UUêtm'im De Goese Heren op het Stadhuis. De fiscus ruïneert de sigarenindustrie. Kans op onyewenste derde loonroiide is groeiende. In 1750 had Goes nog maar 3500 inwoners. Chefarine 4 Hu 4 beroemde mid delen tegen pijnen. Dank zjj Benelux-verplichtingen. „Bruin brood" en zandaardappelen. De bocht in de weg wëg~j 1 Mei alle kolen van de bon. I02SSS1 DE AARDSTRALEN-THEORIE, Schadelijke vorm van kwakzalverij. Zaterdag 1 April 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 DE BEIAN6STELLIW6 VOOR DE PROVINCIALE ZEEÜWSE BIBLIOTHEEK NEEMT G&STADI6 TOE HET STADHUIS. Zoals in de meeste plaatsen staat ook in Goes het stadhuis op de Markt, waarvan de noord en oostkant vroeger met een rij bomen was beplant. Dit ge meentehuis is geen indrukwek kend gebouw, zoals b.v. de raad huizen uit Middelburg vóór 17 Mei 1940 en uit Veere, die trou wens veel ouder zijn. Het Goese stadhuis, zoals we dat tegen woordig kennen, dateert pas van 1771, het oudere vóór die tijd is door brand verwoest, alleen de oude toren rechts dateert nog uit de middeleeuwen (behalve de koepel). In 't middengedeelte flankeren de beelden van die Waarheid en Gerechtigheid het wapen van Goes. De stenen der wet, vroeger ook bij haast elk gemeentehuis aanwezig, zijn op geruimd. Zj behoeven ook geen dienst meer te doen, want de tegenwoordige strafwetten ken nen het gebruik ervan niet meer. Vroeger werden ze meermalen gebruikt als strafmiddel, vooral voor vrouwen. Als ze gevochten of gekeven hadden of geschol den op haar buurvrouw, werden de zware stenen om haar hals gehangen en moesten ze een ge dwongen wandeling door de stad maken. En u begrijpt, voor zo'n uitstapje was de belangstelling der stadgenoten altijd groot. Voor al de jeugd liet zich niet on betuigd door roepen en schreeu wen en het gooien met alles wat gooibaar was: rotte appels, straat vuil, paardevijgen. Bij het stadhuis van Veere hangen deze schandstenen nog altijd boven de kaak en aan het nieuwe gemeentehuis van Baar land zijn ze te vinden onder de vlaggestok. Bekend zijn de z.g. „grauw tjes", vervaardigd door Gee- raerts, boven de deuren van de raadzaal aangebracht als versie ring. DE VROEDSCHAP. Ongeveer 1750 had Goes nog maar 3500 inwoners, maar het had toch 2 burgemeesters en veroorloofde zich ook de luxe er 2 secretarissen op na te hou den. Maar de leden van de Raad (vroedschap) vergaderden meestal iedere week: 's Zater dagsmorgens om 10 uur. Er schijnt dus heel wat te doen geweest te zijn, want in vorige eeuwen bemoeiden ze zich met dingen, waar we nu niet meer aan denken er een burgemeester of een raadslid bij te halen. Het iedereen naar de zin ma ken ging natuurlijk niet, vooral tijdens de geloofsvervolgingen onder Karei V en Filips II ver keerden ze in een moeilijke po sitie. Waren ze te streng, dan kregen ze een deel van hun onderdanen tegen zich, en zagen ze te veel door de vingers, dan ontvingen ze een boze brief van de Landsheer, dat ze „veel te zacht en te mals waren"! Met deze laatste betiteling was ook de misdadiger het eens, die uit de cel onder het stadhuis wist te ontsnappen en als afscheid de volgende „dankbetuiging" achterliet: „Die Wil stelen en niet wil [hangen Ga naar Goes en late zich [vangen, Want de Heren van Ter Goes Zijn zo zacht als appelmoes." Misschien ook waren zijn kerkerdeur of de tralies van zijn raampje wel erg zacht geweest! ZORG VOOR DE BURGERS. Het moet gezegd worden, dat de Goese Raad goed voor zijn onderdanen zorgde. Zo werd in 1651 een zekere Jan