„De Windhoek" officieel in gebrnik genomen. PROVINCIENIEUWS Nieuwe Ned. Herv. Kerk te Sluis in gebruik genomen. Wat doorzettingsvermogen en volharding vermag. Dinsdag 28 Maart 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 (Vervolg van pag. 2). MIDDELBURG. 40 jaar onderwijzer. Zaterdag a.». zal het 40 jaar geleden z(jn, dat de heer A. v. 3. Enfle in dienst trad van de (chool der Ned. Herv. Gemeente aan de Zuidsingel. Dit jubileum (al niet ongemerkt voorbijgaan •n Zaterdagmiddag zal er in de Bogdrdzaal gelegenheid zijn tot net feliciteren van de jubilaris. VEERE. Jaarvergadering Groene Kruis. Vrijdagavond hield de afd. Veere-Gapinge van de vereniging het Groene Kruis haar jaarlijkse ledenvergadering, waarvoor flinke belangstelling bestond. Uit het jaarverslag bleek, dat de aankoop van het huis op de Markt voor wijkgebouw, in ver band met de bedongen prijs, niet was doorgegaan. De voorzitter vroeg de mening van de vergade ring over het al of niet aankopen van het huis. Het rijk vroeg daarvoor f 3000 terwijl de vereniging f 2000.ge boden had. Zr Hagens, districtshuisbezoek- ster, die in deze vergadering aan wezig was, vestigde de aandacht •r op, dat het huis door belang rijke verbouwingen, bovendien ge schikt gemaakt zeu moeten wor den èn voor magazijn, èn voor een consultatiebureau, die er uitein delijk wel moeten komen. Daar het huis echter slechts met grote kosten en dan nog maar primitief, geschikt kan wor den gemaakt voor het doel, werd besloten voorlopig niet over te gaan tot aankoop, doch eerst eens nadere inlichtingen in te winnen over het stichten van een nieuw wijkgebouw. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester bleek, dat 1949 een behoorlijk voordelig saldo ople verde. In totaal was ruim f1800 over, waarvan f 600 bestemd werd voor aankoop van materiaal, f 600 voor een wijkgebouw wordt gere serveerd, f 500 voor bijzondere rleinden beschikbaar blijft en rest aan de dienst 1950 ten goede zal komen. Zr. Hagens hield daarop een be langwekkende Inleiding over het werk van het Groene Kruis. De algemene Nederlandse vereniging „Het Groene Kruis" is een der {[rootste verenigingen in Neder- and met ongeveer 3.000.000 leden. Na deze lezing werd een filmpje vertoond over net werk van het Groene kruis in Gelderland. De burgemeester sprak tenslot te enkele woorden van dank tot het bestuur en in het bijzonder tot Zr Hagens. ST. ANNALAND. School met de Bijbel. In verband met de ziekte van ds Cuperus, Ned. Herv. pred. te Doornspijk, gaat de aangekondig de spreekbeurt voor de School met de Bijbel niet door. Thans noopt op Woensdag 5 April ds W. Vreugdenhll uit Huizen voor genoemde school te komen spre ken. POORTVLIET. Gymnastiekvereniging. In een lokaal van de O.L. school gaf de Gymnastiek vereniging „Excelsior een uit voering, die o.L stond van de heer de Heer. Mevr. Kugel öpande met een welkomstwoord tót de aanwezigen en sprak er paar voldoening over uit, dat ér zoveel belangstelling voor deze jonge vereniging is. De meisjes toonden daarna hun kunnen. Mevr. Hagel sprak aan het •lot de hoop uit, dat vele meisjes th Poortvliet lid zullen worden Van deze vereniging. Vergadering Z.L.M. In de zaal van de heer J. de Graaf werd een afdelingsverga dering gehouden. De heer J. Heijboer, zaakvoerder van de Coöp. Landbouwver. „Eiland Tholen", deed enkele medede lingen, terwijl de heer J. Nieu- wenhuijze verslag uitbracht over een voederbietenproefveld. Tenslotte hield de Rijksland- bouwconsulent uit Kruiningen, ir C. W. C. van Beekom, een causerie over de landbouw in Amerika. Jaarvergadering. Vrijdagavond hield de jeugd veren. „Rehoboth" haar jaar vergadering in de Geref. Kerk o.l.v. de heer H. Overbeeke. Er werd een gevarieerd programma afgewerkt. De vereniging is klein, maar men heeft getoond wat gepresteerd kan worden. Vooral de voordracht van J. Uil oogstte veel succes. De „Heilige Stad" werd door ad de meisjes gezongen en „Op Adelaars vleu gelen" tweestemmig door mej C. Fraanje en mej. J. Kurvink. De heer J. v. IJsseldijk bege leidde op het orgel. OOSTBURG. Algemene Bond van gepensionneerden. Vrijdag j.l. vergaderde te Oost burg in café „De Vuyst" de Al gemene Bond van gepension neerden. De vergadering stond onder leiding vaii de heer Wijs- veld uit Vlissingen, die o.m. mededeelde, dat het aantal leden in een paar jaar tijds van ruim 300 tot ruim 800 was gestegen. Zelfstandige afdelingen werden gesticht in Schouwen-Duiveland, Noord- en Zuid-Beveland en O.