„Nieuwe centrale voor Zeeland is geen luxe, maar bittere noodzaak." MemmmuKMP M MOMèfSJrism M KIAVCRBIAD N.C.S.V. kreeg mooiste registratie kamer van Europa. Andere werkwijze van de Tweede Kamer. vëgj Zjj kan zo nodig tot het drievoudige worden uitgebreid. De feooM in de weg Ir T. MICHIELSEN, directeur der N.V. Prov. Zeeuwse Electriciteits Maatschappij: Erkenning Chinese volksrepubliek. Mogelijkheden op technisch gebied oneindig vergroot. Voorstel herziening Reglement van Orde. Brand op het stationsempla- cernent te Breda. Dr P. J. Koets In Nederland teruggekeerd. Voorlopig geen Marshallhulp aan Engeland. Wordt Amerika's politiek in het Verre Oosten duidelijker Vrijdag 31 Maart 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 „Een nieuwe eleetrisehe centrale voor Zeeland Is geen luxe, maar bittere noodzaak. Wy zijn uit de oude centrale gegroeid en als er niets zou gebeuren zouden wij straks de enorm gestegen vraag naar stroom niet meer het hoofd kunnen bieden. Noodzakelijk is dus in de eerste plaats opveering van het vermogen en daarnaast koppeling aan een ander net, niet alleen om elkaar in nood b(j te staan, maar ook om economischer te produceren". Met deze woorden leidt ir. T. Michielsen, directeur van de N.V. Prov. Zeeuwse Electriciteits Maatschappij het onderhoud in, dat wij met hem mochten hebben over de uitvoering van het z.g. 25 millioenen project voor de verdere electrificatie van Zeeland. Als ir. Michielsen over de kop- peliijn spreekt zegt hij nog: „Als in een centrale een eenheid te laag is belast en deze dus met een ongunstig rendement werkt, kan door koppeling met een ander net economischer worden gewerkt, doordat men dan de kans heeft gezamenlijk deze eenheid beter, dus economischer, te belasten. Dit betekent uiteraard niet, dat het het meest economisch zou zijn de gehele electriciteitsvoorziening van ons land of alleen van Zee land en Brabant nu maar te cen traliseren. Want dan zou persé niet economischer worden ge werkt. Niet alleen economische, maar ook technische en defensie- belangen geven de grens aan van centralisatie der energieproduc tie". Uitvoering der plannen brengt geen tariefsverhoging mee. „Betekent uitvoering der door U genoemde objecten, dat de electriciteitstarieven verhoogd zullen worden?" „Nee, dit houdt geen verband ermede. Zoals ik al zei is het noodzakelijk, dat economischer wordt geproduceerd. In een mo dern bedrijf is tegenwoordig voor 1 kilowattuur 0.45 a 0.50 kg. steenkool nodig. De kolencijfers van onze centrales te Vlissingen en Westdorpe variëren van 0.65 tot 0.85. Als u daarbij dan nog bedenkt, dat de kolenprijzen voor de oorlog tegen de f 9.per ton lagen en nu tegen de f 40.dan zult u begrijpen, flat een drasti sche beperking van het kolenver- bruik, die een zeer grote bezui niging betekent, ten zeerste ge wenst is. De tarieven voor huis houdelijk verbruik zijn na de oor log maar zeer weinig gestegen tengevolge van de prijsbeheersing. Voor de industrie kunnen wij ook nog slechts een deel der ho gere kosten, veroorzaakt door de duurdere kolen, aan de klant in rekening brengen". Oude centrale kan haar taak niet meer vervullen. „Kunt U de oorzaken aange ven, waardoor de oude centrale eigenlijk niet meer haar taak volgens de geldende eisen kan vervullen?" „In de eerste plaats was er na de oorlog een grote achterstand in te halen. Fabrieken moesten hun outillage vernieuwen, vele polders zaten met een verouderde bema lingsinstallatie en met de voort gaande industrialisatie vroeg dit alles uiteraard veel meer energie. In de tweede plaats was er in de oorlog geen mogelijkheid m de centrales vernieuwingen aan te brengen. Na de oorlog moest iedere centrale worden uitgebreid, maar het gevolg was, dat de le vertijd van de fabrieken die de ketels en turbines moesten leve ren, zeer lang werd, soms wel vier h vijf jaar. Het spreekt vanzelf, dat we in de oorlog ook niet het gewenste onderhoud aan de machines kon den besteden. Er was gebrek aan personeel