wt* r. Ternsuzense raadsleden leverden critiek op Waterleidingmaatschappij. Vlissingse raadsleden hielden een vragenuurtje. Op bouw van nieuwe Ghr. Fröbelschool moet niet spoedig gerekend worden. PROVINCIENIEUWS NIEUWE VAN BERGEN, Van Bergen woidt soldaat. Plattegrond van de stad zal binnenkort verschijnen. PLOUVIER heeft DE schoenen. Wat brengt de RADIO? Predikbeurten Zaterdag 1 April 1950 PKi1 tsSTANTS CHRISTEl.llK DAGBLAD Pagina 4 In de Donderdag gehouden ge meenteraadsvergadering te Ter- neuzen werd tot onderwijzer aan de openbare school A be noemd de heer A. C. Brakman, thans onderwijzer te IJzendijke. Tot onbezoldigd ambtenaar van de burgv.-lijke stand werd be noemd de heer A. P. Dees, amb tenaar ter secretarie en tot lid van de commissie tot wering van- schoolverzuim in de kom der ge meente, de heer Ph. van Gorssel. Het voorstel van B. en W. tot deelname in een garantiefonds van de Stichting Zeeland 1953 werd aangenomen. Het geldt hier een bijdrage van f 800.— voor een algemene Zeeuwse tentoonstel ling. Ook het voorstel tot het ver lenen van medewerking in de bouw van een rijwielbergplaats voor de U.L.O.-school aan de Greumlaan werd aanvaard, even als het voorstel tot verkoop van een woningwetwoning te Sluiskil, Bcnedenweg No. 2 aan P. J. de Ridder te Ossendrecht voor f 5450.44. Bij het voorstel tot het bouwen van een kleuterschool vroeg de heer Colzen, waaraan deze scho len na bouwing verhuurd zuilen- worden en of hier geen gevaar schuilt in het leggen van te grote lasten op de diverse verenigingen, terwijl de heer de Feijter vroeg waarom ook voor het Chr. Fröbel onderwijs geen school in de nieu we wijken is geprojecteerd en of toegezegd kan worden dat binnen afzienbare tijd b.v. in de Zeven Triniteitspolders nog een school zal worden gebouwd. In de hier op volgende repliek delen zowel de voorzitter als beide wethouders mede, dat nader met de verenigin gen overleg zal worden gepleegd over de voorwaarden van over name. De Chr. Fröbelschool zal ook indien zij de verbouwde Her vormde school betrekt, het ge bouw aan de Dekkerstraat hand haven, in afwachting van beschik bare ruimte in de nieuwe wijken, hetgeen volgens uitlatingen van de voorzitter misschien metter tijd wel te verwezenlijken kan zijn. Maar hierop moet niet „spoe dig" gerekend worden. Hierbij kwam tevens nog ter sprake de bouw van de nieuwe brandweer kazerne, waarbij de heer v. Lan- gevelde opmerkte, dat thans het destijds gevraagde bedrag weder om met f 3500.is verhoogd. Dit is gebeurd op instignatie van de brandweerinspectie. Besloten werd hiertoe over te gaan. Besloten werd het raadsbesluit van 23 Februari tot het afsluiten van een geldlening van f 200.000 voor de bouw van flatwoningen in te trekken, omdat geen bouwvo lume is toegekend. Bij de rondvraag vroeg de heer Coizen, hoe het gesteld is met de gasvoorziening van Sluiskil, nu binnenkort de gaslevering zal plaast vinden door de cokesfa- briek te Sluiskil, alwaar thans een nieuwe gaszuiveringsinstallatie geplaatst is, zodat de tot heden bestaande bepalingen met Axel geen bezwaar meer zouden vor men. Spr. drong er met klem op aan dat de raad thans een beslis sing zou nemen, aangezien anders de bewoners van Sluiskil zelf zul len zorgen voor eigen gasvoorzie ning en zelf een lening hiervoor zouden sluiten, hetgeen een bla mage voor de raad van Terneuzcn zou worden geacht. B. en W. zul len in deze spoedig stappen onder nemen orn te bevorderen dat ook Sluiskil van gas v_urzien wordt. De heer Lindenberg kw. te rug op de raadsvergadering van Januari, waarin doe diverse le den aanmerkingen werden ge maakt op het financiJe beleid van de Waterleiding Maatschappij. Als aandeelhouder van de N.V. waren door hem de diverse aan merkingen aan de vergadering van aandeelhouders voorgelegd, waarop de volgende toelichtingen werden gegeven. Het waterverbruik voor het be sproeien van het bij het kantoor complex behorende park in de droge tiid is een zwak punt ge weest, waarop in het vervolg zal Leestafel. Do Parapsychologie, door dr F. J. Tolsma. Uitgave Bosch en Keuning, Baarn. Met de parapsychologie bevin den wij ons op een geheimzinnig en gevaarlijk terrein. De