Maartense, die in handen van de Turken was geraakt, uit hun wrede handen vrijgekocht voor de som van 1000 gulden. Ook dachten de Heren op het stadhuis aan de gezondheid van hun onderdanen. Zo benoemden ze eens een bekend chirurgijn uit Delft als stadsoperateur, op voorwaarde dat hytwee maal per jaar zou overkomen Alle operaties moesten dus tot die tijd worden „opgespaard"' En als er dan spoedoperaties wa ren, die geen week, geen dag zelfs konden wachten? Och, we moeten niet vergeten, dat in vroeger eeuwen heel weinig ge opereerd werd; met huismiddel tjes en aderlaten probeerde men gevallen, die tegenwoordig een operatie nodig maken te genezen. De Goesenaars mochten zelfs geen arm of been laten afzetten zonder toestemming der regering. Maar een goede maatregel was het toch zeker wel, dat eens bij het bekend worden van honds dolheid alle honden uit Goes zo volledig mogelijk werden gevangen en per schip werden weggevoerd. En de bepaling, dat niemand uit Goes mocht verhuizen als hij zijn schulden niet had betaald, zullen de mogelijke schuldeisers wel een verstandig besluit ge vonden hebben. Reeds eeuwen terug had Goes een vloekverbod. Wie Gods naam ijdel gebruikte, moest als het de eerste keer was 1 pond (f 6. boete betalen, bij volgende over tredingen werd de boete ver groot. Betrof het kinderen, dan moesten de ouders betalen en de politie-agenten hadden het recht de pet of hoed der kin deren als pand mee te nemen, die ze eerst terugkregen als de vereiste boete was betaald. Voor al deze goede zorgen hadden de Heren dus wel recht op een luxueuse maaltijd ten koste van de stadskas, nietwaar? Een eterijtje, dat b.v. in 1776 nog f 1000.kostte! En dat later slechts één keer per jaar werd gehouden. U ziet, de schatkist van Goes (Ingez. mededeling advert.) Wanneer zware hoofdpijn, hevige zenuw- of andere pijnen niet ie verdrijven zijn, neem dan eens Chefarine „4". Elk iablet beval vier wereldberoemde genees middelen. Eén ervan Chefarox - zorgi dat zelfs de gevoeligste maag tAch niet van streek raakt. diende dus wel eens flink ge spekt te worden. De Goesenaars moesten dan ook aardig belas ting betalen en zowat alle artike len waren met accijns belast. Vele stadsambten waren be zwaard met recognitie, d.w.z. ze moesten de eerste paar jaar een deel van hun salaris in de stads kas storten. En wie een gewich tige betrekking in Goes wenste te krijgen, behoorde een flinke som geld aan te bieden, anders greep hij er naast. Dat door deze maatregel altijd de be kwaamste personen werden be noemd, valt te betwijfelen. Amb- ten'voor de meestbiedenden, met de nodige omkoperij der raads leden er bij! BEMOEENG MET HUISE LIJKE AANGELEGEN HEDEN. Er is een oud spreekwoord dat zegt, dat men de vuile was binnenshuis moet behandelen. Maar in het oude Goes werd deze soms op het Stadhuis ge bracht! Het kon gebeuren, dat de ver houding tussen man en vrouw niet in orde was. Wanneer de regering der stad er niet in slaagde de toestand te verbete ren en de echtelieden voort gingen met „schelden, kijven, vloeken of andere kwade woor den geven", werd er boete op gelegd (bepaling van 1611). In 1627 wilde een vrouw haar man verlaten. Maar de Raad kwam tussenbeide en gaf haar bevel zich binnen acht dagen bij haar man te voegen, deed ze het niet, dan werd ze voor altijd uit de stad verbannen. Zo zijn de gemeenteraadsleden meermalen opgetreden als scheidsrechter in huwelijkszaken die scheef dreigden te gaan. Ongeveer twee eeuwen ge leden werd er een ordonnantie