Jaarbeursverwachtingen werden verre overtroffen. NIEUWS Goesse politieagent maakte zich aan tal van diefstallen schuldig. Ï.V.D. STEMDE VOOR SOUVEREINI- TEITSOVERDRACHT LUXE AUTO'S ZULLEN OP BEPERKTE SCHAAL VER VOERD KUNNEN WORDEN. Belijdenis doen. Minder bezoekers, meer zakenlieden. Een 1 April-grap. Critiek op ex-premier (Mile van Frankrijk. Deveze naar Koning Leopold. Vele gelukwensen voor „Goed Wonen". PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Koffieprijs tijdens rantsoene ring niet hoger. Lesvliegtuig van L. 8. K. neergestort. omdat verwerping h. i. ergere gevolgen zou hebben gehad. Ponton in Breskens niet bruikbaar voor grote schepen SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuws ch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1526 Abonnementsprijs 3.9C p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per mm. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 1 APRIL 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J- S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Niehwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 6.14 u., onder 19.14 u. Maan op 19.03 u., onder 6.06 u. V.M. 21.49 u. Hoogwater op Zondag 2 April: Vlissingen: 1.28 u. 1.98 m., 13.53 u. 2.19 m. Terneuzen: 1.58 u. 2.17 m., 14.20 u. 2.38 m. Wemeldinge: 3.17 u. 1.60 m., 15.42 u. 1.84 m. Zierikzee: 3.01 u. 1.34 m., 15.31 u. 1.58 m. Tn de weken rondom Pasen is a het lente voor ae kerk. Zoals in de natuur het nieuwe leven ontluikt in bos en veld, zo komt er ook e-k jaar nieuw leven op in de kerk. Wat is het een aangrijpende zaak, als de nieuwe lidmaten der gemeente openlijk hun Hei land belijden! Menig gebed stijgt dan omhoog en menige traan welt op in het oog. En blijdschap en vreugde is er in het hart over de jonge mensen, die de opengevallen plaatsen der gestorven gemeenteleden weer gaan vervullen. Maar wat Is belijdenis doen? Is dat een vlot of haperend na spreken van datgene wat door de een of ander predikant is voorgezegd? Neen! zeker niet. Want het gaat niet over een uit wendig belijden met de lippen. Als wij immers waarlijk belijde nis van ons geloof afleggen, dan is die belijdenis een getuigenis, dat opwelt uit de verborgen diepten van ons hart. En het is een woord-getuigenis, dat in de daad zal openbaar komen tel kens weer opnieuw. En die be lijdenis is eerst voltooid als het leven voltooid is. "D elijdenis doen is een uitspre- u ken van de allerdiepste le vensovertuiging. Daarbij is het niet genoeg als wij in de bin nenkamer of m de huiselijke kring van ons geloof getuigenis geven. Neen, wij moeten de vrij moedigheid hebben om in het openbaar voor de Naam van onze God uit te komen. Ons volksleven wordt hoe lan ger hoe meer ontkerstend. Het ongeloof steekt steeds driester de kop op en de goddeloosheid neemt hand over hand toe. En nu worden wü ieder gesteld op onze plaats midden in de we reld. De één is landbouwer en de ander is ambachtsman. Weer een ander is onderwijzer, predi kant of wat dan ook. Maar wie wij zijn, wij hebben belijdenis ce doen. Al kost het ons eer en aanzien, en ai, ontvangen wij smaad en hoon. Nooit mogen wij Christus verloochenen door over Hem en Zijn zaak te zwijgen Wij hebben de roeping Hem voor de mensen te belijden, op school en in de pers, op kantoor en in de fabriek. Dit wil even wel niet zeggen, dat wij te koop moeten lopen met geestelijke er varingen en dat wij pronken moeten met gebedsverhoringen. Wij worden eenvoudigweg ge roepen Hem te belijden voor de mensen. Als er iemand tekort schiet in eerbied voor Jezus Christus, dan moeten wij voor dien mens uitspreken, dat