0- G. Heldring, de wandelende dominé. grovimiygjMBBff ADA/tSON UMAmTm Hü toonde zijn geloof uit zijn werken. De bocht in de weg I Middelburgse klokken beieren over de Utrechtse Jaarbeurs. EEN GEZELLIG INGERICHTE WONING De kapper uit Een kan het niet beter. Dingdag 28 Maart 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 (Van onze speciale verslaggever.) In 1827 bracht de Hervormde gemeente van het dorpje Hem men in de Betuwe een beroep uit op candidaat O. C. Heldring, toon van de predikant van Zevenaar. Er waren in die tijd veel vacante gemeenten. Vandaar, dat men in Hemmen reuze dank baar was, toen Heldring het beroep aannam. Welnu, hij is er veertig jaar gebleven. Ds Heldring heeft alleen in dat dorpje gestaan. Al verschillende keren was ik Jn Hemmen geweest. Maar toen lk er een dezer dagen weer kwam, raakte ik opnieuw onder de bekoring van dit plaatsje. Ik had de trein van Geldermalsen naar Nijmegen genomen en was Uitgestapt bij dé halte Hemmen- Dodewaard. Het bleek, dat ik de enige reiziger was met deze bestemming. Toen ik het sta tionnetje had verlaten en de trein zijn rit voortzette, overviel de eenzaamheid mij. Want de Itopplaats ligt midden in het land, enkele kilometers van Hemmen verwijderd. Toen Heldring in 1871 aan Nicolaas Beets vroeg om een lezing te komen houden voor de leerlingen van de normaalschool te Zetten, bedankte de auteur van de Camera Obscura daar voor, omdat de Betuwe, een „door ijs omringd eiland" in de winter niet te bereiken viel. Maar daar staat tegenover, dat dit oude land eens plaats van vestiging voor de Batavieren en later druk bezocht door de Ro meinen maar weinig geschon den is door stedenbouw, spoor lijnen, verkeerswegen en indu striegebieden. GEWAARDEERD OUDHEIDKUNDIGE. 'roen ds Heldring te Hemmen bevestigd was in 1827, kon hij Onmogelijk vermoeden, dat hij gijn verdere leven in de Betuwe tou doorbrengen. De gemeente telde amper 150 zielen. Voor een Werkzame geest als Heldring was dat te weinig! In een grote- 8tadsgemeente zou hij zich zeer nuttig hebben gemaakt. Gesteld althans, dat hij een stedelijk pastoraat begeerd had. Want Heldring was een echte buiten man. Een tijdgenoot beschreef hem aldus: „Men kon hem vin den langs korenakkers, aard appel- en tabaksvelden, in ker sen- en ooftboomgaarden, met pen in dik staal gemonteerde bril op de brede neus, met de pet op het gevulde kroesachtige haar, met een wandelstok in de gespierde hand, terwijl de voe ten in stevige klompen gesto ken waren. Hier maakte hij een praatje met een daggelder bij een hooischelf, ginds leunde hij pp de onderdeur ener schaaps kooi, elders zat hij onder een pieten dak koffie te drinken uit gen aarden kopje, terwijl hij vuur sloeg uit zijn tondeldoos om zijn Duitse pijp in brand te nouden". In die dagen dacht Heldring jiog niet aan het werk voor ge vallen vrouwen en verwaarloos de meisjes, dat hij later ter hand zou nemen en waaruit de nu zo bekende naar hem ge noemde stichtingen te Zetten Zijn voortgekomen. Hij vulde naast zijn ambtswerk zijn tijd met de verbetering van sociale en economische toestanden te Hemmen. En verder wandel de hij. Ds Heldring had veel belang stelling voor oudheidkunde. In "e Betuwe kon hij naar harte- ,ust deze interesse bevredigen. Opgravingen in verschillende terreinen en zwerftochten door dit gebied tussen Rijn en Waal leverden vele resultaten op. Ze zijn gepubliceerd in de Gelderse almanak, waaraan Heldring des tijds medewerkte. Zo werd hij een gewaardeerd oudheidkun dige. WANDELEN MET GOD. Wat was die dominé van Hemmen een aartstippelaar! Zou men de kilometers tellen, die Heldring heeft gewandeld, dan kwam men stellig tot een feno menaal aantal. Toch zijn die wandelingen van ds Heldring maar een