uitgevaardigd tegen de ongere geldheid der dienstboden, die zich niet gedroegen zoals „de rede, eerbaarheid en goede orde" vereisten en binnen de afge sproken tijd hun dienst opzeg den en een andere mevrouw zochten. Allerlei ordonnanties dus, som mige wat wonderlijk voor onze eeuw of helemaal uit de tijd, maar waarvan we mogen aan nemen, dat ze tot stand kwamen, omdat het welzijn van de Goese burgers de Heren op het stadhuis na aan het hart lag. L. v. W. Het hoofdbestuur van de vak groep sigarenindustrie heeft mee gedeeld, dat de sigaren te duur geworden zijn in verhouding tot de koopkracht. De afzet stagneert en de oorzaak liiervan is, volgens het bestuur, de te hoge accijns, die de industrie moet betalen. „Voor de oorlog bedroeg de ac cijns 12}^ pet. en de sigarenin dustrie kon best tegen de sigaret tenindustrie concurreren. Thans is de accijns gestegen tot 27)4 pet en de industrie is niet in staat deze hoge belasting op te bren gen". Het bestuur voegde hieraan toe, dat de besprekingen die over de moeilijkheden met de desbetref fende ministeries zijn gevoerd op niets zijn uitgelopen. Aan de mi nisteries van Economische en Sociale Zaken had men wel oren naar de verlangens van de siga renindustrie, doch het ministerie van Financiën stelde zich op het standpunt, dat een verlaging van de accijns niet wel mogelijk is in verband met de Benelux-verplich tingen. „Ons bedrijf wordt door de fis cale maatregelen op deze wijze onherroepelijk geruïneerd als er geen oplossing wordt gevonden", aldus het bestuur. „In België is de industrie met haar tegenwoordige productie van slechts 5.000.000 sigaren per maand reeds vrijwel aan de grond gelopen. Daar bedraagt de accijns 39 pet. Ook onze industrie loopt gevaar deze weg uit te gaan. Voor de oorlog produceerden wij 140.000.000sigaren per maand (99 pet. voor binnenlands gebruik) en thans is onze productie gedaald tot 60.000.000 per maand. In 1938 werkten 27.000 arbeiders in de si garenindustrie. Thans nog geen 10.000. Als wij niet verder kunnen werken zal het aantal werklozen toenemen en de positie van Am sterdam als tabaksmarkt zal een geduchte knauw krijgen". Er is naar de mening van het bestuur een onredelijke verhou ding tussen loon en accijns in de sigarenindustrie. Ter illustratie daarvan gaf men het voorbeeld, dat bij een loon van f 10 voor de oorlog een accijns van f 5 werd geheven. Bij het hogere na-oor- logse loon van f20 bedraagt de accijns f 40. Het bestuur meent, dat slechts een belangrijke daling van de ac cijns de Nederlandse sigarenin dustrie kan redden. Een heffing bijvoorbeeld van 10 pet zou de industrie in staat stel len haar oude positie te heroveren en de vakgroep meent, dat het sigarenverbruik bij de lagere kostprijs zozeer zou stijgen, dat de opbrengst aan accijns over het geheel genomen gelijk zou blij ven. Republikeinse senatoren door Truman beschuldigd. President Truman heeft en kele republikeinse senaatsleden beschuldigd van hulpverlening aan de Sowjet-Unie door te trachten de Amerikaanse buiten landse politiek te saboteren. Senator Joseph Mocarthy, die herhaaldelijk van communisti sche infiltratie in het ministerie van buitenlandse zaken heeft gerept, noemde Truman „de grootste troef, die het Kremlin heeft". De president verklaarde „schoon genoeg" te hebben van de aanvallen op het State De partment door de senatoren McCarthy, Styles Bridges en Kenneth Wherry. Hij gaf de journalisten uit drukkelijk toestemming om hem als volgt te citeren: „Het groot ste voordeel