en aan materialen en een andere factor was, dat slechte brandstoffen verbruikt moesten worden, omdat er nu eenmaal geen betere waren, waardoor de installaties nog meer achteruit gingen. Bovendien moest na de oorlog zo vlug als maar enigszins moge lijk was do achterstand wat be treft de electrificatie van achteraf gelegen gebieden worden inge haald. Voorts was er enorm veel inundatieschade te herstellen, het geen aanvankelijk vaak geïmpro viseerd moest gebeuren. Voegt u daarbij het geweldig gestegen electriciteitsverbruik in de huis houdelijke sector en u zult be grijpen, dat nieuwe voorzieningen dringend geboden zijn". Stroomverbruik de laatste jaren enorm gestegen. „Verwacht U de komende ja ren een even grote stijging van het stroomverbruik?" „Dat is moeilijk te zeggen. Als we ons over iets kunnen beklagen, is het hierover, dat we niet in de toekomst kunnen kijken! Op grond van ervaring kan men schattingen maken voor de stij ging van het normale stroomver bruik. Als er echter maar één be drijf in Zeeland van behoorlijke omvang bijkomt, kunnen we onze grafieken over de verwachte toe name van het verbruik wel opzij leggen. Men kan dus niet al te krap bouwen, maar moet op on verwachte stijgingen voorbereid zijn. In ieder geval kan ik zeggen, dat de verwachtingen, die wij om streeks 1945 opstelden, verre zijn overtroffen. Wij rekenden toen op een gezamenlijke belasting van beide centrales plus de stroomin- koop van Brabant voor de Noord- groep van 15000 kilowatt in 1949. Weet u, hoeveel het geworden is 2IOOO kilowatt!" Wat zullen de Spoorwegen doen? „Dit was mede oorzaak, dat het oorspronkelijke plan in de nieuwe centrale Zeeland te Vlissingen voorlopig één eenheid (één tur bine en twee ketels) te bouwen en met de tweede eenheid te wach ten, totdat de Spoorwegen stroom zouden gaan afnemen, werd prijs gegeven. Straks zullen direct bei de eenheden worden gebouwd, hetgeen uiteraard ook goedkoper Ook dp Nederlandse regering heeft de Chinese volksrepubliek officieel erkend. „Het is, aldus de „N. Haag- sche Crt.", met erkenningen vaak een zonderlinge zaak. De wijze waarop een nieuwe rege ring aan de macht komt, biedt dikwijls een weinig verheffend beeld. Maar, zo pleegt men dan te zeggen, erkenning van zulk een regering, ook wat men dan. noemt een erkenning in rechte, is toch vooral een kwestie van realiteit. En bij die realiteit schijnt men dan wel een en an der op* de koop toe te moeten nemen. Wat overigens die koop be treft, de mogelijkheid van han delsbetrekkingen met het nieuwe China schijnt bij de vraag van de erkenning geen onbelangrijke rol te hebben gespeeld. Erkenning betekent dus geen goedkeuring van het regime. Dit zinnetje klinkt duidelijk, al stelt het weer oor andere vragen. Zou een regering zich dan steeds moeten afvragen, of zij een be paald regime al of nog kan goedkeuren? We menen te we ten, dat onze regering ook wel vertegenwoordigingen heeft in staten, welker regime nauwe lijks toejuiching verdient. Hieruit blijkt weer, hoe moei lijk de motiveringen op dit ge bied zijn. Minister Stikker heeft vorig jaar de communistische zetbazen-rccering in Oost- Duitsland terecht overigens niet willen erkennen, omdat die regering tot stand was ge komen „ten gevolge van een proces, dat met onze opvattin gen van democratie niet over eenstemt". Een gevaarlijke re denering voor een man, die wel bereid was, de regering van In donesië te erkennen. Neen, in de internationale diplomatie dekken recht en feit eikaar slechts ten dele. Maar dat is en blijft iets, waarvan men de realiteit alleen met schaamte kan „erkennen" vele klanten is. Als de Spoorwegen dan komen, kunnen wij die toch ook helpen. U moet nu echter niet denken, dat de capaciteit van de nieuwe cen trale te groot voor Zeeland zal zijn, indien de Spoorwegen eens geen stroom zouden afnemen, want dat is volstrekt niet het ge val. Ik wees u al op de onzekere factoren voor de toekomst. Bij dit nieuwe plan heeft de industriali satie een groot woord