, kan over deze tijd premie voor zijn verzekering bij het bedrijfs pensioenfonds voor de landbouw tegoed geschreven krijgen, aldus meldt dit fonds. Kosten brengt dit voor hem niet mee. Hij moet alleen de tijdvakken opgeven, ge durende welke hij in die twee jaar in de landbouw heeft ge werkt alsook de werkgevers bij wie hij in dienst was. Arbeiders, die tot heden hebben nagelaten zuik een opgave te ver strekken, kunnen nog van bedoel de bepaling profiteren tot 1 Mei 1950. Men kan zich wenden tot de secretarissen van de sociale verzekeringscommissies. Versnelde immigratie in Nieuw-Guinea. Het bestuur van de vereniging De Voortrekkers" te Hollan- dia (Nieuw Guinea) heeft aan de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal het volgende telegram gezonden: „De vereniging „De Voortrek kers" verzoekt, als inlossing van de ereschuld aan de loyale In dische Nederlanders, een ver snelde immigratie uit Indonesië naar Nieuw Guinea, zulks in verband met de versnelde re patriëring der militairen." Dit telegram was namens het bestuur der vereniging onderte kend door de heren Fisher, Er- wig en Wesseloo. Gedenkboek 7 December- divisie gereed. Het gedenkboek van de 7 De- cember-divisie is gereed gekomen. Dit gedenkboek, geschreven door de journalist Alfred van Sprang en uitgegeven bij de firma Van Hoeve in Den Haag, be schrijft de geschiedenis van de 7- December-divisie tijdens haar langdurig verblijf op West-Java. 12.500 leden van de „Bond oud strijders 7 December" zullen het boek ontvangen als blijvende her innering aan de wijze, waarop zij hun taak in Indonesië hebben ver vuld. Ook aan de naaste familie leden van gesneuvelde soldaten wordt het boek toegezonden. Ver der zal het gedenkboek ook in be perkte oplaag in de handel wor den gebracht. De uitgever heeft toegezegd, dat hij van ieder ver kocht exemplaar een bedrag zal storten in het steunfonds van de divisie. De titel van het boek: „Wij werden geroepen", is ont leend aan het lied van de 7 De cember divisie. De scheve toren van Pisa in gevaar. Zondagavond zijn te Livorno opnieuw aardschokken gevoeld. Vele inwoners zijn naar het platteland gevlucht. Talrijke ge bouwen, die in de oorlog be schadigd werden, zijn ingestort. Er zijn nog geen doden gevallen. Volgens waarnemingen bevindt het epicentrum van de schok ken zich op 80 km. afstand van de stad. Ook in andere plaatsen, waar onder Pisa, zijn Zondag licht» schokken gevoelö. Bouwkundi gen maakten zich ongerust over de beroemde scheve toren, een gemakkelijk slachtoffer voor aardschokken. De toren bevond zich Zondagavond laat nog in zijn oude stand. In het gezin Onderstal te Over- veen heeft zich een geval van voedselvergiftiging voorgedaan waardoor vijf personen van dit negen leden tellende gezin naar het ziekenhuis vervoerd moesten worden. Hun toestand, is redelijk wel. De oorzaak der vergiftiging is nog onbekend. Gisternacht is in de,St. Servaaskerk te Maas tricht ingebroken. De dieven licht ten diverse offerblokken en ver nielden een beeld De Middel eeuwse Hervormde Kerk te Hees bü Nijmegen, die in Juli 1942 bü een bombardement werd vernie tigd, is, geheel gerestaureerd, weer aan de gemeente overge dragen. De Gen. Maj. van het K.N.I.L., Sultan Hamid II van Pontianak, is op zijn verzoek per April eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. Het ge hele „Dresdener Mozart Chor", bestaande uit 24 vrouwen en een dirigent, heeft van de gelegenheid, dat men in West-Bcrlün optrad, gebruik gemaakt door naar het westen uit te wijken. Op 8 Mei zullen vier jeugdige Nederlanders .1. het accordeon-duo J. Gleuvers en J. Kuik uit Rotterdam, met hun echtgenoten, een -reis om de wereld gaan ondernemen. Zonder geld, doch met een jeep, waar achter een kampeerwagentje, zul len ze, zingend en spelend in hun onderhoud trachten te voorzien, via België, Frankrijk en Italië, Afrika, Zuid-Amerika naar de V. reizen. Opgetreden wordt in Volendams costuum. Het ge middeld inkomen per hoofd van de bevolking in Europa bedraagt 422 dollar per jaar, dat is minder dan één-derde van het Ameri kaanse gemiddelde, aldus meldt de E.C.A. Hoofdbestuur V.V.D. In de algemene vergadering van de V.V.D. werd mr P. J. Oud bij acclamatie tot voorzitter herkozen. Mr W. Kok te Hengelo werd opnieuw gekozen tot lid van het dagelijks bestuur. Tot leden van het hoofdbe stuur werden herkozen de heren ir M. J. Stoel Feuerstein te Goes en dr M. P. Vrij te Eindhoven eil gekozen mevr. Hartgerink-Koo- mans te Groningen en W. Inden, te Den Haag. Coaster aan de grond en weer vlot. Het 300 brt. metende Neder landse m.s. „Glashaven" van da rederij Gebr. van Uden te Rotter dam, op weg van Antwerpen naai! Malmö, kreeg ter hoogte van Westkapelle moeilijkheden mqt de machines en liep aan de grond, De uitgevaren sleepboot „Hud- son" van Smits internationale sleepdienst kon het schip niet vastmaken wegens de lage water stand. Eerst om 7 uur slaagde het hierin en sleepte het schip naar Vlissingen. AANRIJDINGEN TE MIDDEL BURG EN NIEUWLAND. Zaterdagmiddag vond op da hoek Loskade—Stationsstraat eert botsing plaats tussen een rijwiel met hulpmotor, bestuurd door v. J. en een vrachtauto. Er ont stond enige materiële schade ert de politie onderzoekt de schuld vraag. Verder reden te NieuW- en St. Joosland twee motorvoer tuigen op elkaar. Ook hier deden zich geen persoonlijke ongelukkeil voor. Oproèp aan de bewoners van Goes. Voor de bloedplasma-avond die door het Ned. Rode Kruis Donderdagavond in de „Prins van Oranje" te Goes gehouden zal worden, hebben zich tot dusver zo weinig personen aan gemeld, dat wü gaarne voldoen aan het verzoek op dit werk de aandacht te vestigen. „Geef een half uur van uw tijd en een halve liter bloed, ge redt er een mensenleven mee". Gij, lezer, kunt helpen, geeft U nu nog op om die halve liter Donderdag af te staan. Men kan zich melden op die adres sen, waar het bekende Rode Kruis-biljet voor het raam hangt. Dit is o.m. op ons bu reau Lange Vorststraat 90. DE BILT ZEGT: Tüdelyk afnemende wind. Wisselend bewolkt met enkel» verspreid optredende buien. Naai) Zuid-West krimpende wind, rijde- lijk afnemend tot meest matig. Ongeveer dezelfde temperaturen als Maandag.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1