Koppellijn met Brabant zal waarschijnlijk einde 1951 geheel gereed zijn. Amandeltjespudding Moet de huisvrouw naar de markt koopman uf naar de winkelier Centrum voor Kraamzorg op Z.- en N.- Beveland. Zo spoedig mogelijk stroomlevering aan Noord-Zeeland via Goes. De Bocht in de weg| De geldzuivering in De Nederlandse Antillen Indonesië. Het oordeel van de C.M.B. Amerika krijgt harde klappen Regeringsinstanties in particuliere huizen. Russische ministers niet herkozen in opperste Sowjet Donderdag 30 Maart 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Heeds enige maanden zjja de mensen van de P.Z.E.M. In Zuid- Beveland druk bezig met het plaatsen van de masten voor de 50 kV koppellijn met Noord Brabant. Op 11 Januari j.l. was de eerste mast gereed en momenteel ls ongeveer de helft van de 110 masten, die er in totaal op Zeeuws grondgebied zullen komen, geplaatst. Ifet is een imposant schouwspel, de montageploegen met de op bouw van deze ongeveer 25 meter hoge masten aan de gang te zien. Om de twee dagen komt een mast gereed en op dit ogenblik ls men Brabant, waar tot Roosendaal hetzelfde gebeurt, enigszins vooruit. De masten komen op een af stand van 275 meter \an elkaar te staan. Zij zullen 6 koperen stroomdraden dragen, die elk een doorsnede hebben van 95 mm'. Boven over de masten komen drie draden, die de geleiders tegen blikseminslag zullen beschermen. Niet overal kunnen de masten van 25 meter worden geplaatst. Er zijn n.l. verschillende wegkrui- singen, waar met het oog op het verkeer, dat eronder door moet, hogere masten vereist zijn. Zo komen er ook masten van ca. 30 en van ca. 60 meter. Deze laatste komen daar, waar de lijn het ka- naur door Zuid-Beveland kruist. Uiteraard moeten de draden zó hoog over het kanaal worden ge spannen, dat zij de scheepvaart niet hinderen. komen n.l. nog alleen voor over 'n ongeveer gelijke afstand tussen Zweden en Denemarken. SCHAKELSTATION TE GOES. De landkabel tussen Goes (waar aan de Evertsenstraat het uitge breide schakelstation zal worden gebouwd, dat men de volgende zo mer gereed hoopt te hebben) en Bakendorp zal In de loop van het volgende jaar worden gelegd. De westelijke waterkabels door de Wester-Schelde zuilen pas in een later stadium worden gelegd. Het station te Goes wordt het voedingspunt voor een zeer groot gedeelte van Zeeland. Hier komt de 50 kV koppellijn met Brabant uit en hier beginnen ook de 10 kV kabels voor de Noordgroep, waar toe behoren Schouwen en Duive- 50 kV bovengronds. 50 kV ondergronds. 10 kV ondergronds. INTERNATIONALE KOPPELING. Er wordt ernstig naar gestreefd einde 1951 de koppellijn geheel gereed te hebben. Is dat eenmaal het geval, dan zal het Zeeuwse net gekoppeld zijn aan het grote Nederlandse net, dat voor een groot gedeelte reeds gereed is en welk net op zijn beurt weer aan buitenlandse netten ls gekoppeld. Zoals reeds gezegd, zal de 50 kV koppellijn tot Roosendaal lo pen, waar de 150 kV lijn begint naar Geertruidenberg. Wanneer einde 1951 de koppel lijn naar Goes gereed is, zal ook de mogelijkheid bestaan in de winter van 19511952 de Zuid- groep, Zeeuwsch Vlaanderen dus, al enigszins bij te voeden met stroom uit Brabant. Dan moet uiteraard de waterkabelverbin- ding door de Wester-Schelde zijn gelegd. OOSTELIJKE KABELS NOG DEZE ZOMER. Daaromtrent kan worden mede gedeeld, dat het leggen van de oostelijke kabelverbinding (er ko men er n.l. twee in de Wester- Schelde, de andete iets westelij ker) nog deze zomer zal geschie den. Elke