NIEUWS Mislukte doorbraak geen oplossing in zicht in België. Ook Deveze kon geen kabinet vormen Duitsland toegelaten tot de Raad van Europa. Consumptieve uitgaven in Nederland dalen. NEDERLANDSE BIJDRAGE IN WEST-EUROPESE VER DEDIGING KAN NIET GROOT ZIJN. DE HEER J. C. KORTER TOT TIJDELIJK WETHOUDER GEKOZEN. Leon Blom overleden. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tot eind 1949 ontving Nederland bijna 700 millioen dollar Marshallsteun. Amerikaans scepticisme t. o. v. verdere hulp. SNIPPER f 10.000 voor de gemeentelijke werkvoorzieningsregeling Vermoedelijk dit jaar her halingsoefeningen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswükstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 1625 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 81 MAART 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezeiinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 6.16 u., onder 19.18 u. Maan op 17.32 u., onder 5.55 u. Hoogwater op Zaterdag 1 April: Vlissingen: 0.53 u. 1.77 m., 13.18 u. 2.00 m. Terneuzen: 1.23 u. 1.97 m., 13.45 u. 2.20 m. Wemeldinge: 2.36 u. 1.47 m„ 14.59 u. 1.75 m. Zierikzee: 2.18 u. 1.23 m., 14.49 u. 1.50 m. VX/ anneer hier een enkele op- vv merking gemaakt wordt over de doorbraak, dan is daar bij in de eerste plaats gedacht aan de doorbraak op politiek ge bied. Volgens prof. Banning komt de doorbraak ook tot uiting in het oecumenische streven in kerkelijke kringen, maar deze zijde van de zaak laten wij hier rusten. De politieke doorbraak dan, heeft tot nu toe niet aan de hooggestemde verwachtingen voldaan. De hoop, dat de Prot. Christe lijke partijen door de Partij v. d. Arbeid zouden worden opgeslokt en met die partij onder het zin gen van de „Internationale" ach ter het rode vaandel van het so cialisme zouden marcheren, is niet verwezenlijkt. De Prot. Christelijke partijen zijn nog altijd springlevend en houden gezamenlijk nog altijd 24 van de zetels in de Volksvertegen woordiging bezet. In een te Utrecht gehouden vergadering van de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de P. v. d. A. werd dan ook door prof. Ban ning erkend, dat het totnogtoe bereikte, nog slechts een vrij pover begin is. Hij beschouwde dit echter als van bijkomstige betekenis, om dat de geestelijke worsteling, die in de doorbraak besloten ligt, van meer belang is, dan het ogenblikkelijke politieke succes en de doorbraak toch altijd een grote bevrijding blijft uit poli tieke onwaarachtigheid. Waarop hij vervolgde: „De politieke betekenis van de door braak ligt dan ook niet alleen in de versterking van de P. v. d. A. maar in de radicale afwijzing van de z.g. „eeuwige beginselen" van de christelijke politieke partijen. Dit houdt erkenning in van het critische principe dat in het Evangelie besloten ligt en van haar toepassing op alle po litieke en sociale vraagstukken." TIJ et is duidelijk uit welke hoek hier de wind waait. Als hier gesproken wordt van het critische principe dat in het Evangelie besloten ligt, dan klinkt dat misschien Evange lisch, maar in werkelijkheid be' tekent het toch niet anders dan dat men zich stelt boven het ge openbaarde Woord van God. Eeuwige beginselen worden in de ban gedaan. De vastheid van de openbaring Gods in Christus Jezus wordt op losse schroeven gesteld en verruild voor wat dan genoemd wordt een „gewaagde onderneming'" waarbij alle vastheid zoek is. Dit is niet ten onrechte ge noemd een typisch symptoom van verwereldlijking in het pu blieke leven. „Er is een moderne afgod geschapen die z'n dut zenden verslaat: de afgod van de situatie, de omstandigheden, de eisen van het ogenblik. Die afgod staat onder en boven de wet, ontbindt de rechtszekerheid en onderwerpt zijn dienaren aan de eisen van het ogenblik waar alle norm voor wijken moet, alle beginsel door afgeschaft wordt en waaraan ook de Bij bel