meegespro ken". De nieuwe centrale. „Kunt U over de nieuwe cen trale het één en ander vertel len?" „Zoals uit de mededelingen van het gemeentebestuur van Vlissin gen bleek, zal deze nieuwe cen trale op het industrieterrein tus sen Wachtpost 66 en het kanaal worden gebouwd. Daarmede is het eerste plan de centrale op het ter rein naast de oude te bouwen ver vallen. Verschillende oorzaken leidden hiertoe. In de eerste plaats was dit terrein maar twee ha. groot en dat zou niet slechts bij de houw grote moeilijkheden hebben opgeleverd, maar de worT dingsgeschiedenis van andere cen trales leerde, dat in vele gevallen het terrein, als later moest wor den uitgebreid, te klein was. Dit dreigde zich ook in ons geval voor te doen en de stormachtige toe name van het stroomverbruik versterkte ons in de mening, dat we binnen enkele jaren hier zou den zijn uitgegroeid. Er kwam nog een moeilijkheid by. De nieuwe centrale zou mid denin het Scheldecomplex komen te liggen en zware kabels zouden door grond van de Schelde moe ten worden gelegd. Dit was zeker niet aanbevelenswaardig. Voegt u daar nog bij, dat het koehvatervraagstuk bij bouw op het oude terrein over enkele ja ren wellicht kostbare voorzienin gen zou eisen en dat voor de op slag van kolen meer terrein nodig zou zijn dan hier beschikbaar was en u begrijpt, dat uitgekeken werd naar een ander terrein, waar vrijer kon worden gebouwd. Dit terrein is gevonden. Al eer der was hieraan gedacht, maar toen was het nog niet bouwrijp. Op het nieuwe terrein kan de cen trale logisch worden opgezet, d.w.z. dat we vrij zijn in de plaat sing van het centralegebouw en andere dienstgebouwen en de re geling van koienaanvoer, asaf- voer, ligging van kabels enz. Kanaal van 700 meter lengte zal worden aangelegd. Het koelwaterprobleem kan ge makkelijker worden opgelost. Uit het kanaal kan het water wor den aangevoerd en via 'n aan te leggen kanaal, dat ongeveer 700 meter lang zal z(jn, kan het water naar de binnenhaven worden af gevoerd. Voorts komt er een ruim 'kolen- park met reservemogelijkheid voor enkele maanden, hetgeen b.v. bij een strenge winter van groot belang is. Bij de bouw van het centralegebouw, waarin dan twee turbines voor 23000 kW elk een plaats zullen krijgen, wordt er rekening mede gehouden, dat de centrale zo nodig tot het drie voudige kan worden uitgebreid. In een hoek van het 7 ha. grote terrein zal een schakelstation worden gebouwd, waar de 50 kV kabels van Goes zullen uitkomen. Ik kan u tenslotte mededelen, dat alle machines voor .de centrale Zeeland al geruime tijd zijn be steld en vermoedelijk op tijd ge reed zullen komen". Koningin Juliana, Prins Bernliard en de twee oudste Prin sesjes zijn per vliegtuig van Schiphol vertrokken voor een vacantie in de Franse wintersportplaats Val d'Isère. De koninklijke familie bij aankomst op het vliegveld van Genève in gesprek met de commandant van het vliegtuig, de heer Eilers. (Van onze Utrechtse correspondent). Toen in 1940 de NCRV-studio gebouwd was, kon niemand ver moeden, dat er vele jaren over heen zonden gaan eer do techni sche inrichting in deze studio compleet zou zijn. Nu, na tien jaar, is het nóg niet zover! Maar men heeft deze week toch een stap mogen zetten, die de vol tooiing belangrijk dichterbij brengt. Er is een nieuwe registra tiekamer in gebruik genomen. Menigeen zal zich afvragen, waartoe het nodig is van zulk een (Ingez. mededeling, advert.) Voor een h.i. doelmatiger werkwijze van de Tweede Kamer heb ben mi Van der Goes van Naters, de fractieleider van de P. v. d. A„ en een aantal van zijn medeleden een voorstel ontworpen tot herziening van het reglement van orde der Kamer. Beoogd wordt voor elk departement een vaste commissie te scheppen om een ge- organiseerder en sterker gespecialiseerde activiteit van de Volks vertegenwoordiging te verkrijgen. Men hoopt ook door de nieuwe werkwijze de regering beter te hunnen controleren en nauwer contact met de departementen ta kunnen onderhouden. Een