parapsychologie aldus prof. Berkouwer in „Trouw" dient zich aan als een wetenschap, die een terrein onderzoekt, dat vroeger veelszins ononderzocht bleef, n.l. hetgeen buiten het nor male ligt, bijv. helderziendheid in ruimte en tijd, telepathie, kortom alles wat meestal tot het occulte, het verborgene wordt gerekend". Het gaat hier dus over belang rijke zaken, waarbij niet alleen de wetenschap betrokken is, maar waarmee ook de eenvoudige men sen in aanraking komen, wanneer b.v. onder hen propaganda wordt gemaakt voor het spiritisme, magnetisme, de aardstralentheo- rie, enz. Wij mogen daarom dankbaar zijn, dat dr Tolsma in zijn thans verschenen boek vanuit positief Christelijk standpunt deze -dingen behandelt. Hij doet dit op een we tenschappelijke, maar ook voor de enigszins ontwikkelde leek begrij pelijke wijze en neemt met kracht stolling tegen elke poging om de parapsychologie te beschouwen als een soort theologie van de pscudo-religie. Na een korte inleiding wordt achtereenvolgens gehandeld over animisme en spiritisme, het occul tisme, dc paraphysische verschijn selen de parapsychische verschijn selen, de wijsgerige achtergron den der parapsychologie, Chris tendom en para-psychologie en betekenis en toekomst der para psychologie. Een belangrijk boek, over een belangrijk onderwerp. worden toegezien. Het besproeien van sportvelden en tennisterrein tijdens deze pe riode zou op hygiënische gronden verantwoord zijn, terwijl dit steeds is geschied op uren, waarop voldoende waterdruk aanwezig was. Het kantoorgebouw werd ge bouwd met andere materialen dan de gewoonlijk gebruikelijke, doch deze zouden niet duurder zijn. De waterleiding Mij. stelt zich op het standpunt dat zij moet zorgen een representatief gebouw te hebben, waarvan de bouw of verbouw ook op architectonische gronden ver antwoord is, hetgeen in gelijke mate geldt voor de overige door haar gebouwde panden. De meer luxieus dan normaal aandoende personeelswoningen werden juist zo gebouwd teneinde goede werkkrachten van buitenaf aan te trekken, hetgeen niet mo gelijk zou zijn geweest zonder hen dit comfort te bieden. Gaarne zou de heer Lindenberg in de gelegenheid gesteld worden deze toelichting met cijfers te ver duidelijken, doch hij wenste dit niet in openbare vergadering te doen, maar stelde de voorzitter voor na gehouden repliek in ge heime zitting over te gaan. Het door hem te verschaffen cijfer materiaal was n.l. van voor het bedrijf zo interne aard, dat deze niet voor publiciteit vatbaar wa ren. De heer v. Riet achtte zich door de toelichting volkomen bevre digd. De heer Colsen verklaarde, dat hij de thans in uitvoering zijn de verbouwing „aartslelijk" vond. De heer v. Langevelde was niet geheel tevreden met de verstrek te toelichting en vond nog steeds de dienstwoningen te lux, waarbij hij als voorbeeld noemde het huis van de administrateur. De heer dan Hamer zag zich eveneens in het geheel niet be vredigd en wraakte voornamelijk de thans reeds jaren durende bouw en verbouw van het hoofd kantoor, benevens het park dat z.i. kapitalen gekost heeft. Ook de heer de Vos verklaarde zich niet tevreden m. de verstrekte toelich ting. Hij vroeg waarom het nodig was dat aan de door de water leiding Mij. overgenomen huur koopwoningen nog voor f 6000. moest worden verbouwd. Het per soneel van de Waterleiding be hoeft niet beter te wonen dan de anderen, die in huurkoopwoningen wonen. Overigens was hij van me ning dat het argument „aantrek ken van vreemde werkkrachten" niet opgaat, nu in 1 der woningen iemand woont, die elders in Ter- neuzen reeds behoorlijk gehuis vest was en er zelfs 1 woning is verhuurd aan iemand die in het geheel niet bij de Waterleiding Mij. in dienst is. Na antwoord door de heer Lin denberg sloot de voorzitter de vergadering en ging de raad in geheime zitting over. (Vervolg van pag. 2). THOLEN. Wegbeplantingen. Met het beplanten van de pro vinciale wegen op het eiland heeft men thans een begin gemaakt. Langs de weg van Tholen naar Poortvliet worden jonge populie ren geplant. Bouwkundig bezoek. Een 40-tal studenten van de T. H. uit Delft hebben Donderdag een bezoek gebracht aan de Ned. Herv. Kerk te Tholen onder lei ding van prof. Terkuijl. Zij be zichtigden de restauratie van dit gebouw, dat dateert uit de 13e eeuw. Vervolgens bracht men een bezoek aan het gemeentehuis, dat uit de 15e eeuw dateert. ST. ANNALAND. Vergadering „Het Groene Kruis". Dinsdag vergaderde het Groene Kruis. Na opening door de voor zitter, dokter H. R. M. J. van Es volgde de rekening. Voor de afd. „Het Groene Kruis" gaf deze het volgende resultaat te zien: Totale uitgaven f 5090.52, nadelig saldo f 1816.87, inkomsten f 3273.65. Voor de t.b.c.