Unieconferentie heeft bevredigend verloop NIEUWS Moderne smokkelpoging verijdeld. Strijdkrachtenprogramma met Zeeuwse medewerkers. EVANGELISATIE IS NOODZAAK IN ZEELAND. Toegang tot gearresteerde Neder landers aan vertegenwoordiger van dr Hirschfeld geweigerd. De Christelijke Pers. In September weer een conferentie over Nienw Guinea. Het zal 25 jaar duren eer een nieuwe Psalmberijming ingeburgerd is. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Westerling candidaat voor het Franse vreemdelingen legioen? Vrijstelling luisterbijdrage voor militaire oorlogs invaliden. Ledental P. v. d. A. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: VIooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1524 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 30 MAART 1950 Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nienwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, .Terneuzen, H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.19 u., onder 1911 u. Maan op 16.03 u., onder 5.42 u. Hoogwater Vrijdag 31 Maart: Vlissingen: 0.04 u. 1.53 m., 12.37 u. 1.81 m. Terneuzen: 0.33 u. 1.74 m„ 13.04 u. 2.01 m. Wemeldinge: 1.42 u. 1.32 m., 14.11 u. 1.63 m. Zierikzee: 1.23 u. 1.09 m., 13.59 u. 1.38 m. P lk Christen moet zich met zijn ganse leven Gode dankbaar voor Zijn weldaden bewijzen, zodat Hij door onze werken ge prezen worde. Men moet God liefhebben met zijn ganse hart, met zijn gehele verstand en met geheel zijn kracht. Wanneer men de Bijbel leest, dan ziet men in sommige van de eerste Christengemeenten, na de „Reformatie" van die dagen, een opgewekt Christelijk leven. We lezen van de tove naars in Efeze, die, na hun be kering, hun kostbare toverboe ken verbrandden. We lezen van de Christenen van Berea, die het woord ontvingen met alle toegenegenheid, onderzoekende dagelijks de Schriften of deze dingen (de prediking van Pau- lus en Silas n.l.) alzo waren. t_Toe ver staat ons leven daar- 1 1 van dikwijls vandaan. On derzoeken wij de Schriften da gelijks, d.i. doen wij daarmee meer dan alleen maar lezen En is on% leven met die Schrift in overeenstemming? Ons le ven, d.i. het leven van hen, die zich kinderen der reformatie noemen en b.v. z.g. neutrale bladen lezen? Klopt dat met 't onderzoek der Schrift? Wordt daarin het nieuws geboden, be licht door „eeuwigheidslicht"? Wordt daarin onderzocht, welke plaats het wereldgebeuren in' neemt in de geschiedenis van Christus' werk? Wordt daarin besef bijgebracht voor de heili- ging van de Zondag (wat meer is dan alleen maar Zondags rust), of worden daarin juist feiten beschreven, die op Zon dag zijn geschied en niet met een juiste viering van het Zon dagsfeest in overeenstemming zijn? Immers: in die bladen wordt juist belangstelling ge kweekt voor Gode onwelgevalli ge handelingen. "V/T eer nog: We -tvl maal beloofd hebben een- „de voorzeide leer" aan onze kinderen te on derwijzen of te doen onderwij zen. Om dat te doen, sturen we onze kinderen prompt naar een Christelijke school. Maar wat we aan de ene kant geven, ne men we aan de andere kant te rug. In hoeveel van onze gezinnen zal er niet een z.g. neutraal blad komen. Ik denk nog niet eens aan de grote landelijke bladen. Ook met streekbladen, „die men toch eigenlijk niet missen kan", is dit het geval. Wat wordt daardoor bij onze jeugd niet een belangstelling gekweekt voor allerlei gebeuren dat de toets der wet Gods niet kan doorstaan, of voor zaken van geen belang, terwijl er over de belangrijke feiten van het Christelijk leven niet of slechts terloops gerept wordt. Om maar niets te zeggen vah de lectuur, die feuilleton en kinderverhaal