Churchill pleit voor Frans-Duitse ver- zoening. NIEUWS Aanvallen op ondernemingen in Indonesië. Verdedigingsplan in Oen Haag vast gesteld. Voorlopig nog geen beslissing over Kieuw-Gninea. Ruim 2000 ha op Schouwen wordt opnieuw verkaveld. Onbehoorlijk. Sovjets vrezen Westelijke vriendschap. Prins Bfirnliard regent en voogd. Middelburg s onderwijzer viert uniek feest. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De heer A. v. d. Ende 40 jaar aan de Hervormde school. Thans is het woord aan de ministers van Defensie. Indonesische delegatie op Unieconferentïe neemt gematigd standpunt in. Veerdienst Vlissingen-Bres- kens voor automobielisten gestremd. Uitgave Stichting „Zeeuws eh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 8970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1528 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 29 MAART 1950 Hoofdredacteur: R. ZD1DEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen, Op- en ondergang van Zon en Maan. Ponderdag: Zon op 6.21 u., onder 19.09 u. Maan op 14.34 u., onder 5.26 u. Hoogwater op Donderdag 30 Mrt. Vlissingen: 11.42 u. 1.56 ra., u. m. Terneuzen: 12.08 u. 1.77 m., u. m. Wemeldinge: 0.35 u. 1.14 m., 13.12 u. 1.46 m. Zierikzee: 0.16 u. 0.94 m., 12.57 u. 1.24 m. T n een beschouwing over de aan- A hanglge belastingontwerpen, in „Nederl. Gedachten", schrijft de heer C. v. d. Heuvel o.m.: „Een ernstig euvel in de nu aangeboden ontwerpen achten we, dat op een paar punten naar onze mening de grenzen van het fis cale fatsoen worden overschreden. Heel sterk spreekt dit btj een bepaald onderdeel van de wijzi ging van de registratiewet 1917. Voorgesteld wordt, een bepaling op te nemen, waardoor ten on rechte geheven registratierechten niet behoeven te worden terug gegeven. Op zichzelf is het al heel erg, dat het in een ministerieel brein opkomt, voor te stellen Iets wat achteraf onverschuldigd betaald blijkt, niet terug te geven. Wanneer men let op bijkomsti ge omstandigheden verschijnt dit voornemen in een een nog schril ler licht. In de oorlog zijn allerlei verko pen gesloten die via rechtsherstel ongedaan zijn gemaakt. Men den- ke aan Joodse huizen en derge lijke objecten. De betrokkenen vorderden de registratierechten nu terug. De Staat weigerde deze terug betaling. De rechtbank te Am sterdam heeft bij vonnis van 9 Mei 1949 de Staat deze terugbe taling gelast. We laten nu daar, of de Hoge Raad zulk een vonnis op grond van een later tot stand gekomen wet zou vernietigen. Maar in ieder geval is het onbehoorlijk om een poging in deze richting te doen. Ter voorkoming van misver stand merken we op„ dat een mi nister natuurlijk het recht heeft om bij een, naar zijn mening on juiste toepassing van de wet door de rechterlijke macht, een wets wijziging voor te stellen, teneinde een z.i. juiste toepassing te ver krijgen. Maar dat mag nooit ge schieden met terugwerkende kracht". Onbehoorlijk! liet is geen mals oordeel dat hier geveld wordt. Toch schijnt ons deze kwalifl catie niet onjuist. Wij erkennen het goddelijk recht van de overheid waaraan niet getornd mag worden. Maar er zijn ook de rechten en vrijheden van de burgerij, waar mee onder het huidige „democra tische" bewind, meermalen te weinig rekening wordt gehouden. Deveze voert besprekingen. De Belgische kabinetsformateur Albert Deveze heeft gistermiddag tegenover journalisten verklaard, dat hü zijn besprekingen tot Don derdag zal voortzetten en mis schien zelfs zal hervatten als hij de conferentie der ministers van de bij- het Atlantisch Pact aan gesloten landen te Den Haag heeft bijgewoond. Deveze zei verder dat de be sprekingen, die hij tot nu toe heeft gevoerd, hem meer dan ooit gesterkt hebben in de overtuiging, dat het herstel van de nationale eenheid onder de huidige omstan digheden een gebiedende eis is. Winston Churchill, de Engelse oppositieleider, heelt gisteren in het