en zijn duidelijke openbaring van de wil Gods, die van geen verandering weet, onderhorig wordt gemaakt." A is we zo de doorbraak be zien, dan moge de P. v. d. A. vooralsnog geen reden hebben om te juichen, maar dan moet toch worden toegegeven, dat de toestand gevaarlijk is. De dijken zijn nog niet door gebroken. Een dijkbreuk met ais gevolg een geweldige overstro ming is er nog niet. Maar wel dreigen de dijken ondermijnd te worden. De vast heid van het dijklichaam wordt stelselmatig verzwakt en dit kan tot ernstige gevolgen leiden. De Prot. Chr. partijen mogen het zich voor gezegd houden. Zij zullen moeten verstaan hoe noodzakelijk het is, de wacht te betrekken bij het beginsel. En het is thans in de aller eerste plaats hun taak, om als bij Öe verkiezingen op 26 April een nieuwe stormloop wordt onder' nomen, alle krachten in te span nen om een verdere doorbraak te voorkomen. Ook de liberaal Albert Deveze ls er niet In geslaagd de Belgi sche Koningskwestie dichter by haar oplossing te brengen door het vormen van een regering. Op een persconferentie heeft hjj gistermiddag medegedeeld dat hy er niet in geslaagd was een formule te vinden, die aannemelijk was voor de 8 grote politieke partyen, ter oplossing van de Koningskwestie In nationale zin. Op verzoek van de liberale party zal hy, alvorens zqn ontslag te nemen als kabinetsformateur, eerst overleg plegen met Koning Leopold. Als eventueel opvolger van Deveze wordt genoemd Paul van Zeeland. De oplossing, die Deveze voor stond, was bijeenroepen van de Kamers in gemeenschappelijke vergadering ter opheffing van het regentschap, de terugkeer van de Koning en de troonrede voor het parlement. Hierna had de vorst in het be lang van de sociale orde en de eenheid in het land moeten af- tred.n ten gunste van zijn zoon Boudewijn. Dit voorstel is, aldus Deveze, afgestuit op de onver zoenlijke houding der C.V.P. On der deze omstandigheden was Deveze van plan geweest de Prins-regent te verzoeken hem te ontslaan van zijn opdracht. Daar het bestuur van de liberale party evenwel de wens heeft uitgespro ken dat hij zich in verbinding zou stellen met de Koning om deze verslag uit te brengen over zü'n onderhandelingen met vertegen woordigers van het economische en sociale leven in België, heeft de Prins-regent hem verzocht zün taak na de conferentie van Den Haag voort te zetten. Van 's Konings antwoord zal het afhangen, jf hy, Deveze, zich zal terugtrekken als formateur, dan wel „een kabinet van natio nale eendracht" zal samenstellen. PARLEMENTSONTBIN- DING GEEN OPLOSSING. Met betrekking tot een even tuele ontbinding van het parle ment verklaarde de heer Deveze nog, dat hy in de loop van zijn besprekingen de overtuiging had gekregen, dat hierdoor geen en kele wy'ziging in de problemen zou worden gebracht. De partyen zün verdeeld over de opportuni teit van een ontbinding der Ka mers e*- op deze basis had ik niet de politieke steun kunnen krijgen van een regering, die voor het parlement h l kunnen verschü nen. In politieke kringen te Brussel heeft het aanbiyven van Deveze ais kabinetsformateur enige ver- bazin"- gewekt, aangezien men er in het al: meen rekening mede hield, dat hij zün taak definitief zou opge SOCIALISTEN SLAAN ALARM. De Belgische Kamerfractie heeft giste -morgen d politieke Bijzondere voorwaarden werden niet gesteld. Twee jaar geleden gepleegde moord ontdekt. Einde van het vorige jaar werd een roofoverval gepleegd op een textielhandelaar en zyn vrouw te 's-Gravenhage. By het verhoren van de verdachten in deze zaak, kwam het vermoeden naar voren, dat de concubine van een der ver dachten, de 35-jarige W. G. de Z. haar wettige echtgenoot twee ja ren geleden zou hebben vergiftigd. Een omzichtig onderzoek werd door de recherche ingesteld, waaruit bleek, dat de 31-jarige M. A. van E., destüds wonende aan het Zomerhof te 