-bestrijding: uitga ven f 8484.65, nad. saldo f 425.32, inkomsten f 8059.33. Bij deze laat ste post was een bedrag inbegre pen van het verjaringsfonds ad f 1128.36 netto. De voorzitter wijst op de grote nadelige saldi op beide rekeningen. Gelukkig is, aldus de heer van Es, dat de gemeente en hét W.A.-bestuur steeds helpen door hun bijdragen. Weliswaar moest het W.A.-bestuur overgaan tot het stellen van een vast be drag (f 350) en kan het niet meer zoals voorheen die grote bijdragen geven, maar het is toch nog van voel belang. De gemeente draait nu gewoonlijk voor de rest op en we hopen, dat het ook nu weer kan. Het k voor de vereniging een druk jaar geweest. Dat blijkt uit het jaarverslag. Het aantal leden steeg van 697 tot 702. De nodige nieuwe materialen werden aange kocht, zoals ledikanten en ma trassen. De wijkzuster kwam aan een zeer hoog aantal ziekenbe zoeken, nl. 2284, t.b.c. 193 en zui- gelingenbezoeken 318, in totaal 2795 (vorig jaar resp. 1979 15 en 160) 23 personen werden door haar afgelegd. De t.b.c.-bestrijding laat ook weer een gunstiger re sultaat zien. Thans zijn nog 20 gezinnen met 22 patiënten inge schreven vorig jaar was dit resp. 24 met 31 pat.). De voorzitter merkt op, dat gezien deze cijfers de wijkzuster zeer veel gepres teerd heeft, waarvoor haar een woord van lof toekomt. Voor de afd. „Het Groene Kruis" is de begroting 1950 in ontvang en uitgaaf geraamd op f 3500. met een nadelig saldo van f 1422. Voor de t.b.c.-bestrijding een na delig saldo van f 3180. Dat is dus een totaal tekort van f 4602. Hier voor moet men weer aankloppen bij de W. Armen, die f 350 bijdra gen. Vervolgens de Herv. Diaco nie, daar er van de Ger. Gemeen ten momenteel geen patiënten in Sanatoria liggen en tenslotte bij het gemeentebestuur. De burge meester zegt, jj at f 850 subsidie is uitgetrokken op de begroting. Wegens vertrek van ds W. van Griethuysen is een vacature ont staan in het bestuur. In deze va cature wordt benoemd de heer J. F. Kaashoek. Film „Van mens tot mens". Woensdag werd in hotel Boo gaard de film „Van mens tot mens" vertoond, vanwege het Ned. Rode Kruis. In de film werd het bewogen leven van Henry Dunant. de grondlegger van het Rode Kruis uitgebeeld. Vele opofferingen heeft deze zich getroost, om zijn doel te bereiken. Hij heeft zich zelf op de achtergrond geplaatst, om anderen te helpen. Een duidelijk beeld werd ook gegeven van het werk van het Rode Kruis in oorlogs- en vredes tijd. Dr Tazelaar van St. Maartens dijk sprak een opningswoord en een slotwoord, waarin hij degenen, die nog geen lid zijn, opwekte zich aan te sluiten bij het Ned. Rode Kruis. OOSTBURG. Tentoonstelling Ambachtsschool. Ter gelegenl .id van de afslui ting van het leerjaar werden de door de leerlingen vervaardigde tekeningen en werkstukken ten toongesteld voor ouders en be langstellenden. 's Middags werd in de hiertoe fraai ingerichte zaal een film vertoond, in aanwezig heid van het bestuur, ouders en genodigden. Van de timmerafde- ling zagen we een fraaie em- payersstoel, vervaardigd voor de tennisclub SJEF te Aardenburg, alsmede banken voor die club. Ook een zelfvervaardigd bureau voor het bestuur, alsmede diverse kasten en een tekendoosrek toon den aan, dat de leerlingne op een ijverige periode kunnen terugzien. De bdhwkundige tekeningen ble ken op moderne leest te zijn ge schoeid, en maakten een goede indruk. Ook de smeden en bankwerkers hebben hun beste beentje voorge zet, gezien de vele werkstukken en tekeningen die aanwezig wa ren, o.a. deuren voor transforma torruimte, brandkastdeur, aam- beeldstoel, voetstukken en gereed schappen. De school bleek even eens over goed demonstratiemate riaal te beschikken o.a. een motor met 4 en 2 takt. Aan de leerlingen van de twee de klasse die met gunstig gevolg het leerjaar doorbrachten werd een diploma uitgereikt terwijl de eerste-jaars naar de tweede klas overgingen. Het zijn: Timmeren I: W. J. Boidin, E. J. Corthals, P. de Feijter, J. P. Goos- sen, J. A. Houg, A. A. Mollet (met lof), C. van Renterghem, A. H. de Ridder, A. C. Termont, W. J. Versprille, A. J. Willen, H. Cue- lenaere. 