vrede door recht. fl|jijtajre 8Xperts beginnen hun bespre kingen in Den Haag. NIEUWS Duitse middelen onontbeerlijk voor de defensie van het Westen. Zuivere klokketonen klinken over roezig Jaarbeursterrein. Tito kreeg grotere stemnienmeerder- lieid dan ïijf jaar geleden. WERD DE MIDDELBURGSE VORDERINGSCOMMISSIE VOOR WOONRUIMTE „BEWERKT"? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND H Garrillon van de „Lange Jan" doet het goed. Prins Bernhard kreeg paas eieren voor de prinsesjes. Men besloot tot de bouw van 42 montage-woningen. Verkeerde adviezen misleidden de piloot. Nederland erkent de Chinese volksrepubliek. SNIPPER Flamingo in ons land. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlisiingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; TeL administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1522 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per mm, Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 28 MAART 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.23 u., onder 19.08 u. Maan op 13.07 u., onder 5.06 u. Hoogwater op Woensdag 29 Mrt: Vlissingen: 10.27 u. 1.29 m., 23.06 u. 1.24 m. Terneuzen: 10.51 u. 1.50 m., 23.32 u. 1.45 m. Wemeldinge: 11.48 u. 1.27 u. m. Zierikzee: 11.34 u. 1.08 m., u. m. n e zwakke kant van de vre- desbeweging is steeds ge weest, dat zich onder haar lei ders zoveel utopisten bevonden. Een utopisme, dat verband houdt met het humanisme. Het geloof, dat de mens goed is en het goede wil en dat de vooruit gang, ook de vooruitgang van oorlog tot vrede, alleen maar een zaak is van ontwikkeling en be schaving. Hieruit is te verklaren het op timisme, dat er in 't begin van deze eeuw heerste, met betrek king tot het verkrijgen van een internationale rechtsorde. In 1899 werd de eerste vre- derconferentie gehouden, in 1907 gevolgd door een tweede confe rentie, met de bedoeling vrede en veiligheid te verzekeren, de oorlog uit te bannen en de alge mene ontwapening door te voe ren. ooggestemd waren de ver wachtingen. Het zou nu alles goed worden. Vrede, vrede en geen gevaar. „Och lieve, aldus prof. Van Vollenhoven in 1913 in 1943 dan is die hervorming van. het volkenrecht al bekend aan de wandplaten der lagere scholen; dan gelooft men amper de grijs aards, die vertellen hoe zulk een organisatie bij de wijzen van toen voor onmogelijk gold. In 1943 dan ontbloot men het hoofd voor de staat, die op de vredes conferentie van 1915, de poort van het exclusieve eigenbelang heeft weten open te stoten." Een jaar later brak de eerste wereldoorlog uit. En in 1943, toen de tweede wereldoorlog op het felst woed de, geloofde men nauwelijks de mensen die vertelden, dat in 1913, zelfs door hooggeleerde professoren van het uitbannen van de oorlog gedroomd werd niet alleen, maar dat er ook aan geloofd werd. Wij vestigen hierop de aan dacht niet om het pogen van goedwillende vredesvrien- den, om het recht boven de macht te stellen, belachelijk te maken. Integendeel. Alles wat gedaan kan worden om het primaat van het recht te verzekeren, de vrede te bevorderen en de oorlog uit te bannen, heeft recht op onze volle belangstelling. Zoals op dit ogenblik, het streven om te ko men tot een internationale rechtsgemeenschap. Maar dan niet op humahis- tische gronden. En niet om de Vanmorgen komt het militaire comité van liet Atlantisch Pact, bestaande uit de chefs van staven van do 12 aangesloten landen, onder voorzitterschap van de Amerikaanse generaal Omar Bradley voor de derde maal sinds het tot stand komen van het Atlantisch Pact bijeen. Na Washington en Parjjs Is thans Den Haag de plaats van samenkomst. Deze