's-Graven- hage, inderdaad na een zeer kort ziekbed in Maart 1948 was gestor ven aan acute geelzucht, nadat kort te voren tekenen van krank zinnigheid waren waargenomen. Nieumand had echter enig ver moeden, dat hier misdrijf in het spel kon zün. In alle stilte werd sectie ver richt en nadat getuigen en dok toren waren gehoord, achtte de politie het ogenblik gekomen om de vrouw een verhoor af te ne men en haar hierover aan de tand te voelen. Na aanvankeiyk ont kend te hebben iets met de moord op haar man uitstaande te heb ben, bekende zü ten laatste deze te hebben vergiftigd. Ter motive ring zei ze, dat haar man haar mishandeld had. Het ministerscomité van de Raad van Europa heeft besloten West-Duitsland en het Saargebied uit te nodigen toe te treden tot de Raad van Europa. De uitnodigingen zullen Vrijdag vestuurd worden. Duitsland zal ze via de drie hoge commissarissen en het Saargebied via de Franse regering ontvangen, zo verklaarde de Franse minister van buiten landse zaken, Schuman, na af loop van de vergadering van Don derdag. Er zü'n geen voorwaarden ver bonden aan de invitaties, behalve de aanvaarding van het statuut van de raad en de bereidheid, de bepalingen ervan goed te Kuren en na te leven. Volgens artikel drie van het statuut, zo deelde Schuman jour nalisten mede, zou toelating van volwaardige leden van de raad, volledige souvereiniteit veronder stellen, die West-Duitsland noch de Saar op het ogenblik bezaten. ADENAUER IS TEVREDEN Dr Konrad Adenauer, de West-Duitse kanselier, heeft in de bondsdag verklaard, dat hy „zeer tevreden" was over het „on officiële antwoord" uit het buiten land op zün voorstellen voor een Frans-Duitse Unie. Dit antwoord, De Jaarbeurs gesloten. Gistermiddag om 5 uur is te Utrecht de 54ste Jaarbeurs ge sloten. Duizenden en nog eens duizenden bezoekers hebben deze Jaarbeurs bezocht. Dit biykt o.a. uit het aantal auto's, dat werd geparkeerd. In totaal werden te Utrecht niet minder dan 38.042 auto's gere gistreerd, tezamen zouden deze een stoet van circa 200 km., d.w.z. een afstand van Amsterdam naar Brussel, vormen. Auto's uit alle West-Europese landen en zelfs uit Finland, werden gedurende de beursdagen te Utrecht opgemerkt. De drukste dag was Dinsdag toen 5515 auto's werden gepar keerd. aldus de kanselier, had hy ont vangen als resultaat van zün drie interviews met Amerikaanse jour nalisten. Hy kon op het ogenblik niet meer over zijn voorstellen zeggen. Adenauer deelde verder nog mede, dat de buitenlandse politiek van Duitsland gevoerd werd door de hoge commissie en dat hem reeds te verstaan was gegeven, dat zekere landen van oordeel waren, dat zün regering zich te veel met buitenlandse politiek in liet. Het was om politieke redenen voorts vrijwel onmogeüjk ambte naren van het voormalige Duitse departement van Buitenlandse Zaken te gebruiken. „Ik wil geen enkele voormalige nazi in mü'n regering hebben", aldus verklaar de Adenauer onder algemene bü- val. De taak van de staatssecretaris van O., K. en W. De kortgeleden benoemde staatssecretaris van O., K. en W. zal geleidelijk enkele taken van de minister overnemen en wel in het bijzonder die, welke ressorteren onder de jonge af delingen van zyn ministerie. Hiertoe behoren allereerst de bureaux van de afdeling vor ming buiten schoolverband (volksopvoeding, lectuurvoor ziening, vrüe tijdsbesteding, vrü'e jeugdvorming, massajeugd, sociale jeugdzorg, jeugdbescher ming, lichamehjke opvoeding en sport) vervolgens de afdeling pers en het bureau radio. Voorts zal de staatssecretaris In het algemeen aangelegen heden behandelen, waarbij de juridische aspecten van büzon- der gewicht zijn, zoals met name het treffen van subsidieregelin gen buiten de onderwijssector. Bij K.B. is verleend de ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in goud, aan A. O. Th. Demanez te Axel, oud