4 niet bevorderd. Timmeren II: J. F. Barra, G. J. Beun, G. L. F. de Boevere. G. G. van Boven, A. Buijze, A. P. Die- rikx, D. C. van Herman, J. Huijgh, A. Lohman, S. A. v. d. Meulen, C. P. Ocké, J. B. v. Peocke, T. C. Pijcke, A. J. Rabout, J. Strijdonk, R. G. Verheije. 1 afgewezen. Smeden/Bankwerken I: I. J. Bartelson (met lof), P. C. Boo gaard, G. P. Boutens, W. Cauwels, J. J. Dieleman, R. A. Dusebout (met lof), I. J. Hennekeij, J. Hough, C. Jansen, P. A. Koens, C. de Kraker, J. J. Ocké, H. I. Buissen, .M. E. Steijaart, P. v. d. Wege. 3 niet bevorderd. Smeden/ Bankwerken- II: P. J. v. d. Ameele, J. A. Blok, A. I. Bron, J. Dankaert, J. J. Fremouw, P. C. v. d. Heuvel, J. W. Houg, A. G. Moens, J. Mookmoek, J. P. v. d. Plassche, I. A. Porreij, M. Quekelberghe, G. H. Reijniers, A. A. Verstrijnge, J. J. Visser, G. J. B. de Vleeschauwer, R. v. Voren, O. C. v. d. Viiver. 2 afgewezen. Bankwerken I: J. P. Aers, I. den Dekker, J. de Groote, J. G. J. Nieskens,- O. C. Quekelberghe, P. A. Roegiers, L. de Vriendt, K. Weststrate. 1 niet bevorderd. Bankwerken II: A. M. de Bruijckere, S. Dekker, A. J. Fre mouw, R. P. la Gasse, P. L. v. Merode, R. R. C. de Pauw, J. de Smit, F. J. de Wilde. AXEL. Nieuwe bussen voor tie Z.V.T.M. De grote drukte op bepaalde trajecten der Z.V.T.M. vordert op bepaalde uren nog steeds meer bussen (TerneuzenBreskens, Terneuzen Axel op school- en kantoortijden, de marktdagen te Axel, Terneuzen en Hulst). Dit is voor de Z.V.T.M. een reden ge weest, acht grote bussen te be stellen, die 45 zitplaatsen zullen hebben. Men hoopt de eerste bus sen half Mei te ontvangen. HOEK. „De leugenboom" geveld. Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat de tientallen jaren oude boom op het Marktplein, bekend als „De Leugenboom" gerooid is. Voor het moderne verkeer moest deze, bij alle Hoekenaren en oud-Hoekenaren bekende boom, opgeofferd wor den. Zou de boom kunner* ver halen wat onder zijn beschut tend lover verhandeld is door de geslachten, dan had men stof om historie te schrijven over de gemeente die zich opmaakt om deze zomer het 350-jarig bestaan te herdenken. Jaarvergadering Chr. Fröbelschool. De vereniging tot stichting en instandhouding van een Chr. Fröbelschool alhier hield haar jaarvergadering tevens ouder avond o.l.v. de heer J. P. Ver gouwe in het schoolgebouw aan de Molendijk. De verslagen van de secr.- Kcrk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Poortvliet, J. van Wier te Kesteren. Geref. Kerken. Beroepen te Edam, D. C. Los, cand. te Voorhout; te Oude- en Nieuwe Bildtzijl, J. F. Bakker, cand. te Leeuwarden. Geref. Gemeenten. Aangenomen naar Terneuzen. D. L. Aangeenbrug te Dordrecht. Bedankt voor 's-Gravenpolder, D. L. Aangeenbrug te Dordrecht. Kerk en Wereld. Wij ontvingen het jaarverslag van - „Kerk en Wereld" van 1 Sept. '48 tot 31 Aug. '49. Het bevat allerlei gegevens, in de eerste plaats omtrent de arbeid van de wika's waarvan er thans 56 aan het werk zijn en wel 35 in arbeid onder bui tenkerkelijken, 5 als vormings leiders, 5 in beginnend maat schappelijk werk, 5 in dienst der Raden, 4 in inrichtingswezen en 1 voor experimenteel werk. In Zeeland waar aanvankelijk 4 wika's arbeidden, werd dit getal tot 6 opgevoerd, door de benoeming van een evangelist tot directeur van het vormings centrum „Hedenesse" te Cad- zand en de benoeming van een wika tot leider van het gezins jeugdwerk in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Verder geeft dit verslag bij zonderheden over opleiding en internaat, conferentiewerk, evan gelisatie-hulpmiddelen, sociolo gisch instituut, nationale en in ternationale contacten enz. Omtrent de financiën wordt meegedeeld, dat de uitgaven stegen