vergadering is, voorafge gaan door die van de militaire voorzleningsraad, welke vorige week in Den Haag bijeen is ge weest. Nu de voorzleningsraad heeft vastgesteld, wat momenteel beschikbaar is voor defensiedoel einden, in hoeverre ieder zich zelf kan helpen en waar anderen moe ten bijspringen, de resultaten van deze vergadering zullen wor den voorgelegd aan de ministers van financiën, die 29 Maart in Londen onder leiding van Harri- man bijeenkomen -zullen de mi litaire deskundigen op hun beurt zich beraden over de verdere uit werking van de richtlijnen, die reeds zijn opgesteld voor het be reiken van het gemeenschappe lijke doel: de collectieve veilig heid. Vanzelfsprekend zullen de gegevens van de militaire voor zleningsraad bij deze besprekingen van grote invloed zijn. HET PACT IS EEN REALITEIT. Het uitwerken van richtlijnen veronderstelt een werkschema, een basis, waarop kan worden voortgebouwd. Volledig uitge werkte plannen hiervoor ontbre ken echter nog. Betekent dit nu dat het Atlan tisch Pact momenteel alleen nog maar een papieren plan is zonder werkelijke waarde? „Het Atlan tisch Pact is geen symbool, het werkelijkheid te versluieren. De sombere werkelijkheid, dat het in deze bedeling niet mogelijk zal zijn het recht te doen zege vieren, omdat de mens van na ture geneigd is te haten en om dat de oorlog hem in het don kere bloed zit. Omdat wij weten, dat de vic torie van het recht alleen een feit kan worden, wanneer de mensheid bereid is zich te bui gen voor het recht Gods. (Van onze speciale verslaggever.) Vroiykil klokkeklanken beierden gisteren over het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan te Utrecht. De stadsbeiaardler van Veere, de heer J. Kuist uit Middelburg, speelde daar op het nieuwe klok kenspel voor de Lange Jan te Middelburg. En h(j is niet de eni ge Zeeuw die aan dit carillon voor Zeelands hoofdstad biyde tonen ontlokt heeft, want Donderdag speelde de beiaardier van Goes, de heer W. Harthoorn er op. Het is maar een gedeelte van het carillon dat daar staat opge steld aan het eind van het terrein, naast een reeks van de meest ver nuftige transportmiddelen. Maar wat is prettiger dan na al die machinerieën, de bouwstoffen en de kranen, eens rustig op een bank te gaan zitten en te luisteren naar die vrolijke klanken? De Koninklijke Commissaris der Utrechtse Jaarbeurs, Prins Bernhard, heeft gistermorgen de voorjr irsbeurs bezocht. In het vaste gebouw aan het Vredenburg ging de Prins, bege leid door dr F. H. Fentener van Vlissingen, mr J. Milius en de bur gemeester van Utrecht, Jhr. mr C. J. A. de Ranitz, met de lift naar de vijfde etage. Hier werd o.m. de stand van de Nationale Demobilisatieraad bezocht. Van daar daalde het gezelschap af naar de eerste etage. In de schoe nenafdeling, de textielbeurs en het Pavilion des Nations werd vervolgens een bezoek gebracht. De Prins werd in diverse afdelin gen kleine geschenken aangebo den. Tenslotte werd de buitenlandse club bezocht waar de Prins ken nis maakte met president-direc teuren van bekende warenhuizen. Toen Prins Bernhard deze club verliet, ontving hij vier grote Paaseieren voor de Prinsesjes. Degenen d' zich naar het ter rein Croeselaan spoedden, in de mening dat Z.K.H. hier ook een bezoek z. brengen kwamen be drogen uit, want dit bezoek moest vervallen omdat de Prins om één uur ten Paleize Socstdijk aanwe zig moest zijn i.v.m. een ontvangst van de deelnemers aan de confe rentie van het Atlantisch Pact in Den Haag. Hoewel honderden en honder den, aangelokt door het prachtige voorjaarsweer, zich verdrongen om de Prins te zien, en het soms erg moeilijk