Britse Lagerhuis een rede uitgesproken, waarin hij een lans brak voor de opname van Duitsland in de defensie van West- Europa. Krachtig drong hjj aan op een volledige Frans-Duitse samenwerking, die nog verder zou gaan dan in de plannen van Adenauer was bedoeld. Churchill's rede werd in officiële Franse kringen met reserve ontvangen. Een herbewapening van Duitsland zou momenteel voor de Franse openbare mening onaanvaardbaar zijn, aldus verklaarde men. ZONDER DUITSLAND GEEN HOOP. Churchill verklaarde dat zijn party van plan is de buitenlandse politiek van Labour te blijven steunen „evenals wy deden in de jaren dat wij hopeloos in de min derheid waren". In antwoord op de beschuldi ging van premier Attlee dat liij (Churchill) zich op „onverant woordelijke" wijze had uitgelaten toen hy onlangs Duitsland noem de in verband met de defensie van de Westerse Unie, zei Churchill: „Ik heb toen myn woorden zeer zorgvuldig gekozen en ik wens ze niet te wijzigen. Ik zie geen reden waarom de Duitsers niet zouden helpen bij de verdediging van hun eigen land en van West-Europa. Ik heb niets gezegd over een her bewapening van Duitsland en de vorming van een nieuw leger". Duitsland had nu een kans de mensheid een geweldige dienst te bewijzen en het verleden goed te maken. Zonder Duitsland was er geen hoop op een Verenigd Euro pa en zonder een vrij en Verenigd Europa was er geen hoop voor Duitsland. Churchill beval het Huis aan, dat alles zou worden gedaan om een Frans-Duitse verzoening te bevorderen. Frankrijk en Enge land zouden samen sterk genoeg zyn om Duitsland tot een geiyk (Van onze parlementaire redacteur.) De leden der Eerste en Tweede Kamer kwamen gisteren In de Ridderzaal bijeen om de wetsont werpen inzake de benoeming van een Regent en een Voogd, voor het geval van erfopvolging tüdens minderjarigheid van de troonop volger, te behandelen. Het is zo de traditie, dat men over dergelijke wetsontwerpen niet lang praat. De communist Gortzak vertelde, dat zün party genoten principiële voorstanders van de republikeinse staatsvorm zijn. Het zal wel om opportunis tische redenen zijn, dat zü zich thans niet zo openiyk tegen het Oranjehuis keerden als zy dat eigenlijk wel zouden willen. Zij zaten kennelijk met deze zaak in de maag, want zij wisten niets beters te doen dan voor de stem ming gezamenlijk de zaal te ver laten. Mr Kortenhorst hield als voor zitter van de commissie van Rap porteurs een korte rede, waarin hij zeide dat Prins Bernhard aan spraak moet maken op onze on verdeelde erkentelijkheid, wy hebben hem in de oorlog leren waarderen als een moedig soldaat en nog kortgeleden heeft hy een verantwoordelijke missie met suc ces volbracht. Vrij onverwachts voerde mr Schmal (C.H.) nog enige formele bezwaren aan. Met de strekking van dit ontwerp kon hij zich natuurlijk wonderwel ver enigen. Minister v. Schaik die dit wetsontwerp verdedigde zeide, dat Prins Bernhard zich bijzon dere verdiensten voor ons land heeft verworven. Hij is by uitstek de geschikte persoon om de beide functies goed en waardig te ver vullen. Een „tikkeltje" ironisch beantwoordde hij de opmerkingen van de heer Schmal. Z.h.s. kreeg de voorzitter, Prof. Kranenburg, de wetsontwerpen er door. Zolang het Belgische parlement de wet tot wederzijdse hulpver lening met Amerika niet heeft geratificeerd, zal België geen Amerikaanse wapens ontvangen. De mogeiykheid bestaat daardoor dat voor België bestemde wapens naar andere landen zullen wor den verscheept. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR HAUTE SAVOI. Zoals gemeld zullen H. M. Koningin* Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard en de beide oudste Prinsessen gedurende de Paas- vacantie naar Haute Savoi in Zuid-Oost Frankrijk gaan. De Koninklijke familie zal in deze vacantie verblijven te Val d'Isere. Opname uit deze prachtige streek, waar op het ogenblik in het dal van de Tignes een grote dam in de rivier wordt gebouwd. Als de dam gereed is, zal een enorm meer gevormd worden, waarin het dorpje Tignes geheel zal verdwijnen. Op de opname zien wij een gedeelte van hét dorpje Tignes. De kerk toren van het dorpje zal, als hei meer volgelopen is, ongeveer 50 voet onder water staan. Met het laten vollopen van het meer zal in Juli van het volgend jaar worden begonnen. T.N.I. had geen orders tot optreden. Een zeer grote groep personen, gewapend met slagwapens en bamboe roentjings heeft Zondag ochtend een aanval gedaan op het emplacement der suikerfabriek Goenoeng Sari" tussen Loemad- jang en Djember, in Oost-Java. De groep had het speciaal ge munt op de ondernemingswach ters, die zich, aangezien ze onbe wapend waren, terstond overga ven. De aanvallers drongen ver volgens de fabriek en de huizen der employé's binnen, doch ram- pokten niet. Zy bepaalden er zich toe, de aanwezige wapenen mede te nemen. Eén der employé's die onmiddeliyk hulp vroeg aan de op de onderneming aanwezige bezet ting der T.N.I., kreeg ten ant woord, dat er geen orders waren ontvangen om op te treden. Later kwam er een vertegenwoordiger van het militaire onderdistrict, die de aanvallers toesprak en hen gelastte, de ondernemingswach ters en de wapenen aan de T.N.I. uit te leveren, hetgeen geschiedde. Ook de suikeronderneming „Sembero", gelegen in de buurt van Goenoeng Sari, kreeg bezoek van een groep aanvallers, die de commandant van de onderne- mingswacht opeisten. De correspondent van Aneta seint, dat door deze gebeurtenis sen de onrust onder hen, die de ondernemingen bewonen, weer is aangewakkerd. Voorts kan worden gemeld, dat Maandagochtend op de rubber- en koffieonderneming „Tegalsari" in het Tangoelse, de administrateur Drost en een employé door het werkvolk zün mishandeld en ge wond. Dit incident viel voor tü dens het ochtendappèl. Er ont stond een klein misverstand, dat ernstige gevolgen kreeg. Vermoed wordt, dat het werkvolk was op gehitst door enkele ongure ele menten. De heert Drost en de employé hebben zich onmiddellijk naar Djember begeven en de on derneming zal vermoedeiyk wor den gesloten. Door tot dusver onbekend ge bleven personen werd Zaterdag de bedryfsleider der textielfabriek „Bintang Pari" te Soekoredjo, tussen Soerabaja en Malang ver moord. Het was de 65-jarige B. Luken, die te Soerabaja woont en daarvandaan dagelijks naar de fa briek ging. Zaterdag had hij i.v.m. de betaaldag een bedrag van f 14.000 op zak. Toen hij niet tijdig op het kantoor verscheen, werden nasporingen ingesteld en Zater dagavond vond men in de omge ving van Tretes het verminkte lijk. Zijn auto en chauffeur waren onvindbaar. Gedurende het weekeinde heb ben te Soerabaja twee gewapende overvallen plaats gehad, waarbij een fiets werd gestolen en f 10.000 werd ontvreemd. peil op te heffen. De drfe landen konden dan een kern vormen, waaromheen „alle andere be schaafde democratieën in Euro pa", gebonden of vrij, zich konden verzamelen. „De hoop van de Westerse wereld ligt in het feit", zo zei Churchill plechtig, „dat de Verenigde Staten van Amerika het denkbeeld van een Europese Statenbond steunen." Over het onlangs door de West- Duitse bondskanselier Adenauer gedane voorstel tot een economi sche unie tussen West-Duitsland en Frankrijk zei Churchill: „Dit voorstel gaat in de goede richting, maar wij willen uiteraard veel meer dan dat." WESTELIJKE VRIEND SCHAP WORDT GE VREESD. Over de betrekkingen met Rus land zei de oppositieleider, dat er naar zyn mening geen nieuwe wereldoorlog voor de deur stond. Die was volgens hem te voorko men. In een nieuwe oorlog zou West-Europa onder de voet gelo pen worden. De nlet-communisti- sche partij-functionarissen zouden geliquideerd worden. Hij had ver nomen, dat tot dat doel al namen lijsten worden opgesteld. Aan de andere kant zouden - Russische steden worden verwoest. Elke ge legenheid