klein stukje van zijn leven. Maar zij hebben een on misbaar bestanddeel gevormd in zijn werk. Deze wandelingen waren niet enkel plezierige uit stapjes; zij moeten gezien wor den als een voortzetting van het werk op de studeerkamer èn als retraite. Op zijn voettochten be reidde ds Heldring zich voor op zijn preek. Maar bovenal sprak hy daar met zijn God. Wie zal kunnen zeggen, wat daar op die eenzame landwegen en dijken in de Betuwe is gebeden en ge streden? Wie weet hoeveel grote werken van barmhartigheid door die biddende en denkende do miné in het vrije veld zijn be gonnen? Dit was metterdaad wandelen met God. Ook wanneer de wan deling te eigen pleziere werd gemaakt, zoals 4ie beroemde voettocht over de Veluwe in PROTESTANTSE BEDEVAARTEN VIII s 1839, welke tot gevolg heeft ge had, dat uit de nederzetting Hoenderloo een ordentelijk dorp groeide. Op deze tocht, gemaakt met zijn ambtgenoot R. H. Graadt Jonkers uit Huissen, zag Hel dring, in welke erbarmelijke toestanden de bewoners van Hoenderloo leefden. Het waren halve wilden. Er was niet eens behoorlijk drinkwater op die plaats. Niemand keek naar de Ze kregen geen geen geestelijke mensen om. onderwijs en verzorging. Door de activiteit van ds Heldring werd er eerst een waterput geslagen. Dat is gauw neergeschreven. Maar er was twee jaar zwoegen voor nodig om het zover te krijgen. Heldring heeft aan de bouw persoonlijk meegewerkt door voor de aan voer van materialen te zorgen, waarbij hij allerlei ontberingen moest lijden. Toen eenmaal de put in wer king was gesteld en de dank bare bewoners van Hoenderloo er urenlang emmers helder water uit naar boven haalden, vertelde de predikant bij deze bron het verhaal van Christus' ontmoeting met de Samaritaanse vrouw. Ja, er moest hier ook levend water komen. Wederom was het aan Heldrings initiatief te danken, dat dit er kwam. Eerst kon te Hoenderloo een school verrijzen. De hoofdonderwijzer Gangel, die aan deze school verbonden werd, wist ook mee te praten over levend water. Want toen Konin gin Anna Paulowna het dorp bezocht en aan meester Gangel naar de schoolboeken vroeg, kwam hij het eerst met de Bijbel aandragen en zei: „Ziehier Uwe Majesteit, het beste school boek", In 1858 werd te Hoenderloo een kerk in gebruik genomen. Intussen Was het bekende door gangshuis, dat nu nog bestaat en waaraan Hoenderloo zijn be kendheid ontleent, reeds ge sticht. BIJ DE VLUCHTHEUVEL. Al peinzend over Heldring was ik te Hemmen aangekomen. Hier zijn nog veel herinneringen aan deze christen van de daad. Niet zozeer aan zijn pastoraal werk. Prof. dr M. J. A. de Vrijer, die thans Heldrings pastorie be woont, heeft onlangs in „Pniël" geschreven, dat men uit de kerkelijke archiefstukken in Hemmen maar weinig van zijn werk kan opmaken. Doch er zijn andere herinne ringen. De pastorie; het kerkje met het psalmwoord boven de deur: „Hier wordt de rust ge schonken"; de stenen doodkist door Heldring opgegraven en naast het bedehuis neergezet; het graf van Heldrings veelbeloven de zoon en naamgenoot, die in 1856 als candidaat in de theolo gie stierf. En dan een kilometer verder het dorp Zetten, waar vrijwel alles naar de stichtingen ver wijst. Ik heb de vluchtheuvel beklommen, eens op voorstel van Heldring opgeworpen om een schuilplaats te bieden bij over- stomingen. Die vluchtheuvel is het hart van de Heldring-stich tingen. Want daar staat de kerk dezer inrichtingen. Aan de voet van de heuvel ligt het graf van Heldring, zwerver en filantroop in het Rijk van God, predikant van Nederlands kleinste dorp met een gemeente, die zelfs tot over de landsgrenzen reikte. Al wat ellendig en verdrukt was trok hem aan. Te recht meldt de gedenksteen in de Vlucht heuvelkerk van hem: Waarlijk