van f275.000 tot f305.000. De synode subsidieerde dit werk met f 55.000; aan collecten werd f 45.000 ontvangen. Wil dit werk zich ii; de toekomst blijven ont plooien, dan za! een groot aan tal kleine contributies noodzake lijk zijn. Een exemplaar van dit verslag is voor iedere belangstellende op verzoek verkrijgbaar. Officiële Publicaties. Verkiezing voor de Provinciale ..tuttn. Stemmen in een andere gemeente. De burgemeester van MIDDELBURG maakt bekend, dat bij de verkiezing voor de Provinciale Staten de kiezer, met inachtneming van het bepaalde in de artikelen 57b tot en met 57j der kies wet, in plaats van in de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente in dezelfde provincie aan de stemming kan deelnemen. De kiezer kan in die andere gemeente niet bij volmacht stemmen. De kiezer, die van deze bevoegdheid gebruik wil maken, deelt, uiterlijk veer tien dagen vóór de voor de stemming bepaalde dag, in persoon ter secretarie van 5. Van Bergen keerde haastig terug naar het café. Hij trof het. De onderofficier was nog niet vertrokken. Van Bergen plaatste zijn handtekening op het formulier. Hij werd soldaat! „Binnenkort word je opgeroepen", zei de on derofficier. Wat stapte Van Bergen toen hij op weg was naar huis! Hij voelde zich al half en half offi cier. Daarom marcheerde hij zo flink langs de weg. „Wat zal Grietje ophoren als ik haar het gro te nieuws vertel! Hé wie loopt daar voor me ip de weg?" 6. 't Was Japie. „Ha, Japie!" riep Van Bergen, „zal ik je wat nieuws vertellen, jong?" „Vertel maar op!" zei Japie. Toen gaf Van Bergen Japie een vriendschappe lijke klap op de schouder en zei: „Je mag hat geloven of niet, Japie, maar ik word officier!" „Maar Van Bergen", stamelde Japie, „dat kan toch niet!" ,,'t Is de waarheid, Japie!" zei Van Bergen. En toen vervolgde hij aldus: „Luitenant Van Bergen Kapitein Van BergenGeneraal Van BergenHoe klinkt dat, Japie?" van een gemeente aan de burgemeester of aan de daartoe door deze aangewezen mede in welke gemeente - hij aan de stemming deelnemen wil. Hij geeft daar bij op zijn naam en voorletters of voor namen, en jaar zijner geboorte, de ge meente in welke liij op de voor «leze verkiezing geldende kiezerslijst voorkomt, en een adres in de gemeente in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zo mogelijk met aanduiding van straat en huisnummer. Van de mededeling wordt een schrifte lijke verklaring opgemaakt, waarvan een afschrift aan de kiezer wordt uitgereikt. De kiezer, die heeft medegedeeld in een andere gemeente dan die op welker kie zerslijst hij voorkomt aan de stemming te willen deelnemen, behoort tot het stemdistrict in hetwelk hij het door hem opgegeven adres heeft. Bij onzekerheid hieromtrent behoort hij tot het eerste stemdistrict. De kiezer en zijn gemach tigde mogen niet meer deelnemen aan de stemming in de gemeente op welker kiezerslijst de kiezer voorkomt. Aan het opgegeven adres ontvangt de kiezer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van de burgemeester der gemeente van dit adres de oproepings- kaart in die gemeente. MIDDELBURG. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat zij aan de lijst van instellingen van weldadigheid, onder de rubriek gemengde instellingen, met in gang van heden hebben toegevoegd de Stichting „Rusthuizen Walcheren" ten doel hebbende huisvesting, voeding en verzorging van (Aid en van dagen en an dere naar het oordeel van het bestuur daarvoor in aanmerking komende per sonen. ené en ander tegen vergoeding. Lijst van kiezers, die een gemachtigde aanwezen. De burgemeester van MIDDELBURG maakt bekend, dat ter secretarie der ge meente voor een ieder tec inzage is nedergeleegd een lijst, vermeldende de kiezers, die voor de stemming ter ver kiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zeeland een gemachtigde heb ben aangewezen, met aantekening daarop van de gemachtigden. De Vlissingse raadsleden hebben tijdens de rondvraag in de Don derdagmiddag gehouden raadsvergadering hun verlanglijstjes inge diend en mej. T. van Heulen bracht iiet zelfs tot het respectabele aantal van tien vragen, terwijl het totaal aantal wethouder L. P. van Oorschot had ze