stationschef bij de N.V. Neder- landsche Spoorwegen. toestand bestudeerd, c de ver gadering werd een motie aange nomen, waarin o.m. wordt ver klaard, „dat de socialistische Ka merfractie vaststelt, dat de hou ding van de Katholieke Volk-par ty getuigenis aflegt van een steeds toenemende minachting voor de gevoelens van de arbei- derswcield in België en in het bij zonder voor die der arbeiders in Wallonië en Brussel". De Kamer fractie beschouwt zich thar.s in staat van alarm en heeft beslo ten voortdurend In contact te blijven met het partijbureau en met het nationale comité voor een gemeenschappeliike actie", ten einde met de grootste energie de strijd te kunnen voeren". Australische interesse voor Nieuw-Guinea. De Australische minister van buitenlandse zaken, tevens mi nister voor de Australische bui tengewesten, heeft tydens een bezoek aan Nieuw-Guinea ge zegd, dat Australië niet passief zal blijven, wanneer anderen zich zouden mengen in de zaken van het gebied PapoeaNieuw- Guinea. Hij deelde mede te zul len trachten, er het Australische Kabinet van te overtuigen, dat er voor de ontwikkeling van deze gebieden gelden beschik baar moeten worden gesteld, daar anderen er „hongerige ogen" op hebben geworpen. De Mosquitofabriek heeft een export-order van ruim een mil- lioen gulden geboekt op hulp motoren voor rijwielen. In het zesde verslag van de Nederlandse regering over de wer king van het Europese herstelprogramma, dat betrekking heeft op het vierde kwartaal van 1949, wordt er op gewezen, dat de daling van de consumptieve uitgaven por hoofd der bevolking in Nederland zich in 1949 tegenover 1948 heeft voortgezet, ondanks de opheffing Van enkele rantsoeneringsmaatregelen. Terwyi de omzet van textielgoederen toenam liep die van alcoholhoudende en alcoholvrije dranken vry sterk terug. Een afzonderiyke plaats in het kader van de Marshall-hulp neemt de z.g. „technical assistan ce" in, dit is hulpverlening in de vorm van technische bijstand en voorlichting. In het kader van de- De omstandigheid, dat de chefs van staven van de landen van het Atlantische Pact in hun vergadering van Dinsdag zo spoedig tot unanieme overeenstemming zün gekomen ten aanzien van het gemeenschappeiyke verdedigingsplan, heeft, zo vernemen wjj In conferentiekringen, een zeker optimisme gewekt over de verdere verwezeniyking van dit plan. Er wordt echter wel terdege re kening gehouden met de moeilijk heden, die te wachten staan. Vooral voor Nederland en Frank- rük. Nederland en Frankrijk immers, zyn niet alleen, als andere landen, in de tweede wereldoorlog zwaar getroffen, doch ook na de oorlog zijn de regeringen van beide lan den voor grote moeihjkheden ge plaatst. Behalve problemen, ontstaan uit weinig stabiele binnenlandse verhoudingen, hebben de Fransen nog hun militaire verplichtingen in Indo-China. En van Nederland kan men zeker niet zeggen, dat het zonder merkbare gevolgen zü'n verplichtingen in Indonesië is na gekomen De verscheping van duizenden Nederlandse militairen naar Indo nesië en hun militair optreden al daar hebben ons land millioenen gekost. Thans worden zü in ver sneld tempo teruggevoerd, ook dit kost geld, evenals de vele andere maatregeien, die in het belang van hun demobilisatie zü'n getrof fen. Al deze uitgaven vormden te- samen een groot deel van de Ne derlandse defensiebegroting, dat er slechts zeer weinig gelden be- Leon Blum, de leider der Fran se socialisten, is gisteren in de leeftijd van 78 jaaf overleden. Blum werd in Mei van het vo rig jaar ernstig ziek en heeft twee operaties ondergaan. Hy leed aan aderontsteking. Blum was een vooraanstaand rechtsgeleerde, journalist en poli ticus. Hy was de eerste Joodse en de eerste socialistische pre mier van Frankrijk. Drie maal is hy premier geweest. De plotselinge dood van Blum heeft de Franse socialistische par ty beroofd