een mensenvriend, een weldoe ner zijns volks, een ere van Christus. De uitwerking der atoombom. Overlevenden uit Nagasaki en Htrosjima kunnen normaal leven lelden. Uit de verslagen van de Ame rikaanse Atoom-commissie blijkt, dat de overlevenden van de atoomaanvallen op Nagasakie en Hirosjima op dit ogenblik buiten gevaar zijn. Uit een grondig ge neeskundig onderzoek is gebleken, dat zij opnieuw een normaal leven kunnen leiden, terwijl ook hun bloed en weefsels geen afwijkin gen meer vertonen. Men dient nochtans, aldus de deskundigen van de commissie, onderzoek nog enige tijd voort te zetten, alvorens men volledige ze kerheid zal hebben. Volgens andere te Washington ingekomen verslagen zou de ra dio-activiteit in de door de ont ploffing van atoombommen ont stane kraters afnemen en in tal rijke gevallen zou het voor een mens mogelijk zijn in die kraters verscheidene uren door te bren gen, zonder schade voor de ge zondheid. De conclusie der deskundigen is, dat de uitstraling na een ont ploffing het gevaarlijkst is in de eerste tien dagen. De gevolgen op lange termijn schijnen minder ern stig dan aanvankelijk werd ge meend. Men verwacht, dat opstandige democraten en naar bezuiniging strevende republikeinen zich zul len verenigen in een poging om Trumans begroting van 3375 mil- lioen dollars voor hulp aan de Marshall-landen, Korea, de Pales tijnse vluchtelingen en de econo misch laag ontwikkelde gebieden in 1950/'51 te besnoeien. Op het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan staat het carillon opgesteld, dat be stemd is voor de Lange Jan te Middelburg. Dit carillon, bestaande uit 48 klokken, is gegoten bij de firma van Bergen te Heïligerlee. De zwaarste klok, met een ge wicht van 6500 kg., kon niet worden opgehangen en staat links op de grond. De enige vrouwelijke beiaardier in Nederland, me juffrouw M. Blom, bespeelt het carillon bij de Jaarbeurs. (Ingez. mededeling advert.) KUNNEN WIJ VERVULLEN.' IN HEUBELEN, OORPIJNEN, VLOERBEDEKKING, BEDDEN ENZ HEBBEN WIJ V ZORG VULDIG GEKOZEN VOORRAAD UIJ GEVEN U GAARNE VAK KUNDIG ADVIES. EN ONZE PRUZEN ZUN ZEER BILLIJK mms-.fwumrn TELEFOON 200 <K II02> Het Gerrit Westdijkfonds. Tot hulp aan dirigenten van christelijke koren. Vijf christelijke zangverenigin gen in Zuid-Holland hebben een comité gevormd, dat zich ten doel stelt sociale voorzieningen te pro pageren bij overeenkomsten tus sen zangverenigingen en dirigen ten. Het comité, dat onder leiding staat van ds J. C. J, Kuiper, Ger. predikant te 's-Gravenhage; J. Pieteraon Moens, voorzitter van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen; Corn. Basoski, kunstredacteur en Bern. Verboom, toonkunstenaar, wil door een krachtige actie bewerk stelligen, dat in de toekomst so ciale voorzieningen worden ge troffen tussen zangverenigingen en hun dirigenten, die noodzake lijk zijn voor de gevolgen van in validiteit, ouderdom en overlijden van laatstgenoemden. Deze plotselinge activiteit is ontstaan door het tragisch over lijden van de jeugdige Haagse koordirigent Gerrit Westdijk, naar wie het fonds is genoemd. Tunnel door Mont-Blanc wordt aangelegd. „Alles is klaar voor het boren van een tunnel door de Mont Blanc en voor de aanleg van een autoweg, die Italië, Frankrijk en Zwitserland zal verbinden. De tunnel zal 11 km. lang zijn", zo meldt het ItEillaanse blad „II Populo". „Weldra", aldus het blad „zullen duizenden arbeiders be ginnen met dit grote werk door de rotsen een nieuwe weg banen, die de handel en het vreemdelingen verkeer van de drie landen ten zeerste ten goede zal komen". Het blad meldt ook, dat de commissies van deskundigen te Parijs met haar plannen betreffende de fi nanciële kant van de zaak klaar zijn. „II Populo" schrijft, dat