kabelverbinding zal uit vier kabels bestaan, die bij elkaar horen. De oostelijke kabels zullen komen te liggen tussen Baken dorp (gemeente Baarland) aan de Zuidbevelandse zijde en een punt in een Eendrachtpolder aan de Zeeuw's-Vlaamse kant. Deze kabels zullen ongeveer 5 kilometer lang zjjn. De water- kabels door de Wester-Schelde z\jn een zeldzaamheid ln de Euro pese eleetrlciteltsvoorzlenlng. Z(j land, Tholen en Sint Philipsland, alsmede de 10 kV kabels voor de voorziening van de Bevelanden. Over de kabels met Zeeuwsch Vlaanderen spraken we reeds. DE NOORDGROEP. Wat de Noordgroep betreft kan worden medegedeeld, dat ernaar wordt gestreefd reeds zo spoedig mogelijk via een improvisorium over Goes stroom te gaan leve ren, Dit betekent dus, dat dan aan Schouwen geen stroom uit Brabant meer zal worden gele verd via de oude, overbelaste 10 kV kabels, die over Nieuw-Vos- meer lopen. Aan de. verbinding GoesOos- ter-Schelde wordt thans gewerkt en gereed is de kabelverbinding tussen Zierikzee en Noord-Beve land. Op dit eiland zelf is men be zig met het lassen van de kabels. Voorts bestaat reeds de kabelver binding tussen Zierikzee en Sta- venisse. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. In verband met de andere wijze Zeeuwsch-Vlaanderen in de toe komst zal de vraag bij velen rij zen, wat met de centrale te West- dorpe zal gebeuren. Wij verne men, dat deze waarschijnlijk nog stroom zal blijven leveren tot het ogenblik, dat de nieuwe centrale Zeeland te Vlissingen deze taak kan overnemen. Wanneer dat het geval zal zijn is momenteel niet te zeggen. Maar ook daarna zal nog ge ruime tijd de centrale te West- dorpe in reserve blijven, om alle risico's te vermijden. Overigens bestaat er voor Zeeuwsch-Vlaan deren nog een extra zekerheid in de Belgische centrale te Lange- brugge, terwijl ook een koppeling met de centrale van l'Azote te Sluiskil kan worden gemaakt in geval van nood. H.M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene vertrokken voor een vacantieverblijf naar Val d'Isère, Haute Savoie. liet hotel Savoie, waar het Ko ninklijk gezin zijn intrek zal nemen. (Van onze Utrechtse correspondent). Verleden week publiceerden enkele dagbladen iets over de prijsstijgingen, welke merkbaar zijn geworden nu de loonsver hoging van vijf procent overal is toegepast. Elke huisvrouw weet daarvan mee te praten verschillende levensmiddelen, die men geregeld nodig heeft, ondergingen een prijsverhoging. Nu heeft een overheidsinstan tie, die echter nergens bij name is genoemd, het advies gegeven, om meer artikelen op de markt te kopen. Want, zo oordeelde de anonieme instantie, de win keliers houden hun prijzen kunstmatig op. Zij beschikken nog over oude voorraden en voelen er niets voor een verlies post te boeken. Naar aanleiding van deze be weringen heeft de Christelijke Middenstandsbond ons ingelicht over het versqhil tussen de markthandel en de midden stand. In sommige gevallen zal de huisvrouw, die haar inkopen aan een kraampje doet, enkele centen minder behoeven uit te geven. Het heeft er dan ook de schijn van alsof de overheids instantie, welke onbekend wenst te blijven, haar advies niet ten onrechte uitbracht. Maar aldus mr J. P. I. van der Wilde, secretaris van de C.M.B. dat prijsverschil heeft zijn oorzaken. De marktkoop man behoeft geen winkelinrich ting te hebben; de kwaliteit van zijn artikel is in het algemeen niet zo best; de service die hij biedt is gering en de hygiene in zijn kraam laat te wensen