Unie-conferentie te Djakarta geëindigd Jubilerende Middelburgse onderwijzer werd hartelijk gehuldigd Overgang K.N.I.L.-militairen naar Kon. Landmacht en Luchtstrijdkrachten Een zesjarige H.B.S.-afdeling aan Chr. Lyceum voor Zeeland NIEUWS Ondanks „waardevolle samenwerking" blijft Nieuw Guinea een probleem Ministers van Defensie waren het eens Adjudant Sol en brigadier Verpoorte namen afscheid van Terneuzense politiecorps Schooltandverzorging op de Beveianden begint haar werk SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zeeuwen keren uit Indonesië terug. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAABGANG No. 1527 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 8 APRIL 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huqssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 6.10 u., onder 19.18 u.; Maan op 22.13 u., onder 6.33 u. Hoogwater op Dinsdag 4 Aprilt Vlissingen: 2.40 u. 2.28 m., 15.03 u. 2.40 m.; Terneuzen: 3.10 u. 2.46 m., 15.35 u. 2.56 m.; Wemeldinge: 4.37 u. 1.79 m., 17.02 u. 1.94 m.; Zierikzee: 4.23 u. 1.51 m„ 16.50 u. 1.67 m. De ministers-conferentie In het kader van de Nederlands-Indo nesische Unie is Zaterdagmiddag in het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken te Djakarta op plechtige wijze besloten met de ondertek. iiiiig van de resultaten door de voorzitters van beide delegaties. De leiders der beide delegaties Minister van Maarseveen en Pre mier Hatta, noemden deze eerste conferentie „zeer waardevol" voor de wet", rzijdso betrekkingen en samenwerking tussen Indonesië en Nederland. Gemengde commissie zal rapport uitbrengen. Het probleem Nieuw Guinea leverde het enige geschilpunt op, aldus een zeer uitgebreid commu nique, waarvan we een uittreksel geven.- Een uiteindelijke oplossing kan nog niet worden gevonden. Men besloot derhalve een ge mengde commissie te benoemen, waarin elk der deelgenoten drie leden zal benoemen. Deze commis sie zal uiterlijk I Juli a.s. haar rapport moeten indienen bij de beide regeringen. Dit rapport zal eveneens ter kennis worden ge bracht van de Commissie der Ver enigde Naties voor Indonesië (U. N. C. I.). De regering van de R.I.S. kan een commissaris in Nieuw Guinea plaatsen. Over een eventueel be zoek aan Nieuw Guinea van een staatsmissie van de republiek der V. S. I., zoals voorgesteld in een motie van het parlement van de R.I.S. en door de regering der R. I. S. goedgekeurd, wenste de Ne derlandse delegatie zich echter nog nader te beraden. Lening van f 200 millioen. Teneinde in het te verwachten betalingstekort van Indonesië met Nederland te voorzien, heeft de conferentie overeenstemming be reikt over de verlening van een crediet van Nederland aan Indo nesië. Dit, om „het economisch verkeer tussen de deelgenoten in gunstige zin te ontwikkelen". Het crediet, dat voor het jaar 1950 is beschikbaar gesteld, bedraagt 200 millioen Ned landse guldens. De pensioenen en de ambtenaren. Inzake de pensioenen is over eengekomen, dat Nederland een gedeelte van de financiële gevol gen van de monetaire maatrege len voor zijn rekening zal nemen. Het weduwen- en wezenpen- Maansverduistering was vrij goed te volgen. De maansverduistering was gis teravond, hoewel de wolken het zicht af en toe belemmerden, vrilj goed te volgen. De verduistering begon 8.