was de weg voor hem vrij te maken, verliep alles zeer goed. Omtrent het middaguur ver trok hij, nagewuifd door een dich- menigte. We zagen, onder de klokken stoel, naast het klavier, trouwens nóg een bekende, n.l. Mej. Blom uit Gouda, Neerland: enige vrou welijke beiaardier. Ook zij heeft haar liedjes laten horen en werd „verliefd" op de klokken. TROTS VAN MIDDELBURG. Middelburg kan met recht trots zijn op dit mooie klokkenspel. Zuiver als glas, tinkelden de wijsjes over het zonovergoten Jaarbeursterrein. Ook het Zeeuw se volkslied. Vooral het Zeeuwse volkslied. Wat deed het prettig aan onder de vele luisteraars een stuk of vijf Walcherse vrouwen in hun heldere klederdracht te bemerken. Met haar man naar de Jaarbeurs gek .men, zaten ze rus tig en vergenoegd te luisteren. Het waren uiteraard lichte vro lijke wijsjes die men hoorde, want, zoals gezegd, er hangt maar een gedeelte in de klokkenstoel n.l. 34 van de 48 klokken. Er naast stond achter de, op een na de grootste, manshoge klok te pronk, de trots van de heer van Bergen uit Hei- ligerlee, die dit carillon heeft ge goten. is een realiteit", zo werd deze vraag in Amerikaanse delegatie- kringen beantwoord. Van een ver drag is het in 5 maanden tijds uitgegroeid tot een organisatie, tot een intensief werkend defen sie-apparaat door middel waarvan thans reeds het overtollige Ame rikaanse legermateriaal naar de onvoldoende uitgeruste partners wordt afgevoerd. Aan deze snelle, krachtige groei wordt veel meer waarde toegekend, dan aan de aanwezigheid van wat tanks of vliegtuigen in het voornaamste frontgebied van de „koude oor log". DUITSLAND. Tot heden hebben de 5 landen van de West-Europese Unie en de Verenigde Staten en Canada sa men. de meeste vorderingen ge maakt, o.m. bij de standaardisatie van de bewapening (Engelse jachtvliegtuigen b.v. voor West- Europa) en gelijkheid in training en opleiding van manschappen. Het merendeel der leidingge vende militairen van de beraad slagende landen is het er over eens, dat er in West-Europa nog harder zal moeten worden aange pakt en dat de oplossing van het probleem Duitsland dringend noodzakelijk is. Hooggeplaatste f 300.000 voor de opleiding van onderwijzers. Aan het wetsontwerp tot wijzi ging van het zesde hoofdstuk der rijksbegroting voor het dienstjaar 1949 ontlenen wij bet volgende: De grote behoefte aan leer krachten bij het lager onderwijs maakt het noodzakelijk, dat door bijzondere maatregelen de belang stelling voor de onderwijzersoplei ding zodanig wordt gestimuleerd, dat in de jaren 1952 e.v. in de dan zeer gestegen behoefte zal kunnen worden voorzien. De mi nister achtte het in dit verband gewenst om een rijksstudietoelage 5 fonds perdu ten bedrage van f 300 per jaar of een rijksstudie toelage, tevens pensioentoelage, van f 800 per jaar in uitzicht te stellen. Van de laatstgenoemde toelage wordt de helft bij wijze van renteloos voorschot en de rest evei.eens 5 fonds perdu be schikbaar gesteld. Voor het cur susjaar van 1 September 1949— 1 September 1950 zal hiermede een bedrag van f300.000 gemoeid zijn. Voor het dienstjaar 1949 kan met Va gedeelte van dit bedrag, dus f 100.000, worden volstaan. In verband met het grote te kort aan universitair gevormde leraren bij het V.H.M.O. was het gewenst aan hen, die zich bereid verklaarden na het beëindigen hunner studie het leraarsambt aan een erkende school te kiezen, spe ciale beurzen te verlenen. Hier voor was een bedrag van f70.000 nodig. Nederlands bij het onderwijs in Oost-Java wordt afgeschaft. Met ingang van Zaterdag j.l. is in Oost Java en op Madoera het Nederlands afgeschaft als leervak