moest worden aange grepen om tot betere vooruitzich ten te komen. Churchill acht het waarschijnlijk, dat de Sowjet- regering de vriendschap van het Westen meer vreest dan zijn vij andschap. De atoombom be schouwt hij als de overheersende factor bü de militaire toestand. „De mens heeft de wilde dieren, ja zelfs de insecten en microben overwonnen. Als hij wil, ligt er een gouden tijdperk van vrede en voorspoed voor herri. Alleen do laatste vijand moet nog overwon nen worden en dat is hy zelf", al dus Churchill. Churchill hoopte, dat Bêvin het in de V.S. bestaande misverstand op het vasteland van Europa en zou ophelderen, dat Engeland niet enthousiast genoeg was voor het gehele plan van de Raad van Europa. Vandaag herdenkt mevrouw E. M. Goote-Landman te Vlissingen haar 100ste verjaardag. Wü wen sen haar, ondanks haar zeer hoge leeftijd, nog vele jaren in goede gezondheid. Interview in de schoolbanken. Een uniek jubileum, dat kan inderdaad gezegd worden van het fe4t, dat de heer A. van den Ende Zaterdag a.s. herdenkt; 40 jaar geleden kwam hij als onderwijzer ln de Hjrvormde school aan het Molenwater. We hebben de heer v. d. Ende in da school opgezocht en hem een en ander gevraagd over zijn loopbaan. De heer v. d. Ende begon zün onderwüzersloopbaan in Mei 19Ö6 te Souburg, waai1 hü 3 maanden les gaf. Van Souburg ging het naar Spükenisse, waar de heer van den Ende een klein jaar ver bleef, daarna kwam hij naar Ar nemuiden tot op 1 April 1910 de jubilaris zijn werk aan de Her vormde Molenwaterschool begon. We mogen dus wel zeggen, dat de heer v. d. Ende zo langzamer- Na slechts een dag van besprekingen is het Noord Atlantische Comité reeds weer uiteen gegaan. Gedurende de vergadering van eisteren in Den Haag is men unaniem tot overeenstemming ge komen t.a.v. het gezamenlijke plan voor de verdediging van het Noord Atlantisch gebied. Het snelle verloop van deze vergadering wordt ln confeienUe- kringen gezien als een bewijs van de eenstemmigheid ln het mili taire comité. Het vastgestelde plan zal wor den voorgelegd aan de ministers van defensie in hun vergadering op 1 April a.s. Het wordt door de permanente groep samengesteld uit de regionale plannen. Deze groep zetelt in Washington en treedt op namens het militaire comité. Het plan, dat is gebaseerd op de door de landen van het Noord Atlantisch Pact aanvaarde stra tegische opzet, brengt de verant woordelijkheid tot uitdrukking, die door elk deelnemend land is aanvaard, om met de sterkste Momenteel wordt in Djakarta een conferentie gehouden van ministers van de Nederlands-Indonesische Unie. Naar In Djakarta werd vernomen hadden de besprekingen tot nogtoe een bevredi gend verloop. Vandaag worden de besprekingen over Nieuw Gui nea hervat. De mogelijkheid, dat deze kwestie een „dead loch" zou veroorzaken op deze conferentie, waarvoor ln sommige krin gen werd gevreesd, schijnt niet groot te zijn. Naar verluidt zou de Indonesische delegatie n.l. dit keer nog geen beslissing willen forceren. Van Indonesische zijde deelde men aan de correspondent van het A.N.P. mede, dat deze kwes tie een zeer moeiiyk probleem is en een eventuele overname van het bestuur over Irian door de R.I.S. op korte termijn, voor de regering dér R.I.S. een zeer zware opgave zou zijn. Uitdrukkelijk werd de mogelijk heid, dat het geschil reeds thans zou worden voorgelegd aan de Verenigde Naties, uitgesloten. De verwachting is reeds thans gegrond dat, nu drs Moh. Hatta gistermorgen een uitvoerige be spreking had met de Indonesische leden van de commissie voor Irian bij de unieconferentie, de Indone siërs accoord zullen gaan met de instelling van een paritaire com missie voor Irian, die na het einde van de unieconferentie het pro bleem gaat bestuderen en binnen een vast te stellen tyd, die vrij kort zal zün, een voorstel tot op lossing aan de hand moet doen, dat dan wederom op het hoogste niveau