die veel gesmade Christus onze Za ligmaker en Verlosser en Ko ning is. Belijdenis doen is spreken, Maar hebt gij er wel aan gedacht dat belijdenis doen ook inhoudt zwijgen en dul den? Onze nieuwe lidmaten zullen er goed aan doen zich van deze dingen rekenschap te geven. Pe trus zeide in de dagen van Je zus' omwandeling op de aarde: „Zie Heere, wij hebben alles verlaten en zijn U gevolgd". Onze nieuwe lidmaten hebben als regel niets te verlaten. Zij behouden him plaats in de maatschappij, hun ouderlijk huis, hun rustige leven. Maar ook zij zullen het ervaren, dat een dienstknecht niet meer is dan zijn meester. En al is de tijd der martelaren voorbij, toch be tekent belijdenis doen ook in onze dagen 1 ij d e n. Het lachen om uw geloof doet immers pijn. Die schimpscheu ten op uw kerkgaan worden ge voeld. De spotlach over uw bij bellezen wordt gehoord. Men smaalt op uw bidden en men sart u om te zien hoever uw Christelijke verdraagzaamheid gaat. Daarmede is nog niet alles ge zegd. De machten der duisternis pogen u in uw allerheiligst ge loof te doen wankelen. En wat kost het een inspanning van alle krachten, en veel strijd en ge bed om staande te blijven. Maar beklaagt u niet. Zo moet het naar de wil des Heeren juist zijn. Hij zegt tot u: „Zalig zijn zij, die vervolgd worden om der gerechtigheid wil, want hunner is het Koninkrijk der hemelen". T5 elijdenis doen is spreken, maar ook lijden, dulden. Wat een bestrijding hebt gij te verduren. Zult gij u maar ge wonnen geven aan uw vijanden en maar zeggen: „De geest is wel gewillig om God te dienen, maar het vlees is zo zwak". Gij kunt op niets in uzelven bouwen, noch op uw kracht, noch op uw geloof. Voor uw eigen besef is alles even zwak en wankel. En dan toch geloof belijden? Ja, want een zwak beginsel des geloofs is óók geloof. In een haast onzichtbare kiem is im mers reeds de heerlijke bloem kroon vervat, die er eenmaal uit zal opwassen. En indien er zulk een beginnend zaligmakend ge loof in het hart is. dan, (maar ook dan alleen) kunt ge belijde nis doen. Dan zijt gij zwak en machteloos in uzelven, maar gij moogt het uitroepen: „Ik geloof Heere, kom mijn ongelovigheid te hulp". En dan zult gij in de bangste strijd niet beschaamd uitkomen. Want de machtige God zal u van stap tot stap ge leiden en geen ogenblik aan uzelf overlaten. Gij moogt op Hem vertrouwen. Gij kunt het veilig met Hem wagen. Hij zal In oen persgesprek deed mr Milius, directeur van de Jaarbeurs mededelingen over de resultaten van de pas geëindigde Voor- jaarsbeurs. IljJ gaf als zijn mening, dat de Lberalisatie van de handel, zowel een grote toename van artikelen als een versterk te concurrentie tot gevolg had. De belangst- ~"ng is groot geweest, vooral buitenlanders waren in groter aantal aanwezig dan by de vorige Jaarbeurzen. De niet te hoog gestelde verwachtingen zijn verre overtroffen. VEEL BUITENLANDERS. De resultaten van het bezoek zijn groter dan bij de Jaarbeurs 1949. De tendens van de laatst gehouden beurzen vertoonde een afnemende verkoop van kaarten aan bezoekers en een toenemende van cliëntenkaarten. Deze lijn is tijdens de afgelopen beurs in ver sterkte mate doorgetrokken. Bei de aantalle.i kaarten tezamen zijn in totaal 3 k 4000 hoger dan bij de vorige Voorjaarsbeurs. Dit wijst op een aanzienlijke toename van het aantal zakenlieden, dat de beurs bezocht. Mr Milius schat, dat het buitenlands bezoek 30 tot 35 pet. is toegenomen. Er zijn bu enlandse bezoekers geregistreerd uit niet minder dan 51 landen. De Belgen waren daar bij ver in de meerderheid. Daar na kwamen Engeland, Duitsland en Frankrijk. Dat