over. Tenslotte is hü niet afgestemd op de individuele behoeften van het publiek; hij moet het heb ben van de mensen die hem passeren, maar hij heeft niet bepaalde personen op het 'oog. Lange rede, korte zin: de markt koopman behoeft veel minder kosten te maken; zijn artikel kan derhalve iets goedkoper aan de man worden gebracht. Bij de winkelier is het juist andersom. Hij dient over een in richting te beschikken, die veelal duur is om aan te schaffen. Hij behoort alleen het kwaliteitspro duct te brengen. Van zijn service hangt veel af; de hygiëne in zijn winkel mag niets te wensen over laten. En hij moet afgestemd zijn op de individuele behoeften van het publiek. Zijn streven is de klanten te binden aan zijn zaak, Eén en ander leidt als vanzelf tot stijging der kosten, hetgeen in van stroomvoorziening van de prijzen uiteraard tot uitdruk king komt. Doch de huisvrouw zal voor het verschil in waren en be diening in veel gevallen graag een paar centen meer over hebben. Middenstand in het nauw. De bedoeling van het voorgaan de is helemaal niet de marktkoop lieden af te vallen.Maar men moet de prijzen in middenstands zaken niet gaan vergelijken met de prijzen, die op de markt wor den gevraagd. Dat is onbillijk. Intussen kan men door deze dingen weer leren hoe precair de situatie van de middenstand eigen lijk is. Nergens wordt duidelijker gevoeld, dat de koopkracht van het publiek vermindert. Niettemin doet nog steeds het praatje op geld, dat de middenstand in de oorlog zoveel heeft verdiend, zo dat deze categorie nu wel tegen een stootje kan. Doch dat is schijn. Inderdaad hebben de winkeliers het over 't algemeen niet slecht gehad. Maar zij verwierven ruimere in komsten doordat zij hun voorraad verbruikten en niet konden aan vullen en aan het onderhoud van hun bedrijf weinig werd gedaan. Direct na de bevrijding waren de onderhoudskosten zeer hoog. Bo vendien kwam er toen de heffing ineens. Er moest weer een nieuwe voorraad worden gevormd. De reserves van de middenstand zijn uitgeput; er is nu een behoef te aan crediet ontstaan. De cij fers van de faillissementen tonen aan, dat vooral de handel die in hoofdzaak wordt gevormd door de middenstand he't loodje moet leggen. Van de 1694 faillissemen ten, die in 1949 werden uitge sproken, hadden er 426 betrek king op de handel. Overziet men de gegevens van de laatste jaren, dan valt het op, hoe vooral het percentage in de grote steden een bedenkelijke stijging laat zien. Er wordt met de belangen van de middenstand over het alge meen te weinig gerekend, zo ver zekerde ons de heer W. P. Holle- brands, secretaris van de C. M. B., het is steeds deze groep, die in het nauw raakt, al is het een feit dat de middenstanders zelf te weinig-voor hun belangen op komen. Maar hoe dan ook: de midden stand mag niet in de verdrukking leven. Het aantal middenstanders bedraagt ongeveer 300.000, het aantal werknemers bij de midden stand zal omstreeks 700.000 zijn. Voegt men daarbij de gezinsleden, dan is het zeker niet overdreven om te zeggen dat twee millioen Nederlanders moeten leven van de inkomsten uit middenstandsbe- drijven. Het is duidelijk, dat ver waarlozing van het middenstands- belang ons hele volk in gevaar brengt. Het werk ontwikkelt zich in de goede richting. Het Centrum voor Kraamzorg op Z.- en N.