herziening gelijk wordt voorgesteld, is nu urgent, omdat steeds meer de controlerende taak der Kamer op de voorgrond is ko men te staan en te vooorzien is, dat deze ontwikkeling, door de practijk van volmacht-wetten en kader-wetten elders, do<^; nood wetten tijdens en na de bezetting hier, bevorderd, niet zal worden gestuit. Een verdere en vooral een meer principiële differentiatie in vaste commissies zou nu juist deze con trolerende taak der Kamer ver gemakkelijken. Zij zouden be halve het voorbereiden van de be handeling van wetsontwerpen de Kamer kunnen adviseren om trent de algemene maatregelen van bestuur, die de regering bin nen het raam der algemene wet geving voornemens is uit te vaar digen, en voorts contact kunnen hebben met de ministers omtrent de uitvoering van de maatregelen, en, mochten zij menen, dat de re gering daarbij afwijkt van de wet telijke richtlijnen, de Kamer daar van in kennis kunnen stellen, die dan wanneer zij de inzichten der commissie deelt de regering re kenschap kan vragen. Door de voorstellers wordt er de nadruk op gelegd, dat tenge volge van de voorgestelde hervor ming de publieke zaak niet meer buiten het gezichtsveld van liet volk komt te liggen. De belangstelling der Neder landse staatsburgers voor het be handelde in hun hoogste vergade ring was reeds voor de oorlog al lerminst bevredigend, zodat een verdere vermindering niet toe laatbaar is en juist naar verbete ring moet worden gestreefd. Wellicht is door de overzichte lijke en zakelijke commissiesge- wijze behandeling der voornaam ste onderwerpen van staatsbe moeiing deze verbetering te ver krijgen. De commissies zullen on derzoek moeten doen en de minis ter cq. de staatssecretaris moeten kunnen horen, in besloten verga dering, doch de motiveringen der meningen zouden in haar verslag aan de Kamer openbaar kunnen worden gemaakt. Tenslotte dient er op te worden gewezen, dat een decentralisatie, als hierbij wordt voorgesteld, in belangrijke mate de overlading kan tegen gaan. (Ingez. mededeling, advert. 1 [RAT noch MUIS ontsnapt het onweerstaanbare liTHTIHi FEUILLETON door TO VAN THLEL. 45) HOOFDSTUK X. „Hé Jaap wat gezellig! Voor 't eerst weer samen alleen de hele avond!" Lotty zucht van genot. Haar smal, mager handje zoekt die van Jaap. Hij drukt haar teer tegen zich aan. Hun lippen vin den elkaar. Maar overbezorgd voor z'n inzwak vrouwtje, dwingt hij haar zacht om weer te gaan lig gen. „Toe wijfje, maak je nou niet druk. Weet je wat, ik doe het grote licht uit, dan zet ik mijn stoel en de schemerlamp hier vlak naast de divan. Nou, hoe vind je het zo?" „Heerlijk schat." „Ik heb hier een mooi arti kel, dat zal ik je voorlezen, eer lijk zeggen als je moe wordt hoor!" Zijn linkerhand heeft hij te gen haar wang gevlijd, met z'n rechter houdt hij het boek vast. Lotty heeft haar ogen gesloten en geniet intens. Ze kan haar geluk bijna niet op. Iedere dag wordt ze een beetje sterker. Be halve het dagmeisje I ~eft ze geen vreemden meer over de vloer en de avonden, die heer lijke rustige avonden zijn voor hun beidjes, met als happy end, het kindje, dat om half tien door Jaap uit haar wiegje wordt ge haald voor de laatste verzor ging. Lotty voelt zich vanavond bij zonder sterk. Als Nola om goed negen uur begint te schreien en jaap op wil staan is ze al overeind en smeekt ze: „Toe laat mii haar uit de wieg halen. Ik heb het nog nooit zelf gedaan en ze is al twee maanden." „Ja maar vrouwtje., „O ik ben zó goed." Ze staat al overeind. „Nou voorzichtig dan, zal ik je steunen?" Maar lachend weert ze hem af, en doet een stap in de rich ting van de wieg. Meteen wan kelt ze. Zijn armen kunnen nog net toeschieten en haar opvan gen. Zwaar valt haar lichaam tegen hem aan. Hij zakt met Lotty op de divan neer. „Wijfje, lieveling!" Hij legt haar zo goed mogelijk neer, dan vliegt hij naar de slaapkamer om eau de cologne. een andere fles, die er naast staat, om. Scherven rinkelen, de vloeistof sijpelt langs de was bak. Jaap is