- Zeeuwsch-Vlaanderen. Tholen werd bij de afdeling Bergen op Zoom ondergebracht. Hij wekte de aanwezigen op, ieder in eigen omgeving, krach tige propaganda te voeren ten einde een zelfstandige afd. in W.-Z.-Vlaanderen te stichten. Van de 175 gepensionneerden waren er slechts 33 lid. Staande de vergadering traden reeds 10 nieuwe leden toe en een aantal aanwezigen rl de verschillende gemeenten bewerken. Het hoofdbestuurslid, de heer G. de Roo, besprak doel en werkwijze van de Bond en gaf aan de hand van de handelin gen der Staten-Generaal een overzicht van de huidige stand van het pensioenvraagstuk. De vergadering besloot bij Walcheren te blijven en zich niet aan te sluiten bij het 5de district. De vacature in het bestuur der afd. Walcheren zal vervuld worden met een vertegenwoor digster uit het 4e district. AXEL. Paasvee-tentoons telling. Door de besturen der afde lingen van de Z.L.M., C.B.T.B en N.C.B., in samenwerking met de slagers, is besloten gezamen lijk een Paasvee-tentoonstelling te organiseren op het Marktplein te Axel, op Zaterdag 1 April a.s. Behalve geldpremiën wor den medailles en een lauwertak beschikbaar gesteld. BRESKENS. Huldiging Zuster IJzenbrandt Na de rondgang door het nieu we Groene Kruisgebouw nam de voorzitter, de heer W. Carels, Zaterdag met een toespraak offi cieel afscheid van zuster Aaltje, die algemeen geacht en bemind is in Breskens. Zij heeft vooral aan 't begin van haar Breskense periode baanbrekend werk ver richt in 't belang der volksge zondheid. Als dank bood het Tijdens een speciale kerkdienst te Sluis op Zondagmiddag j.l. droeg da president-kerkvoogd, de heer J. de Bruijne, met een korte toespraak de nieuwe Ned. Herv. Kerk over aan de kerke- raad. Het was een zeer blijde dag voor Protestants Sluis, dat temidden van een overgrote roomse meerderheid zich zo ge trouw staande houdt. De dienst doende ouderling, de heer J. Lako, aanvaardde namens de kerkeraad het kerkgebouw en in een korte toespraak lichtte hij de gang van zaken na de oorlog toe, hoe men eerst in St.-Anna ter Muiden ging kerken, daar na in het Zwitserse noodkerkje en weer later in dit kerkgebouw. De ouderling legde de kansel bijbel, een geschenk van Jan- neke Versluys, een vrouw van 83 jaar, op de kansel, waarna de gemeente Ps. 38:6 zong. Ds Schrale nam de leiding van de dienst over en sprak, na de lithurgische inleiding, over Ps. 24 en Luc. 10:23. De dienst werd opgeluisterd door het Chr. Zangkoor te Sluis o.l.v. de heer F. van Melle uit Breskens. De president-kerkvoogd las enkele brieven voor, w.o. één van de part. secr. van H. M. de Koningin, en een telegram van jhr de Casembroot. Voorts bracht hij dank aan alle perso nen en instanties, die mede werkten aan de kerkherbouw. Als eerste spreker voerde ds Beukenhorst uit Brussel, voor heen te Sluis, het woord. Ook de tweede spreker, ds v. Wijn gen, had voorheen te Sluis ge staan. Hij sprak namens de adoptie-gemeente Wassenaar, evenals de heer Landsman. Voorts werd het woord ge voerd door ds Fournier als prae tor van de ring Sluis en praeses der classis IJzendijke, ds Scho penhauer voor het prov. kerk bestuur, dr Gravenmeijer na mens de Gen. Synode, kape laan, die pastoor Buyks verte genwoordigde, burgemeester v. Hootegem, de heer v. d. Zande namens de Belgische jeugdgroe pen, mr Vermaas namens het prov. college van toezicht en A A. van Hal namens de pro testante jeugdbeweging te Sluis. Al deze sprekers werden door ds Schrale beantwoord. (Infiez. mededeling, advert.) Breskens heeft een