-Beveland heeft zich tot ideaal gesteld: iedere kraam vrouw een gediplomeerd kraam verzorgster. Dit bleek ook uit de besprekin gen, die eergisteren gevoerd wer den in de vergadering van het algemeen bestuur van dit Cen trum in Hotel Centraal te Goes. Nadat de voorzitter, dr P. Sta- verman te Heinkenszand, de ver gadering had geopend, bracht de secretaris, de heer A. de Lange te Goes, het jaarverslag over 1949 uit. Hij noemde dat jaar een jaar van geleidelijke en verblijdende ontwikkeling van het Centrum. Op 1 Jan. 1949 waren aangesloten 16 gediplomeerde kraamverzorg sters. Op 1 Febr. behaalden 5 van de 6 leerlingen het diploma. In de loop van het jaar werden 4 kraamverzorgsters afgeschreven, terwijl 5 kraamverzorgsters, die elders waren opgeleid, zich lieten inschrijven. Op 31 Dec. 1949 werkten hier dus 22 gediplomeer de kraamverzorgsters. De cursus 1949 begon per 1 Febr. 1949 met (Ingez. mededeling, advert.) nóg meer amandelen, nog lekkerder. jFEUILLETON door 1TO VAN THIEL. I 44) Samen zitten Jaan en Els nu ln de huiskamer. Het ls een kille voorjaarsdag en de bakkerin, die van warmte en gezelligheid houdt, heeft al wel schoonge maakt, maar ze heeft niet, zoals overal gebruikelijk is, meteen de kachel opgeruimd. Nu zitten ze knus om de snorrende salaman der, Jaan in Japiks gemakke lijke leren leunstoel met hoge rug, de logé in haar pluche cra- paudje. Jaans huwelijkscadeau van Ally. „We moesten maar schemeren vanavond, vind je niet" vraagt Jaan. We doen toch niets en het is veel rustiger aan de ogen. „En als stekker van het orgellamffje' fn het stopcontact steekt zegt ze opeens: „Toe Els, speel eens wat, dat was de vo rige keer ook zo fijn, weet je nog wel?" En spijtig zegt ze er bij: „Ik breng er zelf nooit veel van te- u en..^aPik kan alleen maar Uit hot eijfer-accoordenboek spe len Even aarzelt Else. Ze wil veel liever stil zitten. En dan langzamerhand zou ze misschien iets aan Jaan kunnen vertellen over haar moeite. Maar als ze Jaans verlangend gezicht ziet kan ze niet weigeren. Ze mag hier niet aan zichzelf denken. Even verd'ept zit Esle voor zich uit te staren, dan staat ze wil loos op. Als vanzelf glijden haar vingers bedachtzaam zoekend langs de toetsen. Haar muzikaal talent heeft ze helemaal gewijd aan haar fantasie. Ze speelt bijna nooit in gezelschap, want als ze improviseert geeft ze iets van zichzelf, iets dat ze niet aan anderen kwijt wil. Zo is het ook nu. Eerst speelt ze een beetje verlegen, een paar zachte ac- coorden, maar langzamerhand komt ze los van zichzelf en zon der dat ze het zich bewust is, slaat ze die tonen aan, die uiting zjjn van haar zieletoestand. Een mateloos heim.vee naar Rem. het zich vastklampen aan een dode, dan langzamerhand breekt het verlangen naar leven door; het wordt een opbruisend bege ren, een mateloos verlangen naar één die is als Rein. En die ene is Jaap, zo vlakbij en toch onbereikbaar. Jaan, kleintjes weggedoken in de grote stoel fluistert met ge sloten ogen. De eenvoudige bak kerin voelt bij intuïtie, dat hier een mensenziel worstelt op le ven en dood. Als Else plotseling afbreekt en met hoogrode kleur het gezicht in haar handen verbergt, wacht Jaan stil af. Maar als het meisje minuut na minuut roerloos blijft zitten, wordt de bakkersvrouw toch ongerust. Ze legt haar hand op Elses arm en zegt zacht: „Toe kind, kom hier een poosje bij me op de pouf zitten, dat doet Ally ook altijd als we samen zijn.' Met afgewend hoofd laat het meisje zich op het leren kussen glijden. Jaan slaat vertrouwelijk een arm om haar heen. Zo zit ten ze een poosje stil tegen el kaar aan. Dan langzaam, heel schuchter en moeilijk stort Els haar hart uit voor haar moe derlijke