zal kunnen worden be sproken. Reuter meldt over de kwestie Nieuw Guinea, dat volgens welin gelichte kringen te Djakarta het niet waarschijniyk is, dat op deze unieconferentie over de toekom stige status van Nieuw Guinea een beslissing zal worden geno men en dat de Indonesische dele gatie, al maakt zy geen geheim om alles in het werk te stellen opdat Nieuw Guinea deel zal gaan uitmaken van Indonesië, zich aan de conferentietafel enige zelfbe perking zal opleggen. Men acht het huidige tijdstip niet alleen nog te kort volgend op de Haagse R.T.C. maar houdt tevens reke ning met de internationale züde van dit vraagstuk en overweegt, dat een overhaaste en praemature actie om de zaken te forceren, de verhouding tot andere landen schadelijk kan beïnvloeden. De vroege weerberichten. Met ingang van Zaterdag 1 April zal het weerbericht van des morgens 5.45, dat door het K.N. M.I. wordt verzorgd, worden uit gezonden over Hilversum I op golflengte 402 meter, in plaats van over Hilversum II De uitzending van het weerbe richt van 6.45 geschiedt als voor heen over beide zenders. Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Zd.- en Nd.-Beveland. Gisteren vergaderde de vereni ging van Burgemeesters en Se cretarissen op Zuid- en Noord- Beveland te Goes. Er werden en kele huishoudelijke zaken bespro ken, terwyi verder de film over de „Willem Ruys" vertoond werd alsmedede film „Terug naar het van het vaste besluit der R.I.S. Eiland" en een rolprent over Bali. Ir Francke gaf uiteenzetting voor Waterschapsbestuur. Maandag middag vergaderde in 's Landskamer te Zierikzee het waterschapsbestuur van Schouwen O.a. kwam op deze vergadering aan de orde de ruilverkavelingen, die op ir'dden-S-"houwen zullen worden uitgevoerd. Over het voor stel van het bestuur, om G.S. te verzoeken het te verkavelen ge bied uit te breiden tot ruim 2000 ha., ontstond een langdurige dis cussie. In het aanvankeiyke plan werd het te verkavelen gebied begrensd door de Lage ZoomwegHaam stedeBurgh—de Meeldük tot aan de ZeedykOeieswegOost- wegLage Zoom. In Zuidehjke richting wil men nu het te ver kavelen gebied uitbreiden. In het Noorden bhjft de begrenzing gelijk tot aan de zeedijk. Van hier zal de grens gevormd worden door de ZuidwegKrolswegSerooskerke Zandweg Haakevveg Toon- tjesweg Kuyerdamse weg MoermondswegHelleweg tot aan de duinen. Het is mogelük dat er nog enkele percelen byko- men, maar dat is van onderge schikt belang. Naar aanleiding van verschil lende vragen gaf de cultuurcon sulent in Zeeland, Ir A. Francke, een toelichting op het plan tot uitbreiding, dat opgezet is omdat er verschillende moeihjkheden waren by de te verkavelen stuk ken. Getracht wordt het plan en de begroting van de kosten nog dit jaar gereed te krijgen, zodat dan gestemd kan worden over het al of niet uitvoeren. Er zal op twee wqzen gestemd worden: naar het aantal eigenaren en naar de hoeveelheid grond die de eige naren in bezit hebben. In het plan is voorzien in een weg van de om geving Haamstede naar Seroos kerke. Deze weg is geprojecteerd als landweg, maar met de moge- ïykheid tot tertiaire of eventuele Prinvinciale weg. De heer Moolenburgh vroeg of de uitbreiding van het opnieuw te verkavelen gebied wel in overeen stemming is met de desbetreffen de wet, doch hiermede wordt re kening gehouden. Een bezwaar dat de heer Moolenburgh nogal ernstig achtte was, dat de kans bestaat, dat door het ruilverka velingsplan er enige stagnatie zal komen in het ontwateringsplan. Hü stelde voor de meerdere kos ten voor het ontwateringsplan welke voortvloeien uit de ruilver kaveling ten laste te doen komen van de Cultuurtechnische Dienst, na eerst te hebben opgemerkt, dat hü liever had gezien, dat het Wa terschap zich buiten de hele zaak had gehouden. Dat het eerste ver zoek om ruilverkaveling gedaan was, lag volgens de heer Moolen burgh in een verkeerde voorlich ting van het