Groene Kruisgebouw. De grote kamer, waar iedere Week do baby's uit Breskens ge- Wogen worden, was Zaterdag j.l. Omgetoverd in een bloementuin. Bet was dan ook een dubbel feest Voor de Groene Kruis Vereniging Van Breskens, daar allereerst het nieuwe wjjkgebouw in gebruik Kenomen werd en omdat zuster Jzenbrandt haar 60e verjaardag vierde en nu officieel afscheid nam van Breskens, dat haar in baar 23 dienstjaren lief gewor den is. De voorzitter, de heer W. Ca- E" opende met een eenvoudige, h roerende toespraak het ge- w. Hij gaf een kort overzicht van de totstandkoming van het Wfjkgebouw. Hieruit bleek, dat hieraan reeds in 1932 grote be hoefte gevoeld werd. Een bazar Voor dit doel bracht toen f 2400 op. Na de zwarte dag in Bres kens' geschiedenis 11 Sept. 1944 moesten deze gelden echter wor den aangewend om het verwoeste magazijn aan te vullen en de ver eniging op gang te brengen. Van Herstel Zeeland ontving men f1050 van het Prov. Groene Kruisbestuur 3 tenten voor t.b.c.- lijders. Ook het Westland gaf een flink bedrag en een grote bazar bracht f14.000 op. De gemeente Breskens schonk «en bedrag om het meubilair aan te schaffen, waarvoor de voorzit ter de burgemeester en de raad zeer erkentelijk was. Doch, aldus de voorzitter, wij zijn er nog niet. Gedacht wordt aan een uitbrei ding van het gebouw voor de rheumatiekbestrijding, een badin richting, kortom, het uitgroeien tot een medisch centrum, dat hard nodig is voor de snel groeien de bevolking. Tot slot werd dank gebracht aan zuster Aaltje, die in haar 23 jarige trouwe dienst In Breskens veel wel en wee meemaakte. Zij heeft velen zien komen en velen zien gaan. Met het uitspreken van de wens, dat het wijkgebouw een ze gen zal zijn voor de volksgezond' heid van Breskens verklaarde de voorzitter „De Windhoek" offi cieel geopend. TOESPRAKEN. Breskens, aldus burgemeester Eekhout, heeft getoond, dat er nog initiatief is, en hoewel de weg naar het wijkgebouw niet over rozen ging, is het door taaie vol harding en doorzettingsvermogen tot stand gekomen. Hulde bracht spreker speciaal aan de oud-voor zitter, de heer J. de Groote, die de geestelijke vader van dit wijk gebouw Is. Met de wens, dat „De Windhoek" lang zal mogen be staan, eindigde de burgemeester zijn rede. De heer v. d. Borg, inspecteur der volksgezondheid, noemde „De Windhoek" een gebouw, dat in de toekomst aan alle eisen zal vol doen. Met enorm enthousiasme is de mogelijkheid, die in Breskens op dit terrein bestond, benut, waardoor het peil der volksge zondheid van Breskens op hoger niveau komt te staan. Burgemeester Everaars uit Groede voerde het woord namens het Prov. Groene Kruis en na mens het Centrum Kraamzorg. De voorzitter der zustervereni ging te Groede sprak er zijn gro te voldoening over uit, dat Bres kens dit wijkgebouw nu heeft en bood zuster IJzenbrandt een vul pen en vulpotlood aan. J. de Groote sprak nog vaar- d.rende woorden als oud-vo 't ter en erelid. (Ineez. mede.'eün". advert.) Groene Kruis haar een stofzui ger aan. Een grote fruitmand voltooide de geschenken van het bestuur. Namens de ingezetenen bood mevr. Eekhout een prach tige leunstoel en een schilderij van Breskens' havenhoofd aan. Tijdens de druk bezochte recep tie had zuster Aaltje handen te kort om de vloed van cadeaux te ontvangen. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Garderen, J. v. d. Heuvel te Schoonhoven; te Aalburg," J. R. Cuperus te Doornspijk; te St. Johannesga, J. Koolschijn, legerpred. te Om men; te Woudenberg, N. Kleer maker te Genemuiden; te Vol- lenhove, G. J. J. Liefting te Nie- kerk-Olde^erkoop; te Kantens, H. C. Nortier, cand. ta Lemeler- veld. Bedankt voor Kortenhoef, J. C. Bregman, cand. te Weesp. Geref. Gemeenten. Beroepen te 's-Gravenzande, Chr. van Dam te Werkendam. GENERALE SYNODE NED. HERV. KERK. Dienstboek en radio-beleid. De Synode heeft de eindredac tie vastgesteld van de in het Dienstboek voorkomende Avond- maalsformulieren, benevens het formulier voor de viering van het