soms bieden. Trouwens, ook voor de Christelijke pers liggen hier grote gevaren. V onder enig nadenken, haalt men dit dagelijks vergif in huis. Argeloos. Dit is niet met een Gode welgevallige houding in overeenstemming. Men be hoort ook in zyn dagelijkse lec tuur de keur van het Woord Gods aan te leggen. Wanneer men een krant alleen maar leest om het nieuws, om bij te blijven, dan mag men geen blad in huis halen, waarin met Gods woord geen rekening wordt ge houden en dat alles maar cri- tiekloos doorgeeft. Geen lande lijke krant, maar ook geen plaatselijk of streekblad. Het leven naar het Woord Gods vereist grote inspanning. Voor hen, wier dagelijks werk het is de krant van inhoud te voorzien. Ook voor het lezend publiek. Het kan moeite kosten een neutraal blad buiten de deur te houden. Hoe kunnen we ooit een echt Christelijke le vensstijl krijgen, wanneer we niet alles uit ons midden weg bannen, wat ons daarin hindert. We zullen blijven spreken over een speling van het lot, over vrouwe Fortuna, over het toe val, wanneer we niet dagelijks eraan herinnerd worden, dat G o d alles bestiert en dat alle dingen, niet bij geval, maar van Zijn Vaderlijke Hand ons toe komen. TJet is verbijsterend, dat zelfs 1 1 voor deze dingen nog tel kens weer waarschuwend de vinger moet worden opgestoken. Het bewijst alleen maar, dat we werkelijk diep verdorven zijn, zo 'verdorven, dat we de meest eenvoudige dingen niet meer zien kunnen en willen. Daarom is het zo broodnodig, dat we dagelijks weer worden terugge bracht tot de Schriften; alleen daarin is ons behoud gelegen. Hieraan wenst mede te werken de Christelijke pers, hoe gebrek kig het ook gaat. En de lezer zal weren uit zijn huis de „neu trale" krant. Mede daardoor kunnen we doen (in beginsel) wat de apostel Paulus van ons vraagt: Bedenken, al wat waar achtig is, al wat eerlijk is, al wat rechtvaardig is, al wat rein is, al „wat liefelijk is, al wat wel luidt, zo daar enige deugd is en zo daar enige lof is. (Fi- lipp- 4 8). T- J. H. In Djakarta wordt vernomen dat de optimistische geluiden ten aanzien van de gang van zaken op de unieconferentie aanhouden. De commissie voor Irian Is gereed met het eerste en belang rijkste deel harer werkzaamheden. Overeengekomen werd, dat een commissie van 6 personen zal worden gevormd, die 3 maanden de tijd krijgt het vraagstuk-Irian te bestuderen. Daarna zal zij bij de beide regeringen een rapport indienen. De regeringen krijgen tot September gelegenheid dit rapport te bestuderen, waarna of- wei wederom een algemene unie-conferentie ofwel een speciale conferentie voor Irian bijeenkomt. NEDERLANDSE LENING. De regering der R.I.S. heeft voorts informeel minister Lief- tinck benaderd over een Neder landse lening. De besprekingen hierover zijn in vergevorderd sta dium. Naar de correspondent van het A.N.P. meent te weten, is het de bedoeling, dat een lening van 300 miilioen gulden verstrekt wordt, waarvan 200 miilioen voor „general purposes" en 100 mii lioen gedeeltelijk voor de betaling van pensioenen en gedeeltelijk voor het leveren van producten. De kwestie van de Nederlandse ambtenaren zal vandaag bespro ken worden. De afgelopen dagen heeft de Nederlandse delegatie uitvoerig vertegenwoordigers van de Nederlandse ambtenaren, in dienst bij de R.I.S., gehoord. De In verband met een gerucht als zou Westerling, na zijn vrij lating uit gevangenschap te Sin gapore, dienst willen nemen bij het Franse Vreemdelingenle gioen, zeide één der hoofdoffi cieren van dat Legioen te Sai gon, dat Westerling in het Le gioen zonder twijfel een goed fi guur zou maken en hij voegde eraan