alweer terug bij z'n vrouw. Hij grist z'n eigen zak doek uit de zak, giet de halve fles eau de cologne er over heen en maakt haar voorhoofd cn polsen nat, laat haar ruiken. Dan opeens is er iets vreemds aan haar, dat hem doet ontstel len. Hij voelt de pols Het is of hij een slag krijgt, die hem verdooft. Hij w. et niets meer. Het duurt maar even. Dan hoort hij het hartverscheurend gekrijs van Nola. Zijn .denkver mogen komt langzaam terug. Verstard kijkt hij naar het in- witte gezichtje van Lotty. Hij grijpt haar handen. Ze zijn ake lig koud. Met een schreeuw van ontzetting vliegt hij overeind de dokter moet komen! Hij wankelt naar z'n atelier, draait het nummer. Ais hij aan de andere kant een hoge vrou wenstem hoort, hakkelt hij wat. Maar als hij merkt, dat hij niet begrepen wordt en er 'n geroep en gegons van stemmen is, dwingt hij zich tot een juiste formulering: „mijn vrouw is plotseling zo naar geworden, of dokter Ik kom dadelijk", klinkt de In z'n zenuwachtigheid gooit hij zware rustige stem van dokter Bracht. Die woorden blazen Jaap weer moed in. Hij gaat naar de ka mer. Lotty ligt nog precies een der. Hij bevoelt en betast haar gezicht, haar handen Dan zakt zijn hoofd op haar borst. Dokter Bracht moet met een loper binnen komen, als hij na z'n tweede bel nog geen gehoor krijgt. Het geschreeuw van de baby kan hij buiten al horen. Zijn roepen heeft geen resul taat. Ongerust loopt de dokter de gang in en als hij vanuit de huiskamer 'n lichtstreep ziet klopt hij daar aan. Geen ant woord. Dan duwt hij haastig de deur open Een huivering van ontzetting vaart er door de mensen als ze de volgende dag horen van het tragisch overlijden van Jaap's vrouw. Else is de eerste die het weet. Gretha, het dagmeisje, had haar helemaal overstuur van morgen al vroeg opgebeld en gesmeekt of ze wilde komen. Meneer had zich op 't atelier op gesloten, Nola was door de dok ter naar het ziekenhuis ge bracht. Gistermorgen even na half 5 brak brand uit in de goederen loods op het Bredase stations emplacement. Binnen enkele minuten stond de hele loods, die vol was met allerlei goederen, in lichter laaie. De Bredase brandweer was zeer spoedig ter plaatse, maar kon niet voor komen, dat de loods tot de grond toe afbrandde. Ook enkele vrachtauto's van Van Gend en Loos gingen in vlammen op, evenals een goederentrein, die naast de loods stond. De elee trisehe geleidingsdraden, die vlak langs de loods- hingen smolten door. Tevoren was ech ter de stroom reeds uitgescha keld. De Tilburgse brandweer, die ter assistentie arriveerde, be hoefde geen hulp meer te bieden. Om ongeveer 6 uur was er van de loods niets meer over dan een zwartgeblakerde rokende puinhoop. Ernstige ongelukken kwamen bij het blussen niet voor. Alleen werd één der spoorwegemployé's in het been getroffen door een scherf van een exploderende zuurstoffles. De schade is zeer groot. Eerste na-oorlogse Paasveemarkt te Terneuzen. Woensdag werd te Terneuzen de eerste na-oorlogse Paasvee- markt gehouden, waarvoor ta melijk veel belangstelling be stond. De aanvoer was niet bij zonder groot en bedroeg in totaal 135 stuks vee en 20 varkens. De handel was vrij levendig. De prijzen waren goed. (Wordt vrvolgd.) stemmen. Attlee leed een nederlaag. De drie weken oude Labour- regering van Clement Attlee heeft Woensdagavond bij een stemming in het Lagerhuis over een formele kwestie, waarbij het bestaan van de regering niet op het spel stond, een nederlaag geleden. De oppositie had een stem ming uitgelokt over een motie tot verdaging van de vergade ring na een debat over benzine en steenkool om te verhinderen dat de regering aan het woord zou komen. De motie werd aan genomen met 283 tegen 257 verbetering' melding te maken. Wanneer men echter weet, dat de NCRV voor tal van uitzendingen nog een onderdak moest vragen bij andere omroepverenigingen en dat zulks vanaf heden niet meer hoeft, dan blijkt al direct, hoeveel belang de technische dienst van de NCRV bij de nieuwe registra