H, Avondmaal met de zieken. De gebeden, zoals deze achter in het Dienstboek zullen voorkomen, werden eveneens nader vastge steld. De Synode besloot aan het Dienstboek, wanneer dit aan de Kerk in ontwerp zal worden aan geboden, een voorwoord vooraf te doen gaan, waarin op de aard van de binding aan het Dienstboek zal worden Ingegaan. De Synode hield zich voorts be zig met de redactie van een brief aan de classicale vergaderingen en de kerkeraden, waarin zij haar besluit ten aanzien van haar ra- diobeleid, toelicht. In deze brief wordt een uiteenzetting gegeven van de historische overwegingen, die de Synode tot het besluit heb ben gebracht de samenwerking met het IKOR te bestendigen. Naar aanleiding van brieven van drie classes over het tempo van behandeling van de Kerkorde, werd een antwoord geconcipieerd. De Synode besloot de lijn van het tot nu toe gevolgde beleid te blijven volgen, hetgeen aan adres santen zal worden meegedeeld. Enerzijds spreken hierbij practi- sche overwegingen mee, doch an derzijds mag niet uit het oog wor den verloren, dat de Kerk, zo lang zij zich met haar interne orde dienst moet bezighouden, aan haar eigenlijke taak niet kan toe komen. Daarom moet de behande ling van de Kerkorde en de Ordi nanties zo spoedig mogelijk wor den beëindigd. Vele andere clas ses blijken goed op gang te zijn en kunnen op tijd gereed komen. De Psalmberijming, Niet „In boelen". In haar zitting van Zaterdag behandelde de Synode enkele noodzakelijke wijzigingen in de eerste lezing van het ontwerp- Kerkorde. Het thans gereed ge komen deel van het Dienstboek zal zo spoedig mogelijk aan de kerk worden toegezonden. Besloten werd de uitnodiging te aanvaarden van het algemeen mo- deramen der Prot. Kerk in Indo nesië en één zo mogelijk twee afgevaardigden te zenden naar de in Mei te houden Synode dezer kerk, ter bespreking van de situa tie der Prot. Kerk in Indonesië en de verhouding tot de Ned. 'Herv. Kerk. Nü weer Waarborg-kleding in 25 Kreymborg zaken Gemeenteraad. WAARDE. Een nieuw gemeentewapen. Vrijdag kwam de raad bijeen. Overgelegd werd de begroting schoolartsendienst. Ingekomen was een verzoek om twee cent per inwoner voor te maken onkosten en andere uitgaven ten bate der stichting Prot. Chr. Streekzieken huis Z.- en N.-Beveland. De raad willigde dit verzoek in. Op een verzoek van een kan kerinstituut werd afwijzend be schikt, omdat reeds steun wordt verleend aan het Koningin Wil- helminafonds. Een verzoek van enkele bewoners van een gedeelte Ouddorp en P. -M. Kopmels om beschikbaarstelling van riool buizen voor het dempen van een sloot werd na breedvoerige be sprekingen verworpen, daar dit voor de gemeente ongewenste precedenten zou scheppen. Van de Koningin was goedkeu ring ontvangen op het aange vraagde nieuwe wapen, dal aan de raad werd voorgelegd. Het is een z.g. „gedeeld" wa pen. Het eerste deel: twee gol vende versmalde dwarsbalken, beneden vergezeld van een ruit, alles in zilver; tweede deel: in goud drie lelieën, geplaatst twee op één. Het wordt gedekt met gouden troon van drie bladeren en twee paarlen. Het zal een plaats krijgen in het gemeentehuis. Aangenomen werd de voorge stelde bijdrage aan de lagere landbouwschool te Kruiningen. Een verzoek van het bestuur der bijz. lagere school om een voor schot op de z.g. exploitatiereke ning 1950 tot een bedrag van f 1000 te verstrekken, werd inge willigd. De jaarwedden van de wethouders werden volgens de regeling van G.S. verhoogd van f200 tot f250. De 5 loonsver hoging voor het gemeenteperso- neel werd aangenomen. Een ver zoek van de P.Z.E.M. om toeken ning van een bijdrage voor de electrificering van twee onrenda bele lijnen had breedvoerige be sprekingen ten gevolge, aangezien er nog verschillende andere lijnen in aanmerking komen. Volgens mededelingen van de P.Z.E.M. blijkt dit niet mogelijk te zijn wegens de sterkte der kabel. Aan gedrongen werd toch een oplos sing voor die gedeelten te zoeken. Voor de gevraagde twee lijnen, n.l. Puthoek-Kerkendijk