toe, dat er nog geen ver zoek van Westerling om in het Legioen te worden opgenomen, werd ontvangen. Als er zich zo werd gezegd hierbij geen complicaties van internationale aard voordoen, moet Westerling zich met een verzoek wenden tot het Franse consulaat in Sin gapore. Nieuwe expeditie naar de berg Ararat. Dr A. Smith, voormalig deken van een school te Greensboro (Noord-Carolina), heeft mee gedeeld, dat hij in de lente op nieuw een expeditie zal leiden naar de berg Ararat (Turkije) om te zoeken naar Noach's Ark. De vorige expeditie kon het ge stelde doel niet bereiken door naderende sneeuwval en gebrek aan water. Dr Smith zal ver gezeld zijn van elf Amerikanen. Hij verklaarde, dat hij thans optimistischer was, daar vrien den in Turkije op het spoor zijn van een Turkse bergbeklimmer, die met nadruk had verklaard, dat hij de Ark in 1948 had ge zien. Deze man had men daar op weer uit het oog verloren. culturele problemen zijn slechts zeer algemeen besproken, aange zien met de bijzonderheden der vraagstukken gewacht wordt tot de komst van minister Rutten in de volgende maand haar Indo- nesi. Zaterdagmiddag zal, naar ver wacht wordt, de slotvergadering van de conferentie worden gehou den, waarna de ministers van Maarseveen en Lieftinck Zondag naar Nederland reizen, terwijl de ministers Götzen en van den Brink nog enkele dagen blijven en waarschijnlijk enige onderne mingen in Oost-Java zullen be zoeken. DE MONETAIRE HERVORMINGEN In verband met geruchten, als zou de regering der R.I.S. nieuwe maatregelen op monetair gebied in overweging hebben, wordt me degedeeld, dat deze geruchten iedere grond van waarheid mis sen, aldus wordt gezegd in een officiële bekendmaking, die voorts uiteenzet, dat de onlangs getrof fen maatregelen een voldoend ge zonde basis bieden voor de ont wikkeling van het monetaire en economische leven. De regering der R.I.S. spreekt voorts catego risch alle geruchten tegen als zou aan het geld van de R.I.S., dat later in circulatie zal worden ge bracht, een andere waarde wor den toegekend dan aan bet thans in omloop zijnde geld. Smokkelaars groeven een tunnel. In de Nieuwstraat te Kerkrade die zoals bekend, precies langs de Nederlands-Duitse grens loopt, heeft men een ontdekking gedaan. Arbeiders, die bezig waren met de aanleg van de nieuwe gasleiding, stieten n.l. op een kleine tunnel, die smok kelaars onder de straat door hadden gegraven. De tunnel was nog niet ge heel voltooid. De gravers wa ren gevorderd tot aan het trot toir aan de Nederlandse kant van de straat, precies daar waar de tunnel gekruist werd door de voor de gasleiding bestemde sleuf. Men weet dus niet, waar zij op Nederlands gebied zou uitmonden. De straat is ter plaatse n.l. gebouwd met een rij huizen. Men heeft echter wél kunnen achterhalen, waar op Duits gebied het beginpunt ligt en wel doordat een arbeider en een douanebeambte eenvoudig door de tunnel heen zijn gekro pen. Nadat de arbeider en de douanier ongeveer 70 meter ver gekropen waren, kwamen zij uit in een droge put, wie zich in de schuur op het erf va» een Duits huis bevindt. De tunnel is op sommige plaatsen 60 cm. hoog, op andere plaatsen iets minder. De breedte is eveneens ongeveer 60 cm. Zij ligt 1 meter onder het wegdek en de wan den zijn gestut met planken. De smokkelaars hebben de weg- gegraven grond deels onderin de put gestort. De rest moeten zij met vrachtwagens weg hebben gebracht. Enige tijd geleden was het reeds een Duitse douane op gevallen, dat daar ergens een vrachtauto reed met leem en zand beladen, waarvan de her komst niet duidelijk was. Vol gens sommigen moet het karwei