van haar meest pro minente leider en de Franse lite ratuur van een criticus van naam. Blum is zyn gehele leven socialist geweest. In het laatst van de vo rige eeuw begon hy zijn loopbaan als criticus. Kort daarna publi ceerde hü een boek over'het hu- weUjk, waarin hy zieh voorstan der verklaarde van het „vrü'e hu- welük" en van leer trok tegen de heersende klasse in Frankryk. In de Franse nationale verga dering verklaarde voorzitter Her- riot met een van ontroering tril lende stem: „De dood van Leon Blum is een verschrikkeüjk ver lies voor Frankryk, voor de repu bliek, voor de denkende mensheid, voor de internationale samenwer king. Hy was een groot demo craat, die gevangenschap en ver banning heeft gekend." schikbaar bleven om in Neder land zelf een begin te kunnen ma ken met de opbouw van onze bü- drage in de West-Europese defen sie. Deze factoren, zo zégt men in Nederlandse legerkringen, hebben in belangrüke mate het opstellen van een definitief Nederlands de fensieplan verhinderd. Een pla fond voor de defensiebegroting, geldend voor een aantal jaren, wordt thans in bepaalde militaire kringen bepleit als een noodzake lijke voorwaarde om tot een wel overwogen defensieplan te komen. SCEPTrSCH. Tegenover de mogeiykheid tot verwezeniyking van de Neder landse militaire bü'drage in het Atlantisch Pact staat men in Ne derlandse conferentie-kringen enigszins sceptisch. In verband met de financiële positie van ons land. Physiek en industrieel acht men ons land evenwel in staat tot het leveren van een besehei den bü'drage. Men denkt daarbü aan een verdere ontwikkeling van bepaalde industrieën, die hoog waardige producten kunnen voort brengen als radar, radio, vuur leidingen en optische insrumenten, maar dan met steun van de over heid. Deze moeiiykheden en proble men, waarvoor ons land en ook andere landen zich geplaatst zien, hebben, zo vernamen wü in con ferentiekringen, begrip gevonden in de vergadering van de chefs van staven. Toch bespeurt men de opvat ting, dat Nederland zal moeten beginnen met aan te tonen, dat het zelf ernst maakt met de op- 30 jaar Polygoon. De Haarlemse filmfabriek Po lygoon vierde gisteren haar 30- jarig bestaan met een jubileum voorstelling van oude en nieuwe filmjournaals. Talrijke genodigden waren hierby aanwezig. Sylvain Poons verwelkomde de aanwezi gen als explicateur en begeleidde de filmjournaals, daterend van voor de geluidsfilm, met toepas- seiyke teksten, zoals dat in het begin van de cinematografie de gewoonte was. Daarna, beginnen de met 1929, kwam het gesproken woord vanaf het doek de expli cateur vervangen. Prof. dr G. van der Leeuw, oud-minister van on- dervrijs, kunsten en wetenschap pen, hield daarna een beschou wing over de waarde van het filmjournaal, dat hü een belang rijk element in de nieuwsvoorzie ning en een bindmiddel vodr het nationale besef noemde. Tot slot werd het jubileumjournaal voor binnen- en buitenlands nieuws vertoond. bouw van een nationale bü'drage in het gemeenschappeiyke verde digingsplan, wil ons land in aan merking komen voor de steun, waarop gehoopt wórdt. In Neder landse conferentie kringen laat men er geen twyfel over bestaan, dat voor het volvoeren van onze taak ruimere en snellere hulpver lening van Amerika onontbeerlük wordt geacht. In Amerikaanse conferentie-kringen hoort men echter wel eens een zekere twyfel uitspreken ten aanzien van de ge rechtvaardigdheid van deze ver wachting. Deze kringen leggen een büzondere nadruk op de zelf werkzaamheid van de landen van het Atlantisch Pact. Hopeniyk zal het Amerikaanse volk nog voor 1952 een beroep op zyn offervaardigheid beantwoor den met een voortzetting van de Marshall-hulp aan die landen, die economisch nog niet op kracht gekomen zü'n. Stationschef van Middelburg naar Den Haag. De stationschef van Middelburg, de heer J. L. Vereijken is met in gang van 15 April a.s. overge plaatst naar Den Haag, waar hü benoemd is tot adjunct-hoofdsta tionschef aan het station Staats spoor. Achttien jaar voor Utrechtse S.D.