en de Meeze, die op een andere lijn kunnen aan sluiten, werd medewerking ver leend en de gemeente zal gedu rende 15 jaar f 164 bijdragen. Bij de rondvraag vroeg de heer Schrier inlichtingen over verhu ring van tuingrond, gemeentépa- den en riolering. De heer Wisse informeerde naar de werking van personeel en brandspuit. Dit ge schiedt tot volle tevredenheid. De heer Wolfert informeerde naar de ruimte naast het gemeentehuis. Deze bjijft bestemd voor brand weerkazerne. De heer Mol vroeg naar de mogelijkheid, op Markt dag te Goes de bus van 4 uur uit Goes door te trekken naar Waar de en naar de toestand van de vuilnisbelt te Gawege. Beide ge vallen zullen onderzocht worden. Omtrent een sportveld zou de heer Mol gaarne in besloten ver gadering mededelingen doen, waarop de openbare vergadering werd gesloten. Naar aanleiding van een ver zoek van de Raad voor Kerk en Eredienst, werden enkele maat regelen getroffen terzake van de Psalmberijming. Een nieuwe com missie werd benoemd, onder voor zitting van prof. dr K. H. Mis- kotte, die tot opdracht kreeg voorlopig 50 Psalmen te bestu deren In verband met een ontvangen brochure van de hand van ds C. W. Coolsma te Groningen, getiteld „In boelen" en handelend over de berijming-Hasper, werd besloten de volgende verklaring te publi ceren: De Synode legt deze brochure met verontwaardiging ter zijde en verklaart met nadruk, dat zij in 19371938 bij de uitgave van het nieuwe Psalm- en Gezangboek niet In boelen geslagen is. De Ned. Herv. Kerk kan te allen tijde een ander Psalmboek invoeren. De Synode draagt haar modera- men op aan ds Coolsma mede te delen, dat hij, evenals reeds met anderen Is geschied, inzage van het contact kan verkrijgen, opdat hij kan zien hoezeer hij onwaarheid gesproken heeft. Hoewel het rap port van de deputaten voor de Psalmberijming over de berijming- Hasper (revisie 1948) nog in be handeling bij de Synode was, heeft het moderamen vertrouwe lijk het moderamen der Synode der Geref. Kerken en haar depu taten voor de Psalmberijming dit rapport ter Inzage gegeven, opdat blijken zou, dat de Synode op goede gronden de berijming- Hasper onvoldoende acht. Nu deze vertrouwelijke en in goede geest gevoerde bespreking, scheef getrokken, op straat wordt gebracht, besloot de Synode het aanvaarde rapport reeds nu te publiceren en niet te wachten tot de handelingen der Synode zijn verschenen. In Juni zal de Synode opnieuw bijeen komen ter voortgezette be handeling van het Dienstboek, GOES. Voorstellen gemeenteraad. Gasthuisbes tuur. Op advies van het Gasthuisbe- stuur, stellen B. en W. aan de ge meenteraad voor, de zesde vaca ture in dit bestuur, die, welke was ontstaan door het ontslagvragen van de heer J. Nieuwenhuüze, die als geneeskundige in het bestuur zitting had, niet te vervullen, aangezien thans een geneesheer directeur aan het Gasthuis is ver bonden. Mochten in de toekomst beslis singen moeten worden genomen, waarbij behoefte zou bestaan aan advies van een tweede genees kundige, dan kan een deskundige buiten het bestuur worden uitge nodigd, over een bepaald vraag stuk zijn mening te zeggen. Van deze gelegenheid maken B. en W. gebruik ook nog enkele andere wijzigingen in de verorde ning voor te stellen. Sas- en havengelden. Nu de concessie tot heffing van rechten voor het gebruik van het Sas en de haven van Goes afloopt, en dat verlenging van de conces sie aan H. M. de Koningin moet worden gevraagd, hebben B. en W. zich afgevraagd, of het aan beveling verdient, de tarieven te herzien. Uit een bijgevoegd overzicht blijkt, dat het Sas en de haven over 1946 een tekort gaven van f 3742.97. Het volgend jaar bracht een tekort van f 11.363.51; dan volgt 1948 met een tekort van f 154.058.55 en 1949 met een te kort van f31.302.46. Ondanks deze grote tekorten zijn er naar het oordeel van B. en W. geen termen aanwezig om de tarieven te verhogen, aange zien deze tarieven in vergelijking met die in andere havenplaatsen als normael moeten worden aan