het aantal be zoekers uit de Verenigde Staten aanzienlijk is gestegen, noemde de heer Milius van groot belang, evenals, voor de eerste maal na de oorlog, de officiële bezoeken van Duitse zakenlieden. DUITSE CONCURRENTIE MERKBAAR. Over de gedetailleerde resulta ten van de verschillende groepen der deelnemers, zeide mr Milius, dat de schoenengroep zeer tevre den is. Bij de lederwaren waren de resultaten gemengd. De con currentie, vooral van de Belgen, heeft zich sterk doen gevoelen. Bij de textiel was men over het al gemeen tevreden, hoewel er een voorzichtige inkooptendens merk baar was. Bij de foto-artikelen en kantoormachines deed zich sterke Duitse concurrentie voor. Dit geldt eveneens voor werk tuigmachines. De Duitse deelne mers 1 bben goede zaken gedaan. In het paviljoen, waar de collec tieve Duitse deelname was onder gebracht, is voor een millioen dol lar aan orders afgesloten. Samenvattend gaf de heer Mi lius als algemene lijn van de re sultaten der beurs aan: zeer te vreden. Vol goede moed wordt be gonnen aan de voorbereiding van de Najaarsbei: j, waarvoor de in schrijving half April sluit en die nu reeds vrijwel volgeboekt is. Eigendommen van Mussolini gevonden? Boeken, documenten, meube len, snuisterijen en tal van an dere voorwerpen, die aan Mus solini zouden hebben behoord, zijn teruggevonden in de bank van lening te Bescia, waar zij 7 vertrekken zouden innemen. De Italiaanse bladen, die dit. be richt brengen, verklaren dat het hier de bagage betreft, die de fascistische ex-dictator op zijn vlucht naar Noord-Italië had meegenomen. Onder meer zouden de kamers bevatten: de viool van -Mussolini, een foto album, een aantal vazen, die door de keizer van Japan aan de Duce werden aangeboden, een door de Hongaarse regering ge schonken degen, alsmede onge veer 1000 boekdelen welke laat ste voor het merendeel door Mussolini van aantekeningen en commentaren werden voorzien. Tenslotte zouden in de verzame ling nog tal van persoonlijke documenten zijn aangetroffen. Gisteren ontvingen wij een drukwerk, dat oppervlakkig gezien de indruk maakte van een ministeriële nota gericht aan de Tweede Kamer. Het was gedrukt precies zoals dat met de Kamerstuk ken de gewoonte is. De nota bevatte de mede deling van de „minister van Belastingen, L. Pieftinck", dat een speciale belasting op Spoor- en Tramwegen nood zakelijk moet worden geacht, teneinde de schatkist te spekken, maar ook om aan de achterstelling van het motor- wegverkeer een einde te ma ken en voorts ter bevorde ring van de afzet van duur der wordende goederen en diensten. Het tarief zou be paald zijn op f 1000 per per- sonencompartiment, f 5000 per goederenwagen en, f 4000 per tramrijtuig. Meegedeeld werd, dat dit stuk, no. 11, op 1 April moest worden geplaatst. Een niet onaardige April grap. De Franse parlementaire en quêtecommissie, die een onderzoek instelt naar de „zaak der gene raals", heeft in een rapport aan de regering verklaard, dat ge rechtelijk bewijsmateriaal in deze „zaak" onder verdachte omstan digheden was verdwenen. De com missie verzoekt do regering een g ^rechtelijke vervolging in te stellen tegen degenen, die hier- voor verantwoordelijk zijn. In het rapport wordt scherpe •critiek geoefend op oud-premier Hehry Queuille en de oud-minister van defensie Ramadier, omdat zij de zaak van het verdwenen ge heime rapport over Indo-China in de doofpot heb'_cn gedaan. De commissie zegt te hebben bevonden, dat verschillende vitale documenten, die op de Vietminh- agenten te Parijs waren gevonden, op onwettige wijze aan hen waren teruggegeven, dat een blad van het dossier