een paar maanden in beslag hebben genomen. Anderen zijn van mening, dat enige weken voldoende zijn geweest. In de tunnel hoeft men o.a. een schop, enkele troffels en een lamp ge vonden, welke laatste in Duits land op het electrische net was aangesloten. Ook vond men er een kleine houten slede, waar mede klaarblijkelijk de grond werd weggevoerd. Men acht het niet onmogelijk dat de smokke laars van plan waren in de tun nel zoiets als een kabelbaan aan te leggen, waarlangs zij hun smokkelwaar zonder veel moeite onder de grens zouden hebben kunnen doortrekken. B(j beschikking van de staats secretaris van O.. K. en W. is wijziging gebracht in de rege ling betreffende het verlenen van vrijstelling van de verplich ting tot het betalen van luister bijdrage aan militaire oorlogsin validen. Voor deze categorie wordt geen onderscheid meer gemaakt tussen gezinshoofden en niet-gezinshoofden. Voor de oorlogsinvaliden is voorts be paald, dat zij hun aanvragen om vrijstelling moeten richten tot de Inspecteur van de Genees kundige Dienst der Kon. Land macht. Voor de gezinshoofden, die vanwege hun geringe gezichts vermogen invalide zijn, blijft de bepaling van kracht, dat zij hun aanvragen moeten richten tot het bestuur van de Rijksverze keringsbank te Amsterdam. Bei de categorieën van invaliden moeten, als zij een radio-ont vangtoestel hebben, de serielet- ter en het nummer van hun luis tervergunning op hun aanvraag vermelden. RESTAURATIE VAN ST. BAVOKERK TE AARDENBURG. Tijdens de oorlogshandelingen liep de St. Bavokerk te Aarden burg grote beschadigingen op. De herstelwerkzaamheden vor deren thans gestaagT Grote gedeelten van de buitenmuur zijn reeds gereed gekomen, doch aan andere gedeelten moet nog worden begonnen. Grote belangstelling voor 100-jarige. Met vlaggen en een erepoort, waarop de getallen 18501950, heeft de versierde Hobeinstraat de 100-jarige bewoonster. Mevr. E. M. Goote-Landman, Woensdag een drukke dag bezorgd. In de morgenuren bracht burgemeester Mr B. Kolff met enkele wethou ders aan de krasse jarige een bezoek. De kinderen van de Nuts-Kleu- terschool brachten een zanghulde, na afloop waarvan elk kind een sinaasappel kreeg. Vele bezoekers kwamen hun felicitaties aanbie den. 's Avonds brachten een zang koor en twee muziekgezelschap pen een aubade. Er was grote belangstelling van buurt- en stadgenoten. Ook de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr A. F. C. de Casembroot, kwam de jarige feliciteren. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buitjes. Meest matige wind tussen Noord West en Noord. Vrij koud. Zaterdag vindt te Middelburg de opname plaats. De heer C. Hordijk, administra teur bij de Gemeentebedrijven is er samen met zijn echtgenote In geslaagd een radio-uitzending in elkaar te zetten, waaraan alleen Zeem/en meewerken. Daarnaast werden een vijftigtal groeten uit gezonden. De opname van het ge hele programma, dat uit 2 delen bestaat, vindt Zaterdagmiddag in de Concert- en Gehoorzaal plaats en het belooft iets goeds te wor den. Toen het echtpaar Hordijk- Heerebout woonde, heeft het van daaruit ook al uitzendingen Ver zorgd naar Indonesië en nu zij in Middelburg wonen zijn ze er in geslaagd ook een Zeeuwse uitzen ding in elkaar te zetten. Het programma, dat Zaterdag middag zal worden opgenomen, wordt uitgezonden op Vrijdag 14 en Vrijdag 21 April a.s. via het Strjjdkraclitenprogramma van Radio Djakarta tussen 19 u. en 19.30 u. Javatjjd. De familieleden van de militairen dienen hen hier van per brief op de hoogte te stellen. DE PROGRAMMA's. In het programma voor de eer ste uitzending zal ir C. Kapsen- berg