gemerkt. Exploitatievergoeding Bijz. scholen. B. en W. stellen voor de ex ploitatievergoeding voor de bijz. scholen over 1950 vast te stellen op f 22.80 voor het g.l.o.op f 41.24 voor het Ulo en op f 20.24 voor de school op Geref. Grond slag, dit in verband met het in bruikleen hebben van het school gebouw. Nieuw schoolgebouw. Volgens een nader bericht van de minister van O. K. en W. is thans goedgevonden, dat een schoolgebouw met 8 lokalen wordt gesticht. Gebleken is, dat het voor de stichting van deze school uitgetrokken bedrag, van f 135.000 niet wordt overschreden. De totale kosten worden nl. ge raamd op f 130.617. B. en W. stellen voor tot de stichting van een school met 8 lokalen, tnplaats van 7 te beslui ten. Omtrent de toewijzing van het achtste lokaal zal een nader voorstel worden gedaan. Zeetuwï alteïCei Het eerste kievitsei in Zee land is gevonden. Rilland-Bath is dit jaar de gemeente, waar deze altijd weer belangrijke, ieder jaar terugkerende gebeur tenis plaats vond. De vinder was de jachtopzie ner M. Eversdijk, die Zaterdag in het veld het kievitsei vond. Het is aan de Commissaris der Koningin aangeboden en deze zal daarmede ongetwijfeld erg verheugd zijn geweest. En Zondag heeft de heer J. Haagsma uit Goes een kievitsei gevonden in de Poel. Er wordt wel eens gezegd, dat de lente pas goed haar intrede heeft gedaan, als het eerste kie vitsei is gevonden. En daar rit veel waarheid in. Als ge door het Zeeuwse land trekt in deze dagen, dan be merkt ge pas goed, dat het voor jaar nu uitbundig is begonnen. De lammetjes in de weide, de zingende vogels in de lucht, de als enorme bouquetten bloemen in de boomgaarden staande vruchtbomen, het donkere land, waai schuchter het eerste groen zich meldt, het is alles zo mooi en zo tot dankbaarheid stem mend. Ge voelt u zo klein als mens en ge gaat iets beseffen van de almacht des Hemelsen Vaders, Wiens eer uit het stof, de juichende natuur, öpklinkt. Zeeuwse Journalisten Kring vergaderde. Tijdens de Zaterdagmiddag in Vlissingen gehouden ledenverga dering van de Zeeuwse Journalis ten Kring werd de heer R. van der Velde te Middelburg aange wezen als lid van de kringraad van de Ned. Journalisten Kring en de heer F. A. Raadman als plaatsvervangend lid. De heer G. Ballintijn te Middelburg werd ge kozen als afgevaardigde naar de op 15 April te houden vergadering van de N.J.K. De Zeeuwse kring behandelde voorts het wetsontwerp op de journalistieke verantwoordelijk heid en sloot zich aan bij het meerderheidsstandpunt van de in verband hiermede ingestelde com missie van onderzoek. Op deze vergadering waren eveneens leden van de P.C.J.V, en de K.N.J.K, aanwezig. Zeeuwen op de thuisreis. Met de „Castel Bianco", die 17 Maart uit Tandjong Priok vertrok en op 11 April a.s. in Rotterdam hoopt te arriveren, komen de volgende Zeeuwen mee: J. L. Lous, Oudelande; H. G. Overeem, Terneuzen; A. Strubbe en J. Tilroe, beiden te Middelburg; J. J. van Poppel, Hulst; P. Schoe, Vrouwenpol der; B. Dek, Kruiningen.J. C. Dorst, Stavenisse; P. Lambert, Vogelwaarde; W. J. Verstraete, Hoofdplaat; M. A. Reijerse, Goes; S. J. Swiers, Middelburg. Bij beschikking van de direc teur-generaal der P.T.T. is de di recteur van het P.T.T.-kantoor te Terneuzen, C. Polderman, be noemd tot directeur van het post en telegraafkr .toor te Helmond. Sportnieuws. Wielrennen, Tijdrit voor Kloosterman Jr. De trainingsrit, die Zaterdag in de vorm van een tijdrit werd verreden voor Zuid-Bevelandse renners, leverde een onver wachte zege op voor Klooster man Jr, die een sterke indruk maakte. Ook de 16-jarige Gunst uit Goes, die als eerste was gestart, bleek over capaciteiten te be schikken. Kloosterman Sr, die door di verse omstandigheden enigszins gehandicapt was, bleef beneden zijn kunnen. De uitslag luidt: 1. A. Kloos terman, Kapelle, 38 km in 1 uur 1 min. 32 sec.; 2. Gunst, Goes, 1 uur 2 min. 28 -c.; 3. J. Kloos terman, Kapelle, 1 uur 5 min.; 4. A. C. Kloosterman, Biezelinge, 1 uur 6 min.; 5. F. Harinck, Goes, 