zorgvuldig opgeteld door de anderen op 24 werd gebracht De meeste vragen en verlangens moesten wor den aangehouden of afgewezen, want met de Vlissingse gemeente- finaneiën is het nu eenmaal niet zo gunstig. antwoord, dat deze binnenkort zal verschijnen. Verder bepleitte ze een opruiming van oorlogsrestan ten in Groenewoud en Nieuw- straat en wees ze op de bestrating van Boulevard en Badhuisstraat. Ook het parkeren op de Boule vard had haar aandacht, terwijl ze tevens verzocht om een bank bij het zgn. Leugenaarshoofd op de Boui. de-Ruyter te plaatsen en op. de Nolledijk. Tevens wilde dit vrouwelijke raadslid de bunkers camoufleren en zo mogelijk een grote bunker ais oorlogsmuseum inrichten. Tenslotte wilde mej. van Heulen nog weten waarheen Frans Naerebout verhuist, doch hierop kon nog geen definitief antwoord worden gegeven. In zijn antwoord zei wethouder van Oor schot o.m. dat de Gevangentoren in eigendom is gekomen van de Gemeente en deze toren zal na restauratie voor het publiek wor den opengesteld. Wethouder van Popering gaf een beschouwing over de toestand van de gemeen- tefinanciën, waardoor de inwilli ging van de vele verlangens niet kon doorgaan. De heer J. L. de Wit wilde weten hoe het stond met de zweminrichting, terwijl hij de gedeeltelijke bestemming van het Gasthuis ter tafel bracht. Wethouder van Oorschot ant woordde hem, dat over de plaats waar de zweminrichting moet ko men nog wordt overlegd, terwijl hij de toezegging deed, dat over dat gedeelte van het Gasthuis, dat in gebruik is geweest als jeugd herberg, binnenkort een voorstel aan de raad zal worden gedaan. De heer F. van Sabben achtte het Politietoezicht in het Havendorp onvoldoende en toen de heer An- driessen de volle bussen aansneed, ontspon zich een levendige dis cussie. Wethouder van Oorschot deelde mede, dat in overleg met de Stoomtram Walcheren een oplos sing was gevonden voor de stads diensten, daar de bussen, die van Koudekerke komen, via Goed Wonen zullen gaan rijden en ook de stadsbus een andere route zal volgen. De heren Marijs en de Wit brachten ook nog klachten over de volle bussen naar voren, zodat opnieuw overleg met de Stoom tram zal moeten plaats vinden. De heer Andriessen wilde voorts nog enige urinoirs in de stad laten aanbrengen, terwijl de heer Marijs vroeg hoe het stond mét de gedeeltelijke opheffing van het éénrichtingsverkeer in de Waistraat. Hierop werd meege deeld, dat binnenkort zal worden overgegaan tot een andere rege ling, zodat alleen op de drukke uren de bestaande toestand zal worden gehandhaafd. Tenslotte drong de voorzitter er op aan, om de lange verlang lijstjes voortaan schriftelijk in te dienen, waarna de vergadering werd gesloten. De heer M. J. Corveleyn (K.V.P.) opende de rij en vroeg de lidmaat schappen van diverse colleges aan een leeftijdsgrens te binden. De burgemeester wilde deze suggestie in B. en W. ter sprake brengen. Verder vroeg de heer Corveleyn hoe het staat met het tehuis voor ouden van dagen. Wethouder L. P. van Oorschot kon daarop meedelen, dat hij hoopte, dat de plannen dit jaar aanbestedingsklaar komen. De heer P. Theune (V.V.D.) wilde, dat B. en W. protesteerden tegen het besluit van de Stoombootdien sten om het autovervoer gedu rende enkele weken in April stop te zetten op het veer Vlissingen Breskens wegens reparaties aan de fuik te Breskens. De heer W. J. Andriessen (Arb.) bracht de sportterreinen weer eens op 't tapijt. Wethouder M. A. van Po pering zei, dat het met de voor ziening van de sportterreinen op dood spoor is gelopen. Het ont werp voor de velden aan de Bos weg is in bewerking, zo deelde spr. mede, terwijl daarnaast de plannen voor enkele oefenterrei nen in vergevorderd stadium ver keren. Eerstdaags zullen B. en W. met de Stichting Sportpark zich beraden over deze zaak. De heer P. J. F. Wanst (K.V.P.) wilde de ziekenauto moderniseren. Wet houder van Oorschot vond, dat er maar eens een coördinatie op het gebied van ziekenvervoer moest plaatsvinden, zolang dit niet is geschied, zal de gemeente een eigen ziekenauto moeten exploi teren. LANGE LIJST. Mej. van Heulen vroeg eerst naar de plattegrond en kreeg ten penningm. toonden