op de middelbare scho len, welke het Indonesisch als voertaal hebben. Op de kweek scholen verdwijnt na Pasen het Nederlands als voertaal en ver wacht kan worden, dat na de grote vacantie het Nederlands als voertaal op alle middelbare scholen zal verdwijnen. militairen maken er geen geheim van, dat Duitsland bronnen en middelen bezit, die voor de ver dediging van West-Europa onont beerlijk zijn. Het vinden van een modus voor de inschakeling van Duitsland in het West-Europese defensiesysteem is evenwel een probleem, waarbij het standpunt van de strategen niet altijd over eenkomt met dat van de politici en economen. De oplossing van deze aangelegenheid wordt verder niet vergemakkelijkt door de desi derata der Duitsers. Deze en andere moeilijkheden worden evenwel niet onoplosbaar geacht Braakman-inpoldering begint in 1951. Tijdens een rede, die hij Zater dag aan een lunch van de Buiten landse Persvereniging in Amster dam uitsprak over de positie van Nederland in het wereldverkeer, heeft minister Spitzen medege deeld, dat volgend jaar zal wor den begonnen met de indijking van een polder in de Braakman ter grootte van 1500 H.a. Minister Spitsen weer erop, dat er naast de grote landaanwinning door de Zuiderzeewerken, ook op kleiner schaal landaanwinning wordt bedreven, zoals door inpol dering van enkele inhammen van de Westerschelde (Sloe en Braak man) en de voorgenomen indij king van de Biesbosch. Dit is huize „De Windhoek" ie Breskens, het Groene Kruisge- bouw, dat Zaterdagmiddag officieel in gebruik werd genomen. (Zie verslag op pag. drie.) Verkiezingen in Joego-Slavië werden Zondag gehouden. Volgens Radio-Belgrado heeft het nationale front van Maar schalk Tito b(j de Zondag gehou den algemene verkiezingen In Joego-Slavië voor de twee kamers van het federale parlement 92,6 procent der uitgebrachte stemmen op zich verenigd. Tito is dus met een grotere meerderheid dan hij in 1945 verkreeg, la zijn macht bevestigd. In 1945 stemde name lijk 84 procent voor het nationale front. Er waren ongeveer tien miilioen kiesgerechtigden. In étalages zag men afbeeldin gen van Maarschalk Tito. De stembureaux waren versierd met de nationale vlaggen en bloemen. In de stembureaux stonden twee paar stembussen: een paar voor de federale raad en het an dere voor de raad der nationali teiten. Elk paar telde een bus voor de stemmen, uitgebracht op het volksfront, en één voor de tegenstemmen. Iedere kiezer kreeg een rubberballetje, dat hij in de bus van zijn keuze moest gooien. Voor de federale raad werd ge stemd op individuele candidaten, voor de raad der nationaliteiten werd gestemd op een vaste lijst, opgesteld door het onder commu nistische leiding staande volks front. Een nieuwe kieswet heeft het aantal leden van de federale raad verhoogd van 362 tot 444. Toen Maarschalk Tito zijn stem uitbracht, werd hij met applaus begroet en werd er geroepen: .Held Tito". VRIJE TOEGANG VOOR WESTELIJKE PERS. Vertegenwoordigers van de Westelijke pers konden overal gaan, waar zij wilden on de stem ming gade te slaan. In het alge meen wilden de mensen, die door correspondenten werden onder- uitlaten hoe zij hadden gestemd. Sommigen zeiden, dat zij dachten, dat de autoriteiten het zouden kunnen ontdekken, indien zij te gen de regering stemden, en zij verklaarden, dat „dit niet gezond voor hen" zou zijn. Anderen waren van mening, dat het niet de moeite waard was te riskeren tegen het volksfront te stemmen, daar dit geen verschil zou maken t.a.v. de uitslag. Tito was vergezeld van de mi nister van buitenlandse zaken, Odward Kardelij, en Peter Stam- bolitsj, premier van Serivië. De