1 uur 9 min. Nagekomen Advertentie Vrienden en belangstellenden worden beleefd verzocht, Indien zij MEVR. GOOTE met haar 100ste verjaardag wen sen te feliciteren, dit te doen op Donderdag a.s., van 35 uur en van 7—9 uur. DE FAMILIE, V eilingsberichten. GOES. Veiling van 27 Maart. Witlof 27—42, Snijsla 63, Spi nazie 4850, Kroten 4, Prei 54 65, Uien (afw.) 1317, alles per 100 kg.; Radijs 810 per 100 bos. ZIERIKZEE. Veiling van 24 Maart 1950. Appel Standaard 34.00—55.00, id. Huishoud I 35.00, Peren Standaard 19.0025.00, id. Huishoud I 20.00, Spinazie 22.00—52.00, Witlof 8.00—41.00, Snijsla 54.0078.00, alles per 100 kg. Kropsla 13.00—16.00, Radijs 12.00, alles per 100 stuks en bos. Officiële Publicaties. DRANKWET. B. en W. van* Middelburg brengen ter openbare kennis, dat bij nen is inge komen een verzoek van G. A. Nijen- huis, wonende te Middelburg om een slijtvergunning voor de benedenlocaliteit van pérceel Pijpstraat no. 11 te Middel burg. Binnen twee weken na heden kan ieder tegen het verlenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij hen indienen. VLISSINGEN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat op DONDER DAG 30 MAART 1950, des namiddags te 2 uur, een openbare vergadering van de gemeenteraad zal worden gehouden. Waterstanden. WATERSTANDEN. Keulen 120 (-0.01). Rulirort -0.81 0.02). Lobith 926 (-0.05). Nijmegen 700 (—0.09). Arnhem 715 (—0.05). Eefde 252 (—0.04). Deventer 165 (—0.04). Borgharen 4057. (plus 0.12). Belfeid 1120 (-0.05) Grave 473 (-0.04). Lith 0.20 (—1.17). Vreeswijk 0.13 (-0.01). Lith 0.20 (—1.17). SCHEEPSTIJDINGEN. GROTE VAART. AARDIJK 26 van Antwepen. ABBE- DIJK 25 van Rio de Janeiro naar San tos. ALCINOUS 25 van Singapore naar Belawan. ALCOR 26 te Cabedelo. AL CYONE 27 te St. Vincent. ALDERAMIN pass. 26 Gibraltar. ALGENIB pass. 25 Madeira. AMSTELLAND pass. 25 Fi- nisterre. ARENDSKERK 26 van Colom bo naar Frcmantle. AXELDIJK 25 te Rotterdam. BAARN 25 van Mollendo naar Pisco. BALI 26 te Singapore. BOISSEVAIN 25 van Hongkong naar Kobe. BONAIRE 25 van Ponta de Gada naar Southampton. ENA (t) 26 van Suez naar Rasgliarib. ENGGANO 26 te Dam- raam. ESSO DEN HAAG (t) pass. 26 Gibraltar. HECTOR 26 te Lissabon. HEEMSKERK 25 van Colombo naar Aden. HOOGKERK 27 te Kobe. JUPI TER 26 van Beyrouth naar Vathy. KEL- BERGEN pass. 26 Kaap Vilano. LAAG- KERK pass. 26 Fiuisterre. LANGKOEAS 26 te Djakarta. LEMSTERKERK 25 te Genua. LOOSDRECHT 25 te Muscat. LUNA pass. 26 Ouessant. LUTTER- KERK 26 te Cochin. MAAS 26 te Cura sao. MALEA (t) 26 te Port Said. MI- TRA (t) 26 te Vado. MODJOKERTO 25 van Makassar naar Menado. MUI- DERKERK 25 van East. London naar Durban. NEDERLAND (t) 24 van Ras- tanura naar Teneriffe. NESTOR 26 van Algiers naar Tunis. NOORDAM 26 te Rotterdam. NOORDWIJK pass. 26 Dun- geness. OBERON 25 te Fort Liberia. OVERIJSEL 25 te Londen. PRINS JO- HAN WILLEM FRISO 26 te Sint John. PRINS WILLEM DRIE 26 anker Ha ifa. PRINS WILLEM VIER 26 van Pu erto naar Kingston. RAKI 26 te Bela- a. REMPANG 27 t« Port Said. ROT- TI 25 pass. Point de Galla. RUYS 26 van Zanzibar naar Lorenzo Marques. RIJN 26 van Freetown naar Bathurst. RIJNLAND 26 van Santos naar Mon tevideo. SCHIEDIJK 26 rede Semarang. SOESTDIJK 25 van Halifax naar Bos ton. STAD ARNHEM 26 van Gibraltar. STAD MAASTRICHT pass. 26 Ouessant STAD SCHIEDAM 26 te Pepel. STRAAT SOENDA 27 te Penang. STUYVESANT 26 te Cristobal. SUNETTA 26 te Mena el Ahmadi. TABIAN 27 te Baltimore. TARIA (t) 26 van Thursday Eil. TE- LAMON 26 te New York. TERNATE 26 van Port Said naar Halifax. TERO 25 pass. Finisterre. UTRECHT 26 te Sao- luiz. ZWIJNDRECHT 25 van Casablan ca naar Vlaardingen. PASSAGIERS- EN TROEPENSCHEPEN (op Indonesia). BALI 27 te Singapore. BORNEO 27 te Belawan. CASTELBIANCO 26 te Aden, FAIR SEA 26 te Port Said. GAROET pass. 27 Finisterre. GENERAAL STE WART HEINTZELMAN 26 van Co lombo. JAVA 26 te Penang. MA DO ERA 25 van Port Said. SIBIGO 29 verwacht Djakarto—Somerstethire 28 verwacht t« Suez. TAB1NTA pass. 25 Point de Galle. TARAK.'