dat het Kremlin heeft, is gelegen in de partijdige poging in de Senaat om de on partijdige buitenlandse politiek van de V.S. te saboteren". Eerste Kamer aanvaardde Sociale Zaken. Als de regering er niet in slaagt een oplossing te vinden voor de groeiende wanverhouding tussen lonen en prijzen, dan zal de zo uitermate ongewenste derde loonronde onvermijdelijk zyn. Dit heeft in de Eerste Kamer minister Joekes toegegeven, die na drie dagen van beraadslagingen zijn begroting voor Sociale Zaken zonder hoofdelijke stemming zag goedgekeurd. Alleen do communisten vroegen om aantekening, dat zy geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Mr Joekes verzekerde met na druk, dat de ernst der omstandig heden er toe behoort te brengen, niet te veel „liever koekjes" te bakken en b.v. bruinbrood of zandaardappelen te eten in plaats van niet voedzamer maar wel duurder wittebrood of hoger ge prijsde kleiaardappelen. Het voor jaar brengt nu eenmaal altijd prijsverhoging, zei de minister, die hoopte dat de aardappelprijzen spoedig zullen dalen. Loonregelingen. De minister heeft ten aanzien van de kwestie, welke organisatie in de toekomst de loonregelingen zal moeten treffen, verklaard, dat de thans geldende bepalingen zich tegen loonregelingen door het be drijfschap verzetten. De sociale verzekering. De reorganisatie van de sociale verzekering is een wens die reeds lang in ons land leeft. In de eer ste plaats is nodig, dat de uitvoe ringsorganen gecentraliseerd gaan werken. Een desbetreffend ont- FEUILLETON door TO VAN TH IEL. 46) Els had er eerst niets van be grepen. „Wat wat is er dan, wat bedoel je, is mevrouw weer erger?" En toen had ze het er uitge- hakkeld, onderbroken door he vige snikken: „Mevrouw.is. dood. Een embolie door het hart zegt de dokter." Wat het meisje meer gezegd heeft, weet Else niet. Het was net of alles opeens om haar heen waggelde, ze moest zich vast grijpen om niet te vallen. De hoorn was uit haar hand gegle den en ze was op een stoel neergezakt. Zo vond mevrouw Jensma haar, toen ze even later beneden kwam. Ongerust had ze haar naar boven geholpen en daar had Els haar het vreselijke verteld. Toen moeder zag hoe diep het haar kind aangreep, stond meteen haar besluit vast: In geen geval mocht haar dochter er heen; zij zélf zou de honneurs voor Jaap gaan waarnemen. Els had versuft geknikt. „En jij gaat direct een poosje liggen. Ik sluit de zaak van daag." Op weg naar Jaap was ze meteen even bij de Van Regte- rens aangegaan en had daar de treurmare verteld. En ze had Ally gevraagd, als ze hulp no dig had, of ze dan op haar kon rekenen. „Ik wil Els er liever helemaal buiten laten, ze trekt het zich zo erg aan." „Geen wonderontvalt Ally. Even kijken de ogen van me vrouw Jensma scherp in die van het meisje. Zou er dan toch iets..? flitst het door haar heen. Het kind was zo vreemd de laatste tijd. Dan schudt ze energiek alle dwaze overleggingen van zich af en gaat ze op weg naar haar zware taak. Jaap gaat verslagen door de dagen. Alles glijdt langs hem heen. Er komt geen traan in z'n ogen en geen klacht over zijn lippen, 'tis of hij met -tomheid geslagen is. Mevrouw Jensma is als een moeder voor hem, ze neemt zo veel ze kan alle zorgen weg, me neer regelt de zakelijke dingen, hij schrijft met z'n vrouw de adressen van de rom !