de reeds door de drie landen gestorte bedragen 60 millioen Zwitserse franks belopen. Men verwacht, dat jaarlijks 500.000 personen en 300.000 ton goederen door de tunnel zullen worden vervoerd. Het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam. De Nationale Monumentencom missie voor Oorlogsgedenktekens heeft medegedeeld, dat het Natio naal Monument op de Dam in Amsterdam geplaatst zal worden, waar thans een plantsoen het voorlopig monument omzoomd. Dit plantsoen zal vervangen wor den door een bestrating, gelijk aan die voor het Koninklijk Pa leis. Het monument zal bestaan uit een grote in doorsnee ellipsvormi ge zuil, die meer dan twintig m hoog zal zijn. Deze zuil wordt ge plaatst op een verhoogd plateau, dat weer het middelpunt is van cirkelvormige treden. De „Urnen galerij" zal een sector van een dezer cirkels zijn. Beelden en een vlaggemast completeren het geheel. MIDDELBURG. Rëunle Gymnasium. Zaterdagmiddag werd in de So ciëteit „De Vergenoeging" een rëunie van gymnasiasten gehou den i.v.m. het 85-jarig bestaan van de gymnastiekvereniging „Ni hil Sine Labore". Enkele leraren woonden de bijeenkomst bij en ook de oud-conrector, dr Burgers- dijk, gaf van zijn belangstelling blijk. Eerder op de middag voetbalde een A-elftal van gymnasiasten te gen een B-elftal. De laatsten won nen met 3—0. Een hockeywed strijd van H.B.S.-ers tegen gym nasiasten eindigde in een 52 overwinning voor de H.B.S.-ers. GOES. Uitvoering gymnastiekvereniging „Volharding". Zaterdagavond gaf de gymnas tiekvereniging „Volharding" in 't Schuttershof haar jaarlijkse uit voering, die door de voorzitter, de heer W. P. Louwerse, geopend werd. Hij verwelkomde afgevaar digden van zusterverenigingen en van de Zeeuws-Brabantse Turn kring. 1949 is voor „Volharding" een gunstig jaar geweest, zei hij. De dames seniorenafdeling, die verleden jaar werd opgericht, telt FEUILLETON door i. TO VAN THIEL. I 42) Lotty geeft geen antwoord. Als in gedachten zegt ze; „Je mist Rein zeker heel erg hè? Wat was het altijd toch gezellig vroeger toen we allerbei ver loofd waren, zo met z'n vieren. Weet je nog die Zondagavon den bij elkaar en Jan de feest dagen, toen wij al getrouwd waren en we met elkaar in Reins auto uitgingen? Wat is dat allemaal al lang geleden. Vier jaar al hé? Jij was vast net zo gelukkig geworden als ik met Jaap...." Een snik. Verschrikt kijkt Lotty op. Else's lichaam gehokt. En voordat Lotty haar kan tegenhouden, stormt Els de kamer uit, een harde slag van de voordeur. Even later hoort Lotty het tuinhek dichtklappen. Radeloos blijft het jonge vrouwtje achter. Else fietst trapt racet. Ze weet zelf niet waarheen. Als ze voelt, dat ze remmen moet, wil ze niet over de kop slaan, merkt ze, dat ze al bij de dijk- afgang naar Meedorp !s. Mee- dorp-Jaanl Ja, dat is goed. Naar huis kan ze niet. Jaan is als een moeder voor haar; die eenvou dige, trouwe ziel kan ze alles misschien vertellen. Want ver tellen moet ze. Eén moet er zijn die meevoelt en meedraagt. Zij kan het niet alleen. En aan Hem denkt ze niet. „Wel, wel, he'k van mien léve! Dat zal Jaon plezierig maoke. Ze is tegeswoordig een bietje zenuwechtig, zo gezeed, omdat den uiver zolang uut- blieft. Komder gauw in dèrn. Nee wacht efkes, ik zal der erst waorschouwen, airs is ze mis schien veralteriert." „Jaon, Jaon, vollèk veur oe." En vanuit de huiskamer klinkt een gelaten stem: „Joe komder maor in." Else is verschrikt. Och heden, dat is waar ook. 