Ó9 uur en was om 9.30 uur totaal. Toen zat het „man netje in de maan" 18 minuten precies in de schaduwkegel aan de van de zon afgekeerde zijde van de aarde. Geleidelijk verscheen de maan weer, die om 11.19 uur weer geheel verlicht was. Plotseling sterfgeval te Kerkwerve. Gistermiddag reed de heer J. A. van den Bout van Moriaans- hoofd in de richting van het dorp op zijn mosquito enkele jongelui voorbij. Even later zagen de jon gens, die ook dorpwaarts fietsten, de heer v. d. B. langs de weg liggen. Hij bleek te zijn overle den. Het wegdek ter plaatse was góed. Men vermoedt, dat hij door een hartverlamming is getroffen. De overledene was jarenlang sla ger en caféhouder te Kerkwerve. WINKELSLUITINGSWET. Naar het A.N.P. verneemt is binnenkort de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een nieuw ontwerp-winkelslui- tlngswet. In de nieuwe wet zou den de gemeenten ruimere be voegdheden worden gegeven om van de bepalingen af te wijken in verband met plaatselijke belan gen. sioen zal in afwachting van nadere besprekingen terzake, voorlopig in Nederlands courant door Indo nesië worden uitbetaald. Er zal een commissie in het le ven geroepen worden, waarin Ne derlandse ambtenaren vertegen woordigd zullen zijn, welke com missie een onderzoek zal instellen naar de van de zijde der Neder landse ambtenaren naar voren ge brachte moeilijkheden. De conferentie nam eveneens met voldoening kennis van het voornemen van de Nederlandse regering, om binnen de grenzen der plaatsingsmogelijkheid in Ne derland voor de afvloeiende amb tenaren passende functies in Ne derland te verschaffen", aldus ge noemd communique. De ministers van Maarseveen en Lieftinck zijn inmiddels giste ren uit Djakarta per vliegtuig naar Nederland vertrokken. Gemeenschappelijk verdedigings plan aanvaard. Tijdens een persconferentie, na de derde bijeenkomst der minis ters van defensie te Den Haag, verklaarde de Amerikaanse minis ter van defensie, Louis Johnson, dat er geen meningsverschillen aan de dag waren getreden. „Wij zijn in alles eenstemmig", zo zei hij. De heer Johnson deelde voorts mede, dat de ministers van de fensie geen veranderingen hadden aangebracht in het door het mili tair comité aanvaarde gemeen schappelijke verdedigingsplan. De uitwerking van dit plan is nog niet definitief geregeld, omdat de financiële en economische experts wensen te weten, hoeveel geld het zal gaan kosten. Hij verwachtte, dat spoedig een gedeelte van het verdedigingsplan uitgevoerd zal kunnen worden. Minister Schokking verklaarde nog, dat de volledige uitvoering van het aanvaarde verdedigings plan Europa zal beschermen tegen agressie. Minister Johnson deelde tenslotte nog mede, dat de toela ting van Spanje in het Atlantisch Pact geen onderwerp van bespre king is geweest op de vergade ring. sprak de inspecteur van het On derwijs, de heer A. A. Leenhouts, gelukwensen uit. Spr. wees op de grote liefde, die er moet zijn tot de kinderen en zei, dat de heer v. d. Ende zijn plaats als onderwijzer ten volle waard is. Namens het gemeentebestuur sprak de wnd. burgemeester de heer J. W. Köge- ler waarderende woorden. Spr. zei, dat de arbeid van de jubila ris geen sleur is geworden en dat hij krachtig heeft gewerkt voor de opvoeding van de Middelburgse jeugd. Spr. dankte hem hartelijk voor de trouw, de liefde en toe wijding bij het opvoedkundige werk. De inspecteur van het Chr. Volksonderwijs, de heer A. H. S. Stemerding, wenste de jubilaris nog vele jaren ongebroken kracht toe bij zijn werk op school. Nadat nog namens het perso neel was gesproken, voerde dhr J. Schipper, hoofd der Herv. School aan 't Zand nog het woord. Hij richtte zich speciaal tot de kinde ren en wees hen op de trouw van de heer v. d. Ende. In zijn dankwoord zei de heer v. d. Ende, dat hij maar een heel eenvoudig schoolmeestertje was. Ik heb altijd liefde voor de kinde ren gehad, zo zei spr. verder en hij baalde op geestige wijze enkele herinneringen op, waarna hij de sprekers dankte. Tenslotte werd de jybilaris en zijn gezin staande Psalm 121 vers 4 toegezongen. De heer A. v. d. Ende 40 jaar aan de Molenwaferschool. Zaterdagmorgen bad de klas van de heer A. v. d. Ende, onder wijzer van de Hervormde School aan het Molenwater een onge woon aanzien. Geen sommen op het bord, maar keurig getekend het „Eben Haezer", bloemen sier den de tafels en de banken waren op zjj geschoven. Tal