Maarschalk moest lachen, toen Stambolitsj zich in de stem bussen vergiste en daardoor zijn stem uitbracht tegen het volks front. Een verkiezingsbeambte haalde daarop op verzoek van Stambo litsj het gummiballetje uit de „blinde" bus en gaf hem een nieuwe kans om te stemmen. De kiezers moesten het rubber balletje, door middel waarvan zij hun stem uitbrachten, in de ge sloten vuist houden. De vuist moesten zij dan achtereenvolgens in eik der bussen steken, waarbij zij het balletje in de bus van un keuze moesten laten vallen. vraagd, zich er nauwelijks over werk te stellen. De Nationale Demobilisatie- raad. In de loop van dit jaar zullen 85.000 man worden gedemobili seerd. Ongeveer 34.000 daarvan gaan naar hun vroegere werkge ver circa 15.000 gaan studeren en om'en bij 1500 gaan naar eigen bedrijf. Voor de rest, 48.000 man moet nog werk (of een werkge ver) worden gezocht. Deze gege vens staan vermeld in de stand, waarmede de Nationale Demobili satieraad op de Jaarbeurs aan wezig is. De raad doet door mid del van de stand een ernstig be- Foep op de werkgevers, om zoveel mogelijk gedemobiliseerden te Zaterdag j.l. kwam „Het Vrije Volk" met een bericht van haar Zeeuwse redacteur, waarin melding werd gemaakt van het feit, dat de Middelburgse adviescommissie voor woonruimtevordering de zakeljjke belangen zwaarder beeft laten wegen dan de sociale no den. Het -P. v. d. A.-raadsUd de heer II. Flierman, heeft in de gistermiddag gehouden raadsvergadering B. en W. van de Zeeuwse hoofdstad gevraagd, dit geval uit de doeken te doen. Daar de voorzitter, wethouder J. \V. Kögeler, eerst voor kort hiervan ken nis had genomen zullen de vragen van de heer Flierman schrif telijk worden beantwoord. De heer M. Wattel pleit voor de Volkstuinen. Het ging hier om een gezin, dat werd uitgebreid met een baby, waarvoor een slaapplaats moest zijn. 't Kind moest in een rokerige kamer slapen en het echtpaar verzocht om een andere woning. Er bleek een betere woning te zijn, doch de eigenaar wilde deze aan een echtpaar zonder kinderen verhuren. Er werd een -vorderings- besluit uitgevaardigd, waardoor het echtpaar toch geholpen zou worden. De vorderingscommissie besloot echter met algemene stemmen het leegkomende huis aan het ge zin zonder kinderen te geven. Het schijnt, dat de leden van de vor deringscommissie zijn „bewerkt", zodat het besluit op bovengenoem de wijze is gevallen. Men vraagt zich nu terecht af welke maat staven de vorderingscommissie eigenlijk aanlegt. De heer Flierman, die dit ver haal in 't kort weergaf, heeft B. en W. nu gevraagd of hier inder daad de zakelijke belangen zwaar der hebben gewogen, dan de socia le belangen en of de genoemde feiten juist zijn. Verder vroeg het raadslid of B. en W. het besluit van de vor deringscommissie voor kennisge ving willen aannemen, zodat dus dit besluit nietig is en B. en W. de zaak nog in goede banen kun nen leiden. DE AGENDA. De agenda werd in vlot tempo afgewerkt. De verklaring ten be hoeve van de B.O.V.A.G.-cursus werd verstrekt en de raad ging ook accoord met de beide geld leningen resp. groot f 300.000. - en f 250.000.De bouw van 42 mont 'oningen had meer voe ten in de aarde. Mevr. de Vlieger (Arb.) maakte enkele opmerkin gen met betrekking tot het in terieur. De heer J. S. Hoek (Arb.) verzocht de verlichting van de schuurtj s onder het oog te zien. De heer Hoek wilde nog weten wanneer deze serie montagewo ningen, die evenais de anderen aan de Veerse weg worden ge bouwd, gereed kunnen zijn, waar op door de voorzitter werd geant woord, dat men rekent met een oplevering aan het eind van dit jaar. De heer Wattel wilde daar