van de N.V. Kon. Mij. De Schelde een korte toespraak hou den. Verder zal het amusements orkest van de Mij. optreden, ter wijl Middelburgse meisjes het Zeeuwse Volkslied zullen zingen. Ook de Zuid-Westers werken me de en B. de Jonge en J. v. d. Ree- pe van de P.Z.E.M. treden op met het bekende liedje: „Aan het Zeeuwse Geref. Ouderlingen Conferentie. De 27ste Zeeuwse Gerei. Ouderlingen Conferentie, die gisteren in Bergen op Zoom gehouden werd onder voorzitterschap van de heer J. J, Boon uit B. op Zoom, is een buitengewoon interessante bijeenkomst geworden, 's Morgens refereerde Ir P. Ph. Steneker uit Souburg over de noodzaak van evangelisatie in Zeeland, ter wijl 's iddags ds L. Hoorweg uit Haarlem, sprak over de nieu we Psalmberijming. Overige: r liet ds Hoorweg liet niet bij spreken, maar kregen de broeders zelfs toelichtende solo's te horen! Voorzitter Boon kon een flink Te, Lewedorp is op 96-jarige leeftijd overleden de oudste in woonster der gem. 's-H. Arends- kerke, t.w. de Wed. C. Boonman- Driedijk. aantal belangstellenden verwelko men, onder wie verschillende pre dikanten. In een kort openings woord wees de voorzitter n.a.v. het voorgelezen Bijbelgedeelte op de troost, die Jezus zijn discipelen meegaf bij Zijn Hemelvaart, een troost, die ook geldt voor ons, die het veel omvangrijker gewor den werk van Christus moeten voortzetten. Vervolgens kwamen de huis houdelijke zaken aan de orde. De penningmeester, de heer F. Caan, deelde mede, dat er over 1949 een goed slot was van f 189.70. In de plaats van de heer J. A. de Jager te Nieuwdorp, werd als comité lid gekozen voor de Classis Goes, de heer K. Fraanje uit Lewedorp. De voorzitter deelde nog mede, dat de volgende conferentie ver moedelijk in Middelburg zal wor den gehouden en dat in Septem ber a.s. een Zaterdagmiddagcon ferentie te Goes zal plaats hebben. EVANGELISATIE IN ZEELAND 7 Het referaat van Ir Steneker was niet alleen buitengev „on in teressant, maar was tevens een zeer érnstige waarschuwing, dat evangelisatie in onze eigen pro vincie, onder vrienden en kennis sen, een dringende noodzaak is en dat het ni°t aangaat zich, om welke reden ook, er af te maken. Dat het bij velen nog een vraag is of evangelisatie in Zeeland moet plaats hebben, komt omdat men meent, dat Zeeland nog zo kerks is, waarbij dan nog komt, dat vele kerken innerlijk nog niet bereid zijn tot evangelisatie. Vooral in vele plattelandsgemeen ten levert het moeilijkheden op. het aantal onkerkelijken toonde Ir Steneker met een statistisch overzicht. Het zijn ontstellende cjjfers. Was in 1920 2.7 pet. van de Zeeuwse bevolking onkerkelijk; in 1947 bedroeg dit percentage 6.6. Dat betekent, dat 17.250 geacht wilden worden niet tot een kerk te behoren! Op Walcheren bedroeg dit aan tal in 1947 11.000, Zuid-Beveland 2600, O.Z. Vlaanderen 1100, W.Z. Vlaanderen 1100, Schouwen-Dui- veland 100, N. Beveland 150, Tho len en St. Philipsland 180. In Vlissingen alleen 5400 onkerkelij ken, dat is bijna 27 pet. van de bevolking der sfad. Middelburg 4200 is 20 pet., Goes 1400 is 11 pet., Souburg 15 pet. en Bresltens 11 pet. En dan zijn er verschei dene plaatsen in onze provincie, waar het aantal onkerkelijken meer dan 5 pet. bedraagt. Hoe erg dit al is, zei de heer Steneker, het vormt een aanwijzing voor een breder verschijnsel, dat er nog ve len zijn die wél bij een kerk in geschreven staan, maar er in de practük niets meer aan doen. Men ziet het wel aan het kerkbezoek. Er zijn duizenden ongelovigen, die nog niet gebroeken hebben met de kerk, om redenen van tra ditie, maar die nu zo te zeggen klaar staan voor de laatste