van geno digden waren er bijeen om met de kinderen van de hoogste klas sen de jubilerende onderwijzer, die op 1 April 40 jaar aan do school verbonden was, to h. "dig™. Ds P. J. F. van Voorst Vader, voorzitter van het schoolbestuur, las 1 Cor. 13 en sprak de jubila ris toe. H'j herinnerde aan zijn vele werkzaamheden en hoe er in de klassen steeds een goede ver- ïou-ang hee te. „De liefde van Christus", aldus spr., „houdt U jeugdig van geest". Ds v. Voorst Vader dankte de heer v. d. Ende voor alles wat hij voo. de school heeft gedaan en zei dat de goede naam, die de Molenwaterschool heeft, mede is te danken aan het werk van de jubilaris. Namens het bestuur werd een encyclopae dic en een schilderij aangeboden, terwijl mevr. v. d. Ende bloemen ontving. Nadat nog gezongen was, sprak het hoofd der school, de heer J. v. Sprang. Spr. zei, dat het les geven aan de kinderen een prach tig, maar zeer verantwoordelijk werk is. Het schoolhoofd schatte het aantal kinderen, dat bij de heer v. d. Ende in de klas hoeft gezeten op 1400. „Ik denk" zo ver vólgde de heer van Sprang, „dat er onder die niet een is, die U niet hoogacht". Namens het per soneel dankte spr. de jubilaris voor de ondervonden vriendschap en tevens herinnerde de heer v. Sprang er aan hoe een oud-leer ling van de jubilaris, de heer I. de Lange, zelf reeds 22 jaar on derwijzer aan de Molenwater- school is, terwijl mej. A. E. Roose al 26 jaar onderwijzeres is. Ten slotte zei de heer v. Sprang, dat de schoonmaakster van de school, mej. Rijkse, ook reeds 40 jaar haar werk verricht. Namens de kinderen werd de jubilaris een klok aangeboden, namens het per soneel een boekwerk en namens mej. Rijkse een fruitmand. Geen sleur. Namens het Rijksschooltoezlcht Verlaging in rang met maandelijkse toelage» Het Ministerie van Oorlog- in Den Haag heeft de legercomman dant in Indonesië in kennis gesteld van de voorwaarden, waarop Europese militairen, die in vaste dienst zyn by het Kon. Neder- lands Indonesische Leger, over kunnen gaan naar de Kon. Land macht en de Luchtstrijdkrachten. Aan deze richtlijnen ontlenen wij het volgende: Deze vrijwillige overgang staat open voor officieren en onderoffi cieren van het K.N.I.L., die op het tijdstip, waarop de K.N.I.L.- rechtspositie voor hen ten einde is, nog geen voor pensioen gelden de diensttijd van 25 jaar en 7 maanden in rekening kunnen brengen. Voor K.N.I.L.-militairen beneden de rang van onderofficier is deze tijd gesteld op 23 jaar. Bovendien mogen de K.N.I.L.- militairen niet ouder zijn dan 53 jaar. Niet alle militairen zullen hun huidige rang kunnen behouden. Om onbillijkheid tegenover de of ficieren en onderofficieren van de K L. en L.S.K. te voorkomen, zul len enkele honderden militairen in rang moeten worden teruggezet. Deze militairen zullen geduren- maximaal 60 maanden een de maandelijkse toelage ontvangen, gelijk aan het verschil tussen de K.L.-bezoldiging waarop in de be klede rang recht bestaat en de K.L.-bezoldiging, die zij gehad zouden hebben, indien zij niet in rang waren teruggezet. Inplaats van een maandelijkse toelage kan ook een uitkering ineens worden verleend. Een inschakeling van K.N.I.L.- personeel zal o.m. betekenen, dat nu vele reservisten en dienstplich tigen naar de burgermaatschappij kunnen terugkeren. Het staat nog niet vast hoe veel militairen over zullen gaan naar de K.L. en L.S.K. Er kunnen er ten hoogste 7900 worden ver wacht. Er zijn maatregelen in voorbereiding om hun komst hier in Nederland, die niet voor Jan. a.s. wordt verwacht, voor te be- reidea Met het troepenschip „Gene raal Stuart Heintzelman", dat 20 Maart j.l. van Tandjong Priok vertrokken is en vermoedelijk 11 April te Amsterdam zal aan komen, arriveren de volgende Zeeuwen: Kapt. P. J. Allaart te Oost burg; Serg. P. J. Blok te Nieuw dorp; Korp. D. J. Guequierre te