bestuur, dat zou hebben gezegd, dat de wegen in tact zouden blijven. Dit is echter niet het geval. De voorzitter noemde dit een misverstand. Na dat nog verscheidene opmerkingen gemaakt waren werd het voorstel tot het verzoek om uitbreiding aangenomen met 22 tegen 3 stem men. krijgsmacht, welke het kan ople veren, de voortdurende veiligheid van het gebied, dat wordt bestre ken door het Noord Atlantisch Pact, te verzekeren. Alle leden van het militair co mité waren het er over eens, dat het voorbereidende werk een snel lere vooruitgang had gemaakt dan verwacht was, voor een groot deel als gevolg van het bijzondere werk van elk der 5 regionale groepen en van de permanente groep. Het militair comité nam ook de details in beschouwing van de or ganisatie en de plannen, welke ge durende de zes maanden, sinds de oprichting van de Noord Atlanti sche Pact-organen, tot stand kwam aan de hand van de voor stellen van de regionale groepen en de permanente groep. De vertegenwoordiger van Ne derland in het militair comité was: Generaal Mr H. J. Kruis. Generaal Omar N. Bradley, voorzitter van de Amerikaanse verenigde chefs van staten, pre sideerde de vergadering. Naar vernomen wordt heeft de minister van oorlog en marine, mr W. F. Schokking, de Canadese re gering doen weten, dat hü met grote dankbaarheid het Canadese aanbod aanvaardt om een aantal Nederlandse militairen een koste loze opleiding te geven op bepaal de specialistencursussen in Cana da. Voor zover bekend is, is thans nog niet bepaald, hoeveel Neder landse militairen de specialisten cursussen in Canada zullen volgen. Het is echter wel zeker, dat zo wel van de landmacht als van de luchtmacht en de zeemacht mili tairen zullen worden uitgezonden. Fokker voert momenteel be sprekingen met de Indonesische regering over de levering van vliegtuigen. Op 11 April a.s., 10 jaar geleden, begon de B.B.C. haar uitzendingen in de Neder landse taal. Ter gelegenheid daar van is de directeur-generaal, Sir William Haley, benoemd tot groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau. Douaneambte naren hebben gistermorgen in de buurt van Eersel (N.B.) na een spannende jacht, een pantserwa gen buit gemaakt. De lading was 3000 kg. boter, bestemd voor Bel gië; de smokkelaars wisten te ontsnappen. In de Sociaal-Eco nomische Raad zal voor de C.B. T.B. zitting nemen de heer C. van den Heuvel te Leiden; zijn plaats vervanger is Mr W. Rip. te Voor burg. De Chinese nationalisten zyn voornemens de blokkade van levensmiddelen voor door honger snood geteisterde gebieden op te heffen. Het Amerikaanse ^luis van Afgevaardigden heeft beslo ten om de Marshallhulp met 250 millioen dollar te besnoeien. Tru- mant had verzocht om 2950 mil lioen dollar. Bü Bordeaux is gisteren een 6-motorige vliegboot van het type „Latecoere" in dé lucht ontploft en in zee gestort; 10 personen werden gedood. Maandagavond is een onder Pa namese vlag varend schip in de haven van Hamburg in brand ge raakt. Het schip brandde totaal uit en is gezonken. Men vermoedt dat er sabotage in het spel was. In het West-Duitse parlement is een wet aangenomen die voorziet in de bouw van 1.8 millioen wo ningen in de eerste 6 jaar. De premiers van India en Pakistan zullen besprekingen gaan voeren ter oplossing van de moeiiykheden die zich de laatste tijd in Benga len hebben voorgedaan. Een Dakota vah de Amerikaanse luchtmacht is in de buurt van Ot tawa brandend neergestort. On der de 5 slachtoffers bevond zich ook de Amerikaanse ambassadeur in Canada, Laurence Steinhardt. hand met deze school is vergroeid geraakt. De Molenw: terschool werd gesticht in 1882 en de jubi laris heri erde zich nog het eer ste schoolhoofd, de heer A. Rade maker, te hebben meegemaakt. Momenteel is de heer J. van Sprang hoofd van dc school. VROEGER. Hoe was het op deze school zo omstreeks 1910, vroegen wij de jubilaris, die hoewel vergrijsd in de