.N 25 van Colombo naar Me- Wallah. W. RUYS 26 van Singapore. IXDRAPOERA 29 12 uur verwacht tf Rotterdam. KOTA AGOENG pass. 2b Kaap de Larmi. SARANGAN 23 te Soc- rabaja. SCHIE 23 te New Orleans. VAN 'T HOF 31 te Queenstown. 1900 1950 D.V. Donderdag 30 v Maart a.s. hopen onze a geliefde Ouders, Be- Xj huwd- en Grootouders MARINUS HUIZER X! en X MARIA HUIZER— MOELEKER, hun 50-jarige Echtver- eniging te herdenken, v Dat zij nog lang ge- spaard mogen blijven is de wens van hun f dankbare Kinderen, Behuwd- Sen Kleinkinderen. 3 's-Gravenpolder, Maart 1950. 3 Bossewei A 90. 6 <9^><3^Q Heden nam de Here plotseling van ons weg, na de schenking van een levenloos geboren kind, onze lieve, zorg zame Vrouw en Moeder FOKELTJE RIJKENS, geb. VAN TIL, op de bloeiende leeftijd van 33 jaar. Dat Gods vertroostende genade ons nabij moge wezen. Haar diepbedroefde Echtgenoot en Kinderen: G. RIJKENS. Gerrit. Kinske Eeke. Annechien Aaltje. Vlissingen, 26 Maart 1950. Ruysdaellaan 30. De teraardebestelling zal plaats hebben Don derdag 30 Maart a.s., des namiddags 2 uur, vanaf Ruysdaellaan 30. Heden overleed, in de hope des eeuwigen le vens te Vrederust, onze innig geliefde Moeder, Grootmoeder en Over grootmoeder MARIA BALJÉ, Weduwe van J. Remijnse, in de ouderdom van 86 jaar en 6 maanden. Middelburg: P. BRUIJNOOGE— REMIJNSE. Goes: A. v. d. VREDE— REMIJNSE. Middelburg: J. MEIJERS REMIJNSE. B. MEIJERS. Middelburg, 25 Maart 1950. De begrafenis zal plaats hebben te Vrederust op Woensdag 29 Maart a.s. te 1 uur. Amsterdamsche Effectenbeurs* Slotkoersen op 27 Maart 1950 medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. Grootboek-Obligatiën Nederland 1948 100# Nederland 1947 98# 98# Nederland 1937 98 98# 98 Dollarlening 1947 98# 99# Investering Certlf. Nederland 1962—64 ex Dito cum 99 99# Nederland N.W.S. 81 81 Spaarcertificaten 100# 100# Indië 1937 A 96# 96# Grootboek 1946 m 98 Kol. Bank 75# 73 Ned. Indië Hand. Bank 100 100 Ned. Handel Mij 151# 148# A.K.U. 178 174# Berghs en Jurgcns 314 311 Van Berkel Patent 114 112# Calvé Delft 138# 137# Centrale Suiker 184 184 Fokker 128 127# Gelder Zonen 161 160 Kon. Hoogovens 169 164# 211# Lever Bros Unil. 214 Ned. Ford 283 285 Ned. Kabelfabr. 275 265 Philips' Gloeil. mi 222# Dito, 6 pet cum. pref. Wd. 167 Wilton 145 143 Billitonn I rubr. Dito, H rubr. 263# Dordtsche Petr. 252 251# Dito pref. 273# 271 Kon .Olie 278# 275# Dito onderaandelen 277# 275 Moeara Enim 470 465 A'dam Rubber 137# 131 Bandar Rubber 128 120 Deli Bat. Rubber U2 101# Kendeng Lemboe 105 93 Oost Java Rubber 58# 55 De Oostkust 109 53 Serbadjadi 58 Holl. Am. lijn 155# 155 Java China Japanlgn 155 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de heer ADRIAAN JACOBUS VENTEVILLE, ex-Kantoorhouder P.T.T., in de ouderdom van ruim 81 jaar. Veere: P. VENTEVILLE— POPPE. Middelburg: J. L. VENTEVILLE. M. E. VENTEVILLE— HEYERMAN. Veere: P. A. DEN HOED— VENTEVILLE. C. DEN HOED en Kinderen. Middelburg: J. G. VAN PAGEE— VENTEVILLE. J. H. VAN PAGEE. A. J. VENTEVILLE. Veere, 27 Maart 1950. Kon. Boot 133 128# Kon. Paketvaart 125 119 Ned. Sch. Unie 139 135# Van Ommeren's Sv. 172 170 Rotterd. Lloyd 132 130 Stv. Mij Ned. 140 135# H.V.A. 136# 130# Java Cult. 73 71 N.LS.U. 95 91 Vorstenlanden 35 34# Deli Bat. Mij. 112 Deli Mij 132# 126# Senembah Muller Co. 150 146 Amsterdmasche Bank 166# 164# Hall. Bank Unie 220 219 Cert. Javasche Bank 155 155 Herstelbank Pr. 99# 69# 99# Ned. Ind. Esc. Mij 67# Ned. Bank v. Z.-Afr. Rotterdamsche Bank 173# 172 Surinaamsche Bank Twentsche Bank Am. Smelting 55# Anaconda Copper 30# Betlil. Steel 108 107# Chrysler 72# 72 General Motors 84 84 Intern. Nickel 28# 28# Kennecott 53 53# Rep. Steel 28 28# Standard Brands 6 6# U.S. Steel 100# 100# Cities Service 76# 76#ex North Am. 22# 22# Cont. Oil 44# 45# Philips' OU 66# 68# Shell Union 41 40# Tidewater 26 26# Baltimore 11# 11# 6# Miss K. Texas 5# New York Centr. 13# Pennsylvania 19 18# Canadian Pac. 16 V,\\

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3