-n >rten en spreekt alles af met de begra fenisondernemer. Op de dag van de begrafenis zit Jaap bij de rouwdienst met grote afwezige ogen voor zich uit te staren. De woorden van de dominé zijn ijdele klanken voor hem. Als ze uitstappen by de aula wankelt hij het rijtuig uit. De predikant die naast hem gezeten heeft, geeft hem een arm en sa men staan ze bij de baar en lo pen ze naar Lotty's laatste rust plaats. En even verstard als hij heengegaan i s, komt hij ook weer thuis. De mensen schudden meewa rig het hoofd. Ze vrezen, dat het te zwaar wordt voor zijn ver stand. Een paar proberen een gesprek met hem. Alles tever geefs. Als eindelijk alle genodigden weg zijn en Else's moeder alleen met Jaap in de kamer achterge bleven is, gaat deze opeens naar het orgel. Ze slaat een paar ae- coorden aan. Dan zingt ze met; een even bevende stem; Nooit kan 't geloof te veel verwach ten Lotty's lievelingsgezang! Bij de tweede regel is het of er een schok door Jaap heengaat. Zijn ogen worden groot en wijd. Mevrouw Jensma zingt, maar tegelijk smeekt ze vurig om hulp voor deze geslagene. Dan hoort ze plotseling een droge snik. Ze kijkt om. Jaap is weer gaan zitten, met z'n hoofd op de armen ligt hij op de ta fel. Z'n hele lichaam schokt. Even laat ze hem begaan. Dan is ze naast hem en legt haar hand op zijn schouder. En zacht, vertrouwelijk, begint ze met hem te praten over Lotty, over haar geloof, over haar heerlijk heid nü. Als een kind by zijn moeder zo snikt Jaap al z'n verdriet bij haar vit. En zachtjejs leidt ze hem weer op de weg, die een poosje voor hem verduisterd is geweest en die hij niet meer vinden kon. En als l.ij die weg weer voor zich ziet, beschenen door het grote wondere Licht, dan weet "hy, op Wien hij steunen kan. Else heelt al bijna veertien dagen pal gelegen. De innerlijke strijd heeft haar lichamelijk zo aangepakt, dat ze lusteloos en moe maar het liefst in bed bleef. Dokter constateerde heel nuch ter „overspanning", alleen Ally weet eigenlijk de juiste oorzaak van Else's ziek zijn. Op Lotty's begrafenis kon ze niet eens komen en haar vrien din is in die dagen de rechter hand van haar moeder geweest. (Wordt vervolgd.) werp waarin mede een wijzi ging van de kinderbijslag en de ziektewet is geregeld is gezon den naar de Raad van State. Voor de uitvoering van de ver schillende verzekeringen zullen de bedrijfsverenigingen zorg kunnen dragen. Hoe zal de overgang van de tegenwoordige organisatie naar de komende zijn? Dat is een moeilijk vraagstuk, zei de minis ter. Daarvoor zyn we reeds prac- tisch gesteld nu de Werkloos heidswet tot stand is gekomen. Deze wet is nl. een voorloper op de nieuwe organisatie. Het zal bezwaarlijk zijn om deze wet op 1 Juli a.s. te doen ingaan, want de instelling van de bedrijfs verenigingen gaat niet zo vlot en bovendien is de organisatie van de werkloosheidsverzekering voor de landbouw niet eenvoudig. De bewindsman veronderstelde niet dat hij over gebrek aan me dewerking zal hebben te klagen. Het moeilijkste deel der sociale verzekering is de Ouderdomsver- zekering. Een desbetreffend voor ontwerp is echter gereed. Het in terdepartementaal overibg zal echter nog wel enige tijd vergen. Tevens is er een algemene regeling voor het spaar- en pensioenfonds in de maak Staatssrecretarissen gaan reizen. Voor de zoveelste maal verde digde minister Joekes de aanstel ling van de twee staatssecretaris sen aan zijn departement. Zy moe ten met gezag kunnen optreden naar buiten en het land kunnen afreizen. De minister zelf heeft geen tijd om de noodzakelijke bui tendienst contacten te onderhou den. Dat slechts tijdelijke plaats vervangers in de oorspronkelijke functies van dr van