tiekamer heeft. Vandaar dan ook, dat het be stuur van de christelijke omroep Woensdag een speciale samen komst had belegd, waarin de re gistratiekamer in gebruik werd genomen. Drie heren hebben daar bij het woord gevoerd en uit hun speeches kon men opmaken, met hoeveel vreugde de NCRV de tot standkoming van deze nieuwe ap paratuur heeft begroet. Mr A. B. Roosjen, voorzitter van de NCRV, herinnerde eraan, dat de radio er altijd op uit is om datgene te brengen wat het oor streelt. Nu evenwel brengt zij iets wat het oog streelt. De tech nische dienst van de Ned. Radio- Unie heeft de installatie ontwor pen en vervaardigd. Eén en ander is geschied onder supervisie van de heer W. Vogt, directeur van de AVRO, die de leiding heeft van de technische dienst der Radio-Unie. Mr Roosjen sprak woorden van grote waardering aan het adres van de heer Vogt, die ook hier weer zijn scheppend talent heeft gebruikt. SPIN IN IIET WEB. De heer Vogt, die hierop gele genheid kreeg de betekenis van de registratiekamer toe te lichten, verwees naar het motto, dat de NCRV ind .-tijd had voor haar nieuwe studio: „Spin in het web". Zo ziet in grote trekken het stu dio-complex er uit. Alles groe peert zich rondom de technici, welke yoor de goede uitzending hebben zorg te dragen. Er bestaat een innig contact tussen omroeper, reporter en technicus. Thans is het zover, dat in de registratiekamer alle mede werkenden aan een ingewikkelde uitzending (b.v. de Radiokrant), tezamen worden gebracht. Wat wij in het vertrek aan ap paratuur vinden, aldus de heer Vogt, wordt in volmaaktheid ner gens in Europa overtroffen. De mogelijkheden van de NCRV op technisch gebied zijn hierdoor on eindig vergroot. Belangv ekkend is, dat dit alles tot stand kwam in de laboratoria eft de werkplaatsen van de Radio- Unie. Wat daar vervaardigd werd is in geen fabriek ter wereld te krijgen, want de apparatuur is helemaal afgestemd op de speci ale behoeften van de NCRV; het is een geheel enige installatie, welke voor velerlei doeleinden gebruikt kan worden. De heer Vogt memoreerde de rivaliteit, die er tussen de ver schillende omroepverenigingei be staat. Hij zei, dat then daarvan ditmaal afstand kon nemen. Want wat hier klaar kwam, vervult al len met technische trots. Alvorens het gezelschap zich naar de registratiekamer begaf, verklaarde de heer K. van Dijk, directeur van de NCRV, dat men in d.e eerstkomende jaren nog menigmaal een beroep op de heer Vogt zal moeten doen, aangezien de NCRV haar verlanglijstje lang niet afgewerkt heeft. Er staat nog meer op de helling. Met dankbaar heid gewaagde de heer Van Dijk van de medewerking, die de NCRV tot heden van andere om roepverenigingen ontving, inzon derheid van de KRO, die de uit zending van de Radiokrant mo gelijk maakte. In de registratiekamer aange komen, luisterden de aanwezigen naar de uiteenzetting van de heer Vogt en de technici van de NCRV. Wij zullen hier geen explicatie trachten te geven van hetgeen men in dit merkwaardige vertrek te zien krijgt. Wie niet een klein beetje bekend is met de appara tuur, zal er weinig aan hebben. De lezer make deze zomer zelf eens een excursie naar de studio! Het enige, dat iedere bezoeker onmiddellijk toespreekt, is het zichtbare contact tussen de mede werkenden aan een programma onderdeel. De omroeper in zijn cel ziet de technicus bezig en heeft met hem en met de reporter bovendien een telefonische ver binding. Wij hoorden en zagen in de re gistratiekamer een gedeelte van de Radio-krant afdraaien en wa ren daardoor in staat iets van de voordelen, die deze practische ruimte biedt, op te merken. Zo mocht de NCRV alweer een gloriedag beleven. Wat zal het volgende ziin, waarmede deze vooruitstrevende omroepvereni ging haar leden en alle radiobe- zitters komt verrassen? „Ik had een fascinerende hondenbaan". Met het m.s. „Indrapoera" is eergisteren, na een verblijf van 21 jaar, in ons land teruggekeerd dr P. J. Koets, voormalig di recteur van het Kabinet van