vriendin. Jaan huivert van ontzetting. Zoiets had ze nooit achter zo'n bedaard meisje gezocht! Het meisje zit verdoofd tegen haar aangeleund. Opeens vliegt ze overeind, slaat wild beide ar men om Jaans hals en jammert: „Was ik maar dood, o was ik maar dood". Gelukkig blijft vrouw Zwezerijn kalm. Zij, als oudere weet wel, dat je zulke heftige uitbarstingen niet zo zwaar moet nemen. Ze dwingt Els weer te gaan zitten. En zoals een moeder praat met een on deugend kind, dat berouw heeft, zo praat Jaan met haar logé. De herinnering aan dit ge sprek blijft voor Els een bakea in zee. De wijzers van de klok cirke len langzaam maar zeker rond. Negen uurhalf tien.De chocolademelk staat te verkoken op de kachel, het paleisbanket en de gemberkoek geuren nog onaangeroerd. Half tien.... tien over half tien.... Ting-tingting-ting-tingting. Rrrrrrrrr. „Ally"! Els is al naar de winkel gevlo gen. Druk lachend en pratend stuift Ally binnen; maar als ze na de eerste opgewekte begroe ting de ernstige trek op het ge zicht van haar vriendin ziet, de rood omrande ogen en de diepe kringen, snapt ze dat het niet helemaal pluis is. Ze doet maar net of haar neus bloedt en praat druk met Jaan. „Nou zeg, toen ik vanavond van Els' moeder hoorde dat ze bij jou was, zat ik te springen gewoon. En toen moeder het maar eventjes goed vond, dat ik zo Iaat nog op pad ging, heb ik m'n fiets van katoen gegeven en ben in twintig minuten hierheen geraced. Nou zeg op Jaan, kan ik vannacht ook blijven?" Het wordt een vreemde nacht. Ally en Els hebben veel met elkaar te bepraten. En nu is het Ally die haar vriendin een riem onder het hart moet steken. De meisjes liggen nog lang wakke. Ze hebben elkaar nog zoveel te vertellen, dat het hele maal niet moeilijk is om een uur vol te krijgen. Maar Elses zenu wen hebben vandaag te veel on der hoogspanning gestaan. Plot seling kan ze niet meer en Ally merkt dat haar vriendin inge slapen ls. 8 leerlingen, waarvan er twee werden afgeschreven. De overblij vende 6 zullen in Mei 1950 exa men doen. Inmiddels is op 2 Jan. 1950 een nieuwe cursus met f leerlingen begonnen. In 1949 werden door het Cen trum 430 kraamvrouwen geholpen (vorig jaar 331) met 5506 ver- zorgingsdagen (vorig jaar 4405). Het werk heeft zich dus in 1949 belangrijk uitgebreid. Er behoef den dit jaar nagenoeg geen aan vragen te worden afgewezen. Het dag. bestuur was dankbaar, dat het aantal verzorgingen steeg, maar ook dat zich weer een vol doend aantal leerlingen aanmeld de. Alle Groene Kruisverenigingen op Z.- en N.-Beveland zijn bij het Centrum aangesloten. Spr. deed een beroep op de besturen van deze verenigingen om propagan disten te zijn voor het Centrum zodat het eens zover zal komen, dat alle kraamvrouwen op de bei de eilanden door een gediplomeer de kraamverzorgster worden ge holpen. Het verslag werd goedgekeurd, evenals de rekening en begroting, die de penningmeester, de heer J. M. Traas te Hoedekenskerke, had ingediend. De rekening sloot met een batig saldo, zodat het niet nodig was een beroep op de Groe ne Kruisverenigingen te doen. De begroting 1950 had een eindcijfer van f 19.000.De commissie van onderzoek had alles in orde be vonden. CAUSERIE. Nadat de secretaris was herko zen hield de voorzitter een cau serie over de organisatie van de Kraamzorg op Z.- en N.