over deze zaak was verbrand en dat er kennelijk was geknoeid met het rapport van de contraspionnagedienst over een verhoor van de ontbrekende ge tuige Peyre. Al is Ie commissie van mening, dat Ramadier de vervolging van de generaals wegens het uitleve ren van het geheime rapport aan de Vietminh niet had mogen stui ten, verklaart zij niettemin, dat op het ogenblik niets haar ervan weerhoudt, om in Ramadiers goe de trouw te geloven. De verant woordelijkheid van de Queuille schijnt haar minder direct toe dan die van Ramadier. HET KONINKLIJK GEZIN TE VAL d'ISÈRE. Bij aankomst te Val d'Isère, waar de Koninklijke familie de vacantie gaat doorbrengenwerden H. M. Koningin Juliana bloe men aangeboden door het 5-jarige dochtertje van de plaatse lijke banketbakker, Josiane Collins, en het 4-jarige neefje van de hoteleigenaar. Naar het A.N.P. van het mi nisterie van landbouw, visserij en voedselvoorziening verneemt, ligt het niet in de bedoeling tij dens de koffierantsoenering de prijs van de koffie te wijzigen. Omtrent de duur van de rant soenering is niets naders bekend. Wel is de voorraadpositie ver beterd met 4500 ton Congokof- fie, die enkele maanden geleden werd aangekocht en inmiddels in ons land is gearriveerd, maar slechter van kwaliteit zou zijn. Piloot omgekomen. Bij 's-Gravenmoer in Noord- Brabant is gistermiddag, om on geveer 12 uur, een vliegtuig van de luchtstrijdkrachten, afkomstig van het vliegveld Gilze-Rijen, neergestort. De piloot, die bij het ongeluk is omgekomen, is da reserve-kor poraal A. V. G. Smolders, die op Gilze-Rijen was ingedeeld bij de V.V.O. („Voortgezette Vlieger opleiding") voor het volgen van een opleiding tot militair vlieger. Het toestel was een Harvard les vliegtuig; het werd totaal ver nield. Het toestel is door onbekende oorzaak in een vrille gekomen en heeft zich met de neus ongeveer anderhalve meter in de grond ge boord. Smolders, die alleen in het toestel zat, was op sla. dood. In Middelburg stond een rechter terecht» Gistermorgen kreeg de Arron dissementsrechtbank te Middel burg een wel zeer eigenaardige zaak te behandelen. Terecht stond nl. de heer D. J. M. C. de R. rechter „in eerste aanleg" bij de Arrondissementsrechtbank te Antwerpen. Hij had in Octo ber 1949 te Renesse op het ter' rein, behorende tot de Wilhel minahoeve, gejaagd en was daarbij terecht gekomen op een stuk land van een ander en een boomgaard, die eveneens niet bij de Wilhelminahoeve behoor de. De hotelhouder J. G. te Re- nesse, die eveneens, zij het bij verstek, voor eenzelfde feit te recht stond, had hem vergezeld. De hele zaak liep nogal goed af, want, hoewel de Kantonrechter te Zierikzee- kwade trouw had verondersteld en de Antwerpse rechter tot een boete van f 100 had veroordeeld en verbeurd verklaring van het jachtgeweer, de Officier van Justitie nam aan, dat hier geen kwade trouw in het spel is. Hij eiste tegen de R. een geldboete van f 25, subs. 10 dagen hechtenis en verbeurd verklaring van het geweer, waarvan de waarde door hem op f 25 werd gesteld. De hotel houder kwam er nog beter af, want tegen hem werd een boete van f 10 geëist subs. 5 dagen en ook hij raakte zijn geweer kwijt. Mr Ducroo, de verdediger, vroeg vrijspraak. Het secretariaat van Koning Leopold deelt mede, dat, „daar minister Dev:ze verzocht heeft dc de Koning te worden ont vangen, teneinde hem op de hoog te te stellen van de conclusies, ge trokken uit zijn raadplegingen en onderhandelingen als regerings formateur", de Koning op dit ver zoek zal ingaan en hem Maandag zal ontvangen. In politieke kringen te Brussel legt men het antwoord van Ko ning