-man. De Bijz. Strafkamer van de Utrechtse rechtbank veroordeel de gisteren de 31-jarige Utrecht se monteur J. de H., V-man van de S.D., die in de bezettingstijd een rol heeft gespeeld bij het oprollen van enige Utrechtse verzetsgroepen, tot achttien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De eis was 15 jaar. Koningin van Griekenland kreeg Röntqen-installatie van Philips. Ir F. J. Philips, vice-voorzitter van de raad van bestuur der N.V. Philips heeft ter gelegenheid van zün bezoek aan Griekenland Ko ningin Frederika van Griekenland een Röntgeninstallatie aangebo den, die bestemd is voor de t.b.c.- bestrijding onder de jeugdige slachtoffers van de burgeroorlog. ze technische bü'stand werden in al# verslagperiode verschillende reizen naar de V.S. georganiseerd. Hieraan werd deelgenomen door Nederlandse industriëlen, boeren, technische deskundigen en vak bondleiders. Nederland streeft er naar de projecten voor dergeHjke reizen zoveel mogelijk in O.E.E.S.- verbapd uit te voeren. ^HOEVEEL NEDERLAND ONTVING. Het verslag geeft een becüfe- ring van het aandeel van Neder land in de Amerikaanse hulpver lening. Op 14 October 1949 viel aan Nederland een tweede toe wijzing, groot 98,5 millioen dollar ten deel voor het fiscale jaar 1950. Hierdoor kwam het totaie bedrag der toewy'zingen aan Nederland voor dit jaar op 180,5 millioen dollar. Het is nog niet bekend of dit bedrag uitsluitend schenkin gen, dan wel voor een deel lenin gen vertegenwoordigt. De totale directe hulpverlening aan Nederland bedroeg tot het einde van December 1949 687,5 millioen dollar, samengesteld voor 129,5 millioen dollar uit leningen en voor 558 millioen dollar uit schenkingen en/of leningen. Van de toewüzingen voor het fiscale jaar 1949-'50 is immers nog niet bekend, of een gedeelte hiervan uit leningen zal bestaan. Boven dien ontving Nederland E.H.P.- hulp in de vorm van z.g. trek kingsrechten voor dezelfde perio de netto bijna 105 millioen dollar. Op basis van deze toewüzingen had Nederland op 1 Januari 1950 424,1 millioen dollar van de E.C.A. werkeiyk uitbetaald ontvangen. Hieraan is nog toe te voegen een bedrag van 12.270,55 dollar voor z.g. „technical assistance". Ultimo December 1949 had Ne derland voor een waarde vaft 480,4 millioen dollar aan E.H.P.- goederen (vracht inbegrepen) in gevoerd. De speciale rekening (z.g. tegenwaarde-rekening) bü de Ne derlandse Bank, waarop impor teurs van door de E.C.A. geschon ken goederen de tegenwaarde in Nederlandse guldens moeten stor ten, vertoonde op 1 Januari 1950 een saldo van ruim f 610,5 mil lioen. Aangezien van die rekening in middels by'na f 287,9 millioen werd afgeboekt bedroegen de tot 1 Ja nuari 1950 verrichte stortingen op genoemde rekening ruim f 898,3 millioen. Tijdens de raadsvergadering, die gistermiddag te Vlissingen Is gehouden, is de beslissing gevallen over de benoeming van een tydeljjk wethouder i.v.m. de ziekte van de huidige wethouder van Onderwijs en Financiën, de heer W. Poppe. Na ampele bespre king, zowel vóór de vergadering ais tijdens een vrij langdurige schorsing is men het eens geworden over de persoon van de tijdelijke wethouder. Met alg. stemmen werd de heer J. C. Oor ver (V.V.D.), tenslotte gekozen om deze functie Je vervullen. Het voorstel stond als punt 3 op de agenda, doch men was voor de vergadering nog niet tot over eenstemming gekomen en daarom werd de benoeming uitgesteld tot na de thee. De pauze werd benut voor een bespreking, waaraan alle fracties deelnamen. De heer H. van Rooy- en bracht tenslotte namens de Prot. Chr. Partyen verslag uit en zei, dat er in deze fractie is ge zocht naar de persoon, die de heer Poppe zou kunnen vervan