schoollokalen, niets van zün vitaliteit heeft ingeboet. We had den toen zeer grote klassen, ver telde de onderwijzer ons, zo van omstreeks 55 kinderen. Dan waren er de leien, want schriften wer den maar spaarzamelijk gebruikt. Ook was de methode wel enigs zins anders dan tegenwoordig. De jubilaris is een bescheiden man, merkte het schoolhoofd op en hy vulde een en ander aan met dé mededeling, dat de onderwijzer ondanks zijn leeftijd over drie jaar zal hij met pensioen gaan open oog heeft voor de vernieu wing. Daar is b.v. de schoolfilm, iets nieuws, dat de heer v. d. En de van harte toejuicht. Wanneer de heer van Sprang verder nog opmerkt, dat by al die vernieu wing blijkt, dat het onderwüs vroeger degelyker was en dat het nu wat aan de oppervlakkige kant is, kan de jubilaris daar ten volle mee instemmen. LIEFHEBBERIJEN. Wat zq'n zo Uw liefste vakken, wilden we van de onderwy'zer weten. Het bleek, dat hij Geschie denis prefereerde boven de andere vakken en dit kan geïllustreerd worden met het feit, dat de boek jes, waaruit reeds in 1910 les werd gegeven, eerst kortgeleden door nieuwere zün vervangen. Bo vendien heeft de heer v. d. Ende grote liefde voor de natuur; de schooltuin, keurig door hem ver zorgd, alsmede de bloemen en planten in de lokalen, getuigen hiervan. De heer v. d. Ende heeft zich ook op kerkelijk terrein ver dienstelijk gemaakt; 25 jaar was hij diaken van de Herv. Kerk, lange tyd secretaris van de dia conie en de laatste jaren voor zitter. Nadat de jubilaris enige jaren geleden zijn taak als diaken heeft beëindigd, dient hij de kerk thans nog als notabel. HULDIGING. De heer v. d. Ende wilde eerst niets van huldiging weten en vond, dat men dit alles beter achter wege kon laten. Nu het byna zo ver is, vindt de jubilaris uit een oogpunt van herinnering, dit alles toch wel van belang. Hy bekende echter eerbjk dat hy wat tegen het feest opzag. Zaterdagmorgen zal de huldi ging in het schoolgebouw piaats vinden, in tegenwoordigheid van bestuursleden en enkele genodig den. Zaterdagmiddag is er in de Bo- gardzaal voor ieder die dit wil, gelegenheid tot feliciteren en na- tuuriyk zijn vooral daar de oud leerlingen welkom. Van 12 tot 29 April a.s. De veerdienst VlissingenBres- kens zal van 12 April tot 29 April gestremd zyn voor het autover keer. Automobilisten zullen gedu rende die tüd gebruik moeten ma ken van het veer Kruiningen Perkpolder. In deze periode zal de „Juliana1, uit de vaart wordefi genomen en twee kleinere boten zullen da dienst overnemen voor het ver voer van passagiers en rijwielen. Deze stremming staat in ver band met het feit, dat zeer nood zakelijke werkzaamheden aan da aanlegplaatsen te Breskens en te Vlissingen moeten worden ver richt. Enige tüd geleden is n.l. de veerboot bü aankomst te Bres kens tegen een ducdalf gevaren, tengevolge waarvan één der wan den van de z.g. fuik werd ontzet en met de grootste voorzichtig heid de boot steeds moet worden gemeerd. De Rykswaterstaat zal de zaak nu repareren, evenais herstellin gen van wat minder ingrijpende betekenis verrichten aan de pon ton te Vlissingen. Besprekingen te Londen. Door Britse functionarissen te Washington is medegedeeld dat de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken op 8 of 9 Mei a.s. te Londen zul len bijeen komen. De datum 8 Mei wordt het meest waarschünlijk geacht. De ministers van financiën of hun plaatsvervangers van alle landen van het Noord Atlan tisch Pact zullen Woensdag te Londen de financiële aspecten van het Pact bespreken. Averell Har- riman, reizend ambassadeur van het Europese herstelplan, presi deert de vergadering, die waar schijnlijk enkele dagen in beslag zal nemen. DE BILT ZEGT: Noordelijke wind. Weersverwachting geldig tot vanavond: In de loop van de dag toenemende bewolking met over wegend droog weer. Meest matige Noordelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1