Rhijn en dr v. Muntendam werden benoemd, ligt in verschillende omstandig heden, zoals de deskundigheid van de twee nieuwe staatssecretaris sen. Minister Joekes zag geen mo rele bezwaren. Prof. Molenaar (V.V.D.), zo zeide hy, verwijlt in de theorie en oordeelt niet met deskundigheid van zaken. De Ka mer heeft zich ten slotte ver enigd met het voorstel om de loongrens voor de sociale voorzie ningen van f3750 tot f4500 te verhogen. Woensdag na Pasen komt de Kamer weer bijeen om de begro ting van Justitie te behandelen. De lange-afstand bommenwer per, de XB-36, waarmee bij de Consdidated-Vultee fabrieken te Forth Worth in Texas nog steeds proefnemingen worden gedaan, is thans uitgerust met een nieuw soort landingsgestel. Het is een type tractor landingsgestel zoals men kan zien. De minister van Economische Zaken, heeft na de adviescommis sie voor de huisbrandvoorziening te hebben gehoord, besloten de distributie en de rantsoenering van vaste brandstoffen voor huis brand en kleine industrie met in gang van 1 Mei 1950 te beëin digen. Dit houdt in, dat by aankoop van deze brandstoffen met inbe grip van anthraciet en eierbriket- ten van deze datum af geen bon nen of vergunningen meer nodig zijn. Deze maatregel kan genomen worden, omdat de huisbrandposi tie thans over het geheel genomen voldoende ruimte laat, om een normale behoefte van de bevol king in de tot dusverre gebruike lijke verdeling te dekken. Het ligt voorshands niet in de bedoeling de prijzen vry te laten. Vakwedstrijd voor schoen makers om de „gecroonde leersse". In opdracht van de Vakgroep Maat- en Orthopaedische Schoen makerij, vervaardigde de Utrecht se edelsmid Brom, een in zilver gedreven wisselschild, met de „ger croonde leersse" als embleem, dat de inzet zal zijn van een nationale vakwedstrijd, die om de twee jaar gehouden zal worden. In Juni van jaar vindt de eerste wedstrijd plaats. (Ingez. mededeling advert.) WALE-EN0ELSE VOO-R.00-R.LOO?> VAN KWALITEIT TELEFOON 200 <K II02> Geen parachutisten in' onze strijdkrachten. Nederland krijgt geen parachu tisten. Het Canadese aanbod, om ook Nederlanders aan hun scholen tot parachutisten op te leiden, heeft de Nederlandse regering, naar vernomen wordt, van de hand gewezen. De reden hiervan is, dat aan de Nederlandse strijd krachten in het bestek van de collectieve defensie der twaalf Nato-landen een zo uitgesproken verdedigende taak is toebedeeld, dat aan parachutisten geen be hoefte bestaat. Campagne tegen rassen discriminatie in Z.-Afrika. Ds Scott, de protestantse zen deling in Zuid-West-Afrika, dl» onlang voor de Verenigde Naties de Zuid-Afrikaanse regering van verregaande rassendiscriminatie beschuldigde, zal een campagne beginnen „om het geweten der Engelse Christenen wakker te schudden voor het rassenpro- probleem". Niet alles Is welkom! De Chicagose Importeur Chr. Janus heeft van zijn rijke Egyp» tische oom onder meer 4 Egypti sche dansmeisjes van 16 tot 21 jaar geërfd. Zijn tante, die twee derde van zijn ooms nalatenschap heeft ge kregen, betwist hem echter nog zijn deel en zijn vrouw is ook niet bepaald enthousiast over die meisjes. menten, na te gaan. Het is be kend dat suggestieve invloeden brj dergelijke aandoeningen gro te, zij het ook tijdelijke, verbete ringen kunnen geven. De mysterieuze aardstralen hypothese nu kan op dezelfde wij ze machtig genoeg zijn om soort gelijke verbeteringen te bewerk stelligen, vooral waar deze hypo these nog ln een magisch gewaad gehuld is. Deze magisch demonische