Terneuzen; Korp. P. G. Huser te Vlissingen; Sold. A. de Jonge te Scharendijke; Sold. C. M. Kasse te 's-H. Arendskerke; Sold. C. W. Kuppens te Bergen op Zoom; Sold. K. Mangold te Axel; Sold. P. Melis te Serooskerke; Sold. I C. P. de Rooij te Bergen op Zoom; Korp. J. Sanderse te Vlissingen; Korp. J. Buyze te Kamperland; Huz. A. A. Mar tens te Ovezande; Huz. J. Wirtz te Hoedekenskerke; Huz. I P. M. Dierx te Breskens; Wmr. J. Hoogstrate te Kloetinge; Huz. P. J. Jansen te Hansweert; Huz. W. Kaljouw te Grijpskerke; Korp. J. Kempe te Colijnsplaat; Huz. I J. A. v. Willigen te Vlis singen; Huz. S. J. de' Feiter te Kerkwerve; Huz. K. J. Holm te Zierikzee; Wmr. J. Matthijsse te Nieuwerkerk; Huz. J. Schrier te Waarde; Huz. J. P. Vereecken te Kloosterzande; Huz. M. Won- dergem te Oostkapelle; Sold. S. Mol te St. Philipsland; Sold. A. Jobse te Goes; Sold. P. J. Swa- gemakers te Bergen op Zoom. Met de „Groote Beer", die 21 Maart j.l. vertrokken is en ver moedelijk 13 April te Amster dam zal aankomen, keren naar Jiuis terug: Sold. J. Bal te Bruinisse; Serg.-maj. J. den Doelder te Terneuzen; Korp. J. Kloet te Wolphaartsdijk; Sold. A. C. J. van Loo te Goes; Sold. C. van Oostenbrugge te Breskens; Sold. B. A. M. Videier te Bergen op Zoom; Sold. J. J. van Fraassen te Waarde; Serg. A. N. de Graaf te Bergen op Zoom; Sold. I J. E. J. Jacobs te Bergen op Zoom; Serg. H. Kwaytaal te Bergen op Zoom; Sold. J. J. Olree te Vlis singen; Sold. L. J. de Block te Koewacht; Sold. L. Hartoog te Yerseke; Zvpl. II J. Kempe te Vlissingen; Zvpl. II L. M. Klep- pe te Oosterland; Matr. I J. Maljers te Middelburg; Tel. I W. M. Steketee te Bergen op Zoom. Munten met de beeltenis van H. M. Koningin Juliana. Binnenkort zal een begin wor den gemaakt met het in omloop brengen van nikkelen en bronzen munten, waqrop de beeltenis van H. M. Koningin Juliana is aan gebracht. De koninklijke beelde naar werd vervaardigd naar een ontwerp van Prof. L. O. Wencke bach. Op de munten is de rechterge- laatshelft van Koningin Juliana afgebeeld. Van Koningin Wilhel- mina werd de linker gelaatshelft afgebeeld. Dit geschiedt overeen komstig de Nederlandse traditie volgens welke opeenvolgende vorsten op munten beurtelings naar links en rechts zien. Het kapje op het haar van Koningin Juliana is 'n getrouwe afbeelding van het kapje, dat zij droeg ter gelegenheid van de inhuldigings plechtigheid. De tegenzijde der munten on dergaat geen wijziging. De in 1948 geslagen munten blijven gangbaar. Gereformeerde organisten uit Zeeland bijeen. Zaterdagmiddag vergaderden de Gereformeerde organisten uit Zeeland In de consistorie der Ger. Kerk te Goes onder voorzitter schap van de heer I. van Noppen te Middelburg. Deze deed enkele mededelingen over de komende landelijke jaar vergadering van de Gereformeer de organisten en gaf een uiteen zetting over de nieuwe Psalter. Daarna volgde het verslag van de hoorcommissie, die enkele col lega's had beluisterd. Hierop volg de een geanimeerde bespreking. Na de pauze speelden 17 van de 19 aanwezige organisten op het kerkorgel voorspel en koraal van Gezang 19. Een deel der organis ten speelde eigen werk. Besloten werd in Juni een ex cursie te maken naar Oostburg, teneinde kennis te maken met het nieuwe orgel in de Gerefor meerde kerk aldaar. De heer L. Smit eindigde deze vergadering met dankgebed. Twee trouwe dienaren van de Heilige Hermandad gingen heen. Voor de adjudant J. O. Sol en do brigadier A. M. Verpoorte was het Vrjjdag jl. de laatste dag dat zjj in hun kwaliteit van politie ambtenaar te Terneuzen dienst deden. Het was dan ook een gezellige drukte in de door de plantsoen dienst feestelijk versierde raads zaal te Terneuzen, waar tijdens een bijeenkomst afscheid geno men werd van de beide politie mannen. Het betrof hier eigenlijk een af- scheidsviering in intieme kring, daar van het gehele