aan, dat d> vereniging thans 147 leden telt en dat er 57 kleuters de school bezoeken. Over 1949 is er een nadelig saldo, dat echter geen reden tot bezogdheid geeft. Door de onderwijzeressen werd met de aanwezigen een naam- raadspel gehouden, dat zeer in de smaak viel. Na loting viel de prijs ten deel aan mej. Bakker de Niet. Na de pauze waarin men het werk der leerlingen kon bezichtigen, hield het hoofd der school, mej. Herrebout, een lezing over: „Doel en nut van het Fröbelonderwijs". Bij de bestuursverkiezing werd de secretaris, de heer Jurry, met bijna algemene stemmen herkozen. In de plaats van de heer D. Jansen, die we gens ouderdom bedankte, werd gekozen de heer W. Deij. Ds ten Haaft, Ned. Herv. predikant, sprak het slotwoord, waarin hij zei, dat men niet de ganse opvoeding der kinderen aan de school moet overlaten, maar dat de ouders in dezen de belangrijkste taak hebben. (Ingez. mededeling, advert.) Zondag 2 April 1950. HILV. I (402 M., KRO 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV 9.30 Nieuws. 9.45 Ge wijde muziek. 10.00 Baptisten kerkdienst. 11.30 Kamerkoor en Each-ensemble. 12.00 Orgelcon cert. KRO 12.15 Apologie. 12.35 Gram. 12.40 Amusementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Omroeporkest en solist. 14.30 „Katholiek overleg". 14.55 Gram. 15.25 Causerie. 16.10 „Ka tholiek thuisfront overal". 16.15 Vespers. IKOR 17.00 Jeugddienst 18.30 Palm-Pasenprogramma. N CRV 19.00 Vocaal ensemble. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?" 19.30 Nieuws. KRO 19.45 Actualiteiten 19.52 Boekbespreking. 20.05 De gewone man. 20.12 Haarlemse Orkestvereniging, koor en solis ten. In de pauze: reportage. 21.45 Hoorspel. 23.00 Nieuws. 2315 Cellorecital. 23.50 Gram. HILV. II (298 M.) VARA 8.00 Nieuws. 3.15 Gram. 8.18 Koper kwartet. 8.30 Voor het platte land. 8.40 Gram. 9.00 Voor de toeristen. 9.10 Sportberichten. 9.15 Verzoekprogramma. 9.15 „Geestelijk leven", causerie. 10.00 Trio. 10.25 „Met en zonder om slag". 10.50 Gram. 11.15 Cabaret. AVRO 12.00 Voordracht. 12.05 „Matthaus passion", oratorium. 13.35 Boekbespreking. 14.00 Cla- viehordrecltal. 14.15 Vervolg „Matthaus passion". 16.30 Sport- revue. VARA: 17.00 Verzoekpro gramma. 17.30 „De avonturen van Ome Keesje". 17.50 Gram. ,18.00 Sport. 18.15 Nieuws. 18.30 Voor de strydkrachten. IKOR: 19.00 Kinderdienst. 1930 Bijbelvertel ling. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Amusements muziek. 20.45 „De belevenissen van commissaris Malgret", hoor spel. 21.05 Mededelingen. 21.55 Cabaret. 22.30 Strykorkest. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. Maandag 3 April 1950. HILVERSUM 1, 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.10 Sportuitslagen. 8.20 Gram. 9.15 Voor de zieken. 9.35 Herhaling famlliecompetltle. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Voordracht. 11.40 Alt en piano. 12.10 Gram. 12.39 Mededelingen. 12.33 Metropole orkest en soliste. 13.00 Nieuws. 13.15 Trio en bas-bariton. 13.50 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.35 Gram. 15.30 Planovoordraciit. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gram. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Volksliederen. 17.45 Zigeunerkwin tet. 18.05 Voor de jeugd. 18.20 Sport. 18.30 Verzcekprogramma. 19.00 Nieuws. 19.15 Engelse les, 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram 21.59 Internationaal evangelisch com mentaar. 22.00 Harpensembls. 22.25 Bariton en orgel. 22,45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM 2, 298 M. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymna stiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.35 Gram. VPRO: 10.00 „Voor de oude dag", cau serie. 10.05 Morgenwyding. VA RA: 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor de zieken. 11.20 Sopraan en piano. 11.40 Voor dracht. 12.00 Gram. 12.15 Accor deonensemble. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade orkest en solist. 13.50 Gram. 14.00 Altviool en plano. 14.30 Causerie. 14.45 Gram. 15.00 „Van ander ras", hoorspel. 16.20 Gram. 17 00 Voor de kinderen. 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.20 Gram. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Viool en plano. 19.30 Causerie. 19.45 Re geringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Sextet. 20.45 Cabaret. 21.20 Lichte mu ziek. 21.45 Causerie over Indone sië. 22.00 Orkest en soliste. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.35— 24.00 Gram. Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 6.12 u., onder 19.16 u. Maan op 20.37 u., onder 6.19 u. Hoogwater op Maandag 3 April: Vlissingen: 2.04 u. 2.15 m„ 14.26 u. 2.32 m. Terneuzen: 2.35 u. 2.33 m., 14.55 u. 2.50 m. Wemeldinge: 3.58 u. 1.70 m„ 16.21 u. 1.91 m. Zierikzee: 3.44 u. 1.44 m., 16.10 u. 1.63 m. ZONDAG 2 APRIL 1950. Ned. Herv. Kerk. Grijpskerke: 10 bev. lidm. en 2.30 Ijs van Winterswijk; Kats: 10 ds v. Dalen, 2 ds Morreau; Krabbendijke: 9.30 en 2.30 ds Baarslag; Middelburg; Oostkerk 10 en 7 ds de Vries (Bed. H.A. en dankz.); Concertzaal: 10 ds Smits; Engelse Kerk 9.45 J. C. Gordeau; barak de Griffioen 10 ds Don; Doopsgez. Kerk, Vrijz. Herv., 10 ds Metz; Vlissingen: 10 ds Hartjes (bev. lidm.), 5 ds Sickez (bed. H.A.); Havendorp: 10 ds Kloosterman; Eng. Kerk 9.30 jeugdd.; Westkapelle: 9.30 en 2.30 ds Oosthoek (bev. lidm.) Geref. Kerken. Axel: 9.30 leesd., 5 ds Pest man; Krabbendijke: 9.30 en 2.30 ds de Bruijn; Terneuzen: 10 en 3 ds Pestman. Geref. Gemeenten St.-Annaland: 9.30, 2 en 6 lees- dienst; Biezelinge: Zaterdag 6.30 ds v. Gilst. Zondag 9.30, 2 en 6 leesd. Borssele: 9.30, 2 en 6 lees- dienst. 's-Gravenpolder: 9.30, 1.30 en 5.30 student Kieboom. Hoedekenskerke: 9.30, 2 en 5.30 leesd.; Yerseke: 9.30, 2 en 6 lees- dienst. Kruiningen: 9.30, 2 en 6 ds van Gilst. St.-Maartensdijk: 9.30, 2 en 6 leesd. Meliskerke: 9.30 en 2.30 leesd. Middelburg: 9.30, 2 en 6.30 leesd. Nisse: 9.30, 2 en 5.30 leesd. St.-Philipsland: 3 X leesd. Poortvliet: 9.30, 2 en 6 leesd. Scherpenisse: 9.30, 2 en 6 leesd. Stavenisse: 9.30, 2 en 6 leesd. Tholen: 10, 2.30 en 6.30 leesd. Waarde: 7.30, 1.30 en 5.30 leesd. Wemeldinge: 10, 2 en 6 leesd. Westkapelle: 9.30, 2 en 6 leesd. Zierjkzee: 10, 2 en 6 leesd. Zoutelande: 10 en 2.30 leesd.; Axel: 10 en 2.30 leesd.; Krab bendijke: 9.30, 2 en 6 ds Bel, Terneuzen: 9.30, 2 en 6 leesd. Geref. Kerken (Onderh. Art. 31 K.O.) Middelburg: 8.30 en 1 ds Verhey. Souburg: 9.45 en 2.30 student Borgdorff. Vlissingen: 4.30 stu dent Borgdorff. Zoutelande: 9.30 leesd., 3.30 ds Verhey; Goes: 2 en 6 ds Hordijk; Wolfaartsdyk: 10 ds Hordijk, 2 leesd.; Axel: 10 en 3 ds Zemel (bed. H.A.); Ter neuzen: 10.30 en 3 ds ten Hove. Chr. Geref. Kerken. Middelburg: 10 en 2.30 ds Grup- pen. Oud-Vossemeer: 10, 2.30 en 6.30 leesd. Tholen: 10, 2.30 en 6.30 leesd. Zierikzee: 10 en 6 ds v. d. Klis.. Biezelinge: 9.30 en 2.30 leesd. Haamstede: 10 en 3 ds Meyering. Kerkwerve: 3 ds v. d. Klis; Vlissingen; 9.30 leesd., 5.30 ds Gruppen. Oud-Geref. Gemeenten. 's-Gravenpolder: 9.30, 1.30 en 5 leesd. Maandag 7 u. dhr Usel- stein, Apeldoorn. St.-Philips land: 9.30, 2.30 en'6 leesd. St.- Maartensdijk: 9.30, 2 en 6 leesd. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 ds de Reuver. Oud-Geref. Kerk. Zierikzee: 9.30, 2 en 6 leesd. Colijnsplaat: 10, 2.30 en 6.30 en Dinsdag 10, 2.30 en 6.30 ds Hen nephof. Vrije Evang. Gemeenten. Goes: 9.30 en 6 ds Karelse. Rilland-Bath: 10 en 2.30 de heer Penninga. Wemeldinge: 10 en 2.30 ds de Goede. Yerseke: 10 en 2.30 ds Timmerman. Doopsgez. Gemeente. Goes: 10 da A. H. A. Bakker. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Neil. Herv. Kerk. Axel: 10 (bev. lidm.) en 2.30 ds Pennings; Aardenburg: 10.30 ds Blom (bev. lidm.); Sint An na ter Muiden: 11 ds Schrale; Biervliet: 10 ds Wieboscb (Op. Bel.); Breskens: 10 (Op. Bel.) en 6.30 ds van Beusekom; Cadzand: 9.30 ds ten Cate (Bev. lidm.); Groede: 10 ds Boere (Op. Bel.); Hoofdplaat: 10 ds Winckel (bev. lidm.); St. Kruis: 9 ds Blom; Nieuwvliet: 2 ds Wiebosch (bed. H.A.); Oostburg: 10 ds Four- nier (bev. lidm.); Retranche- ment: 10 ds Barnouw (bev. lidm.);Schoondijke: 10 ds Scho penhauer (Op. Bel.); Sluis: 9.30 ds Schrale; Waterlandkerkje: 10 ds Eergsma (bev. lidm.); IJzen dijke: 2.30 hulppred. Bouwen en ds Schopenhauer; Zuidzande: 11 ds ten Cate (bev. lidm.).

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 4