gen. Niemand van de vüf leden van onze fractie, zo verklaarde spr. kon zich er voor geven, daar er teveel bezwaren zü'n om een dergeiyke functie voor korte tijd te aanvaarden. Nu in eigen kring 'geen oplossing kon worden ge vonden heeft men de politiek opzü gezet en gezameniyk gezocht naar een figuur, die deze functie wel tydeUjk kon waarnemen. Tenslot te stelde de heer van Rooyen voor om de heer Corver te kiezen, het geen dan ook met alg. stemmen gebeurde. De burgemeester mr B. Kolff wenste de tydeüjke wet houder geluk met zü'n benoeming en sprak de hoop uit, dat een en ander slechts kort zou duren, doch dat intussen de samenwer king van prettige aard zou zün. Nadat de heer Corver had plaats genomen aan de tafel van B. en W. dankte hü de burgemeester voor zün woorden. DE AGENDA. De agenda leverde verder wei nig moeilijkheden op. Bij het voor stel van B. en W. tot het aangaan van een overeenkomst met de N.S. en R.W.S. betreffende onder houd en verlichting van het Sta tionsplein drongen de heren Wanst en de Wit aan op beter toezicht op de plantsoenen. Wet houder M. A. van Popering was van mening, dat kleine kinderen en loslopende honden de meeste schade veroorzaakten. Verder werd een crediet van f 3340.verleend voor de aanleg van plantsoenen bü de Oosten rijkse woningen, terwijl een deel van de voorm. Willem III kazer ne werd verhuurd aan de Ned. Jeugdherbergcentrale. By het voorstel tot verkoop van een stuk grond aan de eigenaresse van res taurant en speeltuin aan de Kou- dekerkseweg vroeg de heer J. L. de Wit (Prot. Chr.) naar verbe tering van deze weg. Spr. wilde er fietspaden aanleggen aan beide züden. Wethouder van Popering zei, dat afbraak van het restaurant spoedig zal geschieden en hij be loofde de aanleg van fietspaden tot aan de Begraafplaats te zullen onderzoeken. Vervolgens werd als lid van de commissie van beheer van het fonds der Zeemans- en Vissersbeurs benoemd de heer A. J. van Ockenburg; de heer D. Roodenburg werd benoemd als onderwüzer aan de Frans Naere- boutschool. Met het voorstel om afwüzend te beschikken op het verzoek van de Ver. tot oprich ting en instandhouding van een Chr. Bewaarschool om de gemeen te garant te doen stellen voor de betaling van rente en aflossing van een geldlening van f62.000, werd zonder enigé opmerking ac- coord geg-.an. Aan de vereniging „de Ruyter- school" werd een tijdelijk lening verstrekt van f 850.000. Verder werd een crediet verleend van f 3250 voor speeltoestellen in de speeltuin van de Vlissingse speel tuinvereniging. Mej. T. van Heu len (Arb.) en de heer de Wit vroegen cm meer speeltuinen. Eerstgenoemde voor plan Bone- dyke, de laatste voor het oude stadsdeel. De wethouders van Po pering en van Oorschot maakten van deze gelegenheid gebruik om er op te wüzen, dat het Initiatief tot oprichting van speeltuinen moet uitgaan van de burgerij of buurtverenigingen. De aanschaf fing van een lichtdrukmachine zal nog even moeten worden uitge steld, want het voorstel werd aangehouden. Tenslotte nam de raad het voorstel aan om B. en W. een crediet te verlenen van f 10.000, teneinde uitvoering te kunnen ge ven aan de Gemeentelü'ke sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders. De heren Wanst en de Wit wilden de hiervoor in aanmerking komende personen zien ingeschakeld bij de plant soendienst. Wethouder L. P. van Oorschot zei hierop, dat er reeds 17 personen zün goedgekeurd en dat gemeentewerken enkele pro- jëeten heeft opgesteld, waar deze personen kunnen worden tewerk gesteld. Hoe lang dit alles duurt kon spr. niet zeggen, doch hij wees erop, dat indien nodig over enige tijd, wanneer gemeentewer ken opnieuw projecten klaar heeft gemaakt, weer een crediet van de raad zal worden gevraagd. Op het vragenuurtje, waarbü 24 vragen aan B. en W. werden ge steld, komen we morgen terug. Minister Spitzen heeft gister