politie-eorps en het voltallige personeel van gemeente-secretarie en gemeente ontvangkantoor slechts speciaal daartoe uitgenodigden aanwezig waren. Het woord werd allereerst ge voerd door de burgemeester, mr Tellegen, die in het kort de pres taties der scheidenden de revue liet passeren en hen beide harte lijk dankte 'voor het door hen ver richte werk. Ook de inspecteur van politie, hoofd van het politie corps te Terneuzen prees beide mannen als trouwe dienaars van de Heilige Hennandad en wees op hun goede voorbeeld in plichts betrachting, ijver en kennis. In deze scheidende corpsleden gaan politie-ambtenaren heen die èn ten opzichte van het organisatie leven door hun theoretische en practische kennis een steun ge weest zijn voor het gehele Terneu zense corps. Ook de voorzitter van de onder-afdeling Z.-VIaanderen van de Ned. Chr. Politiebond, een hoofdbestuurslid van de Algeme ne Politiebond en de Adjudant van de Kon. Marechaussee spraken woorden van erkentelijkheid, waardering en dank. Alle sprekers betreurden het ten zeerste dat zo wel adjudant als brigadier, hoe wel nog geheel vitaal, vóór het bereiken van de 65-jarige leeftijd door de van hogerhand opgelegde reorganisatie de dienst moesten verlaten. De adjudant J. C. Sol is sedert 11 Mei 1914 in politiedienst en heeft ook steeds Terneuzen als Standplaats gehad, zodat het niet verwonderlijk was, dat hij mede door zijn goede reeherchegaven, zijn vasthoudendheid, zijn uitge breide kennis van zaken en zijn bekendheid met de plaatselijke toestanden op 1 April 1945 werd benoemd tot hoofdagent-recher cheur, op 1 Januari 1946 tot bri gadier, terwijl op 1 Januari 1948 zijn. benoeming tot adjudant volg de. De brigadier A. M. Verpoorte trad na de mobilisatie van 1914 1918 in politiedienst, onderbrak deze door zijn aanstelling als mijnpolitie in de Staatsmijnen te Limburg, doch was als politie ambtenaar sedert 1 Maart 1920 te Terneuzen werkzaam, waarvan sedert 1 Januari 1923 te Sluiskil, waar hem de gehele politionele leiding van dit gedeelte éer ge meente werd toevertrouwd. Met ingang van 1 Januari 1946 werd hij tot hoofdagent bevorderd, ter wijl op 1 Januari 1948 zijn bevor dering tpt brigadier volgde. Na de diverse toespraken, waarbij beiden waardevolle ge schenken mochten ontvangen, dankten deze scheidende politie mannen voor de hartelijke woor den welke aan hun adres gericht waren en de prettige samenwer king, welke zij van hoog tot laag haaien mogen ondervinden. Het officiële gedeelte van liet afscheid was hiermee ten einde, maar ook gedurende het hierna volgende gezellige samenzijn werd nog op ongedwongen wijze gespro ken over de gepasseerde dienst tijd. Examens aan de Rijkswerk plaats voor Vakontwikkeling te Middelburg. Zaterdagmorgen zijn aan 7 met selaars en 3 timmerlieden de ge tuigschriften uitgereikt, nadat zij met goed gevolg aan de Rijks werkplaats voor Vakontwikkeling te Middelburg examen hadden af gelegd. Voor timmeren slaagden: J. C. Dobbelaar en D. Hamelink te Terneuzen en P. van Pamelen te IJzendijke; voor metselen: L. Maljers, Veere, J. Sandee, Drie wegen, L. Joosse, Aagtekerkë, P. de Jonge, Goes, L. Moisson, 's-Heerenhoek, L. Hartoog, Yer seke en J. P. Onderdijk, Wemel dinge, De examencommissie be stond uit vertegenwoordigers van de Werknemers- en Werkgevers organisatie, van de Stichting Vak opleiding in het Bouwbedrijf en van het Gewestelijk Arbeidsbu reau. Sedert de cursussen aan del ze Rijkswerkplaats begonnen in October 1946 zijn er in totaal 143 metselaars en 116 timmerlieden opgeleid. Met de stueadoorscursus is in September 1949 begonnen. De cursus kan maximaal door 22 timmerlieden, 15 metselaars en 6 stucadoors worden gevolgd en de leiding berust in handen van de heer A. Schuurman. Momenteel wordt de cursus ge volgd door 11 metselaars, waar van 9 gedemobiliseerd, 17 timmer lieden