-Beveland. Daarin behandelde hij verschil lende practische kwesties, die zich bij het beleid van het Centrum hebben voorgedaan. Met de wens om door een be paalde kraamverzorgster te wor den geholpen, wordt zoveel moge lijk rekening gehouden. Maar daarbij is spoedige bespreking wel zeer gewenst, want is aan een kraamverzorgster een verzorging toegewezen, dan kan hierin geen verandering meer worden ge bracht omdat men anders onbil lijk zou zijn. De kraamverzorgsters mogen niet langer dan 14 dagen in één verzorging zijn. De subsidierege ling schrijft dit voor en ook zou door langere tewerkstelling een ander weer gedupeerd worden. Fooien mogen niet aangenomen worden. Men moet niet proberen op ontduiking van deze bepaling aan te dringen. Het ligt in de bedoeling elk jaar in de maand Januari met een nieuwe cursus te beginnen. Laten meisjes, die deze cursus willen volgen, zich tijdig met de Leid ster-Docente in verbinding stellen en niet tot het laatste daarmee wachten. Het wordt warmer. De gemiddelde temperatuur op de wereld is van 1910 tot 1940 met 0.33 graad Celcius gestegen, aldus het rapport van het Deense Kon. Geografische Genootschap. De temperatuur in Groenland is in deze tijd met drie graden ge stegen en die op Spitsbergen, Noord-Azië en het Noorden van Canada met meer dan twee gra den. De temperatuurstijging is (Wordt vervolgd.) geringer naarmaté men meer naar het Zuiden komt. Het „Fr. Dagblad" is van oordeel, dat de Amerikanen door de geldzuivering in Indië, de hardste klappen krijgt. „De Amerikanen hebben In donesië gezien als het land, dat zij vol zouden proppen met Amerikaanse producten. De Amerikaanse importeurs hadden zich in Djakarta neergelaten. Er waren grote plannen. Dat arme Nederland heeft toch niet zo veel te kopen. Maar deze 80 millioen Indonesiërs zullen ge lukkig worden gemaakt met Amërikaanse producten. De Amerikaanse importeur zal in Djakarta zijn groot handelspa leis stichten, hij zal er zijn club hebben, hij zal er zijn op alle over heidskantoren met zijn bekende parmantigheid, geboren uit de gedachte, dat Amerika alles kan en door iedereen naar de ogen moet worden gezien. Hij zal overal komen als de man van de dollar, de harde dollar. Maar nu is het mis. Deze plannen liggen hopeloos tegen de vlakte. In Wallstreet werden de meest heftige dingen gezegd ■over de nieuwe maatregelen. Een bankbiljet in tweeën knip pen: wat voor hopeloze dilettan ten waren daar toch aan het werk? Maar in Djakarta is een af gezant van de R.I.S. terugge keerd. Hij is naar Amerika ge weest. Hij kwam terug als een teleurgesteld man. Hij had op dracht, om een dollarlening te vragen en het bleek, dat hij haar kon krijgen. Maar op strenge voorwaarden. En zo, dat er geen dollar werd gebruikt, om in de directe nood te voor zien. Die dollarlening mocht niet worden gebruikt, voor welk gering deel ook, om voor de bevolking wat textiel te ko pen of wat rijst. Het was een lening, om Amerikaanse import te bevorderen. Ge kunt lenen, maar het geld blijft hier, en gij kunt er uw machines mee beta len, die ge hier gaat kopen. De dollar is hard. Wallstreet is ontstemd. Maar er zijn Nederlandse za kenlieden, die de hoop koeste ren, dat hier uit iets groeien kan. Mits maar daar draait alles om en de as begint heet te wor den mits de orde wordt her steld en er een eind komt aan het verontrustende verschijnsel, dat militaire groepen doen, alsof er geen regering van de R.I.S. meer bestaat. VERSCHIL TUSSEN REGERING EN STATEN. Tussen de Nederlandse regering en de Staten der Nederlandse An tillen is een verschil gerezen over de zetelverdeling in dat college. De regering wenst de verdeling geregeld te zien bij de