Leopold op het verzoek van Deveze over het algemeen zo uit, dat hieruit blijkt, dat de vorst voornemens is zich strikt te hou den aan zijn verklaring van 16 Maart dat zonder verwijl de Ka mers bijeen geroepen dienen te worden om een einde te maken aan de wet op het regentschap. Men is over het algemeen van oordeel, dat, nu de Koning duide lijk heeft te verstaan gegeven dat hij zijn standpunt niet wenst te wijzigen, uit het onderhoud tus sen de vorst en de kabinetsfor mateur geen enkel element zal voortkomen, dat in staat zal stel len de regeringscrisis in nationale zin op te lossen. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Zo na een uur of twaalf, in het holst van de nacht, wanneer iedereen pleegt te slapen, had de Goese politicagent L. v. d. P. nachtdienst. Daar li" estentyds straatdienst had, was hy dus veel op de baan en daardoor kwam hij in de verleiding om gebruik ma kend van het nachtelijk duister en verschillende valse sleutels, zich toegang te verschaffen tot scho len, kantoren >n winkels, waarbij hjj zich in de loop van anderhalf jaar van Mei 1948 tot October 1949 ging schuldig maken aan een reeks van diefstallen, waar mee in totaal f 3000.gemoeid was. Gistermorgen stond deze onbe trouwbare dienaar van Herman dad voor de rechtbank en getui gen waren niet nodig, want de feiten werden allen zonder meer toegegeven. In 1941 kwam v. d. P. by de Politie te Goes. Verd. had dikwijls nachtdienst en ging dan meestal alleen zijn ronde doen. Het eigenaardige is, dat in zijn kastje op het politiebureau een groot aantal sleutels zijn gevon den. Deze sleutels waren afkom stig, zo beweerde verd. althans, van gevonden voorwerpen. Ach- De brand in de spoorwegloods te Breda. Schade geraamd op ruim een millioen gulden. Over de oorzaak van de brand, die Donderdag de goederenloods op het Bredase stations-emplace ment in een minimum van tijd in as legde, is nog altijd niets met zekerheid bekend. Wel is er een sterk vermoeden in een bepaalde richting. Men veronderstelt name lijk, dat er bij het lossen in een dqr wagons gerookt is, of dat een looplamp is gebruikt, waarin kortsluiting ontstond. Hierdoor ■zou dan een bus met cellulose in de wagon vlam hebben gevat, waarna het vuur op de loods is overgeslagen. Op het ogenblik wordt nage gaan, welke goederen en in welke hoeveelheden deze zich ten tijde van de brand in de lood bevonden. Er wordt gesproken van een scha de van ruim een millioen gulden, maar meer dan een globale schat ting is dit niet. In Utrecht werd gister de al gemene vergadering van de Volks partij voor Vrjjheid en Democratie geopend. De voorzitter der party, mr P. J. Oud, begon zijn openings rede met te spreken over de sou- vereinlteitsoverdracht. Ons stond voor ogen een zoda nige procedure, aldus spreker, dat verzekerd zou zijn, dat recht, vei ligheid en deugdelijk bestuur on der het nLuv regime in Neder lands Indië op behoorlijke wijze zouden zijn verzekerd. Dat de regelingen ter R.T.C. ge troffen de vervulling dezer voor waarden niet afdoende waarborg den, is de hoofdreden geweest van de ernstige bezwaren, die in onze kring tegen het aanvaarden van dat resultaat zijn gerezen. Onze Kamerfracties hebben die bezwa ren van het begin af volkomen gedeeld. Wanneer zij desondanks hebben ge» :end hun stem aan de totstandkoming van het resultaat der R.T.C. niet te mogen onthou den, dan was dit allerminst omdat zij die bezwaren zouden hebben prijsgege'. T"et enige, maar dan ook afdoende, motief, dat haar bewoog, was, dat zij van een ver werping van het resultaat nog veel ernstiger gevolgen vreesden dan van de aanvaarding. Zij