stap. En als het huidige geslacht niet verandert, bestaat er geen twijfel over wat de komende generatie zal doen. De gronden voor deze sombere voorspelling liggen o.a. in de ervaringen, die Ir Steneker bij zijn evangelisatie-arbeid onder de Zeeuwen en anderen, in de kampen op heeft gedaan. Ernstig waarschuwde de heer Steneker ook tegen het opdrin- sende Rooms Katholicisme. In de ONTSTELLENDE CIJFERS. Rooms Kath. dorpen in Z. Vlaan- centage Roomsen niet alleen zeer hoog, maar bovendien vallen er heel weinig af, wat bewijst dat de R.K. kerk de schakels goed bij elkaar houdt. Het aantal Room sen is over de tijd van 100 jaar gelijk gebleven in Zeeland; Ir Steneker zei echter dat het hem niet zou verwonderen, wanneer ze de laatste jaren in aantal geste gen zijn. De bevolking van Zeeland is zeer weinig toegenomen, maar waar er een toename is, zoals op Walcheren, komt deze het onge loof ten goede. Niet alleen in de steden, maar in heel de provin cie is het aantal kerklozen ver dubbeld en verviervoudigd. En dit proces is pas in het begin stadium. DE HERVOMRDE KERK. Na hiermede de noodzaak van evangelisatie in Zeeland te heb ben aangeduid, besprak de heer Steneker de verhouding tot an dere kerken inzake de evangelisa tie-arbeid In 1849 was 70.4 pet. van de Zeeuwse bevolking Her vormd, in 1947 was het percen tage 45.5. Het is dus begrijpelijk, dat velen onder wie evangelisatie- arbeid wordt verricht, behoord hebben tot de Ned. Herv. Kerk en dit dan aanleiding kan geven tot moeilijkheden. Een kerk die niet evangeliseert, gaat langzaam ten onder. Het gaat echter niet om zieltjes te winnen: de men sen moeten terug tot God. Het moet er niet om gaan, dat een vroegere Herv. tot de Geref. Kerk komt, of dat hij naar zijn kerk terug keert. Wij moeten be grip tonen, zei de heer Steneker en de Hervormden eveneens wan neer iemand naar een andere kerk gaat. Na een en ander verteld te hebben over de geheel centraal geregelde evangelisatie in de Her vormde Kerk, die ten doel heeft de gedachte van het apostolaat levend te maken, mensen op te leiden om bepaalde gebieden (zo als Z. Vlaanderen) te bearbeiden en het verkrijgen van goede lec tuur, haalde spreker het besluit van de Synode aan, dat volledige samenwerking tussen de Her vormde en Geref. Kerk op het gelijk zal zijn, maar dat in de Hoe groot do toename is van 1 deren en Z. Beveland, is het per- fjq uasjotqd opuauaj qojz joüa.io;i[ bepaalde acties gerust samenge werkt kan worden. ROEPING EN PLICHT. Tenslotte besprak de heer Ste neker de roeping en plicht inzake de evangelisatie-arbeid en hij zei, dat men niet volstaan moet met te zeggen, in dit deel van de we reld is het evangelie al gepredikt. Wij hebben te evangeliseren om ons levenswil, opdat de wereld onze kinderen niet opslokt. Laat daarom iedere kerk er van door drongen zijn, dat evangelisatie naast zending een deel van het geestelijk leven uitmaakt. Om te kunnen evangeliseren is nodig: in de eerste plaats gebed; het abon neren op evangelisatie-lectuur; meeleven; en belangstelling van het platteland voor evangelisatie- arbeid in de steden. Voorts meen de Ir Steneker, dat het tijd is om te komen tot een Provinciaal Ver band voor evangelisatie-arbeid in Zeeland. Ook kan men cursussen organiseren en Bijbellezingen. Nóg leven wij in vrijheid en die moe ten wij ten volle uitbuiten, want het gaat om de Heilige zaak van God, zo besloot de heer Steneker. GEESTELIJKE ARMOEDE. Bij de bespreking kwamen ver schillende interessante punten naar voren. Opgemerkt werd, dat de afval der kerken zijn oorzaak vindt in de geestelijke armoede in de gezinnen. Voorts werd