wet, terwijl de Staten dit willen doen bij al gemene maatregel van bestuur, waarbij het nodige overleg zou kunnen geschieden met een ge volmachtigde delegatie uit de Sta ten. De regering blijft echter bij haar voorstel. Zij is overtuigd, dat dit, gepaard aan de door haar voorgestelde eilandenregeling, tot verzachting der tegenstellingen zal.leiden en zij streeft er naar, dat deze regeling en de nieuwe samenstelling van de Staten ge lijktijdig in werking zullen treden. Na deze zetelverdeling zal on middellijk worden overgegaan tot het vaststellen van een nieuwe rechtsorde. Om alle vrees weg te nemen, dat enig eilandengebied tekort zal worden gedaan, wilde de regering beroep op de Kroon mogelijk ma ken, wat echter niet de instem ming heeft van de Staten. De re gering heeft daarop dit voorstel ingetrokken met de mededeling, dat zij bereid is, om indien dit ge. wenst wordt, een voorziening te treffen, teneinde deze materie na der te regelen. Wijzigingen in het State Department. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat er wijzigingen zijn gebracht in de staf van hoge ambtenaren van de afdeling voor het Verre Oosten. Tot de belangrijkste wijziging behoort de benoeming van Dean Rusk, plaatsvervangend onder minister van buitenlandse zaken, tot hoofd van de afdeling voor het Verre Oosten, ter vervanging van William Butterworth. Indonesië valt onder deze afdeling. Hond met diplomatieke status, Het Israëlische departe ment van buitenlandse zaken en de Sowjet-legatie te Tel Aviv hebben 10 dagen lang besprekingen gevoerd over de vraag, of een hond diplo matieke onschendbaarheid can genieten. Er was een vrouw op straat gebeten door een terrier van een Sowjet-Russische lega tiefunctionaris en de Israëli sche gezondheidsdienst wilde de hond onderzoeken op hondsdolheid. De Sowjet- legatie weigerde echter de Israëlische ambtenaar toe ie laten en verklaarde, dat de hond „diplomatieke privile ges" genoot. Thans is een compromis ge vonden. Een secretaris van de legatie zal de Israëlische vee arts op het terrein van de Sowjet-legatie vergezellen. De arts moet dan onmiddellijk en ter plaatse een oordeel uit spreken. Wat de „Grote Drie" zullen bespreken. Uit gezaghebbende bron te Washington wordt vernomen, dat de ministers der drie grote mo gendheden de volgende punten zouden bespreken tijdens hun bij eenkomsten op 8 Mei en volgende dagen: De betrekkingen van de drie mogendheden met de Sowjet-Unie en plannen voor de internationale controle der atoomenergie. Duitse kwesties, w.o. de econo mische moeilijkheden der weste lijke sectoren van Berlijn en het voorstel tot het houden van ver kiezingen in Duitsland. De politiek van de drie mogend heden in Zuid-Oost-Azië en het Verre Oosten in het algemeen. Het Japanse vredesverdrag. (Van onze parlementaire redacteur.) Een wetsontwerp, dat nogal de aandacht trok der Tweede Kamerleden in de vergadering van Dinsdag j.l. ging over de aankoop van een grote flat te 's-Gravenhage. Nu heeft dit zo lang geduurd, dat de Centrale Dienst van In- en Uitvoer, die in dit gebouw gehuisvest zou worden, er al lang en breed in zit. Daarover was de Kamer een beetje boos. Zij was van mening, dat de regering haar voor een voldongen feit plaatste. Daar komt nog bij, dat er in Den Haag niet minder dan 10 flats, 192 grote herenhuizen, 91 klei nere huizen en nog een aantal andere woningen, die niet voor kantoorruimte verbouwd zijn geworden, door het Rijk in be slag genomen worden. In totaal is daar een vloeroppervlakte