moes ten kiezi.i tussen twee kwaden en De vervoersstremming op het veer Vlissingen—Breskens. De stremming van het autovervoer van 12 tot 29 April op het veer VlissingenBreskens heeft heel wat stof doen opwaaien. Ty- dens een persconferentie, waarbij aanwezig waren de Commissaris der Koningin Jhr. mr A. F. C. do Casembroot, de griffier der Staten dr B. D. H. Tellegen, de directeur van de Provinciale Stoombootdiensten, de heer G. J. de Jonge, en de wnd. hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat ir J. Moll, zy'n nadere mededelingen over deze zaak verstrekt. Illerby is meegedeeld, dat Je zaak van alle kanten is bekeken met als uitslag, dat ln beperkte mate autovervoer zal kunnen plaatsvinden, n.l. van luxe auto's met een maximum gewicht van 1500 kg. De oorzaak van de gehele stremming is, dat de fuik in Bres kens moet worden gerepareerd. Deze fuik, die reeds 25 jaar oud is, moet onder handen worden ge- u nooit teleurstellen. Hjj is de kracht in uw zwakheid. En in elke verzoeking zult gij meer dan overwinnaar zijn, door Hem, Die u heeft liefgehad. Gij gaat dan de strijd tege moet om te kampen tegen de macht van de duisternis en om te strijden voor de eer van God en de triomf van Zijn heiligen naam. Th. y, d. W. nomen door de Rijkswaterstaat en men heeft gewacht tot na Pasen, daar men dan lange werkdagen kan maken en in ploegen kan werken. Het feit doet zich nu voor, dat de veerboten moeten aanleggen aan de ponton een oud Duits landingsvaartuig dat dermate versleten is, dat men geen risico's kan nemen. Zou men met de „Koningin Wilhelmina" varen of desnoods met een Moer dijkpont, dan bestaat grote kans, dat bij het meren de ponton zou bezwijken en het gehele vervoer stil zou komen te liggen. GEEN ANDERE PONTON. De vraag w«rd gesteld of er dan geen andere ponton aanwe zig is, die men zolang kan ge bruiken. Er bleek één reserve ponton aanwezig te zijn, die bij Walsoorden ligt en daar als re serve dienst doet. Zou men die naar Breskens halen en de fuik in Perkpolder of Kruiningen zou defect raken, dan zou ook daar het vervoer stil komen te liggen en is het leed niet te overzien. ■Andere mogelijkheden zijn er niet. DRIE BOTEN. Tydens de reparatie van de fuik zal er met drie boten worden ge varen, n.l. de Prins Willem I, die een tiental auto's mee zal kunnen nemen, de „Koningsplaat", die vier auto's kan bergen en de „Prinses Irene", waarop ln 't ge heel geen auto's kunnen worden meegenomen. Met deze drie boten zal worden getracht de dienstre geling, zoals die thans geldt, te varen. De boten doen er uite: »ard veel langer over dan de moderne ferryboten en daarom zjjn er drie ingeschakeld. Men heeft besloten om met de schepen, die auto's kunnen meenemen, alleen die wa gens mee te nemen, die, lading en chauffeur Inbegrepen, niet meer wegen dan 1500 kg. B(j storm achtig weer kunnen echter ln 't geheel geen auto's worden ver voerd. e periode 12 tot 29 April is gekozen omdat de prakrijk hecfi geleerd, dat na Pasen geen topvervoer plaats vindt. WAARSCHUWINGEN. De automobilisten zullen van van deze stermming o.m. op de hoogte worden gebracht door gro te borden, waarop staat aangege ven, dat men goed doet het veer KruiningenPerkpolder te benut ten. Deze borden worden aan de Kreekkrakdam bij Kruiningen en bij de grensposten Ede, Sluis, Veldzicht en Zelzate geplaatst. Tenslotte Is meegedeeld, dat er plannen bestaan het wachten is alleen op het crediet, dat aan de Rijkswaterstaat zal worden toegestaan voor dit werk om een fuik van de vroegere ponton bjj de Moerdijk naar Breskens te brengen en deze fuik geschikt te maken voor de