w.o. 9 gedemobiliseerden en de 4 stucadoors, die opgeleid wor den, z||n allen gedemobiliseerd. De cursus is dus niet geheel volgeboekt en naar dhr Schuur man ons meedeelde, had men meer gedemobiliseerden verwacht. On der hen, die hersGholing vroegen bevinden zich landarbeiders, op perlieden, en vele andere beroe pen. Zaterdagmiddag is op het stadhuis te Goes de Stichting School- tandverzorging op de Beveianden officie ri met haar werkzaamhe den begonnen. Verscheidene autoriteiten, waaronder verscheidene burgemeesters van Bevelandse gemeenten, waren voor deze opening naar Goes gekomen, daarmee blijk gevend van hun belangstelling voor dit belangryke werk. hun schooltandverzorging hebben. Hij gewaagde van de grote mede werking die men op de Beveian den allerwege ondervond. Dr J. R. v. d. Borgh, de inspecteur voor Zeeland van de volksgezondheid, bracht vooral dank aan de Maat schappij voor Sociale Tandheel kunde, alsook voor de bijzonder vlotte wqze, waarop de school tandverzorging op de Beveianden tot startd kwam. Namens het onderwijs bracht de heer A. A. Leenhouts, inspecteur van het L.O. te Middelburg, zijn gelukwensen over aan het stich tingsbestuur. Na afloop van het officiële gedeelte werden de mate rialen van de schooltandartsen be zichtigd. In zijn openingswoord wees de voorzitter van de stichting, bur gemeester W. C. ten Kate van Goes, op de belangrijkheid van de schooltandverzorging, daar dit een terrein van jeugdzorg betreft waaraan tot nog toe bijna geen aandacht werd besteed. Hq sprak er zijn vreugde over uit, dat dit werk geen directe overheidsbe moeienis is; de gemeenten inves teerden gelden en werden garant om daarmee de medewerking der ziekenfondsen te verkrijgen. De stichting beschikt over drie vol ledige tandartsenuitrustingen. In het bijzonder sprak Mr ten Kate zqn dank uit voor hetgeen de heer C. Lijnzaad, directeur van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk, deed voor de totstandkoming van de stichting. De heer Lijnzaad sprak er zijn grote voldoening over uit dat thans ook op de Be veianden de schooltandverzorging een feit is. Van dc 176 gemeen ten, die in Nederland schooltand verzorging hebben, ligt er onge veer een derde in Zeeland, nu naast Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen ook de Beveianden DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking. Weersverwachting, geldig tot Maandagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien, krachtige tot harde weste lijke tot noord-westelijke wind en iets lagere temperaturen dan Zon dag. Verhoging van rijkssubsidie brengt verlaging van schoolgeld. Zaterdagmiddag werd onder leiding van de heer J. Laport een samenkomst van ouders der leerlingen van het Chr. Lyceum voor Zeeland gehouden in het schoolgebouw te Goes. De bijeenkomst was belegd, zoals de heer Laport in zijn inleidend woord zei, om de ouders op de hoogte te brengen en hun oordeel te vragen om trent de situatie waarin het huidige H.B.S.-onderwijs verkeert. economie, die dan-tevens de pre tentie heeft de leerlingen klaar ta maken voor de practijk. Gezien 't aantal zittenblijvers op de H.B.S. (voor jongens circa 30 pet. en voor meisjes, die doorgaans meer tqd aan hun studie besteden, rond de 24 pet.), het feit dat de eind examens weer even zwaar zijn als voor de oorlog, waardoor enkele groepen leerlingen, die de bewo gen oorlogsjaren hebben gehad, alsmede de reeds genoemde voor delen, waarbij hij vooral de na druk legde op het wat rijper af leveren aan de maatschappij en het harmonischer vormen van de leerlingen, meende de heer Ba- rends, dat het alleszins wenselijk is tot een 6-jarige H.B.S. te ko men. Wanneer men er toe mocht besluiten, zo zei de heer Barends, dan is het de bedoeling, dat de genen, die thans op school zijn, de 5-jarige H.B.S. volgen en dat het 6-jarig leerplan in gaat voor degenen, die dit jaar op de school komen. Vierjarige middelbare meisjeschool. Onderwijsdeskundigen zijn er nl. van overtuigd, dat de tegenwoor dige 5-jarige H.B.S.