van 184.000 vierk. meter mee gemoeid. Minister in 't Veld kreeg dit wetsontwerp er door, omdat hij vertelde, dat de flat al voor tien jaar is gehuurd. Daar heeft hij de hulp van de Staten-Generaal niet voor no dig. Een andere mogelijkheid zag hij niet. Barakkenbouw b.v. is een dure bezigheid. Dan kan men beter arbeiderswoningen bouwen. Het eind van het lied je was, dat het wetsontwerp werd aangenomen met 49 tegen 23 stemmen. Voor stemden de P. v. d. A„ de C.H., de K.V.P. en de heer Algera (A.R.). De rest was tegen. Een ander ontwerp om 25 pet. bijslag te geven op de uitke ringen krachtens de Ongevallen wet 1921, de Land- en Tuin- bouwongevallenwet 1922 en de Zee-ongevallenwet 1919 werd z. h. s. aangenomen. Een amende ment v. d. Heuvel (A.R.) om vast te stellen, dat dit alleen geldt voor verplicht verzeker den, werd door minister Joekes overgenomen. De Tweede Kamer ging uiteen tot 27 April a.s. De leden heb ben dus alle tijd om op het ver kiezingspad te gaan. Verbetering van Engelands financiële positie? In een overzicht voor 1950 voorspelt de Britse regering, dat het goud- en dollartekort van het sterlinggebied dit jaar slechts 785 millioen dollar zal bedragen tegen 1.532 millioen dollar in 1949. Voorts deelt zij mede, dat het haar plan is, om einde 19501951 een overschot van 50 millioen pond sterling te bereiken op En gelands betalingsbalans met de gehele wereld. In het overzicht wordt echter ook medegedeeld, dat de regering de volgende maand een „strenge" begroting zal indienen en dat de loonstop in Engeland waarte gen zich thans ongeveer 5 milli oen arbeiders verzetten moet worden gehandhaafd. De Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Wysjins- ky, heeft één van zijn functies verloren. Hij is 'thans geen lid meer van de opperste Sowjet. De meer dan 50 leden van de Sowjet-Russische ministerraad zijn voor het merendeel niet her kozen bij de recente verkiezingen voor de opperste Sowjet. Dit nieuws, dat niet in de zwaar gecensureerde telegrammen der te Moskou verblijvende corres pondenten stond, is openbaar ge maakt ln de Prawda van 15 Maart, Uit de in de Prawda gepubli ceerde lijst blijkt, dat de leden van het Politbureau, zoals gebrui kelijk, herkozen zijn evenals de 6 andere vice-premiers. Van de overige ministers heeft slechts maarschalk Wassilofsky, minister van de strijdkrachten, zijn zetel behouden. Don Dallas, Reuters correspon dent, die na een verblijf van 'lYi jaar te Moskou in Engeland is teruggekeerd, acht het waar schijnlijk, dat men de ministers naast hun normale werkzaamhe den niet langer wil belasten met de verplichtingen van afgevaar digden in de opperste Sowjet. Tito kreeg 93 van de stemmen. Het Volksfront van Tito heeft 93 verkregen van de stemmen, die bij de verkiezingen van Zondag in Joego Slavië zijn uitgebracht. Bijna 1.300.000 personen hebben tegen het Volksfront gestemd of zijn weggebleven, aldus herziene verkiezingsuitslagen. 687.539 per sonen bleven weg. De grootste oppositie werd ge registreerd in de autonome pro vincie Wodjwodina, waar bijna 14 (of ongeveer 140.000) personen tegenstemden. Daarop volgt de federale republiek Servië met 7,4 tegenstemmers en vervolgens Kroatië met 6 In Montenegro daarentegen stemde 99.7 voor het Volks front. Slechts 600 personen stem den tegen. Bij de herstemming tussen J. M. van Hiele en A. Ruissen, is tot notabel der Ned. Herv. Kerk te WemeUlinge gekozen, de heer J. M. van Hiele.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3