boten als de „Kon. Juliana" en de „Prins Bernhard", zodat mochten er in de toekomst weer reparaties moeten plaats vinden, dergelijke stremmingen niet meer zullen voorkomen. De verwezenlijking van dit plan zal f140.000.kosten. Met ingang van 1 April ls be noemd tot leraar in lichamelijke oefening aan de Christelijke Kweekschool te Middelburg, de heer Lampe, leraar M.O. al daar. zij hebben gekozen voor datgene, wat in hun ogen was het minste kwaad. Hoe wij intussen over de sou- vereiniteitsoverdracht mogen den ken, één ding staat onherroepelijk vast. Er is _an nieuwe verhouding tussen Nederland en Indonesië in het lev geroepen en op de basis van die nieuwe verhouding moe ten wij voortwerken. Niet door mokkend neer te zitten, teleurge steld door de zo geheel anders ge hoopte uitkomst, doch met de ech te couiage van Jan Pieterszoon Coen ons te zetten aan onze nieu we taak zullen wü de hoogste be- ]- e» van land en volk van Ne derland en Indonesië beide kun nen dienen. Gene. ..al Bradley heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Ame rikaanse soldatenkerkhof Mar graten. In een radio-toespraak tot het Amerikaanse volk roei-.d. hü de goede zorgen die daaraan wor den besteed. Op de veiling Kwintsheul werden gisteren de eerste tomaten aangevoerd; het waren er twee die f 1.20 per stuk opbrachten. De maximum-prijs regeling voor benzine is verval len. In Batavia is overeenstem ming bereikt over een Nederland se lening aan Indonesië van f 200 millioen. Slechts enkele nieuwe gevallen van pseudo-vogelpest hebben zich in de afgelopen week voorgedaan, o.a. in Sas van Gent. Door de tribunalen is voor f 44 millioen verbeurd verklaard. Deze gelden zullen dienen tot vergoe ding van oorlogs- en bezettings- schade. In Amsterdam vierde gisteren de N.V. Arbeiderspers, waarvan „Het Vrije Volk" een der voornaamste uitgaven is, haar 50- jarig bestaan. In Maastricht zal de eerste Nederlandse middelbare hotelschool worden gesticht. Minister Mansholt nam gisteren in het C.B.T.B.-conferentieoord afscheid van 50 jonge boeren, die voor een half jaar naar Amerika zullen vertrekken om daar de landbouw te bestuderen. -> Per 1 Mei wordt ln West-Duitsland de suikerrantsoenering opgeheven; alleen steenkool en benzine zullen daar dan nog op de bon zy'n. De West-Duitse parlementsleden zullen ln verhouding de hoogste salarissen krijgen van al hun col lega's in andere landen. Zij krij gen f 6390 plus verschillende gro te toelagen en o.a. vrij reizen per spoor en vrü van port. In Salis bury is da laatste 4 dagen een conferentie gehouden van West- Europese bevelhebbers van land en luchtstrü'dkrachten. Montgo mery was een der deelnemers. tereenvolgens nam verd. een schrijfmachine weg, daarna een staaflantaarn in de bioscoop en in September 1948 verschafte hü zich toegang tot het kantoor van het Ziekenfonds te Goes en ont vreemdde daar een bedrag van f 1392.50. In de Wasserij „De Zon" en in het cafetaria van de heer Leynse verdwenen tijdens deze nachtelijke tochten resp. f230. en f204.I\e kinderen van de Hervormde school waren de vol gende slachtoffers van de dief stallen van verd., waar hü zich nl. op een nacht toegang tot de school verschafte en er f 200. wegnam uit de schoolreispot van een klas. Tenslotte werd ook nog gestolen in de Vakschool voor Meisjes en in de woning van de heer Berks. Ook winkelweekbonnen. Voorts werd nog gezegd, dat verd. tijdens de winkelweek te Goes twee pakjes waardebonnen heeft gevonden met in totaal 980 stuks. Ondanks een oproep kwam de eigenaar niet opdagen. Bü het politiebureau echter stond de bus, waarin deze bonnen konden wor