-vorm niet meer voldoet. Ten eerste omdat het onderwijs niet voldoende aan sluit op het universitaire onder- wijs en verder omdat de H.B.S.- leerlingen ook onderwezen worden in vakken waaraan een groot deel van hen in de practijk niets of heel weinig nut heeft. Nu zijn er twee mogelijkheden: het stichten van 4-jarige scholen, die onderwijs geven dat op de practijk afge stemd is en de 5-jarige school uit te breiden tot een zesjarige. Bei de vormen zijn bij de minister nog in studie, maar de inspecteur voor het voorbereidend hoger onderwqs heeft reeds als zijn advies te ken nen gegeven, dat men er goed aan doet over te gaan tot het vormen van een 6-jarige H.B.S. aan het Chr. Lyceum. Tegenover de voor delen van een minder gecompri meerd leerprogramma, .een betere aansluiting op het universitaire onderwijs en minder kans op dou bleren, staan als nadelen, dat de kinderen een jaar langer op school blijven en de ouders een jaar langer schoolgeld moeten be talen. Vele klachten. In een zeer helder en gedocu menteerd betoog zette de Rector van het Lyceum, drs D. Barends, de klachten over het huidige H. B. S.-onderwijs uiteen en releveer de hij de groei van de tegenwoor dige H.B.S., die in de loop van de jaren geheel van karakter is ver anderd. Deze verandering vindt haar oorzaak in de ontwikkeling van de techniek, waardoor de Techn. Hogeschool hogere eisen is gaan stellen aan de jonge studen ten en aan de ontwikkeling van de natuurwetenschappen. Toen in 1863 de wet op het Mid delbaar onderwijs van Thorbecke aangenomen werd en de Hogere Burgerschool tot stand kwam, dacht men een school te hebben, die opleidde voor de handel en voor het bijbrengen van de nodige algemene ontwikkeling. Het bleek echter, dat de school niet aan de opzet beantwoordde, want in de periode van 1866 tot 1921 ging 9 pet. van de leerlingen in de han del, het bedrijfsleven en het ver zekeringswezen, een zelfde per centage kreeg een administratief beroep, terwijl niet minder dan 51 pet. Hoger OndervCijs ging vol gen. In de vorm van H.B.S.-A werd deze school in 1922 voortge zet, terwijl het grote aantal ver der studerenden tegemoet geko men werd door het vormen van een B-afdeling. In 1937 kwam de huidige schoolvorm met een B- afdeling voor de exacte vakken en gereedmaken voor verdere studie en een A-afdeling voor talen en Gistermorgen heeft 43 Zaan- damse brandweer een lastig en „zwart" karweitje op te knappen gekregen toen bij de N.V. Alge mene Norit Mij. in een drooggang 9 wagens met norit in brand vlo gen. Er was aanzienlijke schade. In Berlicum in Noord-Brabant brandde Zaterdagmiddag een cor- setten- en textielfabriekje uit. De schade loopt in de duizenden. In Friesland is het per 15 Mei verboden, koeien, die T.B.C. heb ben, te houden zonder T.B.C.-be- wys. Zaterdagmorgen is de af getreden presidente van het Ne derlands Padvindstersgilde, Mevr. van den Bosch gehuldigd. Voor haar verdiensten, in verband met het jeugdwerk en het verzet, is zq benoemd tot Officier in de O.N. orde. Van H. M. Koningin Juliana was er een bloemenhulde. „Een vrijer reizigersverkeer tussen de Beneluxlanden en meer deviezen", aldus heeft het Nationale hoofd bestuur en de toeristische com missie van het studiecomité Bene lux aan Minister Lieftinck ver zocht. De opheffing van de nog steeds bestaande rantsoenerftgs- bepalingen t.a.v. gas- en eleetrici- teitsverbruik zullen binnenkort officieel een feit worden. Het Comité van Ministers van de Raad van Europa heeft officieel medegedeeld, dat het Saargebied en West-Duitsland voor vertegen woordiging in de Raad zijn uilge nodigd. Amerikaanse vliegtui gen en een onderzeebootjager zijn op speurtocht naar een myste