'tls al begin Mei, de baby is op komst! Kon ze slechter tijd bedenken om hier binnen te vallen? Maar als ze de stralende lach ziet, die er op Jaan's vreemd smal vertrokken gezicht door breekt en ze aan de moederlijke begroeting voelt, hoe welkom ze is, dan is ze dadelijk op haar gemak. Aleen; nu, in deze om standigheden, moet ze proberen haar eigen verdriet te verber gen en luchtigjes zegt ze: „Nou Jaan, hoe vindt je dat wel? Ik dwaalde wat rond op de fiets, in eens had ik zo'n verlangen om naar jou toe te gaan." Jaan knikt blij. „Ik had er zo om gebeden dat er iemand uit Waalstad mocht komen. Ik voel de me de laatste dagen zo een zaam. Japilc is goed genoeg voor me, hü neemt me alles uit de handen; moet je zien hoe hij zich uitslooft en de winkel er ook bij bedient nu ik daar niet meer zo staan kan. Ik heb een bovenste beste man, daar niet van, maar zie je Els, jij kunt dat wel begrijpen, die mensen hier. ik voel me nog te stads denk lk, ze zeggen hier alles zo plat en ongezouten." Else lacht even. „Nou en Dore-Meu" gaat Jaan voort, „die goeie ouwe ziel komt iedere avond vragen of het nog niet zover is en dan de juffrouw niet te vergeten. O Els, je weet niet hoe moe me dat maakt. Het is soms net of er iedere dag een beetje blijheid uit me wegtrekt." „Toe Jaan, niet zo pessimis tisch, hoor. Weet je nog wel, toen Al en ik hier waren hoe blij je was? 'tls allemaal toch pre cies zo gebleven. Je moed in al les op God vertrouwen. Ook nu. Hij zal alles wèl maken." Jaan zit met grote dromerige ogen naar buiten te staren. Dan dringt het opeens tot haar door wat Els zei. Met een schok komt ze tot de werkelijkheid terug. En blij verrast zegt ze; „Zou net dat zijn?Ja natuurlijk, zo moet het wezen. Wat ben ik dom geweest om daar niet aan te denken." Jaan schudt het hoofd over zoveel kortzichtigheid. Ze neemt Else's hand in de hare en drukt die hartelijk. „Kind, kind, je weet niet wat een weldaad je me gedaan hebt om hier te komen. Ja, God heeft je gestuurd, dat is zeker. Ik liep maar rond met mijn dom ver stand. Wat kan een mens toch verblind zijn!" Jaan kan haar blijdschap niet zo ineens verwerken. Ze zucht eens diep en kijkt met geluk kige ogen naar Els. En dan merkt ze opeens, dat het meisje naast haar er helemaal niet goed uitziet. Donkere randen onder de ogen en een doodvermoeid gezicht. „Maar kind", schrikt Jaan dan opeens op, „nou heb ik al die tijd maar zitten praten en je hebt nog niet eens thee gehad. O, o en nou is de pot ook nog leeg". Wanhopig staat Jaan midden in de kamer en schudt de stenen pot vervaarlijk heen en weer. „Dan zal ik maar gauw koffie zetten; heden, heden, kijk me nou is aan, het is al half zes. Japik komt zo eten en ik heb nog niks klaar". (Wordt vervolgd.) momenteel een 40-tal leden. On der leiding van de heren H. M. Mijnsbergen en P. J. Sturm werd een achttiental nummers uitge voerd door de kleuters en de da mes en heren, waaruit bleek, dat er uitstekende krachten in de ver- enignig zijn. Zeer goede nummers waren de paard- en rekoefenin- gen van de heren en de knots- en hoepeloefening van de dames. Wat de kleuters uitvoerden was wel aardig en wettigt de verwach ting, dat het jonge bloed de ver eniging nog vele jarer lenig zal houden. WAARDE. Aanbesteding. Door de architect v. d. Hout te Goes werd aanbesteed het bou wen van een woonhuis aan de Kerkweg voor rekening van de heer Math, van Houte. Laagste inschrijver was J. van Gorsel te Tholen. WOLPHAARTSDIJK. Ouderavond Chr. School. In de Chr. school Papeweg werd Vrijdag een ouder avond gehouden. Het hoofd der school, de heer C. de Bruin, had de leiding. Eerst werd er door de kinde ren tweestemmig gezongen, daarna deden enkele kinderen een voordracht. De onderwijzeres, mej. Wandel, vertelde de geschiedenis van de Barmhartige Samaritaan, aan de hand van het z.g.n. Flanel bord. Een hersengymnastiek- wedstrijd tussen 6 leerlingen en 6 ouderen, werd door de leer lingen gewonnen. Na de pauze vertelde de heer Elenbaas over een bootreis van Rotterdam