na nog weten hoe het staat met de woningbehoefte. Wethouder L. J. Geers deelde mede, dat men met 250 woningen een heel eind geholpen zou zijn, doch dat dit alleen de directe behoefte betreft. Hierna werd het voorstel, waar mee in totaal een bedrag van f 556.600.gemoeid is, z.h.s. aan genomen. Een voorstel tot de bouw van een transformatorhuis je in de KI. Werfstr. voor een bedrag van f 10.600.werd even eens z.h.s. aangenomen. DE RONDVRAAG. De heer L. J. Breel (Arb.) vroeg in de rondvraag naar de modderpoel bij het pompgebouw in de buurt van het Gasthui-,. De heer van 't Westende antwoordde, dat dit een tijdelijke toestand is, zodat dit spoedig zal veranderen. De heer van Loo drong nog- te vernoemen. maals aan op een in orde maken van de zandbak aan de Segeers- singel, hetgeen werd toegezegd. Deheer M. Wattel brak een lans voor de volkstuinen en vroeg B. en W. waarom de vereniging klaagt over de medewerking van het college en hoe men de toe komst van de volkstuinen zag. De heer Kögeler zei, dat er geen ge brek aan medewerking is. De klachten zijn destijds onder de aandacht van B. en W. gebracht met betrekking tot de neerzetten van de barakken op het Nadorst terrein. B. en W. hebben er bij de Barakkendienst tot tweemaal toe op aangedrongen maatregelen te nemen voor een verbeterde uit gang, doch deze dienst bleef tot op heden in gebreke. Wat de toe komst van de Volkstuinen betreft kon spr. meedelen, dat in het uit breidingsplan verschillende com plexen tuingrond zijn geprojec teerd. De heer Hoek wees vervolgens op het gevaar voor de wielrijders op de kruising Poelendaele Nieuwe Vlissingse weg; de heer Wondergem drong aan op een ver- keersstreep op de hoek Korte He rengrachtMolenwater. De heer A. Flipse wilde een betere straat verlichting Koudekerkseweg hoek Kerksteeg en vroeg het prikkeldraad aan de Gortstraat te doen opruimen. De heer L. A. Schenk vroeg B. en W. in over weging te nemen om bij het geven van nieuwe straatnamen ook vooraanstaande burgers van Mid delburg, zoals oud-burgemeesters Onderzoek naar de ramp met de „Franeker". De Raad voor de Luchtvaart heeft Maandagmiddag een open baar onderzoek ingesteld naar de oorzaken van de ramp^overhomen aan het K.L.M.-vllegtuig „Frane ker", dat op 12 Juli 1949 bij Bom bay neerstortte, waarbij 45 per sonen het leven verloren. Onder de slachtoffers bevond zich het merendeel van de Ame rikaanse journalisten, die op in- stignatie van de Nederlandse re gering een reis hadden gemaakt door Indonesië. De voorzitter van de Raad voor de Luchtvaart, mr J. E. van der Meulen, bracht in herinnering, dat de autoriteiten van India reeds een onderzoek hebben ingesteld, waarvan het rapport bekend is geworden. Vast staat, dat een mechanische storing niet is geconstateerd. De heer Snitslaar, chef-vliegbe drijf der K.L.M., opperde de me ning, dat Van der Vaart een ver keerd advies van de verkeersto ren eerst heeft willen opvolgen, dat de bestuurder echter te Iaat ingezien heeft, dat het advies niet uitvoerbaar was. Dit verkeerde advies betrof zowel het landen op een bepaalde baan als het stijgen tot 800 voet. Dit laatste had 3000 voet moeten zijn. Prof. Vening Meinesz, hoofd directeur van het K.N.M.I., oor deelde de adviezen van het vlieg veld te Bombay, ook uit meteoro logisch oogpunt, onbegrijpelijk. Bij het verhoor van deze getuige kwamen nog veranderingen ter sprake, die in het logboek waren aangebracht. Getuige had wel de indruk, dat hier iets te verbergen is geweest, maar duidelijke con clusies kan men er niet uit trek ken. REQUISITOIR. De directeur-generaal van de luchtvaart, de heer J. W. N. Bac- De