fac tor wordt belangrijk versterkt door de wijze waarop deze aard stralen z.g. geneutraliseerd wor den. De schrijver bespreekt dan de z.g. Povernl-apparaten, geheim zinnige kastjes, welks Inhoud de schadelijke werking der aardstra len op zou kunnen heffen. „De werkelijke Inhoud dezer kastjes wettigt een gunstige wer king echter allerminst. Het is merkwaardig te zien, hoe oneven wichtige mensen op deze metalen voorwerpen al hun hoop en ver trouwen stellen, op dezelfde wyze als primitieve volken dit doen op hun houten of stenen afgodsbeel den". In zijn onlangs verschenen werk ,,De Parapsychologie" wordt door dr F. J. Tolsma ook aandacht ge schonken aan de z.g. aardstralen als verwekkers van verschillende ziekten. Deze deskundige schrijver zegt daarvan onder meer; Wat verstaat men onder aard stralen. De naam geeft het tot op ze kere hoogte aan. Het betreft hier stralen, welke hun oorsprong vin den in de aarde. Deze stralen nu zouden een bepaalde werking heb ben op het menselijk lichaam. Ze zijn schadelijk voor de mens en zouden allerlei ziekten kunnen veroorzaken. Deze ziekten z(jn niet tot enkele beperkt, maar om vatten een groot gedeelte van het medisch spectrum. De aardstra len zouden niet alleen asthma, maagaandoeningen enz., maar ook kanker veroorzaken. Allereerst valt ook hier weer op dat ziekten genoemd worden, waarvan de genese^ niet met ab solute zekerheid vaststaat. Het is alsof niet zozeer de aardstra len als wel de propagandisten electieve eigenschappen bezitten, waardoor ziekten met een beken de verwekker en een bekend ver loop gescheiden worden van die, waarvan de verwekker tot nog- toe onbekend is gebleven. Juist de ziekten van een betrekkelijk onbekende origine en moeilijk te behandelen trekken dan de be langstelling van de aardstralen- propagandisten. Daarbij valt op, dat de ziekten welke tot het terrein der z.g. psychosomatische geneeskunde behoren wel bijzonder in het middelpunt der belangstelling staan. Ditzelfde geldt van aller lei neurotische bezwaren. Juist hier is het zo uitermate moeilijk om het effect van stralen, en dit zelfde geldt van allerlei medica- GARRY DAVIS KOMT WEER THUIS. Carry Davis, ex-wereldburger nummer één, is te New York te ruggekomen in het land, dat hij had afgezworen. Hij vertelde geen Amerikaan te willen worden. Davis zal aan boord worden ver hoord door functionarissen, die zullen vaststellen of hij in de V.S. kan worden toegelaten. Na een bredere bespreking van de aardstralen hypothese ver volgt dr Tolsma: „Vele kwakzalvers worden door het publiek in hoge mate vereerd, ondanks hun vele fouten en totale onkunde. Tot nog toe is mij geen enkel geval ter ore gekomen, waarin van een opvallende gene zing kan worden gesproken. Het betreft hier, zoals ik al zei, meest al ziekten, welke behoren tot het gebied der psychosomatische ge neeskunde. Tevens valt daarbij op dat elke patiënt, welke een wichelroede loper consulteert, steevast óf zijn bed, óf zijn bureaustoel ln een schadelijk aardstralenveld heeft staan. Het komt vrijwel niet voor dat zulk een deskundige eens zegt, dat een bepaald geval niet tot zijn competentie behoort. Ver schuif uw bed of stoel en ge zult gezond worden luidt het devies. We aarzelen niet om de gehele aardstralen-theorie naar het rijk der fabelen te verwijzen, terwijl hier sprake ls van een schadelijke vorm van kwakzalverij. De aard stralen-theorie ls een dogma, ln de ongunstige zin van het woord".

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3