naar Indië, toegelicht door lantaarnplaatjes. De heer C. v. d. Schraaf bracht de dank der ouders over aan het onderwijzend personeel. Het oud-hoofd der school, de heer W. A. van Wijk, sloot met dank zegging deze geslaagde avond. BAARLAND. Thuiskomst militairen. Op 23 en 24 dezer kwamen alhier gezond en wel thuis, na een bijna driejarig verblijf in Indonesië, de militairen I. Elen baas, B. Steenbakker en G. Nagelkerke. Er werd druk ge vlagd ter verwelkoming. Nog zij vermeld, dat de heer Elenbaas juist op die dag 24 jaar werd. OVEZANDE. Ouderavond Chr. School. Vrijdagavond vond in het Verenigingsgebouw van de Ned. Herv. Kerk de ouderavond plaats van de Chr. school. De opkomst was groot. De avond stond onder leiding van ds Das. Door het onderwijzend perso neel werden enkele onderwer pen behandeld, n.l. door mej. de Dreu: „Handwerkonderwijs" en door de heer Kuipers: „De eeuw van het kind". In de pauze was er gelegenheid het werk van de leerlingen te bezichtigen. Door een der ouders werd het onderwijzend personeel dank ge bracht voor de uitstekende wijze waarop zij het onderwijs geven, wat vooral was te merken aan de vooruitgang, die in het ten toongestelde werk was te zien. Indien geen bijzondere omstan digheden zich voordoen zal het schoolreisje dit jaar plaats heb ben naar Knocke. ZOUTELANDE. Jaarvergadering van de Vrouwenver. „Stille Kracht". Vrijdagavond hield de Herv. Vrouwenver. „Stille Kracht", o.Lv. mevr. Wagener, haar 16de jaarvergadering. Na opening en gebed hield de presidente een Bijbelinleiding over: „Liefde tot het einde". De secretaresse, mevr. T. Schoen maker, las het jaarverslag voor, dat getuigde van een opgewekt ver migingsleven. De vereniging telt momenteel 25 leden. Uit het verslag van de pen- ningmeesteresse, mevr. C. Din- gemanse, bleek, dat er een sal do van f 61.25 was. De verjaar dagbusjes voor de centrale ver warming der Ned. Herv. Kerk brachten f277.89 op. Er werd over 1949 f300 aan de kerk overgedragen. Opgevoerd werd: „De legende van de stenen". In de pauze werden de gemaakte goederen verkocht. Verder werd de avond gezellig doorgebracht met declamatie, voordracht en zang. ST.-LAURENS. Jaarvergadering A.R. Kiesvereniging. Vrijdagavond hield de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" haar 47e jaarvergade ring o.l.v. de voorz. P. Boon Sr. De heer J. Riemens bracht het jaarverslag uit. De vereniging telt met de vier ingeschrevenen thans 132 leden. De kas van de penningmeester, de heer J. W. Davidse, sloot met een tekort, dat echter door de collecte aan het eind der vergadering goeddeels gedekt werd. Tot bestuursleden werden her kozen de voorzitter en de heer C. J. v. Burg. De heer J. M. Houterman gaf verslag van de laatstgehouden vergaderingen van Prov. Comité en Centrale, waarna de voorz. mededelingen deed over het gehouden A.R.- partijcongres te Den Haag. Besproken werd de propa ganda voor de a.s. verkiezingen en aangespoord werd tot bijwoning van de samenkomst, waar de heer J. Schouten hoopt te spre ken. De heer Riemens eindigde met dankgebed. ARNEMUIDEN. Terug uit Indonesië. Een tweetal families werd verblijd door de terugkeer uit Indonesië, n.l. het gezin van B. de Ridder met de terugkeer van hun zoon, sold. M. de Rid der, en het gezin van J. Meermande Nooijer met de terugkeer van hun zoon, korp. J. J. Meerman. WESTKAPELLE. Lezing mevr. Oud. Donderdagavond sprak voor de Plattelandsvrouwen mevr. Oud- Stofberg uit Rotterdam. Zij heeft indertijd uit belangstelling voor 't Amerikaanse volk en in het bij zonder voor de bewoners van het platteland een reis van enige maanden naar de V.S. gemaakt. Mevr. Oud zette op duidelijke wijze uiteen, hoe b.v. de woning inrichting daar is, hoe de zelfbe dieningswinkels