morgen aan 9 leerlingen van de R.L.S. te Gilze Rü'en het brevet van verkeersvlieger uitgereikt. Onder deze 9 bevond zich de 100- ste geslaagde leerling van de R.L.S. Op een Zuidvruchtenvei ling in de Rivierahal te Rotter dam besloten de handelaren per kist sinaasappels een dubbeltje bü te dragen voor het Koningin Wil- helminafonds ten bate van de kankerbestrijding. De opbrengst was ongeveer f 6000.In Den Haag is gisteren iemand gearres teerd, die op verschillende plaat sen van ons land kleren ophaal de, z.g.n. om te stomen en die dan nooit meer terugbezorgde. Van middag om 4 uur zullen de de monstraties met televisie in Hil versum beëindigd worden. Onge veer 25.000 bezoekers zullen dan de demonstraties bezocht hebben. Twee Nederlandse militairen zün op Aruba by het baden in zee verdronken. Twee leden van de C.P.N. zijn gisteren uit de raadszaal van Zaandam door de politie ve-.vü'derd t lat zij de orde th'dens de raadsvergadering verstoorden. Een Amerikaans Baseballenthousiast heeft ge- ft-acht Stalin aan de telefoon te krijgen on toestemming te krij gen voor een sportuitwisseling Amerika-Rusland. Stalin had ech ter „geen gelegenheid" aan het toestel te komen. Volgens een West-Duits persbureau bevinden zich nog 420 Duitse generaals in gevangenschap; 403 van hen zou den in Rusland gevangen zün. Op een uitvinderstentoonstelling, die vandaag in Parijs wordt ge opend, wordt een fiets met straal aandrijving tentoongesteld. Voor de tweede maal in 24 uur is de regering Attlee verslagen; ditmaal in het Hogerhuis. Het voortbestaan van de regering is daardoor echter niet in gevaar. Groepen linkse voormalige gueril- lastrijders hebben op het eiland Luzon (Philippünen) aanvallen gedaan op een tiental stadjes, die werden geplunderd en verbrand; 20 personen werden gedood en 50 gewond. De Philippünse pre sident Quirina heeft een ernstige hartaanval gehad. Ongeveer 10.000 man moeten opkomen. Naar het A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling, in 1950 her halingsoefeningen te doen hou den. Hiervoor zullen dan in aan merking komen: de gewone dienstplichtigen der Landmacht, behorende tot de door de mi nister van oorlog aan te wijzen 71 infanterlecorpsen en drie transportcompagnieën. De duur dezer herhalingsoefe ningen zal belopen: 16 dagen voor de compagnieadministra teurs, 9 dagen voor het overige administratief personeel, 6 da gen voor dienstplichtige onder officieren, niet vallende onder eerstgenoemde groepen, alsmede voor dienstplichtigen, die tevens kwartiermaker zijn en 4 dagen voor de overige dienstplichtigen. In afwijking met de voorheen gebruikelijke gang van zaken zal de oproep niet meer uitgaan van de burgemeesters, maar van de door de minister van oorlog aan te wijzen commandanten. Voor de verzending en adres sering der oproepen zullen ech ter de gemeente-secretarieën in geschakeld blijven. Het betreft hier een mobili satie-oefening, waaraan om streeks 10.000 man zullen deel nemen. De korte tijd van op komst zal geen tijd laten voor uitgebreide militaire oefeningen. Ook zij, die in Indonesië gediend hebben en vallende onder boven genoemde categorieën, komen voor deze oefeningen in aan merking, zoals b.v. de dienst plichtigen uit de O.V.W.-batal jons. Kwaadaardige besmetting van mond- en klauwzeer verwacht. De besmetting met mond- en klauwzeer zai, naar de Vee- artsenijkundige dienst verwacht, dit jaar van een kwaadaardige soort zijn. Bij veehouders wordt dan ook aangedrongen op tijdi ge inenting, liefst voor het einde van de staltijd. DE BILT ZEGT: Iets minder koud. Weersverwachting geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met slechts hier en daar enige lichte regen. Meest matige en aan de Waddenkust later vrü krach tige, meer naar het Westen krim pende wind. Later iets minder koud.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1