den gedeponeerd €ki men ver moedt, dat verd. de bonnen uit deze bus heeft gehaald. Toen hü er 1000 bü elkaar had, wisselde hü ze in en kreeg de koopprijs een cassette tafelzilver. Wat hier is geschied, zo zei de president van de rechtbank mr Tli. Portheine, is voor een agent van politie van buitengewoon ern stige aard. Spr. wees er op, dat verd. de veiligheid van de burgers had behoren te verzekeren. Ook was zy'n inkomen zodanig, dat hü het geld, van de diefstallen af komstig, niet nodig had. Thuis vertelde verd. dat hij een lot uit de loterij had getrokken en al het geld, op een klein bedrag na, werd in het huishouden besteed. In zün rekuisitoir zei de officier van Justitie, mr Ph. M. Schenken- berg van Mierop, dat het totaal der diefstallen f3000.beloopt. Spr. wees er op, dat degene, die de eigendommen van anderen te beschermen had, zich daaraan heeft vergrepen en hü achtte de feiten, dan ook zwaarder, dan bü een gewone inbraak. De rechts zekerheid van de Goese burgerij is geschokt, aldus de officier. Hij eiste tenslotte drie jaar met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr M. Vla ming zei, dat hij het verkeerd vond, dat na de bevrijding het politiepersoneel alleen op poli tieke betrouwbaarheid is getest en niet op geschiktheid om ver der dienst te doen. Spr. zei, dat verd. een positie heeft gekregen, waarin hij zeker niet had mo gen worden geplaatst. De ver dediger drong aan op clementie. Uitspraak over 14 dagen. In hotel „Noordzee Boulevard'* heeft gisteren de woningbouw vereniging „Goed Wonen" te Vlis singen een receptie gegeven ter gelegenheid van haar 30-jarig be staan. Vele sprekers hebben de jubilerende vereniging daarbü ge luk gewenst. In zün openingsrede gaf de voorzitter, de heer A. D. v. d. Velde, een overzicht van de ontwikkeling der vereniging. Hü maakte gewag van de medewer king die de vereniging steeds on dervond, o.a. van het gemeente bestuur. In de oorlog leed de ver eniging een schade van f667.000. Thans is het streven der vereni ging er op gericht om het aantal huizen dat men in beheer heeft en momenteel 881 bedraagt uit te breiden tot 1000. Vele schrif telijke gelukwensen waren binnen gekomen, o.a. van de oud-burge meester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen. De heer L. J. Pieterse, die van af de oprichting bestuurslid was, werd hartelük gehuldigd door de voorzitter. Wethouder L. P. v. Oorschot sprak zijn grote waar dering uit voor het werk der ver eniging. Na hem boden nog ge lukwensen aan de heren D. Hey- boer namens „Gemeenschappelyk Belang", M. A. v. Poelje namens de P. v. d. A., de heer J. L. Ver hagen namens de Ver. tot verbe tering der Volkshuisvesting, W. A. Hollander namens de afd. Zeeland van de Nationale Woningraad, wethouder M. A. Popering, A. R. Konig, H. v. d. Meer namens de" Vlissingse Besturenbond, J. Sinke namens de Broederband, J. Post namens het personeel der ver eniging, C. v. d, Mark, commis saris van politie, A. Hooft, archi tect, A. Mol namens het personeel van Gemeentewerken, en F. Groosman, architect. Verschillen de sprekers boden cadeaux aan. 's Avonds werd in het Concert gebouw een feestavond gegeven voor de leden di vereniging. De voorzitter, de heer A. D. v. d. Velde, opende de avond, waarna het gezelschap Berry Kievits— Gerard Walden een goed verzorgd programma ten beste gaf. DE DILT ZEGT: Veel bewolking. Weersverwachting geldig tot vanavond; Zwaar bewolkt met voornameüjk in het Noorden van het land wat lichte regen of mot regen. Matige en langs de Wad- denkust later krachtige Westelü- ke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1