voldoen, hoe bi) de volksdansen het eigen volks karakter van het land naar voren komt enz. Tijdens de pauze werd een groot aantal foto's bezichtigd. Na de pauze behandelde mej1; Oud meer in het bijzonder het sociale werk, dat in Amerika door de zorg van de Plattelandsvrou wenorganisatie tot stand is ge bracht. Met het uitspreken van haar overtuiging, dat het Ameri kaanse volk veel belangstelling voor ons land heeft en bereid is, vim IN AFWACHTING. Vol verwachtig klopt ons hart. Onder anderen in verband met de belastingvoorstellen, die bin nenkort tn de Tweede Kamer aan de orde komen. Deze voorstellen beogen aan de ene kant de lasten te ver zwaren. En daama-'st zijn er plannen om de lasten te verlichten, o.a. door een verlaging van de in komstenbelasting en, een her ziening van de omzetbelasting. Bij dit laatste punt zijn de krantenbedrijven ten nauwste betrokken. Zij zuchten wat dit betreft on der een last, zó zwaar, dat meer dere bedrijven in de grootste moeilijkheden zijn gekomen en dat sommige al het loodje heb ben moeten leggen. Dat is een ongezonde toe stand. Het lezen van een krant is heus geen luxe. Het i een levensbehoefte. Het is een volksbelang, dat de pers gelegenheid krijgt zich te handhaven en te ontplooien. Alle kranten hebben naar ik mag aannemen met instem ming van de lezers aan regering en volksvertegenwoordiging ver zocht de kranten van omzetbe lasting vrij te stellen. Wat zal straks het antwoord zijn? Vol verwachtig klopt ons hart. Korte Berichten. Negen politiemannen, die ver mist werden na een gevecht tus sen guerillastrijders en de Britse strijdkrachten op Malakka, zijn op hun basis teruggekeerd. De Jordaanse afgevaardigden hebben de bijeenkomst van de raad der Arabische Liba te Cairo geboycot. Het eerste plan voor bescher ming van een grote Amerikaanse stad tegen een ev. aanval van hommen is te St. Louis (Missouri) gereed gekomen. De Franse havenarbeiders, die z(jn aangesloten bij de C.G.T., het algemeen vakverbond, waarin da communisten de meerderheid heb ben, staakten gisteren 24 uur uit protest tegen de arrestatie van drie vakbondsleiders te Marseille. De „Partai Indonesia Ray a" heeft een verklaring uitgegeven, waarin de partij o.a. aanspoort tot het treffen van voorbereidingen tot een spoedige samenvoeging van de R.I.S. en de Republiek In donesia. Met het 27.469 ton metende troepentransportschip „Georglc" kwamen gisteren 1400 militairen in het vaderland terug. Verder be vonden zich ongeveer 600 vrou wen en kinderen aan boord. Heden te 1 uur zal in de Rid derzaal de verenigde vergadering der Staten-Generaal bijeenkomen ter behandeling van de wetsont werp» tot benoeming van een regent voor het geval van erfop volging tijdens minderjarigheid van de troonopvolger en tot be noeming van een voogd en rege ling van de voogdij over de min derjarige koning. Op 7 April (Goede Vrijdag) en 1 Mei (viering van de verjaardag van de Koningin) zullen de beur zen voor Geld- en Fondsenhandel zijn gesloten Zondagavond is op de trambaan van de R.T.M. tussen Ouddorp en Goeree de 21-jarige Arie Blok land, uit Melissant door onvoor zichtigheid voor de rijdende tram gevallen en op slag gedood. dit, waar het nodig is, daadwerke lijk hulp te verlenen, besloot me vrouw Oud-Stofberg haar interes sante en leerzame lezing. SEROOSKERKE. (W.) Jaarvergadering Knapenver. Vrijdagavond jl. hield de Geref. Knapenverenlging „Samuël" haar jaarvergadering. Na opening door één van de leiders, de heer C. Verton, werd het programma vlot afgewerkt. De avond werd gevuld met op stellen, voordrachten, samen spraken: o.a. „De schapendief", „Boer Hannes voor de radio" en hersengymnastiek. (Zie vervolg pag. 3.);

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2