opgemerkt, dat het aanbeveling zou verdienen, wan neer het evangelisatiewerk meer ambtelijk werd en de ouderlingen het als een taak kregen. Nu zijn er zo weinig ouderlingen, die er wat aan doen. Ook achtte men het gewenst, dat de Prov. Depu- taten meer practisch optreden, zodat het mogelijk kan worden, dat in Vlissingen een evangelisa tie-predikant komt. Van groot be lang, zag men ook, het zich meer bezinnen op de diepe economische ellende, waarin de mensen ver keren. NIEUWE PSALMBERIJMING. In de middagvergadering hield ds Hoorweg uit Haarlem een zeer boeiende en enthousiaste inleiding over de nieuwe Psalmberijming van Hasper, gewijzigd aanvaard terrein van evangelisatie niet mo- door de Gen. Synode. Na eerst de geschiedenis van de tot stand- koming te hebben verhaald, zei (Zie vervolg pag. 2). strand van Zoutelande". Harmo- nicamuziek komt voor rekening van de personeelsvereniging van de Vitrite Works. Ook aan het 2e programma werken de Zuid-Westers mee en de heer J. C. Oorver, directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau te Middelburg, zal een causerie houden over de werkge legenheid in Zeeland voor de te rugkerende militairen. Het verde re muzikale gedeelte wordt ver zorgd door de muziek- en zang vereniging te Oostkapelle. De tekst zal worden omgeroepen door de heer C. Hordijk, de verbinden de teksten van de persoonlijke groeten door Mevr. L. A. M. Hor dijk-Heerebout. De gramofoonplaten zullen per K.L.M. naar Djakarta worden ge zonden, waardoor een vijftigtal militairen naar het amusements programma en een persoonlijke groet van hun familie zullen kun nen luisteren. Enkele Thuisfron ten op Walcheren waren enthou siast over deze uitzending en dra gen hun deel bij in de kosten, ter wijl verreweg het grootste deel der kosten wordt gedragen door enkele grote bedrijven op Wal cheren. Hoge Commissaris ondernam stappen. Tot dusver zjjn vertegenwoor digers van de Nederlandse Hoge Commissaris niet toegelaten bij de gearresteerde Nederlanders, die i.vjn. de affaire-Westerling te Djakarta worden gevangen ge houden, aldus deelde op een pers conferentie de minister van Voor lichting der K.I.S., Mononoetoe mede. Hij zeide dit in antwoord op een vraag, of het juist is, dat Maan dag een vertegenwoordiger van de heer Hirschfeld, die in het bezit was van een door de minister president, Moh. Hatta, onderte- De Koninklijke familie is giste ren in haar vacantieverblijf te Valle d'Isere in de Franse Alpen aangekomen. Tot Geneve werd per vliegtuig gereisd; van daaruit werd de reis voortgezet per auto bus. In verband met de finan ciële consequenties zal de K.L.M. in 1950 geen binnenlandse lucht lijnen verzorgen. De kosten van exploitatie zouden oplopen, terwijl men verwacht dat de opbrengsten zouden verminderen, waardoor een onrendabele exploitatie zou ontstaan. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar op 10 Mei op de erebegraafplaats te Overveen een landelijke herdenking van de slachtoffers der bezetters worden gehouden. Het Nederlandse mo torschip „Berke!' dat in Januari voor de Zweedse kust strandde, is in stukken gebroken. De groot ste drijvende dok van Europa dat in 1943 door bombardementen tot zinken werd gebracht is thans weer in gebruik in de haven van Rotterdam. In Sofia is een nieuw proces begonnen tegen „spionnen, trotzkisten en andere verraders". In totaal staan er 26 beklaagden terecht. Alle onbeken den, Een bommenwerper van de R.A.F. is bij Salisbury neer gestort. Vijf leden der bemanning kwamen om het leven. De poli tie in Algerië heeft arrestaties verricht in verband met de ont dekking van een wapensmokkel