dé Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië. Dr Koets is „technisch met verlof voor een jaar", zoals hij mededeelde, „maar", zo ging hjj voort, „ik heb met de heer Hatta afgesproken, dat ik na afloop van dit verlof ook in Nederland zal blijven. Niet alleen mijn ge zin woont hier, maar een prin cipiële reden is wel, dat mijn weg helemaal op politiek terrein lag en er nu voor een Nederlander als politiek adviseur van de landvoogd, geen plaats meer is. De zin van deze functie is ver dwenen." Dr Koets is 21 jaar geleden vertrokken als leraar in de klas sieke talen. In 1939 ging hij over in administratieve gouverne mentsdienst op het departement van onderwijs. Als reserve-offi cier werd hij tijdens de oorlog door de Japanners krijgsgevan gen gemaakt maar na de Japan se nederlaag volgde zijn benoe ming in Indonesië tot directeur van het departement van onder wijs, in welke hoedanigheid dr Koets betrokken is geweest bij de allereerste besprekingen. Later volgde hij de heer Iden- burg in zjjn functie op. „Ik heb vier jaar lang een fascinerende hondenbaan ge had", zo zei dr Koets, „maar ik had ze toch voor geen geld van de wereld willen missen." (Ingez. mededeling, advert.) Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft voorlopig met 99 tegen 66 stemmen be sloten alle Marshall-hulp aan Engeland stop te zetten, totdat de verdeling van Ierland is ge ëindigd. Dit is de uitslag van een voorlopige hoofdelijke stem ming, die later nog door een definitieve stemming moet wor den bevestigd. Dit amendement op het wets ontwerp om 3.375.000.000 dollar voor hulp aan het buitenland ter beschikking te stellen, werd ingediend door de democrati sche afgevaardigde John Fogar- ty uit Rhode Island. Toen de uit slag van de stemming bekend werd, stonden de Congresleden op en juichten. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache- son, en de reizende ambassa deur dr Philip Jessup, hebben de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat ver zocht om meer steun voor de landen in het Verre Oosten in hun verzet tegen het commu nisme. Dit werd onthuld door Senator Connally, democratisch voorzitter van de commissie, na een besloten vergadering van 2% uur met Acheson en zijn voornaamste adviseurs inzake de politiek voor 't Verre Oosten, Connally zeide, dat stappen, voortvloeiende uit de hogere Amerikaanse politiek in China, Formosa en Zuid-Oost-Azië ter vergadering waren besproken. De bijeenkomst was gehouden met de bedoeling de Amerikaan se anti-communistische politiek in Azië opnieuw in ogenschouw te nemen en vast te leggen. Men gelooft echter ook, dat de Ame rikaanse politiek in Europa, met name in Duitsland, onderwerp van bespreking uitmaakte. Connally verklaarde verder, dat Jessup de nadruk gelegd had op 'het vitale belang voor de V.S. om de Amerikaanse steun aan de landen van het Verre Oosten voort te zetten en op te voeren in zoverre hij zou kunnen bijdragen tot versterking van hun vastbeslotenheid en vermogen om weerstand te bie den aan communistische infiltra tie en tot verdere vooruitgang in het scheppen van een gezonde economische toestand en het vestigen van hechte democrati sche besturen. Jessup had ook gewezen op de noodzakelijkheid van de beschikking over een „soepel" fonds ten behoeve van het gebied van China in het algemeen, wanneer en waar de noodzaak zich mocht voordoen. Volgens Connally drong Jessup aan op vroegtijdige actie van het Congres inzake president Tru- mans program voor onvoldoen de ontwikkelde gebieden. S.E.R. en C.B.T.B. Het hoofdbestuur van de Ned. Chr. Boeren- en Tulndersuond iieeft tot lid en plaatsvervangend lid van de S.E.R. aangewezen resp. C. v. d. Heuvel te Leiden en Mr W. Rip te Voorburg. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft een pro ject voor het ontwikkelen van atoomenergie voor industriële doeleinden uitgesteld om zich te kunnen concentreren op de ve-r vaardiging van de waterstof"

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3