Nederlandse regering heeft door bemiddeling van de ambassade-secretaris dr J. Vix- seboxe te Peking, een nota doen overhandigen aan de centrale regering van de Chinese repu bliek, waarin de Nederlandse regering te kennen geeft, dat tot de jure erkenning van de centrale regering van de Chine se volksrepubliek met ingang van 27 Maart 1950 is overge gaan. De heer N. A. J. de Voogd, tijdelijk zaakgelastigde te Nan king, zal zo spoedig mogelijk naar Peking vetrekken, teneinde voorlopig de leiding van de post op zich te nemen. De ambassadeur der Chinese nationalistische partij te Den Haag is door de Nederlandse re gering terzake ingelicht, waarbij is medegedeeld, dat deze erken ning van het regime Mao Tse- toeng impliceert, dat de de jure erkenning van de nationalisti sche regering van China door Nederland is ingetrokken. In Maastricht is gearresteerd de leider van een champignon- zwendelzaak. Door middel van advertenties, waarin werd opge wekt tot het kweken van cham pignons, had hij tal van slacht offers gemaakt. De burgemees ter van Hamburg, Max Brauer, bracht gisteren een bezoek aan Den Haag; hij werd officieel ont vangen door het stadsbestuur. Het plan om de Koninklijke Mili taire Kapel te laten concerteren op de Holland Fair in Philadel phia zal waarschijnlijk niet door gaan omdat men er niet in ge slaagd is meer concerten te ar rangeren voor de Kapel en de reis daardoor te kostbaar is ge worden. Op de Stadhouderslaan in Den Haag werd gisteren een 39-jarige wielrjjdster aangereden door een vrachtwagen met aan hangwagen. Zij werd op slag ge dood. In het zgn. Boeregat bij Rotterdam heeft men het stoffe lijk overschot gevonden van een 23-jarige kantoorbediende, die se dert 25 Februari werd vermist. Er wordt gevreesd voor een mis drijf. Uit protest tegen de aan wezigheid van vertegenwoordigers van het nationalistische China hebben de Russen thans ook de V.N.-commissies voor de mensen rechten en voor vervoer en ver bindingen geboycot. Het West- Duitse parlement heeft zich uit gesproken voor wering van Oost- Duitse vluchtelingen voor zover zij niet in direct gevaar verkeren. Door het overlijden van een af gevaardigde is de absolute meer derheid van Labour in het Engelse Lagerhuis thans tot 3 zetels ge slonken. Volgens vluchtelingen uit Oost-Duitsland werken er thans Chinezen in de mijnen van Silezië. Een pro-federalistische demonstratie te Makassar is af gelast omdat men vreesde voor grote ongeregeldheden. Op de or ganisatoren waren reeds twee aanslagen gepleegd terwijl er ver scheidene bedreigingen tegen de demonstratie waren geuit. Amerika heeft geprotesteerd te gen de doorvoering van de nieuwe koers van de roebel; ook Engeland zal protesteren. In Parijs is ge arresteerd de „Koningin van de kinderwagendievenbende". Meer dan 100 kinderwagens waren de laatste maanden door haar ge stolen. ker, hield daarna requisitoir. Hij zeide zich te kunnen verenigen met de inhoud van het rapport van India. De bestuurder had, in plaats van te willen landen, moe ten wachten of naar een uitwijk- haven moeten vliegen nadat hij zich door eigen waarneming over tuigd had van de heersende om standigheden. Als secundaire^oor- zaken van de ramp noemde spre ker de onbekendheid van vlieger en bemanning met de topografie van het terrein rond het vliegveld, het advies van de verkeersleiding, het ontbreken van door de K.L.M. vast te stellen weer-minima, het advies om naar 800 voet te klim men en het door de vlieger niet nemen van maatregelen om het vliegtuig wel te doen stijgen na dat hü zag aankomen, dat hij in de wolken zou gaan vliegen. Op 8 Mei a.s. zal de Raad uitspraak