tussen Frankrijk en Algerië. Meer dan 40 personen bevinden zich in arrest. Ten Zuiden van Napels is een 853 ton groot Israëlisch schip vergaan; zeven leden der bemanning kwamen om. Van regeringswege is er bij de amb tenaren van Britse regeringsbu- reaux op aangedrongen om duide lijke taal te spreken tegen het publiek en de beleefdheid in acht te nemen. In het afgelopen jaar kwamen 167.000 immigranten in Australië binnen; de helft wa ren Britten. In het Ierse Par lement is Nederland ervan be schuldigd dat het driehoekshan- del drijft met Ierse wol. Door het opkopen van Ierse wol tegen pon den en door deze daarna tegen lagere dan de Ierse prijzen tegen dollars aan te bieden in Ver. Sta ten zou Nederland de Ieren be langrijke verliezen hebben berok kend, aldus een Iers parlements lid. kende brief betreffende een be zoek aan de gearresteerde Neder landers, desondanks niet in de ge vangenis op Glodok werd toege laten. De minister deelde mede, dat in de brief van Hatta waarin aan da vertegenwoordiger van de heer Hirschfeld toestemming werd ver leend om de arrestanten te bezoe ken, een uitzondering was ge maakt voor bijzondere gevallen. Naar de mening van de militaire gouverneur van Djakarta moest op grond van dit voorbehoud aan de vertegenwoordiger van de heer Hirschfeld de toegang worden ge weigerd. Op de vraag van een Britse cor respondent of hij, indien hij zou worden gearresteerd, mogelijk een maand of langer zou moeten wachten op een bezoek van de Britse ambassadeur, luidde het antwoord, dat, aangezien in Indo nesië de Nederlander thans even zeer vreemdelingen zijn als de Britten, er zeker geen onderscheid zou worden gemaakt in de behan deling. De minister herinnerde aan zijn bij een eerdere gelegenheid ge dane mededeling, dat de aanhou dingen en detineringen op wette lijke gronden zijn geschied en voorts aan de verklaring, door de minister van defensie afgelegd in het parlement der R.I.S., waarin werd toegezegd dat de arrestan ten, zo spoedig als het onderzoek zulks toeliet, zouden- worden vrij gelaten. Voorts deelde minister Mononoetoe mede, dat dezer da gen vier der gearresteerde Neder landers zullen worden vrijgelaten. Met betrekking tot de arresta tie van dr Ozinga zeide de heer Mononoetoe, dat deze voorlopig wordt aangehouden i.v.m. gege vens, die de betrokken autoritei ten in handen hebben gekregen en dat hij onmiddellijk na zijn in hechtenisneming is verhoord. Over de redenen Van de voorlo pige aanhouding van dr Ozinga kon de minister geen mededeling doen. In verband met het vorengaan- de vernam Aneta in de kringen van het Nederlandse Hoge Com missariaat, dat over de kwestie van het geweigerde bezoek in de gevangenis, binnenkort nadere mededelingen kunnen worden ver wacht. Er werd te verstaan gege ven, dat het Hoge Commissariaat geëigende étappen bij de autori teiten der R.I.S. overweegt. „Het Parool" geeft de volgende cijfers over het verloop van het ledental van de P. v. d. A. in de drie grootste steden in Nederland: Volgens het jaarverslag van de federatie Den Haag van de Partij van de Arbeid loopt het ledental in de residentie sterk achteruit. In totaal leed de Haagse federatie een verlies van 411 leden, dat is 6.7 procent. Het ledental was per 1 Januari 5710. Dit percentage ligt ongeveer gelijk met het totale verlies van de Partij van de Arbeid, die in het afgelopen jaar 7636 of 6.5 procent van haar leden verloor. In Am sterdam verloor men 9.4 procent in Rotterdam 5.1 procent. Het ledental in Den Haag ligt thans onder dat, hetwelk de S.D.A.P, vroeger in de residentie had.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1