rieuze onderzeeboot die men voor de kust van Caiifornië zou hebben waargenomen. Dertig personen werden licht gewond toen Zater dagavond te Livorno een aardbe ving verscheidene huizen deed in storten. Duitsers, die na de oor log uit Hongarije zqn gezet, mo gen „met volledige rechten" weer terugkeren. En tenslotte, het nieuws van deze Maandag: de boekdrukkunst is niet door L. J. Koster uitgevonden, noch door Gutenberg, maar door de Russen en wel 400 jaar voordat Guten berg er ook maar aan kon den ken. Tenminste, dat beweert het Russi. he tijdschrift „Litteraire Gazet". Voorts deelde hij nog mede, dat wanneer de minister hiervoor toe stemming verleende, dit jaar be gonnen zal worden met een 4- jarige Middelbare Meisjesschool, die meer rekening houdt met de aard van de meisjes en de rol die ze later in het leven zuilen ver vullen. Bij de bespreking deed de heer Laport nog de mededeling, dat overgegaan zal worden tot een nieuwe sehoolgeldregeling, die be langrijk lager is dan tot heden het geval is. Dit kan gebeuren door de verhoging van de rijkssubsidie van 80 pet. op 95 pet. Het school geld is thans naar gelang het inkomen f 16 tot f 50 hoger dan van de Rijks H.B.S.-en. Besloten werd tenslotte, dat het bestuur een en ander nader zal bekijken en dat nog een vergade ring zal worden belegd waarop het bestuur met een voorstel zal komen omdat de ouders moeten beslissen. Leraar Biologie. Tot leraar in het vak Biologie is aan het Christelijk Lyceum voor Zeeland te Coc- benoemd m.i.v. 1 September, de heer J. S. van der Kooy te Harderwijk. Geen chocola voor Oostkapelle. Onschuldig bericht bleek April-grap. Woensdagmiddag werd de re dactie van ons blad er van in ken nis gesteld, dat in de duinen bq Oostkapelle een hoeveelheid in blik verpakte chocolade was ge- „vonden, die in een bunker was achter gebleven. De chocolade, zo werd ons medegedeeld, bleek na onderzoek nog van zo goede kwa liteit te zijn, dat er besloten was de bevolking van deze gevonden voorraad te laten profiteren. Za terdagmorgen zouden alle inwo ners tussen half negen en negen uur in het Verenigingsgebouw de chocolade kunnen afhalen. Ten slotte werd ons verzocht door middel van een bericht in ons blad de bevolking van het gebeurde in kennis te stellen. Zo stonden dan Zaterdagmor gen meer dan 150 personen voor het Verenigingsgebouw te wach ten op hun aandeel in de buit. Het wachten duurde wat erg lang en enkelen kregen zo'n vermoeden, dat dit alles wel eens in verband kon staan met de datum van 1 April. Dit bleek achteraf dan ook inderdaad het geval te zijn en vele Oostkapellenaars keerden met ge mengde gevoelens huiswaarts. Tijdrit voor Louisse, Zaterdag werd opnieuw een tqd- rit voor Zeeuwse renners verre den over een afstand van 15 km. Er was een sterke wind die de gemaakte tijden sterk beïnvloede. De jonge Louisse van Kapelle zorgde voor een verrassing door de beste tijd te maken. Gunst reed nu iets beter dan Kloosterman jr. en eindigde als tweede. Ongetwq- feld een renner die zijn weg wel zal vinden. Ook Aad Kloosterman kon een betere tijd laten afdruk ken dan vorige week. De uitslag luidt: 1. B. Louisse, Kapelle, in 27 min. 41 sec.; 2. W. Gunst, Goes, 27.55 sec.; 3. Kloos terman Jr., Kapelle, 28 min. 14 sec.; 4. C. Harinek, Goes, 28 min. 26 sec.; 5. A. C. Kloosterman, Biezelinge, 28 min. 30 sec.; 6. J. Kloosterman, Kapelle, 29 min. 30 sec.; 7. A. de Coninck, Goes, 30 min. 8 sec. Engels stoomschip aan de grond en weer vlot. Het Engelse stoomschip „Mala- kand", groot 8037 bruton register ton en toebehorende aan de rede rij T. en J. Brocklebank Ltd. te Liverpool is gisterochtend om streeks 12 uur aan de grond ge lapen bij Walsoorden. Het schip werd twee uur later vlot getrok ken door de sleepboten „Goliath", „John P. Best" cn de „Walvis".

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1