doen. Een groepje studenten in de biologie heeft Zondagmiddag aan het „strand" van Valken veen een flamingo gezien. Deze vogel, die in Zuid-Frankrijk en Spanje voorkomt, vertoeft al .enige tijd in die omgeving en schijnt er zich best thuis te voe len. De directeur van Artis in Am sterdam, dr A. L. J. Sunier, vertelde ons, dat het meer voor komt, dat één of meer van deze Vogels in noordelijker streken verdwalen. Flamingo's zijn reeds meermalen in ons land gesignaleerd, zoals ook in Zwit serland, Duitsland en Zuid-En- geland. In 1935 is er zelfs een „invasie" van Flamingo's in Si lezië geconstateerd. Het is ech ter ook mogelijk, dat de „Val- kenveense Flamingo" uit een dierenpark is ontsnapt. Grote belangstelling voor de televisiedemonstraties. Meer dan 2000 personen bezoe ken dagelijks de televisie-demon straties, die op initiatief van d# A.V.R.O. sinds 21 Maart in de za len van het Hof van Holland wor den gegeven. Grote groepen ko men met autobussen uit alle deleh van het land om met dit wonder der techniek kennis te maken. Dinsdagmiddag zal een speciale proef worden genomen, die ook in verband met eventuele schooluit- zendingen voor de gewone televisie met belangstelling tegemoet wordt gezien. Een kinderkoor van de Da Costaschooi uit Dordrecht komt dan naar Hilversum. De di rigent van het koor, de heer J, de Swart, zal via het televisie scherm het koor, dat in de zaal bij de ontvangers blijft, dirigeren. Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen bestaat 40 jaar. Morgenmiddag zal in de aula van de Landbouwhogeschool te Wageningen de officiële her denking plaats vinden van het 40-jarig bestaan van het Station voor Maalderij en Bakkerij. Tijdens deze bijeenkomst zal de voorzitter, de heer C. J. Snoep, een herdenkingsrede uitspreken, terwijl bovendien enige autoriteiten en genodig den zullen spreken. Donderdag zal i.v.m. de fees telijkheden een bijeenkomst worden gehouden van oud-leer lingen van het Station, 's Mor gens zal het Station worden be zichtigd, terwijl 's middags de officiële herdenkingsplechtig heid voor hen wordt aangebo den. Na een diner in „Musis Sacrum" te Arnhem, vindt daar 's avonds een feestavond plaats. Avontuurlijke loopjongens. Vorige week zijn twee loop jongens, resp. 16 en 17 jaar oud, op avontuur gegaan. De jongste moest voor zijn baas bestellin gen rondbrengen en had een bedrag van f266 ontvangen. Dit werd de „reiskas". Heel ver zijn de jongens niet gekomen. Aanvankelijk gingen zij naar Limburg. Hun bakfiet sen hadden zij bij het Centraal Station gestald. In Sittard koch ten zij Belgische francs en trok ken naar het Zuiden. In België werden zij gearresteerd en overgeleverd aan de marechaus see in Maastricht. Kort daarna waren zij weer in de hoofdstad. Zij beweerden het geld uitgege ven te hebben. In Maastricht hadden zij horloges en schoenen gekocht. Bij strenge fouillering door de kinderpolitie kwam echter uit een leren vest nog 1200 Belg. fr. te voorschijn. De jongens zijn opgesloten. Nederlandse associatie voor praktijkexamens. De praktijkexamens in Boek houden, Moderne -Bedrijfsadmi nistratie en Handelscorrespon dentie van de Ned. Associatie voor Praktijkexamens zullen worden gehouden op 13 en 14 Juni, alsmede op 19, 20 en 21 Juni a.s., in ongeveer 40 plaat sen in Nederland, alsmede in Indonesië, de Nederlandse An tillen, Suriname en België. DE BILT ZEGT: Schrale wind. Weersverwachting geldig tot vanavond: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Meest matige Noordoostelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera tuur ais gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1